FNV staat bij acties alleen Nieuwe regeling ziekengeld kan niet op 1 april ingaan ÜNNENLAND NV EN MHP WILLEN ONDERHANDELEN vamer legt zich neer »ij bezuinigingen !ioger onderwijs ,Als PvdA vierde partij wordt, zal Nederland er anders uit zien" £eicUc(3ouAcmt Bemoedigend signaal Akkoord bereikt over zuivel-cao weer LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1982 PAGINA 11 IVANGENEN WERKEN ONTWIKKELINGS- JEKT IN LAOS V HAAG Politieke gevangenen den gedwongen te werken op een -j Nederlandse ontwikkelingshulp nancieerd project in Laos. Minister l Dijk Ontwikkelingssamenwer- heeft dat gisteren in de Tweede ner toegegeven op vragen van de \-er Van Weezel. gaat hier om het zogenaamde I flo-irrigatieproject dat mede op Ne- "Tands initiatief is gestart en waar- r al 1,6 miljoen gulden is betaald, jecember is volgens minister Van t gebleken dat 201 politieke gevan- en op dit project dwangarbeid ver- iten. Nederland heeft hiertegen via vluchtelingencommissaris in Genè- Hfeprotesteerd. Maniakken bespuiten plastic regenjassen HENGELO In het cen trum van Hengelo zijn gis teren 16 vrouwen gedu peerd doordat de achter kant van hun plastic re genjas was bespoten met een bijtend zuur. Pas bij thuiskomst bemerkten de meeste dames de tochtga ten. Een grootscheepse zoekac tie van politieagenten in burger had geen resultaat. De spuitgasten zijn al ge ruime tijd actief in Twente en hebben het alleen voor zien op plastic regenjassen. Kant-en-klaar gekookte eieren door btw te duur DEN HAAG Kant-en-klaar gekookte eie ren, een nieuwe vondst van een eiergroothan- del in Bornerbroek, worden te duur. De groot handel kan ze niet verkopen omdat voor deze eieren het hoge btw-tarief geldt terwijl voor de „gewone" ongekookte eieren, waarvan de eierhandel er per jaar 500 miljoen verkoopt, het lage btw-tarief geldt. Daardoor zijn de kant-en-klaar eieren een dubbbeltje duurder en dat „maakt de verkoop ervan uiterst moei lijk, terwijl er in werkelijkheid niets aan het ei verandert". In een brief aan de vaste Kamercommissie voor Financiën klaagt het bedrijf zijn nood over de hoge prijs die de huisvrouw voor dat nieuwe ei moet betalen. De produktie van deze eieren, die neerkomt op een gigantische kook-operatie, is 1 februari gestart. Bij V en D CAO- onderhandelingen vastgelopen UTRECHT Ook bij het warenhuisconcern V en D zijn de CAO-onderhande- len vastgelopen. Eerder werden de onderhande lingen over een arbeids overeenkomst bij Ahold afgebroken. Volgens bestuurder Ben van Zweden van de Dien stenbond FNV wil de V en D-directie dat de loon kosten overeenkomstig het kabinetsbesluit met niet meer dan 6,5 procent stijgen. Daardoor is er geen geld voor een aan vulling van het zieken geld. Kamer stemt in met uitgifte van reeds geslagen munt DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met de uitgifte van een zilveren vijftig gulden-muntstuk ter gele genheid van het tweehonderdjarig bestaan van de diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten. De munt is inmiddels al geslagen. Het gaat om 250.000 exemplaren, voornamelijk bestemd voor verzamelaars. Volgens staatssecretaris Kombrink (Financiën) zijn er bij de munt- handel en het Rijksmuntbedrijf al vele dui zenden van besteld. De munt kost vijfenzes tig gulden, inclusief BTW. De Kamer toonde enige wrevel over het feit dat de munten al gedrukt waren voordat het parlement toestemming had gegeven. (Van onze sociaal- economische redactie) .ECHT De vakcen- FNV staat voorals alleen in haar beleid via acties doorbetaling honderd procent net- loon bij ziekte af te Uiringen bij de werkge- diij-s. Zij heeft dit reeds aitlervonden tijdens de hejnpagne in de grafische _|tor en deze week heb- h de twee andere vak- atrales, de christelijke IV en de MHP voor iddelbaar en hoger per- deel, nog eens uitdruk kelijk verklaard, dat zij werkonderbrekingen en stakingen op dit moment afwijzen. Hun standpunt is steeds ge weest, dat er best onderhan