^Atmosfeer is stuk verbeterd J ezuïeten blijven trouw aan de paus Afbrokkelende PvdA kan hoge borst opzetten hqNNENLAND itensteBinnenhofbuite: hofbuitensteBinnenhofb NEDERLANDSE PROVINCIAAL HANS VAN LEEUWEN: DANK ZIJ GESPLETENHEID CDA EN D'66 Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MAART 1982 PAGINA 7 dat zich jongstleden dinsdag in de Kamer voordeed en waarin de CDA 'er Jan Nico Scholten de hoofdrol vervulde. De voormalige ARP-dissident deed namelijk tot veler verba zing het hoogst ongebruikelij ke voorstel, een wetsontwerp dat zojuist door de regering ^ontspannen up,. aan de Kamer was loegezon- "st even een lesje staatsin- den ijskoud weer terug te stu- - ren. Retour afzender. Schol ten vond dat de regering het be- fng niet te verwarren met treffende wetsontwerp (een gehouden. Op die manier wor- .„i den de actuele politieke ver houdingen in ons land beter dan tot op heden in de Senaat weerspiegeld. Een mooi idee een belediging voor de Eerste dus, die wijziging van de Grondwet. Het probleem is al leen dat deze nieuwe bepaling nog niet van kracht is, omdat de Eerste Kamer die Grond wetswijziging nog niet heeft GEBRUIKELIJK 1 13 v!stukje is niet om te lachen. _J is enkel bedoeld om enig ebt te verschaffen in het fijne spel der politieke, \tsrechtelijke en parlemen- e gebruiken en omgangs- men. De boog kan niet al- ontspannen zijn. en^f even een lesje staatsin- I Biting ophalen. Met de regel- it van de klok stuurt de 1 iet ....-• kabinet, want de regering voorstel tot wijziging van de laat uit het kabinet plus de Kieswet) te vroeg had inge- \ingin) wetsontwerpen naar diend. Bovendien was hij van 'deffVeede Kamer. De Kamer mening dat het wetsontwerp Lesmt die wetsontwerpen dan een belediging voor de Eerste behandeling en brengt Kamer inhield. We zullen po- wordt gewijzigd. Zoals bekend, wordt de Eerste Kamer geko zen door de leden van de Pro vinciale Staten. Dat blijft zo. Tot nu toe echter treedt om de drie jaar de helft van de Eer- ste-Kamerleden af. Volgens de nieuwe Grondwetsbepaling moet voortaan de héle Eerste Kamer om de vier jaar worden ververst en wel zo snel moge lijk nadat er verkiezingen voor de Provinciale Staten zijn lntueel wijzigingen •volgens gaan die ontwer- en naar de Eerste Kamer, die illeen maar ja of nee tegen aan. ëen> dit te verduidelijken. ONGEBRUIKELIJK 2 I zeggen. Is het ja, dan Het had allemaal ten diepste te goedgekeurd. hele papierbundel jollen bak verdwijnen. Q$e opfrisser dient ter illu- maken met onze Grondwet. Wat heeft de regering nu ge- Vorig jaar keurde de Tweede daan? Zij diende bij de Tweede de Kamer een verandering van Kamer een wijziging van de de Grondwet goed, waardoor Kieswet in, waarin dat nieuwe men. Daarmee loopt de rege ring dus vooruit op de goed keuring van de nieuwe grond wetsbepaling door de Eerste Kamer. Jan Nico Scholten vond dat onhoffelijk jegens de Senaat. Terug dus, dat wets ontwerp. Tegen Dolman zei hij het zó: „De open vraag die ik u als voorzitter van de Kamer zou willen stellen is, of door de indiening van dit wetsontwerp door de minister van Binnen landse Zaken, namens de rege ring, wel de juiste staatsrechte lijke verhoudingen, die im mers teer zijn en zorgvuldig moeten worden behandeld, zijn gerespecteerd. Zou het ei genlijk niet op uw weg liggen, als voorzitter van deze Kamer en ik weet hoe zwaar u tilt aan de juiste staatsrechtelijke verhoudingen om deze wet het systeem voor de verkie- tie van een aardig incident zing van Eerste-Kamerleden verkiezingssysteem voor de Eerste Kamer al was opgeno ONGEBRUIKELIJK 3 Dolman fronste even de wenkbrauwen. „De heer Scholten versprak zich in de laatste