male nini Wijnen een gelukkige Deen Annemarie Verstappen spelenderwijs naar top OGKWAAL OORZAAK DUIZELINGEN ZATERDAG 13 MAART IE „U zet dit toch niet in de krant?' Piet Bosman móet het hebben ge zien, dat kan niet anders. Heel Nederland heeft het in elk ge val gezien, want dank zij de at tente heren van Studio Sport werd het incident zeker vijf keer herhaald, van voor naar achter en terug. Piet Bosman heeft het ook gezien, zo gaf hij de volgende dag toe toen ik hem even belde om het te vragen. Aanvankelijk wilde hij niet verder gaan dan te zeggen dat hij het op de video had gezien, want iedere zichzelf respecterende voetballer en scheidsrechter heeft tegenwoor dig video en scheidsrechters res pecteren zich zelf, zonder uitzon dering. Maar na enig aandringen was Piet Bosman bereid toe te ge ven dat hij het ook op het mo ment suprème wel had gezien. ,,Maar", zegt Piet Bosman, „ik was zo doornat van die regen buien dat ik geen verlenging wij de riskeren. En als ik een penalty had gegeven was Heracles op 3-1 gekomen en had ik misschien nóg twee keer een kwartier moe ten rondlopen in m'n natte pak. Bovendien, Sparta was toch bé ter; dat het de volgende ronde be reikte was volkomen terecht. En daarom was mijn beslissing eigenlijk ook wel terecht. Ik heb er voor gezorgd dat het recht zijn beloop kreeg. Wat moet je boven dien met zo'n kluppie als Hera cles in de halve finales? Het Ne derlandse voetbal is er toch veel meer mee gediend dat een eredi visieclub bij de laatste vier komt Nu heb je uit de loting Sparta-A% '67 gekregen. Dat is toch veel aardiger voor het publiek dan AZ '67-Heracles? Nee, toen ik die lo ting hoorde had ik er helemaal vrede mee". „Ja, op dat moment zelf ging er wel even >ets door me heen. Het was namelijk wel érg duidelijk te zien dat die Van Tiggelen de bal met zijn arm wegsloeg. Maar ge lukkig hebben wij Nederlandse scheidsrechters niet de reputatie onfeilbaar te zijn. Daar maak jè dan op zo'n moment dankbaar gebruik van. Of ik er vandaag op mijn werk last van heb gehad7 Nou, dat viel eigenlijk best mee. Er waren wel wat collega's die me vroegen of ik het inderdaad niet had gezien. Als je dan zou zeggen dat je het niet hebt gezien geloven ze je natuurlijk niet. Daarom heb ik de waarheid maar gezegd, dat ik niet langer in m'n natte pak wilde blijven lopen. Dan lacht iedereen en denkt dat ik een goede grap verkoop. Ik heb het maar zo gelaten. Je moet er natuurlijk niet bij zeggen dat zo'n beslissing wordt ingegeven door het belang van het Neder landse voetbal. Dat gelooft na tuurlijk niemand". „Maar nu u er zo nadrukkelijk naar vraagt wil ik tegenover u wel toegeven dat ik liever Sparta in de halve finales zag. Tenslotte is mijn zwager al zó lang suppor ter van Sparta en het ging de laatste tijd ook niet zo best met de club. Bovendien heb iktoen ik aan het carnavallen was in Geul- Ie Barry Hughes ontmoet. Een geweldige man is dat, een onge looflijk gevoel voor humor. Op een bepaald moment had ik. in een bepaald etablissement zoveel gedronken dat ik toen ik samen met Barry die tent verliet bijna van de stoep af viel. Barry greep me toen bij m'n arm en dat be spaarde me een tuimeling. Toen heb ik tegen hem gezegd: Barry, als er ooit nog eens iets is dat ik voor jou kan doen moet je het maar zeggen „Toen ik door de scheidsrechters- commissie voor Sparta-Heracles werd aangewezen moest ik met een denken aan dat voorval in Geulle en ik nam me toen ik naar Rotterdam reed voor om Barry een wederdienst te bewij zen. Welnu, dat heb ik dan ge daan, we staan weer quitte. Dp volgende keer zal ik zo'n hands bal dan ook gewoon weer hono reren met een strafschop. Al ge beurt het ook drie keer tegen Sparta. Daar zal ik dan geen moeite meer mee hebben. Je moet tenslotte onder een bepaal de