Ongekende reserves Annemarie Verstappen Atletiekploeg stelt niet teleur SPORTTRIBUNE MOGENBURG ZORGT VOOR HOOGTEPUNT TIJDENS EK INBOOR Handbaltitel voor Sovjet-Unie na spannende finale Van der Duin ongenaakbai LEIDSE COURANT/ MAANDAG 8 MAART 1982 PAGINA 18 Annemarie Verstappen met de 100 meter vrije slag, die 54,69 seconden. Bert Sitters, die in de aanloop naar de Europese kampioen schappen van vorig jaar in Split al zijn kandidaten op de persoonlijke limieten zag sneu velen, rept nu al optimistisch van een WK-ploeg van zestien jongens en meisjes en dat ter wijl hij inmiddels de tot richtlij den omgeturnde limieten in vergelijking met Split aanzien lijk heeft aangescherpt. Het streven in het supersnelle, propvolle 25-meterbad van Zutphen een aandeel te nemen in de grootste recordoogst van de laatste jaren, was zo over weldigend dat corfeeën als Connie van Bentum en Yolan- da de Rover, die in Split nog in de prijzen vielen, teleurgesteld afdropen. Rianne Smit, de trainster van Van Bentum. be speurde zelfs dat haar pupil in het opgefokte sfeertje van Zut phen een vorm van faalangst had opgelopen. Annelies Maas trok woedend de badmuts van het hoofd toen een oude top tijd van Enith Brigitha op de 400 meter vrije slag per onge luk met enkele honderdsten van een seconde overeind bleef. En een erkend talent als haar gouden medaille van :ij in een een recordtijd van Reggie de Jong had de moor dende concurrentieslag op de vrije slag zien aankomen en was alvast (zonder succes) in therapie gegaan. In totaal is bij de nationale zwemkam- pioenschappen 19 maal een Neder lands record scherper gesteld. De re cords zijn: Dames: 100 meter vrije slag: Anne marie Verstappen (BZV Solar) 54,69; 200 meter schoolslag: Ria Willemse (Zeeschuimers) 2.35,57; 200 meter wisselslag: Annemarie Verstappen (BZV Solar) 2.16,94; 400 meter wis selslag: Annelies Maas (KNZB) 4.49.42; 4x100 meter vrije slag: AZ en PC (Ossendrijver, Leideritz, De Jong, Drost) 3.54,77. Heren: 100 meter vrije slag: Hans Kroes (HPC) 50,80 en 50.56; 200 me ter vrije slag: Frank Drost (AZ en PC) 1.50,65, Hans Kroes (HPC) 1.49,82; 400 meter vrije slag: Frank Drost (AZ en PC) 3.54,48; 200 meter schoolslag: Berjan Cornelisse (Gooi) 2.22,98; 200 meter vlinderslag: Frank Drost (AZ en PC) 2.01,53 en 2.01,41; 200 meter wisselslag: Fred Eelting (AZ en PC) 2.05,01; 400 meter wisselslag: Fred Eefting (AZ en PC) 4.26,35; 4x100 meter vrije slag est.: HPC (Frijling, Rieken, Steenbrink. Kroes) 3.29,70; 4x200 meter vrije slag: HPC 7.35,25 (Pieken, De Kort. Steenbrink, Kroes) club- en nationaal record; 4x100 me ter wisselslag est.: AZ en PC 3.56,19. Aspiranten jongens: 100 meter 'schoolslag: Ron Dekker (IJssel) 1.07,19. ZUTPHEN Het was een wondertje op zich dat Annemarie Ver stappen in het broeierige sfeertje niet onder de druk favoriet te zijn bezweek. De gang van zaken op de 200 meter vrije slag op za terdag was allerminst be vorderlijk voor een explo sie op de 100 meter die ie dereen na de successen van de laatste maanden van haar verwachtte. De zestienjarige zwemster uit Rosmalen durfde niet hard af te gaan. Ergens in haar hoofd speelde kennelijk de gedachte dat zij met haar eindexamen Mavo in het vooruitzicht niet voldoende aan haar conditie had ge werkt om in drie dagen tijd veertien persoonlijke starts naar behoren te vol brengen. Ze bleef hangen. De concurrentie was zo bang dat zelfs Van Bentum en Annelies Maas het ini tiatief niet durfden overne men. Het resultaat was dat iedereen boven de twee minuten bleef, of, de grens waar