geadopteerde apen en andere exoten ebben dringend bijstand nodig Rebel Dusan Maka vejev gaa t weer driftig tekeer ^tvmaten e/7 Rita: kapster op college \ak- 'ilmweek ifiet tekenfilms LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1982 PAGINA 5 J CRM HET HEEFT LATEN AFWETEN, WIL „AAP"NIEUWE DONATEURS AANBOREN mei asp in lap is een belangwek- -asj levend object. Een lapj inderdaad. Wij zien g vaan, met een blik van *t lening, en hij merkt enjoms op. Hoewel het dus )rvht dat wij oog voor el- hebben blijkt in de ijk, dat mens en aap elkaar heenkijken, ndien hoort de aap in fauna niet thuis. Zo is iok nog een keer. Zijn chilanden liggen elders. >eaiwe dan horen, dat in (aar tijd (eind zeventiger zo ongeveer 200.000 in ons land zijn inge- mag dit overdonde- genoemd worden. Laat dan de helft van dat il (nota bene: in één voor wetenschappelijke linden gebruikt zijn, nog mag het duidelijk lat er aaponterende toe- len kunnen ontstaan, aantal aapbewuste men- is al tien jaar in een acting bezig paal en perk wfitellen aan uitwassen, y is het niet zozeer te steo om het verstrekken >or( pisangs en nootjes, nee, I leeft een eindweegs t, de dieren mee en stelt W^rkomens beschikbaar, 'egr is uiteraard geld, vrij ïnT geld voor nodig. Dat urft van donateurs en/of >ni CRM komen. Er kan i. meer bij. „De situatie is viend", zegt mevrouw Su- V»Meiboom-Meyer in Lis- >»j» l V inbn Meiboom beheert de ,nfen en haar man Dick is zitter van AAP. Daar ij ook voor, evenals Su- Dan zijn er nog Okko Riga, die even buiten cosmeer temidden van het idperte wonen. Okko en va Reussien: 70 uur in de *k, en vaak langer, in de h?r voor AAP en de apen. anj voeren de directie van onderdak. AAP is de °jm van de stichting die ij- J voor het onderbrengen 3cj „primaten en andere ^iten". Gemakkelijke en herkenbaar. Maar feite betekent AAP: Apen srjoptie Protectie. Het zou v« Aantrekkelijke Apar- s 'rimaten kunnen beteke- a<ji. Primaten zijn niet uit rzit D. sluitend pausen, aartsbis schoppen en residerende pa triarchen, maar eerder nog apen, halfapen en, volgens sommigen, ook de mensen. Daarom mogen we de Mei booms en Reussiens best tot de primaten rekenen, echter nog niet tot de (andere) exo ten. Ook al verdienen ze geen rooie cent met hun apeliefde. Maar AAP en de apen gaan hun ter harte. Bescherming We gaan even, aan de hand van Susan Meiboom, naar de Legmeerdijk, tussen Am stelveen en Aalsmeer. Daar hebben Okko en Riga, die in april '72 tien jaar terug de aanzet tot AAP gaven, de handen vol. Bijgestaan door tientallen middelbare scho lieren, die in de weekeinden de verblijven schoonmaken, dieren verzorgen en met de administratie helpen. Van heinde en verre kwamen de bewoners: 148 apen zitten er nu, afkomstig van particu lieren, om er te revalideren of te wachten op plaatsing in dierentuinen. Susan Meiboom: „AAP heeft nadrukkelijk de bescher ming van apen in haar vaandel geschreven, en wij verstaan onder beschermen het uit particuliere handen halen van de daar solitair levende en uiteindelijk ten dode opgeschreven dieren. Deze dieren willen wij, na selectie en aanpassing en ge wenning, tot groepen sa menbrengen en tenslotte die dieren hetzij een definitief tehuis bieden in dierentui nen (twee weken geleden nog vertrokken 19 apen naar Ouwehands dierenpark in Rhenen), hetzij een rede lijk groepsbestaan in ons ei gen beheer bieden. Maar CRM laat ons voor aap staan: we krijgen geen subsi die, ook niet in de vorm van salaris voor het echtpaar Reussien dat jaren achtereen zonder financiële honore ring in touw is met het ver zorgen van de dieren". Onbewoonbaar AAP begon- haar bescher mend en verzorgend bestaan in een onbewoonbaar ver klaard huis in Amstelveen. Nu zit men al weer een tijd in een uitgewoonde, maar opgeknapte, boerderij. Ook beschikken beide Reussiens over een voormalige anjer- kas. Het domein van bijna 150 primaten en tientallen andere uitheemse dieren. „Buitendien huizen er o.a. in Barneveld, Apeldoorn en el ders nog honderden exoti sche dieren, waaronder nog al wat apen, die door onwe tende landgenoten veel oud-Indiëgasten en mensen uit Suriname (ze vinden in een aap een stukje van hun eigen land terug) hier heen zijn gehaald en waar van voor bijna 100 procent gesteld