FME vraagt meer tijd voor herberekening Werkgevers houden roet bij stuk na stakingen grafici lei Bouwfonds verlaagt ie hypotheekrente Qeid&aQowuvnt Dreiging van looningreep nog volledig r Geen krant BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 MAART 1982 PAGINA 9 Grondwater vervuild met arsenicum APELDOORN Maatregelen om het Apel- doornse Lukasziekenhuis in de toekomst te be schermen tegen doorsijpelend grondwater met giftig arsenicum kosten minstens 2 miljoen gul den. Dat hebben het scheidend directielid K.J. Sprangers en zijn opvolger E. Verboog meege deeld. Het ziekenhuis is te laag gebouwd, waar door al snel na ingebruikneming/wateroverlast ontstond De provincie trok eeri ontheffing in om grondwater te onttrekken nadat er arseni cum in het water was gevonden; Het gif, dat in deze hoeveelheden niet schadelijk zou zijn, schijnt van een vuilstortplaats te komen. De Grondmij meent dat het ziekenhuisterrein op gehoogd moet worden en dat er er bouwkundi ge voorzieningen moeten komen. De directie vhdt dat het rijk de kosten moet betalen. „Vrouw verzint verkrachting" AMSTERDAM „Wij hebben het sterke vermoeden dat zij het hele verhaal ver zonnen heeft". Dat zei de officier van jus titie in Amsterdam gisteren over de 25-ja- rige vrouw die eind januari door een par ketwacht verkracht zou zijn In de Bijl merbajes. Vooral de tijdstippen die de vrouw noemde kloppen volgens de offi cier niet. De vrouw, die inmiddels als ver dachte is verhoord, blijft bij haar verkla ring. Deze week wordt beslist of zij ge rechtelijk vervolgd wordt. De parket wacht en zijn collega, die op de uitkijk zou hebben gestaan, worden niet meer als ver dachten aangemerkt. De verkrachtings aangifte van de vrouw was indertijd ook binnen de vrouwentoren in de Bijlmerba jes een omstreden zaak. Het verhaal moest wat hen betrof „met een kilo zout worden genomen". Hogere gasprijs: Landbouwschap gaat tuinbouw steunen DEN HAAG Het Landbouwschap gaat alles op alles zetten om tuinbouwbedrijven in nood te helpen. Alle aandacht wordt gericht op verbetering van de prijzen van producten uit de glas tuinbouw. Dat is nodig, omdat de gasprijs voor tuinders de ko mende 13 maanden fors zal stijgen, aldus voorzitter D. Luteijn gisteren. Luteijn constateert dat het duurdere gas de tuinders duizenden guldens per seizoen meer gaat kosten. Het Land bouwschap heeft met de Gasunie afgesproken om de gasprijs voor tuinders tot 1 april 1983 op te trekken tot het niveau dat de industrie betaalt. Dat is gebeurd onder druk van de landbouw ministers in de EG, en van de Europese Commissie. Nederlandse tuinders krijgen hun gas goedkoper dan tuinders in andere lan den. Het prijsverschil met de industrie is nu 11 cent per kuub. De Europese Commissie wil dat het tuindersgas op 1 oktober dit jaar al evenveel kost als het industriegas. Er loopt een juridische procedure over de gasprijs bij het Europese Hof. Nederlandse marinier dood aangetroffen bij oefening in Noorwegen DEN HAAG De 33-jarige Willem Thuis uit Veenendaal, beroepssergeant bij de mari niers, is gisterochtend in het Noorweegse Hemnes dood aan getroffen in zijn rupsvoertuig. Sergeant Thuis nam deel aan de voorbereidingen van de NAVO- winteroefening „Alloy Ex press", die deze maand in het noorden van Noorwegen wordt gehouden. De Nederlandse krijgsmacht en de Noorse poli tie stellen een onderzoek in naar de doodsoorzaak van de marinier. (Vervolg voorpagina) EN HAAG De grafici 'bben gisteren met hun -uursstaking de spits af- Jbeten van een serie ac- tegen de ziektegeld- tnnen van het kabinet, ze acties hebben de dlingen die werkgevers i werknemers in het cflict hadden