Autoshow Genève voorjaarsschoonmaak I EN OM DE KAS Export komkommers valt dit jaar kleiner uit btnnen.dejerken TNO doet onderzoek naar flank botsingen Groenten uit eigen tuin to EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 MAART 1982 PAGINA 13 itioneel zijn er twee momenten in het >m nieuwe of gewij- auto-modellen uit engen. De ene is in roege voorjaar, om- Ie autoverkopen te- de zomermaanden stijgen. Daarom is itoshow in Genève ingang van dit jaar jens in een geheel gebouwencom- zo belangrijk. Het moment ligt in ite najaar, wanneer iuwe modellen voor :omendejaar klaar •n zijn - te presente- (p.de tentoonstelling ankfurt. De stroom modellen die |tvvee tentoonstellin ie laatste jaren los- |i lijkt nu wat op te in. Het is niet lan- ?conomisch verant- d de overal teruglo- verkopen aan te gelen door steeds nieuwe, betere uit te brengen. keer had „Genève" het karakter van een arssehoonmaak - het nde modellenprogram- g eens bekijken en hier ir verbeteringen aan- Hët grootste nieuws e nieuwe Volvo 760. /acht kwam ook Mit- nog met echt nieuws, emaal in de sfeer van ;ueuze en dure Genève De Starion coupé, in ird- of EX-versie is lidelijk exclusief top- \s (richtprijs rond j. Hij is uitgerust met lekende tweeliter tur- or die 125 kW-170 pk ingebouwd in een estileerde 2 2 coupé ïnspireerd lijkt op de RX7 - al is de binnen- wat groter. Een zo e wagen (top 220 km iur) heeft uiteraard emmen en onafhanke- ivielophanging rondom jfs een sperdifferentieel. is is de uitrusting zeer Ls, al is niet zeker of R Europese versie zal likken over anti-blok- Immen op de achter- n en veiligheidsgordels jn de deur bevestigd zijn utomatisch worden om- Nog een andere agen beleefde zijn pre- een Chevrolet Cama- speciaal voor de Euro- Chevrolet Camaro pese markt wordt gebouwd. Deze Camaro Z28E kreeg een nieuwe, kortere en veel beter gestroomlijnde carrosserie met grote achterklep en een duidelijk luxueus karakter. Zo beschikt hij standaard over elektrisch bediende ra men en stoêlverstelling en een zeer verzorgde afwer king, waarin bijvoorbeeld ook dashboard en bedie ningsorganen geheel op de Europese smaak zijn gericht. Verdwenen zijn het subfra me voor motor en voorwie lophanging, alsmede de ar- chaische bladveren achter. De starre achteras aan vier geleide-armen heeft nu schroefveren, rondom zijn er geventileerde schijfremmen en lichtmetalen wielen, voor de aandrijving zorgt een vijf- liter V8 die 116 kW-156 pk levert. Weer meer turbo's Nog altijd zet de opmars van de turbo-compressor door, tot in de hoogste kringen zelfs. Naast de Maserati Biturbo se dan, niet meer helemaal ni.euw, kwam in de hoogste autoregionen zelfs Rolls Roy- ce met een turbo: voor hun „sportieve" model Bentley Mulsanne. Om het „dure" nieuws dan maar ineens af te ronden - ook de verdere her leving van de cabriolet zet zich voort. De Amerikaanse fabrieken schijnen weer op grote schaal cabriolet-versies van bestande modellen voor te bereiden. In Genève kwam Porsche met een ge heel open versie van de 911 SC; voor het eerst sinds de 911 zijn intrede deed dus weer een Porsche zonder dak en zonder targa-beugel - echt open. Terug naar de turbo, die ook bij heel wat alledaag ser auto's verder oprukt. VW brengt eindelijk de al jaren in gereedheid staande turbo dieselmotor die het daardoor op 51 kW-70 pk brengt. Die motor wordt leverbaar in de Golf GTD en Audi 80, steeds in combinatie met een 4 E versnellingsbak. Daardoor is er niet alleen het voordeel van meer vermogen (de nor male diesel levert 40 kW-54 pk) maar neemt desondanks het verbruik nog wat af. De motor is overigens op een flink aantal punten aan de hogere belasting aangepast, zodat voor de levensduur ab soluut niet gevreesd hoeft te worden. De uitrusting van de VW Golf GTD Golf GTD is gebaseerd op die van de sportieve GTI. De Audi 80 met deze motor is in twee uitrustingsvarianten verkrijgbaar, CL en CD. Naast de 4+E bak is er ook en automatische transmissie verkrijgbaar, met als bijzon derheid een uitschakelbare