Wat komt LOU REED er na streepjes' code? super markt vol computers een wrak in monoloog Winkelen zonder geld in ZATERDAG 6 MAART 1! AMSTERDAM Het enige waarvoor Lou Reed naar Ne derland is gekomen, is om over zijn laatste elpee „Blue Mask" te vertellen. Andere vragen over zijn op z'n zachtst gezegd ruige rock roll-le- ven, wimpelt hij rigoureus af. Een met gedimd licht over schenen bar van een hoofdste delijk hotel is het decor voor het vraaggesprek, (nou ja, vraaggesprek Monoloog eigenlijk, vanaf het ogenblik dat de woorden „simpele el pee" zijn gevallen. Lou Reed, die drugs emandere ge notmiddelen heeft afgezworen en tegenwoordig volledig op de gezon de toer is, lijkt op een patiënt, die nog niet helemaal genezen is van een zware, langdurige ziekte. Zijn handen trillen en zijn gezicht ver toont neurotische trekjes. Als hij na „zijn monoloog" van een half uur opstaat, is er de neiging snel op hem toe te stappen om hem op te vangen om zo vallen te voorkomen. Ter aarde stort hij niet, maar erg stevig op zijn benen staat hij ook niet. De hand, die hij geeft, is slap niet te hard knijpen, want dan breken al zijn botten, is de vrees en hij legt er vriendelijk zijn ande re hand bovenop. „Bedankt voor je komst hoor", zegt hij, zijn oogleden vermoeid op en neer bewegend. Zijn vrouw heeft al die tijd met een verveeld gezicht, half liggend bij hem op de bank doorgebracht. De gedachten: Kan dit niet wat kor ter?, dat verhaal ken ik al, ik wil nu wel eens wat van Amsterdam zien, zijn van haar gezicht te lezen. Rustig zitten tijdens het gesprekje is nauwelijks mogelijk, want de ogen van zijn manager, die de lijst met namen van de interviewers nauwkeurig controleert, priemen in je rug. De tijd wordt zelfs zo nauw in de gaten gehouden, dat de vraag na de 25 minuten durende monoloog van Reed niet eens meer wordt beantwoord. Met een „we gaan nu eten" is het gewoon afgelo pen. Voor vragen over zijn veertig ste verjaardag een magisch getal in de rockmuziek is geen tijd meer. Eerder heeft hij al duidelijk gemaakt dat vragen over zijn ver leden niet worden beantwoord. Simpel „Blue Mask" is een simpele elpee, niet alleen tekstueel, maar ook mu zikaal. Terug naar de basis dus ei genlijk met heer Reed. Als de po gingen hem aan het praten te krij gen daarbii het onderwerp „nieuwe elpee" bewust vermijdend om zo het stereotiepe vraagge- sprekje te voorkomen niet luk ken, vallen al snel de woorden: simpele elpee. Het is alsof er plotse ling een knopje bij Lou Reed wordt omgedraaid een bandrecorder wordt aangezet. Hij gaat op het puntje van de bank zitten en ver telt het verhaal, dat hij waarschijn lijk ook in Amerika, Engeland, Frankrijk, Scandinavië en Spanje heeft verteld. „Ik wilde een simpe le plaat maken. Met de voorganger „Growing Up In Public", die ik twee jaar geleden opnam, ben ik niet tevreden. Té gecompliceerd. Bovendien werkte ik met musici die eigenlijk niet met me wilden spelen. Daarom kon ik niet samen met hen in de studio zijn en wer den alle instrumenten apart opge nomen. Je moet de nieuwe plaat zien als een live-concert, een optre den waarbij de musici het publiek waren. De bedoeling is ook dat je elk nootje op de plaat hoort. In Amerika zijn producers nogal eens geneigd met echo en met mixen de hele plaat dicht te plamuren. Dat wilde ik niet. Vandaar dat er zo veel ruimte op de nieuwe elpee zit. Als je mijn gitaar aan de rechter kant hoort, stond ik in de studio ook aan de rechter kant". Fouten „De nummers werden met alle mu sici tegelijk opgenomen. ,31ue Mask" zit dan ook vol fouten, want overdoen was er niet bij. Dat heb ik tevoren met hen afgesproken. Ik heb hun verteld wat voor soort al bum ik wilde maken en dat alles in één keer moest gebeuren. We heb ben nummers wel meerdere keren opgenomen, omdat één van de sici vond dat hij niet zo lekker gespeeld, maar het kwam er s op neer, dat bij het overdoen a ren fouten maakten. Of het k toch niet zo lekker als de e< keer. Op de plaat heb ik qua en zang alle emoties gegeven, in me zaten. Je zult mij de n mers op „Blue Mask" nooit r met zoveel inzet horen zingen echt waar. Ik ga dan ook niet i op tournee. Daar kan ik