„Bankstel van keramiek past niet in Langstraat" Jopie op herhaling „Gevallenen moeten in ere worden gehouden' Toneeluitvoering Sin t Panera ti us WASSENAARSE WINKELIER NOTENBOOM: - Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. LEIDEN Een asiel is niet alleen een tehuis, dat een onderdak biedt aan honden, maar ook katten vinden er een dankbaar onderkomen. Vandaar deze week maar weer eens aandacht voor een kat. Jopie heet hij en Jo pie verdient ook wel een paar kolommen gratis re clame. Dat een kattenle- ven zeker niet altijd over rozen gaat, blijkt maar weer eens uit hetgeen dit dier in de afgelopen maanden overkomen is. In en uit het asiel, daar komt het op neer. Jopie is een gecastreerde kater van vijf jaar oud. Een wit met zwarte vacht is het enige be langwekkende dat over zijn uiterlijk te melden valt. Ver der ziet hij eruit zoals het me rendeel van zijn soortgenoten. Jopie is eigenlijk een zielig ge- vai. Niet dat hij lijdt aan aller lei lichamelijke dan wel gees telijke gebreken, integendeel, maar Jopie zit nu voor derde keer in het asiel. Al in oktober vorig jaar maakte hij kennis met het asiel. De Dierenhulp- dienst kreeg een seintje dat er een kat rondzwierf en of dat beest maar even opgehaald kon worden. Of Jopie buiten de deur is gezet of dat hij al leen maar is verdwaald, is dan ook niet duidelijk. Hoe het ook gegaan moge zijn, na twee maanden in het asiel verhuis de Jopie naar een flat in de Merenwijk. Helaas was het na twee dagen al mis. Jopie bleek snipverkouden: hij nieste de hele dag en het water liep be halve uit zijn neus ook uit zijn ogen. Een reis terug naar het asiel was het resultaat. Merkwaardig genoeg was de inmiddels bekende omgeving van het asiel voor Jopie ge noeg om hem even plotseling van zijn verkoudheid af te hel pen als hij de kou had opgelo pen. Na een paar uur was er niets meer te merken van nie zen en lopende ogen. Hij zag er weer zo fris als een hoentje uit. Jopie dus terug naar de Merenwijk. Een dag later was het al mis. De kat nieste er weer vrolijk op los. Het ver moeden, dat Jopie voor iets lergisch is en niet zomaar verkoudheidje had opgelopen kwam naar voren. De vraag wat dat 'iets' dan is, kan alleen niet beantwoord worden. Het kan variëren van een plant tot de kamerbrede vaste vloerbe dekking. Na anderhalve maand ging de kat naar gezin in Leiderdorp. Hier deed zich ook weer een geval allergie voor: niet Jopie maar de dochter des huizes kreeg het nu te kwaad. Jopie dus i tour asiel. En daar zit het lieve dier dus nu te wachten op de dingen die komen gaan. Want lief i Jopie wel. Hij wil het liefst d hele dag aangehaald worden, is erg aanhankelijk en zit graag op schoot en kan prima met kinderen opschieten. Na een periode van wennen, wil hij ook wel eens buiten een eindje lopen. Boris Voor Boris, de hond van vori ge week was veel belangstel ling. Hij is naar Katwijk ge gaan. STAD/REGIOleidse courant Pleidooi voor herdenkingsplaat aan Wassenaarse Schouwweg WASSENAAR „Bernhard IJzerdraad, één van de initia tiefnemers van de verzets groep uit de Tweede Wereld oorlog „De Geuzen" lag op de begraafplaats aan de Schouw weg", aldus de heer W.A. Brug van de Haagse Stichting Oran jehotel. Brug ijvert voor een herdenkingsplaquette met de namen van gevallenen tegeno ver de onlangs ontruimde Wassenaarse oorlogsbegraaf plaats aan de Schouwweg. Om zijn wens kracht bij te zet ten, schreef hij een brief aan B en W van Wassenaar, waarin staat dat de namen van ge sneuvelde en gefusilleerde slachtoffers in ere gehouden moeten worden. Ontruiming grote rustplaats aan de Schouwweg