Pleidooi voor omvorming Leidse Woning Stichting tot gemeentelijk bedrijf Zesde rommelmarkt van Leidse sportverenigingen m m mi Grootste „hulpexpeditie"naar Polen :tie bij zijlpoort „Studentenpsychologen en -artsen overbodig" "Woning aan Hansen- straat uitgebrand Economisch wel en wee LEIDSE COURANT MAANDAG 8 MAART 1982 PAGINA 3 DEN Leden van de ENFB (Echte Ne- landse Fietsers Bond) hebben vannacht ac- gevoerd tegen de manier waarop de ge- inte onmspringt met de fietsvoorzieningen Ie Zijlpoort. De schuttingen zijn aan weers- iten witgeschilderd en er zijn enige teksten igebracht. Zo is er te lezen „Poort open", en NFB groet NZH". De restauratie van de Zijl- irt is al een groot aantal jaar aan de gang en nu vrijwel voltooid. De doorgang onder de 'jrt door wordt nog altijd geblokkeerd door schuttingen. Het kleine paadje dat de ge- ente laags de poort als fietspad heeft aange- d, vindt de ENFB volstrekt onvoldoende, groet aan de NZH heeft te maken met de iute die binnenkort langs de poort komt. ïns de ENFB wordt de situatie dan nog arlijker. De leden van de ENFB hadden nog een gedicht op de schutting willen' ibrengen, maar de spuitbus bleek leeg. LEIDEN Studentenartsen en -psychologen zijn overbodig en hun bureaus kunnen maar beter worden opgeheven. Dat schrijft de werkgroep studie- en studentenbegeleiding in een advies aan het college van bestuur van de Rijksuniversiteit. Het is niet no dig om binnen de universiteit aparte medische en psycho-thera- peutische voorzieningen te treffen, aldus de werkgroep. Derge lijke voorzieningen zijn voldoende buiten de universiteit be schikbaar. De werkgroep stelt dat de universiteit alleen over die speciale studentenvoorzieningen moet beschikken waarvan de behoefte „overheersend specifiek is voor studenten". Gebleken is dat de behoefte aan de twee voorzieningen niet groot is. Wel bleek grote behoefte aan sportvoorzieningen voor studenten en aan de mensa. Deze dienen volgens de werkgroep dan ook ge handhaafd te blijven. De werkgroep pleit voor uitbreiding van het aantal studie-adviseurs. Dit met het oog op de invoering van de twee fasen-structuur. Rokertjes duur betaald VOOKSCHOTEN/DEN HAAG Wegens medeplichtigheid aan inbraak en heling heeft de Haag se rechtbank een 21-jarige inwo ner van Voorschoten veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bij een inbraak in een winkel aan de Prins Bernardlaan had de man met een ander tachtig slof fen sigaretten gestolen plus een S>ot aantal aanstekers. Ver chte fungeerde tijdens de in braak als uitkijkpost. Hiervoor had hij honderd gulden en wat sigaretten gekregen. De Voor schotenaar was reeds eerder ver oordeeld tot voorwaardelijk zes weken gevangenisstraf, welke straf hij nu moet ondergaan. Leidenaar krijgt melkbad LEIDEN Een Leidenaar heeft zater dagmiddag tien liter melk over zich heen gekregen toen hij met zijn fiets ten val kwam. De melk zat in een jerrycan die aan het stuur van zijn fiets hing. De man reed over de Beethovenlaan. Hij schrok van een auto die linksaf de Kennedylaan in wilde rijden. De automoblist dacht dat hij nog voor de fietser langs kon, maar op het laatste moment stopte hij toch. De fietser schrok hier zo van dat hij de macht over het stuur verloor. De fietser kreeg een woedeaanval, hij sprong op en sloeg een ruit van de auto in. De automo bilist had deze reactie niet verwacht en trapte per ongeluk op het gaspedaal waardoor de auto vooruitreed en op de fiets tot stilstand kwam. et pand aan de Hansenstraat. LEIDEN Een Marokkaans gezin (man, vrouw en zeven kinderen) is ernstig gedupeerd doordat hun woning aan de Hansenstraat 2 vannacht geheel is uitgebrand. Ook de bo venwoning, nummer 2a brandde geheel uit. De 47-jarige man slaagde er onlangs in om het pand aan te kopen om zijn gezin te huisvesten. De Leidenaar vertrok ruim een week geleden naar Marokko om zijn gezin op te halen. Hij woonde al 16 jaar in Nederland. Of hij was verzekerd is niet duidelijk. Het gezin zou volgende maand naar Leiden Mpyer komen. ■De brand ontstond om tien voor vijf. Eén van de buren hoorde een knal en ontdekte de brand. De knal werd ver- t inoedelijk veroorzaakt door een springende ruit. Er vielen t geen gewonden en de brandweer was de brand binnen een n uur meester. Het nablussen duurde tot ongeveer half ze- ir<ven. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat er zich nog ►o mensen in de woning bevonden. Het pand. Hansenstraat 4 liep rook- en waterschade op. Van de woning aan de Korte M Hansenstraat 14 sprongen drie ruiten. Enkele geparkeerde auto's liepen schade op door rondvliegend glas. Twee buta- gasflessen die in de woning lagen ontploften niet. De oor zaak van de brand, die vermoedelijk in de achterkamer op de begane grond is ontstaan, is onduidelijk. De technische oH dienst van de politie heeft vanmorgen een onderzoek inge ef steld. Ook het totale schadebedrag is nog niet bekend. let uitgebrande interieur. LEIDEN Volgens de drie kleine linkse partijen in de gemeenteraad (PSP, PPR en CPN) moet de Leidse Woning Stichting tot een gemeentelijk wo ningbedrijf omgevormd worden. 'Klein links' schrijft dit in een rapport, waarin ingehaakt wordt op een reorganisatie van de Leidse Woning Stich ting. Sinds 1974 worden de huizen die eigendom zijn van de ge meente beheerd door de Leidse Woning Stichting (LWS). Het gemeentebestuur heeft grote invloed op de LWS ook al omdat het be stuur van de LWS door B en W wordt benoemd. Een aan tal raadsleden zit in de raad van advies van de LWS die een adviserende en controle rende taak heeft. Door die constructie houdt de LWS het midden tussen een zelf standige woningbouwvereni ging en een gemeentelijk wo ningbedrijf. Omdat deze structuur niet erg duidelijk is, wordt momenteel gewerkt aan een rapport over de toe komst van de LWS. Er zijn twee mogelijkheden: of de LWS wordt zelfstandig of de gemeente gaat zelf het be heer voeren over haar eigen dommen. 'Klein links' is, ge zien uitspraken van raadsle den in het verleden, bang dat het er op uit zal draaien dat de LWS zelfstandig wordt. De drie partijen stellen dat het beheer van de woningen bij een gemeentelijk woning bedrijf moet worden onder gebracht dat verantwoording aan de wethouder en via deze aan de gemeenteraad schuldig is. „Dit is de enige vorm die de garantie geeft, dat de woningwetwoningen déér komen waar de werke lijke woningnood heerst", al dus de kleine partijen. In het zelfde kader wordt ge pleit voor een gemeentelijk bouwbedrijf. Dit bedrijf zou kunnen beginnen met het onderhoud van de gemeente woningen. In een later stadi um zou ook de renovatie en het ontwikkelen van bouw plannen bij een dergelijk be drijf kunnen worden onder gebracht. Kernpunt bij de re organisatie is volgens 'klein links', dat de bewoners van de woningen invloed kunnen uitoefenen op het beheer van hun woningen. Er zouden bewonerscommissies ge vormd moeten worden, de gemeenteraad zou bepaalde taken moeten overhevelen naar zulke commissies. Het is de bedoeling, dat de reorganisatie van de LWS nog dit jaar wordt doorge voerd. De drie linkse par tijen organiseren dinsdag 23 maart een discussiebijeen komst over de reorganisatie van de LWS. Deze bijeen komst heeft plaats in buurt huis het Spoortje aan de Bernhardkade en begint om acht uur 's avonds. Bij de winkel van Jan de Lampenman, speciaalzaak in verlichtingsartikelen aan de Haarlemmerstraat 38, is de opheffingsverkoop begon nen. w Aan de Raamsteeg 49 is het „Technisch Service Bureau Netwerk", bedrijfs- en recla meadviesbureau van F. van Diggelen, gevestigd. De winkel in tabak en rookartikelen van J. Zitman aan de Hoge Rijndijk 182 is opgeheven. De groothandel in planten „B.B.