zin. Het is geen wet maar een wetsontwerp", zei hij. En hij vervolgde: „Uiter aard geldt voor het tot wet verheffen van dit wetsont werp de voorwaarde, dat de aanhanginge grondwetswijzi ging door de Eerste Kamer wordt aangenomen. Men kan erover twisten, men kan ero ver van mening verschillen of het opportuun, verstandig, tac tisch en hoffelijk is jegens de Staten-Generaal en in het bij zonder jegens de Eerste Ka mer, om dit wetsontwerp reeds nu in te dienen. Maar mógelijk lijkt het mij zeker. Wat niet mogelijk is, is dat het wetsont werp hier wordt aangenomen voordat de grondwetswijziging de Eerste Kamer is gepas seerd". Tenslotte deed Dolman het voorstel, het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet niet terug te sturen, maar gewoon binnensKamers te houden. Re tourneren kon echt niet, dat is nog nooit vertoond. Scholten hield echter voet bij stpk. „Ik vraag u, nog eens over dit vraagstuk na te denken", drong hij aan. Andere collega 's van Schol ten (Waltmans van de PPR en De Vries van de PvdA) mengden zich vervol gens eveneens in de discussie en kwamen tot dezelfde con clusie als Dolman: niet terug sturen. ONGEBRUIKELIJK 4 Maar toen gebeurde er op nieuw iets ongebruikelijks. Plotseling verhief CDA-frac tieleider Ruud Lubbers zich uit zijn bankje en nam het woord. Zou hij het standpunt van zijn fractiegenoot nog eens toelichten, verduidelijken en steunen, zoals een fractieleider wel vaker doet als iemand uit zijn gelederen het moeilijk heeft? Neen. Terwijl Jan Nj- co's gelaat langzaam door stomme verbazing werd gete kend, zei Lubbers het volgen de: „Mijnheer de voorzitter, nu mijn fractiegenoot mij ook tot denken maant, is het goed dat ik mijn opvatting geef. Ik ge loof dat er zeker bezwaren van elegantie waren bij het toezen den van het wetsontwerp, maar nu het er eenmaal is, meen ik dat het niet wijs is het te retourneren. Wel stel ik het op prijs, de behandeling niet eerder ter hand te nemen dan nadat de verandering van de Grondwet in de Eerste Kamer instemming heeft verkregen". Lubbers viel zijn fractiegenoot dus niet bij, maar af. Zoiets wordt in de parlementaire we reld zelden vertoond. ONGEBRUIKELIJK 5 Uiteindelijk besloot de Kamer op voorstel van Dolman, dat de kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken het door Jan Nico Schol ten gewraakte wets ontwerp onder haar hoede zou nemen en zou beslissen, wan neer met de behandeling er van wordt begonnen. Jan Nico Scholten. na afloop van het merkwaardige debatje om commentaar gevraagd, wilde ons graag nog eens uit leggen hoe het allemaal in z'n werk was gegaan. Scholten: „In onze fractie had ik voorge steld, het wetsontwerp terug te sturen. Ik vroeg verlof om dat op persoonlijke titel aan Dol man te vragen. In de fractie bleek echter dat zeer velen mijn mening steunden, ook Lubbers. Toen werd dus beslo ten dat ik niet persoonlijk, maar namens de fractie om te rugzending van het wetsont werp zou vragen. Ja. je be grijpt dat ik natuurlijk nogal verrast was toen in de Kamer opeens bleek dat Lubbers er niet meer achter stond. Daar keek ik wel vreemd van op, zou je kunnen zeggen. Of ik me door Lubbers' optreden ge frustreerd voel? Haha! De tijd dat ik gefrustreerd was. is al lang voorbij hoor. Dat leer je wel af in de politiek". DICK VAN RIETSCHOTEN L*A/£" De provinciale over- _5 van de orde der jezuïeten ten „de aanwijzingen van Heilige Vader uitvoeren", de activiteiten van de orde ^overeenstemming brengen de verwachtingen van de ik". Dit hebben zij in een klaring bekend gemaakt na top van een negendaagse Jenkomst te Grotta Ferrata Rome het communique wordt >n melding gemaakt van de irties