kan worden dat zij hier zullen moeten blijven omdat repatriëring van de dieren onmogelijk is", aldus Susan Meiboom. Onder de exoten aan de Legmeerdijk bevinden zich „afgedankte" papegaaien, zoals één die, dement, zich helemaal kaal pikt. Land schildpadden ook, zijn er, en een één-ogige ocelot, een hondse kat-achtige, die eveneens aan de Legmeer dijk z'n ouwe dag mag slij ten. Een nijpend probleem, alles bijeen, voor AAP en haar bezielde bemanning. Het loopt de spuigaten uit, met die primaten en bijko mende beschermelingen. Susan Meiboom heeft geen idee van de aantallen waar het in ons land om gaat, maar wat vooral telt is de noodzakelijke aanwas van donateurs, een aantal dat doorgaans schommelt rond de 1500, waaronder vrij veel ouderen. Men overlijdt of valt af, in die leeftijdsklasse. Dat is ook een, voor de hand liggende, aap die uit de mouw komt. Allemaal niet leuk, voor AAP niet, maar ook niet voor de primaten en andere exoten. „En hele maal niet, nu CRM met z'n afwijzing ons werkelijk voor aap heeft gezet". Steun van buiten Dick en Susan Meiboom in Op mijn omwegen door stad en land kom .ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi- ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel-18 vragen. Lisse, Okko en Riga Reus sien in Amstelveen, en al die andere dierenvrienden en -vriendinnen: ze rekenen op steun van buiten. Susan Meiboom, niet vertwijfeld, maar toch wel aandringend: „Laat men ons helpen. Ér zijn al zo velen die dat doen, maar zonder overheidssteun komen we niet ver. Vol goe de moed blijven we voort gaan met ons aandeel in het lenigen van dierennood, in de stellige verwachting dat veel mensen dit mogelijk blijven maken. De dagprijs van een aap is alleszins re delijk: een rijksdaalder. Een hond in een asiel kost al gauw een tientje per dag". De afwijzendeminister schreef, destijds, aan het adres van AAP: De rijksoverheid kan evenmin worden aangesproken voor de kosten van het niet ge ringe aantal apen dat in uw instelling is gefokt". AAP reageert: „Fokken is het se lectief bij elkaar brengen van dieren teneinde daaruit (liefst gezonde, sterke) naza ten te verkrijgen, en houdt het instandhouden c.q. ver beteren van het ras in, en kent voorts een doelbewuste continuering van het ras. Afgezien van het feit, dat de bij ons geboren apen perti nent niet gefokt zijn volgens bovenstaande omschrijving, maar een gevolg zijn van toevallige, niet geselecteer de, paringen, lijkt het ons uit een oogpunt van Be scherming Bedreigde Uit heemse Diersoorten alleen maar bevorderlijk als er meer van komen. Al ware het gewenst dat dit in het thuisland was gebeurd. Maar op deze manier is ook het Przwalsky paard gered". Het schijnt, dat AAP in de zen toch maar een jurist in de arm heeft genomen, want voor gewone, menselijke dierklachten lijkt de over heid niet gevoelig. Vurige wens AAP, tenslotte, is zich ervan bewust, dat „uw minister het aan u en ons wil overla ten". Dat de donateurs mo gen toestromen, is AAP's vurige wens; uitgedrukt mede namens de primaten en andere exoten. Susan haalt haar man Dick erbij. Het gaat om trouw en gul heid, getoond door de reeds bestaande gevers en geef sters, kortom donateurs. „Laten de nieuwe donateurs precies zo trouw zijn, zodat wij de aan ons toevertrouw de bedreigde uitheemse diersoort niet zonder meer de dood in hoeven te jagen door geldgebrek. Blijf ons helpen met uw steun, uw giften, uw belangstelling, en laat u de minister dan voor aap staan". Zo wekt Dick Meiboom ee nieder op, ter adoptie en protectie. De minister wenst niet voor AAP te staan, dus zal AAP dat zelf moeten doen. Maar dat wil ze niet. En laat niemand zich nu verder iets aantrekken van wat die trouwe publicist bij de late late maandagse Sonja deze week vertelde over verfoeilijke dierentuinen, die dieren zouden frustreren en biologeren en zielig ma ken en in hun waarde fnui ken. De apen en andere pri maten en exoten willen echt wel de droevenis van een dierentuin ondergaan. Dat is altijd een stuk beter dan de ellende die een privé adres hen te bieden heeft. En ver reweg de meeste zoo's ten onzent zijn boafide, pardon bonafide. Uw stelingname is derhalve gewenst Apen ho ren niet in een serre bij u thuis, op de gang, in de kel