techier oordeelt akingsactie in netaal voorbarig )nderzoek naar trombose komt in stroomversnelling Vele duizenden plaatsen in ziekenhuizen in gevaar 7 reen hoger eroep in 'uthanasiezaak Treinloop in België door stakers ontregeld )RDWlJKERHOUT Iet onderzoek naar de elijkheden om trom- te bestrijden is in een >mversnelling geko- De komende jaren in de vruchten kun- worden geplukt van •esearch, waarvoor in tren zestig de aanzet is ïven. Tot deze conclu-, kwamen gisteren in rdwijkerhout meerde re vooraanstaande onder zoekers op het gebied van trombose-bestrijding tij dens een bijeenkomst ter introductie van een con gres van de European Thrombosis Research Or ganisation. Het congres wordt vandaag en morgen gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de ETRO, een sa menwerkingsverband, waarbij *60 onderzoeksinstituten uit 19 verschillende landen zijn aan gesloten. Dat trombose een ernstige bedreiging vormt voor de volksgezondheid, wordt over het algemeen nog onvoldoende onderkend, zo menen veel onderzoekers. Toch is deze ziekte in het geïndustrialiseerde westen één van de belangrijkste oorzaken van invaliditeit, ziekte en dood. „Alleen al in Nederland lijden er 140.000 mensen aan trombo se", aldus dr. P. Brakman, di recteur van het Gaubius Insti tuut TNO in Leiden. „Voor heel Europa geldt, dat er per miljoen inwoners 4000 a 5000 trombose-patiënten zijn. Dat deze aandoening desondanks maar betrekkelijk weinig aan dacht krijgt, komt vermoede lijk omdat ze meestal vooraf wordt gegaan door een andere verstoring in het' menselijk li chaam. Tromb^e kan bijvoor beeld optredei. na een opera tie. In zo'n geval krijgt de ope ratie de meeste aandacht". Trombose treedt op bij het verkeerd functioneren van het zogeheten haemostatische sy steem. Dat systeem zorgt er voor dat iemands bloed gaat stollen wanneer hij een wond heeft opgelopen. Soms gebeurt het echter, dat het stollingsme chanisme in werking treedt zonder dat dat gewenst is. Zo kan in een bloedvat een bloed- prop ontstaan. Als dat gebeurt, is er sprake van trombose. De bloedcirculatie raakt verstoord en dat kan weer leiden tot al lerlei verlammingen, hartaan vallen en niet zelden de dood. „Op drie fronten", aldus dr. Brakman, „lijkt het er nu op dat de medische wetenschap de komende jaren successen zal boeken. Op de eerste plaats zijn we ver gevorderd in ons onderzoek naar stoffen die een remmende werking hebben op het samenklonteren tot bloed- propjes. Op( de tweede plaats zijn we enzymen op het spoor, die al gevormde stolsels weer kunnen oplossen. En ten derde zijn er belangrijke vorderin gen gemaakt bij het opsporen van mensen, die een verhoogd risico op trombose lopen". Hoewel ze bijeen zijn om hun samenwerking te vieren, me nen veel trombose-experts niettemin, dat de coördinatie van het onderzoek in Europa nog verder geïntensiveerd moet worden. Dr. C. Prentice uit Glasgow: „Het trombose- onderzoek loopt nog flink ach ter bij bijvoorbeeld het kan keronderzoek". gNENLAND/BUITENLAND" LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MAART 1982 PAGINA 5 "SO-plan voor ^loosheid blijft uit U JS De ministers van sociale zaken en jl-tJ van de 24 westerse industrielanden van ganisatie voor Economische Samenwer- fen Ontwikkeling (OESO) zijn het tijdens weedaagse overleg in Parijs niet eens ge- »n over een gemeenschappelijke aanpak. H |e werkloosheid. I iet eind van de bijeenkomst gisteren ston- p |e voorstanders van werkgelegenheidspro- H na's nog steeds tegenover de landen die |t jieil verwachten van de genezende wer- u van de markteconomie. De afzonderlijke [i n moeten elk hun eigen beleid voeren om L |»rkloosheid te bestrijden, zo stond in het immuniqué. De vergadering werd voorge- I door drs. J. den Uyl. De werkloosheid in lESO-landen zal tegen het einde van dit yaarschijnlijk 28,5 min mensen treffen, of- procent van de beroepsbevolking. Poolse priester krijgt 3,5 jaar voor opruiende preek WARSCHAU Een militaire recht- bank in Polen heeft een rooms-katho- lieke priester veroordeeld tot drieëneen half jaar gevangenisstraf wegens beledi gingen aan het adres van de Poolse lei ders. De priester deed zijn gewraakte uitspraken tijdens een preek een week nadat vorig jaar december de staat van beleg was