vrijloop om het extra ver bruik te verlagen. Naast dit dieselnieuws presenteerde Audi nog een uitbreiding van het Coupé-programma, nadat eerst al behalve de 1,9 liter vijfcilinder een 1,8 liter vier- pitter leverbaar werd. Nu is er dan nog een extra sportie ve motor, de overbekende 2,2 liter vijfcilinder, die in iets Ford Quicksilver gewijzigde versie in de Coupé GT5E 96 kW-130 pk levert. Bovendien is hij niet aan de tot nu toe gebruikte 4+E maar aan een „sportieve" vijfbak gekoppeld, zodat deze coupé nu eindelijk in staat is zijn sportieve uiterlijk waar te maken met passende pres taties. De prijzen van dit nieuws zullen voor Neder land nog nader bepaald wor den, wel zijn nu de prijzen van de VW Santana bekend. Deze luxueuze vierdeurs se dan op basis van de Passat zal in zijn goedkoopste uit voering - CL met 1,6 1 motor - praktisch 29.000,- kosten, de duurste versie - GL5 met 1,9 motor - kóst 35.282,-. Face-lifts Volvo had niet alleen wat voor de „beter gesitueerden"; in het actiemodel 345 Blue Line verpakt was er een nieuwe vijfbak. Deze trans missie, waarin de vijfde ver snelling een duidelijke over drive is om verbruik en ge luidsniveau terug te brengen, kan als extra geleverd wor den op de 340-modellen met tweeliter motor en is stan daard in de beperkt leverba re Blue Line. Voor andere modellen bedraagt de meer prijs 692,-. Niet alleen een technische, maar ook een ui terlijke face-lift paste Toyota toe op de nog niet zo oude Corolla. Een nieuw front met grotere lichtunits verbetert de stroomlijn, nieuwe voor- stoelen moeten meer been- ruimte achterin brengen. De standaard 1,3 liter motor on derging flink wat wijzigin gen, waardoor hij enerzijds iets aan vermogen won en anderzijds stiller en zuiniger moet zijn. Er kwam een nieu we automatische transmissie, die alleen leverbaar is op de tweedeurs sedan (en de drie- deurs Liftback). Ook de wie lophanging werd gewijzigd. De goedkoopste Corolla kost nu 15.295,-. Ook hier was er weer een actiemodel, de Ter cel Black Top. Van hetzelfde laken een pak bij Ford: in Nederland actiemodel Escort Bravo, als nieuw accessoire een vijfbak voor de Escort en een nieuw sportief model Es cort 1600 RSI met inspuitmo- tor. Tevens had Ford weer een prototype, voor hen ge maakt en bedacht door Ghia. Deze keer een vierdeurs se dan met motor achter de ach terbank dwars ingebouwd. Deze constructie, vorig jaar in ongeveer dezelfde vorm gepresenteerd met Giugiaro's Medusa op Lancia-basis, dient vooral om een erg gun stige stroomlijn te kunnen realiseren. Daartoe bedacht Ghia ook een systeem om de neerdraaibare ramen in ge sloten toestand naar buiten te brengen, zodat nog minder luchtwervelingen optreden terwijl toch normaal een raam opengedraaid kan wor den. Let maar op: deze Ford Quicksilver is niet zomaar een leuk showmodel, maar een echt proefmodel waar van details al in de nabije toekomst in produktie kun nen gaan. DELFT Het TNO-in- stituut voor wegtran sportmiddelen in Delft is begonnen met proeven waarbij auto's in de flank worden geraakt. Bij dit soort botsingen is dik wijls sprake van ernstige verwondingen van de in zittenden. TNO test tegelijkertijd ook poppen, die de inzit tenden bij de botsproe- ven vervangen, om te zien welke pop de wer kelijkheid het dichtst be nadert. De Europese Ge meenschap wil in 1983 een goede pop hebben, die aan de gesteld eisen voldoet. De experimenten maken deel uit van een internationaal onderzoek, waarvoor de Eu ropese Gemeenschap twee miljoen gulden heeft uitge trokken. Het TNO-instituut, dat voor de proeven een half miljoen gulden ter beschik king heeft, moet het interna tionale project coördineren. Uit in het verleden verrichte onderzoeken blijkt van alle botsingen de frontale het meest voor te komen, direct gevolgd door flankbotsingen. Wanneer een auto aan de zij kant wordt geraakt, heeft dit volgens het blad „TNO-kon- takt" dikwijls ernstige gevol gen voor de passagiers. De zijkant is aanzienlijk minder beschermd dan de voorzijde