Het nieuwe realisme ook in de watersport ISl^M e gouden dagen van Jan Surf erszoon Coen lar, mneer Vuistregels voor vaarbewijs tm 21 maart sterdam ra i swa, it, I .^Si Kvissers aan hun trekken Kampeerders komen niet van een koude kermis thuis ZATERDAG 6 MAART 1982 rnationale icreatietentoonstelling !2 wordt van vrijdag 12 ot en met zondag 21 {ehouden in 7 hallen Amsterdamse RAI. Hij ijks geopend van 10 tot en van 19 tot 22 uur rdag en zondag alleen tot 17 uur), gsprijs 10 gulden per 6 gulden voor jeugd aar mits onder ding, voor iezoek (minimaal 20 in) en voor houders bejaardenpas. >gramma van de 430 iten omvat vouw- en boten, kano's, iken, roei-, vis- en i, zeilvliegtuigen, open ;n, kajuitzeiljachten, en platbodemjachten, ans, motorzeilers, ten, dag- en dcruisers en chten. Voorts veel res en ortkleding. ligt bij het eindpunt Schiphollijn. Vanaf dam CS is het complex ken met de tramlijnen vanaf Amsterdam met de buslijnen 8, 15 Laat niemand zich misleiden door het traditionele jacht „de Grootje" dat op het voorplein van de Amsterdamse RAI te pronk zal staan wanneer daar van 12 tot en met 21 maart de 27e Hiswa woedt. Toegegeven: in het verleden hebben wel protseriger schepen het jaar lijkse watersportevenement tot blikvanger gediend: in zo verre mag de aanwezigheid van de betrekkelijk beschei den stalen platbodem, type Hengst, dus een vingerwijzing heten naar het feit dat de masten niet meer tot de hemel groeien. Maar eigenlijk had men op het voorplein van de RAI even goed een zeilplank uit kunnen stallen; een etala gepop in oliegoed neer kun nen zetten; een werphengel tussen de plavuizen kunnen steken. De Hiswa 82 is niet de pralende bo- tenshow meer die voorgaande His- wa's plachten te zijn. Men heeft duidelijk de huik naar de wind ge hangen een tegenwind. De omschrijving zegt het al. Tot vorig jaar toe noemden de organi satoren de Hiswa altijd een water sporttentoonstelling. Nu wordt plotsklaps gewaagd van een water- recreatietentoonstelling, een sub tiel, maar veelbetekenend verschil. Noch dekt de nieuwe vlag hele maal de lading. Een kampeerafde- ling kende de Hiswa al langer, ak koord. Maar aandacht voor para chutespringen? Voor zeilvliegen? Voor de bergsport? Dit jaar is dat er allemaal wel. De organisatoren spreken wervend over een „in positieve zin sterk af wijkend beeld". Nu de RAI met drie nieuwe hallen is uitgebreid, betogen ze, hoefde er eindelijk niet meer met vierkante meters gewoe kerd te worden om zowel exposan ten als bezoekers aan hun trekken te laten komen. Dank zij de nu ter beschikking staande „zee van ruimte" kan plaats geboden wor den aan 430 exposanten in plaats van aan de 391 van vorig jaar. Groei, kortom. Het zij zo. Maar evenzeer is waar dat het aantal tentoongestelde vaartuigen ten opzichte van 1981 is teruggelopen van 998 tot 884, een vermindering met elf en een halve procent. En vast staat dat de geza menlijke waarde van de geëxpo seerde vloot is gezakt van ruim 65 miljoen gulden naar ongeveer 48 miljoen, een daling met meer dan een kwart. Voor de gemiddelde be zoeker is de Hiswa nieuwe stijl waarschijnlijk aantrekkelijker ge worden. Hij hoeft zich niet langer gefrustreerd te vergapen aan droomjachten die eeuwig zijn beurs te boven zullen gaan. In plaats daarvan kan hij zich zoet houden met wedstrijden in het opzetten van tenten of het precisie-werpen met de hengel. Uit een recordaan tal van ruim 200 types zeilplanken nog steeds een groeiende rage kan hij kiezen en hij kan alles aan de weet komen over modelschepen. De Hiswa gaat de kant op van een Récréon. Deze ontwikkeling doet wel de vraag rijzen in hoeverre zo'n wa- terrecreatietentoonstelling (nog met de nodige korrels zout te ne men ook) in de toekomst zal kun nen blijven concurreren met de grote internationale botenshows. En van de internationale markt zal de Nederlandse scheespbouwer het voor een groot deel moeten hebben, nu