Tuinbouw in V ierambac htspolder krijgt hoogste prioriteit t Insteekweg mogelijk bij' Laan van Rijnsburger L Drie arrestaties verricht in hasjzaak Leden IJsclub Zoeterwoude maken elfstedentocht EX-LANDBOUWMINISTER BRAKS BIJ WERKBEZOEK: Woubrugge ontevreden over kabeltelevisie °9ï V Verplaatsing kantoor grondoverslagbedrijf dringend noodzakelijk Woningbouw in Alkemade bedreigd REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1982 PAGINAj Kandidatenlijst PPR Alkemade ALKEMADE De PPR in Alkemade heeft haar kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen bekend gemaakt Nummer één, tevens lijsttrekker, is het huidige raadslid Henk van Tol. Als tweede staat Niko van Brussel geno teerd. De eerste vrouwelij ke kandidaat staat op de derde plaats en dat is Lia Castelein. Op de vierde en vijfde plaats staan Hetty Jobse en Anneke Spring in 't Veld. ZOETERMEER In de hasj-smokkelzaak heeft de Zoetermeer- se politie in samenwerking met de districtsrecherche drie man nen aangehouden. Een 35-jarige lasser uit Voorschoten en een 42-jarige Haagse uitvoerder hebben bekend het transport van Marokko naar Nederland verzorgd te hebben. Een 38-jarige au tohandelaar uit Leidschendam die afgelopen week in zijn wo ning werd gearresteerd, is volgens de politie degene die de aan zet gegeven heeft tot de smokkel. Twee weken geleden betrapte de politie drie mannen in Oegstgeest die 570 kilo hasj aan het overladen waren uit een camper. Het totaal aantal arrestaties is nu op zes gekomen. Er worden niet meer arrestaties verwacht De arrestanten zijn gisteren voorgeleid voor een Haagse Officier van Justitie. Een woordvoerder van de Zoetermeerse politie deelde verder nog mee dat de hasj, integenstelling tot eerdere berichten, afkomstig is uit Marokko. ZOETERWOUDE De jeugdige schaatsenrijders van de IJsclub Zoe terwoude hebben een drukke dag voor de boeg. Morgenochtend wordt op de Leidse Menkenbaan gestre den om de Andries Kwik-bokaal terwijl vroeg in de avond op schaatscentrum De Uithof in Den Haag het startschot zal klinken voor de jeugd-elfstedentocht. Deze activi teiten betekenen tevens het einde van het schaatsseizoen 1981-1982. De plaatselijke ijsclub kan dan te rugzien op een periode met veel ac tiviteiten. De strijd om de Andries Kwik-bokaal be gint om negen uur. In elke leeftijdscatego rie komen per vereniging het gehele district komt in aktie twee rijders of rijdsters in de baan. Voor Zoeterwoude zullen niet minder dan 28 kinderen, keu rig verdeeld over de jongens en meisjes, de schaatsen onderbinden. Het schaatsfes- tijn in Leiden duurt tot één uur. Vervol gens vertrekt om half vijf vanuit Zoeter woude een bus met 33 jeugdige schaatsers in de leeftijd van 8 tot 13 jaar richting De Uithof. In het kader van het eeuwfeest van de KNSB wordt dan een alternatieve elfstedentocht voor toekomstige cracks ge houden. Enkele leden van de ijsclub gaan nog iets langer door. De landelijke competitie short-track eindigt namelijk zaterdag 27 maart. Dan wordt in Leeuwarden de fina le verreden van de C- en D-juniorencom- petitie. De drie gebroeders Koeken, allen lid van de IJsclub Zoeterwoude, hebben gunstige papieren. De oudste van het trio, Walter Koeken, bezet thans de eerste plaats terwijl Lard en Marcel Koeken res pectievelijk als nummer drie en vijf de laatste wedstrijd ingaan. Vrijdag 12 maart tenslotte wordt het seizoen officiéél afge sloten met een gezellige avond in de aula van de Sjaloomschool. Dan zal tevens een groepsfoto worden gemaakt zodat de suc cesvolle lichting '81-'82 voor