afdeling llergologie ZL stapt °P AZL zoekt uitweg in conflicten bij afdeling Oogheelkunde Afval vuilverbranding kan weer naar België C5 ^Overal A} ate koop T" j MAART Op grote schaal belastingontduiking" LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1982 PAGINA 3 jekoop mee naar lolen rbralflDEN Morgenochtend om half negen! ek vP1"^1 voor v*erde maal een Leids voed- rk 'vatransPort naar Tor"n in Polen. Burgemees- n voo Goekoop is één van de deelnemers aan de lidse expeditie. te 9 ienkfl Leidenaren, die met vijf trucks richting wiiz(pn vertrekken, vervoeren onder meer de i3>r 40.000 gulden aan medicijnen, bestemd een medisch centrum in Torün. Ook jrdt kleding, voedsel en levensmiddelen n"mief»enomen' Zoals gebruikelijk gaan er ook dat® Leiderdorp en Benthuizen ingezamelde lanr^etten mee' ditmaal bestemd voor een LEIDEN De slakken van de Leidse vuilverbranding kunnen naar België worden afgevoerd. Daarmee is de dreiging dat het ophalen van huisvuil in gevaar zou komen doordat men de slak ken niet kwijt zou kunnen, voorlopig uit de wereld geholpen. Rondom het verbrandingsafval, 500 ton per week, ontstond enig rumoer toen de stortplaats in Alphen niet meer gebruikt mocht worden. Een tijdelijke stortplaats werd gevonden in België doch daar bleken problemen met de vergunning te zijn. De vuilver branding kreeg een maand respijt en mocht haar afval in Zoe- termeer dumpen. Oorzaak van de problemen is de voorzichtig heid die de rijksoverheid met het storten van giftige stoffen be tracht. De Leidse slakken blijken echter niet giftig te zijn en bo vendien is de wetgeving in België op dit punt niet zo streng als in Nederland. Het storten bij onze zuiderburen blijft een tijdelij ke oplossing al was het alleen maar om de hoge vervoerskosten. ider- en bejaardentehuis in de omgeving oeee/1 Torun. Ge expeditie wordt woensdag- i dooPnc* teru£ verwacht. '-■(DE DIRECTIE HEEFT MIJ WEGGEPEST" In Leiden vooral vraag naar ongeschoold werk LEIDEN Er is in Leiden vooral vraag naar ongeschoold werk. Meer dan de helft van de bij het arbeidsbureau inge schreven werklozen heeft slechts een lagere school oplei ding en is daarom op dit werk aangewezen. Het gaat er daarom volgens arbeidsbureau directeur Schu macher vooral om bedrijven naar Leiden te halen waarbij ongeschoolden aan de slag kunnen. Volgens cijfers van het arbeidsbureau is de werkloosheidstoename het sterkst on der de jongeren. Twaalf procent van hen is meer dan een jaar werkloos. 50 tot 64 jarigen zijn het langst werkloos. Van de mannen in deze leeftijdscategorie zit meer dan de helft langer dan een jaar zonder baan, voor veertig procent van de vrouwen geldt hetzelfde. Vooral voor de jongere vrouwen is het zeer moeilijk aan de slag te komen. De werkloosheid onder de buitenlanders is relatief groter dan die onder de Nederlanders. De Leidse bevolking bestaat ivoor vier procent uit buitenlanders. Van het totale aantal werkzoekenden is acht procent buitenlander. De toename van werkloosheid was het laatste jaar voor Nederlanders en buitenlanders gelijk. J. Verhoeven koninklijk onderscheiden LEIDEN Burge meester Goekoop van Leiden heeft de heer J. Verhoeven koninklijk onder scheiden. Vandaag ontving de heer Verhoeven uit han den van de burge meester de ere-me- daille in zilver ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Verhoeven is werkzaam bij boekbinderij P.M. Jansen b.v. EIDEN De afdeling nog een half jaar aan de lergologie van het Aca- afdeling Allergologie te ;misch Ziekenhuis verbinden. Het verple- I LZL) en de patiënten die gend personeel heeft zich f 1 £n deze afdeling gebruik op het standpunt gesteld, aken, zitten vanaf 22 dat zij geen injecties meer aart zonder arts. De al- aan de patiënten zullen rgoloog dr. P. Widjaja en toedienen, indien er geen jn asssistente staken met arts aanwezig is. iljgang van die datum hun erkzaamheden. Widjaja ||||- het