(Bowuvnt iPatstelling in Suriname ^erk overal nderbroken Puzzelen voor Polen Camer: ook ongehuwden moeten welkom zijn Ministers niet uit problemen Voorjaarsnota BOUTERSE VERSCHANST ZICH IN FORT ZEELANDIA Poging stakingsbrekers verijdeld Indiening voorstel ziektewet weer uitgesteld RITIEK OP VAN AGT Nu ieder weekend Tasjesdieven actief DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummere /0.75. Het „Stedenspel" vanavond op Ned. I om 19.05 uur vanuit Leiden tussen Terneuzen en Nunspeet. Om 20.35 uur „Mi nivoetbal" tussen Oost-Neder land en de militairen. Op Ned. II om 20.27 uur „De fabriek" en om 22.55 uur af scheid van in Amerika felom- streden serie „Soap". Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen- of hagelbuien. Minimumtemperatuur 3 gra den, maximumtemperatuur 6 graden. Aan de kust stormach tige westen wind. Zon op: 7.00 uur, zon onder 18.40 uur. Hoogwater Scheveningen: 5.09 en 17.26 uur, laagwater: 1.00 en 13.29 uur. wagei brandweerman verwerkt imoties, nadat hij gister- langs de rijksweg Arn- J-Apeldoorn een stoffelijk ^jschot uit een door een jen verpletterde perso- tó heeft helpen zagen, klapband zorgde ervoor de tankwagen op de ver- de weghelft terecht kwam, twee tegemoetkomende onenauto's werden aange- n. In de berm kantelde de wagen en kwam boven op van die personenauto's te- Daarbij kwam de 66-jari- [Tievrouw C. de Puy uit doorn om het leven. SHELL: PRUS KAN 6 CT OMLAAG Benzine dinsdag niet goedkoper DEN HAAG Hoewel Konsumen- ten Kontakt en de oliemaatschappij Shell het erover eens zijn dat de ben zineprijs in Nederland in één keer met vijf a zes cent verlaagd kan wor den, zal minister Terlouw de prijs aanstaande dinsdag op het huidige niveau houden. Volgens de bewinds man laat het systeem voor de vast stelling van de benzineprijzen een verdere prijsdaling niet toe. Vertegenwoordigers van verschillen de oliemaatschappijen waren gisteren bij Terlouw om tegen een prijsverla ging te pleiten. De verliezen die de ernstig onderbezette raffinaderijen maken zijn daarvoor te groot, zo stel len zij. Terlouw zal dit advies opvol gen. Shell-topman A. Helfrich zei gister middag dat de benzineprijzen wat hem betreft aanstaande dinsdag met vijf a zes cent omlaag kunnen. De sterk gedaalde prijzen op de vrije markt in Rotterdam rechtvaardigen zo'n besluit, aldus de president-direc teur. Voorwaarde is wel, dat de aan passing bij een eventuele stijging van de prijzen niet aan een maximum van twee cent is gebonden. Zowel Shell als Konsumenten Kontakt zijn voorstander van afschaffing van het prijssysteem. Slang in ingewanden DAMASCUS Een jonge vrouw die in het Syrische Da mascus een operatie moest on dergaan wegens een hevige maagpijn blijkt volgens het Sy rische dagblad EU Baath een slang van drie meter lengte in haar maag en rond haar inge wanden te hebben. De behande lende artsen slaagden er niet in de slang te verwijderen. Zij me nen dat de 25-jarige vrouw als kind water uit een put moet hebben gedronken waarin slan- ge-eieren gezeten hebben. Vol gens de krant maakt de slang piepende geluiden als een kui ken. EG schrapt helft sancties tegen Moskou BRUSSEL Uit kringen van de Eu ropese Gemeenschap in Brussel is vernomen dat de EG in stilte de helft van de lijst van sancties tegen de Sovjet-Unie heeft geschrapt. De sanc ties tegen de Sovjet-Unie die in de eerste plaats importbeperkingen in houden, als reactie op de gebeurtenis sen in Polen, werden vorige maand met enig tamtam bekend gemaakt. In plaats van een importbeperking met 3,5 procent zal zij slechts met 1,35 procent worden teruggebracht, zo verklaren de bronnen. Het uitein delijke besluit zal waarschijnlijk maandag worden genomen door