van de auto. Bij de nieuwe proeven in Delft zullen tien auto's wor den gebruikt. Er zal onder meer een waar gebeurd on geluk met hetzelfde merk auto, waarbij het letsel van de inzittende -bekend is, wor den nagebootst. De botsende auto's, een stilstaande en één die met een bepaalde snel heid er op in moet rijden, zullen van allerlei meetin strumenten worden voorzien. Op deze wijze wil TNO regi streren wat er precies met de auto en de poppen daarin ge beurt. De botsingen worden op de film vastgelegd. De on derzoekers willen daarmee bereiken dat niets over het hoofd wordt gezien. Mitsubishi Starion nig optimisme bij kers in Frankrijk de organisatie van de Franse kwekers, heeft onlangs lête gehouden onder leden van de afdelingen kwekers nten, waaruit weinig optimistische klanken weerklin- dergelijks bleek ook het geval met een ander rapport, ll van de boomkwekers, dat zo mogelijk nog pessimis- gesteld. Hierbij kan nog worden vermeldt dat in 1980 'landse export van potplanten naar Frankrijk voor 87 bestond uit groene planten. De totale exportwaarde ilanten bedroeg in dat jaar ruim 103 miljoen Franse oorts blijkt dat voor 93 procent de import van azalea t België afkomstig was. emarken levert veel bloeiende planten aan Frankrijk vaarde van ruim 40 miljoen Franse francs. De Franse ïkerijen vormen een sterk familiebedrijf. Meestal er nog iets anders bij, zoals onderhoud of aan land- t, soms op contract. De kostprijs telt niet. Men neemt krijgen kan voor de bomen. Maar: men kan er van veruren worden niet berekend, het werk gebeurt als is, ook op zon- en feestdagen. Weinig sortiment, liefst ten. Maar in hoeveelheden die geen rekening houden narkt. Ook hier moet de lage prijs het doen. En ook personeel, dus ook geen sociale lasten en zelf hard ipsvoorzieners denken altijd dat hetgeen jezelf goedkoper is. Als er overschot is, moet dat worden Hoe? Via de laagste prijs. Er zijn boomkwekers met beiders, die het goed doen. De boomkwekers met 20- iers hebben een eigen afdeling voor afzet. Zij maken ime met een catalogus en hebben soms een tuincen- et zoals alle andere bedrijven, verkopen zij zowel en n detail. Velen hebben zich op de containerteelt ge- Voor de planten die het daarin goed doen, betekent ijfvoudige opbrengst. Men kan zich indenken wat het was. De grootwinkelbedrijven gaven wel een stimu li" iedereen weet wat een kweker tegen een inkoop kan beginnen. Bedrijven met 50 en meer arbeiders iet veel in Frankrijk, maar ze zijn wel belangrijk. Ze jls trekpaard, zowel wat het sortiment als de prijs be- zijn allemaal „ziek" van de kosten die erg hoog zijn, dat e een eigen planning maken, zonder rekening te net de concurrentie. Het resultaat is dat men vijf jaar 'oorbeeld teveel thuja's heeft en dan weer een paar tekort. Alle bedrijven hebben gemeen dat zij produk- per produkt niet kennen. Men weet niet of men er op erliest! Alleen de opbrengst telt. Maar die is niet voor- i laat het alles over zich komen. Ook mankeert het oende „fantasie" bij de produktplanning. I daalt de prijs onder de dubbele druk van de grote en concurrentie. Er bestaan catalogi van een tot hon- )eer pagina's. Een poging tot een centrale voorraadad- ie heeft vijf jaar geleden volledig schipbreuk geleden, ^illustreerde catalogi worden gemaakt door uitgever- appijen. Iedereen kan ze kopen en zijn bedrijf daar- ■r laten lijken dan dat is! Bovendien wordt de ama- er het zat, want hij vindt overal precies hetzelfde, oorzaken van buitenaf, zoals de buitenlandse concur- I stagnerende vraag, noemt de PSV-koerier de volgen de oorzaken. Er is geen kostprijs bekend, of juister: ^die niet weten. De prijsconcurrentie betekent zelf- tr bestaat geen samenhangende reclamepolitiek. Ten- kdt als oorzaak voor de mogelijkheden op landelijk ni- loemd slechte overeenstemming in vraag en aanbod en Me presentatie. In de afgelopen maand febru ari heeft Nederland bijna 3,5 ton komkommers minder geëxporteerd dan in 1981. In procenten uitgedrukt komt dit neer op 18 procent. De