het nage slacht bewaard zal blijven. TER AAR „Eén op de drie tuindbouwbedrijven zal verdwijnen. Dit zei de voormalig minister van landbouw en visserij G.J. Braks gisteren tijdens een werkbezoek aan Kring Meerlanden van de Land en Tuinbouw Bond. Vol gens Braks, die thans lid is van de Tweede Kamer, is het ook voor de tuin bouw onmogelijk aan de financiële malaise te ont komen. Braks, die zijn sombere voorspelling in een reactie op een door Alkemade's burgemeester, P.J. Bolten, geuit verwijt als zou het CDA te weinig voor de Veense tuinders doen, sprak de verwach ting uit, dat zelfs de op handen zijnde reconstruc tie van tuinbouwgebieden in de Aar- en Veenstreek vele bedrijven niet van de ondergang zal kunnen redden. „Dat is bijzonder triest, maar we moeten realistisch zijn", al dus de voormalige bewinds man na een rondrit door de regio. Tijdens de daarop vol gende jaarvergadering van de LTB-kring in het parochiehuis van Langeraar verkondigde provinciale-statenlid drs. J.D. Gabor, dat het CDA de aanleg van 70 hectare glastuinbouw gebied in de Ter Aarse Vie- rambachtspolder de hoogste prioriteit heeft gegeven. De rit, die Braks in gezelschap zijn fractiegenoot Van der Sande en Gabor en diens col lega A.P. van der Weijden maakte, voerde door Hazers- woude, Alkemade en Ter Aar. In deze plaatsen werden de CDA-politici door LTB-verte- genwoord igers en de respectie velijke burgemeesters gewezen op de problemen, die boeren en tuinders in deze plaatsen ontmoeten. Ruilverkaveling In Hazerswoude is de ruilver kaveling Rijnstreek-zuid het belangrijkste punt van discus sie. Agrariërs aan de Rijndijk willen best meewerken aan de verplaatsing, die nodig is om efficiënter te kunnen werken, maar zien hun plannen ge dwarsboomd door de mogelij ke aanleg van Rijksweg 11 en de verdubbeling van de spoor baan Leiden-Alphen. Realise ring van deze plannen bete kent. dat een forse strook grond aan de landbouw ont trokken wordt. Momenteel hebben de boeren aan de Rijn dijk een deel van hun lande rijen voor, en een deel achter de spoorbaan. Dit betekent, dat zij om hun vee te kunnen melken dagelijks de rails over moeten. Met een enkele spoor baan hebben zij daarvoor steeds tien minuten de tijd. In geval van een dubbele spoor baan bedraagt het tijdsinterval De aanleg van Rijksweg 11, die parallel aan het baanvak Leiden-Alphen is gedacht, be tekent dat de landerijen die al door de spoorweg worden ver deeld, nogeens gesplitst, wor den. De ruilverkaveling is dusdanig opgezet, dat de lan derijen zuidelijker aan een nieuwe weg komen te liggen. Maar ook deze oplossing is niet zonder problemen. In het ge bied tussen die nieuwe weg en de spoorbaan ligt namelijk een gebied, dat door CRM als 'na tuurreservaat' weide vogelge- bied) is aangeduid. Dat houdt in, dat de weg met een boog en op een afstand van 400 meter langs dit voor vogels bestemde terrein moet worden aange legd. Wederom een verklei ning van het landbouwgebied. Hiertegen en tegen de aanleg van rijksweg 11 en de de dub bele spoorbaan werd gistera vond door de agrariërs protest aangetekend. Namens de zich 'Verontruste Veehouders aan de Rijndijk' noemende groep agrariërs, boden mevrouw G.A.M. Beukeboom en de heer H.J.C. Verkleij de CDA-politi- ci petities aan waarin zij vroe gen om de aanleg van veetun nels onder de al dan niet dub bele spoorbaan. Ze willen dat de door hen 'versnipperings- weg' genoemde weg, rechtdoor wordt aangelegd en dus dich ter bij het weidevogelgebied komt te liggen. Ook vroegen zij om financiële steun bij de