ingeno- mq niet gewijzigd. &hts één ondernemer, d directeur van het ckkerijtje Hoppers (24 vJuemers) in het Lim bus* Landgraaf, heeft vtlgird sympathie te vonvoor de verlangens vadegrafici. De overige w^gvers houden voet bijuien wachten af of Dr e Papier, de grafi- schbfcd van het FNV, zijiüngement om vol gen wek bij een aantal speouibedrijven sta king oor onbepaalde duute rganiseren, ook waazal ïaken. Met ciflic.ussen de werkge vers wenemers in de gra- :ischesect> en in mindere Tiate 'ssepe grafische bon ten FIV CNV onderling tateertvan »rige week dins- lag, ton de)derhandelingen ver en niwe CAO werd fgebrtxen. }e FNV-bond >ruk ei Paj- wilde van de 'erkge'ers garantie dat et zielenge hoe dan ook oor hondei procent zou worden doorbetaald, zonder dat het de werknemers extra geld mag kosten. De werkge vers vroegen daarop enkele dagen respijt om de kosten van dat voorstel te berekenen en de nadere plannen van het kabinet af te wachten. „Op dat moment is er kortslui ting ontstaan", vertelt Peter Van Beurden, voorzitter van de Druk en Papier-afdeling Den Haqg terwijl hij in het ac tiecentrum in de Residentie stakingsbriefjes in ontvangst neemt. Zo'n driehonderd werknemers wachten geduldig in een lange rij tot ze aan de beurt zijn om zich als officiële staker in te kunnen laten schrijven. Van Beurden: „Kijk, het ziekengeld beschouwen wij als een verworven recht. Wij kunnen niet toestaan dat dat recht wordt aangetast. Dit is een teer punt voor de grafici, dat blijkt wel uit de grote op komst voor deze actie. Het ziektepercentage ligt in de grafische sector hoger dan el ders. Grafici moeten namelijk vaak met gifstoffen en in ploe gendienst werken. Dat is onge zond. Ze zouden door de maat regel extra getroffen worden". De voorlopige plannen van het kabinet (die overigens gistera vond zijn teruggehaald bij de Raad van State voor een nieu we overweging) willen dat de ziekengeldpremie met 0,2 pro cent verhoogd wordt en beo gen een verlaging van het uit keringspercentage tot 92 pro cent. Het blijft voor de vakbe weging mogelijk om in CAO- onderhandelingen te eisen dat dit percentage v aangevuld wordt tot 100 procent (de werkgever moet in dat geval het verschil bijpassen) maar, zo stelt het kabinet: de loon kosten mogen totaal dit in 1982 met niet meer dan 6,5 procent stijgen. Wordt deze grens overschreden, dan grijpt de re gering met een loonmaatregel in. Aan de werkgevers in de gra fische sector, verenigd in het KVGO, stellen wij daarom de vraag: kan dat, handhaving van de ziekengelduitkering én tegemoetkomen aan de ove rige eisen van de bonden (o.m. handhaving prijscompensatie, uitbreiding VUT) en toch bin nen een loonsomstijging van 6,5 procent blijven? Het ant woord van beleidsmedewerker sociale zaken W. Laman is een onverbloemd „nee". Laman: „Als wij aan de eisen van de FNV-bond tegemoet zouden komen, dan lokken wij daarmee een nieuwe loon maatregel uit. De loonsom stijgt bij een handhaving van de prijscompensatie, en door incidentele loonsverhogingen al met 7,7 procent. Wij hebben bij het hoofdkantoor van het GAK geïnformeerd wat hand having van de 100-procents ziekenuitkering ons zou kos ten. Daar berekende men dat zo'n maatregel de loonkosten met nog eens één procent zou verhogen. Daarmee kom je dus uit op 8,7 procent. Tel daarbij op 0,5 procent extra kosten door een uitbreiding van de VUT waar wij het al over eens waren en je zit op een stijging van ruim negen procent. Dat is niet alleen voor net kabinet, maar ook voor ons onaanvaardbaar". Volgens Laman zijn er geen mogelijkheden om de impasse in het cao-overleg te doorbre ken. Handhaving van het zie kengeld is voor