hoofd en de enige l||ts van de afdeling fleigert in te gaan op een ^nbod van de directie- het AZL om zich voor De maand van de fiscus: De fraude De boetes Verder o.a.: TROUWEN AUTOTEST "STOOKKOSTEN HUIS KOPEN OP EEN VEILING iJSBUf. Abonnee worden? i Wilt u jaarabonnee worden 1 van Maandblad Geld? ^Schrijf uw naam en adres met postcode achterop een enveloppe en stuur deze open enveloppe naar: Maandblad Geld Antwoordnummer 1153 2500 ZJ Den Haag. Geen postzegel plakken. Wacht jPiet betaling op onze accept girokaart (f 40,- voor 10 nrs.). U wordt er beter van! De directie van het AZL pro beert het vertrek van de arts Widjaja op te vangen door al- lergologen uit andere Neder landse ziekenhuizen in te schakelen. Daarover worden momenteel onderhandelingen gevoerd. Deze specialisten zou den in het AZL actief moeten zijn totdat de omstreden reor ganisatie van de polikliniek Allergologie volledig is door gevoerd. „Wanneer er nie mand gevonden wordt, die be reid is het werk van Widjaja voorlopig over te nemen, dan zitten we," aldus een woord voerder van het AZL. Allergo- loog Widjaja heeft voortdu rend gepleit voor het behoud van de afdeling. De heer Widjaja zegt dat hij de strijd voor het behoud van dè afdeling na twee jaar heeft op gegeven. „Ik ben op en ik ben het zat. De directie heeft ge probeerd me weg te pesten en daar zijn ze nu in geslaagd. Ik weiger mee te werken aan de afbouw van de kliniek." Wid jaja wijst erop, dat de patiën ten recht hebben op behande ling door een allergoloog. „Na 22 maart hoeven zij het niet te accepteren, wanneer zij niet door een allergoloog behan deld worden. Het voornemen van de direc tie van het AZL om de afde ling te sluiten heeft nogal wat beroering gewekt onder de CARA-patiënten die van de afdeling gebruik maken. CARA is de verzamelnaam van onder meer astma, hooi koorts en bronchitus. Allergo logie houdt zich met name met deze ziekten bezig. De discus sie over de sluiting van deze afdeling houdt de gemoederen al maandenlang bezig. Directie en bestuur van het AZL stel len zich op het standpunt dat sluiting van de afdeling nood zakelijk is na de pensionering van de kroondocent dr. Voor horst in september 1980. Het AZL slaagde er niet in een op volger voor hem te vinden. De directie ontkent dat bezuini gingen mede ten grondslag lig gen aan het voornemen de af deling te sluiten. De directie en het bestuur van het AZL herhalen in Centrum, het blad van het AZL, van deze week nog eens dat sluiting van de polikliniek noodzakelijk is. „Het AZL heeft de speciale opdracht om wetenschappelij ke ontwikkelingen in de ge neeskunde vanuit de Medische Faculteit mogelijk te maken." Volgens de directie en het be stuur zou dit niet mogelijk zijn wanneer de afdeling Allergo logie als zelfstandige unit zou blijven bestaan. „De patiënten zorg zou verschralen." De 15.000 patiënten die jaarlijks van de afdeling gebruik ma ken, zouden voortaan gehol pen moeten worden door lon- Allergoloog dr. Widjaja: „Ik kan de strijd voor het behoud van de afdeling allergologie niet meer opbrengen. Ik ben op. Ik ben het zat." gartsen en keel, -neus- en oor artsen. Directie en bestuur stellen dat aan een dergelijke opzet nauwelijks bezwaren kleven. „Slechts een klein deel van de patiënten zal met meer dan één specialist in aanraking komen. Alleen voor hen is dat een nadeel van de verkozen koers." Allergoloog Widjaja is een hele andere mening toege daan: „Het is en blijft mijn principe dat je deze ziekten niet als ziekten van één or gaan kan beschouwen. Je kan er dus ook niet longarts of een keelarts op zetten, zoals de di rectie wil." Sluipend De patiënten zijn bang dat hun belangen na sluiting van de zelfstandige kliniek in het ge drang komen. Zij vinden dat er met hun belangen gesold wordt. „Handhaving van de gespecialiseerde afdeling is bit tere noodzaak," aldus me vrouw J. van Wezel. Zij is woordvoerdster