der, aan tafel of, bij welke lieve heer ook. op zolder. Daar is AAP voor, als een stichting voor oud-oer- woudslachtoffers die voor reconvalescentie in aanmer king komen, in groepsver band genietend van hun na dagen, in afwachting van hun (beperkte) tuin van Eden, of alleen maar vrij blijvend rondhangend in de boerderij of kas van Okko en Riga. En dan heb ik het niet eens over de „slimme re" apen, zoals chimpansees, die nog iets van mensen kunnen leren Een negatief saldo van een krappe tien mille geeft AAP te denken. Kom AAP tege moet, met ziel en lichaam, met uw donaties. Schrijf of telefoneer naar: Paulus Pot terstraat 1, 2162 BS Lisse, tel. 02521-14792. Giften on middellijk: postgiro 2 777 530, of 3 475 700, of naar de bank nr. 38.23.60.001, alle maal ten name van Stich ting AAP, Lisse. no n IIDEN Het LAK be- i edt volgende week ge- n rende het zogenaamde wlorjaarsfestival uitge leid aandacht aan het :,efkind van de filmin- n strie: de tekenfilm. ian woensdag 10 tot en ït zaterdag 13 maart >rdt elke avond aan- 1 cht besteed aan dit on- 5Irdeel van de filmwe- rtoond worden films die Iit of sporadisch in Neder- id te zien zijn geweest. De zet van het festival is om de hand van enkele the- 's de kijker een beeld te iren van de ontwikkeling tip de animatiefilm vanaf de en '20 tot heden. Er is on- 0r meer werk te zien van ax Avary en Chuck Jones a t hun creaties als Duffy ick, Betty Bop, Felix the ii t en dergelijke. t, t programma luidt: woens- ojg, 20.00 uur: compilatie van 2 matiefilms over de histori- ie ontwikkeling. Om 22.30 Jr: compilatie met als thema jlwld. nderdag, 20.00 uur serie J senfilms met als onderwerp l Vanaf 22.30 uur recente riaties op dit thema met D X- 'Tarzoon'. j ijdag. 20.00 uur Een be- touwing over de rol van z in de tekenfilm. Vanaf 30 uur wereldberoemde m geïnspireerd op klassieke moderne muziekstukken, terdag, 20.00 uur compila- iflyer de tekenfilm als pro- gandamiddel. Vanaf 22.30 Allegro, non troppo' van. irio Brusati. Lex Goudsmit. LEIDEN Lex Goud smit speelt vanavond in de Schouwburg de rol van een hoogleraar let terkunde in „Rita of de voetreis naar Rome", oor spronkelijk een Engels blijspel van Willy Russel. Een kapster, Rita (Doris van Caneghem), be schouwt haar eigen om geving als volkomen cul tuurloos en besluit zich zelf verder te ontwikke len. Ze neemt via een open universiteit les bij een professor, die haar kennis van letterkunde en kritisch vermogen moet bijbrengen. In het stuk dat zich geheel af speelt in de huiselijke werkkamer van deze Frank, volgen we de ont wikkelingen van Rita van onbelezen, naïef en spon taan persoontje tot een zelfbewuste vrouw, die soms wel erg in boeken taal praat, maar ook dat uiteindelijk achter zich laat. Een ontwikkeling die Frank niet erg kan waarderen. Het is een degelijk gebouwd stuk waarin een interessant actueel probleem wordt be handeld; de mogelijkheid van het tweede-kansonderwijs en de problemen met de eigen omgeving, die daarbij optre den. Dat probleem wordt jam mer genoeg nogal onwaar schijnlijk verpakt. Rita had natuurlijk gewoon een moe dermavo moeten bezoeken. Dat er ergens open universi teiten zijn, die op een dergelij ke manier werken is al even onwaarschijnlijk. De meeste letterkundigen zitten trou wens ook niet voortdurend triomfantelijk gedichten te ci teren, en Aafjes (waaraan de ondertitel is ontleend) zal door weinigen als een van de grootste dichters beschouwd worden. Het ontbrak de be werkers, die het stuk naar de Nederlandse situatie en de Nederlandse literatuur wilden overbrengen, kennelijk aan voldoende inzicht in de mate rie. Bij de presentatie van het stuk wordt juist op de „literai re" kant nogal de nadruk ge legd. Er zijn prijsvragen aan verbonden waarbij de literai re feitjes gekend moeten wor den en de publiciteit is met name op middelbare scholie ren gericht. Toegegeven, bij het kijken naar Rita wordt je nieuwsgierig naar Mariken van Nimweghen, je kunt le ren wat assonantie is en dat je voorzichtig moet zijn met het uitspreken van waardeoorde len bij literatuur. Maar om liefde op te wekken voor de Nederlandse literatuur is „Rita" volstrekt ongeschikt Via de schouwburg kan dat nog wel anders; er wordt ten slotte nog wel eens een waar devol