deld kan worden over een verhoogd ziekengeld (dat zij ook verlangen) en een eventu ele bijdrage daarbij van de zij de der werknemers als het mes van een ingrijpen in cao bepalingen over ziekengeld van tafel zou zijn. En minister Den Uyl heeft dat mes terug geschoven in de schede. Er is, zo verklaarde CNV- voorzitter Harm van der Meu- len, nog nauwelijks onderhan deld over nieuwe cao's en er is eigenlijk nog niet gebleken, dat de werkgevers niet bereid zijn bevredigende regelingen te treffen met betrekking tot het ziekengeld. De politiek heeft bovendien een onverant woorde druk op de cao-onder handelingen gelegd, want nog steeds verkeert men in onze kerheid over wat er nu precies met de ziektewet gaat gebeu ren. Ook de werkgevers ver keren in het onzekere. Van der Meulen staat, mèt zijn verbondsraad, constructief overleg voor. Er zal behoed zaam moeten worden gema noeuvreerd, want anders is de kans groot dat er een door nie mand in de vakbeweging ge wenste ontkoppeling tot stand komt van de particuliere lonen en de uitkeringen. Anders loopt men bovendien de kans dat men een loonmaatregel over zichzelf afroept en ook dat wil niemand. Met dat standpunt is de FNV uiteraard niet gelukkig. In dat kamp had men erop gerekend en er waren ook wel enke le aanwijzingen voor dat het CNV er even hard tegen aan wilde gaan als zijzelf. Van der Meulen op zijn beurt: We hebben beiden steeds gezegd: als het mes van tafel is kan er zo nodig gepraat worden over bezuinigingen; ónze beleidslijn is dus niet veranderd. Maar wat schieten we ermee op als we elkaar afkatten. De vak centrales en bonden moeten schouder aan schouder gaan staan om het beste te bereiken. De indruk kan snel ontstaan, dat het CNV acties schuwt. Maar dan zegt Van der Meu len: „Als het uiteindelijk gaat om het afdwingen van onze verlangens, komen ook wij in het geweer. We staan bijvoor beeld achter de acties van alle dienstenbonden, die in hun sectoren de werkgevers niet eens aan de tafel kunnen krij gen". Ook de vakcentrale MHP heeft acties tot behoud van het verhoogde ziekengeld thans ongegrond en onverantwoord genoemd. In de eerste plaats, zo wordt gezegd, bestaat er nog grote onzekerheid over de voornemens van het kabinet betreffende de wijziging van de ziektewet. Ten tweede is het mes van ingreep in -de cao's van tafel, zodat er weer onderhandeld kan worden over volledige doorbetaling van verhoogd ziekengeld. De MHP blijft erbij, dat de het ziekengeld onaangetast moet blijven, maar ze is bereid over de financiële consequenties daarvan te onderhandelen. Zij heeft de FN V-bonden en de werkgevers opgeroepen ervoor te zorgen, dat bij eventuele ac ties werkwilligen op geen en kele wijze belemmerd worden om aan het werk te blijven. (Van onze parlementaire redactie) £N HAAG De Tweede Kamer zal zich volgende lek bij de behandeling van de Onderwijsbegroting bddeels neerleggen bij de voorgenomen bezuinigin- t in het hoger onderwijs. Dit bleek gisteren tijdens ;t mondeling overleg tussen minister Van Kemenade £t de Kamercommissie voor Onderwijs. n meerderheid van de Tweede Kamer wil net als de bewinds- n voorrang geven aan het onderwijs op basis-niveau. Van menade heeft in zijn begroting elf miljoen.gulden extra uitge- kken ter bestrijding van onderwijsachterstanden bij kansar- t CDA-kamerlid Lansink kondigde wel aan dat zijn fractie 'ren daar nog wel wat verschuivingen wil aanbrengen in de deling van de beziunigingen. PvdA-er Van den Anker denkt an met een alternatief bezuinigingsvoorstel te komen: een •hoging van de examengelden voor HBO-studenten en „tenta- nstudenten" aan universiteiten. Deze studenten betalen im- rs geen collegegeld. donesisch werkbezoek minister van buitenlandse zaken, prof. dr. Mochtar Kusu- latmadja (rechts) is gisteren op Schiphol aangekomen voor n werkbezoek aan ons land. Hij werd afgehaald door de Indo- 2 slsche ambassadeur in ons land, de heer Ahmad Kosasih -iks). Achter hen lopen de Nederlandse