van het actie comité tot behoud van de afde ling. Het comité zal maandag 1.400 handtekeningen aan de directie van het AZL aanbie den. Het comité wil met de di rectie van AZL gaan onder handelen over de toekomst van de afdeling. Eind maart moet de Faculteitsraad een be slissing nemen over het voor nemen van het AZL om Aller gologie te sluiten. Wanneer de Faculteitsraad het met de di rectie en het bestuur eens is, zal het nog maximaal een half jaar duren, voordat de reoga- nisatie is doorgevoerd. Me vrouw van Wesel geeft het AZL weinig kans om een op volger te vinden: „Er is toch niemand die daar maar een half jaar gaat werken. Het eni ge dat hij zou mogen doen is het afbouwen van de polikli niek." Dokter Widjaja beaamt dit en stelt: „Als de directie geen vervangende allergoloog vindt, kan ze zeggen, zie je wel, er is geen allergoloog be schikbaar. We moeten de kli niek wel opheffen." De direc tie van het AZL ontkent dit: „Totdat er een definitieve be slissing is gevallen, moet de kliniek onder leiding van een allergoloog functioneren. Op geen enkele manier is er spra ke van een dergelijke sluipen de besluitvorming." LEIDEN Belastingontduiking onder „fatsoenlijke" doorsnee belastingbetalers komt op grote schaal voor maar blijft tot geringe bedragen beperkt. Dit stelde prof. dr. P. Vinke vanmiddag bij zijn afscheid als ge woon hoogleraar in de rechtssociologie aan de Leidse Universiteit. Uit een onderzoek van Vinke blijkt, dat 31 procent van de on dervraagden belasting ontduikt door inkomsten te verzwijgen. Veertig procent doet dat door aftrekposten op te kloppen. Belas tingontduiking komt volgens de ondervraagden bij ongeveer de helft van de mensen in hun nabije ongeving voor. Belastingamb tenaren werden ook ondervraagd. Van hen zegt 4 procent de be lasting te ontduiken door inkomsten te verzwijgen en 8 procent door aftrekposten te fingeren. Van hen vindt 49 procent dat be lastingontduiking in hun naaste omgeving veel voorkomt door inkomsten te verzwijgen en 61 procent door aftrekposten te ver hogen. Volgens Vinke wordt belasting ontdoken, omdat de burger de uitgaven van de overheid onbegrijpelijk en verspillend vindt. Ook de hardheid en pietluttighheid van de belastingambtenaren en ontduiking door anderen zouden een rol spelen. Het ontdui ken van de inkomstenbelasting is voor 54 procent van de onder vraagden een aanvaardbaar verschijnsel. In vergelijking met an dere maatschapplijke problemen als inflatie, werkloosheid en criminaliteit wordt aan het ontduiken van de belasting het minst zwaar getild. BEFAAMDE OOGARTS AL ANDERHALF JAAR NIET IN ZIEKENHUIS LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit en de directie van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) hebben maatregelen ge nomen om de persoonlijke en zakelijke conflicten op de afdeling oogheelkunde bij te leggen. „De maatre gelen moeten leiden tot een herstel van de goede verhoudingen", aldus een woordvoerder. De slechte verstandhouding tussen de directeur-beheerder prof. dr. J.A. Oosterhuis en zijn medewerkers heeft er toe geleid, dat de oog arts mevr. prof. dr. C.C. Kok van Alphen al ander half jaar niet meer op de afdeling Oogheelkunde is verschenen. Zij heeft zich in 1980 ziek gemeld en houdt thans praktijk op haar huisadres. De proble men binnen de afdeling Oogheelkunde zijn in de openbaarheid gekomen door publicaties in het universitair weekblad Mare. Prof. Kok van Alphen heeft internationale faam veroverd op het gebied van hoornvlie stransplantaties. Zij was sinds 1969 aan de afdeling verbon den als wetenschappelijk me dewerker en vanaf 1977 als bijzonder hoogleraar. Vooral persoonlijke conflicten met de directeur-beheerder Ooster huis hebben geleid tot haar vertrek bij de afdeling. Het was echter niet alleen het con flict tussen beiden, die de di rectie van het AZL en het be stuur van de universiteit tot ingrijpen