be langrijkste oorzaak is gelegen in het feit dat er dit seizoen sprake was van een toegeno men concurrentie. Zoals be kend gaat het hier om Grie kenland en de Canarische Ei landen. Griekenland was en is weer erg actief op de West- duitse markt. Zo exporteerde dit land in de eerste week van maart liefst 3,5 miljoen kilo, tegen 1,3 miljoen kilo in 1981. De concurrentie van de Cana rische Eilanden op de West- Duitse markt stelt niet zo veel meer voor. Deze concurrent werpt zich nu vooral op de Engelse markt. Zo liep de ex port van Hollandse komkom mers naar Engeland in de maand februari terug met 33 procent ten opzichte van vo rig seizoen. Ook Frankrijk en Scandinavië toonden minder belangstelling. De enige 'uit zondering vormt Finland, dit land voert meer komkom mers uit Holland in als vorig seizoen. Uit een prijsvergelij king met vorig seizoen blijkt dan ook dat de gemiddelde prijs in de periode van 1 janu ari tot 1 maart 16 cent lager uitviel dan in 1981. De gemid delde prijs in de genoemde periode komt uit op 85 cent per stuk. In de afgelopen week moesten de lichtere sor teringen naar verhouding het meest inleveren. Zo daalde de sortering 36/41 van 92 naar 73 cgnt en de sortering 31/36 van 73 naar 58 cent. Het aanbod zal verder toenemen, de prijs lijkt echter niet veel te veran deren. Vorig jaar liep de prijs in de derde week van maart aanmerkelijk op. Of dit de ko mende week ook het geval zal zijn is echter maar de vraag. Sla Op de sla-markt was er spra ke van een wat groter aanbod, toch gingen de prijzen er niet echt onder gebukt. De gemid delde prijs kwam uit op vier dubbeltjes per stuk. De con currentie van Frankrijk op de West-Duitse markt neemt nog steeds wekelijks af. Toch is de hoeveelheid die dit land nog Veiling Westland Noord nam een vorkheftruck in ge bruik die tomatenbakjes tot op zes meter hoogte tilt. levert aanmerkelijk groter als vorig seizoen. In de eerste week van maart was België opvallend aktief op de West- Duitse markt. Dit land expor teerde in die week 458 ton (vorig seizoen 116 ton). De Franse concurrentie zal de komende week weer verder afnemen. België zal waar schijnlijk de grootste concur rent zijn. Een terugblik op het sla-seizoen laat zien dat de ge middelde prijs in de peride van 1 juli tot 1 september uit kwam op 16 cent per krop (vorig seizoen 25 cent.) In de periode van 1 september tot 1 november werd er gemiddeld 27 cent betaald (vorig seizoen 23 cent). In de periode van 1 november tot de jaarwisseling vielen de resultaten zoals be kend tegen, er werd 35 cent betaald (vorig seizoen 62 cent). Na de jaarwisseling tot 1 maart kwam de gemiddelde prijs uit op 30 cent (vorig sei zoen 64 cent). Over het hele seizoen betekent dit dat er ge middeld 29 cent per krop be taald werd vorig seizoen 54 cent). Deze gemiddelde prijs ligt sjechts 3 cent hoger als in het zeer teleurstellende sei zoen 79/80. Het aanbod van Hollandse sla zal waarschijn lijk nog iets toenemen, veel verandering in prijs wordt er echter niet verwacht. Overige gewassen Behalve de aanvoer van de ronde tomaten is de aanvoer van vleestomaten ook weer op gang gekomen. Voor de sortering BBB werd er f 6,73 per kilo betaald. De ronde a- export tomaten werden ver handeld tegen een prijs van f 6,20 per kilo. Deze prijzen zijn beslist geen overbodige luxe, want er is alleen al aan gas heel wat verstookt. Zo zijn er bedrijven die in de periode van half december tot 1 maart al voor 80 duizend gulden aan gas verstookt hebben (per ha.). De aanvoer wordt wat groter, hierdoor neemt de prijsdruk wat toe. De groene paprika's zijn al weer een paar weken op de markt, maar nu hebben de rode zich ook aangediend. Voor de rode paprika's werd er gemiddeld f 6,70 per kilo betaald. Het aanbod van groen zit duide lijk in de lift, hierdoor kwam de gemiddelde prijs in de af gelopen week toch aanmerke lijk lager te liggen. Er werd f 4,85 per kilo betaald. Een verder prijsverval wordt er voor de komende week niet verwacht. De vraag naar bos- peen