ruilverkaveling, die nu een maal met grote investeringen gepaard zal gaan. Voorts werd tijdens de rondrit door Hazers woude aangedrongen op aan leg van een nieuw wegennet in de Nessepolder en de ont sluiting van de gronden van het potentiële boomkwekerij- gebied ten noorden van de Rietveldse Vaart. Ten overstaan van een bomvol parochiehuis in Langeraar stelde de heer Gabor gistera vond dat het CDA geen genoe gen neemt met de 35 hectare glastuinbouwgebied, die Nieuwveen bereid is af te staan. Gabor: „In 1978 werd bepaald, dat er in deze regio 330 hectare ten behoeve van glastuinbouw moest worden gevonden. Drie jaar later pro duceerden Gedeputeerde Sta ten een voorstel, waarin spra ke was van 140 hectare: 70 hectare in Nieuwveen en 70 hectare in Ter Aar. Inmiddels heeft Nieuwveen te kennen gegeven 35 hectare voor glas tuinbouw te willen reserveren. Dat is best, maar wij houden toch ook vast aan 70 hectare in de Vierambachtspolder". Voorts verkondigde Gabor: „De reconstructie van de 35 hectare glastuinbouwgebied in de Veender- en Lijkerpolder voor het reconstructiegebied van Roelofarendsveen direct van start moet gaan"; en: „Aan de jarenlange noodsituatie van de tuinders in Aar- en Veen- streek op zo kort mogelijke termijn een einde dient te worden gemaakt". Het Tweede Kamerlid Van der Sande toonde zich vol be grip over de bezorgdheid over de nieuwe verhoging van de gasprijs voor tuinders. Op last van de Europese Commissie moet die prijs voor oktober '83 gelijk zijn aan de prijs, die de industrie betaalt. Een eis, die indien gehonoreerd voor het Europese Hof zal worden uitgevochten, zo zei Van der Sande. Dit tot tevredenheid van onder meer Gerard L'Ami, die de verbolgenheid van de tuinders over de nieu we gasprijs verhoging alsvolgt verwoorde: „Een kale kip kan je niet meer plukken". De Veense tuinder L'Ami schreef onlangs al een protestbrief aan de huidige minister van land bouw en visserij J. de Koning. Diens voorganger Braks had lovende woorden over voor de Nederlandse tuinder, die zich ondanks alles toch overeind weet te houden. Uitermate be zorgd, daarentegen, toonde hij zich over het functioneren van de EEG: „Jaarlijks exporteert Nederland voor maar liefst 40 miljard gulden aan land- en tuinbouwproducten. Dat is het resultaat van jarenlang hard werken. Wij hebben ons ge specialiseerd in land- en tuin bouwproducten. Nu wil men vanuit Brussel de efficiency van de Nederlandse tuinder afstraffen". 'Verontruste Veehouders aan de Rijndijk' in Hazerswoude protesteerden gistermiddag tegen de 'versnipperingsweg'. Deze nieuwe weg moet na een ruilverkaveling de ontsluiting vormen van hun bedrijven. Omdat er in de directe nabijheid een weidevogelgebied is. wordt de weg op last van CRM niet in een rechte lijn aangelegd. De boeren zien zo een stuk landbouwgrond 'versnippert'. Het protest daartegen werd gevormd door een mestkar waaraan een spandoek hing met de woorden „Heren, deze weg moet rechtdoor. Geen stank, maar dank daarvoor" Cor de Koning vijftig jaar toneelspeler Aan Cor de Koning werd gisteravond de eremedaille in zil ver verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt door loco-burgemeester Nic. Verhaar. De heer De Koning viel deze eer te beurt wegens zijn 50-jarig actief lidmaat schap van de Roelofarendsveense toneelvereniging Sint Pancratius. Tijdens een gezellige bijeenkomst ten huize van de jubilaris werden herinneringen opgehaald aan zijn crea tie van Perlemoer in Potasch en Perlemoer. Behalve als en thousiast toneelspeler heeft de jubilaris zich ook