affaire eens een streep zetten. Overigens, toen ik woensdag avond laat Spangen verliet, schoot Barry me nog even aan. Hij vroeg me m 'n adres en zei da: ie me binnenkort z'n langspeel plaat zou toesturen. Kijk, dat vind ik nou geweldig. Voor wat hoort wat". „Alleen moet Barry nu natuurlijk niet denken dat ik me met die langspeelplaat laat compromitte ren. Deze vriendendienst heb ik bereid, een streep er onder. Ik hoop dat de scheidsrechteiscom- missie me aanwijst voor één van die wedstrijden tussen Sparta en AZ '67. Dan zal ik bewijzen dat ik weer de 'echte' Piet Bosman ben. Zonder aanziens des persoons zal ik dan mijn beslissingen nemen. Ik blijf Barry een warm hart toe dragen, ik blijf al zijn grammo foonplaten draaien, mijn kinde ren zijn er ook dol op, maar nie mand moet denken dat ik zoiets nóg een keer doe. Hoewel, je hebt natuurlijk wel rekening te hou den met het belang van het Ne derlands voetbal. Maar, u gaat dit wat ik nu zeg toch niet in de krant zetten? Nee? Fijn, daar re ken ik dan op. Wellicht dat ik ooit nog eens iets voor u kan doen TINUS L. BUYS I HAAG/VEJLE Op de avond van vrijdag 26 fe- ari jl. werd de toevallige oluisteraar opgeschrikt het bericht dat Tini Wij- aan de monitor lag. De biljartkampioen was tij- s de Europese titelstrijd er kader 71/2 in het emburgse Dudelange on- geworden en naar de in- ive-care-afdeling van het tselijk ziekenhuis ge- ht. Een dag later maakte chrik plaats voor intense lazing. In een radiosport- ramma bracht de fluiste- e stem van de commenta- een rechtstreeks verslag het EK en wie liet hij al weer keurig aan stoot Tini Wijnen! Deze bleek zoals al eens eerder, in i tijdens het Europees pioenschap pentathlon in irsfoort, getroffen te zijn een hartaanval. Overver- idheid bleek de boosdoe- partij van zijn wederopstan- werd het de tot Deen genatu- erde Nederlander nog wel en- malen zwart voor de ogen, door hij vier beurten moest la- open, maar hij zette door. En st van de tijdelijke angst ern- liek te zijn, sloot Tini Wijnen !uropees titeltoernooi als vier- in de in totaal acht deelnemers in afgelopen weekeinde dook Dk weer op in het EK 47/1 in rn (Zwi). Een terugslag was ■mijdelijk en hij eindigde als ide. Zijn tegenstanders staken ontzag en bewondering voor imiddels 51-jarige Deen niet r stoelen of banken. Maar wel- isico's nam Wijnen en hadden biters hem niet moeten advi- i of verplichten de strijd te sta- toen hij duizelig werd? Wijnen, weer terug in zijn hui woonplaats Vejle te Denemar- meent van niet. „De artsen len me goed onderzocht en van mocht ik spelen. Het blijkt aan ogen te liggen en daarom ga ik in Denemarken binnenkort een specialist. Ik draag tegen- Jjdig wel een bril, maar niet tij- Ihet biljarten". 'achter ij' Martinus Wijnen in 1930 in «gen werd geboren, leken de ipndigheden gunstig voor zijn Wheid te zijn. Met een bos- tar als vader en een omgeving Sin de lucht slechts „verontrei- n nigd" was door dennegeur kon de aanstaande kadrist niet veel gebeu ren. Maar hij bleek fysiek niet tot de allersterksten te horen en moest per dag veel meer glazen melk drinken dan zijn leeftijdgenoten. Regelmatig eten en vroeg naar bed gaan was noodzaak voor hem. Te gen die achtergrond valt ook te be grijpen waarom Tini Wijnen geen echte caféliefhebber kon worden. Biljarten kon hij ook thuis, maar om naar de top door te stoten, was het bezoek aan rokerige drinkgele- genheden onvermijdelijk. Hij ont trok zich dan ook niet aan dat (nood-)lot en ontwikkelde zich tot een geduchte speler, een biljarter om het spel, niet zo zeer een echte vechter. Toch versloeg hij in 1959 niemand minder dan de meervoudige wereldkampioen Piet van de Pol in het nationaal kampioenschap 47/2, de discipline waarin Tini Wijnen zijn enige Europese titel zou beha len. Bijna