het internationaal aanvaardbaar zo ongeveer ophoudt. Over welke reserves de verle gen ogende Rosmaiense ech ter beschikt, bleek op de laat ste dag. Op het moment van de waarheid dook Verstappen met een razendsnelle start te water en bouwde in vier banen zwemmend een voorsprong op van meer dan een volle lengte op Connie van Bentum, die in Split nog beslag legde op de bronzen medaille. Via een eindtijd van 54,69 seconden weet de zwemwereld dat er In Nederland een nieuwe Enith Brigitha is opgestaan. De handgeklokte toevalstreffer van 54,8 seconden van enkele weken geleden in Offenbach Hans Kroes lacht na zijn record op de 100 meter vrije slag (50,56). Rechts Frank Drost die met drie Nederlandse records een zeer succesvol zwemweekeinde had. was op een grandioze manier bevestigd. In heel Amerika is niet éèn zwemster die tot zoiets in staat is gebleken. Op de wereldranglijst aller tijden prijkt Verstappen op de derde plaats achter twee Oostduit- sen: Birgit Meinecke en Carin Metschuk.die in 1981 en begin dit jaar respectievelijk tot 54,04 en 54,55 seconden in staat bleken. Dat zijn echter zwemsters die essentieel voordeel putten uit het grotere aantal keerpunten van de korte baan. Verstappen doet dat beslist niet. Ze is in het zwemmen in feite nog zo'n groentje, dat ze niet precies weet op welke afstand van de wand zij de keerbeweging moet inzetten om enig profijt te hebben van de afzet. Van Bentum was niet de enige, die een stapje terug moest doen. De nauwelijks v^n een verkoudheid herstelde Anne lies Maas bevestigde haar come-back met een gedegen zege op de 400 meter over Split-finaliste Yolanda van der Meer. Petra van Staveren, de vorig jaar sterk naar voren ge komen schoolslagzwemster, moest nu de weergekeerde Ria Willemse voor laten gaan. Na naderhalf jaar uit de roulatie te zijn geweest wegens een rug blessure, opgelopen bij een duik in een ondiep zwembad en ook nu nog lang niet klach- tenvrij, trok de zwemster van De Zeeschuimers op de 200 meter de 13-jarige clubgenote Petra Hillenius naar de tweede plaats. Ook vlinderslagspecia liste Wilma van Velsen onder vond de hevige concurrentie. Ze was kansloos tegen Anne marie Verstappen en ook nieuwkomer Joke Zandbergen bleef haar op de 100 meter voor. Zelfs Yolanda de Rover, de zilveren rugslagcrack van Split, kon zich niet veilig meer voelen. In de clubestafette werd ze afgetroefd door de af trainende Monique Bosga en op een persoonlijk nummer maakte Connie van Bentum het zo spannend dat de elec- tronische tijdwaarneming in de fout ging en laatstgenoemde als winnares annonceerde. Het merendeel van de records viel, zoals verwacht, bij de he ren. Daar is de marge tussen nationale en internationale toptijden nog altijd aanzienlijk. Fred Eefting, tegenvaller van Split, gaf blijk van zijn goede wil met records op de 200 en 400 meter wisselslag. Zijn af wezigheid vorige maand bij de Speedo-wedstrijden in Amers foort hadden nauw tot specu laties geleid omtrent zijn af scheid. Maar de Utrechtse zwemmer blijkt nog steeds ge- notiveerd. „Ik heb rustig door- getraind, de resultaten zie je hier". Wie ook met zijn verrich te prestaties vertrouwen wek ten bij bondstrainer Bert Sit ters waren Hans Kroes en Frank Drost, goed voor res pectievelijk vier nationale top- verrichtingen. Kroes, wiens ontwikkeling vorig jaar enigs zins stagneerde, crawlde de vrije slag sprint met 50,56 se conden dicht tegen de magi sche grens van de vijfig secon den aan. Daar moet hij toch wel onder komen", aldus Sit ters. „Als je ziet dat er in