noodzaakten. Er wa ren veel meer conflicten. Het verloop op de afdeling was ook bijzonder groot. Enkele maanden geleden is een onderzoekcommissie aan het werk gezet, die met alle betrokkenen gesprekken heeft gevoerd. Aan de hand van het uitgebrachte rapport, zijn thans maatregelen genomen. Die omvatten in grote lijnen, dat een begeleidingscommissie is gevormd die de leiding van Oogheelkunde zal bijstaan. In die begeleidingscommissie hebben zitting genomen dr. C. de Visser (van Interne genees kunde), die de heer Oosterhuis vooral zal bijstaan in de be heerstaak en de medisch di recteur van het AZL prof. A. Th. Schweitzer die op andere onderdelen zal adviseren. Om de algehele structuur van de afdeling Oogheelkunde te verbeteren wordt een wer vingsprocedure voor een twee de kroondocent (hoogleraar) in gang gezet. Leiden wil met Den Ui jl praten banenplan LEIDEN Het gemeen tebestuur van Leiden heeft minister J. den Uijl van sociale zaken om een gesprek verzocht over de uitvoering van het werk gelegenheidsplan. De ge meente wil op korte ter mijn praten over het af stemmen van het binnen kort uit te brengen Leidse werkgelegenheidsplan op het landelijk plan. Boven dien zou moeten worden bekeken in hoeverre de minister geld wil afstaan voor een aantal reeds uit gewerkte werkgelegen heidsprojecten in Leiden. In de brief aan Den Uijl licht het gemeentebestuur alvast een tipje op van haar werkge legenheidsplan dat over een aantal weken af moet zijn. De drie hoofddoelstellingen in het plan zijn: (1) het scheppen van werkgelegenheid door het splitsen van volledige arbeids plaatsen in deeltijdbanen; (2) het stimuleren van nieuwe be drijven in de kleinschalige .ambachtelijke-industriële sec tor; (3) het versterken van de positie van de werkelozen via niet- of semi-commerciële werkgelegenheidsprojecten. Ten aanzien van dit laatste punt heeft de gemeente diver se plannetjes klaar liggen. „Werk is er genoeg doch het geld ontbreekt om dit werk uit te voeren", aldus directeur Schumacher van het arbeids bureau. Het is de bedoeling een stichting op te richten die het beheer over een aantal projecten moet voeren. Behal ve de 2 april van start gaande klussenbank denkt de ge meente aan een kinderopvang, een fietsenstalling en -repara tie in de binnenstad en bij het station, bewaakte parkeer voorzieningen, een admini stratiekantoor voor verenigin gen en restauratie-bouwbe- drijfjes. Het gemeentebestuur zou graag twee ton van het rijk krijgen om een coördina tor voor deze projecten aan te trekken. In het kader van het werkge legenheidsplan organiseert de gemeente op 26 april een on dernemersdag. Deskundigen zullen op deze bijeenkomst hun licht laten schijnen over het opzetten en het in stand houden van een bedrijf. IIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Klein links PSP, CPN en PPR houden dinsdag 16 maart een ver kiezingsbijeenkomst in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43. De bijeenkomst wordt gehouden met bet oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten op 24 maart en begint om acht uur. De drie partijen zullen dan met één gezamenlijke lijst uit komen. Spre kers zijn Kees Tilanus (PPR), Hekon Pasman (CPN) en Erik Meijer (PSP). De avond wordt opgeluisterd met een optreden van de theatergroep Diskus uit Rot terdam met de Radio Rijnland Show. Lezing Werkgemeenschap „de Ratel" houdt zondag 7 maart een lezing met als onderwerp „Californië". De dialezing wordt verzorgd door J. van Wijck uit Leiderdorp en vindt plaats in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 34. De heer Van Wijck spreek over de bomen in Californië. De lezing be gint om half elf. Vrije School De Vrije School aan de Obrechtstraat heeft een aantal demonstratie-ochtenden op het programma staan. De leerlingen van de tweede klas van de school laten zien wat het onderwijs van de Vrije School inhoudt De bij