tientallen jaren nuttig gemaakt als penningmeester en secretaris van „Sint Pancratius", als bestuurslid van DOSR en het Oranje comité en als voorzitter van de plaatselijke Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De voorzitter van to neelvereniging Sint Pancratius, Hein de Jong, speldde de jubilaris het gouden insigne van het Nederlands Centraal Amateurtoneel op. Hij noemde hem een „trouw en toege wijd lid van de vereniging, die zich, ook in moeilijke jaren, met succes heeft ingezet om de toneelvereniging in stand te houden". Mevrouw De Koning werd eveneens in zijn dank betrokken met behulp van een bloemetje. WOUBRUGGE Grote tevredenheid over de aar» en verdere verwerking van' kabeltelevisie door de gemei schappelijke regeling „Caspj leidde tot fikse kritiek int. Woubrugse raad. Casj (naam van de gemeenschap) lijke regeling, die aanleg v kabeltelevisie regelt) heeft t bij raadslid Hans van Woer£ (V.V.D.) helemaal verkorv^ Hij verwijt „onfatsoenl^ handelswijze" en hij is van mening dat het „e< boel" bij Caspar is. De bezwaren richten zicht] het bijzonder op het onbeaj* woord blijven van brieven de zogenaamde onrendabl gebieden. B en W van W(' brugge zullen op korte ten contact met Caspar opnenj om te zien of een deel 1 problemen kan worden opj lost. De Woubrugse raad boog zf. ook over twee bestemming plannen. Met een aantal cc recties naar aanleiding van P zwaarschriften werd het I' stemmingsplan „Kom Wo1 brugge" vastgesteld. Een tal ingediende bezwaren w^l ongegrond verklaard, y groter belang is het besteji mingsplan „Bateweg-noorj I Daar moet in de komende ti jaar de uitbreiding van W brugge plaats vinden. TegT de vaststelling was geen enl bezwaar ingediend. Bi meester Brouwer de Koni noemde dit e< maart bij de werkbezoek commissaris der koningin V* lijk aan Woubrugge zal hij i eerste paal slaan van de 81 v ningen, die de eerste vormen van de in totaal c veer tweehonderd. De verkeerssituatie in de Dorthstraat vormt al sinds y rig jaar september onderwt van gesprek in raad en cojSi missies. Directe aanleid»" vormde het doodrijden va een hondje in die straat, p woonerf is. Het veel te h*r rijden van een beperkt aan|\ Ook nu ontstond er discussie over wat wel en niet mag i erf. Daar zijn de betrokkenj echter niet mee geholpen, j politie adviseerde i den „afsluiten". Ook de vs keersdeskundige debouwkundig bureau dadj in die richting. Volgenj raadsvergadering hop W met afgeronde pis komen. WENS VAN ZOETERWOUDSE RUILVERKAVELINGS COMMISSIE IN VERVULLING ZOETERWOUDE Het ge meentebestuur van Zoeter woude is bereid tegemoet te komen aan de vurige wens van de plaatselijke commissie „Ruilverkaveling Rijnstreek- Zuid" om de insteekweg aan te leggen ter hoogte van de laan van Rijnsburger. Evenwel on der de stringente voorwaarde dat de omgeving ter hoogte van „het laantje van dokter Kortmann" nauwelijks of zo min mogelijk wordt aangetast. Dat deelde de heer A. van der Heijden, wethouder van open bare werken en ruimtelijke ordening, gisteravond mee aan de leden van de raadscommis sie openbare werken. De heer Minekus (CDA) noemde het terecht dat de commissie ruilverkaveling er vanuit is gegaan dat de in steekweg ter hoogte van de boerderij van Rijnsburger komt. „Het is niet netjes nu te rug te krabbelen. Destijds zijn B en W akkoord gegaan. Het probleem is dat het nu over de hoofden van de betrokkenen wordt uitgespeeld. Zij willen de weg in ieder geval via Rijnsburger" aldus Minekus. Wat verder terug in het verle den ging C. Roessen (CDA): „Tijdens een hoorzitting