een dozijn nationale ere- klassetitels schreef Wijnen op zijn naam, waarbij de titel van 1967 in het 71/2 een echte krachttoer was. Toen immers moest de neo-Braban- der met een slotbeurt van 196 ca ramboles concurrent Hans Vultink van de eerste plaats afhouden. Dat lukte, zoals dok de allereerste na tionale titel pentathlon in zijn bezit kwam. Toch bleek dat vooral in zo'n vijfkamp er te veel van de krachten van de al vroeg griis ge worden Wijnen werd gevergd. Tegen de bond Zijn biljartleven viel niet alleen op door gezondheidsproblemen, maar ook door zijn stellingname tegen de bond. Tini Wijnen kondigde eind 1969 zelfs aan te zullen stoppen met de wedstrijdsport, omdat er zo wei nig financiële vergoedingen waren. Hij wenste loonderving en werd zelfs een keer geroyeerd toen hij uit protest weigerde een boete van 25 gulden te betalen. De oplossing diende zich aan toen „Het Gouden Klosje" uit Stein een soort uitzend- fonds in het leven riep. Het kwam voor Tini Wijnen eigenlijk al te laat. Om persoonlijke redenen ver huisde hij in 1971 naar Denemar ken en daar zit hij nog steeds. En hij heeft het daar prima naar zijn zin. „Zeker", meldt Tini Wijnen in ac centloos Nederlands. Dat wil zeg gen, het accent van Brabant waar hij lange tijd heeft gewoond is niet verdwenen, maar een Deense tong val is niet hoorbaar. „Toch spreek en schrijf ik nu vloeiend Deens", merkt hij op. „Alleen de eerste twee jaar was het even wennen. Nu voel ik me ook Deen en geen Ne derlander meer. De mentaliteit van alle Denen is zoals die van de Bra banders. En het is hier geweldig, fantastisch. Ik kon pas na zeven jaar Deen worden en mocht dus ook als biljarter niet voor dat land uitkomen. Echter wel met ons clubteam Vejle BK, waarmee we drie keer Europees kampioen drie banden zijn geworden. Vorig jaar had ik echt zin in een individueel toernooi en behaalde ik Europees brons en nu dus een vierde en een zevende plaats. De vergoedingen zijn nu ook beter. Ik krijg 150 gul den daggeld en de halve vliegreis vergoed". Bondstrainer Tini Wijnen was lange tijd trainer van de Deense biljartbond, maar gaf anderhalf jaar geleden die functie op. Daarover zegt hij: „Het werd te zwaar. Ik moest tweemaal per maand een weekeinde naar Kopenhagen en dat ligt hier zo'n 200 kilometer vandaan. De Luxem burger Grethen volgde mij op. Het kaderspel is hier niet zo populair, toch heb ik twaalf redelijke spelers opgeleid. Ook de topdriebander Pe ter Thögersen heb ik getraind. Het werd wel erg gewaardeerd en nog steeds als Denen goede resultaten boeken, „rozen" de kranten me. De dames doen hier voorlopig alleen nog maar aan kegelbiljart". Tini Wijnen woont momenteel in een vrijstaand huis te Vejle en runt met zijn Deense echtgenote een restaurant. „Dat restaurant hoort bij een zeilclub. Biljarten kun je er niet, maar thuis oefen ik nu nog steeds twee uur per dag". Tini Wij nen vindt Vejle een droomplaats. Gelegen in een dal aan het water, half omringd door kleine bergen is het in 1983 ook het decor voor het WK wielrennen. En dat is goed voor zijn restaurant, maar ook voor zijn contacten. „Ik heb af en toe contact met Hol land als er hier Europa-Cupvoetbal is van Vejle BK. Af en toe komt er een biljartcollega van vroeger langs. En tweemaal per jaar zie ik mijn zoon René uit Oss. Hij is ook een goed biljarter en lid van VDO, dat in zijn klasse al een paar keer nationaal kampioen is geweest". Tini Wijnen is een gelukkige Deen, met goede en slechte herinnerin gen aan Nederland. Erg jong was hij toen men hem reeds de grijze duif noemde. Nu hij echter de vijf tig is gepasseerd, ziet hij er niet ou der uit dan pakweg twaalf jaar ge leden. In het Deense klimaat lijkt Tini Wijnen weer enkele jaren te rug te pakken. De recente paniek over zijn gezondheid moet