ontruimen, omdat het contract met de eigenaar van de grond afliep. Vlak na de Tweede Wereldoorlog was de gemeente namelijk met de eigenaar overeengekomen dat de slachtoffers van de oorlog aan de Schouwweg begraven mochten worden, totdat de ge meente een nieuwe begraaf plaats zou krijgen. Met de komst van de begraafplaats Kerkehout vlakbij Dierenpark Wassenaar, was dit zover. In samenwerking met de Haagse Oorlogsgravenstichting zijn de graven overgebracht op de centrale begraafplaatsen in Loenen en bij de Grebbeberg. De gemeente gaat het karakte ristieke beeld van de Wasse naarse ereplaats naar het te genover de Schouwweg lig gende Wavopark verplaatsen. De jaarlijkse 5 mei herdenkin gen zullen hier dan ook plaats vinden. Herdenkingen De Haagse stichting Oranjeho tel was in al deze veranderin gen echter niet gekend. De stichting organiseert jaarlijks herdenkingen voor ex-gevan genen van de Scheveningse gevangenis in de Tweede We reldoorlog, bijgenaamd Oran jehotel. In zijn brief aan B en W schrijft de heer Brug dat op de herinnerings-plaquette ook de datum van 13 maart 1941 vermeld moet worden. Dit is de datum waarop een aantal leden van de verzetsgroep „De Geuzen" is gefusilleerd. Deze mensen behoorden tot de „Achttien doden" waar Jan Campert een bekend gewor den gedicht over schreef. De heer Brug besluit zijn brief met een oproep aan de inwo ners van Wassenaar om zijn plaquettevoorstel aan B en W te steunen. Zijn adres is Wil lem de Zwijgerlaan 114, 2582 EV Den Haag, telefoon 070- 553018. ROELOFARENDSVEEN Toneelvereniging „Sint Pancratius" speelt morgen en 13 en 14 maart aanstaan de het toneelspel „De Kankantrie" geschreven door Eline Verkade. Het stuk speelt einde jaren '40 begin jaren '50 op een plantage in Suriname waar het geloof in goede en kwade geesten nog hevig leeft. Een Hol landse arts probeert hier al jaren tevergeefs een planta ge te runnen, totdat zijn oudste zoon, een landbouw kundig ingenieur, overkomt uit Holland. Deze wil de plantage weer rendabel maken door een stuk bos te la ten kappen. In dit stuk bos staat echter een „kankan trie" (dit is een heilige boom in de ogen van de Surina- mers). In de boom zou een geest wonen en als de boom wordt gekapt, zou deze geest kwaad worden en gaat zich wreken op een mens. Op de plantage werkt een Surinaams echtpaar dat een zw ziek kind heeft. Het echtpaar is bang dat de geest zich op hun kind zal wreken en het zal doden. Het toneelstuk speelt zich af in de sfeer van „De Stille Kracht"; spannend en mysterieus. „De Kankantrie" is te zien op eerdergenoemde data in de bo venzaal van „De Alkeburcht" vanaf acht uur Donateurs hebben vrije toegang. Zij worden echter wel verzocht hun gratis plaats bewijs af te halen in de voorverkoop vandaag en zaterdag 13 maart van twee tot vier uur in „De Alkeburcht". Telefonisch reserveren is ook mogelijk tussen zes en zeven ui bij: Wils Hoogenboom (tel. 3914), Kees Huigsloot (tel. 3534) Gert-Jan Turk (tel. 2175). Telefonisch gereserveerde kaarten moeten tien minuten voor aanvang zijn afgehaald, anders valt het recht op een plaats. WASSENAAR „Dat bankstel van keramiek is afschuwelijk en het past niet in het straatbeeld van de Langstraat. Onze be zwaren zijn alleen aange hoord door de gemeente, maar er is niet naar ons geluisterd" aldus de voor zitter van de Wassenaarse winkeliersvereniging Langstraat, de heer A.P.J. Notenboom, die bezwaren maakt tegen de komst van een oranje/wit gestreept keramieken bankstel van de Haagse kunstenaar Freek Henkes op het plein Langstraat-Van Ho- gendorpstraat. Burge meester en wethouders van