in 1977 heeft het college van B en W medegedeeld niet geluk kig te zijn met een weg ter hoogte van de Europaweg. Dat standpunt was blijkbaar geba seerd op reacties van agrariërs die evenwel tijdens die hoor zitting niets van zich lieten ho ren. Duidelijke argumenten .ontbreken dan ook". Wethouder Van der Heijden merkte op dat hij eerst op 23 oktober 1981 werd geconfro teerd met een insteekweg hoogte van Rijnsburger. december zijn toen de tekeningen overgelegd, kritiek van de commissi! verkaveling dat de weg nietka ingetekend op het bester' mingsplan wees de wethouc dan ook van de hand. kunnen wel zeggen dat acht jaar eens willen beginn (1 maar pas na voltooiing Westeindseweg is me een schets van de insteekw gekomen. Dat had natuurl ej ook eerder gekund", aldus wethouder. VVD- mer noemde het kraam uit het verleden" ma II voegde er aan toe dat met c ;t gegevens wel verder gewer moet worden. Een zo geri mogelijke aantasting van omgeving staat de raadscoi^ missie duidelijk voor ogen. ZOETERWOUDE De leden van de raadscommissie open bare werken van Zoeterwoude gingen gisteravond tijdens de vergadering uitvoerig op het verzoek van de heer J. Slin gerland, eigenaar van een grondoverslagbedrijf aan de Zuidbuurtseweg, een kantoor tje en lunchruimte te mogen realiseren op een aan hem toe behorend stuk terrein. De lo- katie die de heer Slingerland die op de vergadering nade re details mocht toelichten op het oog heeft, ligt evenwel buiten het bestemmingsplan. Toch bestaat een redelijke kans dat de heer Slingerland zijn plan mag uitvoeren. De opmerkingen van de raads commissieleden wezen althans in die richting al waren me vrouw A. Kolff (PZ) en P. Kremer (VVD) niet laaiend enthousiast. Het grondoverslagbedrijf heeft in de loop der jaren een enor me groei doorgemaakt. Reden ook waarom de eigenaar in onderhandeling is om ten noorden van zijn bedrijf extra ruimte te vinden. Tevens moest tot voor enkele jaren het verkeer via de smalle, lan delijke Zuidbuurtseweg het .overslagbedrijf dat nabij de Geerbrug is gevestigd berei ken. Het toenemend aantal vrachtauto's en het groter wordende materieel zorgde voor veel overlast op de Zuid buurtseweg. Reden waarom de heer Slingerland een andere uitweg zocht en ook daadwer kelijk vond via de Dokter Kortmannstraat. Dat beteken de evenwel dat de ingang van het bedrijfsterrein precies aan de andere zijde ontstond. Aan gezien het huidige kantoortje is gesitueerd nabij de Geer- burg is die plaats momenteel zéér onlogisch gelegen. Daarbij voerde de heer Slingerland aan dat voor hem totaal het zicht ontbreekt wie vanaf de Dokter Kortmannstraat zijn terrein betreedt. Vanuit zijn oogpunt bezien is het logische zaak dat kantoortje en lun chruimte aan het begin van het terrein zijn gelegen. Wet houder A. van der Heijden stelde dat binnen het college de standpunten verdeeld wa ren. Eensluidendheid was er ook niet bij de kommissiele den. Mevrouw P. van der Poel-van Leeuwen had er to taal geen moeite mee: „Het is een groeiend bedrijf dat die ruimte hard nodig heeft". Ook C. Roessen (CDA) had nauwe lijks problemen: „Uit prakti sche overwegingen en als het gebouwtje met groen wordt omzoomd is er niets aan de hand". Min of meer gelijke be woordingen kwamen van CDA-er N. Minekus, die er aan toevoegde dat het bedrijf werkzaam is in de agrarische sector en dat het niet reëel is tegen te werken. VVD'er P. Kremer bleef moeite houden met het verzoek. „Het gaat om een uitbreiding van opstallen, dat moet binnen het bestem mingsplan gebeuren". Ook mevrouw Kolff