wat hem bétreft dan ook maar gauw worden vergeten. HERMAN JANSEN 1MALEN Zo gemakke- als Annepiarie Verstappen door het water pleegt I :t te bewegen, zo moei- n komt ze uit haar woor- De zestienjarige zwem- die afgelopen weekeinde E?ns de nationale winter- pioenschappen voor een ^enbarende prestatie zorg- door de 100 meter vrije te voltooien in 54,69 se- Elen, verdient een tien voor heidenheid. Toch be- ,dt Verstappen met de in 25-meterbad te Zutphen (aliseerde supertijd inmid- de derde plaats op de we- 1 'anglijst aller tijden. Het horende verwaande ge- i is haar vooralsnog tmd. Daarom wordt het hoofdzakelijk gevoerd trainer Honk Veldman, 1 n het bij Den Bosch gele- Rosmalen tevens als gast- f fungeert. Annemarie tappen luistert op gepaste >nd mee, knikt zo nu en instemmend en ant- j 'dt verlegen met door- t s niet meer dan enkele rgrepen op de recht- ïks aan haar gerichte vra- Itoppositie is in drie jaar tijd >ouwd. Op haar negende be- e ze pas haar eerste zwemdi- i en op haar dertiende meldde ïto als lid van onze vereniging Solar aan", aldus de 52-jarige nan welhaast verontschuldi- i „Vergeet daarom niet dat ze Veel tegelijk te verwerken 129 juli tot en met 8 augustus rtn in de Ecuadoriaanse haven- i Guayaquil de wereldkam- e schappen plaats. Hoewel pas ijuni na de selectiewedstrijden >tterdam definitief wordt be- welke zwemmers en zwem- I ons land in Zuid-Amerika t vertegenwoordigen, mag ge worden aangenomen dat ook Annemarie Verstappen een 1 wordt gereserveerd. „Dat i een mijlpaal. Natuurlijk is e 4,69 een prachtige prestatie, i niemand weet hoe men zich nteel in Oost-Duitsland en de t tigde Staten aan het voorbe- i is. Wat daar nu weer voor naar voren komen. Het gemakkelijk kun- 'at je een Ute Geweniger (de f uitse grossierde vorig jaar ober tijdens de EK van Split lUden medailles, red.) straks ens meer ziet. Met de in Oost- 1 and gebruikelijke trainings ten. Voordat je met een zwemster gaat werken, moet je eerst weten wat dat meisje zoal in haar mars heeft. Annemarie komt op vrijwel alle slagen goed tot zeer goed mee. Alleen de schoolslag is minder. Maar dat weet je niet, voordat je het voldoende hebt uitgeprobeerd. We hebben bewust, ook in overleg met haar ouders, voor een brede opbouw gekozen. Nu hebben we een keuze gemaakt. Straks in Ecua dor heeft Annemarie de meeste kansen op de sprintnummers en de midden-lange afstanden. Dat wil echter geenszins zeggen dat ze niet meer op de vlinder- en wisselslag zou uitkomen. Misschien zorgt ze ooit ook nog wel eens voor een stunt op de rugslag, wie zal het zeg gen". Vorig jaar reisde de Nederlandse zwemequipe zonder al te hoogge- stelde verwachtingen naar Split, waar uiteindelijk verrassend goede resultaten werden geboekt. Hoe staan de kansen van de volgelingen van bondscoach Bert Sitters voor het bijkans onuitspreekbare Guay aquil1 Veldman: „We zijn duidelijk weer op de goede weg. Na het stop pen van Enith Brigitha is het zwemmen in Nederland door een diep dal gegaan. De subtop werd opeens de top en die omschakeling konden de meesten niet aan. Bij de heren sleurt een Hans Kroes ver schillende andere talenten 10 zijn kielzog mee. Annemarie is er nu in geslaagd een aantal van haar con currentes voorbij te streven, maar die zullen op hun beurt terug wil len knokken. Zo houden de talen ten elkaar bezig. Vroeger had een handjevol zwemmers de hegemo nie, nu is de top zichtbaar breder. En getuige de laatste tijden kan ook internationaal een aardig woordje worden meegesproken". De eerste toetssteen voor deze hoopvolle verwachting zullen de wereldkampioenschappen in Ecua dor worden. Voor die tijd vindt in Bratislava een interland tegen Tsje- chslowakije plaats en vervolgens is een drielandenwedstrijd in Enge land gepland. Op 13 juli vertrekt de