van de 85 oversten op de toespraak, die de paus za terdag tot hen heeft gehouden. Hierin hield hij de jezuïeten voor dat zij zich aan de leer van de kerk moeten houden. Zij hebben priesterlijke func ties te vervullen, aldus de paus, en moeten zich niet inla ten met sociale, vakbonds- of politieke activiteiten. „Er is geen ruimte voor afwijkingen die schadelijk zijn voor de vi taliteit van de kerk". Enkele jezuïeten die de verga dering hadden bijgewoond, zeiden dat de oversten teke nen van „lijkdelijk verzet" te gen de paus vertoonden. Deze zegslieden wilden echter niet bij name genoemd worden. De bijeenkomst, die volgens de verklaring in een broederlijke atmosfeer is verlopen, was de eerste nadat de paus vorig najaar de constitutie van de 442 jaar oude orde opzij schoot door pater Paolo Dezza als zijn persoonlijk gedelegeerde aan te stellen. De zieke generaal der jezuïeten, pater Pedro Ar- rupe, had kort daarvoor de Amerikaan Thomas O'Keefe als zijn plaatsvervanger aange steld. Waarnemers in Rome ver wachten dat de 85 oversten, die binnen 12 maanden een nieuwe generaal-overste zul len kiezen, daarbij rekening zullen houden met de wensen van de paus. Pater Guiseppe Pittau (56), de assistent van Dezza, wordt als een mogelijke kandidaat beschouwd, gezien zijn leeftijd en het feit dat hij het vertrouwen van het Vati- caan heeft. Voor de Nederlandse jezuïeten (388 van de 26.905 jezuïeten in de hele wereld) toog naar Rome provinciaal Hans van Leeuwen uit Den Haag. Zijn bezorgdheid van voor de bij eenkomst heeft plaats gemaakt voor een duidelijke opluchting erna, zo bleek in een gesprek dat onze correspondent in Rome, Cees Manders, met hem had na afloop van de bijeen komst in Grotta Ferrata. ski in onze correspondent Cees Manders) i )ME „Ik had na de hele argeschiedenis er wel wat ig-g over wat we nu eigenlijk ln|horen zouden krijgen. Het j. f aangekondigd als een bij- 1 "•fkomst waar we de wensen I de paus zouden horen en £jpr we ons dan zouden kun- rjji beraden over het beste jawoord dat daarop gegeven 1 worden. Mijn persoonlijke !g was: Hoe concreet zullen wensen van de paus zijn. nu toe was het duidelijk er nogal wat kritiek was de sociëteit, maar die was ijn ogen vrij algemeen ge en. Nu moet ik zeggen dat kritiek wat concreter ge- irjrden is. Dat betekent aan jjene kant dat mijn zorg voor t groot deel is weggenomen b.aan de andere kant dat het id« duidelijker is geworden dat nimoeilijkheden op een ander liggen dan ik tot nu toe 2 tht. Het resultaat van deze e,èenkomst en van de gebeur- 6 lissen in de maanden er- ór, toen pater Dezza werd -ègesteld, is dat de verhou den tussen het bestuur van j sociëteit en de paus en zijn jie heel duidelijk verbeterd IV De atmosfeer is een stuk "Tbeterd, en er is een klimaat lehapen. waarin de volgen- - Generale Congregatie, niet jheel ver meer weg is". lalspel irzaak van deze gezuiverde |jiiouding tussen Rome en de JJiieteit ligt volgens Hans van peuwen in personen als Dez- en Pittau. twee Italianen. hebben contacten in het Discussies licaan en kénnen ook het Ispel dat daar gehanteerd dt beter. Het klimaat van ogenblik vraagt kennelijk die dit taalspel verstaan. En dan is het toch wel een beetje pijnlijk te con stateren dat mensen als pater Arrupe en zijn assistenten de laatste jaren vele, vele pogin gen gedaan hebben om met het Vaticaan in contact te ko men en dat dit hen praktisch niet gelukt is". Dit gebrekkige contact tussen de sociëteits-top en het Vati caan heeft zeker een grote rol gespeeld bij het besluit van het Vaticaan direct in het bestuur van de sociëteit in te grijpen. „Maar bij deze paus speelt ook nog iets anders. Van