I Wederom marathonproces voor Koos H. -Religieuzen stellen program op "voor werken aan de toekomst Vier nieuwe leden in Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving 1 eëmotioneerde tuinders wingen minister )e Koning gesprek af kerk wereld pRTIER WERKT MEE AAN HERSENONDERZOEK ROPESE COMMISSIE WEIGERT UITSTEL SPRIJSVERHOGING Wereldwinkel mag in gemeentetoren Wake van Amnesty niet meer welkom POP-TIEK Conflict in Hongaarse kerk spitst zich toe Paus naar Portugal r .KNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1982 PAGINA 9 I HAAG De tot le- ilang veroordeelde ier Koos H. wil zijn ewerking verlenen zowel een psychia- h onderzoek als aan hersenonderzoek. Dat t hij gisteren ver- rd in een pro forma- —4 voor het Haagse ge- tshof. De portier werd November van vorig door de rechtbank veroordeeld voor de moord op drie jonge meis jes. Tegen die uitspraak heeft hij hoger beroep aangetekend. In septem ber heropent het Hof defi nitief het onderzoek tegen de 32-jarige Hagenaar. Koos H. zei gisteren geen be zwaar te hebben tegen een geestelijk en neurologisch on derzoek waarmee op 30 maart in het Pieter Baan Centrum in Utrecht wordt begonnen. Zijn observatie kan ongeveer zes weken gaan duren. „Ik ben niet zo gek om mensen te ver moorden, dus heb ik van een hersenonderzoek niets te vre zen. Justitie hesft alleen oude rapporten van mij uit 1969", aldus Koos. Het onderzoek naar de gees- tesvermogens van de verdach te is met name van belang in verband met de hersenvlies ontsteking die hij opliep als 13- jarig jongetje. Ook zal in Utrecht worden bekeken wel ke invloed het cocaïnegebruik van Koos heeft gehad op zijn psychische gesteldheid. Onderste steen boven De nieuwe advocaat van Koos, mr Baruch Moszkowicz uit Roermond, legde het Hof tij dens de zitting een lijst voor van 33 feiten en omstandighe den, die de rechter-commissa- ris opnieuw moet onderzoe ken. Volgens de raadsman rammelt het gerechtelijk voor onderzoek aan alle kanten. „En gezien de straf die de ver dachte heeft gekregen, heeft hij recht op een volledig on derzoek. De onderste steen moet boven komen", aldus mr Moszkowicz. Het Hof stemde uiteindelijk in met terugver wijzing van zeven kritische punten naar de rechter-com- Op het verzoek van de verde diging om zo'n twintig getui gen door de rechter-commissa- ris te laten verhoren, ging het Hof niet in. Dat betekent dat het gerechtshof deze getuigen, onder wie veel politiemensen, nu zelf aan de tand zal moeten voelen. En dat belooft nu ook in september wederom een weken durend marathon-pro ces tegen de Haagse portier te worden. kLDWIJK De ze- honderd demonstre- le tuinders gisteren in ldwijk hebben hun zin regen. Minister De ling van Landbouw en erij sprak een half uur ze over de dreigende _»rijsverhoging. Aanlei- voor het gesprek was menigte woedende ders bij het Proefsta- voor Tuinbouw onder 5 die een aantal kruis ten van Naaldwijk den geblokkeerd met toren en vrachtwa- waarbij zij eisten de ister te spreken. Naaldwijk drie uur geblokkeerd De minister was gisteren in het Westland voor een werk bezoek. 's Morgens begonnen de moeilijkheden al toen de ministeriele auto bij de bloe menveiling CCWS belegerd werd door een aantal hevig geëmotioneerde tuinders. Politiewagen Even later op weg naar het proefstation in Naaldwijk, moest de minister in een poli tieauto vervoerd worden. Daar binnengekomen begonnen de tuinders hard op de ramen te bonzen. Het leek de minister toen verstandiger met de grote groep buiten verzamelde tuin ders te praten. Onder een af dakje sprak hij bijna een half uur over de zorgwekkende stijging van de energieprijzen. Na zijn betoog applaudiseer- den de tuinders. Tegen twee uur 's middags verspreidde de menigte zich. De Naaldwijkse politie hoefde niet op te tre den. Het oplossen van de ver keerschaos duurde echter lan ger. Een bezoek aan de kassen op het Naaldwijkse complex zat er echter niet in, omdat de burgemeester van Naaldwijk bang was dat dit provocerend zou werken. Minister De Koning was op het moment dat de blokkade in Naaldwijk begon, juist bezig op het Proefstation een kas voor energiebesparend onder zoek officieel in gebruik te stellen. De