-Plant" aan de Vliet 5 is opgeheven. De winkel in huishoudeijke artikelen en dameskleding „Magreb" aan de Morsstraat 8 is opgeheven. De winkel in levensmidde len van H. Koppelaar aan de Valeriusstraat 71 is overge nomen en voortgezet door A. Vrolijk (winkel in kruide nierswaren, fijne vleeswaren en zuivelprodukten). De winkel in sigaren, siga retten en dergelijke van H. Koppelaar aan de Valerius straat 15 is opgeheven. Aan de Korenbloem 16 is het aldaar gevestigde bureau „Lesquillier onroerend goed", aan - en verkoop van onroerend goed, opgeheven. In een eerder leeggekomen bedrijfspand aan Morsweg 9c is „De Meubel Poort", win kel in meubelen, geopend. LEIDEN Bijna alle sportverenigingen uit Lei den en omgeving geven in het weekeinde vanaf 12 maart acte de présence op de grootste Leidse rom melmarkt „Rommel markt Sport In" staat op het programma. Ook dit jaar wordt het evenement weer in de Ton Menken IJshal aan de Vondellaan gehouden. Drie dagen lang: van vrijdagavond tot en met zondagmiddag. Ook al slaat de economische crisis om zich heen, stijgt de werkloosheid dagelijks er. loopt de koopkracht terug met als gevolg dat de burger minder snel geneigd zal zijn het nauwelijks versleten bankstel aan de straat te zet ten en nog maar een paar maanden langer doorloopt in de oude trui en de verscho ten rok, de sportverenigin gen hopen en gaan ervan uit, dat de leden er ook dit jaar in zullen slagen de nodige rommel naar de Vondellaan te slepen. Een duik in de kel der het schuurtje, of een klim naar zolder wordt hoge lijk op prijs gesteld. In de hoop, dat er ondanks de vo rige rommelmarkt nog wat te vinden is. Logisch, want voor de sportverenigingen is deze rommelmarkt een wel kome gelegenheid om de clubkas eens flink te spek ken. Alles wat de vereningen aan de man brengen, vloeit regelrecht naar de clubkas sen. Het is dit jaar voor de zesde achtereenvolgende keer, dat de „Rommelmarkt Sport In" wordt gehouden. Dit kleur rijke gebeuren trok vorig jaar ruim zeventig verenigin gen en gezien het aantal aan meldingen wordt het ook dit jaar een volle bak. Vereni gingen uit onder meer Lei derdorp, Voorschoten, Was senaar en uiteraard Leiden zelf zullen aanwezig zijn. De markt zal meer zijn dan alleen maar een markt, waar in de talloze kramen van al les en nog wat te koop wordt aangeboden. Ter opvrolijking van dit driedaagse gebeuren, zwerft zondag het bekende jazzgroep „The Old Black Horse Saloon Band" al spe lend door de hal en voor za terdag staat onder meer een optreden van het orkest „De Vrijbuiters" op het program ma. Maar dat is niet alles. Er staat ook een wedstrijd voor straatmuzikanten op het pro gramma. De bedoeling is, dat alle straatmuzikanten uit Leiden en verre omgeving zich naar de iishal begeven en hun muzikale kunsten ten gehore brengen. Een deskun dige jury zal ter plekke zijn om te bepalen wie er tot de beste straatmuzikant moet worden uitgeroepen. Voor de winnaar wordt een fraaie prijs ter beschikking gesteld. De straatmuzikanten kunnen er zeker van zijn dat hun creativiteit niet ingeperkt wordt door strakke regle menten en eisen van eenvor migheid. De werkwijze van de muzikanten wordt niet aangetast, zij kunnen hun ge bruikelijke gang gaan. Vrijdag wordt de markt offi cieel geopend. Dat gebeurt om kwart voor zeven 'sa- vonds. De markt is die dag nog tot elf uur open. Zater dag gaan de deuren 's mor gens om tien uur open en 's avonds om kwart voor elf weer dicht. Ook zondag is de openingstijd tien uur en het tellen van de opbrengst kan 's middags om vijf uur begin nen, op dat tijdstip is „Rom melmarkt Sport In" voorbij. De gemeenteraad De werking van de gemeenteraad staat centraal tij dens een weekeinde dat door de KWJ, beweging voor werkende en werkloze jongeren, wordt gehouden in Dordrecht Aandacht wordt besteed aan het functione ren van de raad, dit met het oog op de gemeenteraads verkiezingen. Men zal niet praten over de diverse par tijprogramma's. Deelname aan het weekeinde (op 11, 12 en 13 maart) kost dertig gulden per persoon. Voor inlichtingen: tel. 071-121139. Baha 'i In het kerkelijk centrum De Regenboog in de Meren wijk (Watermolen 1) houdt de Baha'i gesprekskring morgen een bijeenkomst met als motto 'Politiek, bron van eenheid?'