Willem Ruis gaat tekeer als een „beest" £eidóe6ou%a/ni Martine Bijl maakt acteur van gevierde quizmaster ZATERDAG 13 MAART 1982 SI,VERSUM Ieder mens b it in zijn leven voor keer- ten te staan. Die kunnen je •komen. Die kun je soms voorzien. Willem Ruis is man die dat aan ziet ko- Deze showquizmaster roeping en beroep roept niet van de daken, maar 1 e hem ernaar vraagt hoe j hij dit denkt vol te hou- flapt hij er weldoordacht dat showbinken op de tv 2 eranderlijk jeugdig dienen ijn, los van leden, behen- van beweging en dat de lelijk versierende toer met en daar een spontane hun niet misstaat. heet een eindigende zaak te samenhangend met leeftijd en komen. Je moet maken, dat je komt als ander jeugdig talent te dringen, maar zeker als je amsvormen buiten zichzelf en, het vlotte woord in hijgen- idemhaling blijft steken en elk 'ugendheidje schijnt nageaapt vorige. Dan dien je de lach gameer, maar word je belache- MHij noemt de naam niet, maar pou van Burg wenst hij niet te -Jen. eioemt een oude kop niet lelijk. een gezicht getekend Or het leven is voor hem het ste wat er bestaat. Het hang er M vanaf waar je het voor ge- 3t. De karakteristiek ervan set! boekdelen spreken. In dit ktand komt hij niet uitgepraat Simone Signoret, de Franse die al een leven lang mee- in de film, jaarlijks zichtbaar )d!T wordt, maar in de ogen van e steeds mooier, zoals in haar pv e film „Madame Rose", waar- ge zich het lot aantrekt van ver bloosde jongeren, ipddat beeld voor ogen loopt Wil- ce Ruis al enige jaren met een he stap naar de film. in zijn ge- ten. Maar hoe word je acteur? kreeg hij net op tijd Martine r an de telefoon. Deze typetjes- tster had op zeker moment een rd persoon nodig voor een rol- ïn een sketch op de buis. Daar- p acht zij aan Willem. 1 m Ruis: „Ik had al meer aan- ngen gehad. In een film of op in meestal kleine rollen, die ets te maken hadden met mijn Van showmaster. Dat zag ik al- al niet zitten. Ik ben showmas- us dat hoef ik niet te spelen. Martine mee aan kwam, was k niet gelijk weg van. Zij leeft iar eigen sprookjeswereld en ets bedacht op het thema van I leisje met de zwavelstokjes. En 1 mocht ik dan de prins in zijn. eek me niks". r met Martine kun je meer tei n uit. Ik liet haar plan om sa- pic$ets te doen niet zomaar los. Al nd zijn we toen tot de sketch 3lnen, die al een keer of twee, ip de tv is geweest en waarin gestrande quizmaster speel, een broodjeswinkel terecht l waar een naïef winkelmeisje waan komt te verkeren, dat eroemdheid alleen en uitslui- voor haar een ommetje heeft 'akt. Die sketch was gebaseerd •t misverstand. Dit werkt al- let meisje was niet helemaal van die beroemdheid in haar ibedoening, maar zij krijgt ïlijk wel haar droomdans in irieke zaal". ilsof :etch werd gezien door de ie regisseur Paul Collet, die met een verhaal in zijn 1 liep, waarin de hoofdrolspe- n eigen kwaliteiten in het pu- i mag werpen. Hij vond ook, 1 Martine Bijl dat goed had ge- IVillem Ruis is een quizmaster e hoef je een dergelijke rol te laten spelen. Zij gebruikte n als acteur en liet hem de laster uithangen, net doen als- 'l! er één was. Zo benutte zij de van Willem zonder hem vast 01 kken op de werkelijkheid van 1 u$uizmasterschap. Op die ma- telde zij Willem in de gele ed te acteren en die kon toen iet eerst zich als acteur laten r, ook de VARA gooide het I die boeg, nadat deze omroep jjn eenmaal van de KRO had Feekt. In de Lotto-shows van pRA krijgt hij telkens wel een Wijk pakje aan en mag hij de f steken met een of ander ge mijn horizon te verbreden. Ik ben niet zelf op een rol uit geweest. Die is op me afgekomen. Als het lukt, ga ik er mee door". „Dank zij mensen als Paul Verhoe ven en Rutger Hauer bestaat er in Amerika belangstelling voor de Nederlandse filmerij. Ze hebben daar, Warner Brothers, om een ko pie gevraagd. Als ze het zien zitten, komt er misschien vandaar ook nog eens een aanbod. Dat wacht ik rus tig af. Of ik naar Hollywood ver trek? Ik heb nog een gezin ook met drie kinderen. Die zien hun vader al zo weinig, dat ik nu bewust een punt achter „Langs de Lijn" op zondag heb gezet. Ik vind, dat je er op zondag voor je kinderen