Krakers Gulden Vlies mogen voorlopig blijven zitten J Opnieuw kritiek op economisch beleid Nieuw raadslid RAI AMSTERDAM Gift voor herstel Joodse begraafplaats LEIDSE COURANT DINSDAG 9 MAART 1982 PAGINA 3 IDEN Geplaagd door ;voelens van enorme ist reed de student over Leidseweg. De volgen dag had hij tentamen, i beslagen ten ijs te ko nen, diende hij de komen Ie uren aan diepgaand lenkwerk te besteden. Hij lad de boeken even dicht- [eslagen om met de auto en helaas noodzakelijke wodschap te gaan doen. Iet rijgedrag van de ge- laaste student ging niet nopgemerkt aan zijn nede-weggebruikers voor- lij. Een man in een ge- noedelijk voortkachelend utootje (van Nederlandse nakelij) had bijvoorbeeld ipgewonden met zijn vin ier op het voorhoofd ge kt. Voor een stoplicht i'as deze kleine man zelfs itgestapt en had de stu- ent de meest onheilspel- ïnde verwensingen naar iet studiehoofd geslingerd, laar de student had geen ijd voor dergelijke staal- jes spontaan straattoneel, lij reed snel door. Al- hans, dat wilde hij, maar ijn voorganger had ken- elijk andere plannen. De lan reed met de gang van en slak. De student wiste, ermoeid zuchtend, het arelende zweet van zijn oorhoofd. Het leek waar- chtig of de man voor hem et erom deed: hij reed iet veel harder dan vijf ilometer per uur. En in- alen mocht ter plaatse iet. De student kon de irging niet langer verdra- en. Hij ging vlak achter e auto rijden en stuurde aar de linkerzijde van de 'eg om duidelijk te ma- en, dat de kruipende oorganger zich niet al ien op de wereld bevond, lat gebeurde even té en- ïousiast, want de voor- anger kreeg een duwtje voorwaartse richting, oen deze naar later \eek een monteur, die en testrit met de auto laakte linksaf wilde jden, reed de student em rechts voorbij en we erom raakten voor- er ch terzijde van de auto's i elkaar verstrengeld, ven verderop werd halt ehouden. De politie wam even later ter plaat- De gebelgde man in het leine autootje had zich yeneens in het strijdge- oel gemengd en was van arte bereid tegenover de alitie een boosaardige ge- ligenverklaring af te leg- sn. Dat die niet met de aarheid strookte, bleek steren pas, toen de kan- inrechter de zaak in be- andeling nam. Ilereerst werkte de ver- ichte gisteren een mis- irstand uit de rechtszaal, k ben dus geen kantoor- diende, zoals in de dag- larding staat," zei de stu- int pinnig. Vervolgens s de kantonrechter door i politie opgestelde pape ssen voor. Onder meer erd gesteld, dat de ver- ichte ondanks een in- lalverbod twee auto's ld ingehaald. De ver- chte stond perplex. Die ntijging druiste tegen n rechtsgevoel in. >k had de politie bij een der onderzoek ontdekt, it de auto twee gladde inden had. „De band was k. Ik had geen geld om een nieuwe onder te tten. En toen heb ik aar een afgesleten reser- band gepakt. De band as meer bedoeld als uiskomertje," verklaar de student. „U komt op i manier ook wel thuis, »ar niet zonder een be uring," vulde kanton- chter Morshuis aan. De ficier van justitie, mr. irretsen-Visser, achtte t tenlaste gelegde wettig i overtuigend bewezen, j eiste een boete van 60 lden wegens het onge- rloofd inhalen, 100 gul- n wegens het veroorza- n van gevaar en even- ns 100 gulden vanwege gladde banden. De kan- ïrechter vond echter t het inhalen onvol- ende bewezen was. Op t punt werd de verdach- vrijgesproken. Een boe van 200 gulden werd m opgelegd. Toch was t rechtsgevoel van de roordeelde niet geheel Vredigd. Het zat hem lemaal niet lekker, dat politie zomaar had ge teerd, dat hij twee auto's d ingehaald. Maar met wetenschap, dat de ihter hem had geloofd dat het recht had geze kerd, maakte de stu it zich aarzelend uit de eten. WIM BUNSCHOTEN Theo Roes werd gisteravond benoemd als opvolger van het PvdA-raadslid Tinus van Aken die om persoonlijke redenen de Leldse politiek vaarwel heeft gezegd. Roes is mede-, werker aan het sociaal cultu reel Planbureau en secretaris van de PvdA-afdeling Leiden. In de socialistische fractie zal hij zich bezig gaan houden met financiën en economische en personeelszaken. De verwach ting is dat Theo Roes slechts luttele maanden het raadswerk zal kunnen vervullen. Zijn partij zette hem