. De inleiding wordt gehouden door Adri Kosten. Dialezing Mexico en Quatemala zijn de onderwerpen van een dialezing die donderdag 11 maart wordt gehouden door George Toth in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45. Aandacht wordt onder meer besteed aan de Azteken. Voor inlichtingen telefoonnummer 141141. De lezing begint om kwart over acht Stille Omgang Dit jaar wordt de Stille Omgang gehouden in de nacht van 13 en 14 maart. Deelnemers aan deze bedevaart uit Leiden kunnen zich donderdag 11 maart van zeven tot acht uur opgeven in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk aan de Mare. Deelnemers uit Hazerswoude, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond kunnen zich opgeven bij de plaat selijke besturen van het genootschap van de Stille Om gang. Rommelmarkt De school voor middelbaar beroeps onderwijs „De Noorderwiek" aan de Ter Haarkade 6a houdt vrijdag 12 maart van vier tot zeven uur een rommelmarkt. In de lokalen en gangen kan iedereen zich bezighouden met een rad van avontuur, schieten, pijltjes gooien, grabbelton en een groot aantal andere activiteiten. Op twee hometrainers wordt het kampioenschap van de Noorderwiek verreden. De film „Haiti, parel der Cari ben maakt" deel uit van de rommelmarkt Haiti is een land dat al een groot aantal jaar de belangstelling heeft van de school. Al vijf jaar zorgen leerlingen van de school voor een gezin in Haiti. Reünie Het club- en buurthuis Inde Vrolijcke Arke aan de Pieters- kerkchoorsteeg 15 houdt 14 maart van elf en vier uur een grote reünie voor oud-bezoekers, oud-stafleden en oud-be stuursleden. Belangstellenden kunnen schriftelijk of telefo nisch (123271) een uitnodiging aanvragen. Hondententoon stelling Honden ten toonstelling De kynologen vereniging Rijnland houdt zondag 14 maart een jubileum clubmatch in de Groenoordhallen. Voor deze tentoonstelling zijn 335 honden uit 92 ver schillende rassen ingeschreven. Behalve bijzondere rashonden als de Russische Terrier en de Chinese Shar-pei is ook plaats ingeruimd voor niet-rashonden. Er zijn diverse bekers en legpenningen beschikbaar ge teld voor de winnaars in de diverse catagoriën. De zil veren legpenning van de gemeente Leiden zal worden uitgereikt door loco-burgemeester C. Waal. Voor de jeugd zullen speciale evenementen georganiseerd wor den. De tentoonstelling is geopend van 's ochtends tien tot 's middags vijf uur. Volwassenen betalen vier gul den, de toegangsprijs voor kinderen, invaliden en 65 plussers bedraagt twee gulden. Inlichtingen bij J. Ver meulen tel. 121760. BSmHBkSS! Een van de geëxposeerde honden. rgemeester Goekoop mee als chauffeur. peditie" is zaterdagavond naar de Torun in Polen vertrokk De vijf volgeladen vrachtwagens vervoeren goederen ter waar de van ongeveer 80.000 gulden. Burgemeester C. Goekoop reist mee en bezoekt voor de eerste maal de Leidse zusterstad Torun. Het parkeerterrein van „Alberts Corner" in Leiderdorp was het vertrekpunt. De tolken waren deze maal verhinderd de tocht mee te maken. Via het landelijk overleg van de regionale stich tingen, die hulpacties voor Polen op touw zetten, werd echter geregeld, dat een tolk van een Nijmeegse expeditie vandaag ook het nodige vertaalwerk voor de Leidenaars zal verrichten. De Nijmeegse expeditie is deze dagen in de buurt van Torun. In tegenstelling tot de voorgaande transporten is een afgevaar digde van het Academisch Ziekenhuis meegegaan. Deze zal poolshoogte nemen omtrent de behoefte aan bepaalde medicij nen. Zodoende kunnen de medicamenten wellicht nog beter op de behoefte worden afgestemd. Burgemeester Goekoop is een van de weinige bestuursleden van de „Stichting regio Leiden helpt Polen", die de Polen-reis nog niet hebben gemaakt. Van daag voert de burgervader besprekingen met de contactperso nen in Torun, waarna de terugreis wordt aanvaard. Woensdag hopen chauffeurs en bijrijders weer in Leiden aan te komen. De vrachtwagens vervoeren medicijnen ter waarde van 50 mil le, ongeveer 20.000 gulden aan voedsel en 10.000 gulden aan kle ding. De kleding heeft niet de meeste urgentie, hoewel behoefte bestaat aan kinderkleding en schoeisel. Zeker na de overstro ming, die in de buurt van Torun plaats had. Behalve pakketten voor een bejaardenhuis, gaan ook de nodige goederen voor het eerst naar een kindertehuis. De actie voor het kinderte huis is een project van de sociale werkplaats. Volgende maand zal een volgend Leids convooi naar Polen gaan. De daarvoor be nodigde gelden en goederen zijn reeds binnen. De chauffeurs en hun bijrijders vlak voor het vertrek.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3