iljoen 'gevonden' voor estauratie Gulden Vlies Museum De Lakenhal mist geen kunstwerken eer protest winkeliers 1 Uorsweg Aanleg Zilkseomleidingweg begint in lyö4 bescheiden Derde wethouder voor Sassenheim inIDEN/REGIO Hazerswoudse zanggroep voorziet geldzorgen DLLEGE SCHRAAPT HAASTIG FONDSEN BIJEEN Bewth neemt bezit an Pieterskerk ZATERDAG 6 MAART 1982 PAGINA 3 GERUCHTEN BERUSTEN OP MISVERSTAND LEIDEN Er worden bij het stedelijk museum De Lakenhal geen grote aantallen schilderijen vermist. Geruchten als zouden dit jaar via De Lakenhal 150 schilderijen verdwenen zijn, berusten op een misver stand. Weliswaar verdwijnen er jaarlijks zo'n 10 kunst werken, maar dit aantal ligt aanzienlijk lager dan de vermissingen die bij het rijk plaatsvinden. Daar be draagt het aantal verdwenen kunstwerken jaarlijks 25 procent. Wethouder P.Schoute had gistermiddag een gesprek met vertegenwoordigers van de Beroepsvere niging voor Beeldende Kunstenaars (BKR) waarin het misverstand uit de wereld werd geholpen. De laatste dagen deed het gerucht de ronde, dat 150 door De Lakenhal beheerde kunstwerken zouden zijn verdwenen. Een onderzoek van het museum zou dat hebben uitgewezen. Het ste delijk museum De Lakenhal beheert ruim 3000 kunstwerken. 700 daarvan vallen onder de zogenaamde Kunstuitleen en wor den -tegen betaling- uitgeleend aan particulieren. Ook leent men kunstwerken uit aan overheidsinstellingen, bedrijven en stichtingen ter verfraaiiing van het interieur. De instellingen betalen hiervoor jaarlijks vier procent van de verzekerde waar de. In totaal worden vijf- tot zeshonderd kunstwerken, vooral schilderijen en etsen, op deze manier in voor het publiek toegan kelijke gebouwen ondergebracht. Het gaat hier om werken, die door de overheid worden aangekocht in het kader van de Beel dende Kunstenaarsregeling (BKR), de voormalige contrapresta tie. Belang Momenteel is het museum opnieuw bezig de kunstwerken te in ventariseren. Hoewel deze door directeur Wurfbain van het mu seum werden tegengesproken, gingen er geruchten, dat de con clusie van het onderzoek zou luiden, dat er 150 werken waren verdwenen. Het ging hierbij alleen om werken die aan instellin gen waren uitgeleend. Het zou daarbij om 150 tot 200 werken gaan. Oorzaak van de verdwijningen? „Door verhuizingen van afdelingen raken soms stukken zoek. Er worden ook wel schil derijen mee naar huis genomen", zegt de directeur van De La kenhal, M.L. Wurfbain, „een aantal komt later weer boven wa ter". Hoewel de inventarisatie nog niet is afgerond, is inmiddels ge bleken, dat het verlies sinds de vorige inventarisatie niet veel groter zal zijn dan 8 kunstwerken. Wel is komen vast te staan dat er in de afgelopen 15 jaar ongeveer 150 kunstwerken zijn verdwenen. Dat betekent echter dat er jaarlijks niet meer dan 10 schilderijen worden vermist en dat is volgens de leiding van het museum en wethouder Schoute een zeer aanvaardbaar getal. „Wanneer je kunstwerken uitleent, brengt dat het risico van diefstal met zich mee. Er is geen sluitend systeem te bedenken om dit tegen te gaan. We zouden hoogstens kunnen besluiten de kunstwerken niet meer uit te lenen, maar dat zou niet in het belang van het publiek en zeker niet in het belang van de kun stenaars zijn", aldus Schoute. LEIDSE COURANT g aten Iten in Sttj Ko*)EN De televisiepira- ™TTV en Paradiso hebben anlravond van half negen tot jst «veer tien uur 'ingebroken' met legale uitzendingen van DSWcede Duitse net. Met een A zender werd de legale jjng weggedrukt en bracht •lch( eigen beelden op de tele- weltchermen van de abon- van het Leidse kabelnet, werden teksten ten ge it Hierin werden de kij- prq gevraagd lid te worden mUeen stichting die een zoge- }K*mde vrije ether propageert, ^eidse politie ontving naar