Nederlands toneelwerk opgevoerd. MARIAN VAN NOORT Dusan Makavejev is van het begin van zijn carriè re als filmer het enfant terrible van de Joegosla vische film geweest. Zijn eerste korte film „Para de" werd een geweldig succes bij het publiek op het festival in Belgrado, maar kreeg prompt een export-verbod omdat Ma kavejev het hele militaire vertoon liet zien als een groot vreetfeest voor de toeschouwers. Delen van deze documentaire zou hij later gebruiken voor zijn avondvullende films. „A man is not a bird" met Mi- lena Dravic kreeg alleen 'n vertoning in Nederland dank zij het Haags Filmmuseum en dat zelfde lot trof zijn Zilve ren Beer-winnaar „Innocence unprotected" waarin hij speel filmfragmenten verwerkte LIDO I: Montenegro met Svetovar Cvetkovic, Suaan Anapach en Er- land Josepheon. Regie: Ouaan Ma kavejev. van de Slavische Houdini, een toen vergrijsde boeienkoning. Inmiddels was hij al interna tionaal „doorgebroken" met „Het liefdesdossier van een telefoniste" wat hem in staat stelde om wederom met Milena Drvic in het buiten land zijn „W.R., mysterie van het orgasme" te maken maar na met „Sweet movie" de Amsterdamse grachten, die toch wel wat gewend zijn, op stelten te hebben gezet, leek Makavejev's carrière als film maker in 1974 beëindigd. Leek, want deze zeer contro versiële cineast, die met een mengsel van zeer erotisch ge tinte scènes en een forse dosis zwarte humor zijn eigen zin tracht door te drijven en pro ducenten vaak tot wanhoop drijft, heeft van Viking film uit Stockholm een nieuwe kans gekregen. Oorspronkelijk had Makave jev zijn „Montenegro" willen opdragen aan „de nieuwe on zichtbare natie in Europa, die van de immigranten en gast arbeiders, die met hun smeri ge gewoonten en slechte ma nieren naar het noorden trek ken om de rijken uit te bui ten" maar achteraf koos hij voor een ietwat neutraler uit gangspunt. Toch is „Montenegro" de film van een gemeenschap van Servische landverhuizers in Zweden, die in afzondering met hun clandestiene destil- leerderij hun eigen leefwij ze trachten voort te zetten. De Amerikaanse Marilyn Jor dan Susan Anspach 37 jaar en getrouwd met een steenrij ke zakenman Erland Jo- sephson waar zij twee kinde ren van heeft, verveelt zich stierlijk. Door een toeval komt zij op het vliegveld in contact met de Servische De keurige Stockholmse familie Jordan rond de tafel In Makavejev's „Montnegro". nachtclubeigenaar Alex Ros- signol, die haar meeneemt naar zijn stulpje tussen de kippen en de lammetjes. Daar ontmoet Marilyn de dieren tuinhulp Montenegro Sveto var Cvetkovic weer en het lijkt of zij haar hele gezin, in clusief de aan zijn rolstoel ge kluisterde opa, die denkt dat hij Buffalo Bill is en de Ar meense psychiater Per Os- carsson vergeten is. Maar Makavejev heeft dan nog een paar macabere grappen in petto, die wij u niet willen verraden. „Montenegro" of „Paarlcn voor de zwijnen" Makave jev geeft zijn films behalve een paar dubbele bodems ook nog een ondertitel mee is beslist geen gewoon bioscoop amusement Maar wie bereid is met hem mee te gaan in de bizarre wereld, die hij bij voorkeur wil laten zien, zal zich beslist niet vervelen. Wie Dusan en zijn manier van denken over filmmaken kent in eigen land heeft hij zijn vaste groep bewonderaars, maar wordt hij door de auto riteiten niet meer geaccep teerd zal wederom gefasci neerd worden door de grillige manier waarop hij werkt, zijn soms bijtende spot over de leefwijze van zijn landgenoten en de vaak briljante manier waarop hij dat in beelden weet te vertalen. Dusan Makavejev, die destijds na zijn Zilveren Beer uitgenodigd was om in de jury van het Berlijnse filmfestival zitting te nemen en er door zijn openhartigheid prompt een schandaal veroorzaakte, is een non-conformist, die films wil maken zoals hij dat wil en anders helemaal niet meer. „Montenegro" is daar een sprekend voorbeeld van. Alle geldende filmwetten treedt hij met voeten en het resultaat is daardoor iets, dat je niet zo snel in commerciële vertoning zou verwachten. Maar wel steeds onderhoudend, al was het alleen maar om de broer, die het een mes in zijn voor hoofd rustig blijft doorlopen of het duel met de spaden. MILO

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5