In lebmaag van Des Indes wordt verleden zorgvuldig herkauwd HEfiMa ZATERDAG 13 MAARfl DEN HAAG Nog even en dan worden onder de bomen op het Haagse Lange Voorhout weer tiendui zenden krokussen op borgtocht vrijgelaten uit hun onderaardse kerkers. Het is een jaarlijks terugke rend generaal pardon, dat grootmoedig door de lente wordt afgekondigd ter gelegenheid van zijn over winning op de winter. Maandenlang heeft hij zich in ijzige stilte voorbereid op die tegencoup, warmee hij zich langzaam, stap voor stap, óntworstelde aan de dodelijke houdgreep van zijn vorstelijke erfvijand. Terwijl het gras jammerlijk verdronk en de takken een voor een werden ontmanteld werkte hij aan zijn krijgsplan voor een massaal offensief, dat nu elk mo ment kan losbarsten. Met rugdekking van de zwoele winden uit het zuiden gaat de natuur over tot de te genaanval en werpt hij de bloem der natie in de strijd: keurtroepen in kleurrijke fantasie-uniformen, die in hun overwinningsroes terecht alle perken te buiten zullen gaan. Is er een mooier geschenk denk baar voor Hotel Des Indes dan zo'n mozaïek van krokussen, dat in een wonderlijke nacht gelegd word.t en van het Lange Voorhout een kort stondig Hof van Heden maakt? Zij zullen zich verdringen voor de deur van deze stramme, maar zeld zaam vitale honderjarige, die op donderdag 18 maart op passende, dus joyeuze wijze het feit zal vie ren, dat hij een eeuw lang op onna volgbare wijze gastvrijheid heeft vérleend aan stervelingen, die door hun status, aanzien, rijkdom, door luchtige afkomst of sprankelende talenten de wereld stof tot spreken hebben gegeven. Des Indes zag hen komen en gaan, koningen, kunstenaars en kerkvor sten, presidenten en pasja's, magna ten en maharadja's, diplomaten en diepe denkers. Zij arriveerden in het begin in koetsen; een palfrenier op de bok leidde zijn span paarden door de poort en trok de teugels pas aan op de cour. Daar ontfermden de knechten zich over de valiezen, die zij in gezwinde pas over de marmeren trap naar de vertrekken brachten, waar het bed reeds met koele lakens lonkte en de warme stoof klaar stond voor verkleumde Voeten. Na de eeuwwisseling maakten de karossen en calèches plaats voor glanzende automobielen met ver chroomde haaiebekken en pluche fauteuils. Toen was de binnenplaats achter de grijze gevel reeds van een glazen koepel voorzien en ge promoveerd tot palmentuin, waar obers in decente frak met droge sherry, champagne en thé-complets hun opwachting maakten bij de gasten. „Een wolkje melk, freule?". „Mag ik zorg dragen voor uw man- teau barones?". De stallen hadden inmiddels plaats gemaakt voor een Frans restaurant en van de hooi schuur was een donkerbruine bar gemaakt met een fraai gebeeld houwd altaar vol vuurwapens. Knollen Op het oog is er sindsdien weinig veranderd. Als het heimwee naar zijn geboortestad Simon Carmiggelt weer eens te machtig wordt, speelt hij daarop bij voorkeur op zeker en verschanst hij zich in de lounge van Des Indes. In die verrukkelijke lebmaag herkauwt hij dan aan dachtig het verteerd verleden. Hij zet zijn ogen op een kier en kijkt door de jaloezieën van zijn wimpers naar de guirlandes van lampjes, die links en rechts van de staatsietrap het kerstfeest almaar blijven pro longeren. Wat geweest is wordt op zulke momenten weer transparant, fladderende geesten uit voorbije ja ren omringen de bezoeker, die met zijn nostalgie geen raad weet. Het is daarom aannemelijk dat Willem, Dirk, Arnold, Maria, Ba ron van Brienen van de Groote .Lindt zich hier op deze middag in maart onmiddellijk thuis zou voe len. Toen hij in 1873 door de schep per van hemel en aarde werd uit genodigd om voor eeuwig aan te: zitten aan het hemels banket, lie pen er weliswaar nog paarden door zijn huis. Maar een kniesoor die over zo'n detail valt. Hooguit zou hij bij het bestellen van een flute champagne aan barkeeper Martin vragen, waar voor de drommel de 'knollen gebleven zijn. Glimlachend zou Martin hem uitleggen, dat er in de 109 jaar na ziin verscheiden het een en ander gebeurd is enkele wereldoorlogen, een reeks gruwe lijke