Oost- Duitsland een stuk of vijf dat kunnen en in West-Duitsland een stuk of drie, is dat interna tionaal gezien niet zo bijzon der". Samen met de overslanke Frank Drost, van wie Sitters overigens pas over een jaar of twee echt grote daden ver wacht, zal Kroes kunnen fun geren als de trekker van de eventuele estafette op de 4x200 meter vrije slag. Te meer daar door de nog altijd uiterst zwakke schoolslag een uitzending van de wisselslag- ploeg bij voorbaar kansloos lijkt. Het is overigens helemaal niet uitgesloten dat Drost op de 200 meter vlinderslag zelf standig zijn uitzending zal af dwingen. dat brengt weer an dere oudgedienden in de pro blemen, namelijk de vlinders lagzwemmers Kees Vervoorn en Edward Maasdijk. Die twee hebben aanzienlijk meer moei te het wedstrijdritme te hervin den dan bijvoorbeeld Annelies Maas. Maasdijk deed het rela tief beter dan zijn medestudent op de Academie voor Lichame lijke Opvoeding. Maar ook bij hem is het verschil ten opzich te van eind juli te realiseren richttijden groot. De gretige nieuwsgierigheid waarmee het Nederlandse zwemmen uitkijkt naar de vijf weken durende trip van de wereldkampioenschappen in het tropisch gelegen Guyaquil, is dit weekeinde in Zutphen uitgedrukt in veertien senio renrecords op de persoonlijke nummers, één jeugdrecord en vijf clubrecords. Bondstrainer Arno KÖrmeling doet hier nog volop mee in de finale van de 800 meter tussen de latere winnaar Antonio Paez (links) en Klaus-Peter Nabein, die tweede zou worden. DORTMUND De Sovjet- Unie is in de uitverkochte Westfalenhalle in Dort mund wereldkampioen zaalhandbal bij de heren geworden. In een dramati sche finale versloegen de Sovjets Joegoslavië na verlenging met 30-27. Aan het einde van de normale speeltijd was de stand 23- 23. Joegoslavië had bij rust een voorsprong van 13-12. In de strijd om de derde en vierde plaats won Polen met 23-22 van Dene marken. De Joegoslaven, die vrijwel de gehele tweede helft een voor sprong hadden, hebben in de nerveuze slotfase van de nor male speeltijd zelf hun kansen op de eerste plaats vergooid. In hun heilige wil de Sovjet- Unie, dat nog geen wedstrijd in het toernooi had verloren, te bedwingen, werd van tijd tot tijd chaotisch verdedigd. De ongelooflijk goede doelman Mirko Basic, die vier strafwor- pen stopte, kon een deel van de rampen opvangen, die veld- spelers corrigeerden zelf vaak door harde ingrepen. Dat kost te Joegoslavië twqee keer zo veel strafminuten dan de Sov jet-Unie (12 tegen 6). De zege van de Sovjets was het eerste grote internationale succes voor de ploeg van coach Jevtoesjenko. Bij het vo rige WK verloor de Sovjet-Unie de finale tegen West-Duitstand met 19-18, in Moskou ging de gouden Olympische medaille naar Oost-Duitsland, dat in de verlenging van de finale won met 23-22. In Dortmund scoorden Kidjajev en Tsjevtsov voor de Sovjets leder vijf keer. evenals Jurina en Fejzula voor Joegoslavië. De overige uitslagen van het WK- zaalhandbal voor heren zijn: Roeme- ni-Oost-Duitsland 24-21, West-Duita- land-Spanje 19-15, Hongarije- Tsjechoslowaklje 24-18, Zweden- Zwitserland 25-17. Eindstand: 1. Sovjet Unie, 2. Joegos lavië. 3. Polen. 4. Denemarken, 5. Roemenië, 6. Oost-Dultsland, 7. West-Duitsland. 8. Spanje. 9. Honga rije. 10. Tsjechoslowakije, 11. Zwe den. 12. Zwitserland. 