de werkgevers bespreekbaar, benadrukt hij, op voorwaarde dat de werkne mers de extra kosten zelf dra gen of op andere punten inle veren. Druk en Papier stelt zich op het standpunt dat het met die loonkostenstijging nogal meevalt. „De verhalen over een loonkostenstijging zijn schromelijk overdreven. De incidentele loonstijging, uitbreiding van de VUT-rege- ling en prijscompensatie zorgt dat er een kostenstijging van 6 a 7 procent optreedt", zo schrijft de bond in een com muniqué. De kosten van het Stakingsleider Staas slaagde er gistermiddag niet in de stakers bij Sijthoff pers in Rijswijk te bewe gen de blokkade op te heffen. Daardoor kon onder meer deze krant niet verschijnen. handhaven van de 100-procent ziekenuitkering zijn volgens Druk en Papier „nihil" omdat de werknemers tenslotte zelf premie betalen voor hun zie kengeld. De christelijke vakbond CNV stelt zich zoals gemeld gema tigder op. Wat de kosten aan gaat meent deze bond dat over dit aspect maar gepraat moet worden als er meer duidelijk heid over is. De CNV wil dat er een eenjarig CAO-contract wordt afgesloten, met daarin een apart protocol over de zie kengeldkwestie. Mocht blijken dat handhaving van het zie kengeld de loonsom te veel op drijft, dan moet alsnog onder handeld worden over de ver deling van de kosten. Aan de stakingsacties deed het CNV gisteren dan ook niet mee. „De beslissing om af te wijken van het FN V-standpunt was voor ons heel moeilijk", ver telt CNV-bestuurder Rob van Kesteren. „Met de FNV-bond is er altijd een goede samen werking geweest. Maar nu moet ik helaas vaststellen dat er nog maar één mening geldt, en dat is die van de FNV. De FNV weigert de mening van een ander te respecteren en wij waren toch echt niet van plan ons door de FNV-trein mee te laten zeulen. Dat is de verhoudingen niet ten goede gekomen". Waar bij het CNV aangesloten grafici wèl werkten en FNV- collega's niet, kwam het giste ren soms tot heftige--woorden wisselingen. Van Kesteren verklaart over aanwijzingen te beschikken dat werkwilligen, onder wie CNV-ers, door sta kers zijn bedreigd of zelfs ge molesteerd. Iets concreets wil hij daarover overigens niet kwijt. Bovendien zou de Druk en Papier via „ronselpraktij ken" getracht hebben de CNV leden af te troggelen, aldus Van Kesteren. FN V-secretaris Piet van Buul bestempelt die beschuldigingen evenwel als „pure onzin". Van Buul „Dat het CNV anders denkt over acties is prima, maar dan moet Van Kesteren niet gaan zeu ren". Het gekissebis tussen FNV en CNV ten spijt ziet het er naar uit dat Druk en Papier volgen de week opnieuw actie zal voeren voor het behoud van het ziekengeld. Volgens Van Buul zijn stakingen voor onbe paalde duur te verwachten als de werkgevers voet bij stuk houden. Druk en Papier voelt het meest voor „speerpuntac ties", waarbij niet de hele be drijfstak wordt platgelegd maar bepaalde ondernemingen eruit worden gepikt. Estafet testakingen, waarbij bedrijven elkaar na verloop van tijd af lossen, behoren ook tot de mo gelijkheden. De grafische werkgevers overwegen op dit moment nog niet naar de rechter te stappen. Als de FNV-bond via langdurige sta kingen volgende week de boel op de spits drijft, dan is dat echter niet uitgesloten, zo waarschuwde een woordvoer der van het KVGO. PAUL KOOPMAN t Bouwonds verlaagt met ingang hederde hypotheekrente^ >r hypdheken met gemeente- intie mar 11,7%. ir hypdheken zonder gemèènte- intie mar 11,9%. leidt ©k voor de te-Rust Hypotheek, bouwfonds verstrekt hypotheken •Ie huiten, bestaande eh'hieuw- fc/. Ook wanneer u binnenkort een •"herziening van uw huidige fyheek staat te wachtpn, kom dens praten. Met