'Brezjnev is supermens' Kwartiermakers op "weg naar de Sinaï 'Staatsbezoek 'n voortreffelijk succes' Bouwbond FNV: zelf bouwen broodroof Herstel uit recessie nauwelijks mogelijk ^BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1982 PAGINA 1 3ritse „Schutters" komen terug (Van onze correspondent Roger Simons JONDENGroot-Brittannië gaat een nieuwe Landwacht iprichten, die in geval van oorlog ongeveer duizend vitale nstallaties zal beschermen tegen aanvallen door Sovjet-sa- IMoteurs. Het wordt een moderne Dad's Army wat letter- ®/A' vertaald ..Vaders Leger" betekent. Bij buitenlandse tv- dijkers is deze Landwacht bekend door de populaire BBC- ierie „Daar komen de Schutters". Oeze nieuwe „Schutters" krijgen geen eigen wapens, leden tan „Dad's Army" bewaarden hun geweer thuis onder hun ijed. De manschappen moeten kunnen worden ingezet bij t ie bescherming van gaspijpleidingen. telefooncentrales, I dectrische centrales en andere belangrijke installaties te- 1 jen aanvallen, zoals minister van defensie John Nott aan- 1 *af. door Sovjet-parachutisten. Volgens Nott beschikt Mos- kou over goed getrainde speciale troepen, die overal inge- tet kunnen worden om de vijand hulpeloos te maken en ?en invasie te vergemakkelijken. Opvallend is dat Noord- ïerland in tegenstelling tot andere delen van het Verenigd Koninkrijk geen nieuwe Landwacht krijgt. IRA-lid ontsnapt op vliegveld PARIJS Een lid van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), die onder Canadese politiebewaking van Canada naar Dublin moest worden gebracht, is gisteren op het vliegveld Orly bij Parijs ont snapt. De man nam de be nen toen hij en zijn begelei ders op het vliegveld zouden overstappen in een ander vliegtu ig. De verdachte. Ed ward Howell, zou betrokken zijn geweest bij de in 1979 gepleegde aanslag op lord Mountbatten. Hij was door Canada uitgewezen op be schuldiging van het kopen van wapens voor de IRA. Thorpe legt functie bij Amnesty neer LONDEN De vroegere lei der van de Britse Liberale Par tij. Jeremy Thorpe, heeft giste ren bekend gemaakt dat hij geen hoofd van de Engelse af deling van Amnesty Interna tional zal worden. De benoe ming van Thorpe leidde de af gelopen weken tot scherpe pro testen binnen Amnesty. Aan Thorpe's carrière kwam in 1979 een eind na een gerucht makend proces dat tegen hem werd gevoerd. Een manlijk fo tomodel beschuldigde Thorpe ervan hem te hebben willen la ten vermoorden, omdat zij een homofiele relatie met elkaar zouden hebben gehad. Belgisch parlement verwerpt abortus BRUSSEL Het Belgische parle ment heeft gisteren met 95 tegen 92 stemmen een door twee socialisti sche afgevaardigden ingediend voorstel verworpen, dat elke juridi sche vervolging van vrijwillige abortus voor de duur van twee jaar wilde opschorten. De bedoeling van het voorstel was om allereerst de abortuszaken, die momenteel bij de rechtbank in Brussel lopen, uit te stellen opdat er een beter klimaat zou kunnen ontstaan voor een her ziening van de wet die vrijwillige abortus verbiedt. België is met Ier land het enige land in de Europese Gemeenschap waar vrijwillige abortus op enkele zeer beperkte uitzonderingen na verboden is. Satirisch artikel in Russisch blad: MOSKOU Een artikel in Jiet Leningradse literaire tijd schrift Aurora, dat bij verschij nen in december over het hoofd werd gezien, wordt nu ^beschouwd als een satire op de g75-jarrige president Brezjnev. J,Hij is een supermens. Hij Reeft en denkt er niet over om ^lood te gaan, tot verbazing van iedereen", zo staat in het verhaal van Viktor Goljavkin hMonder de titel „een jubileum- toespraak". Het is opgenomen Ollin een nummer van Aurora dat geheel was gewijd aan de 75ste verjaardag van Brezjnev op 19 december van het vorige jaar. Het lijkt op een ironisch arti kel over een bejaarde schrijver die langer leeft dan men had verwacht: „De meesten menen al dat hij dood is, zo groot is hun verbazing voor zijn talent. Maar daar zit hij voor mij, met rode wangen en dik en het is moeilijk eraan te denken dat hij zal sterven. Hij zelf denkt misschien ook niet dat hij dood gaat, maar gebeuren doet het zeker". Het was onmogelijk Goljavkin of