13. Cuba. 14. Japan, 14. Koeweit, 16. Algerije. MILAAN In de dertienja rige geschiedenis van de Europese indoorkam pioenschappen atletiek heeft Nederland altijd een bescheiden rol gespeeld. Slechts vier Nederlandse deelnemers wonnen In die periode een medaille (één zilveren en drie bronzen). Ook het afgelopen week einde in het sportpaleis van Milaan was er voor de vijf Nederlandse deelne mers geen eremetaal. Toch heeft het vijftal: Els Vader, Ellie van Hulst, Marcel Klarenbeek, Arno Körmeling en Klaas Lok in de Noorditaliaanse stad niet teleurgesteld. Els Va der (200 meter) en Arno Körmeling (800) behaalden de vierde plaats. Marcel Klarenbeek werd in de hal ve eindwedstrljden van de 200 meter uitgeschakeld, maar had daarvoor in de series wel zijn nationale rekord op 21.47 gebracht. Ellie van Hulst en Klaas Lok hadden op verschillende ma nieren pech. Ellie van Hulst kreeg in Milaan een griepaan val en het was zeer dubieus of de nationale indoorrecord- houdster en -kampioene op de 800, 1500 en 3000 meter zou kunnen starten. Ploegarts Pe ter Vergouwen slaagde erin de koorts te onderdrukken en gaf Ellie van Hulst zaterdagmorgen toch toestemming om te star ten. „Je kon natuurlijk niets meer van mij verwachten", al dus de teleurgestelde atlete, „mijn benen waren lood zwaar". Toch heeft Ellie van Hulst zich uitstekend geweerd in de halve finales van de 800 meter. Ze bleef lange tijd op kop en werd uiteindelijk derde in 2.05.38, maar miste de fina le omdat de nummers één en twee alsmede de twee snelste verliezers zich plaatsen. Klaas Lok. die twee jaar geleden in Sindelfingen zilver veroverde op de 3000 meter, maakte op ditzelfde nummer na bijna drie kilometer een val en was daar door kansloos. De Utrechter, die ruggelings op het kunststof terechtkwam, draafde daarna aan de staart van het veld mee en finishte uiteindelijk als laat ste In 8.14.30. Arno Körmeling bekende na de finale van de 800 meter aan een medaille te hebben ge dacht. En dat was niet irreeël. In de serie, maar vooral in de halve finales (tweede) had hij een sterke indruk gemaakt door onder andere de Oost duitser Mogalle ep de Hongaar Bereczki, de twee die voor hem op de Europese indoor- seizoenranglijst stonden, te verslaan. In de finale kwam Körmeling echter net iets te kort voor een medaille. „Ik had gerekend op een eindsprint, maar ik moest, omdat ik twee maal een forse duw kreeg en bijna stil kwam te staan, te veel goedmaken". Er is in de finale teveel zoals gebruike lijk bij indoorwedstrijden geduwd. De brutaalste wint dan meestal en dat was Kör meling niet. „Körmeling moet dat nog leren", aldus trainer Haico Scharn. „Hij loopt veel te netjes. Bij indoorwedstrijden moet je brutaal zijn. Toch mag hij met een serie tijden van 1.50.01, 1.48.92 en 1.48.46 te vreden zijn. Binnenbaan Els Vader trof het op de 200 meter, waar zij de laatste vier haalde, niet. De Zeeuwse loot te zowel in de series als In de finales de ongunstige binnen baan. In de series, waarin slechts één atlete behoefte af te vallen, kwam zij wat moei zaam op gang, maar maakte met 23.84 seconden toch nog de zesde tijd van de tien deel neemsters. In de halve finales ging het veel beter in baan twee (23.63). „Toen ik zondag morgen hoorde dat ik in de fi nale weer de binnenbaan had, wist ik dat er niet meer in zou zitten dan een vierde plaats. Lopen In de binnenbaan was hier een zware opgave, leder een die de binnenbaan lootte was kansloos". In de finale werd de Zeeuwse inderdaad vierde en laatste (23.87). Op de zestig meter won Els Vader haar serie in 7.34 seconden. In de halve eindstrijd was dezelf de tijd echter slechts goed voor een vierde plaats en uit schakeling. Marcel Klarenbeek deed het op de 200 meter, het nieuwe nummer waarvoor met 21 deelnemers