afgekondigd. Eén en ander is bericht door het in Warschau verschij nende blad Sztandar Mlodych. De krant gaf verder weinig bijzonderhe den. Zo is onbekend wanneer het vonnis is uitgesproken of welke beledigende termen de priester heeft gebruikt. De naam van de priester was Jewulski en het proces werd gehouden in Koszalin. Frankrijk moet grens openen voor Italianse wijn LUXEMBURG Het Europese hof van justitie heeft Frankrijk op gedragen het blokkeren van de Ita liaanse wijnimport te staken. De Franse douane mag nog maar ten hoogste drie weken over inspec tie van de Italiaanse wijn doen. Het gerechtshof zei gisteren dat Frankrijk niet het excuus mag ge bruiken dat er onregelmatigheden in de inklaringsformulieren zitten. De uitspraak van het hoogste ge rechtshof van de Europese Gemeen schap is een overwinning voor de Italiaanse wijnproducenten, die hebben moeten vechten om hun produkten door de Franse douane te krijgen. Veedieven richten slacht partij aan in Oeganda KAMPALA Bij een overval van veedieven uit de noord-Oegandese pro vincie Karamoja op plaatsen in het oos telijke gebied van Soroti zijn 68 mensen gedood en meer dan 100 gewond. Vol gens berichten die gisteren de Oegan- dese hoofdstad Kampala bereikten, had de helft van de 1000 dieven schietwa pens en beschikte de andere helft over speren. In het gebied ten oosten van Soroti woont de Teso-stam die in vijandschap met de nomaden van Karamoja leeft. De Karamajongs zakken elk jaar naar het zuiden af o/n in het droge seizoen hun troepen daar te laten weiden wat spanningen tussen de verschillende et nische groepen veroorzaakt. Eiffeltoren krijgt grote opknapbeurt PARIJS De Eiffeltoren, die sinds 1889 het Parijse stads beeld bepaalt, krijgt een grote opknapbeurt. De nieuwe maat schappij SNTE die onlangs van burgemeester Jacques Chirac het beheer over de to ren heeft gekregen, heeft 200 miljoen frank (ongeveer 86 miljoen) uitgetrokken voor de renovatie. Alle geroeste verbindingen zullen worden vervangen. Voorts worden alle overbodige onderdelen verwijderd, waar door het gewicht van het in totaal ongeveer 10.000 ton we gende gevaarte met een tiende vermindert. Voorts komen er grotere en snellere liften. Gedurende de werkzaamhe den, die tot juni Volgend jaar zullen duren, blijft de toren voor het publiek geopend. ^ïstweigeraar dak consulaat VS TERDAM De Rotter- ie politie is gisteren niet jegaan tot arrestatie van "Rotterdamse totaalweige- jJJWiert Omta (27) die op •Jak van het Amerikaanse eulaat in de Maasstad was >a&mmen. Omta, die zich in tnber vorig jaar had moe- melden, wilde met zijn actie" arrestatie uitlok- Rondom het consulaat len leden van de anti-mi- Stische actiegroep On- t pamfletten uit. una laat "ionalisten vrij jjjNG Alle 4237 volge- nin van de nationalistische bf die 33 jaar na de afschei- Jjvan Taiwan nog steeds in t(p gevangen zitten zullen aénkort worden vrijgela- :o heeft het officiële pers- ju Nieuw China gisteren fid gemaakt. Het is de te stap in de campagne tie communistische rege- om het klimaat voor een fiiging met Taiwan te ver zen. De nationalistische ring in Taipeh wijst de Weringen echter van de (Vervolg van de voorpagina) De stelling van de twee Rotterdamse bedrijven, die uiteraard werd ge steund door hun metaal werkgeversorganisatie FME, was dat het uitroe pen van een staking voor barig was. De onderhan delingen waren nog nau welijks begonnen, zo stel de hun raadsman mr. As- scher en tijdens de eerste bespreking over de moge lijkheden tot behoud van het volledige ziekengeld, kwam een idee ter tafel voor het opvangen van de kostenconsequenties, dat de werkgevers eerst moes ten kunnen bestuderen. Die studie is al begonnen en dinsdag kan het resul taat ervan worden tege moet gezien. De Industrie bond wilde echter niet zo lang wachten. Voor die haast was volgens mr. As- scher geen enkele reden, want zolang er geen ande re ziektewet of geen nieu we metaal-coa is, gaat de ziekengelduitkering op de oude voet voort. Daar stelde mr. Steenbergen namens de Industriebond te genover, dat de werkgevers opzettelijk hun standpuntbepa ling traineren. De werknemers willen nu eindelijk wel eens hom of kuit hebben in een, ge let op de voorgeschiedenis van de ziekte-uitkeringen, emotio nele