ambassadeur in Indo-, sië, mr. L. van Gorkum (rechts) en de chef protocol van Bui- ilandse Zaken, Beelaerts van Blokland (links). Grootje uitlaten Het lijkt of de heer De Groot zijn zijn zweven de bootje uit laat. Maar schijn be driegt. De heer De Groot laat als bouwer en ont werper van de 12.000 kilo zware en 11.80 lange stalen platbodem „Grootje", deze door een kraan uit de Amstel hij sen. Het schip komt tijdens de Hlswa (12 t/m 21 maart) voor de Amsterdamse RAI te liggen en moet twee ton gaan kosten. (Van onze sociaal- economische redactie) ZOETERMEER De nieuwe regeling voor het ziekengeld, zoals het mi nisterie van Sociale Zaken die in het hoofd heeft, kan vanwege de vele technische haken en ogen niet reeds op 1 april in gaan. Deze mening heeft de Sociale Verzekerings raad gisteren kenbaar ge maakt in een advies aan het departement. Ook de met de uitvoering belaste bedrijfsverenigingen me nen, dat een verantwoor de invoering op de beoog de datum vrijwel onmoge lijk is. Van verschillende kanten werd tijdens de SVR-vergade- ring erop gewezen, dat men in een onmogelijke situatie is ko men te verkeren doordat het aanvankelijke ziektewetplan is ingetrokken en nog steeds niet bekend is, wat het nu gaat worden. De bedrijfsverenigin gen zijn dan ook gestopt met de technische voorbereiding van de uitvoering. In het SVR-advies wordt erop gewezen, dat voor het heffen van premies over het zieken geld wetswijziging nodig is en dat lukt vast niet voor 1 april. Gepleit wordt voor een over gangsregeling voor degenen, die vlak voor 1 april ziek wor den ingeval er inderdaad vijf wachtdagen voor rekening van de werkgever komen en die niet bij de bedrijfsvereni gingen verzekerd mogen wor den. De vreemde situatie zou immers kunnen ontstaan, dat een zieke eerst ziekengeld krijgt, dan weer een paar da gen uitkering van de werkge ver en vervolgens weer zie kengeld van de bedrijfsvereni ging; dat zou zeer verwarrend zijn. Intussen dreigen er vertragin gen te ontstaan bij de uitbeta ling van reeds toegekend zie kengeld. Dit is een gevolg van salarisacties, die de Diensten bond FNV houdt bij de kanto ren van het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor (GAK). Vooral tijdige betaling aan hen, die rechtstreeks van het GAK hun ziekengeld krij gen (twintig procent van de uitkeringen, de andere tachtig procent loopt via de werkge vers) komt in gevaar. In het district Den Haag bijvoorbeeld lopen thans 500 mensen het gevaar, dat hun wekelijkse uitkering niet op tijd zal wor den betaald. Ook in andere di stricten moet met vertraging rekening worden gehouden. HOOGLERAAR: Veel belasting fraude heeft gering resultaat LEIDEN Belastingfraude onder „fatsoenlijke" doorsnee- belastingbetalers in ons land komt op grote schaal voor, maar blijft beperkt tot geringe bedragen. Uit een onderzoek blijkt dat 31 procent van de ondervraagden zegt inkomsten voor de belastingen te verzwij gen. Veertig procent klopt de aftrekposten op. Prof dr P. Vinke zei dit vandaag in Lei den, waar hij afscheid nam als hoogleraar in de rechtssociolo gie. voor het onderzoek zijn ge sprekken met 1800 belasting betalers gevoerd. Ook belastin gambtenaren zijn onder vraagd. Pikant detail: van de laatste groep zegt slechts vier procent de belasting te ontdui ken door inkomsten te ver zwijgen. Acht procent van de ambtenaren gaf toe aftrekpos ten te „verzinnen". Volgens Vinken vinden veel mensen een rechtvaardiging voor hun gedrag door te wijzen op de „overtrokken onbegrijpelijke en verspillende overheidsuit gaven". Vervolg van de voorpagina) EN HAAG De PvdA- actie is zich ervan he ust, zo bleek uit een gis- ren gepubliceerd com- uniqué, dat haar huidige ouding niet in overeen- emming is met het re- serakkoord. Enerzijds ouden de socialisten wel ast aan het stimuleren an de werkgelegenheid ii'het principe van eerlijk delen, maar anderzijds til len zij minder zwaar aan •het stabiliseren van de be lasting- en