alle kan ten hoorde hij kritische gelui den over onze sociëteit, terwijl hij deze niet goed kende. Daardoor is hij, wetend wat voor kritiek zijn voorgangers op de sociëteit hadden, onze ker geworden over wat de so ciëteit wil en wat daarvan te verwachten of te vrezen is. Dat heeft hij op de proef wil len stellen in de trant van: Hoe reageren jullie als ik me daadwerkelijk eens met jullie ga bemoeien. Onze reactie heeft hem verbaasd. Het is hem meegevallen. Hij had een opstand of iets dergelijks ver wacht. Want dat past in het beeld dat hij van de sociëteit had. Dat is niet het geval ge weest. Ik heb wel de nodige kritische geluiden gehoord over het besluit van de paus, maar tegelijk heeft men ge zegd: Ja, als Uw laatste woord is dat U dit of dat zult doen, nou, dan moet het maar zo". ken over de plaats van de so ciëteit in de kerk, toegespitst op 5 thema's: De verhouding- tot de kerkelijke hiërarchie, het apostolaat, de leefstijl, de vorming en opleiding en de verwachtingen van de kerk ten aanzien van de sociëteit. „Dezza en Pittau vertelden eerst wat de wensen van de paus waren en vervolgens konden we daar dan in ge- spreks- of taalgroepen over discussiëren. Het resultaat hiervan werd aan het einde van de dag in plenaire zitting ,Wat de paus nu precies allemaal wil is niet concreet geworden" Onder leiding van Dezza en Pittau hebben de 85 provin ciaals de laatste dagen gespro- aan Dezza of Pittau overge bracht. Die hebben onze ge dachten geregistreerd en zul len daarvan de paus wel ver slag uitbrengen. Maar van een echte discussie tussen de socië teit en Dezza is geen sprake geweest. Wat de paus nu pre cies allemaal wil op de ver schillende punten is niets con creter geworden". Positief Wat de paus van de jezuïeten wil heeft hij zelf vorige week zaterdag in een rede tijdens de speciale audiëntie voor de je zuïeten samengevat. Buiten- -Vaticaanse waarnemers heb ben zijn woorden toen gezien als een duidelijke vermaning aan de jezuïeten om zich wat meer als echte priesters en re ligieuzen te gedragen en niet meer als sociale werkers of vakbondsfunctionarissen en om voortdurend de gelofte van gehoorzaamheid jegens de paus in gedachten te houden. Van Leeuwen en vele an dere provincials met hem hebben zich over deze inter pretatie verbaasd. „We hebben die rede juist als positief erva ren. Wij voelden ons helemaal niet tot de orde geroepen, maar eerder aangemoedigd om door te gaan. Neem nou het voorbeeld van onze inzet voor de sociale gerechtigheid. Er is ons niet gezegd dat we ons niet meer aan die inzet mogen wij den. Er is duidelijk gezegd dat we ermee door moeten gaan voor zover dat samengaat met onze opdracht het geloof te verkondigen. Er is niet gezegd: doe het meer of minder er is alleen iets gezegd over de wijze waarop we ons voor de sociale gerechtigheid moeten blijven inzetten. Zo heb ik zijn opmerkingen ervaren. Maar het blijven inderdaad algeme ne uitspraken. De een die luis tert zal zeggen: Heb je gehoord hoe kritisch de paus is, en de ander zal zeggen: Nou, het valt allemaal wel mee. Dit is type rend voor de gehele bijeen komst in Grotta Ferrata, niet alleen voor de speech van de paus." Tussen de regels speech boven die van paus Paulus VI, die jezuïeten des tijds berispte en openlijk te recht wees. Bij deze paus moet volgens hem meer tussen de regels worden doorgelezen. Het heeft de provinciaals niet gestoord dat de paus voortdu rend verwijst naar de gelofte van gehoorzaamheid die de orde jegens hem heeft afge legd. „We zien dat anders. We hebben een speciale band met de paus. Zo heeft Ignatius dat destijds opgezet en wij zijn er mee akkoord gegaan. Het is