opvallend veel belangstelling bestond, uitste kend door de laatste acht te bereiken. De atleet uit Soest die meer gespecialiseerd is op de 400 meter, begon met een nationaal record van 21.47 se conden, maar sneuvelde als vierde en laatste ook in de binnenbaan lopend in de halve finales (21.70). Ondergeschikt In de jaren dat de Olympische Spelen en Europese kampioen schappen worden gehouden is de strijd om de Europese in- doortitel voor de toonaange vende Europese atletieknaties Oost-Duitsland en de Sovjet- De Westduitser Dietmar Mögenburg is dolblij met zijn gewaagde, maar ge slaagde poging over 2,34 meter te springen. Hij werd er Europees indoor- kampioen mee. Unie van onderschikt belang. De opbouw van de strijd om de veel hoger gewaardeerde ti tels in de openlucht gaat voor. Oost-Duitsland had slechts twaalf deelnemers afgevaar digd naar Milaan, maar de Russen kwamen toch nog met een team van ruim dertig deel nemers zij het merendeel jon geren. Daardoor kon West- Duitsland, dat vrijwel alle grote namen inzette, als triomfator de fraaie arena verlaten met vijf gouden, drie zilveren en drie bronzen medailles. Het spektakulairste nummer was het hoogspringen bij de heren. Vier jaar geleden, toen het sportpaleis van Milaan ook de plaats van handeling was, deed Vladimir Jatsjenko het programma op zondag enkele uren uitlopen. Hij zorgde des tijds voor een nieuwe wereldre cord met 2.35 meter. Zater dagavond waren de zevendui zend toeschouwers getuige van de in de breedte beste hoogspringwedstrijd ooit ge houden. Op de 2.28 meter waren met titelhouder Roland Dahlhauser (Zwi), de Westduitsers Gerd Nagel en Dietmar Mögenburg, de Pool Januz Trzepizur en de Rus Vladimir Sereda nog vijf atleten in de strijd. Sereda viel op deze hoogte af en Nagel sneuvelde toen de lat twee centimeter hoger lag. Trzepi zur, die daardoor de sympathie van het publiek had, haalde de volgende hoogte (2.32 meter), zoals hij dat daarvoor met op één na alle hoogten (alleen voor 2.22 meter had hij twee sprongen nodig) had gedaan in zijn eerste aanloop. Dahlhau ser wipte in de tweede al de lat en Mögenburg faalde twee keer. De twintigjarige Westduitser speelde daarna alles of niets en bewaarde zijn laatste sprong voor de 2.43 meter. E- venals ruim twee jaar geleden, toen hij bij een finale om de strijd om de Europese beker in Turijn eenzelfde gok waagde, slaagde Mögenburg. De lat tril de weliswaar hevig, maar bleef liggen. De „kansloze" was in eens de grote favoriet voor de titel. Dahlhauser liet om onbe grijpelijke redenen de 2.34 me ter schieten en Trzepizur gaf na de mislukte poging te ken nen te willen afgaan op de nieuwe wereld-recordhoogte van 2.36 meter. Hij was door het minste aantal foute spron gen op dat moment toch zeker van het zilver. De 2.36 meter, gelijk aan het wereldrecord in de openlucht dat de Oostduitser Gerd Wes- sig tijdens de Olympische spe len in Moskou vestigde, bleek na een ruim vier uur durende wedstrijd te machtig voor het drietal. Trzepizur en Dahlhau ser verbeterden een persoon lijk rekord met respektievelijk vier en een centimeter, terwijl oud-wereldrecordhouder Mö genburg slechts één centime ter achterbleef op zijn beste prestatie. INZELL Hilbert van Duim heeft het afgelo weekeinde tijdens wedstrijden om de G den Schaats bewezen, hij in Assen niet voor n wereldkampioen is gev den. Niet alleen zegev de Van der Duim in In hij verbeterde tevens h Nederlandse records, vendien had de Fries het eindklassement r drie punten voorspr op Europees kampi Tomas Gustafsson, die