hoort te zijn. Daarom geen werk meer op zondag. Die filmmakerij heeft min stens een jaar gevergd. Al die tijd heb ik mijn aandacht en werkuren moeten verdelen tussen Hilversum voor de VARA-shows en Antwer pen, waar alle opnamen werden gemaakt. Terwijl het twee heel verschillende beroepen zijn, filmac teur en showquizmaster". Grote vrijheid „Voor het tv-werk moet je natuur lijk ook repeteren en bereid je je voor op het slag mensen, dat je ont moet. Een showmaster werkt niet voor zichzelf, maar voor de mensen die hij bezig moet houden. Voor de tv-camera's heb je grote vrijheid van werken. Je improviseert waar je bij staat. Je laat je gaan op het sfeertje dat je aantreft in de studio, maar dat je ten dele ook zelf be paalt. Je leeft van de woorden en de kwinkslagen, die je te binnen schieten. De ene keer wat meer raak dan de andere keer, maar je kunt je zelf corrigeren. De show gaat intussen rustig door. Als show master ben je in hoge mate jezelf. Niemand die je tekst aanreikt, nie mand die je vertelt hoe je spelen moet. Het moet je liggen, maar dan werk je ook op een manier waarin je je helemaal thuis voelt Dat is met een filmacteur heel anders. Die krijgt een tekst in handen ge stopt nog vóór hij eigenlijk goed weet wat voor soort man hij moet spelen". „De regisseur heeft een omschre ven figuur voor ogen, een mens die op een bepaalde wijze op de dingen reageert. Daarin heb je wel enige vrijheid, maar de handeling moet binnen het verhaal blijven klop pen. Bovendien, als quizmaster werk je met een uur je hele optre den de lucht in voor miljoenen kij kers. Bij de film wordt per dag maar een paar minuten film ge maakt. Scènetjes van enkele secon den enige malen overgedaan. In tussen moet je de stemming vast houden. In een felle scène moet je de hele dag door fel blijven reage ren. Omgekeerd evenredig geldt dat als je een vrolijke scène moet spelen. Heb je intussen de pest in? Toch weer even die lacherige scène spelen. Dat werkt hoogst ver moeiend, vooral als je gewend bent zoals ik om alles in één keer er uit te gooien". „Daar komt bij, dat die rol in de film Het Beest een heel moeilijke karakterrol is. Melchior begint als de mooie geslaagde jongen. Naar mate het getij zich tegen hem keert, takelt hij steeds verder af. Zie ik er aan het begin van de film geheel volgens opzet nog een beetje uit als Willem Ruis, aan het slot ken je me niet meer terug. Dat is tenminste de bedoeling. Als het pu bliek dat ook zo ziet, mag ik zeggen als acteur geslaagd te zijn, want dan gaat het niet meer om die be kende quizmaster, maar om die geestelijk afgematte en uitgeholde Melchior, die zijn strijd voor het menselijke tevergeefs schijnt te voeren. Hij moet ook ondervinden, dat mensen zich tegen hem keren. Zo zit het leven in elkaar: gaat het je goed, dan word je op handen ge dragen. Accepteren ze je niet meer, dan zie je de tegenstand verdubbe len met het kwadraat van wat eerst aan je zij stond". „Die Melchior is niet zomaar een opstandeling, maar een man wie in zijn jeugd is bijgebracht overal de eerste te moeten zijn. Hij weet niet beter, totdat hij die misleiding vast stelt en hij ontluisterend tekeer gaat. Een keiharde man die kiest voor de betere kant van het leven. Hij gaat tot het uiterste om zijn ge lijk te halen. Dat maakt die film spannend. Die Melchior gaat zijn baas Karlsen zelfs met een vlieg tuig te lijf. Dat heb ik niet aan een stand-in over willen laten. Ik wou zelf vliegen. Heb ik even snel mijn vliegbrevet in België gehaald. En een keer of vijf, zes op geringe hoogte boven Antwerpen gevlogen. Vlak langs het raam van tegenstan der Karlsen. Totdat de politie het ook ontdekte en verbood nog lan ger zo laag boven Antwerpen te vliegen". „In België kijken ze niet zo nauw totdat het te gevaarlijk wordt. On geveer hetzelfde gebeurde op een zware crossmotor. Daar moet een roekeloze rit dwars door het ver keer mee worden gemaakt. Die zou wel door een invaller gereden wor den. Maar die kwam niet opdagen. Ik verloor mijn geduld en stapte zelf op de motor. Toen ging ik er mee over de kop, maar mijn arm raakte er niet door uit de kom, zoals sommige kranten schreven. Het