iding van de uitzendin- vier klachten. Antonius- parochie op KRO-televisie LEIDEN De eucha ristieviering in de An- toniusparochie wordt morgen om elf uur uit gezonden door de KRO- televisie. De dienst van zondag morgen wordt geleid door pastoor W.H. Hap- pel ofm., de zang wordt verzorgd door het paro chiële dames- en heren- koor onder leiding van de heer B. Juffermans. De heer J. de Coo bege leidt het koor op het or gel. HAZERSWOUDE Zanggroep „Kameleon" zal worden be trokken bij de procedure voor de vaststelling van het sociaal- cultureel jaarprogramma voor 1983. Dat heeft de wethouder van welzijnszaken van Hazerswoude, A. M. Berlemon, be loofd aan het bestuur van het gezelschap, dat met hem van gedachten wisselde naar aanleiding van het feit dat het koor niet voorkomt op het programma voor 1982. „Kameleon" moest onlangs verhuizen van café „De Hoek" in Koudekerk aan den Rijn naar Het Anker aan de Hazers woudse Rijndijk. In verenigingsverband is besloten tot een drastische contributieverhoging, nu het gebruik van de ac commodatie in laatstgenoemde lokaliteit veel duurder is dan in „De Hoek". Bij het bestuur van „Kameleon" bestaat de grote angst, dat de vereniging dit jaar financieel niet rond kan komen. Dit vooral ook omdat de zanggroep binnen af zienbare tijd het twintigjarig bestaan wil gaan vieren. Voor dit lustrum heeft „Kameleon" nogal wat op stapel staan. Sassenheim wil nieuw gebouw gemeentewerken SASSENHEIM B en W willen, in tegenstelling tot eerdere plannen, een totaal nieuw gebouw laten neerzetten voor ge meentewerken en de brandweer. In het raadsvoorstel dat dins dag wordt behandeld, vragen B en W de raad met dat plan in te stemmen en 50.000 gulden beschikbaar te stellen voor het ma ken van schetsplannen. In de meerjarenbegroting 1982-1986 is voor de uitbreiding van het gebouw gemeentewerken en de brandweergarage aan het Oosthavenplein een bedrag van een miljoen gulden uitgetrok ken. De huidige .garage is slecht bruikbaar, zodat een deel van het wagenpark er niet in gestald kan worden. Vanwege dit soort perikelen heeft de gemeente een onderzoek naar snelle uitbrei ding ingesteld. Daaruit is gebleken dat het zodanig duur wordt, dat het beter is om totale nieuwbouw te plegen. Als de raad ak koord gaat, wordt een aantal architecten uitgenodigd om ieder een schetsontwerp voor het nieuwe gebouw te maken, waarvoor 50.000 gulden nodig is. ?f3DEN Het college ioq B en W maakt haast 3 de restauratie van het ajden Vlies. Het college loot gisteren de ge- 11 in te raad een aanvul- ■H krediet te vragen a 1.060.000 gulden om restauratie van het thans gekraakte pand op korte termijn mogelijk te. maken. Die ruimt 1 miljoen gulden is gevonden door de gemeentelij ke begroting af te stropen op zoek naar gelden om de res tauratie van de grond te krij gen. Zo is er bijna 10.000 gul den van de bouw van de Hof- landbrug over, ruim 26.000 gulden komt van de kruising van de spoorbaan Leiden Woerden met de Haagweg en de Morsweg, 260.000 gulden is gevonden bij de restauratie van de walmuren in de Camp en 127.000 gulden komt uit het bouwrijp maken van gronden in het Morskwartier. Volgens het college zal de restauratie 18 tot 21 maanden duren. De jaarlijkse exploitatie van het pand kost 125.000 gulden. De bestemming van het Gul den Vlies wordt in het voorstel van het college niet duidelijk. Genoemd wordt gebruik voor vergaderingen door de com missies maar ook (gedeeltelijk) particulier gebruik behoort tot de mogelijkheden. De raadsle den F. van Oosten (PPR) en J Hoekema (D'66) hadden het college in een motie gevraagd om een financiële opzet van de restauratie van het pand. Het college stelt dat „binnenkort met de eerste fase" van de res tauratie wordt begonnen. 