niet te maar bovendien zou een coi een slappe weergave worden de plaat. De produktie heb ik zelf gedaan. Ik sprak met technicus tevoren door wat er gebeuren. Hij hoefde alleen songs op te nemen. Rock r< mijn leven en ik denk dat Mask" een goed document is het leven dat ik nu leid. Ik za lang ik daartoe de gelegenheid nummers, schrijven en ze op zetten. Ik kan me niets plezier! voorstellen. In de toekomst g ook wat rock roll-filmmu componeren en misschien nog acteren. Maar zolang ik met ziek bezig kan blijven, ben ik lukkig". Zijn manager breekt op dat ment het gesprek af. Het is tijt te gaan eten. Lou's vrouw S] pakt zijn jas. 's Middags zijn er meer promotiegesprekken met Belgische journalisten. Dan is hun tijd om vragen te stellen, ja vragen stellen ze krijger zelfde monoloog te horen. HANS 1 Lou Reeds verhaal is over de hele wereld hetzelfde. „Elk nootje moest hoorbaar zijn nieuwe systeem niet kan worden losgekoppeld van de introductie van een nationaal betalingscircuit en een elektronische betaalkaart. Scanning is volgens hem dus een schakel in een veel grotere serie veranderingen. De volgende stap van het automati seringsproces in de supermarkt, waarmee in Amerika al druk wordt geëxperimenteerd, is een lo pende band, waarop alle bood schappen worden geplaatst. De ar tikelen schuiven langs een scanner, die de prijzen automatisch regi streert en komen terecht in een af gesloten ruimte. De klant legt de elektronische betaalkaart op een plaatje, waarna een computer het bedrag van de rekening afschrijft. Pas na de saldovermindering kun nen de boodschappen uit het hokje worden gehaald. Geen problemen met wisselgeld meer. Caissières, die nu nog nodig zijn om de produkten te „scannen" en wisselgeld te ge ven, verdwijnen. De supermarkt wordt verder geautomatiseerd. Magazijnpersoneel achter de scher men en wat technische vaklieden blijven over. De klanten doen boodschappen zonder portemonnee in een winkel vol computers. Ad- ministratiepersoneel wordt overbo dig, want met elkaar verbonden computers nemen hun werk over. Zij gaan de schakel tussen winkel, hoofdkantoor, distributiecentrum en fabriek vormen. Onderzoeken Ook in de Nederlandse financiële wereld worden de ideeën over een nationaal betalingscircuit (NBC) en elektronische betaalkaart waar van scanning slechts een facet is serieus genomen. Een stuurgroep met de naam Integratie Girover- keer onderzoekt op dit moment de gevolgen van de instelling van een dergelijk circuit In die groep zitten naast voorzitter dr. J. Zijlstra (oud directeur van de Nederlandsche Bank) topfiguren van de ABN, de AMRO-bank, de NMB en nog een aantal andere banken plus verte genwoordigers van de PTT en het ministerie van financiën. In het eerste rapport (mei 1980) pleit de stuurgroep voor een natio naal betalingscircuit, dat via het datanet van de PTT moet lopen. Alle banken staan zo in direct con tact met elkaar en kunnen dank zij het net razendsnel boekingen van klanten voldoen en gegevens uit wisselen. Gevolg van dit circuit is, dat girale betalingen in veel geval len het geld zal verdringen. Het circuit is, zo meent de stuur groep, sneller en zorgvuldiger, laat de rente meteen na de betaling in gaan, vereist minder legitimatie van de klant, biedt mogelijk dienst verlening buiten kantooruren en is geschikt voor alle betaalvormen, waaronder de elektronische betaal kaart in de supermarkt. Ook de Direct na „het lezen" verschijnen op een schermpje de naam en de prijs van het artikel. In de fabriek worden de artikelen al van een streepjescode voorzien, maar een prijs is op het artikel zelf meer te vinden. Die staat alleen nog op het schap vermeld. banken hebben wel oren naar het circuit. Volgens berekeningen van de stuurgroep levert het bijvoor beeld de ABN en de Rabo-bank in 1990 elk naar schatting 20 a 27 mil joen gulden netto op. De vooruitzichten voor de PTT zijn minder fraai. Het rapport voorspelt dat rekeninghouders zullen overlo pen naar de banken. Daarnaast zal het circuit een aantal mensen werkloos maken, zo heeft een lid van de stuurgroep in januari mee gedeeld. Volgens de directeur van de Nederlandsche Bank, W. Dui- senberg, bedraagt