leverde als gevolg van een slip wel een kapselbeschadiging op, maar ik heb er gewoon mee verder kunnen spelen". „De grote vraag is nu niet alleen of het grote publiek het een goede film vindt of niet, maar ook of het mij accepteert als acteur. En dan nog wel in die rol, want ik ga op een gegeven ogenblik heel erg te keer. In feite zie je mij in de weer als een soort zelfvernietiger. Ik moet er direct bij zeggen, dat ik me zelf in die rol heb kunnen vinden, gelijk al bij het lezen van het script Er zitten best dingen in deze film om te lachen, maar hoe verder je komt hoe minder Willem Ruis je ontmoet. Dit leidt ook tot onder huidse spanning. In die zin is deze film helemaal toegesneden op een groot publiek. Omdat het in deze film ook draait om de vraag hoe mensen reageren op iemand die zich gedraagt als een individu, een mens die buiten de gebaande paden stapt Dan zie je het gebeuren dat de mensen zich tegen je keren. Dat overkomt ook Melchior in deze film. Zodoende komt hij tenslotte helemaal alleen te staan. En ik mis schien wel met hem". „Het gaat niet om een vrijblijvende film. Er zit ook een thema in, dat kan leiden tot nagesprekken. Moet Melchior zover gaan als hij ging? Uit deze film kan het publiek ook een stuk moraal meenemen. Maar een boel bioscoopbezoekers zullen het misschien een raar gezicht vin den mij met een revolver te zién dreigen en mij plaats te zien nemen achter een machinegeweer. Zo kennen ze Willem Ruis niet Ik moet zeggen, dat ik me in die rol geen vreemde heb gevoeld. Ik sta er met hart en ziel achter. Zelfs als het publiek tot de conclusie zou ko men: „Maar dat is Ruis niet meer". Ik kan dan alleen maar zeggen: Nou, dat klopt dan". De beste Regisseur Paul Collet heeft het pu bliek een slag vóór willen zijn en aan de buitenwereld alvast laten weten: „Het nemen van een be kend tv-gezicht voor een film hield ongetwijfeld grote risico's in. Ge lukkig kan Ruis acteren. Hij heeft bijzonder veel gevoel voor de ca mera, wat uiteindelijk veel belang rijker is dan theatertalent. Ruis is voor mij de beste acteur met wie ik tot nu toe gewerkt heb". Minder gemakkelijk lag op een ge geven ogenblik de relatie met de Nederlandse producent voor deze film, John de Mol. Die vond, dat een hoop scènes er te Vlaams aan toe gaan. Hierover ontstond gehak ketak, waarna men het er tenslotte over eens werd, dat De Mol alle scènes mocht veranderen, die hij te Vlaams vond. Op zijn gezag ont stond aldus een „Nederlands" pro- dukt. Niet kan ontkend worden, dat het Vlaams over het algemeen zangerig klinkt Vooral in dramati sche scènes komt dat hier minder goed over. Die aanpassing heeft echter veel extra tijd gevergd en inspanningen van de acteurs en an dere betrokkenen. Willem Ruis: „Als ik de film zie, schrik ik zelf nog van de-waagstuk- jes die ik uithaalde, zoals het laag vliegen boven Antwerpen. Zal maar fout gaan. Maar ik vond het onzin om die dingen aan een ander over te laten. En verder zit je er natuurlijk altijd mee, dat publiek hoezeer je daardoor ook aanbe den kan worden je voor hetzelf de geld op zeker moment ook uit kan spugen. Ook dat zit in Het Beest. Hoe vond ik de tijd, acteur in Antwerpen, quizmaster in Hil versum en 's zondags „Langs de lijn"? Zitten nogal wat nachturen in. Ik zie het als een investering in mijn toekomst Als er zich na mij nieuw quiztalent aandient, moet Willem weg wezen". TON OLIEMULLER beuren in of rond de quiz. Willem vindt dat er bij horen, maar niet ty pisch acteurswerk. Dat had Martine Bijl beter gezien en in haar kielzog volgde Paul Col- let. Die had een serieus filmverhaal geschreven over twee botsende mannen, breder gezien twee bot sende werelden. Twee zakenbon- zen, die het aanvankelijk goed met elkaar kunnen vinden en tegen strevers om hun vingers winden, als er maar geld aan verdiend wordt. In het begin van die film kunnen die twee het goed met el kaar vinden, twee geslaagde zaken- jongens, allebei met hersens, maar één, Willem, bovendien gezegend met een ferme levensvreugde, een fikse joie de vivre, waarmee Wil lem wel raad weet. Na een kwar tier film wordt dat al anders en gaan die twee ertoe over