uvirmakelaar of •niouwfonds infocentrum: La - ,0 Boarkt 2. (071) 134343 Rojam Ccxgel 245, (010) 13 6510 Detag Nasjiein 13, (070) 650800 buwfonds Nedfidse Gemeèflten Coupon Stuur mij documentatie over de Bouwfonds-hypotheek I Naam Adres Postcode I Plaats j Telefoonnummer I Coupon in gesloten envelop zonder postzegel sturen aan: Bouwfonds Antwoordnummer 1Ó306 2300 WB Leiden (vervolg van de voorpagina) Tijdens de onderhande lingsvergadering brachten Rijkse (FNV) en Laurier (Unie) een suggestie in, die door Ter Hart con structief werd genoemd. Het blijkt namelijk, dat als gevolg van afnemend ziekteverzuim in de me taalindustrie thans on danks recente premieda ling in feite duidelijk meer premie voor het zie kengeld wordt opgebracht dan nodig is om de uitke ringen te dekken, nog af gezien van de reserve die er al is. Daarmee zouden de meerkosten voor het verhoogde ziekengeld, door de vakbonden ge schat op 1,3 procent en door de werkgevers op 2 procent, kunnen worden betaald. Ter Hart wilde enkele reken meesters aan het werk zetten om na te gaan of er genoeg ruimte aanwezig is en daarna zou hij van zijn bestuur nog machtiging moeten krijgen om die ruimte voor ziekengeld te besteden, dan wel om de pre mie verder te verlagen. Voor dat rekenen en het afwikkelen van de procedure meende hij tenminste tot dinsdag tijd no dig te hebben, als er toch een nieuwe onderhandelingsverga dering wordt gehouden. De Unie zag de redelijkheid daar van in, de FNV wilde niet verder gaan dan de ultimatie ve datum opschuiven tot zater dag. Toen de FME vasthield aan dinsdag, verlieten de on derhandelaars van de indu striebond FNV de vergadering en zij wilden er ook dinsdag niet in terugkeren. Rijkse, op de gang voor de vergaderzaal: „Die berekeningen kunnen in een halve dag worden ge maakt, en van die procedure problemen bij de FME kom ik niet onder de indruk. Kenne lijk wilde men de zaak over de achtste maart heen tillen, de dag, die wij voorlopig reeds als stakingsdag hadden aangewe zen". De industriebond CNV had al eerder verklaard best bereid te zijn te onderhande len over de kostenconsequen ties van verhoogd ziektegeld, die deze bond ook verlangt. Laurier zei, er bijna zeker van te zijn, dat men uit het pro bleem komt. Ter Hart zei na afloop: „Er was sprake van een zeer bij zondere situatie: voordat de onderhandelingen waren be gonnen, lag er al een ultima tum. Niettemin hebben wij ons bereid verklaard, om alles te bespreken wat redelijk is. Ik hoop, dat bij de FNV het ge zonde verstand uiteindelijk zal zegevieren en dat zij alsnog met het tijdschema zullen in stemmen. Het zal toch nog een hele heksentoer zijn om voor dinsdag met alles rond te ko men. Het zal hoogst voorbarig en onredelijk zijn, als de sta kingen zouden doorgaan. Maar voor die dreiging wijken we niet". Ter Hart zei tenslotte een gerechtelijke procedure te gen de industriebond FNV te overwegen, maar ook daar voor heeft hij instemming van zijn achterban nodig, en die krijgt hij wellicht evenmin voor het weekeinde. VOOR het eerst in haar geschiedenis is onze krant niet ver schenen als gevolg van een staking. Op de voorpagina biedt de directie haar verontschuldigingen aan voor het feit, dat wij gisteren verstek hebben moeten laten gaan. Het is zinvol ook op deze plaats in te gaan op de betreurenswaardige acties van gisteren. Bij de lezer dient elk eventueel misverstand te worden weggenomen: het ging gisteren NIET om een actie van zijn krant. En wie onze commentaren in deze kolom re gelmatig volgt, kent ons standpunt in deze kwestie, dat over eenkomt met dat van het CNV: in het ontstane conflict was een staking niet op zijn