premiedruk en aan het verlagen van het financieringstekort. „Er zij op gewezen dat ten tij de van de opstelling van het regeerakkoord niet te voorzien was dat tegen vallers in de orde van grootte als thans blijkt, zich zouden voordoen", al dus het communiqué. Het willen terugdringen van het financieringstekort, in de hoop dat daardoor de rente daalt en het bedrijfsleven dus weer meer gaat investeren, is voor het CDA reden te blijven hameren op de noodzaak van 4,5 miljard bezuinigen. En ook D'66 denkt dat 2 miljard te weinig is. Bij de PvdA bestaat daar weinig begrip voor. Max van den Berg: „Wat heeft dat voor zin, als je tegelijkertijd door zo'n bezuiniging de eco nomische groei vermindert met 0,75 procent en zo nog eens 20.000 mensen werkloos maakt". Volgens de PvdA- voorzitter maken CDA en D'66 zich schuldig aan het sla ken van inhoudsloze kreten, „als zij blijven roepen dat er 4,5 of 3,5 miljard bezuinigd moet worden, zonder dat ze doordenken wat dat betekent". De PvdA-voorziter deed een beroep op de coalitiepartners om daarmee op te houden en in plaats daarvan te proberen het land weer bestuurbaar te maken. Ombuigen is zijns in ziens een zaak van vijf a tien jaar, en dan nog moeten er sterke politici op de departe menten zitten. Volgens Van den Berg zal zijn partij zich niet van de wijs la ten brengen door het weglo pen van haar kiezers. Hij kwam zelf aanzetten met de jongste opiniepeilingen, waar in de PvdA omgerekend onge veer zestien kamerzetels ver liest (van 44 naar 28) en klei ner wordt dan de VVD (30 ze tels). Zelfs acht Van den Berg het niet uitgesloten dat de PvdA kleiner wordt dan D'66. Dat bleek uit de volgende waarschuwende opmerking: „Als de PvdA de vierde partij van het land wordt, komt het politieke palet er wezenlijk anders uit te zien". Van den Berg ziet in dat geval de sa menleving in ons land „har der, autoritairder en ongelij ker" worden. Volgens hem zijn het nu „beslissende jaren". Na maanden van mededelingen over aantallen te scheppen banen, na maanden verwachtingen wekken, ligt het er dan uiteindelijk: het werkgelegenheidsplan van minister Den Uyl van Sociale Zaken. Uit het plan blijkt een gewijzigde hou ding van deze minister: het is aanmerkelijk realistischer dan de publieke uitlatingen, die hij er de afgelopen maanden aan heeft laten voorafgaan. Een gewijzigde houding van de mi nister in positieve zin. De constatering dat het nu gepresenteerde plan wel degelijk getuigt van realisme, houdt tevens een vrij sombere vaststel ling in: het tegen de stroom van de toenemende werkloos heid in roeien doet het kabinet maar nauwelijks vooruit ko men. De te scheppen arbeidsplaatsen zijn maar net voldoen de om^het verlies aan andere arbeidsplaatsen weer op te vul len. Dat is geen verwijt aan het kabinet; het toont aan hoe ernstig de sociaal-economische situatie is. Het is juist te be treuren dat sommmige politici en organisaties zich om die re den wat laatdunkend uitlaten over het werkgelegenheids plan. Daarmee wordt een situatie geschapen, waarin hoogst belangrijke activiteiten min of meer in een ridicule sfeer worden getrokken. Dat werkt ondermijnend. NATUURLIJK: het werkgelegenheidsplan is niet alleenza ligmakend. Het moet nadrukkelijk worden beschouwd als slechts een onderdeel van het totale werkgelegenheidsbeleid. Niet eens zo'n groot onderdeel, maar wel erg vitaal. Andere onderdelen zijn de ombuigingen en het stimuleren van nieu we investeringen. Ombuigingen, omdat daarmee het finan cieringstekort wordt verlaagd, de rentestand daalt en de in vesteringen toenemen, waardoor de werkgelegenheid groeit. Rechtstreekse stimulering van investeringen, omdat daarmee de ontmoediging van ondernemers kan worden weggeno men, hetgeen ook structureel de werkgelegenheid ten goede kan komen. Beide instrumenten werken vooral op wat lan gere termijn. NAAR de werknemers toe zijn echter op korte termijn be moedigende signalen noodzakelijk. Het is bijvoorbeeld maat