de nationale pot voorlopig ver teerd lijkt te zijn. Hoe zit het met de innovatie die tijdens de vorige Hiswa in het vooruitzicht werd ge steld, als reddingsboei voor de be drijfstak? Kenmerkend is dat ener zijds de zeilsport met open catama rans „een grote toekomst" heet te hebben „waarvan de ontwikkeling nu pas goed op gang komt", terwijl de Hiswa anderzijds op dit gebied zegge en schrijve slechts drie novi teiten te bieden heeft. Nieuw realisme, ook in de water sport. Na de broekriem nu de tra peze aangesnoerd. Het heefteer alle schijn van. Bijna noodk'reterig klinkt de lokroep van de Hiswa- oraganisatoren „dat het verkrijgen van een ligplaats geen belemme ring meer hoeft te zijn bij de aan- ill Loop- en zeewatervaste zonnepa nelen die een schip voortdurend van voldoende energie voorzien. Veel aandacht op de Hiswa (ook door middel van shows) voor wa tersportmode. De zeilplank beheerst de Hiswa. Hier de nieuwe verticale zeilsnit met lengtebanen die wegen openen voor een aantrekkelijke vormgeving. Een windgenerator met een ge wicht van slechts 3,7 kilo en een doorsnee van nog geen halve me ter. Laadt de accu met maximaal 2 amp-uur bij. I"' Nieuw voortstuwingssysteem voor grotere boten dat het achterschip onder alle omstandigheden geheel vrij laat. plder is de Hiswa-organisa- I de bol geslagen toen ze )za zochten om hun water- Itentoonstelling 1982 onder acht van het publiek te f Dat ze bij gebrek aan fctaculaire ontwikkelingen zeilplank grepen, zij hun h. Het is niet eens helemaal chte. Sinds de eerste zeil plank precies tien jaar geleden op de Nederlandse wateren verscheen, heeft deze tak van sport zich in weergaloos tempo opgewerkt tot een stadium van volwassenheid waarin honderdduizenden op rela tief goedkope manier de gelegen heid krijgen hun gezonde daden drang uit te leven. Niets op aan te merken toch? Maar dat Hiswa-proza Citaat: „We leven in de tijd van de neo- Columbussen. Amerika wordt weer ontdekt, maar nu per board. Er komt een totaal nieuw genre. Het lange-afstandsurfen, de surfsafari, het toursurfen. Echt lange tochten maken, van Scheveningen tot Biar ritz bijvoorbeeld, of van New York rechtsaf naar de Caraïbische eilan den en dan met een bocht naar de Azoren. Er zullen surfvloten ko men, ware armada's die vlinderend zullen trekken van kust tot kust. Zou het nou echt? En er komt meer. „We gaan haaien vangen per imende Hiswa is eindelijk aan een brandende wens van veel rs voldaan. Er zal zich een speciale algemene voorlichtingsstand met een grote verzameling visboten waarnaar vraag is. Daar- t de aspirant-koper de kans wat meer aan vergelijkend waren- te doen op het gebied van voor- en nadelen, prijs, kwaliteit en ngelsport is niet alleen een vorm van zomer-, maar ook van win- itie. In veel kustgebieden wordt 's winters zelfs meer vis gevan- i de zomer. Vooral de vangsten in kilogewicht zijn dan vaak door de zware gullen, kanjer-kabeljauwen en grote aantallen wijting. eer daagt daarom het inzicht dat de zeehengelarij een belangrijke ig van het vakantieseizoen betekent naar herfst, voorjaar en (et zijn echter tevens de seizoenen waarin de sportvisser beducht voor grillige weerswisselingen en andere gevaren. Vandaar dat sterk de nadruk legt op de veiligheid van de visboot en zijn Een speciaal voor sportvissers ontworpen motorboot. surfplank, overwinteren op Nova Zembla in droogpakken die vries temperaturen van min 40 graden schaterlachend doorstaan. We gaan net als Hemmingway en zijn Oude Man op onze Favoriete Vis jagen, de blauwe vinvis, de mensetende wilde walvis die Orca heet. We gaan ook zeeslagen per zeilplank reconstrueren. De Ruyters tocht naar Chatham. De Slag op de Java- zee. De dagen van Jan Surferszoon Coen breken aan". Dit geluid, ware watersporters, weergalmt ongeveer wanneer uw zeilplank onverhoopt in aanvaring mocht komen, met het holste aller vaten. Demonstra ties op de