'hij ai jlDEN De winkeliers van de Morsweg blijven hun ienkingen houden tegen de manier waarop de ge- "ente te werk gaat bij de aanleg van de riolering aan Morsweg. Zij vinden dat dë gemeente zich niet dt aan de gemaakte afspraken over de maanden, (arin de werkzaamheden worden verricht. Daarnaast de gemeente ten onrechte weigeren financiële bn aan de winkeliers te verlenen. Vaf winkeliers lagen vorig jaar al in de clinch met de gemeente. iepn werd het eerste gedeelte van de Morsweg aangepakt. De pkeliers vonden, dat de afsluiting veel te lang duurde, waar- 'n)r de winkels nauwelijks bereikbaar waren. De aanpak van OU tweede gedeelte van de Morsweg werpt zijn schaduwen al er voorruit. Volgens de winkeliers was de afspraak dat met el tweede gedeelte in januari volgend jaar begonnen zou wor- inji. „Maar nu blijkt opeens dat ze de boel in november en de- eliber van dit jaar gaan opbreken. En dat zijn precies de maan- waarvan wij het moeten hebben. Zo worden we in de druk- maanden onbereikbaar en kost het handenvol geld." raag bij de gemeente leert dat volgens de huidige planning inuari 1983 met het tweede gedeelte wordt begonnen. „Twee inden geleden stond er inderdaad nog in de planning dat we schien in november zouden gaan beginnen. Maar dat plan is van de baan," wordt gezegd. manier waarop de gemeente volgens de winkeliers om- fingt met de financiële steun, maakt de winkeliers nog kwa- Een bedrijf kan subsidie krijgen wanneer er als gevolg van kzaamheden door de gemeente een belangrijke omzetdaling ?dt. „We hebben volgens die regeling recht op dat geld, de gemeente weigert om te betalen. Ze doen niets. Ze zijn ilooflijk slap," aldus één van de winkeliers. Volgens de heer an Schie van de afdeling economische aangelegenheden zijn teschuldigingen niet terecht. Hij stelt dat de gemeente er al- aan heeft gedaan om de winkeliers aan hun geld te helpen. '5 regeling waar het om gaat, is de VSBS (Verordening Steun nrijven Stadsverneiwing). Om daarvoor in aanmerking te ko- moet een winkelier een aanvraag indienen bij het Regio- Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf (RDK). Deze stich- is door het ministerie van economische zaken ingesteld en iseert de gemeente. „De winkeliers moeten daar al hun fi- iciële gegevens op tafel leggen. Als ze dat niet doen of als ze gens de voorschriften niet in aanmerking komen, is dat niet m schuld van de gemeente. Wij hebben zelfs nog bemiddeld en j er gedaan dan van ons verlangd kan worden." Nieuw rugby veld voor DIOK LEIDEN De Leidse rugby club DIOK krijgt een geheel nieuwe sportaccommodatie in het Morskwartier tussen de Smaragdlaan, de Hoge Mors weg en de Haagse Schouwweg Het college van B en W wil hier ruim 1,1 miljoen 'gulden aan besteden. De aanleg van het nieuwe complex is nodig gezien de veldnood, die momenteel be staat. Het huidige complex voldoet niet aan de maatsta ven van de rugbybond. Met de eerste fase van de aanleg wordt binnenkort begonnen. Deze eerste fase houdt in de aanleg van één veld, een oe- fenhoek, een parkeerterrein en de bouw van kleedruimten. Met de tweede fase wordt eind volgend jaar begonnen. Tevens worden de huidige kleedkamers op de korfbalvel- den bij de Groenoordhallen vervangen. De bouwkeet ver dwijnt en daarvoor in de plaats komt een definitieve ac commodatie. Het plan kost 260.000 gulden. Om hun woede kenbaar te maken, hingen de winkeliers gisteren een spandoek over de Morsweg. 