elkaar le vend te villen. Open ogen Willem kreeg dat script ter lezing toegezonden en trapte er bewust met open ogen in. Hij herkende twee keer zichzelf, eerst als de vro lijke versierder, en verder als de man die inziet, dat er met mede mensen niet gespot mag worden. In die rol werd van hem verwacht, dat ie helemaal zou doorslaan, tot uitbarstingen van geweld zou gera ken om op te komen voor wat in de samenleving menselijk mag heten. En daarmee was de film „Het Beest" geboren, die toen alleen nog maar gemaakt hoefde te worden. Willem had daar wel zin in. Nu, een jaar later, met dag aan dag vele uren werk, is de film onder die ti tel ook gereed en komt begin april in première, gelijktijdig in België en in Nederland. We zien Willem daarin als Harry Melchior, een briljante, jonge za kenman in dienst van het machtig ste ontwikkelingsbedrijf in een wereldstad. Hij vormt twee handen op één buik met de baas, de presi dent-directeur Karlsen, een rol van de Belgische acteur Ward de Ravet. Naast zich vindt hij Melchior, een man geboren om te winnen. Tussen beiden in staat nog een derde, een gewiekste vrouw, een secretaresse- maïtresse, Martine geheten, een rol van Josée Ruiter, die eerder in op vallend filmwerk verscheen. Thuis gedraagt Melchior zich als een ander mens, als een ideale echtgenoot voor zijn vrouw Lenie (Hedie Meyling) en als een meele vende vader voor zijn dochter Bibi, een rol van een kind van regisseur Collet. Melchior intussen heeft een sterke band met zijn moeder, ook al een gevolg van het feit, dat zijn va der jong overleed. Alles gaat goed, totdat Meldiior ontdekt, dat de wijk, waarin zijn ouderlijk huis staat, wordt opgeofferd aan een nieuw bouwproject, een bedenksel van zijn baas Karlsen. Hij staat niet toe, dat zijn moeder uit haar wo ning wordt gewerkt en neemt het op tegen zijn baas. Dit leidt tot haat en represaille. Er komen een vlieg tuig en een mitrailleur aan te pas. Melchior wordt een terrorist, een rebel, in de ogen en in de eigen woorden van Willem, die laat we ten, dat het in deze film uiteinde lijk gaat om de verdediging van menselijke waarden. Het beest Men ziet in deze film Willem Ruis als Melchior met het lijk van zijn gestorven moeder door het zieken huis rennen. Men ziet ook hoe hij zich als een dolleman met zijn wa gen door het verkeer wringt. Op zeker moment heeft hij alle be heersing verloren. Dit leidt tot een spannend verhaal, dat Willem Ruis zelf een psychologische thriller noemt en waarin hij zich gedraagt als een beest. Toch hangt het van de bioscoopbezoeker af of die in Willem „Het Beest" herkent. Ogen schijnlijk wel. Willem Ruis laat zich er verder niet over uit, wil niet alles vertellen, maar laat wel weten, dat hij zich in zijn rol verzet tegen het slag kille zakenlieden, die zich als beesten door de maatschap pij bewegen. Paul Collet: „We hebben in het verleden menige Vlaamse flop op filmgebied beleefd. We hebben er zoveel van geleerd, dat we hier in tussen over mensen de beschikking hebben gekregen, die weten hoe met een camera en met geluid om te gaan. Ik mag dan ook wel zeg gen, dat er in „Het Beest" op pro fessioneel niveau is gewerkt. We hebben hier een tekort aan goede regisseurs en scenarioschrijvers en daarom ziet het Vlaamse publiek de eigen filmmakers soms moeilijk staan. Toch ga ik er van uit, dat deze film als volwaardig aan welk filmwerk ook door het volk aan vaard zal worden. Ik beschouw deze film als het begin van een ge zonde Vlaamse filmindustrie". Willem Ruis: „Ik ben er niet van jongsaf op gericht geweest filmac teur te worden. Dat groeide met de jaren en werd de laatste tijd heel sterk. Daarom uiteindelijk deze stap, een keerpunt voor mijn toe komst Het is wel een merkwaar dige ervaring naar jezelf op het bioscoopscherm te kijken. In de laatste VAR A-show speelde ik de sketch van de vader, die met zijn zoon naar de bioscoop gaat. Een film met Marylin Monroe. Die kwam toen, zij het haar dubbel, uit het doek stappen. Nu zie ik mezelf bijna uit het filmscherm te voor schijn komen. Niet omdat ik zo no dig acteur moest worden, wel om

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17