opening van de kas zou het hoogtepunt van het werkbezoek aan het Westland- se tuinbouwgebied moeten worden. Het CDA afdeling Westland had hiertoe de eerste impulsen gegeven. De bij de o- pening aanwezige voorzitter van de Nederlandse Tuinbouw Studieclubs (NTS) de heer Ger Moor verklaarde achter de spontane actie van „Medetuin ders" te staan. „Als tuinder zit je op een inkomen van nul komma nul. De prijsverhoging gaat uitmonden op en sane ring. Op het moment dat de tuinders zich begonnen te roe ren, liep de heer Maas naar buiten om de tuinders mee te delen dat hij binnen met de NTS bezig was voor hun be langen op te komen. De tuin ders waren over het algemeen tevreden over het verloop van de actie. Een van de actievoer- ders:„Het is alleen frustrerend dat we weer naar huis moeten terwijl er niets aan de prijs ge daan wordt". De meeste tuin ders waren het er over eens dat dit een laatste noodkreet NIEUWKOOP De ge meenteraad van Nieuw koop is gisteravond ak koord gegaan met met de vestiging van de Wereld winkel in de beneden ruimte van de gemeente toren. Het is de tweede keer dat de Werkgroep Wereldwinkel Nieuwkoop gebruik gaat maken van deze ruimte. Van 1971 tot 1975 was de Wereldwin kel daar ook al gevestigd, maar het middel van de Wereldwinkel als bewust- makingsmiddel werd toen niet meer zo effectief ge vonden en de werkgroep beëindigde de werkzaam heden. Nu ziet men echter weer mogelijkheden in combinatie met het aan bieden van materiaal van Green Peace en dergelij ke. Het Nieuwkoopse college stond aanvankelijk afwijzend tegen het opnieuw in gebruik geven van de monumentale toren. Men vreesde dat het monument zou worden aange tast. Op aandrang van de raadscommissie is het college toch overstag gegaan en heeft het een voorstel tot verhuur geformuleerd, waarover de ge meenteraad zich gisteravond zeer tevreden toonde. Wel werden de voorwaarden voor verhuur iets verscherpt. Zo mag de ruimte in de toren pas na overleg met de werkgroep aan eventuele medegebruikers beschikbaar worden gesteld. Voor een ander gebruik zal al tijd de toestemming van b. en w. vereist zijn. Overigens heeft de marktcommissie van tevoren al bezwaar gemaakt tegen de .verhuur, omdat de Wereldwinkel nu centraal in het wekelijkse marktgebeuren op het Regthuysplein komt te staan, hetgeen een uitbreiding van het aantal verkooppunten inhoudt. Het lijkt er echter nu op dat de marktcommissie zich bij het raadsbesluit zal neer leggen. De gemeenteraad ging gistera vond onder meer ook nog ak koord met het verlenen van een krediet van ruim 100.000 gulden voor het treffen van een aantal voorzieningen aan het zwembad. Het gaat daarbij met name om een afdekking van het zwembadbassin met een ernergiebesparende de ken. Daarmee wordt een be sparing van 35 tot 50 procent bereikt op de stookkosten, het geen neerkomt op ruim 21.000 gulden per jaar bij de huidige aardgasprijzen. Verder zullen nog verbeteringen aan de in stallaties worden aangebracht en onderhoudswerkzaamhe den worden verricht, zoals het vervangen en isoleren van lei dingen en de inrichting van een kleuterbassin. Zonder veel discussie ging de raad nog akkoord met het be sluit om beroep aan te tekenen tegen het provinciale biblio theekplan 1983-1985. Op de prioriteitenlijst van dat plan heeft de Nieuwkoopse biblio theek slechts een zevende plaats toegewezen gekregen, hetgeen de kans op rijkssubsi die niet al te groot maakt. De gemeente is al vanaf 1980 be zig om een te proberen een bi bliotheek van de grond te krij gen en voelt zich onrechtvaar dig behandeld door de provin ciale planningscommissie. ireel gebonk op de ramen van het Proefstation en bezettingen van kruispunten in Naaldwijk lm minister De Koning voor een gesprek naar buiten. LEIDERDORP De afdeling Leiderdorp van Amnesty In ternational mag geen 'wakes' meer houden in winkelcen trum Winkelhof Leiderdorp. Hoewel mondeling is afgespro ken met het management van het winkelcentrum dat er vijf wakes zouden mogen worden gehouden om de aandacht te vestigen op politieke 'verdwij ningen' van mensen in dictato riaal geregeerde landen heeft Winkelhof na drie wakes on verwacht de deur dichtgegooid voor Amnesty