Wassenaar zien de be zwaren van de winkeliers niet zitten. Men heeft voorgesteld 65.000 gulden ter beschikking te stellen voor de herinrichting van het pleintje. In de ge meenteraad zijn de me ningen verdeeld. Alleen Onafhankelijk Wassenaar en D'66 zijn duidelijke voorstanders. In 1977 stond er een fontein op het pleintje die moest wijken voor uitbreiding van een paar winkeliers. Als vervanging hiervoor schreef de gemeente Het pleintje aan de Van Hogendorpstraat. r "ijr een „Prijsvraag" voor een nieuw kunstobject uit. De eni ge voorwaarde van de ge meente was dat er een kunst werk zou komen dat een zit- functie diende te hebben. Het ontwerp van Henkes kwam volgens de ABK (waar alleen kunstenaars zitten) als beste uit de bus. De ABK vindt ook dat de winkeliers dit nu maar pteren, omdat niging ;ptt hen de fontein verdwe- december lormatiebijeen- het te plaatsen Notenboom: „De >or het kunstwerk n de kunstenaar en de Adviescommissie Beel dende Kunsten. Alle omwo nenden en de winkeliersvere- komst ove kunstwerk, enigen die Notenboom noemst het bank stel dan ook 'een afschuwelijk ontwerp'. Hij en de andere winkeliers willen de komst van het keramieken bankstel verhinderen. „De Langstraat is uitgeroepen tot beschermd dorpsgezicht, maar als je ziet wat ze nu van plan zijn neer te zetten. Op een rustiek pleintje als dit moet je vooral geen mo derne dingen zetten". Een an der groot bezwaar van de win keliers is dat het bankstel te veel ruimte zou innemen op het plein. In totaal gaat het om één keramieken fauteuil en een twee- en driezitsbank van in totaal zes vierkante meter. Notenboom:„We willen het stukje graag openhouden voor verschillende activiteiten zoals markten, concerten enzovoort, maar dit ontwerp neemt teveel ruimte in beslag". Ook met de vroegere fontein was hij niet tevreden: „Die was van roest- vrijstaal en ook afgrijselijk om te zien". Nooteboom en zijn vereniging vinden ook dat de gemeente eens aan de gebruikers van het plein moet denken. Vooral de bejaarden zijn er volgens hem niet voor te vinden om op de stenen banken te gaan zit ten. „Die ouden van dagen krijgen daar meteen een koud achterwerk". Hij vergelijkt de kale stenen banken dan ook met „Een toilet zonder bril". Ook is hij bang dat de banken snel een doelwit van vandalis me zullen worden. „Wit is na tuurlijk erg besmettelijk voor viltstiften". Notenboom wil eventueel aan een compromis met de gemeente denken. „Als het bankstel een stuk ver plaatst wordt dan blijft het ge zicht van de straat een beetje gespaard en het staat dan nie mand in de weg". ZATERDAG 6 MAART 1982 Onder redactie van Ton Pietera UIT DE MIJNWERKERSSTAKINGEN IN DUITSCHLAND: „Een kijkje in een der mijnwerker plaatsen van het Roergebied: soldaten patrouilleeren geregeld langs de straten om alle wano delijkheden en terrorisme te voorkomen. Toch gebeurt het nog, dat Christelijke werkwillig! door de socialistische stakers worden aangevallen!" Op de zaterdagavonden ook de zondagen wel, na het warme middagmaal werd oudtijds menige keer het acht pagina's dunne „Geïllustreerd Zondagsblad" ter hand geno men. Er was verder toch niet zo veel te doen, en steeds maar spelletjes produceren (hoezeer de Raadselredacteur ook, op velletje 8, z'n best deed) ging op den duur ook vervelen. Net zo verging het de lezers en lezeressen van de L.C. in 1912. Het Zondagsblad werd (nadat 's zaterdagsa vonds de wasteil was leegge gooid en opgeborgen, en het grut in helderriekende han sopjes voor het duidelijk om schreven avondgebedje stond aangetreden het zou nog tientallen jaren duren voordat Ansje mocht