plaats. ZEER vele medewerkers van ons bedrijf hebben zich tot het uiterste ingespannen om de krant toch bij de lezer in de bus te krijgen. Het is niet gelukt. Dat kwam niet omdat een aan zienlijk deel van het grafisch personeel had gemeend het sta kingsparool van de FNV-bond „Druk en Papier" op te vol gen. Met alle overige afdelingen heeft de redactie gisteren gewoon haar werk gedaan en samen met een kleinere groep grafici die wel aan de slag was gegaan de krant vervaardigd. Slechts een kleine groep stakers heeft tenslotte door een blokkade de verspreiding van de krant verhinderd. Die blokkade was in strijd met voor de actie gemaakte af spraken. Dat was ook het standpunt van leiders van de FNV- bond „Druk en papier", die nog hebben getracht de blokkade op te heffen, maar die hun leden niet meer in de hand had den. BEWUST is bij de nummering van de krant van vandaag de uitgave van gisteren overgeslagen: die krant is wel degelijk gemaakt, maar niet verspreid. Het zal de lezer inmiddels dui delijk zijn hoezeer wij dat betreuren. (Vervolg van de voorpagina) Het kabinet is in zijn laatste versie van de ziektewet- voorstellen nog steeds uitgegaan van een opbrengst van 1,4 miljard gulden. De lastenverlichting voor het bedrijfsleven, die daar deel van uit maakt, mag niet worden verminderd, meent het kabinet. Ingrijpen in cao's komt in het uiteindelijke wetsvoorstel weliswaar niet meer voor, maar die dreiging blijft dus wel levens groot boven werkgevers en werknemers hangen zodra die lastenverlichting in gevaar komt. Dat zal niet alleen gebeuren als de heffing van alle sociale pre mies die voortaan ook over het ziekengeld betaald zullen moe ten worden, op de werkgevers wordt afgewenteld, maar ook als de algehele premiestijging van 0,2 procent voor de werknemers, waartoe het kabinet heeft besloten, door hen op de werkgevers wordt verhaald. Naast deze premieheffing en -verhoging heeft het kabinet ook besloten het aantal wachtdagen voor de werkgevers uit te brei den van twee tot vijf. Herverzekering hiervan door de werkge vers wordt toegestaan. Een wachtdag voor werknemers vindt het kabinet wenselijk, maar laat het regelen hiervan over aan de sociale partners. De Sociale Verzekeringsraad heeft in een advies aan het kabinet er op gewezen dat het niet herverzekeren van wachtdagen tot vreemde situaties kan leiden. Een werknemer die zich dan niet op tijd ziek meldt kan dan niet worden gestraft omdat dat recht aan de controlerende bedrijfsverenigingen en niet aan de werk gevers is voorbehouden. De SVR plaatst grote vraagtekens bij de opbrengst van het terugdringen van het ziekteverzuim dat met de maatregelen wordt beoogd. In de rekensommen wordt de op brengst hiervan op een half miljard gulden geschat, maar de Raad vindt dit nauwelijks voorspelbaar. Weersgesteldheid van gisteren DE BILT (KNMI) Een de pressie die gisteren in het Noordzeegebied een storm deed ontstaan bleef ook daag actief. Het centrum van de depressie trok de afgelopen nacht Noorwegen binnen. Te gelijkertijd kwam boven Ier land een randstoring van de depressie aan die ter plaatse regen- en hagelbuien veroor zaakte. De randstoring nader de vanmorgen ons -land en trekt zo langzaam verder dat ook de komende nacht en morgenochtend de invloed er van in onze omgeving merk baar zal zijn. Morgen later op de dag is er enige verbetering in het weer mogelijk. Deze weersverbetering zal maar van korte duur zijn, want in het weekend en ook begin vol gende week zullen het op nieuw oceaandepressies zijn die het weerbeeld gaan bepa len. L«s Paimas i.bow Tel Avtv onbww. Tunis l.tww.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9