wel zo dat deze paus heel sterk de behoefte voelt op die spe ciale band de nadruk te leg gen". Begrip Kan de Sociëteit van Jezus nu na deze speciale bijeenkomst wat meer begrip opbrengen voor het ingrijpen van de paus in het bestuur van de orde? „Ja* en nee", zegt Van Leeu wen. „Als ik alles logisch en inhoudelijk bekijk, dan zie ik nog steeds niet goed de even redigheid tussen de ingreep en wat ik nu gehoord heb als con crete klachten. Ik begrijp wel beter het klimaat waarin zoiets kennelijk als een goede maat regel werd gezlfen. Maar om dat aan te kunnen voelen moet je echt hier in Rome zijn. Dezza en Pittau begrijpen dat veel beter en kunnen daarom hier goed werk doen voor onze sociëteit. Ik voel me verwant met de Amerikanen, die wat ronder, wat opener zijn. En Pater Paolo Dezza (links) en pater Thomas O'Keefe. Dezza is de door de paus aangestelde vervan ger van de zieke generaal der jezuïeten, pater Pedro Arrupe. O'Keefe was kort daarvoor door Arrupe als zijn plaatsvervanger aangesteld. dat is juist niet de manier waarop je je hier in het Vati caan moet gedragen". Volgens Van Leeuwen zouden de provinciaals zich vaker in Rome moeten laten zien, maar Rome ook in het veld. „Het kan niet van één kant komen. De Vaticaanse onbekendheid met wat wij in het veld doen komt ook omdat ze hier teveel vertrouwen op bepaalde infor maties die eenzijdig zijn. Dat wil niet zeggen dat wij ook wat meer in Rome in te bren gen willen hebben. De behoef te daaraan is niet zo groot. Ten onrechte vaak, want daarmee doen wij onszelf schade". Tot nog toe heeft Van Leeu wen alleen maar goede dingen gezegd over zijn tijdelijk gene raal Dezza, om wiens plotselin ge aanstelling eigenlijk alles begonnen was. „We kunnen het best volhouden onder pa ter Dezza, maar het is niet goed als het te lang gaat du ren. Je werkt niet met mensen die gekozen zijn en dan heeft hun leiding iets weg van een interim-bestuur. Erg positief van pater Dezza om direct na zijn aanstelling ons hier bij el kaar te roepen. Dat duidt erop dat hij wilde wegen hoe wij in het veld over dit alles dachten. Welnu, hij heeft duidelijk kunnen merken hoe groot het gevoel van eenheid binnen de sociëteit is". Dezza zou bij vrije verkiezin gen nooit gekozen zijn? Van Leeuwen: „Nee, alleen al vanwege zijn leeftijd. Ik weet niet wie wel gekozen zou zijn. Buitenstaanders trachten ons in te delen in stromingen, de progressisten en integristen, wat daar dan ook precies mee bedoeld wordt. O'Keefe (de door de paus heengezonden waarnemer van Arrupe, C.M.) wordt dan bij de progressisten ingedeeld. Ik heb moeite met die indeling in vakjes. Bij O'Keefe voel ik me heel pret tig. Hij is een open man, die toch zorgvuldig kijkt wat zijn volgende stappen zullen zijn en voortdurend in de geest van het Tweede Vaticaanse Concilie bezig is". De volgende Algemene Con gregatie, die de echte opvolger van Arrupe moet kiezen, ver wacht Van Leeuwen voor het eind van het volgend jaar. Deze hoop heeft hij geput uit de woorden van de paus. Over de kansen van O'Keefe dan, daarover kan Van Leeuwen zich geen beeld vormen „De paus moet formeel de keuze bekrachtigen en dit zal zeker in aanmerking genomen wor den bij de verkiezing. We zul len ons moeten afvragen: Bruskeren we de paus niet te veel als we deze of die kandi daat kiezen. Zeker nu. na wat er vorig jaar gebeurd is". Pater Hans van Leeuwen brengt de komende weken aan de jezuïeten in zijn provincie verslag uit van zijn reis naar Rome. Op 11 maart is hij in Amsterdam, op 12 maart in Den Haag. op 14 maart in Nunhem (Limburg), op 15 maart in Nijmegen, op 16 maart in Groningen en op 17 maart in Zeist. indaag zitten