de ministers van financiën. (Van onze speciale verslaggeefster in Paramaribo Corry Vis) PARAMARIBO Hier in Paramaribo lijkt een patstelling te zijn ont staan in de machtsstrijd tussen de twee elkaar bestrijdende groepen militairen. De gevechten begonnen gistermorgen toen soldaten onder lei ding van de kort tevo ren uit de gevangenis bevrijde sergeant-majoor Hawker probeerden de macht over te nemen van sterke man tot dan toe luitenant-kolonel Desi Bouterse. In de loop van de dag werd duidelijk dat deze, naar hier algemeen wordt aangenomen, rechtse coup maar half geslaagd is. De opstandelingen, verenigd in de Nationale Bevrijdingsraad, hebben hun hoofdkwartier in de Membre Boekoekazerne in Paramaribo, Bouterse en de hem trouw geble ven militairen hebben zich verschanst in Fort Zeelandia aan de andere kant van de stad. Van morgen was nog niet be kend of en hoeveel slachtoffers de gevech ten hebben geëist. Vannacht, was het hier in de stadals gevolg van avond klok uitgestorven. Beide groepen hebben over en weer aanvallen uitgevoerd zonder dat een doorbraak werd geforceerd. Eerst de den de rebellerende militai ren een aanval op Fort Zee landia. Vanmorgen vroeg Nederlandse tijd zetten volgelingen van Bouterse een tegenaanval in. Een po ging om de telefoon- en tele- graafcentrale te vernietigen werd verijdeld. Later van morgen werd opnieuw hevig gevochten bij de Membre Boekoekazerne. Bij de aan val, zo hoorden we van oog getuigen, waren drie pant serwagens betrokken, waar van er een door de verdedi gers van de kazerne buiten gevecht is gesteld. Gisteravond hebben de lei ders van de vechtende groe pen, Hawker en Bouterse, beiden voor radio en televise beweerd de situatie in de stad meester te zijn. Zij de den een oproep aan de rest van het leger, zich bij hen aan te sluiten. Halverwege de avond werd een op video opgenomen televisietoe spraak van Bouterse kort na het begin afgebroken. Tegen middernacht werd de radio zender waarmee hij zich tot de bevokking richtte ver nield. In radio- en televisie toespraken heeft sergeant majoor Hawker gezegd dat hij van plan is de democratie in Suriname te herstellen, een burgerregering te vor men en vrije verkiezingen uit te schrijven. Zie verder pagina 9. nbtenaren en PTT (Van onze sociaal-economische redactie) HAAG Met zeer veel werkonderbrekingen in lei ondernemingen, demonstratieve bijeenkomsten 1 van regio's en gespierde taal van bestuurders de vakcentrale FNV vandaag een nationale actie- ehouden. Daarnaast gingen reeds in gang zijnde urige stakingen door en werden er nog enkele toegevoegd. „Deze dag vormt wel een climax in acties, maar zij is niet het eindpunt. Ons verzet i de regeringsplannen met de ziektewet en tegen erkgevers, die niet bereid zijn het volledige zie- eld door te betalen, gaat onverminderd voort," zo igden de voormannen van de vakcentrale. ederlandse bevolking heeft tot dusver het meest van de gemekrt in de steden waar het huisvuil niet meer opgehaald. Het vuil begint zich nu al op te hopen. In ir, waar veel huisvuil tot compost wordt verwerkt, kan ook niet meer terecht, want ook daar wordt gestaakt, mersfoortse reinigingsdienst moet echter weer aan het want de rechter vond in kort geding, aangespannen het gemeentebestuur, dat de staking onrechtmatig was. neer zal het publiek merken van de actie, die PTT'ers lag hebben ingezet. Ook zij onderbraken vandaag het (in Deventer de hele dag) en dan met name op knoop- n van het postvervoer. Het wordt niet uitgesloten t, dat het nog vele dagen zal duren voordat de te ver ten achterstand zal zijn ingehaald. Ook tal van bouw- in zijn vandaag voor korte of langere tijd stilgelegd, vee plaatsen hebben vandaag