was wat ang stig voor de ongemerkte aan tasting van het groen en pleit te er voor in ieder geval de mogelijkheden om de uitbrei ding binnen het bestemmings plan nog eens te bekijken. Uit eindelijk zal de gemeenteraad- het laatste woord hebben. ALKEMADE Minister Van Dam van Volkshuisvesting heeft de gemeente Alkemade meegedeeld dat het woning- bouwcontingent voor dit jaar is gesteld op niet meer dan 9 woningwetwoningen. Deze ne gen huurhuizen waren reeds vorig jaar beloofd en maken deel uit van de 25 woningen die thans in Rijpwetering en Oud Ade gebouwd worden. Van de overige 16 huizen zijn er acht voor één- en tweeper soonshuishoudens; deze zijn niet aan een contingentering gebonden. De overige acht vallen nog onder een extra in 1981 toegekend contingent. „De Gogh Noord I" in Oude Wetering kan normaal volge bouwd worden, omdat ook hier de huizen nog onder het contingent voor 1981 vallen. Uiteraard zijn alle betrokke nen bijzonder teleurgesteld te meer daar grote bouwplannen in Oude Wetering (Gogh Noord II) op stapel staan. Een felle protestbrief van het Al- kemadese gemeentebestuur aan minister Van Dam is dan ook al onderweg. Gisteren hebben de wethouders Van Duijkeren en Verhaar alsmede enige ambtenaren van afde ling openbare werken een on derhoud gehad met de hoof dingenieur van de directie Volkshuisvesting in Zuid-Hol land, de heer L. van Diiken. Het gemeentebestuur heeft hierbij aangedrongen op een groter aantal te bouwen wo ningen. De wethouders vertel den dat Alkemade de leeftijd waarop men in aanmerking komt voor zelfstandige woon ruimte met de grootst mogelij ke moeite heeft kunnen terug brengen naar 25 jaar. Het stre ven is er de komende jaren op gericht deze leeftijdseis zelns terug te brengen naar 23 jaar. Indien minister Van Dam zijn zin krijgt, zou dit een forse streep door de rekening van de Alkemadese plannenma kers betekenen. Iedere gemeente krijgt aan het begin van het jaar een wo- ningbouwcontingent toegewe zen door de minister van Volkshuisvesting, die hierin wordt geadviseerd door de Centrale Directie Volkshuis vesting. Naar aanleiding van het aantal toegekende huizen stelt het Rijk geld beschikbaar voor gesubsidieerde woning bouw. Minister Van Dam heeft veer tienduizend te bouwen huur woningen over de provincie Zuid-Holland verdeeld. De meeste huizen mogen gebouwd worden in de grote steden en de groeikernen. Vooral de groeikernen Alphen, Gouda en Woerden en de steden Rot terdam, Dordrecht en Den Haag zijn goedgunstig bedeeld. Volgens de heer Smit van O- penbare Werken in Alkemade is de kans groot dat genoemde plaatsen lang niet éJJe bouw plannen vóór juni aanstaande gereed hebben. In dat geval zal het restant als extra con tip 1 gent worden toegekend l kleinere gemeenten. Dan mor ten die gemeenten hun pla* nen wel vóór oktober aa staande ingestuurd hebben, met al een onzekere situat1 voor veel kleinere gemeent11 in de regio en dus ook voS. Alkemade. Vooralsnog z m premiekoopwoningen en hile zen voor één- en tweep<r: soonshuishoudens niet aan e contingentering gebonden. l,nc verwachting is dat dit wel 1161 gaan gebeuren. De minister S in de toekomst geen premiet schikking meer afgeven voJV, woningen waarvan de na2 0° van de koper nog niet beks P is. Vooral de premie A-boi zal bemoeilijkt worden, ome de subsidie hierop erg hoog 01 (het eerste jaar tot 10.000. J1 tei Een premiebeschikking vo :01 premie B-woningen worg&J zonder'meer afgegeven, t het hierbij om beperkte sub diebedragen gaat.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4