Hiswa, uiteraard het best te bereiken per zeilplank. Een breed assortiment aan tenten en kampeerartikelen ook op de Hiswa. Maar de exposanten geven eenstemmig de volgende aanbeveling mee: „Met een grote keuzemogelijkheid alleen is men er niet. In de praktijk blijken veel kampeerders hun aankopen tot het laatste moment voor de vakantie uit te stellen en dan loopt men gevaar van een koude kermis thuis te komen. De overstelpende drukte die kampeerzaken in juni en begin juli moeten verwerken, gaat nogal eens ten'koste van de noodzake lijke voorlichting en service. Voor reparaties geldt in feite hetzelfde. Veel kampeerspecialisten beschikken over een eigen reparatie-atelier. In juni en juli echter is dat vaak overbelast. Het devies luidt dan ook: wacht met een aankoop of een reparatie niet te lang; het vooijaar is de geëigende tijd voor de kampeerspecialist om zijn klant de service te bieden die hij ver dient Hing op tv. Op het scherm verschijnt een lijn die precies de h de bodem, van vissen, wrakken en obstakels weergeeft. De overheid streeft er naar het onderdeel Vaarbewijs als een van de eerste delen van de nieuwe Wet Binnensche pen nog dit jaar in werking te laten treden. Maar op wie of wat slaat dit precies? Hier en kele vuistregels. Een vaarbewijs zal straks verplicht zijn voor alle watersporters die een boot bezitten met een lengte over alles van 15 meter of meer dan wel een motorboot hebben van minder dan 15 meter, maar met een snel heid die boven de 20 kilometer per uur kan komen. Om deze twee ca tegorieën gaat het. Wanneer het onderdeel Vaarbewij zen van de nieuwe wet in werking treedt, komt er eerst een over gangsjaar. Gedurende die periode zal een vaarbewijs verkrijgbaar zijn zonder dat een examen hoeft te worden afgelegd voor iedereen die kan aantonen reeds drie jaar of langer een vaarbewijsplichtige boot te bezitten en ook voor iedereen die al een voldoende „zwaar" di ploma of certificaat heeft. Om wel ke diploma's of certificaten het hier gaat, is de grote vraag. De betrok ken studiecommissie is nog maar pas bezig. Wel is bekend dat de Certificaten voor de Pleziervaart 1 en 2 van de ANWB en de KNWV erkend zullen worden. Zij die in aanmerking komen voor een vaarbewijs en niet onder de overgangsregeling vallen, moeten straks een theoretisch schriftelijk examen afleggen. Het wachten is op de definitieve invoering van de wet Daarom kunnen aanvragen ter verkrijging van een vaarbewijs op dit moment nog niet worden in gediend. Zodra het zover is, zal de aanvraagprocedure op ruime schaal worden gepubliceerd. Wel is bekend welke onderwerpen het schriftelijk examen zal omvat ten. De kandidaat zal ondervraagd worden over de wettelijke bepalin gen voor zover die van belang zijn voor de veiligheid van het varen op rivieren, kanalen en meren, over de behandeling van de voort stuwingswerktuigen en veiligheids maatregelen, over waterwegen, de omstandigheden van het vaarwater en het weer, en tenslotte over het varen en manoeuvreren en over de onder bijzondere omstandigheden te nemen maatregelen. Wie een vaarbewijs wil hebben dat geldt op alle Nederlandse binnen wateren, inclusief de Westerschel- de, de Oosterschelde, het IJssel- meer, de Waddenzee, de Eems en de Dollard, zal bovendien onder vraagd worden over de wettelijke bepalingen voor zover die van be lang zijn voor de veiligheid van de vaart op de Westerschelde, de Eems en de Dollard, over het ge bruik van nautische bescheiden, over koers- en plaatsbepaling en over meteorologie. schaf van een nieuwe boot". Im mers: „De uitbreiding van het aan tal ligplaatsen en de afzet van nieu we boten hebben de laatste jaren geen gelijke tred gehouden met het gevolg dat er nu voldoende lig plaatsen zijn. „Hoe anders luidde de mare tot voor kort toen nota bene diezelfde Hiswa pressie op de overheid uitoefende tot inpoldering van de Markerwaard omdat daar door duizenden nieuwe