kwestie, die ook nog grote financiële gevolgen heeft. De rechtbank-president mr. W.J. Borgerhoff Mulder had slechts enkele uren nodig voor zijn beraad. In zijn vonnis zei hij, dat het ziekengeld wel de gelijk een zaak is van onmid dellijke betekenis voor de In dustriebond FNV en dat een stakingsactie louter omdat er nog geen regeringsstandpunt over een nieuwe ziektewet is, niet voorbarig mag worden ge noemd, zoals de werven had den gedaan. Maar, zo zei de rechter, de FNV, heeft deze week ontijdig de onderhande lingen afgebroken. Het was namelijk redelijk, zo vond hij, dat de werkgevers zich eerst nog eens wilden beraden over een nieuw voorstel betreffen de de kostenconsequenties. Mr. Borgerhoff Mulder wilde de werkgevers de behoefte aan wat meer tijd wel gunnen. Maar meer dan drie weken respijt wilde hij ook weer niet geven. Dat moet genoeg zijn, zo zei hij ongeveer, in die ter mijn kunnen de werkgevers hun standpunt wel bepalen. Vast bij Oostende UTRECHT De nationa le ziekenhuisraad is onge rust over de plannen van minister Gardeniers het aantal ziekenhuisbedden versneld.met 8000 te ver minderen. De siuiting van ziekenhuizen en afdelin gen ervan zal tot gevolg hebben dat 15 tot 20.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. De Ziekenhuisraad voorspelt een „geweldig kwaliteitsver lies" in de gezondheidszorg. De ziekenhuizen willen wel meehelpen aan het terugbren gen van het aantal bedden, maar de voorwaarde is altijd geweest dat er andere moge lijkheden komen om de pa tiënten op te vangen. Daartoe zijn meer poliklinische voor zieningen en de versterking van de eerste-lijnszorg (huis artsen en wijkverpleging) noodzakelijk. Daarvan is ech ter nog geen sprake, aldus de Ziekenhuisraad. De Raad stelt vast dat een zo grote vermindering van werkgelegenheid volkomen in strijd zou zijn met alle pogin gen van minister Den Uyl om geld te steken in pogingen om de groei van de werkloosheid te voorkomen. Dom Helder Camara geëerd in eigen land SAO PAOLO Na tal van internationale onder scheidingen te hebben ontvangen is de Brazi liaanse bisschop Dom Helder Camara nu ook voor het eerst in eigen land geëerd. Donderdag ontving de bisschop van Olinda en Recife, in het arme noordoosten van Brazilië, het eredoctoraat van de katholieke universiteit van Sao Paolo. In zijn rede uitte Helder Camara ernstige kritiek op de sociale wantoestanden in zijn land alsmede op' de nucleaire plannen van het militaire bewind. De 72-jarige bisschop, wiens toespraken jarenlang niet mochten worden gepubliceerd, zag gisteren voor het eerst belangrijke gedeelten van zijn uit latingen terug in een deel van de Braziliaanse pers. Dom Helder Camara ontving zijn eerste Braziliaanse eretitel, nadat dertien buitenlandse universiteiten alsmede een tiental internationale organisaties hem eerder hadden bekroond. Behulpzame hond Venus-hemel helder oran je MOSKOU De hemel is op Venus helder oranje gekleurd. Dit heeft de Russische ruimte sonde Venus-14 laten zien. De sonde maakte gisterochtend een zachte landing op een heu veltje, waar het meteen met het onderzoeken van de bo dem is begonnen. Eerder deze week landde het ruimte- scheepje Venus-13 op de pla neet. Een hoge functionaris van het Sovjetrussische ruim tevaartprogramma heeft mee gedeeld dat het onderzoek van de Venus-13 en 14 al enkele verrassende ontdekkingen heeft opgeleverd. Die worden echter pas 17 maart, op een in ternationaal symposium in Houston, wereldkundig ge maakt. Guerilla's gijzelen krantedirecteur in Guatemala GUATEMALA Guerilla- strijders hebben gisteren de di recteur van een grote Guate- malaanse krant ontvoerd en in binnen- en buitenlans de pu blicatie geëist van een mani fest tegen de verkiezingen, die zondag in de midden-Ameri kaanse staat worden gehou den. De 60-jarige Alvaro Contreras Velez werd uit zijn woning ge haald door personen die zei den door de minister van de fensie te zijn gezonden. In een achtergelaten boodschap zegt de communistisch getinte Gua- temalaanse arbeiderspartij dat de verkiezingen in het land een „schijnvertoning" zijn. Linkse partijen boycotten de verkiezingen. Verwacht wordt dat van de 2,3 miljoen stemge rechtigden nog geen miljoen zal opkomen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig heeft onlangs verklaard dat de situ atie in Guatemala nog bedrei gender is dan in El Salvador. De gijzelingsactie lijkt deze stelling te onderstrepen. Haig vreest voor een linkse revolu tie in het land. Bekentenissen na steekpartij Biddinghuizen APELDOORN De rijkspoli tie te Apeldoorn lijkt de dode lijke steekpartij, die op zater dag 27 februari na een ruzie tussen jonge Vietnamese boot vluchtelingen en autochtone jongeren plaatsvond in Bid dinghuizen en die aan de 19- jarige G. Boumans het leven kostte, opgehelderd te hebben. Een van de zes aangehouden Vietnamese jongeren heeft be kend de dodelijke steek te hebben toegebracht, aldus de politie. Op zijn aanwijzingen is het moordwapen teruggevonden. Een tweede Vietnamees heeft bekend de eerste klappen te hebben uitgedeeld. JTERDAM De hoofdofficier van justitie in Rot- ^m heeft besloten het hoger beroep in de euthana- oiak in te trekken. De Rotterdamse rechtbank ver beelde op 1 december vorig jaar de 76-jarige mevr. tyertheim uit Dordrecht tot een half jaar voorwaar- Ike gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. Xad toegegeven een 67-jarige vrouw bij zelfdoding eiebben geholpen. i| topenbaar ministerie ziet af van het hoger beroep, dat enkele 3in na het vonnis op verzoek van de procureur-generaal d aangekondigd. Deze beslissing volgt „na kennisneming éhet beraad over deze kwestie door de procureurs-generaal ms land". De procureurs hebben overwogen dat het vonnis onoeg conform het requisitoir van de officier was. Ook ach- ïtij de overwegingen van de rechtbank onvoldoende aanlei- jiom deze zaak door het gerechtshof te laten toetsen. In der- rice zaken wordt voortaan door de procureurs zelf beslist ït hoger beroep. advocate van mevr. Wertheim, Lotje van den Puttelaar, is zeden met de intrekking van het hoger beroep. Met name de iraak van de,rechtbank dat hulp bij zelfdoding in bepaalde dllen niet strafbaar hoeft te zijn, kan in soortgelijke zaken belangrijke rol gaan spelen, aldus de advocate. De criteria Je rechtbank daarbij zijn aangegeven, staan niet in de wet. wetswijziging acht de advocate op dit moment politiek niet >aar. De Rotter damse blinde sigarenwin kelier Kruider heeft zijn hond Hucky extra be loond voor zijn hujp na de overval waarvan de winkelier het slachtoffer is geworden. Twee weken geleden raakte de heer Kruider bij een over val op zijn winkel be wusteloos, maar zijn hond waar schuwde di rect de fami lie. Hierdoor kon het slachtoffer snel in het ziekenhuis worden op genomen, hetgeen zijn herstel heeft bespoedigd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Het treinverkeer in België is gisteren in het honderd gelopen, als gevolg van stakingsacties en blokkades van het spoorwegpersoneel. De acties keren zich tegen bezuinigingen, die het kabinet Martens bij de Belgische spoorwegen (NMBS) wil doorvoeren en die al tot ontslag van 500 tijdelijke werknemers hebben geleid. Op tientallen plaatsen, verspreid over het hele land, hielden NMBS-werknemers telkens gedurende enkele uren de treinen tegen. Daardoor vielen belangrijke verbindingen stil, zoals ook 's lands drukste treintraject Antwerpen-Brussel. Hier en daar maakte de rijkswacht een einde aan de blokkades, maar tot inci denten kwam het daarbij niet. De socialistische vakcentrale ABVV steunt de acties bij de spoorwegen. Eerder in de week-was de treinenloop ook al doelwit van sociale actie, toen van stakende werknemers van het overkoepelende Waalse staalbedrijf Cockerill-Sambre. De staking in dit concern duurt nu al bijna twee weken. De arbeiders willen van de rege ring een bedrijfssanering afdwingen, die zoveel mogelijk werk gelegenheid in stand laat. De Britse autoveerboot Vortigern heeft het in Oostende hoger opgezocht. Vanaf het strand konden deze week via een golfbreker het schip vrijwel droogvoets bereiken. De stranding geeft geen gewonden of grote schade tot gevolg gehad. 7 t/m11 maart 1982 dagelijks van 9-18 uur zondag 7/3 van 10-18 uur Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht voorjaarsbeurs+ voorjaatsbeursplu ZONDAG MAANDAG •«■DINSDAG DONDERDAG BLIJVEN HELPEN! 5850 te Zeist ruim 400 projecten In Alrlka. Azie en Latijns-Amerlka VASTENAKTIE GIRO

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5