De Wolf held van het Volk Wanprestatie FC Den Haag Oberacher redt AZ '67 frontaa^ MAANDAG 8 MAART 1982 Pas toen Fons de de eindstreep was isseerd, durfde hij om ijken. Toen ook stond dat de veelbelovende de officiële openings teker van het nieuwe ien op zijn naam had acht. In een ruim tien ieter lange solo hielde Ie Internationale con- 'entle van zich af waar de Omloop van het toch nog een boeien- inale kreeg. Dat was 'ens hard nodig, want ondanks alles altijd met de nodige span- tegemoet geziene itrijd bracht ditmaal wat velen ervan had- verwacht. Er kwamen raar na de beklim- j van de Elkenberg elf eurs op kop, waarbij s verwacht mocht wor- zlch ook Roger de Inck en Jan Raas inden, maar toen na spervuur van demar- Fons de Wolf alleen ontuur toog, rekende peloton de overgeble- Fons de Wolf schreef In Gent de eerste klassieker van het nieuwe wlelersel- zoen op zijn naam. ven tien vluchters zelfs nog in. Do strijd om de tweede plaats eindigde dan ook in een soort massasprint en het was even veelzeggend. De Ier Kelly had de snelste benen, maar hij kon toch niet verder komen dan de derde plaats omdat Graham Jones een half wieltje voor sprong behield, gekregen door een laatste demarrage en klei ne kilometer voor de finish in gezet. Ook dit nog zo prille seizoen leek de weg naar de zo fel be geerde absolute doorbraak naar de top voor Fons de Wolf aanvankelijk afgesloten te zijn. Ook al door een val In San Se bastian en een tuimeling In Si cilië, waar de net geheelde wonden pijnlijk openscheur den. De Wolf over het trai ningskamp van zijn ploeg: „Op Sicilië was ik de slechtste man van het hele stel. Ik heb mezelf echter veel pijn gedaan om door te zetten. Bovendien bleek iedereen bereid mij voor honderd procent te steunen. Dat gaf moraal, stimuleerde mij". De 25-jarige Belg benadrukte vervolgens zijn kopmanschap door op uiterst verrassende wijze in de Italiaanse semi- klassleker Cagliari-Cagliari alle Azzurri's terug te wijzen en bleek vervolgens ook in de Omloop de beste. „We hadden van ploegleider Swerts de op dracht om beurten uit de kop groep te demarreren. Toen Ja cobs werd teruggepakt viel het even stil. Toen ben ik gegaan". Geen Maertens Het daverende succes van De Wolf maakte de Belgische wie- Ierwereld zichtbaar gelukkig. In de vroege ochtenduren was er namelijk veel opwinding ont staan over het wegblijven van Freddy Maertens. De wereld kampioen, die dagenlang had verzekerd aan de start te zul len verschijnen, liet het afwe ten. Ploegleider Lomme Dries- sens, die ook geen enkel ge luid had laten horen, waaruit kon worden afgeleid, dat Maertens zou wegblijven, vol stond nu koeltjes met de me dedeling: „Het is nog te vroeg voor Freddy. De conditie is er niet". De organisatoren en het Belgische wielerpubliek voel den zich echter danig gefopt. Na de beklimming van de El kenberg, zo'n 25 km voor de eindstreep, waren de sterk koersende Braun, Jan Raas, Jean Luc Vandenbroucke en De Vlaemlnck weggesprongen. Kelly tikte ook nog op tijd aan waarna De Wolf met Van de Velde, Bogaert, Verschuere en Jacobs in het wiel ook de aan sluiting nog tot stand bracht. Pollentier die het gevaar even eens zag probeerde op zijn beurt nog mee te springen maar zijn 27.000 vergaarde trainingskilometers bleken niet voldoende om in zijn eentje de strijd tegen de gebundelde overmacht te winnen. Jan Raas opende de finale. „Dat doe ik hier al Jaren. De samenstelling van de kopgroep was echter niet in mijn voor deel. Je hebt een beetje geluk nodig. De Wolf reed sterk, maar Braun maakte op mij een betere indruk". Raas, die zijn voortanden ook nog stuk beet op een bidon kwam wel even weg, maar hij verkeerde toen in gezelschap van De Wilde en Kelly die zelfs voor de Zeeuw te snel zijn. Dus hield hij de benen maar weer stil. De groep liep weer samen, waarna uitgezonderd