werkwilligen blokkades edrijven doorbroken: bij het RDM-terrein in Rotterdam het Limburgs Dagblad in Heerlen, waar de nachtploeg iderd heeft dat de krant vanmorgen uitkwam. ia 10: Grafische werkgevers woest Terwijl grafici van de FNV-bond de poort blokkeerden, zorgde een heftruck ervoor dat werkwilligen vanmorgen bij het Limburgs Dagblad in Heerlen toch aan de slag konden. De blokkade werd daar na opgeheven. klanten in Leiden en haalt Wanneer er niet wordt ge- daar ook deze week gewoon staakt, worden de containers het vuil op. Het bedrijf ging van de flat door de gemeen- ook bij de studentenflat Peli- telijke reinigingsdienst vier kaanhof aan de slag, nadat maal per week geleegd, de beheerder van het ge- (Pag. 3: „Dit is besmet bouw daarom had gevraagd, werk") LEIDEN De stakers van de Leidse reinigingsdienst hebben gistermiddag perso neel van de particuliere rei nigingsdienst Vliko uit Lei derdorp bedreigd toen huis vuil in Leiden werd opge haald. Een handgemeen tus sen beide partijen kon voor komen worden. De particu liere reinigingsdienst werd 'betrapt' bij de Pelikaanhof. Toen de Leidse stakers arri veerden, had de wagen al twee containers vuil ver werkt. Vliko heeft een aantal vaste ADVERTENTIE VANDAAG BIJ D{2( KRAKTDê (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het aller laatste moment heeft het kabi net gisteren besloten de ge wraakte voorstellen inzake de ziektewet nog niet bij de Tweede Kamer in te dienen. Direct na een bezoek van een ondernemersdelegatie aan het kabinet bleek dat een voorge nomen persconferentie over de voorstellen niet door zou gaan. Kort daarna werd duide lijk dat het kabinet had afge zien van zijn voornemen de wijzigingen op de ziektewet naar de Tweede Kamer te stu ren. Vandaag zal het voltallige ka binet zich opnieuw over de voorstellen buigen. De indie ning wordt dan dit weekend of begin volgende week ver wacht. Zij gaan nog steeds uit van premieheffing over het ziektegeld, door de werkne mers te betalen, zodat hun loon bij ziekte uitkomt op 92 procent. De vijf eerste ziekte dagen komen voor rekening van de werkgevers, die zich daartegen kunnen verzekeren. Het kabinet raadt hen aan met de werknemers te gaan praten om twee dagen daarvan naar hen door te schuiven. In dat geval zouden de werknemers over de eerste twee dagen van hun ziekte niets krijgen uitbe taald. Pagina 10: Na kritiek Raad van State en werkgevers in onze parlementaire re dactie) N HAAG Alle vier te fracties in de Tweede mer hebben felle kritiek het feit dat bij officiële vangsten van koningin Beatrix gasten geen andere partner mogen meenemen dan die met met wie zij ge trouwd zijn. Premier Van Agt heeft dit laten weten in een brief aan ir. Van Otter-, loo, voorzitter van de PvdA- fractie in de Haagse gemeen teraad, die zich had beklaagd over de gang van zaken rond een ontvangst voor raadsle den afgelopen maandag op Huis ten Bosch. Mevrouw Jeltje van Nieu- wenhoven en Schelto Patijn (beiden PvdA) hebben in middels vragen gesteld over deze kwestie aan Van Agt en minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken). De Kamer leden hebben ook Van der Stoel erbij betrokken, omdat hij gaat over protocollaire aangelegenheden en tevens omdat hij lid is van de PvdA. De opvattingen in deze partij staan haaks op het standpunt dat de minister-president heeft ingenomen. Mevrouw Van Nieuwenhoven ver klaarde desgevraagd dat zij het er niet bij wil laten zit ten, als het antwoord op de vragen ongeveer gelijklui dend zal zijn als dat aan Van Otterloo. Zij denkt aan het houden van een interpellatie. Pagina 11: Koningin geen dienst bewezen „Het is heel, heel moeilijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het