International. Volgens het manegement van Winkelhof hebben de klanten en winkeliers zich geërgerd aan de acties. Het zou allemaal wat te opdringerig en te agres sief zijn geweest en niet passen bij de sfeer van het winkel centrum. De actie omvat onder meer dat mensen met zoge naamde sandwichborden rondlopen waarop de namen van de verdwenen mensen staan geschreven. Bij het begin van de actie hebben zelfs bur gemeester Van der Have en wethouder Meerburg enige tijd met deze borden in het win kelcentrum gestaan. Hit Lei- derdorpse college is dan ook verbaasd over de handelwijze van Winkelhof. Burgemeester Van der Have zal overleg gaan voeren met manager Immink om in ieder geval ervoor te zorgen dat de vijf wakes wor den afgemaakt. Amnesty In ternational accepteert de be handeling niet. Er is en aange tekende brief gestuurd aan het management met het verzoek de argumenten voor de beslis sing duidelijk kenbaar te ma ken. Als daar geen bevredi gend antwoord op komt, zul len waarschijnlijk acties vol gen. Van Morrison Van Morrison „Beautiful Vision", Mercury/Phonogram. „Beautiful Vision" van de in Amerika verblijvende Ier Van Morisson zou je eigenlijk meerdere keren moeten draaien voordat je er volledig van kan genieten. Wat in eerste instantie opvalt, is de relaxte sfeer, het expressieve stemgeluid van Morrison en de achtergrondzangeressen, die met hoge stemmetjes veelvuldig aan- en invullen. De nummers op „Beautiful Vision" zijn prachtig gearrangeerd. Van Morrison, die in Belfast werd geboren, bezingt op de plaat het Ierland uit zijn jeugdjaren. Hij maakt daarbij ge bruik van doedelzakken in „Celtic Ray" en „Northern Muse" om de sfeertekening van het woeste Ierse landschap met zijn glooiende heuvels en bouwvallige kleine huisjes, te completeren. Ook schuwt hij het niet over zichzelf te zingen in bijvoorbeeld „Cleaning Windows", waar hij refe reert aan Cyprus Avenue en Jimmy Rogers, die hij in zijn lunchpauze op de radio hoorde Zingen. Het gitaarspel van Dire Straits' Mark Knopfler is hierbij knap door het num mer verweven. Van, die enkele jaren geleden overging naar het katholieke geloof, draagt dit op zijn nieuwe plaat ondanks titels als „She Gives Me Religion" en „Across The Bridge Where Angels Dwell" minder nadrukkelijk uit dan bijvoorbeeld Bob Dylan. De plaat is een mengeling van folk, gospel, rock en blues. Het gospel-achtige tintje wordt daarbij vooral veroorzaakt door de achtergrondkoor tjes. Morrison legt op „Beautiful Vision" zijn geheel eigen r&b-stijl volledig bloot en stuwt daarmee een nummer als „Vanlose Stairway", met een wat somber klinkende mond harmonica en een smekend-zingende Morrison, tot een van de vele hoogtepunten van de plaat. H.P. Van Morrison Thompson Twins Thompson Twins „Set", Hansa International/Ariola. Vrij snel na het verschijnen van „A product of... Participa tion" (eind 1981) komt de Engelse Thompson Twins met de opvolger „Set". De door Steve Lillywhite geproduceerde langspeler zit een stuk beter in elkaar dan het debuut. De nummers zijn niet langer opgebouwd uit fragmenten die tot composities werden gesmeed. Ze hebben een structuur gekregen. De rol die producer Steve Lillywhite daarin heeft gespeeld, zal niet gering zijn geweest. „Set" is een plaat met dansbare muziek, waarbij het ritme de belang rijkste rol speelt. Vaak genoeg doemen beelden op van de oerwouden van Midden-Afrika, waar door de inboorlingen op trommelgeluiden rituele dansen worden uitgevoerd. Over dit ritmische geheel worden snerpende gitaarloopjes en uitstekende baspartijen gezet, waardoor de nummers wat meer een pop-structuur krijgen. Ook de samenzang heeft iets Afrikaans. Jammer is wel dat de zang tè veel is weggemixt. Al zijn de teksten minder politiek getint dan op de eerste elpee, in een nummer als „Living In Europe" wil zanger, tekstschrijver Tom Bailey toch zijn standpunt over kernenergie kwijt. Wie naar de plaat gaat luisteren, moet zich niet laten misleiden door het openingsnummer van kant een. „In The Name Of Love" zou namelijk zó door de Human League geschreven kunnen zijn. Als single een dikke hit, maar wel anders dan de rest van de plaat, hoewel er regelmatig synthesizers worden