De Vlaeminck ie dereen probeerde vla een de marrage een gunstige uit gangspositie te verwerven. Het was tenslotte De Wolf, die In zijn eentje weg kwam. Tot gro te teleurstelling van Braun, die door zijn strijdlust, hij kwam ook als eerste boven op de Muur van Geraardsbergen, tot de man van de dag was uitge groeid. Van de Velde De mannen van Post verwerk ten de tegenslag kalmpjes. Raas zag zelfs een lichtpuntje. „De manier, waarop Van de Velde in deze finale reed was vijftig procent beter dan vorig jaar. Dat geeft voldoening. vooral, omdat hij de man is voor de rittenwedstrijden". De ploeg Post functioneerde on danks de mislukte machts greep van Raas naar behoren. Dat kon eigenlijk niet worden gezegd van vele andere ge starte Nederlandse coureurs. De ploeg van Vissers werd toen het eenmaal echt begon hopeloos naar huis gereden, terwijl de formatie van Jos Eh- len alleen in Lammertink en Van Dongen twee erkende krachten bleek te bezitten. Tij dens de beklimming van de beruchte Muur van Geraards bergen zat Lammertink voor aan. Dat presteerde ook Theo de Rooy. Kwam hij in 1981 als eerste boven, nu volgde hij in het spoor van Braun, Vanden- Broucke en Raas, Kelly en De Vlaeminck. Goed genoeg voor een sprong naar een korte tijd later te vormen front. Toen was De Rooy er echter, even als vorig jaar, (I) opnieuw niet bij. „Tijdens de beklimming van de Elkenberg was het wringen en trekken geblazen. Ik zat niet ver genoeg van vo ren. Het was me te riskant". Er kon begrip voor zijn mening worden opgebracht. Uiteinde lijk brak hij nog niet zo lang geleden zijn sleutelbeen. PETER VAN PUTTEN SCHEDE Geschrokken zei Aad Kila zaterdaga- ïd na FC Twente-FC Den Haag (2-0): „Je hoorde dan I weinig opwekkende verhalen, je hoeft maar naar de iglijst te kijken, maar dat FC Den Haag zo slecht kon i? Nee, dat had ik niet gedacht. Ik moet gewoon tot conclusie komen, dat deze club degradeert. Dat doet als Hagenaar en oud-speler van FC Den Haag, pijn, selijk veel pijn". toeval wilde, dat de Hagenaar In Twentse dienst evenals vo- jaar zijn oude club in het Diekmanstadion niet kon bestrijden.. Ig Jaar gaf de toenmalige trainer Hennie Hollink de voorkeur een ander, nu moest Kila aan de kant blijven wegens een orsing. Met zijn uitspraak wekte Kila de indruk zich meer zor- te maken over FC Den Haag dan de manschappen van trai- Cor van der Hart zelf. Niemand van de. )0 toeschouwers kan de indruk hebben gehad, dat FC Den g zich tot het uiterste inspande om de positie op de ranglijst e vijzelen. een veertien jaar werd in Enschede meer gewonnen, een uit strijd tegen FC Twente is op zich een moeilijk karwei. Echter, stelde FC Twente zaterdag voor? Na Martin Jol is nu ook neo Zondervan voor veel geld overgedaan aan West Brom- i Albion, Kila en Gritter waren geschorst, Vreijsen verdween ien minuten al met een zware heupblessure naar de kleedka- Een veredeld tweede elftal, met talenten als Rutten, Dilling, /an Willem II aangetrokken en debuterende Van Gestel, die i zich nog moeten zien te manifesteren. Alleen, in Manuel chez Torres en in iets mindere mate de Deen Michael Blrke- I, had FC Twente zaterdag spelers, die enig niveau demon erden. Bij zo'n opponent slaagde FC Den Haag er in nog ver- Ie mindere te zijn. in inhoud n greintje inhoud, zelfvertrouwen, fantasie en inzet bezat FC Haag, dat het moest stellen zonder de zieke Schoenmaker Ie geblesseerde Tempelaar. Echt een situatie, waarin men in lopsport de tijd rijp acht om maar weer eens met elkaar te Ien, elkaar ongeremd de waarheid te zeggen, de zaken op rijtje te zetten. Maar ja, bij FC Den Haag is dit seizoen al i beetje al het denkbare tot zelfs de onsympathieke stap van trainerswisseling toe gedaan. e vier weken, dat Cor van der Hart nu in het Zuiderpark aan jang is, heeft hij al zo'n beetje alles