schappelijk onaanvaardbaar om jongeren jarenlang zonder werk of een andere zinvolle bezigheid te houden. Dit werk gelegenheidsplan is een bemoedigend signaal naar de samen leving, zoals ook het binnenkort te presenteren jeugdwer- kloosheidsplan van minister Van der Louw dat zal moeten zijn. Want langdurige werkloosheid in grote omvang werkt ontwortelend en bedreigt daardoor veel meer dan we be vroeden onze samenleving en ons democratisch bestel. FNV-BONDEN WIJZEN RESULTAAT AF UTRECHT De zuivelwerkgevers en vier kleinere bonden in de zuivelsector hebben in principe overeen stemming bereikt over de nieuwe zuivel-cao. De nieu we cao garandeert het volledige ziektegeld, maar biedt geen enkele verbetering bij andere arbeidsvoorwaar den; in feite dus een verlenging van de oude afspraak. Dit was voor de Industriebond en Voedingsbond van de FNV aanleiding om het akkoord af te wijzen. De vier kleinere bonden zijn de Voedingsbond en Indu striebond van het CNV, de Unie BLHP en de Vereni ging van Hoger Personeel in de zuivelsektor. De Voedingsbond en de Industriebond van de FNV voelen zich door de werknemers gepasseerd omdat de garantie van het ziek tegeld van vakbondszijde teveel consessies vraagt. Uitbreiding van de vakantie, verbetering van toeslagen voor vuil en zwaar werk en verhoging van de minimum vakantietoeslag en -prijs compensatie stonden ook op het verlanglijstje van de FNV. De heer G. Koster, bestuurder van de Voedingsbond van het CNV, zei namens de instemmende bonden dat het principe-ak koord gezien de huidige omstandigheden zeker voldoende is. Volgende week moet blijken of de achterban van de vier kleine re bonden dat ook vindt. Een woordvoerder van de Voedingsbond FNV heeft inmiddels gedreigd dat de zuivelwerkgevers acties op hun bedrijven kun nen verwachten als ze het „nep-akkoord" met een paar kleine bondjes ondertekenen. Leidschendamse autohandelaar hoofdverdachte in hasjsmokkel ZOETERMEER In de hasj-smokkelzaak, waarbij de Zoetermeerse politie in samenwerking met de districts recherche twee weken geleden 570 kilo gele Libanon op het spoor kwam, zijn opnieuw drie mannen aangehou den. Het zijn een 35-jarige lasser uit Voorschoten en een 42-jarige Haagse uitvoerder, die bekenden het transport van Marokko naar Nederland verzorgd te hebben. Een 38-jarige autohandelaar uit Leidschendam, die afge lopen week in zijn woning werd gearresteerd, is volgens de politie degene die de aanzet gegeven heeft tot de smokkel. Twee weken geleden betrapte de politie drie mannen in Oegstgeest die de hasj aan het overladen wa ren uit een camper. Het totaal aantal arrestaties is nu op zes gekomen. Er worden niet meer arrestaties verwacht. De arrestanten zijn gisteren voorgeleid voor een Haagse officier van justitie. Veel bewolking DE BILT-KNMI De afgelo pen nacht heeft het op ver schillende plaatsen in het bin nenland een enkele graad ge vroren. De temperatuurdaling had te maken met een rug van hoge luchtdruk die via de Britse Eilanden zijn invloed naar onze omgeving uitbreidde en die de wind deed afnemen en de bewolking grotendeels verdreef. Ook vandaag over dag bleef de rug van hoge luchtdruk het weer in ons land bepalen. Voor de komen de dagen wordt weinig zon verwacht. Onder invloed van oceaandepressies zal een gelei delijk toenemende zuidweste lijke stroming tot stand wor den gebracht die vanaf de Oceaan veel bewolking zal gaan aanvoeren. Daarbij is voor morgen de kans op regen nog klein. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam l.bew. De Bill zw.bew. Dooien mist Eelde regenbui Eindhoven on bow Oen Heider h.bew. Lh fl'di Twente on bow. Vlissingen on bow. Z -Limburg mist Brussoi Frankfort Geneve I Innsbruck Klegenfurt Kopenhagen i Luxemburg on bow onbew. 10 -10.7 n Malaga Malkx ce Munchen geh bow. 15 7 12 n Stockholm sneouw Wenen zw bow. Zurich goh bow. Casablanca onbew. Istanboei mist Las Palmes l.bew

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11