overleg in het kabinet over de Voorjaarsnota zat gisteravond muurvast. De standpun ten waren gisteren nog zover van elkaar verwijderd dat de zogeheten Vijfhoek (Van Agt, Den Uyl, Ter louw, Van der Stee en Van Thijn) het zinloos achtte gisteravond verder te vergaderen. Minister Van der Stee (financiën) wekte zelfs de indruk dat een crisis niet uitgesloten is. Hij noemde het alleen nog wat voor barig om zo te praten, „maar het is heel, heel moeilijk". De zaak is vandaag aan de orde gekomen in de voltallige mi nisterraad, maar de kans dat men er in dit gezelschap uit komt, werd vanmorgen vrijwel nihil geacht. Algemeen neemt men nu aan dat het laatste overleg over de Voorjaars nota waarschijnlijk pas na de Statenverkiezingen (24 maart) zal worden gevoerd. Premier Van Agt herhaalde gisteren nog eens dat hij hoe dan ook zaterdagochtend in het vliegtuig zou stappen voor een werkbezoek aan Maleisië en Thailand. De acht dagen dat hij weg zal zijn, kunnen de andere minis ters gebruiken „voor beraad in eigen kring". Echte besluiten kunnen pas genomen worden, aldus Van Agt, „wanneer ik terug ben". Dat laatste is op 22 maart, heel kort voor de Statenverkiezingen dus. De kritiek, die van de zijde van D'66 en PvdA op zijn ver trek is geleverd, bracht de minister-president to't de uit spraak dat de door hem te bezoeken landen van groot belang zijn voor het Nederlandse bedrijfsleven en daarom ook voor de werkgelegenheid in ons land. „Hierbinnen hij wees op het ministerie van algemene zaken is tot nu toe alleen ge praat over werkgelegenheid". De ministers van de vijfhoek vergaderden gisteren 's och tends en 's middags een paar uur over de Voorjaarsnota. Daarbij werden volgens Van Agt „enige vorderingen" ge maakt, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe dat er nog een groot gat gaapte tussen de voorstellen van PvdA en CDA. Hoe groot het verschil precies is, wilde hij niet zeggen. „Houdt u het maar op een fiks bedrag". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE ZATERDAG 13 MAART ..morgen kans op o.a. een surfplank... ADVERTENTIE Gezellig Sfeervol ledera maandag OPEN BUFFET d.w-z. onbeperkt eten van ons lopend buffet 4 E A voor slechts AlaWVfM» LIVE MUSIC mogen we zeggen lot vanavond? Ook fitheidstest lager onderwijs DEN HAAG Het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO) heeft meegedeeld dat vakleerkrachten er vanaf maan dag een mogelijkheid bij krijgen om de fitheid van leerlingen op lagere scholen te testen. Daarmee moet het mogelijk worden de gymnastieklessen beter af te stemmen op eventuele lichamelijke achterstanden. Bij het ontwikkelen van de fitheidstest werd uitgegaan van de zogenaamde „Moper-test", die sinds 1980 in het voortgezet on derwijs wordt gebruikt. De test vergde wel enige aanpasing voor het lager onderwijs. De vakleerkracht kan in een prestatietabel aflezen hoe het gesteld is met het uithoudingsvermogen van de betreffende leerling in vergelijking met zijn leeftijdgenootjes. LEIDEN Tasjesdieven zijn gisteravond nogal actief ge weest Zo werd een 60-jarige vrouw in de Caeciliastraat door een man, die door een bi vakmuts onherkenbaar was, beroofd. De vrouw had bij de bank geld gehaald. Nadat zij boodschap- Een had gedaan, keerde zij uiswaarts. Even voordat zijn haar woning wilde betreden, werd haar tas weggegrist Ver moedelijk is de vrouw na het verlaten van het bankgebouw gevolgd. Zij mist ongeveer vijfhonderd gulen. Tevens werden een 69-jarige Leider- dorpse op de Hogewoerd en een 29-jarige Leidse op de Haagweg beroofd. De daders reden op een bromfiets. De duo-passagier rukte de dames de tasjes uit handen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1