gebruikt. H.P. Ippu-do Ippu-do „Radio Fantasy", Eple/CBS. Voor techno-pop moet je in Japan zijn, daar kunnen ze er wat van. Dat bewees het Yellow Magic Orchestra en het is ook te horen op de eerste elpee van het Japanse trio Ippu- do. De muziek op „Radio Fantasy" is soms heel fraai. Er staat echter ook een aantal nummer op als ..Dubling Ra dio" die meer een technisch experimentje lijken, dan een noemenswaardige compositie. Op de plaat komt geen in strument normaal uit de speakers. Alle hebben een bewer king gekregen. Ze werden door de synthesizer, de sequen cer of vocoder gehaald. Zo krijgt het oude Zombies-num mer „Time Of The Season" een hele eigen bewerking met een sitar-intro en even later schreeuwende „bewerkte" gi taren. Door alle composities klinken Japanse tonen, die de over het algemeen instrumentale plaat een charmant tintje meegeven. HANS Pl£r De leiding van de veertig or- Üen en congregaties in Neder land met 5000 priester-reli gieuzen heeft een beleidspro- gram opgesteld voor de toe komst. In dit program krijgt Me solidariteit met de armen verdrukten in de maat- ichappij een zwaar accent. Daarnaast toonden de reli gieuzen zich ook voorstanders kan een meervoudige ambts bediening en daarmee ook voor een meervoudige oplei ding tot ambten en bedienin gen van mannen en vrouwen in de kerk. Het program is het resultaat van een bezinning, die op gang gekomen is na de bijzon dere synode der Nederlandse bisschoppen in januari 1980. Deze heeft volgens de reli gieuzen geen antwoord gege ven op de vraag wat zij als re ligieuzen aan eigen inbreng kunnen bijdragen aan de pas toraal, terwijl ook de synode in haar geheel voor de reli gieuzen teleurstellend was. De orden en congregaties, verenigd in de Stichting Ne derlandse Priester-Religieu zen, hebben hun overwegin gen neergelegd in een brochu re waarin een samenvatting wordt gegeven van hun akti- viteiten over de laatste vijf jaar. De stichting, gewoonlijk aan geduid met de afkorting SNPR, zegt, dat de religieuzen de kerk willen seculariseren, d.m.z. bij de tijd brengen en midden in het leven plaatsen. Daarom willen de religieuzen eraan werken, dat de kerk een open oog en oor heeft voor de maatschappelijke vraagstukken. Binnenkerkelijke zaken moe ten in die samenhang gezien worden om te voorkomen, dat men zich verliest in interne kwesties en voorbij gaat aan armoede, onrecht en de strijd om bevrijding. De religieuzen beklemtonen, dat de maat schappelijke bewogenheid in geen geval tot een randkwes- tie mag worden gemaakt. j[n de Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving (KRKS) heeft de bisschoppenconferentie vier nieuwe leden be noemd. Het zijn drs. Hub Crijns, prof.dr. J. de Valk, zuster drs. Franceé* Bleegers, en prof.dr. van Weiten. I)e heer Crijns is in 1948 ge boren in Horn (Limburg). In 1975 slaagde hij aan de Katho lieke Theologische Hoge school Utrecht cum laude «oor het doctoraal examen in de theologie van de industri ële verhoudingen. In 1976 be haalde hij het diploma mo-a pedagogiek. Sinds 1976 werkt hij in het pastoraat, aanvan kelijk als industriepastor in Bergen op Zoom. later als jeugdpastor in Roosendaal. Sedert vorig jaar is hij stafme dewerker aan het Diocesaan Pastoraal Dienstencentrum van Utrecht voor „Kerk en Industriële Samenleving". Hij heeft verschillende publica ties over het raakvlak van so ciaal-ethische en pastorale vragen op zijn naam staan. De heer De Valk is geboren in 1927 in Rotterdam, waar hij in 1954 afstudeerde in de eco nomie en de sociologie en in 1960 promoveerde op het proefschrift „De evolutie van het wetsbegrip in de sociolo gie". Sinds 1966 doceert hij aan de economische hoge school van zijn gebroortestad sociologie en sociale filosofie. Hij publiceerde onder meer: „Maatschappelijk verantwoor delijkheidsbesef" „Geschiede nis van de sociologie" en „Encyclopedie van de sociolo gie". Zuster Sleegers is in 1933 ge boren in Veldhoven (Noord- Brabant). Zij werkte lang in het onderwijs in Nederland en op Nieuw-Guinea. In 1964 trad zij in de Congregatie van de Dolchters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart. In 1975 rondde zij een studie aan het katholieke universi teit