redacteuren van Aurora te bereiken. Volgens westerse kringen waren er in de kiosken geen december nummers van het tijdschrift meer te koop. „Eergisteren hoorde ik dat hij was gestorven", aldus het arti kel, „ik wil het niet verhullen, ik voelde vreugde en trots voor onze vriend en collega. Maar de vreugde was voorba rig. Ik hoop dat ik niet lang hoef te wachten. Hij zal ons niet teleurstellen. We vertrou wen hem allemaal. We dat hij zijn werk beëindigt en ons zo gauw mogelijk gelukkig maakt". Een westerse Kremlindeskun- dige zei dat hij het artikel ter zijde had gelegd toen hij het voor de eerste keer las, maar het later met andere ogen ging bekijken. „Als het niet voor Brezjnev is bestemd, dan is het toch ongelooflijk stoutmoedig. Maar te oordelen naar hoe het verhaal is gesteld is het onmo gelijk te geloven dat het louter toeval is", zo meent hij. De speculatie sover de dubbel zinnigheid van de inhoud van het artikel nemen toe op een moment dat Brezjnev in verle genheid wordt gebracht door de omstandigheden dat twee vrienden van zijn dochter Ga- lina beschuldigd zijn van smokkel. Daarmee zouden miljoenen guldens zijn ge moeid. Ook gaat het gerucht dat Brezjnevs zoon Joeri zijn functie van eerste onderminis ter van buitenlandse handel spoedig verruilt voor een min der belangrijke post. Bentley van 350.000 gulden Op de Zwiters M auto-salon i fl Genève is dez;l| nieuwe Bentleijl een van d IB pronkstukken. Het gaat orU een BentieU Mulsanne Tui Bi bo. met ee I| maximum sne 1| heid van 240 k I] lometer per uuH en een mini.II mum prijs va 350.000 gulden Jin Palestijnse studenten demonstreren tegen bezoek Mitterrand JERUZALEM Premier Be gin deed in zijn antwoord op de rede van Mitterrand ook een scherpe uitval naar de Franse minister van buiten landse zaken, Cheysson, die de zitting in de Knesseth bij woonde. Diens recente sugges tie, die de steun van Mitter rand had, dat Israël besprekin gen zou moeten beginnen met de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO werd zondermeer verworpen. Palestijnse studenten op de be zette westelijke Jordaanoever hebben gisteren geprotesteerd tegen het bezoek van Mitter rand. Zij eisten Franse erken ning van de PLO als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. Minister Cheysson had gisteren een ontmoeting met vier Palestijn se burgemeester van de weste lijke Jordaanoever in Jeruza lem. In verband hiermee had den de Israëlische autoriteiten tijdelijk de beperkingen van bewegingsvrijheid voor de bu rgemecsters opgeheven. Al langer d an anderhalfjaar mo gen zij hun steden niet meer verlaten. De vertegenwoordiger van de PLO in Parijs, Ibrahim Soess, zei teleurgesteld te zijn over de rede van Mitterrand in Jeru zalem. Hij vond dat de Franse president onvoldoende uiting had gegeven aan het „lijden van het Palestijnse volk o nder de zionistische militaire bezet ting". Ook maakte Soess be zwaar tegen het onderscheid dat Mitterrand volgens hem heeft gemaakt tussen enerzijds de Palestijnen die in de bezette gebieden leven cn anderzijd flj de overige Palestijnen.„Her, Palestijnse volk is een cn on|| deelbaar cn herkent zich in d|! PLO, die het strijdende Pales IN tijnse volk vertegenwoordigt'li aldus Soess. Mitterrand ha Jij zich tijdens zijn rede in d IN Knesseth niet duidelijk uilgell sproken over de vraag wie hcjj Palestijnse volk moet verte; genwoordigen. Wel suggereer: de hij dat de PLO van bcleiJI zal moeten veranderen, wil z gj een aanvaardbare onderhanr delingspartner worden Hier mee doelde Mitterrand onderII meer op artikel zes in het Pal; lestijnse handvest, waarin d r vernietiging van de joods H staat wordt geëist. De PLO zat eerst Israël moeten erkenneilj alvorens onderhandelingcil van start kunnen gaan, alduU de Franse president. Carl Marks eist van Sovjet- Unie ii zijn geld terug i. WASHINGTON In het C Kremlin is waarschijnlijk [t vreemd opgekeken toen daar de telex binnen kwam, dat Carl Marks de Sovjet-Unie een proces aandoet. Hij is het niet eens met de gevolgen van de revolutie (1917) en eist een schadevergoeding van ruim 1,5 miljard gulden j plus rente over de afgelo pen 65 jaar. Het liefst zou i hij het