dit aantal in to taal zeshonderd. De vakbonden, die pas bij het cir cuit worden betrokken als het tweede rapport bekend wordt ge maakt, zijn over al deze vaagheden ongerust. Het is inderdaad de vraag wat er, met het oog op een ver doorgevoerde scanning, gaat gebeu ren met een deel van het admini stratie-, bank-, balie-, bode-, pons- personeel en met de caissières, ty pistes en alle andere betrokken werknemers. Het eerste rapport be veelt aan een tweede studie over de ingrijpende sociale en economische gevolgen van het circuit te maken, die voor Prinsjesdag wordt gepre senteerd aan de minister van fi nanciën. In dat licht gezien staat er overi gens een vreemde opmerking in de samenvatting van het eerste rap port. Daar schrijft de stuurgroep, dat het verstandig is alvast achter de balie met het nieuwe systeem te gaan werken. Dit is realiseerbaar omdat het circuit alle huidige beta lingsmiddelen kan verwerken. De stuurgroep schrijft over die aanbe veling: „Tevens wordt buiten de gezichtskring van het publiek met het toepassen van een nationaal be talingscircuit-infrastructuur begon nen en aldus de basis gelegd voor een verdere uitbouw". Een derge lijk advies doet wat vreemd aan. De stuurgroep wil eerst een basis leggen voor het circuit en pas daar na discussiëren of zo'n circuit er wel moet komen. Beveiligen „Het laat zich aanzien dat bij de start van het NBC de technische mogelijkheid bestaat om op een re latief goedkope wijze 7,5 miljoen rekeninghouders op één gegevens drager vast te leggen", aldus het rapport. Al die gegevens die met enorme hoeveelheden over een groot datanet snel verspreid wor den, moeten beschermd worden te gen misbruik, vindt de stuurgroep. Het is de vraag hoe zo'n circuit te gen misbruik van buiten en van binnen kan worden beveiligd. Zelf constateert de stuurgroep al enkele mogelijkheden om onbevoegd aan gegevens over andere mensen te komen. Door het personeel van het circuit zelf, maar het kan ook via aftapping, door na te bootsen alsof men een echte schakel in het net is en door misbruik van een erkend station. Mocht het nationaal 1 lingscircuit er komen, dan zal een elementair onderdeel van Nederlandse maatschappij vorr Bij stillegging van het circuit s het miljardenverkeer in één kl In het eerste rapport schrijver onderzoekers dat het circuit volledig door stakingsacties worden stilgelegd „indien de aj ratuur ook onbemand draaien". Mocht deze manier beveiligen worden toegepast, wil zeggen dat zonder personeel taald en ontvangen kan wor dan doen de 600 verloren banei de mond van W. Duisenberg vreemd aan. Een dergelijke t< automatisering moet ongetwij meer werk kosten. Het circuit wordt eventueel i stêld om de klant te dienen, mers, deze vindt dat het allema lang duurt en dat het te inge^ keld is, zo meent de stuurgroep reacties op het tweede rapport gevolgen voor de werkgelegen! de opbrengst voor de banken, a lei zaken beïnvloeden de instel van het circuit. De rekeninghoi streept voor- en nadelen tegen kaar af. Winkelen in supermarl praktisch zonder personeel, 24 per dag over geld kunnen besc ken, meteen rente na een stort persoonlijke gegevens die over Circuit circuleren en andere ge gen. Na Prinsjesdag, als mini F. van der Stee (Financiën) be; het rapport vrij te geven, kan discussie beginnen. JAAP VAN DE KORNP DEN HAAG De bood- schappenrevolutieZo laten de gevolgen van een totaal nieuwe werkwijze voor de Ne derlandse levensmiddelen branche zich het best om schrijven. Nooit meer foute aanslagen bij de kassa, niet meer wachten met volle bood- schappenwagentjes en geen uitverkochte artikelen meer. Maar blijft het bij deze auto matisering van de super markt? Of draait de machine, eenmaal op gang gekomen, genadeloos door en verdwijnt het winkelpersoneel, ver dringt de plastic betaalkaart het geld, worden persoonlijke gegevens van Nederlanders misbruikt? Hoe groot de ge volgen ook mogen zijn, ingrij pende veranderingen staan voor de deur en ze zijn waar schijnlijk als eerste merkbaar in de supermarkt. Het nieuwe systeem voor de le vensmiddelenbranche draagt de Amerikaanse naam „scanning". Het is in de Verenigde Staten in opdracht