moordpartijen, de uitvinding van de gloeilamp, de lancering van een raket naar de maan en nog wat ander menselijk broddelwerk en tenslotte zou hij via de opmerking, dat in 1982 vrijwel niemand meer Prinses Margriet tekent het gouden gastenboek, dat de huidige direc teur Bernard Felix (rechts) als een kostbare bijbel koestert. Haagse wethouder Vink kijkt belangstellend toe. een paard heeft, discreet opmer ken: „Toch zult u het met mij eens zijn baron, dat het aangenaam toe ven is in deze ruimte". Het zit er dik in, dat Van Brienen barkeeper Martin een langlopend contract als butler zou hebben geof freerd, wanneer hij hem in 1858 ontmoet had. In dat jaar werd door zijn zonen Arnold en Frederik eendrachtig de eerste steen gemet seld voor een huis, waar hij zijn vrienden en relaties voortaan in een passende ambiance kon ont vangen. Weliswaar bezat deze ka merneer van koning Willem III reeds het landgoed Clingendael, dat toch voorwaar ook als een geinig optrekje mag worden omschreven, maar het bezwaar van deze behui zing was de ligging buiten de stads kern. Om die reden lukte het hem niet om voldoende gegadigden te vinden voor de buitensporige bras partijen, die hij toch zo graag orga niseerde. Gelukkig behoorde hij tot de rijkste burgers van Zuid-Hol land en kon hij dit taaie ongerief verhelpen door een stuk grond met opstallen te kopen op de hoek van het Lange Voorhout en de Vos in Tuinstraat, die toen nog niet veel meer was dan een steeg. Aan de Haagse bouwmeester A. Rodenburg gaf hij vervolgens opdracht om een stadshotel te ont werpen met stallen en een koets huis. Deze architect verzon een kloeke burcht van grijze steen, die door de aannemers Smit en Zoon voor de somma van 150.000,- zijn de een halve ton gouds, in de re cordtijd van veertien maanden werd gebouwd. Pegulanten Toen het gebouw voltooid was be gon de baron onvervaard met het organiseren van immense partijen. In de schemering ratelden de koet sen over de keien van het Lange Voorhout en in ziin salons liep de elite te hoop onder de massieve kroonluchters. Helaas kwam er al in 1873 door zijn overlijden een abrupt einde aan deze reeks spraakmakende festiviteiten. De zoons, die zijn somptueuze levens stijl niet hadden geërfd en het fa miliekapitaal liever besteedden aan buitenlandse reizen, verkochten het prethuis reeds na enkele jaren zonder enige merkbare gewetens wroeging voor 140.000,- aan de befaamde Haagse hotelier Paulez, die het als verjaarsgeschenk aan zijn dochter gaf. Zij was getrouwd met luitenant Friedrich Wirtz, een houwdegen met Pruisisch keurmerk, die groot se plannen had met deze surprise van zijn schoonvader. Ook hij lust te pap van grote partijen, maar uit zuinigheidsoverwegingen gaf hij er de voorkeur aan om anderen voor de kosten te laten opdraaien. De oplossing van dit probleem lag voor de hand: in mei 1881 liet hij het Van Brienen-bastion, omgedoopt tot Hotel Des Indes, door Prins Frederik, de curieuze oom van ko ning Willem III, officieel openen. Ofschoon koningen en keizers in verblijdende hoeveelheden gestrekt in zijn twijfelaars de nacht door brachten, kwam Wirtz toch al gauw financieel in de problemen. Hij werd gedwongen om Hotel Des Indes onder te brengen in een ex ploitatiemaatschappij, waarvan hij wel directeur mocht blijven. Dat hield hij vol tot 1896. Toen moest hij definitief het veld ruimen voor de hotelier C. F. Haller, die in het Londense Savoy vakkundig door de horecawol geverfd was. Onder zijn bewind werd Des Indes een ge liefd pied-a-terre voor internatio nale kopstukken en gekroonde hoofden op doorreis. Tijdens de Vredesconferentie waarvoor in 1899 door de Russische tsaar Nico- laas II het initiatief was genomen en waaraan 26 staten deelnamen, fungeerde het hotel als ravitaille- ringspost van Huis ten Bosch waar de vergaderingen werden gehou den. Een ander hoogtepunt was het verblijf van Paul Kruger, die na het uitbreken van de Tweede Vrij heidsoorlog in Zuid-Afrika naar regelmatig de mannequin Dior over de vloer. Ik herinn dat een van de mannequins middag van de trap kwam, in de Franse tricolore. H goedheid, dat was met reet vlag, die de lading dekte", i Minder enthousiast rappf( Van der Werff over de Duitij eieren, die in 1940 Des Inij] luxe kazerne annexeerden; twee dagen kwam een van d» bonen al met een borstbeefl Hitier aandragen. „Zet datf balie in de receptie", schrej hij. „Over mijn lijk", dacht ill hij weg was heb ik de Führe[i vrieskamer tussen de kaviaar zalm geparkeerd om te belji Op de balie was trouwens plaats, want daar stond al een je met „Keep smiling" er d twee en een half jaar kwamei achter wat daar de bedoeliif was". 