nationale ploeg (Veldman gokt voorlopig op zestien deelnemers) richting tropen. „Twee weken trai ningskamp om te acclimatiseren", constateert hij. „Dat zal wel nodig zijn ook. Een dure grap voor de KNZB. Maar dat iets dergelijks kan, bewijst dat de zaken weer se rieus worden aangepakt. En dat ge beurt alleen wanneer de verwach tingen hooggespannen zijn. Anders zou het al bij voorbaat weggegooid geld zijn". Waarna deze woorden opnieuw gepaard gaan met een goedkeurende blik van het meisje, waar Neerlands hoop wel eens voor een belangrijk deel op gevestigd kan gaan worden, Annemarie Ver stappen. Geen woorden, maar da den. DICK KIERS Tini Wijnen legt geconcentreerd aan voor weer een carambole. KRACHTTRAINING TABOE VOOR ZWEMSTER Annemarie Verstappen verdient een tien voor bescheidenheid. Voor haar geldt: geen woorden maar daden. methoden blijkt steeds weer, dat de werkelijke toppers het nooit lang volhouden. Maar natuurlijk is de achterban groot genoeg". Wie wel eens foto's van de Oost- duitse zwemsters onder ogen heeft gehad, moeten in eerste instantie de kolossale schouderpartijen van die meisjes zijn opgevallen. Een lo gisch gevolg van intensieve kracht trainingen, 'n aanpak waar Honk Veldman allerminst een voorstan der van is. „Hier in Nederland zijn de meningen over dat thema ver deeld, maar voor mij hoeft dat be slist niet. Ik laat Annemarie ook wel eens met wat gewichtjes stoeien en we proberen ook wel eens sommige spierversterkende oefeningen, maar dat versta ik niet onder krachttraining in de juiste betekenis van het woord. Daar be ginnen we niet aan. Weerzinwek kend toch wanneer je ziet hoe die meisjes misvormd wórden. Dat gaat echt te ver. Met onze methodes blij ken we ook goede resultaten te kunnen bereiken. Dus waarom zouden we dan op krachttraining overschakelen? Wij besteden meer aandacht aan de lenigheid. Bij BZV Solar gaat alles spelenderwijs, door spekt met zoveel mogelijk afwisse ling kun je jaren vooruit. En dan vinden de jongens en meisjes het leuk, stompt niemand af". Doeltreffend Van een wetenschappelijke aanpak is Veldman niet vies. Hij trok on langs met Annemarie Verstappen naar achtereenvolgens Leuven en Wageningen om zijn succesvolste pupil aan een tweetal evoluatie-on- derzoeken te onderwerpen. „Daar kwamen interessante resultaten uit. We weten nu precies welke ver keerde bewegingen Annemarie nog maakt. Dan pas kun je er doeltref fend aan gaan werken. Opnieuw, zonder iets te willen overhaasten". In vergelijking met de meeste an deren komt Annemarie Verstappen per week aan een bescheiden aan tal trainingsuren. Omdat de blonde Brabantse momenteel in de eind examen-klas van de plaatselijke mavo zit, is ze alleen 's ochtends in het overdekte zwembad van Den Bosch aan te treffen, waar ze gemiddeld zo'n vijf kwartier per dag haar baantjes trekt. „Eigenlijk veel te weinig", oppert Veldman. „Als ze straks van school komt, gaan we extra hard - voor circa viermaal per week anderhalf uur per middag - aan de slag. Daarbij komen nog per halfjaar zo'n zes tot zevpn centrale trainingen. Daar komt Annemarie in contact met de andere leden van de nationale ploeg. Hier in de omgeving zitten we geïsoleerd. Tijdens de trainin gen zwemt Annemarie samen op met een aantal oudere jongens, die haar tijden aardig benaderen, maar dat is natuurlijk niet ideaal". Gek verklaard Het als een hechte twee-eenheid functionerende duo Verstappen- Veldman werd een jaar geleden nog door menigeen voor gek ver klaard. Tijdens de Nederlandse kampioenschappen startte Verstap pen immers op vrijwel alle onder delen en de criticasters riepen in koor dat de trainer zijn pupil veel te veel belastte. Veldman: „Dat was noodzakelijk om haar mogelijkheden af te tas

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19