namelijk op een on verkiesbare zestiende plaats op de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsver kiezingen. Van Oosten op eerste plaats bij PPR LEIDEN Het huidige PPR-raads- lid Frits van Oosten staat bovenaan de ontwerp-kandidatenlijst van zijn partij voor de gemeenteraadsverkie zingen. Van Oosten krijgt van de sa-' menstellers van de lijst de kwalifica tie 'uitstekend raadslid' mee. Op de tweede plaats staat Korrie Kore- vaart. De derde en vierde plaats worden respectievelijk ingenomen door de huidige fractieassistent Rob van Lint en Arnold van Lee. De PPR hoopt bij de verkiezingen haar huidige aantal van één zetel te ver dubbelen. Vrijdag spreken de leden zich over de ontwerplijst uit. Belgische jongen teruggevonden LEIDEN Een uit het Belgische Nijlen afkomstige 14- jarige jongen is vannacht in Leiden teruggevonden. De jongen was avonds om zes uur van huis weggelopen, na dat hij van zijn ouders op zijn kop had gekregen, omdat hij op school niet voldoende zijn best zou hebben doen. Hij nam de trein en belandde in Leiden. Vannacht om één uur trof de politie hem aan op de Princessekade. De jon gen viel op omdat hij met zijn ziel onder zijn arm rondliep. De jongen heeft de nacht in het politiebureau doorge bracht en is vandaag door zijn ouders weer opgehaald. Proefconcert in Taffehzaal LEIDEN Het kamerorkest 'Madrigalesko' onder leiding van Henk Briër geeft morgenavond om kwart over acht een concert in de Taffehzaal van het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg. Er is sprake van een 'proefconcert'. De museumdirectie wil uitvinden of de Taffehzaal geschikt is voor het geven van concerten. Uit gevoerd worden werken van Mozart en Tsjaikowski. De toegang is gratis. ALS B EN W HET ADVIES VAN DE BEROEPSCOMMISSIE VOLGEN LEIDEN De krakers van het Gulden Vlies mo gen blijven zitten, totdat de gemeente het pand zelf gaat gebruiken. Er zijn niet voldoende redenen om op korte termijn tot ontruiming van het pand aan de Breestraat 125 over te gaan. Dat stelt de com missie voor de beroep- en de bezwaarschriften in een advies aan het college van B en W. Op 19 februari sommeerde het college de krakers het pand binnen vijf dagen te verlaten. De krakers gingen tegen deze aanschrijving in beroep. Er bleek een ernstig verschil van mening tussen de deskundigen van de krakers en die van de gemeente over de kosten, die zijn verbonden aan de voorzie ningen die in verband met de brandveiligeheid nodig zijn. De beroepscommissie wenst niet in te gaan op een voorstel van de krakers om een onaf hankelijke deskundige in te schakelen, die moet uitzoeken hoeveel het treffen van deze voorzieningen nu werkelijk zou kosten. De commissie vindt wel dat het college voorwaarden moet stellen aan de manier, waarop het pand warm wordt gehou den. Volgens de commissie moet er een stookverbod aan de krakers worden opgelegd, totdat er zodanige voorzienin gen zijn getroffen, dat het sto ken geen gevaar meer voor pand en bewoners is. Tot dus ver maken de krakers gebruik van een kleine kachel. De commissie is van mening dat het pand niet zo brandgevaar lijk is als het college stelt in zijn eis tot ontruiming van het Gulden Vlies. De commissie vindt ontruiming mede niet terecht, omdat een vertegen woordiger van de brandweer tijdens de behandeling van het bezwaarschrift stelde, dat er meer panden in de binnenstad zijn die niet aan alle brand- voorschriften voldoen en dat het college daar ook niet tot ontruiming overgaat. De com missie is van mening dat het Gulden Vlies niet zo bouwval lig is dat het een gevaar voor de bewoners opleverd. Ook de staat waarin electrische en de gasleidingen in het pand ver keren is geen reden voor de commissie om ontruiming te adviseren. Het college van B en W heeft vanmorgen over het advies van de commissie vergaderd. Het college is niet verplicht het advies op te volgen. LEIDEN „Het heerlijk avondje is gekomen" wist één van de sprekers bij de behandeling van het eco nomisch beleidsplan in de gemeenteraad te melden. CDA-er W. Bleijie be schreef de lange weg die het economisch beleids plan (EBP) vanaf de ge boorte, halverwege de ja ren zeventig, heeft afge legd. Gisteravond