eenkomsten worden gehouden op zaterdag 6, 13, 20, 27 maart en 3 april en duren van half tien tot elf uur. Vijf jaar Helianth Deze maand bestaat de Helianth als winkel voor biologisch dynamische produkten aan de Herenstraat 5c vijf jaar. Dit jubileum wordt morgen gevierd met een receptie en een poppenkastvoorstelling om elf uur. Volgende week staan activiteiten voor de jeugd op het programma. Inlichtingen over het werk van Helianth en over de activiteiten bij de winkel, telefoonnummer 141513. Lezing Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 9 maart een lezing in hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwes- teeg 11. De titel van de lezing is: „Door de Gnosis tot het Rozekruis". De lezing begint om acht uur. TV-issue De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont woensdag 10 maart de film Networkvan Lumet met onder anderen Faye Dunaway. De film behandelt de gang van zaken bij een Amerikaans televisiestation, waar presentator Beale werkt. Omdat de kijkcijfers, die in de Amerikaanse televisiewereld een bijzonder dominerende rol spelen, te laag zijn, wordt Beale ontslagen. Tijdens het laatste televisieprogramma dat hij presenteert, zorgt Beale voor een sensatie, waar hij het zelf niet levend vanaf brengt. De filmvoorstelling begint om half tien in het pand van de Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100. Gitaarconcert Het gitaarduo Edith Leerkes en Joop Koek en de flui tiste Marleen Roelofs geven woensdag 10 maart een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Op het programma staan werken van on der meer Scarlatti, Pergolesi, Ravel en Ibert Het con cert begint om kwart over acht Kaarten kosten vier gulden en vier gulden vijftig en kunnen besteld wor den bij K&O, telefoonnummer 141141. Kinderfilm „Michey en de bonestaak" is de titel van de eerste kinder film in een serie die woensdag 10 maart vanaf half drie in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt gedraaid. Een kaartje kost drie gulden en kan be steld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. The Dance De band 'The Dance' uit New York treedt vanavond op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat De groep speelt neo-funk met afro-invloeden. De toegangs prijs bedraagt voor niet-leden f7,50 (leden hebben een daalder korting). Morgenavond speelt in het LVC het Belgische muziektheater Tentakel met het stuk 'De laatste strohalm'. De toegangsprijs bedraagt f4,50 voor niet-leden. Politie weer actief in Garenmarkt 17 LEIDEN De politie is gisteren een Turks gezin behulpzaam geweest toen het de eigen woning niet in kon. Het gezin heeft de woning na zeer langdurige leegstand van de gemeentelijke vor deringscommissie toegewezen gekregen, maar de eigenaar van het pand is weinig gelukkig met dit beleid van de gemeente. Hij had het slot van het pand veranderd en aan de binnenkant een grendel gemaakt. De politie heeft de deur met behulp van een deurklem geopend. De eigenaar dreigde de politie met gerechte lijke stappen. ADVERTENTIE Lage Morsweg 66 gekraakt LEIDEN Het pand de Lage Morsweg 66 is gekraakt. Het pand is eigendom van de wo ningbouwvereniging Tuinstad- wijk. De woningbouwvereni ging zou van het pand een mo delwoning willen maken. De politie heeft niet ingegrepen, omdat het pand al sinds maart vorig jaar leegstond en „gezien de onduidelijkheid van de bouwplannen' Actie in Holiday Inn LEIDEN Een groep krakers uit Amsterdam heeft gistera vond in het hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg een kortstondige actie uitgevoerd. Zij deelden pamfletten uit, waarin zij protesteerden tegen het feit dat zij uit hun woning in Amsterdam zijn gezet. Op de plaats van de woning zou een vestiging van Holiday Inn moeten komen. De gewaar schuwde politie greep niet in en de actievoerders verlieten het hotel vrijwillig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3