zeggen: Wel te rusten Lieve Heertje, Ansje gaat nu lekker slapen; mor gen ga ik weer fijn spelen...), enfin, het blad werd „dur- chaus" of „on the whole" naar gelang de internationale voorkeur knus gevonden en uitgespeld. Men ging er voor zitten, en voelde zich wél bij de verstrooiende en stichtelijke roomse lectuur. De jongeren onder ons mogen dat van mij aannemen. Tradities waren nog heilig, vanzelfsprekend en onaan tastbaar in die dagen. Vader las nog niet onmiddellijk, 's zaterdagsavonds, maar lag, na een lange lange werkdag, on deruit gezakt; gedurende eni ge, tot op de minuut voorge schreven, tijd. Maar de huis kamer, mogelijk de salon, rook nog urenlang naar groe ne zeep en goede sigaren met een dubbelblad van de Vor stenlanden. In de keuken pruttelde wellicht de koffie, maar dat zou ik, ondanks de overlevering, niet weten. Moeder zat dan in haar arm stoel en las geroerd, nadat ze d'r rokken (mét de jaren een afnemende zaak geworden) had gladgestreken, via haar hoornen brilletje het vervolg van hoofdstuk 6 van het feuil leton „De erfgenaam van een Troon". Eenige oogenblikken la ter trad de oude Christiaan, de trouwe dienaar van het vorstelijk huis van Ballen- berg, de kamer zijns meesters binnen. Wit als sneeuw was zijn hoofd, de eerwaardigheid van den ouderdom omstraalde zijn gelaat. Ook uit zijn trek ken spraken duidelijk de on rust en angst en zijn oogen ge tuigden van menigen slape- loozen nacht. „Uwe Hoogheid beveelt?" „Ik heb u niet bevo len", haastte zich de vorst te gebied van stations bouwen reu achtlg vooruitgaat. Op deze lijn wtf den nog verschillende statloif zeggen, „ik heb slechts ge- wenscht in uw trouwe oogen te zien, den klank der Duit- sche taal te vernemen, die door de spionnen niet ver staan wordt. O Christiaan, wat zal het einde zijn van het geen ik in een oogenblik van strafbare verblindheid begon nen ben? Christiaan, ik zie mijn Ballenberg niet terug!" Dat was lang niet mis, en de uitlatingen van de vorst be sloegen moeders ogen. En ze keek, door haar tranen heen, alweer uit naar de volgende zaterdag. Maar ook .vader, bij gekomen, kwam aan z'n trek ken in het weekeinde, begin maart 1912: „Werkstaking overal", stond er, tussen de voetbalplaatjes van Holland- Engeland in Huil. Vader las, uitgeslapen en verontwaar digd, uit christelijke overtui ging: „Het is inderdaad een droeve en scherpe crisis, wel ke wij meêmaken in deze da gen. Van alle kanten komei de berichten der werkstakirj gen in het mijnbedrijf, en n eerst zien we met recht, hq een ontzettend groote en veel| beteekenende factor in het lè ven der maatschappij en hé organisme de steenkool ij ...Er komt een langzame ver lamming over het lichaam del maatschappij, die, als ze lan| zou duren of in hevige mat) zou toenemen, den dood zot brengen... Millioenen lijden ej door deze arbeids-oneenigha dén, welke, zooals helaas vari zelf sprekend is, door de sa cialisten worden aangegrepei (zoo ze al niet door hen zijl uitgelokt en voorbereid) oil oproer, haat, tweedracht ej onrust te zaaien". Bekijkel wij vandaag (nee nee, niet z meewarig doen, want 1982 i geen 1912) nog eens wat phfl to's van 70 jaar geleden. i DE VERBOUWING DER ST.PETRUSKERK TE LEIDEN: „Een typisch kiekje van de verbouwing van bovengenoemde Parochiekerk, n.l. het in den grond heien van den eersten paal door der ZeerEerw. Heer Pastoor A.J.M. Hafkenscheidt, in tegenwoordigheid van de WelEerw. Heerer Kapelaans Th. M.P. Bekkers en P.J.M. v.d.Burg. Architect is de heer Th. Slinger, rechts van d( heimachine staande".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4