bedrag in goud ont- 1 vangen. Ma rks vertegen woordigt nakomelingen van drie duizend Amerikaanse bur gers die ten tijde van de tsaar obligaties hadden ge- kocht tegen een alleszins I aantrekkelijke rente van 5,5 procent, uit te betalen in goud. De revolutie gooi de roet in het eten. De reden dat de nazaten van de gedupeerden pas J nu hun schadeclaim heb ben ingediend komt omdat het tot 1976 voor Amerika nen onmogelijk was een buitenlandse regering te vervolgen. De totale waar de van alle betrokken obligaties bedraagt bijna 60 miljard gulden. Zodra de rechter Marks in het gelijk heeft gesteld is alles wat hij nog moet doen de poli tieke erfgenamen van Le nin in het Kremlin zover te krijgen, dat zij aan de eis van de Amerikaanse rechter gehoor geven. MINISTER VAN DER STOEL OVER BEZOEK KONINGIN AAN BONDSREPUBLIEK: (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN „Een uitzonderlijk warme ontvangst, een uiterst geslaagd bezoek, een voor treffelijk succes". In deze toonaard zong minister Van der Stoel van buitenlandse zaken de lof over het staats bezoek dat koningin Beatrix en prins Claus deze week aan de Bondsrepubliek hebben gebracht. De positieve en soms uitbundige reacties van de fjastgevers, alsmede van de media bevestigen, dat men aan Westduitse zijde dezelfde mening is toegedaan. Het staatsbezoek aan onze ooster buren heeft voor Nederland een hoop „goodwill" ge kweekt. Belangrijk is verder dat ko ningin Beatrix in de relatie met de Bondsrepubliek nieu we accenten heeft gezet. An ders dan haar moeder heeft Beatrix de oorlogstijd slechts als kind en daarom maar ten dele bewust meegemaakt. De staatsbezoeken van koningin Juliana en de toenmalige president Heinemann in het begin van de jaren zeventig ontleenden hun belang voor al aan het feit dat zij een doorbraak in de door het oor logsverleden gestoorde be trekkingen betekenden. Daarbij werd een begin ge maakt met de verzoening en normalisering van de ban den. Nieuwe generatie Met koningin Beatrix dat werd bij dit staatsbezoek heel duidelijk treedt echter een nieuwe generatie op de voor grond. Mensen voor wie, zon der het leed uit de oorlogsja ren te vergeten of te verdrin gen, de oorlog een hele ande re betekenis heeft. Het was niet meer alleen het verleden dat een stempel op het be zoek drukte. Tegelijkertijd kwamen de problemen van deze tijd aan de orde. De ko ningin sprak hier verrassend vaak en open over: werkloos heid en economische achter uitgang, de houding tegeno ver de Derde Wereld, de mi lieuvervuiling. energiepro blemen en de zorgen en ang sten van de jeugd. Allemaal zaken die in Nederland net zo op de voorgrond treden als in de Bondsrepubliek, proble men die beide landen voor gemeenschappelijke opgaven stellen. Een ander aspect van Beatrix' reis naar de Bonds republiek was de nadruk op de economische banden. Her en*der is nogal neerbuigend gesproken en geschreven over de koningin als een soort handelsreizigster voor het Nederlandse bedrijfsle ven, culminerend in het beeld van Beatrix als een soort Hollands kaasmeisje. Een dergelijke voorstelling van zaken getuigt van be krompenheid en van een verkeerd of achterhaald be grip van de functie van het staatshoofd in een moderne constitutionele democratie. De vorst of de president is niet alleen vertegenwoordig er van het volk naar buiten, hij of zij moet ook voor de belangen van het land opko men. En tot die belangen be horen niet in de laatste plaats de economische, zeker in een tijd als de onze. Het is dan ook niet vreemd of onwense lijk dat koningin Beatrix een officieel bezoek aan Neder lands grootste handelspartner aangrijpt om de banden nog nauwer aan te halen. Impuls Dit gebeurde in Stuttgart, Gedurende hun driedaagse staatsbezoek aan de Bondsrepu bliek hadden koningin en prins zoveel activiteiten op hun pro gramma staan, dat zij een enkele keer met de tijd in de knoop kwamen. Zoals bij het begin van het gala-diner van bondspre sident Carstens op de eerste avond van hun bezoek, toen mi nister Genscher (rechts naast minister Van der Stoel) op zijn horloge kijkend moest constateren dat het strakke tijdschema niet gehaald kon worden. waar twee