1 Nederland kwam om de zaak van de boeren te bepleiten. Koningin Wilhelmina had hem met Hare Majesteits oorlogsschip Gelderland laten ophalen en parkeerde hem in Des Indes, waar hij op de avond van de 7e december 1900 op het balkon werd toegejuicht door een onafzienbare menigte. Dependance In 1919 dreigde Des Indes wederom te kapseizen. Ditmaal onder de ge volgen van de Eerste Wereldoorlog. Redder in de nood werd de Neder landse Staat die het hotel van Hal ler overnam voor het bedrag van 1.335.071 gulden en vijf en een hal ve cent. De leiding berustte voor taan bij mevrouw Haller en haar broer Henry Eugène Rei, die waren geboren in Monaco. Rei die zich tussen de bedrijven door ook nog verdienstelijk maakte als consul- generaal voor deze dwergstaat, was een fanatieke duivenmelker die met zijn gevederde vrienden tien tallen prijzen in binnen- en buiten land wegsleepte. Op het dak van het hotel had hij voor hen een luxueus hok met stromend water en centrale verwarming laten bou wen. Daar bracht hij zelf ook het grootste deel van zijn leven door. Niettemin zag „monsieur Henry" kans om vanuit die ongebruikelijke gezichtshoek Des Indes opnieuw op te stoten in de vaart der potverte- rende volken. De toeloop van voor name burgers, al dan niet verge zeld van hun of andermans dames, was in 1929 zelfs zo groot gewor den, dat het verantwoord leek om een dependance aan het Lange Voorhout 58a te openen. Nauwelijks een jaar later sloeg het noodlot voor de derde keer toe. Een loeiende brand verteerde een deel van Rodenburgs schepping en in een Haagse krant jammerde kro niekschrijfster „Madame Seul": „Het heeft zich leelijk, heel leelijk laten aanzien voor Des Indes. Want toen in de nacht van zaterdag op zondag de vlammen hoog boven het dak uitlaaiden als een teeken hoe binnen het vernielende vuur reeds woedde, moet ieder, dit dit aanzag, wel de angst om het hart hebben geslagen. God dank. Er zijn geen menschenlevens te betreu ren". Sterker nog: ook de duiven van monsieur Rei hadden de onver wachte barbecue overleefd en slechts enkele kampioenen ver toonden lichte schroeiplekken aan de vleugeltoppen. Kgrte tijd later raakten ze overigens wel hun weel derige hok kwijt. Rei had namelijk besloten om zijn pronkvogel Des Indes als een stralende Phoenix uit de as te laten herrijzen. Het hotel werd drastisch gemoderniseerd en uitgebreid met een derde verdie ping. Na deze verbouwing bedroeg het aantal kamers 150 met in totaal 190 bedden. Stervende zwaan In een daarvan stierf Anna Pavlo va op 23 januari 1931. Zij was met haar gezelschap voor een afscheids diner van Parijs naar Den Haag ge reisd en nam haar intrek in een der suites van Des Indes. Op 23 ja nuari meldden de kranten: „He dennacht om ruim half een is de gevierde danseres Anna Pavlqva in Hotel Des Indes overleden. Zoals mén weet kwam zij verleden week zaterdag hier ter stede aan. De dan seres was enigszins onwel ten ge volge van een te Parijs gevatte koude. Aanvankelijk meende men, dat zij slechts met een lichte griep te kampen had. Zij moest het bed houden en de voorstellingen wer den afgelast. In het begin van deze week nam de koorts echter toe. Het bleek toen dat de patiënte lijdende was aan pleuritis en dat een der longen ernstig was aangedaan". De hoekkamer op de parterre, waar Pavlova stierf, werd later uit piëteit naar haar genoemd. Het bleek een naam te zijn met meer dan symbolische betekenis, want sindsdien hebben attente luiste raars vele malen de jammerende zwanezang vernomen van Neder landse ministers, die