ontwikkelde zich gun stig. de prijs liep op naar f 4,65 per bos. De aanvoer zal nog van beperkte omvang blijven, zodat er goede prijzen mogelijk zijn. Aubergines de den het de afgelopen week goed, ze brachten gemiddeld f 6,60 per kilo op. Voor bloemkool werden er hoge prijzen betaald, de zessen brachten 6,42 per stuk op en de achten 5,85. Raapstelen werden iets goedkoper, de ge middelde prijs per bosje daal de naar 35 cent. Het prijsver- val bij koolrabi bleef beperkt, de gemiddelde prijs kwam uit op 1,27 per stuk. De aan voer van prei werd kleiner, dit was ook aan de prijsvor ming te merken. De prijs her stelde zich met 3 dubbeltjes per kilo en kwam uit op f 1,70. De prijs lijkt de ko mende week verder aan te trekken. HillÉllI Voor de mensen met een groententuin komt er zo zoetjesaan werk' aan de winkel. De wintermaanden hebben we besteed aan het maken van een teeltplan; dat wil zeggen: we hebben onze groententuin op schaal op papier getekend en alvast aangegeven wat en waar we komend jaar zullen verbouwen. Berg die teelt plannen goed op, het is namelijk nogal eens van belang dat we eenzelfde gewas niet elk jaar op dezelfde plaats verbouwen, dat kan leiden tot „moeheidsverschijnselen". We kunnen nu gaan spitten. Spitten, dat wil niet zeggen: de grond een beetje omschoffelen. We spitten voldoende diep en we verwijderen meteen alle ongerechtigheden, die we ontmoeten, steentjes, takjes, scherven, worteltjes. Vooral kweekwortels die witte en vaak lange wortels kunnen we het best diep in de vuil niszak stoppen of we verbranden ze. In de echte veenstreken oppassen dat we niet te veel veen r.aar boven halen. Kunnen we aan stalmest komen, dan wordt die tegelijk met het spitten goed ondergewerkt. In dat geval is het goed dat de stal mest eerst een paar weken uitgespreid ligt, voor we ze onder werken. Maar niet iedereen zal over stalmest beschikken, de meesten onzer zullen zich moeten redden met kunstmest. Er is zogenaamde gemengde kunstmest te krijgen, die stikstof, fosforzuur en kali bevat. Voor hen, die nooit eerder kunstmest gebruikt hebben: wees er niet te royal mee, leken hebben die neiging namelijk. Ongeveer een pond per tien vierkante meter is een goede vuistregel. We houden een deel van onze kunstmest achter de hand om in de loop van de zomer desnoods nog een kleine nabemesting te kunnen geven. Denk erom, dat kunstmest vaak nogal wateraantrekkend is, berg een rest dus op in een goed gesloten plastic zak of iets der gelijks. Groeit er veel mos in uw groententuin, dan kan dat er op dui den, dat een kalkgift geen luxe is. Het is trouwens doorgaans goed, naast de bovengenoemde allround kunstmest zo eens in de drie, vier jaar wat kalk te geven, kalkmergel of landbouwkalk en daarvan mag men dan wat meer strooien als van die kunst mest, twee tot vier kilo per tien vierkante meter. Alleen dit: strooi nooit kalk tegelijk met kunstmest, die twee kunnen een verbinding aangaan, die voor onze tuin niet deugt! Houd een tussenperiode van zo'n week of zes aan. Na het spitten bewerken we de grond met zo'n handcultivatortje aan een steel of met een hark. De dikke kluiten worden daar mee omgetoverd in een kruimige aardlaag die geschikt is om in te zaaien of te poten. Met behulp van een tuinlijntje zetten we onze bedden af en de paden worden ingetrapt. We kunnen nu gaan zaaien. Spinazie kan in februari al gezaaid worden, is het nog erg koud, dan hebben we geduld tot maart, In maart kun nen we ook tuinbonen leggen (al dan niet voorgekiemd) en we kunnen radijs zaaien. Met de spercieboontjes moeten we wach ten tot begin mei. Overigens staat doorgaans op de zakjes zaad, die we kopen, de zaaitijd aangegeven. In maart kunnen we op een beschut plekje ook kropsla en snijsla zaaien, schorseneren en worteltjes eveneens. Maar veen hangt van het weer af en als het in maart nog wintert gaat onze vlieger natuurlijk niet op. Dan moeten we nog even geduld hebben. Kropsla in eigen tuin. mmS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13