zware Nederland se en Zuidduitse delegaties van Economische Zaken en van het bedrijfsleven elkaar ontmoetten om af te tasten in hoeverre de onderlinge han delsbetrekkingen uitgebouwd kunnen worden. Koningin en prins hebben zich in deze gespreksronde niet een keer in de discussie gemengd. Dat hoefde ook niet, het ging om de impuls die zij gegeven hebben. Als deze concrete re sultaten oplevert wat ge zien de reacties niet moet worden uitgesloten heeft ook dit deel van het staatsbe zoek zijn positieve uitwer king gehad. Koningin Beatrix en bondspresident Carstens. Foto's Milan Konvalinka. SCHIPHOL Vanaf Schiphol vertrekken mor gen 28 militairen naar Tel Aviv. Zij zijn de kwartier makers voor het detache ment Nederlandse militai ren dat deel gaat uitma ken van het Multinational Force and Observers (MFO), de zogenoemde V vredesmacht die de terug- 1 gave van de Sinaï door Is raël aan Egypte moet gaan begeleiden. Volgen de week worden zij ge volgd door een groepje dat zorg draagt voor de admi nistratieve afhandeling van allerlei zaken. Op 20 maart vertrekken de eer ste Nederlandse militai ren, een 73 man sterk de tachement, in de richting van de Sinaï. Een onzekerheid betreft voor alsnog het deelnemen van vrouwen in de Sinaï-macht. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie is wat dat betreft uiterst voorzichtig. Belangstelling is er wel. Nu al hebben meer dan 50 vrouwe lijke militairen zich aangemeld voor Sindet, zoals het Sinaï- detachement wordt genoemd. Als vrouwen inderdaad wor den toegelaten, verwacht men nog meer aanmeldingen. Voor de Bedouïnen in de Sinaï is de komst van de militairen nau welijks een spectaculaire ge beurtenis. Deze grote zandbak is vanaf 1956 overspoeld met buitenlandse soldaten die de vrede kwamen bewaken. De MFO-macht echter dient als waarnemer en bewaker van de overdracht van de Sinaï, de laatste fase op weg naar echte vrede tussen Egypte en Israël. De mensen die verantwoorde lijk zijn voor de opleiding van de Nederlandse Sindet-militai- ren zijn zich van deze toch wel historische taak van het deta chement zeer bewust. Er wordt in die opleiding ruim aandacht geschonken aan on derwijs in de geschiedenis van het conflict tussen Egypte en Israël. De militair van de Si naï-macht moet op de hoogte zijn van de achtergronden van de komende gebeurtenissen. Luitenant-kolonel Aalbers: „Een vakopleiding heeft men al gehad als verbindingsman of marechaussee. Hier in As sen geven wij vooral voorlich ting over de achtergronden van de situatie, het land, de conflicten en de wijze van om gang met de mensen daar". Aalbers coördineert de scho ling en training van de Sindet- militairen. Behalve uit voor lichting bestaat die opleiding uit een korte training in En gelstalige radiocommunicatie. Dat laatste is haast het belang rijkste in de opleiding. De Ne derlandse militairen behoren namelijk tot de verbindings eenheden. Dat houdt in, dat ze, in tegenstelling tot de Uni- fil-soldatcn, verspreid worden over de troepen van andere landen. In samenwerking met militairen uit Fidji, Columbia en Amerika doen zij hun werk. En het is juist die men geling van nationaliteiten, die maakt dat alle communicatie in het Engels plaatsvindt. Over de taak van het Sindet is men op de Johan Willem Fri- so-kazerne in Assen zeer gun stig gestemd. „Er is vandaag de dag zoveel ellende in de wereld, dat het een ontzettend goede zaak is dat zo'n macht er is", legt de heer Aalbers uit.' „Kijk eens naar Unifil in Li banon. Dat heeft daar een ze ker effect gehad. Door Unifil wordt er weer gebouwd, gaan mensen weer naar de akkers. Structureel lost een vredes macht niets op, maar stel je eens voor dat het er niet was. Dan ging men elkaar nog steeds te lijf". (Van onze sociaal-econömische redactie) AMSTERDAM Be stuurder Joop van der Glas van de Bouw- en Houtbond FNV heeft het zelf bouwen van wonin gen door amateurs brood roof genoemd. Tijdens een conferentie over zelf werkzaamheid hekelde hij minister Van Dam van Volkshuisvesting, die aan een zelfbouwproject in BELEGGINGSFONDS ESMERALDA: AMSTERDAM De beheerders van het beleggingsfonds Esme ralda zijn sceptisch voor de mogelijkheden