gedaan. Gepraat, driftig orden, diverse formaties geprobeerd, spelers „gekieteld" s hij zelf zegt. Een staat van dienst, respect bij alle spelers, ,.dit alles heeft hij voor op Martin van Vianen. Echter, Van Hart wordt nu al met dezelfde problemen geconfronteerd als voorganger: de gevolgen van een onevenwichtige spelers- ep, van spelers, die zich veelal toch iets gereserveerd opstel en op de meest ongelegen momenten relativeren. Hoewel het Ig was, stond bij FC Den Haag zaterdag de blik beslist niet pneindig en het verstand op nul. irom reageerde Van der Hart enigszins geïrriteerd, toen in de Jkamer werd opgemerkt, dat FC Den Haag aanvankelijk zo 1 speelde. „Hadden de jongens dat maar negentig minuten aan", klonk het wat nors. en woorden een woorden heb ik over voor wat mijn ploeg vanavond heeft n zien. Zo slecht", vervolgde hij hoofdschuddend. „Misschien rie wedstrijden in een week wel te veel voor de jongens", filo- lerde hij tenslotte. de inzet, waarmee FC Den Haag afgelopen woensdag tegen Utrecht bij de aanhang toch behoorlijk wat sympathie los- kte, was in Enschede niets te bespeuren. Nu moet ook wel den opgemerkt, en dat stelde voorstopper Simon van Vliet na op ook wel enigszins terecht, dat FC Den Haag sportief ge- door elke denkbare rampspoed wordt overspoeld. Tegen FC echt werd de nederlaag in de eerste minuut van de blessure- ieen feit, hoewel FC Den Haag de wedstrijd onder controle I gehad. Zaterdag kwam het achter te staan, omdat Simon Vliet de bal na een voorzet van Ferdi Rohde met het scheen- exact onder de kruising boven Dido Havenaar joeg. n vloeide alle inspiratie (voor zover deze aanwezig was) letter en figuurlijk uit de Haagse botten. Bij een Ingooi werd FC nte de bal cadeau gedaan, op het middenveld vielen grote n, Twente's laatste lijn draafde regelmatig met groot gemak de complete Haagse ploeg heen, die aanvallend niet verder m dan lukrake lange passes in de richting van de eenzame y Morgan. ehuwelijk ihuwelijk, zo zwak zoals FC Den Haag zich toen verzette. Wat geluk had FC Den Haag niet, dat de schade beperkt zou blij- tot twee treffers (Rohde maakte 2-0 door in de rebound te iteren, nadat Havenaar een indrukwekkend afstandsschot Jaap Bos had gekeerd). Sanchez Torres had bij zijn slaloms e zo veel energie nodig, dat de kracht voor een afronding van lecreëerde mogelijkheden ontbrak en de Deen Sören Lind- faalde gewoon bij kansen voor zelfs open doel door over de te maaien of in het zijnet te schieten. Wissels (Keloglu voor Delft en Prevo voor de geblesseerd geraakte Renooy, wiens anningen wel vergeefs moeten zijn, als het collectief faalt) hten geen verandering. FRANS LEERMAKERS verloop: 20. Van Vliet (In eigen doel) 1-0, 30. Rohde 2-0. Scheidsrechter: Toeschouwers: 4.500. iventr. Snelders; Scheve. Rut- lilling, Van Gestel: Vreijsen (Mentlnk), Bos, Blrkedahl; Sanchez Torres, i. Lindsted. •en Haag: Havenaar: Van der Mansveld, Van Vliet. Treling; Van Bergenhenegouwen. Renooy (Prevo), lelft (Keloglu); Melis, Morgan, Rontberg. Jan Renooy, Aad Mansveld en Arie van der Zwan (v.l.n.r.) van FC Den Haag wijken verschrikt terug voor een schot van Manuel Sanchez-Torres, dat overigens geen doel zal treffen. ALKMAAR - Voor de bij naam 'Kaiser* la zijn naamgenoot Beckenbauer komt Franz Oberacher voorlopig nog niet in aan merking, maar met zijn twee treffers zaterdaga vond tegen FC Utrecht (2- 1) verplichtte de Oostenrij ker wel heel AZ '67 zeer aan zich. Tot geruststelling van de leiding van de Noordhollandse club deel de Oberacher niet in de malaise die op dit moment kennelijk spitsen als Pier Tol en Kees Kist in zijn greep houdt. Waardoor de landskampioen, die overi gens qua spel weer goed deels op het niveau van vorig seizoen zit, voorals nog kansrijk is in de race naar Europees voetbal vol gend seizoen. FC Utrecht, dat mede onder