1 x inO/i OMLEIDING VALKENBURG "J HDEN Bewegingstheater- iep Bewth gaf gisteren de 0 ste van een serie voorstel gen in de Pieterskerk, li wth heeft zijn voorstellin- i altijd gemaakt naar aan ging van een ruimte. De iep speelde de afgelopen ja- onder andere in kerken, gstaande fabrieken en lood- i. In Leiden was Bewth te n op de Burcht in 1973, en een keer eerder in de Pie- skerk, voordat deze geres- ireerd werd. is nu minder dan vroeger ake van het verkennen van hele ruimte. De 'handeling' eelt zich bijna uitsluitend af de vloer van middenschip zijbeuken. Toch is de kerk orm bepalend voor het to- übeeld van de voorstelling. toeschouwers worden in eine groepjes de kerk bin- ngelaten en over een pad n wit papier geleid naar een n de drie terrasvormige zite- nenten, die over de kerk rspreid zijn. Het enige licht* >mt dan van de lantarens liten, wat een spookachtig karakter aan de ruimte geeft. Die sfeer wordt later versterkt door de muziek, die een sterke spanning oproept. De voorstelling is een aaneen schakeling van beelden, ge steund door geluiden: houten ballen die langzaam in een brede baan van licht door de kerk rollen, mensen die zich volgens duidelijke patronen bewegen, zeer nietig temidden van de enorme zuilen, recht hoekige witte schermen die voortgetrokken of omhoogge tild worden. Het doorsnijden van de ruimte door lichtbanen, voorwerpen en menselijke be wegingen is een steeds terug kerend gegeven. In enkele fragmenten hebben de spelers wat meer de trekken van le vende mensen, maar die scè nes hebben dan toch meestal een vervreemdend karakter. Menselijk spel is niet belang rijker dan andere elementen. De voorstelling is de hele maand in de Pieterskerk te zien. MARIAN VAN NOORT DEN HAAG De aanleg van een lange omleidings- weg rond De Zilk kan in 1984 beginnen. De com missie verkeer van Pro vinciale Staten kiest in meerderheid voor de lan gere omleidingsweg als onderdeel van de secun daire weg 1, die nog steeds naar Haarlem moet worden doorgetrokken om de Zilkerduinweg zo veel mogelijk van door gaand verkeer te ontlas ten. De suggestie van de busmaatschappij NZH zal bij verder overleg worden meegenomen. Dit houdt in, dat er een betere aan- luiting van de omleidings weg moet komen op de Hoogduinweg om de lijn dienst 90 van Wassenaar naar Haarlem zo min mo gelijk oponthoud te bezor gen. Volgens het investeringssche ma secundaire wegen wordt het eerste geld voor de omlei dingsweg (totale kosten 4 mil joen gulden) volgend jaar be schikbaar gesteld. In 1984 en 1985 zou de weg gerealiseerd moeten worden. Met de pro vincie Noord-Holland wordt weer opnieuw overleg gevoerd over doortrekking van de SI naar Haarlem. Probleem is al leen dat die provincie de weg uit het streekplan heeft ge haald, zodat het nog maar de vraag is of de doortrekking ooit voltooid zal worden. Een minderheid binnen de provincie had voorkeur voor een kortere omleidingsweg, omdat dan het agrarische ge bied niet twee keer doorsne den hoeft te worden. Nadeel van de kortere variant is ech ter, dat over een lengte van 800 meter langs de Zilkerduin weg dan een fietspad moet worden aangelegd. Eens was men het over de NZH-sugges- tie over een betere verbinding met de Hoogduinweg. De heer Leeuwenburg van de NZH stelde dat lijn 90 door de boch ten en de veranderde voor rangssituatie zoveel vetraging oplevert dat belangrijke aan sluitingen met andere lijndien sten in het gebied in de knel komen. Valkenburg De verkeerscommissie kon het eens worden over een eenvou dige uitvoering van de omlei dingsweg rond Valkenburg, die op den duur deel moet gaan uitmaken van de secun daire weg 4 van Katwijk naar Leiden. In 1984 kan hiervoor volgens het aangepaste inves teringsschema als gevolg •van de meevaller van zes mil joen gulden uit het wegen fonds het eerste geld voor komen, terwijl de aanleg voor 1985-1986 kan worden gereali seerd. Kosten in totaal: vijftien miljoen gulden. Men pleitte voor 'bescheidenheid' in uit voering, omdat het ook hier weer de vraag is of en wan neer de S4 gerealiseerd kan worden. Wel zal zo snel moge- 1 jk worden begonnen met het aststellen van het tracé en de