er in Den Haag vijf heren bijeen. Het quin- I bestaat uit de ministers Van Agt, Den Uyl, Van der ee. Terlouw en Van Thijn. In opdracht van hun partijen vi>gen zij proberen het onverzoenlijke te verzoenen. Of _fe gelukt en er dus voorlopig een echt kabinet blijft, daar- i~fer gaat onderstaande beschouwing van onze parlemen- 'Qre redacteur Rik in 't Hout. !N HAAG Het belang de onderwerp van gesprek idaag in het Catshuis is de ijaarsnota. In dit stuk ift de minister van Finan- !n een tussentijdse opgave de verwachte inkomsten uitgaven van het rijk. Als |t kabinet zijn belofte aan de Tweede Kamer, daartoe Jiinspireerd door CDA-frac- J|leider Lubbers, gestand had Idaan, zou de nota er reeds gelopen maandag hebben ge- gen. Lubbers wilde de tus- nbalans zo vroeg mogelijk Jbben, zodat er nog tijd zou |n om zonodig bij te sturen. liljardcndans er correcties nodig zijn, irover zijn de drie rege- igspartijen het eens, gezien tegenvallende opbrengst in aardgas en belastingen en stijging van het aantal uit gingen aan werklozen en ar- fidsongeschikten. Maar daar- ;e is de overeenstemming ;1 zo ongeveer uitgeput. Het ÏA stelt dat er extra bezui- ;d moet worden voor onge veer 4,5 miljard, gulden, D'66 houdt het op 3,5 miljard en de PvdA wil niet verder gaan dan 1,5 a 2 miljard. Het is deze miljardendans, die politiek Den Haag nu al weken in de greep houdt en dat vermoede lijk nog wel enige tijd zal doen. De verschillende bedragen ko men voort uit het feit dat de partijen verschillende dingen het belangrijkst vinden. Ruw weg kan men stellen dat CDA en D'66 het terugdringen van het grote financiële tekort van de staat als nummer één op hun lijstjes hebben staan, ter wijl de PvdA het handhaven van de koopkracht van de mi nima en het actief scheppen .van banen het hoogst geno teerd heeft. In wezen gaat het hier om verschillende opvat tingen over het bereiken van hetzelfde doel: beëindigen van de economische crisis. CDA en D'66 menen dat het particuliere bedrijfsleven zelf voor (veel) verbetering zal zor gen, als het maar lucht krijgt. Dus moeten de kosten van de bedrijven omlaag, vooral door het drukken van de lonen, zo dat de winsten omhoog kun nen. De PvdA is daar niet echt tegen, maar menen dat de overheid moet waken tegen een te drastische verlaging van de koopkracht van de mensen. Dat laatste zou een vermindering van de vraag op de binnenlandse markt kun nen veroorzaken, met als ge volg nog meer faillissementen en ontslagen. Bovendien hecht de PvdA eraan dat de over heid zelf actief en planmatig banen schept, door subsidies op bepaalde investeringen en op het herverdelen van ar beidsplaatsen. Geen meerderheid De situatie wordt nog gecom pliceerder, doordat de eensge zindheid van CDA en D'66 toch niet leidt tot een echte meerderheid in het kabinet. Normaal zou zijn, dat deze twee partijen op een zeker mo ment de PvdA voor het blok stellen: meedoen of verdwij nen. Volgens ingewijden is Jan Terlouw daar eigenlijk wel aan toe. Hij voelt zich zo ge mangeld en beschadigd door met name de linkse intelligen- tia dat hij niet meer automa tisch „neen" zegt tegen een coalitie van zijn partij met CDA en VVD. Wat Terlouw betreft zou een val van dit ka binet niet een en al rampspoed betekenen. Maar er is ook nog zoiets als een fractie en die meent dat D'66 allereerst een progressieve partij is en dus niet kan deelnemen aan een centrum-rechts kabinet. Met die realiteit heeft Terlouw te leven en dat maakt hem in het kabinet enigszins vleugellam. Daar komt nog bij dat zijn par tijgenoot Hans van Mierlo, de minister van Defensie, zich ook niet gauw tegen Den Uyl en de zijnen zal keren. De situatie