Nijmegen af met een doc toraal examen in de sociale psychologie. In 1978-'79 stu deerde zij aan het Institute for Spiritual Leadership in Chica go. N ahaar terugkeer zette zij een priv-practijk voor de be geleiding van hoofdzakelijk religieuzen op. Vorig jaar be noemde mgr. Bluyssen van Den Bosch haar tot bisschop pelijk gedelegeede voor de re ligieuzen. De heer Weiten is in 1931 ge boren in Breda. Hij studeerde psychologie aan de katholieke universiteit Nijmegen, waar hij in 1969 promoveerde op een proefschrift over so- cringssystemëne bij psycholo gische tests. Vanaf 1958 was hijverbonden aan het Hoog veld-instituut in Nijmegen, laatselijk als directeur. Sedert 1979 is hij hoogeleraar in Lei den. Hi heeft veel gepubli ceerd over sociaal-pedagogi sche problemen en jeugd- vraagstukken. De Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving is een orgaan dat de bisschoppen conferentie gevraagd en onge vraagd van advies dient over vraagstukken op het raakvlak van kerk en maatschappij. Heiligverklaring Maximilian Kolbe De paus zal zijn landgenoot Maximilian M. Kolbe op zon dag 10 oktober in de St. Pieter heilig verklaren. Aanvanke lijk was het de bedoeling, dat de paus dit zou doen ter gele genheid van zijn tweede voor genomen bezoek aan Polen. Hiervan is thans afgezien. In Rome vermoedt men dat de reden hiervoor gezocht moet worden in de onzekerheid of dit bezoek wel kan doorgaan. De paus zou in verband met deze onzekerheid van een tweede bezoek hebben afge zien. De datum voor de heiligver klaring werd meegedeeld door het generalaat van de paters franciscanen in Rome, waartoe ook pater Kolbe be hoorde. Pater Kolbe is bekend geworden, omdat hij in de Tweede Wereldoorlog in het kamp Auschwitz de plaats in nam van zijn landgenoot Frantisek Gajonniczek, die ter dood was veroordeeld. Gajon niczek, die thans 88 jaar oud is, zal de plechtigheid der hei ligverklaring bijwonen. Het proces voor de heiligver klaring werd krachtig bevor derd van de bisschoppen van Polen en West-Duitsland. Zij kregen alle steun van de paus, die gedispenseerd heeft van de twee wonderen, die nor maal voor een heiligverkla ring vereist worden. De reeds langdurende ernsti- tegen het gevaar van secte- ge spanningen tussen het vorming door de basisgroe- Hongaarse episcopaat en de pen. basisbeweging zijn thans uit gelopen op een officieel on derzoek naar de rechtgelovig heid van de leider der basis- Tot een ernstige crisis kwam het vorig jaar toen twee jonge priesters binnen de basisbe weging pleitten voor erken- beweging, de piaristenpater ning van de dienstweigering Georg Bulanyi in Boedapest, op gewetensgronden. De Hon- Van de zijde der bisschoppen gaarse wetgeving verbiedt is reeds te kennen gegeven, elke vorm van dienstweige- dat pater Bulanyi zich in zijn ring. De bisschoppen reageer- basisbeweging afwijkingen in den op het pleidooi van beide de leer der Kerk veroorlooft, priesters door hen voor enke- Pater Bulanyi verleent alle Ie maanden van hun priester- medewerking aan het onder- lijk werk te ontheffen, zoek. Hij heeft op tijd de vra gen beantwoord, die een bis- Binnen de basisbeweging ver- schoppelijke commissie van wacht men evenwel niet, dat onderzoek heeft gesteld. Deze het conflict met de bisschop commissie werd in december pen op een verbod zal uit- van het vorig jaar officieel draaien. Met name wordt ver door het Hongaarse episcopaat wezen naar een verklaring belast met het onderzoek de orthodoxie binnen de ba sisbeweging. van de secretaris van het Hongaarse episcopaat, bis schop Cserhati van Pecs, die Bij de basisgroepen zijn vooral zegt dat het mogelijk moet jongeren aangesloten, die zeer zijn elkaar onder kritiek te Kritisch staan tegenover de stellen. Naar mening van de bisschoppen. Zij beschuldigen secretaris van het episcopaat samen te werken. De bis schoppen hebben al verschil lende malen gewaarschuwd ren. Paus Johannes Paulus 2 zal soord Fatima, dat hij op 13 midden mei Portugal bezoe- mei, precies een jaar na de ken. Aanleiding voor zijn elf- aanslag op zijn leven, zal be de buitenlandse reis is een be- zoeken, zoek aan het Mariabedevaart-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9