van twaalf fabrikanten en detailhandelsbedrijven door het bu reau McKinsey and Company ont wikkeld om kosten te besparen. Verwacht wordt, dat het systeem dit jaar in Amerika in 7.500 gele genheden zal zijn geïnstalleerd. Buitenlandse ondernemingen, die opereren op het gebied van scan- ningsapparaten (NCR, IBM, DTS, Nixdorf) zien in Nederland en Eu ropa een grote, open markt en zul len de komende tijd ongetwijfeld hun best doen het vertrouwen van de consument in het systeem te winnen. Plannen om de huisvrouw lekker te maken liggen reeds ge reed op bureaus. Reclame voor scanning onder fabrikanten van le vensmiddelen en andere artikelen is al in volle gang. Blijkbaar zien zij er wel brood in, want tegenwoordig is ongeveer 25 procent van de in Nederland verkochte artikelen in de supermarkt reeds van de beken de streepjescode voorzien. Dit jaar wordt de doorbraak van de code verwacht, zodat de weg naar het nieuwe werksysteem vrij lijkt. Aftasten Het scanningsysteem is eenvoudig van opzet. Een kassa tast de streep jes op het produkt af en zoekt de daarbij behorende prijs op. Deze wordt, onder vermelding van het artikel, op de kassabon afgedrukt. Na de registratie seint de kassa de gegevens door naar een mini-com puter elders in de supermarkt. Deze staat op zijn beurt via een te lefoonlijn in verbinding met het hoofdkantoor van de firma. Zo- De kassabon, met daarop alle geg< nog overhandigd door een vriendc betalingscircuit doorgang vinden, doende komt bijvoorbeeld de afre kening van een rol toiletpapier bij Albert Heijn op de hoek binnen zeer korte tijd op de centrale in Zaandam terecht. Deze manier van boodschappen doen levert de cliënt enkele aar dige voordelen op. De kassabon be vat behalve de prijs, ook de artike len en de hoeveelheid ervan. Sta tiegeld van flessen wordt zelfs apart vermeld. Aanbiedingen slaat de kassa altijd juist aan omdat deze meteen in het geheugen worden gestopt. Vragen van caissières wat iets kost. behoren tot het verleden; zij hoeven slechts de scanner over het produkt te halen. Op die ma nier zal de wachttijd ook aanmer kelijk kunnen worden ingekort. Gemakkelijk voor de klant is ver der, dat artikelen minder snel zul len zijn uitverkocht, omdat de voorraad nauwkeuriger en sneller wordt bijgehouden. Amerikaanse consumentenorgani saties daarentegen hebben bezwaar gemaakt tegen het weglaten van prijzen op de artikelen. Bij, scan ning worden de prijzen alleen nog maar op de schappen vermeld. Besparen Het systeem is in Amerika geïntro duceerd om kosten te besparen. Vooral de uren moesten worden gedrukt, omdat daardoor de meest ingrijpende besparing kon worden vens keurig op een rijtje, wordt nu ijke caissière. Mocht het nationaal an is zelfs zij overbodig geworden. verkregen. Scanning verhoogt de produktiviteit van de caissières, die niet meer elke prijs apart hoeven aan te slaan, maar het artikel even voor de scanner houden. Ook het registreren van binnenge komen goederen in het magazijn zal sneller gaan. Scanners werken nauwkeuriger en vlugger dan men sen met potlood en papier, zo bena drukken deskundigen. Het prijzen van levensmiddelen en andere arti kelen, een zeer tijdrovend klusje, vervalt helemaal. Elk produkt krijgt immers in de fabriek al zijn streepjescode. Met alle gegevens die scanning levert, zal de bedrijfslei der bovendien in staat zijn nauwge zette tijdschema's voor de werkne mers te maken. Ook kan hij met behulp van de kassa de produktivi teit van iedere caissière meten en de prestaties van zijn filiaal verge lijken met die van anderen. Tegenover het verlies van arbeids plaatsen staat extra personeel, dat moet worden aangetrokken voor controle en reperatie van de nieu we apparatuur. Of die winst op weegt tegen het verlies valt te be twijfelen. Daarbij komt dat de nieuwe banen niet door het tradi tioneel opgeleide personeel kunnen worden bezet. Dergelijk werk ver eist immers een technische scho ling. Op een onlangs gehouden studie bijeenkomst over scanning zei drs. A. J. C. Kuijpers, directeur van projectbureau Prodis voor distribu tie-economie. dat invoering van het

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16