druk van de financiële toe stand bij de club wekenlang erg sterk presteerde en gerui me tijd louter zeges aaneen reeg, gaf er zaterdagavond in de Alkmaarderhout blijk van ietwat aan vorm te hebben in geboet. De jonge Domstad- ploeg, die winnen als compen satie zag voor het door malver serende bestuurders aange richte prestigeverlies, heeft kennelijk enige weken te veel van zijn krachten aangespro ken waardoor nu de terugslag komt. De Utrechtenaren toon den tegen AZ '67 nog wel de gelijk aan een formatie-met toekomst te zijn, maar misten voldoende geloof in eigen kun nen, een rustbrenger op het middenveld (Van Hanegem?) en werden bovendien gecon fronteerd met een van revan chegedachten vervulde oppo nent. AZ '67 wilde zich koste wat kost rehabiliteren voor de blamage een week eerder bij Go Ahead. Dat 'eerherstel' kwam er inderdaad middels overtuigend, energiek en agressief spel, maar de doel punten om die elementen in cijfers uit te drukken bleven uit. AZ '67 - FC Utrecht is mede daardoor overigens een uiterst boeiende ontmoeting gewor den. Die wellicht als krachtme ting tussen twee even hoog ge klasseerde ploegen zou zijn ontkracht als de Alkmaarders Franz Oberacher (links) bezorgde AZ '67 met twee treffers de overwinning op FC Utrecht. Hier wordt de Oostenrij ker belaagd door Verrips (midden) en Flight. uit hun overdaad aan kansen inderdaad eerder en vaker hadden raak geschoten. Dat dit nu niet gebeurde lag overi gens niet alleen aan gebrek aan schotvaardigheid bij Tol en Kist, maar voor een zeker zo groot deel bij doelman Hans van Breukelen van FC Utrecht. De doelman van het Neder lands elftal, die zichzelf niet als enige ziet als een 'object' ter (gedeeltelijke) leniging van de miljoenenschuld van de Dom stadclub, gaf er blijk van in een topvorm te steken door talloze pogingen van AZ '67 te pareren en juist voor hem was het pijnlijk dat zijn team uitein delijk toch nog door een com plex van factoren tenonder ging. Gemiste strafschop Zoals bijvoorbeeld de kort na de pauze bij de stand van 1-0 voor AZ '67 door Leo van Veen gemiste strafschop én de op stelling van scheidsrechter Charles Corver. De Voorburg- se spelleider, die na afloop vooral door Van Breukelen werd gekritiseerd omdat hij geen blessuretijd had bijge teld, marchandeerde wel wat ernstig met de regels door Ed die Treijtel niet terug te fluiten nadat deze de elfmetertrap van Van Veen buiten zijn hok had geranseld. De Alkmaarse doel man, die kort voordat Van Veen zijn aanloop nam door Corver werd gemaand geen capriolen uit te halen, bewoog duidelijk te vroeg en kon mede daardoor de strafschop stop pen. Corver zou alle schijn van partijdigheid hebben vermeden als hij Van Veen een revanche had gegund. „Dan had het heel anders kunnen verlopen", meende Van Breukelen later niet ten onrechte. Te meer daar het tot de 65e minuut duurde alvorens Oberacher opnieuw uit het Noordholland se offensief de Alkmaarse vic torie leek zeker te stellen (2-0). Geen moment Pas toen kwam FC Utrecht, dat overigens geen moment echt de indruk had gewekt vanuit de egelstelling te willen opereren en vanaf de zestigste minuut libero Van Veen daad werkelijk voorin posteerde doordat trainer Han Berger Verrips als linksachter inzette voor de falende rechterspits Gozems, echt wat los. Het le verde slechts de 'aansluitings- treffer' op, van Van Veen, maar doordat voorstopper Ro nald Spelbos van AZ '67 zijn rentree na een langedurige schorsing tot een puntgave op voering en daarmee Willy Car- bo onzichtbaar maakte, Jos Jonker ontzaglijk veel corrige rend werk deed voor Kristen Nygaard en Jan Peters en FC Utrecht bovendien linkerspits Jan Monster wel erg nadrukke lijk miste bleef de winst in Alk maar. Waar de ploeg van trai ner Georg Kessler overigens ook de meeste recht op had. „Nu nog scoren", merkte Kessler na afloop op. En daar mee had hij niets miszegd. FRANK WERKMAN -scoreverloop: 13. en 65. Oberacher 1-0 en 2-0; 82. Van Veen 2-1; scheidsrechter: Corver; toeschou wers: 10.000. Gele kaart: Van der Lem (FC Utrecht). AZ *67: Treijtel; Van der Meer. Met- god, Spelbos. Hovenkamp; Peters. Nygaard. Jonker; Oberacher. Kist. Tol. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta- melen. Du Chatlnier, Van Veen. Right; Wouters, Kruys, Adelaar; Go zems, Carbo. Van der Lem. Cruijff heeft weer voldoende voor Oranje Toen Johan Cruijff be gin december zijn ren tree maakte bij Ajax vierde de scepsis hoogtij. Alom werd niet alleen ernstig getwij feld aan de bedoelin gen van de ooit bewie rookte vedette, van wie ruimschoots verhalen voorhanden waren over zijn financiële teloor gang, maar tevens over zijn capaciteiten. Ook nadat hij bij zijn herop treden tegen Haarlem herinneringen had op geroepen aan zijn beste tijd kreeg Cruijff nog niet alle twijfelaars op zijn hand. Het zou een door de omstan digheden geforceerde (erg goede) rentree zijn geweest, terwijl maar moest worden af gewacht of die een ver volg zou krijgen. De critici hebben ongelijk gekregen. Cruijff heeft het bepaald niet bij een eenmalige 'show' gelaten. De op leeftijd zijnde Ajacied blijkt, mede dank zij opoffe rend werk van ploeg maats, wel degelijk in staat nog wekelijks tot aansprekende presta ties te komen. Zo zeer zelfs dat bondscoach Kees Rij vers een welgevallig oog heeft laten vallen op de man die het Ne derlandse voetbal in de zeventiger jaren naar een ongekende glorie periode voerde en kort voor het toernooi om de wereldtitel in Ar gentinië een streep zette onder zijn inter- landcarriere. Strepen worden in de sportwe reld nooit definitief ge trokken, de voorbeel den daarvan liggen voor het oprapen. Voor Kees Rijvers, die er nooit een geheim van heeft gemaakt dat er nimmer tot een rück- sichtslose verjonging van het Nederlands elf tal zou kunnen worden overgegaan (al zou dat alleen al maar zijn van wege de kansen die Oranje moet verdedi gen met het oog op het Europees landenkam- pioenschap in 1984), in ieder geval niet. Rijvers, die net zo veel of weinig prestatiege richt is als de meeste van zijn clubcollega's - hoewel hij inderdaad in het verleden bij FC Twente en PSV een ze kere reputatie verwierf als 'opbouwtrainer' -, ziet in een terugkeer van Cruijff in het Ne derlands elftal een uit stekende mogelijkheid om in ieder geval op korte termijn tot enig succes te geraken. Er is inderdaad veel te zeggen voor een dank zij Cruijffs aanwezig heid beter mogelijke, geleidelijke inpassing van jongeren. Tot dusver heeft Johan Cruijff het lonken van Kees Rijvers beant woord met een gepast stilzwijgen. Het lijkt ook niet zo waarschijn lijk dat de Ajacied, die inmiddels weer weke lijks voor hoogstandjes zorgt en tevens een ex tra toeloop van publiek bij zowel Ajax als ont vangende clubs be werkstelligt, besluit tot een hernieuwd dragen van het oranjeshirt. Voor een regelmatig optreden bij zijn huidi ge club behoeft Cruijff zijn leven niet al te zeer aan te passen. In dien hij zou besluiten weer voor het Neder lands elftal uit te ko men zou hij privé aan zienlijk meer conces sies moeten doen. Het lijkt twijfelachtig of hij daartoe nog bereid is. Met Ajax weet hij nu regelmatig weer de pu bliciteit te halen, waar bij zijn hernieuwde succescampagne ook in het buitenland niet onopgemerkt zal zijn gebleven. Of dat resul teert in een aanbieding dient afgewacht; wel licht dat Cruijff daar voor bevattelijker zal blijken te zijn dan voor een invitatie van Rij vers. Hoe het ook zij, zijn prestaties hebben Cruijff inmiddels weer het nodige krediet ver schaft. Waarmee zelfs •en rentree in het Ne derlands elftal zou worden gerechtvaar-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9