lag het EBP van wethouder Fase dan einde lijk bij de gemeenteraad op tafel. Dit heerlijke avondje leverde echter niets meer op dan een herhaling van eer der gevoerde discussies waarbij de grote politieke partijen niet alleen zichzelf maar ook elkaar langdurig wisten na te praten. Zij na men daar zoveel tijd voor dat het antwoord van mevrouw Fase veertien dagen moest worden uitgesteld. Eén van de kernvragen in het 'debat' was wat de poli tieke waarde van dit beleids plan is. Het college staat op punt van vertrekken, afhan kelijk van de verkiezings uitslag komt op de stoel van mevrouw Fase in september van dit jaar wellicht een an der te zitten. Bleijie wenstte het EBP dan ook te om schrijven als het „testament van wethouder Fase", J. Maat (PvdA) vroeg zich af of het nu ging om een aanzet voor een nieuw beleid of een weerslag van bestaand be leid. Beide politici wezen op het feit dat het EBP is geba seerd op cijfers uit een perio de waarin het economisch nog niet zo slecht ging. Bleijie pleitte er dan ook voor het beleid zo snel moge lijk (voor 1 april) te vertalen in een economisch actieplan. Naar zijn mening moest daarbij het snel ontwikkelen van een industrieterrein, Schuttersveld en twee extra parkeergarages voorop staan. Soepel optreden Maat stelde dat goede voor waarden scheppen voor be drijven, niet voldoende is. „De gemeente moet zelf ini tiatieven nemen", aldus Maat die wees op het belang van een gemeentelijk werkgele genheidsplan. Mevrouw Fase hoopt dit plan binnen enkele weken uit te brengen. Maat wees op het tekort aan be drijfsterrein in Leiden en vroeg het college voorzichtig te zijn met gronduitgifte. De PvdA-woordvoerder pleitte voor een verbetering van de parkeersituatie in de stad om de regionale functie van de centrumwinkels in stand te houden. J. Hoekema (D'66) en G. de Vries (VVD) wezen op het belang van ambachte lijke bedrijven voor de werk gelegenheid en vroegen een soepel optreden tegenover bedrijfjes in binnenstadswij- ken. F. van Oosten (PPR) verweet het college een plan te heb ben gemaakt dat slechts de ondernemers ten goede zou komen. Hij voorspelde dat het EBP voor de werkgele genheid van minimale bete kenis zou zijn. „Een slecht plan waar we niets aan heb ben", aldus van Oosten. Het PPR raadslid stelde verheug der te zijn geweest met het voorstel van twee kantjes over de oprichting van de klussenbank dan met de drie1 delen van het economisch beleidsplan. Maandag 21 maart praat de raad verder. ADVERTENTIE. Nederland, waterland. Het is geen toeval dat ons land de meest toonaangevende internationale tentoonstelling voor waterrekreatie in huis heeft. De Hiswa. Dit jaar groter dan ooit. De Hiswa voor iedereen. Want water zit ons in het bloed. Op de Hiswa vindt u o.a.: Zeilschepen cn motorjachten Van luxe kajuitzeiljachten tot catamarans, van sportboten tot motorjachten. Vaartuigen voor de kleine watersport O.a. kano's, roeiboten, vis- en bijboten. Surfdorado: meer dan 250 verschillende typen zeilplanken Het beste wat er momenteel wereldwijdte beleven valt op surfgebied. Hengelsportafdeling Alles voor de sportvisser, zowel de wallekanter als de zeevisser. Professionele Castingbaan Probeer zelf uit hoe zo'n werphengel werkt. Tenten en kampeeruitrusting Ruim overzicht van deze vorm van walrekreatie. Ieder uur demonstraties en wedstrijden. Onderwatersport Uitrusting en toebehoren voor de onderwatersporter. Duikinstnictie Doorlopende demonstratie van duiken. HISWA-SHOPPEMG Op de Hiswa kunt u uiteraard de accessoires van uw keus bekijken en kopen. HET HISWA THEATER Modeshows van vrijetijds-, watersport- en surfkleding Audiovisuele presentaties,o.a. surf- en watersportkampioenen. Instructies. Dagelijks 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Toegang f. 10,- Kinderen tot 14 jaar f.6,-. AMSTERDAM Voordelige Trein-Toegang-bi(jetten verkrijgbaar b(J vele NS-stations. >th De restauratie van de Joodse begraafplaats in Katwijk is weer een stapje dichterbij. De Joodse gemeenschap in Leiden heeft van de stichting Comité voor de Zomerpostzegels 45.000 ontvan gen om de restauratie van de begraafplaats mogelijk te maken. Het herstel van de begraaf plaats