tweede eindigde. In spoor van de ongena bare Heerenvener k men ook de overige Ie van de Nederlandse pl tot uitstekende tijden. Het hoogtepunt in Inzeil de 10.000-meterrace van der Duim, die op dat mon de eindzege niet meer ontgaan. De 14.27,81 b kende een Nederlands ree dat twee jaar lang in het t was geweest van Piet KI (14.36,03). Bovendien vest Van der Duim een Nederli record puntentotaal. De fo dabele reeks 38,37-7.05 1.58,53-14.27,81 mondde in 163.805 punten. Yep Kramer werd de tw< Nederlander. Bij afwezig van Frits Schalij - vol< Boer liep hij een heupbles op tijdens het inlopen voo 500 meter - bezette Kra de derde plaats in het e klassement. Een opmerke „wederopstanding" van man, die slechts tijdens "schaduw-toernooien" I te kunnen presteren. In I won hij de 5000 meter, d( stand waar hij dit jaar meeste problemen mee de: 7.05,18. Rolf Sibra Harm van der Pal en in mi re mate Egbert Post voldi eveneens. Op de tien kilo ter reden allen persoor records. Van der Duim. S lij, Kramer en Sibrandy ne voor Nederland deel aar vierlandenwedstrijd in S len, die volgend weeke het schaatsseizoen afsluit De Canadees Gaetan Bou werd met gemak winnaar de Gouden Schaats sprinters. Boucher zegevi op alle vier onderdelen, v bij de 500 meters in ti (37,87 en 37,93) gingen o de 38 seconden. Het gat de Canadese student s met de nummer twee In eindklassement, de Japa Akira Kuroiva, bedroeg I twee volle punten. Op beurt had Kuroiva, die in verrassend voor de kwam, bijna twee-en-een ve punt voorsprong op Lii de Boer, die met de di plaats opnieuw de beste derlander was. Met de E stelden Miel Govaert en G Kuiper de reis naar Sav (donderdag) zeker. Ron die een teleurstellend toer reed, viel af. Marieke Stam zorgde nai Boorsma bij de dames en bert van der Duim bij de ren voor een derde Ne lands succes in Inzeil. Bi junioren veroverde de ze tienjarige schaatsenrijdste Egmond aan Zee de Goi Schaats. Stam verbeterd] baanrecords op de 1501 de 3000 meter en daal ook het record puntentc dat gebracht werd op 181 punten. De Noor Ove ToH was de sterkste bij de jl ren. Dries van Wijhe heeft de ste marathon van het sei] op de Amsterdamse Edenbaan gewonnen. „D Dries en Co Giling na twaalf ronden voor het t een volle omloop winst ei ven ronde later liet Van ook Giling staan. Voor de rathon-trofee was de ti van Van Wijhe echter niel langrijk meer. Jan Koo immers had de prijs al bijl zijn bezit. Hij moest er sl< voor waken dat Henk Po gen, de enige in het kl< ment die hem nog zou ku bedreigen, niet van hem gliep. Kooiman slaagde i treffelijk in zijn opzet, stemde zijn hele wedstri, op Portengen en versloet enige concurrent in de i sprint om de derde plaat De twee bussen suppoi die voor Kooiman uit Am stol waren gekomen, ha de reis dus niet voor niet! maakt. Zeker niet omdat ke Kooiman, die al zeker van haar eerste plaats ii eindklassement, ook de wedstrijd bij de dames Rolf Falk Larssen is in weekeinde in Oppdal M schaatskampioen gewoi De Noorse belofte voor dl mende jaren had één g dag voldoende om het I pioenschap veilig te st( Zaterdag won hij zowel de als de 5000 meter in forn bele tijden. De sprint gir 38,65 seconden en de vijf meter legde hij af in zevei nuten en 5.73 seconden de tweede dag hield hij in. Op de 1500 meter w3 winst voor Henning Kaan de matige tijd van 2.02,7 Oyvind Tveter zegevierdi de 10.000 meter in 15.00, De eindstand is: 1. Falk i sen 168.132 punten pioenschapsrecord), 2. holm 169.119, 3. Ti 169.624, 4. Kaarud 170.3

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18