bij voorkeur in deze stemmige ruimte elkaar bij een hap en een slok politiek been tje probeerden te lichten. Bijbel Bladeren in het gouden gastenboek, dat de huidige directeur Bernard Felix als een kostbare bijbel koes tert, stuit men voortdurend op wereldtoppers, die in Des Indes hebben verwijld. Onder hen aarts hertog Ferdinand van Oostenrijk, die later in Serajewo vermoord werd en wiens dood gretig als legi tiem alibi gebruikt werd om Euro pa in de hel van de Eerste Wereld oorlog te manoeuvreren. Ook de Russische tsaar Nicolaas II pelde er zijn zachtgekookt eitje en dat voor beeld werd later gevolgd door de Amerikaanse presidenten Teddy Roosevelt en Dwight Eisenhower, door generaal Montgomery, vlieger Lindbergh, componist Igor Stra- winsky, schrijver Thomas Mann, de zangers Bing Crosby en Harry Belafonte, de krantenmagnaat Hearst en keizer Heile Selassie van Ethiopië, die zich omringd door lijf wachten had verschanst op een met manshoge hekken afgegrendelde etage. De 86-jarige Jacob Alle van der Werff, die van 1923 tot 1968 eerst met monsieur Henry en later met diens zoon, de besnorde ex-RAF- vlieger en uitvinder Jean Jacques het directiebeleid bepaalde, schiet nog vrijwel dagelijks reddeloos vol met weemoed van vooroorlogse kwaliteit. In het Wassenaarse be jaardentehuis Sint-Willibrordus, dat dienst doet als het kopstation van zijn leven, lopen de illustere schimmen uit het verleden in en uit: topman Otten van Philips moest hij op een avond tot zijn in nig leedwezen mededelen dat het hotel vol was. Waarop dit lichtend voorbeeld van vaderlands onderne merschap tegen betaling Van de geldende logiesprijs op twee stoelen in de hal onder zeil ging. „Dat waren deksels mooie tijden", zegt hij hoofdschuddend, „op Kerstmis hadden we 250 mensen in huis, die 300 flessen champagne soldaat maakten. Ja, dat was het crème de la crème. We hadden ook Vitale honderd jarige tekent voor een eeuw bij Barkeeper Martin, die zeker een langlopend contract als butler zou hebben gekregen als Van Brienen hem in 1858 had ontmoet. Pijp aan Maarten Na 1945 keerden de verruk tijden terug, waar maar gec aan leek te komen. Er we danst en geschranst, getoost conspireerd. Achter de palm ten de freules aan de bloes* en achter de gesloten deure I den koninkrijken verkwans miljarden verdeeld. Op wot| avond 27 oktober 1971 dij premier Barend Biesheuvel1 tiegetrouw met enkele led<! zijn kabinet in Des Indes. Tl werd toen gevreesd, dat zij i ste bezoekers waren in dezi ringskantine. Want de v<| dag reeds sloot Jean Jacqi het hotel. De bezetting was procent teruggelopen en er verlies geleden van ruim tw Bedolven onder de stijgende neelskosten zag Rei geen meer en gaf hij de pijp aan ten. Den Haag, beroofd van ee1 baar pronkjuweel, rouwde de burgers, die nog nimm voet over de gouden dremp den gezet en uit budgetair wegingen genoegen namen i bamibal uit de muur, bet weeklagend de dodenwacht gesneefde zondagskind. Gelukkig bleek al na drie den, dat Des Indes een sch Assepoester was, die met j ogen wachtte op de kus, d opnieuw tot leven zou wek) prins, die deze delicate taak nam was de, Haagse edelslag us Verwoerdt, die Des Inde de bij zijn snel groeiende C daelhotel A-keten. Acht jaar later deed hij zijl imperium alweer over aan gelse hotelgroep Crest, een onderdeel van de biergigai Deze Brit tapte gelijk mijoei dens uit een van zijn vater nancierde daarmee een fact de leading lady van de Net se hotellerie een stralende jeugd garandeerde. Een eeuw jong staat hij nu vitaal op de hoek van het Voorhout en de Vos in Tu Des Indes, een grijze rots, de aanrollende golven van en kwel nooit vat hebben Voor peetvader Bernard Ft horecaman, uit het taaist* lemmerhout gesneden, is gerede aanleiding om feest ren. Geen bloemen, gaarne m nertsmantels en misters r beschermlaag van slappe w Want sinds de klad zit in d< gen zijn zij degenen, die ee mogen zetten op het levt van Des Indes. LEO TH FOTO'S: MILAN KONVA l MUli ,wp iv d&iHfa „Tableau de la troupe" op het balkon van de honderdjarige.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18