in D'66 is één van de twee fundamenten, waarop de PvdA haar huidige hard nekkigheid baseert. Het ande re is de gespletenheid in het CDA. Want weliswaar heeft premier Van Agt heel wat supporters in eigen gelederen wat betreft zijn voorkeur voor de VVD boven de PvdA, maar de meesten van hen voelen zich erg onzeker. Het kabinet nu laten vallen zou niet alleen 1982 in economisch opzicht tot een verloren jaar maken, maar zou bovendien geen garantie bieden voor een andere coali tie. CDA en VVD kunnen wellicht samen opnieuw een meerderheid behalen, maar het zou wederom een uiterst krappe zijn. Volgens de opinie peilingen komen deze twee partijen nu op een totaal van 79 zetels (CDA: 49, VVD: 30). Het CDA zou zich dus tevoren van de instemming van D'66 met een centrum-rechts kabi net verzekerd moeten weten om het avontuur van een ka binetscrisis en de daaruit voortvloeiende verkiezingen aan te durven. Zoals gezegd. die steun is (nog?) niet te ver krijgen. Het zijn met name die factoren, die CDA-voorlieden als Piet Bukman en Ruud Lubbers ertoe brengen de hui dige club ministers bijeen te houden. Wacht aanzeggen Bij de PvdA heeft men dat uit eraard ook in de gaten. Voor zitter Max van den Berg ver telde deze week dat hij kort daarvoor gesprekken had ge voerd met zowel Bukman als Van Agt. Daaruit had hij de conlusie getrokken dat het CDA niet uit is op een crisis. Bovendien meent Van den Berg dat christen-democraten graag een „bedrijfsongeval" creëren, als zij een crisis wil len forceren. Het feit dat ze daar volop de kans voor ge kregen hebben („bijvoorbeeld bij de financiering van het ba nenplan en bij de wijziging van de ziektewet") en het toch niet deden, is volgens de PvdA-voorzitter veelbeteke nend. Zo is het dus te verklaren dat diezelfde Max van den Berg afgelopen donderdag, op een lunchbijeenkomst van het Ge nootschap van Hoofdredacteu ren, eerst meedeelde dat zijn partij op een verlies van zes tien zetels stond en vervolgens de coalitiepartners de wacht aanzegde. Wat hem betrof mocht „het volgende week af gelopen zijn met deze coalitie, als wij dingen moeten gaan doen, die tegen onze overtui ging indruisen". Na afloop van de broodmaaltijd onthulde Van den Berg, dat zijn partij zich verenigd had op een „fi naal voorstel" in het kabinet. De PvdA wil nu voor maxi maal twee miljard extra om buigen, waarvan de helft be steed moet worden aan het op krikken. van het banenplan van Den Uyl, en zich tevens vastleggen op een bezuiniging met nog eens vier miljard gul den in 1983. WORTEL „Ja, ja...Er wordt ons nu dus een wortel voorgehouden als beloning voor het slikken van die twee miljard," mompelde Marius van Amelsvoort, ex- staatssecretaris en nu finan cieel specialist van de CDA- fractie, toen wij hem op de hoogte brachten van het PvdA-voorstel Maar uit zijn reactie viel ook op te maken dat het CDA zich wellicht door die wortel laat verleiden Ook uit de richting van Ruud Lubbers valt te vernemen dat de 4,5 miljard gulden bezuini ging niet allemaal ineens be hoeft te geschieden. Het be langrijkste zou zijn, aldus Lub bers, dat de structuren van met name sociale zekerheid, ambtenarensalarissen en de rijskbegroting minder kostbaar worden. Wie weet rolt er dus toch en misschien volgende week al premier Van Agt wil van 13 - 20 maart een bezoek brengen aan Maleisië en Thailand een compromis uit de minis terraad. Het is alleen te hopen dat alle bewindslieden met die eventuele oplossing vrede kunnen hebben, zodat er eens een einde komt aan die dode lijke omklemming in het Cats huis, die nu voor regeren van het land moet doorgaan RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7