is daarmee nog niet zeker. Tot dusver is er 136.000 gulden opgehaald en resteert nog een tekort van 227.000 gulden. Daarnaast is het nog niet zeker of de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg een toegezegde subsidie van 278.000 gulden Inderdaad zal uitkeren gezien de bezuinigingen die ook bij deze dienst worden doorgevoerd. Mevrouw Otten (links), lid van het comité voor de Zomerpostzegels, overhandigde het bedrag gisteravond tijdens de viering van het Poerimfeest in de synagoge aan het Levendaal. Namens de Joodse gemeenschap nam de heer Cohn de financiële bijdrage in ontvangst. Genny Zacharieva. Pianoconcert De Bulgaarse pianiste Genny Zacharieva geeft maan dag 15 maart een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Het concert begint kwart over acht. Kaarten kunnen besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. Op het programma staan werken van Hadyn, Schumann, en Liszt Indonesië Adnan Buyung Nasoetion, oprichter van het Instituut voor Rechtshulp en oppositieleider spreekt vanavond over de politieke situatie in Indonesië. Dit gebeurt aan de voor avond van de aldaar te houden verkiezingen. De heer Na soetion spreekt in het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. De bijeenkomst begint om acht uur. Bonaire In het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6 houdt de koninklijk Nederlandse natuurhistorische vereniging morgen een bijeenkomst over Bonaire. Na een korte inleiding zal de heer C. Altona films vertonen over dit eiland. De bijeenkomst begint om acht uur. Kinderopvang Jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 houdt vanavond een bijeenkomst over kinderopvang in Leiden. Heieen de Zeeuw van het WKL (Werkgemeen schap Kindercentra Leiden) geeft een inleiding over de problematiek rond de kinderopvang en alternatieve ma nieren van kinderopvang. Er zijn vertegenwoordigers aan wezig van kinderverblijven in Leiden, de stichting Wel zijn, het gastouderproject en de totaalcrèche uit Rotterdam. Tevens is er een boekenstand. De bijeenkomst begint om half negen. Ruilbeurs Clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 is zaterdag 13 maart de plaats waar een grote ruilbeurs wordt gehou den. Van half elf tot vier uur is er volop gelegenheid tot het ruilen van onder meer postzegels, sigareband- jes, munten en ansichten. Voor inlichtingen en het be spreken van tafelruimte: tel. 412285 of 412515. Volksdansen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zondagavond 14 maart weer de maandelijke volksdansin- stuif gehouden. De instuif begint om zeven uur. Vanaf dat tijdstip wordt een programma van nieuwe en oude dansen uit velerlei landen gepresenteerd. Great Djeli De Amerikaanse groep Great Djeli treedt zondagmid dag 14 maart op in Aniba's muziekkamer aan de He renstraat 1 in Leiden. Great Djeli speelt eigentijdse muziek die het meeste doet denken aan die van de groep Flairck. Het concert begint om drie uur. Kijhh U1S Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat heeft drie Nederlandse films op het programma staan. Maandag 15 maart 'Pinkel' van Dick Rijnake. Deze film geeft een beeld van de denkwereld van de jongere generatie via de ont wikkelingen van een punk, die zich in twee jaar tot een respectabele huisvader ontwikkeld. Dinsdag 16 maart 'Come back' van Jonne Severijn. Deze film vertelt het ver haal van een saxofonist die door een auto-ongeluk invalide wordt, maar toch als musicus weer zijn come back maakt. ~p donderdag 18, vrijdag 19 en zterdag 20 maart wordt de lm 'Golven' van Annette Apon gedraaid. Hier gaat het om de eenzaamheid van het individu. De films worden twee maal per avond gedraaid en wel om acht uur en om kwart over tien. Verplicht werken? Binnenkort wil de regering komen met voorstellen om jonge werklozen te verplichten gemeenschapstaken te vervullen. Dit plan, kortweg het 'verplicht werken'ge noemd, staat centraal in een programma dat door de werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia wordt vertoond. Dat gebeurt maandag 15 maart om acht uur in het Rapenburg 100. Na afloop is er gelegen heid tot discussie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3