ligplaatsen beschikbaar zouden komen. De Hiswa nieuwe stijl zal aangenaam ogen, ongetwijfeld. Maar alle mode shows, alle spectaculaire films, het Hiswa-theater in Caraïbische sfeer, de vele demonstraties, ze kunnen allemaal niet een indruk van defai tisme verhullen, van fatalisme zelfs. Roeien met de riemen die we .hebben in plaats van volle kracht vooruit PIET SNOEREN Hiswa-nieuwtjes Wie naar de Hiswa komt in de hoop op spectaculair watersport- nieuws, zal zich dit jaar bekropen voelen door teleurstelling. Er zijn weinig noviteiten en voor zover ze er zijn, moet men ze hoofdzakelijk zoeken bij de accessoires. Toch, tij dens de rondgang door de zeven RAI-hallen, hier en daar wat aardigs geplukt en geplozen. Een nieuw droog duikpak uit Engeland bijvoorbeeld, zo ontworpen dat de duiker er met zijn kleren aan een voudig in kan stappen. „Een zeer groot voordeel tijdens het duiken in de winter of onder slechte weersomstandigheden", prijst de importeur aan. „Als de duiker zich op een Zeeuwse dijk eerst moet gaan omkleden, is hij al koud voor dat hij het water in gaat. Dit pak maakt aan de misère een eind'. Elders een nieuw absorptiekoelkas tje gezien met een zogenaamd tro- penaggregaat waardoor zelfs bij plus 50 graden buiten nog een tem peratuur van min 12 graden in het vriesvak bereikt kan worden. Een ander luxe dingetje is de eerste dieptemeter met een televisie scherm: hij doet van rechts naar links een lijn verschijnen die de vorm van de onderliggende bodem, van vissen, wrakken en obstakels precies weergeeft. Windenergie op het water, wat ligt meer voor de hand? Dus toont de Hiswa een windgenerator die de accu op peil houdt. Het geheel is vervaardigd van roestvrije metalen en weegt nog geen vier kilo. En zonne-energie natuurlijk, geleverd door beloopbare, zeewatervaste pa nelen met zonnecellen die niet al leen de accu vullen, maar bij uitval van de accu ook direct alle elektri sche apparatuur aan boord kunnen voeden. 200 verschillende types surfplan ken, het grootste aanbod ter we reld, ooit bijeengebracht. Allemaal wedijverend natuurlijk in meer of minder belangwekkende snufjes, met een duidelijk accent op moge lijkheden voor acrobatiek. Er zijn al planken op komst die hele loop ings kunnen maken, buitelingen van 360 graden, salto-mortale- sprongen. Ook een nieuwe genera tie surf zeil dient zich aan, geken merkt door de verticale zeilsnit die al sinds eeuwen bij zeilschepen heeft bewezen de trekkrachten be ter te verdelen en een langere le vensduur te hebben. Bovendien openen de lengtebanen nieuwe we gen voor een attractieve vormge ving van het zeil. Bij de boten valt als nieuwe ver schijningsvorm de Sassebol op, een amper 5000 gulden duur vletje van polyester, rondspant, ga ff el tuig, houten rondhouten, heel Jeuk. Voorts de Chipper, ook polyester, vervoer op autodak mogelijk; met zijn driehoekig zeil, dubbele zwaar den en dubbele besturing (vaart voor- en achteruit, gaat niet over stag) een opmerkelijke verschij ning. Noterenswaard zijn ook enke le zeiljachten (Rival 36, Etap 26) met ophaal bare kiel; ze kunnen dank zij deze uitrusting ondiepe wateren bevaren die voor verge lijkbare schepen onbereikbaar zijn. Toch beklijft als opvallendste snuf je dat de Hiswa te bieden heeft, een noviteit waarvan elke relatie tot de watersport ver te zoeken lijkt: de uit Amerika afkomstige Acuband, zijnde een stukje klittenband met daarop gelijmd een hard dopje dat men op de pols diént te dragen. Volgens de importeur berust het principe op de zogenaamde Shiatsu ofwel acupressuur, acupunctuur zonder naalden. Wie met het klit tenband de knobbel op zijn „nai- kan"-punt kleeft, heeft geen last meer van bewegingsziekten, mi- ,graines en soortgelijke ongemak- ken. Alia, voor 24 gulden 50 de moeite van het proberen waard. k«n^iaati!'nd8n ^d#ni •oorJ demonstraties met zeilplan-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 19