oorbereidende procedures. Overigens zijn er wel wat pro blemen hierbij te verwachten volgens de Valkenburgse wet houder J. van der Meij. De grond heeft namelijk een agra rische bestemming. De ge meente wilde er destijds een tijdelijke bestemming aan ge ven, maar door de vele be zwaarschriften hiertegen, keurden gedeputeerde staten dit af. Burgemeester mr. C.A. Bos van Katwijk stond Val kenburg-college N. van 't Wout bij in een pleidooi voor snelle realisering van de weg. „Vanuit Katwijk komen per etmaal 20.000 auto's naar Rijnsburg en Valkenburg. In die laatste plaats is de door gaande weg, de Hoofdstraat, platgewalst door al dat ver keer. De situatie wordt on houdbaar, temeer daar het in dustriegebied in Katwijk steeds meer verkeer aantrekt". SASSENHEIM De ge meenteraad beslist dins dag over de uitbreiding van B en W met een der de wethouder met ingang van de raadsperiode 1982- 1986. Het huidige college en de commissie algemene bestuurlijke aangelegen heden hebben het stellig ste vertrouwen dat Gede puteerde Staten dit raads besluit zullen goedkeuren. Na de komende verkiezin gen zal het college dan uit de burgemeester en drie wethouders bestaan. De financiële positie van de gemeente laat de betaling van een derde wethouder volgens B en W wel toe. Voor het ein de van deze raadsperiode zal de bezoldiging van de wethou der nog worden opgenomen in de meeijarenbegroting. Aan leiding tot het openstellen van een derde wethouderszetel, is de takenverzwaring van het gemeentebestuur, vooral om dat de wethouders maar part time deze taak vervullen. Voorbeelden van die taakver zwaring zijn de sinds 1975 op gang gekomen stadsvernieu wing in Sassenheim, de om vangrijker procedures bij be stemmingsplannen, meer re kenwerk door de oplegde ver plichting van het maken van meeijarenbegrotingen, het be sluit tot invoering van openba re commissievergaderingen, uitgebreidere inspraak- en be roepsmogelijkheden van de bevolking en het toenemend aantal gemeenschappelijke re gelingen met andere gemeen ten. B en W stellen dat de taakver zwaring weliswaar voor alle gemeenten geldt. Echter op het gebied van het maken van een welzijnsplan, deelname aan gemeenschappelijke rege lingen en het maken van be stemmingsplannen kost dit Sassenheim met zijn 13.000 in woners net zoveel werk als bijvoorbeeld in de buurge meenten Lisse en Hillegom (17.000 tot 19.000 inwoners), die één wethouder meer ter beschikking hebben. De toe stemming van Gedeputeerde Staten over het aanstellen van een derde wethouder wordt onder meer verwacht naar aanleiding van een rapport van de werkgroep Herziening Gemeentewet. Daarin staat dat gemeenten met tussen de tien en twintigduizend inwoners drie wethouders zouden moe ten hebben. Oudste 'echte' Warmonder De heer W.J. van Winsen (links) vierde gisteren zijn 97ste ver jaardag. Hij maakt dat met trots bekend, omdat hij de oudste 'echte' Warmonder is. Onlangs werd er iemand in zijn dorp 100 jaar, maar dat is volgens de heer Winsen 'geen echte Warmon der', waarmee hij wil zeggen dat die persoon niet in Warmond geboren en getogen is. De verjaardag werd in familiekring gevierd, de pastoor kwam wel even langs en volgend jaar zal ook de burgemeester op bezoek komen. Die kan dat dan jaarlijks herhalen, want do heer Winsen is stellig van plan om 'over de 100 te gaan'. Hij heeft tot zijn 76ste jaar hele dagen in de bollen gewerkt en daarna nog een poos halve dagen. Nu is hij nog goed gezond, alleen het gehoor werkt niet meer zo en zijn loopwerk laat te wensen over. zoals hij datzelf uitdrukt. De grootste vrees van de heer Winsen is dat hij in een bejaardenhuis wordt gestopt, want tot nu toe woont hij nog bij een van zijn dochters aan de Herenweg.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3