voor beleggers in de nabije toekomst. Op een persbijeenkomst zei directeur D. van Raalte gisteren, dat de huidige recessie geen snel voorbijgaande „normale conjuncturele neergang is". Als redenen voor het afwijken van het gewone patroon noemde hij de scherpe daling van de olieprijs en het opdrogen van de vraag naar produkten van de Westerse industrie. Veruit de be langrijkste factor is echter het in vrijwel alle landen uit de hand lopen van de overheidsfinanciën. De rente zal hoog blijven, al dus van Raalte, waardoor herstel nauwelijks mogelijk is. „De conclusie moet dan ook zijn: sta in beginsel wantrouwend tegen over zakelijke waarden". Deze visie ligt ook ten grondslag aan het beleggingsbeleid van Esmeralda. Het fonds, dat zijn tienjarig bestaan viert, heeft veel geld gestoken in Amerikaanse obliga tieleningen met een hoog rentepercentage. De meeste aandelen zijn van dienstverlenende bedrijven, die volgens Esmeralda bij een recessie minder kwetsbaar zijn dan industriële aandelen. Rotterdam hartelijke me dewerking heeft verleend en zelf bouwen heeft aan bevolen. Tegen het zelf opknappen van woningen had Van der Glas geen grote bezwaren het is voordeliger en men heeft er in toenemende mate de tijd voor. Wel waarschuwde hij voor een onderschatting van het werk. Niet voor niets heeft een vak man in de bouw een opleiding van acht jaren achter de rug. Van der Glas waarschuwde ook voor de risico's bij het uit voeren en veranderen van constructies: In de bouw ge beuren jaarlijks 17.000 onge vallen en vallen 30 doden cn dat nog wel onder gerouti- neerden. Anders wordt het als het gaat om het zelf uitvoeren van nieuwbouwprojecten. Dan stoot men bouwvakkers het brood uit de mond, al gauw gaat het bij een complex van dertig huizen om een werkge- legenheidsverlies van tien manjaren. Misschien mag je het de mensen, die geen (be taalbaar) huis kunnen krijgen niet kwalijk nemen, aldus Van der Glas. maar als een ge- meentebstuur (in dit geval Rotterdam) projecten voor zelfbouwers gaat opstellen en de begeleiding bij de bouw gaat overnemen, dan gaat men toch wel te ver, meent de bouwbond. Spookstem ontmaskerd (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het raadsel van de spookstem „Chopper" in een i|j tandartspraktijk in Regensburg is opgelost. Maar de officier 11 van justitie kon of wilde gisteren op een druk bezochte pers-l conferentie niets meer meedelen, dan dat het mysterie was opgelost. Het was pure zwendel, zei de officier, en het had niets te ma- J ken met spoken, geesten of buiksprekers. Zelfs technische 'i j hulpmiddelen waren er niet aan te pas gekomen. Deze sum-ij miere informatie had tot gevolg dat de persconferentie in 1 een chaos ontaardde, de aanwezigen bijna met elkaar op cle jk] vuist gingen, en de geruchten aanhouden. Zeker is dat meer BI dan één persoon in het complot betrokken was: de tandarts7] zelf? Zijn assistente Claudia? De politie misschien ook? Nie-iB mand weet het: misschien wordt „Chopper" nog wel eens het j Duitse monster van Loch Ness. In elk geval zijn de eerste Chopper-liedjes inmiddels op de hitlijsten verschenen. Haig: crisis Guatemala bedreigt veiligheid Mexico LOS ANGELES Guatemala staat aan de vooravond van een crisis die vergelijkbaar is met de toestand in El Salvador cn die in de naaste toekomst een zeer ernstige bedreiging kan vormen voor de veiligheid van Mexico. Dit heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Haig. verklaard in een gisteren door de Los Angeles Times gepubliceerd interview. Volgens Haig is die crisis geen kwestie van „weken of maan- i den" en lijkt een veel grotere bedrei ging voor de Amerikaanse belangen te worden dan de oorlog in El S alvador. „Het is met het probleem van een domino waardoor de een na de ander valt. maar het is een duidelijke op zichzelf staande reeks gebeurtenis sen die heel Midden-Amerika kunnen wegvegen en onder in- i vloed van Cuba kunnen brengen", aldus Haig. Het onderstreepte onder meer dat een bedreiging van Mexico vanuit Guatemala gevaarlijker zou zijn, omdat zich in het zuiden van Mexico grote oliebronnen bevinden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13