Koningin maakt grote indruk op Westduitsers Eigen bijdrage verpleegtehuis afhankelijk van inkomen A: Mode tor mensen 'et tikkeltje Èitasie xeidsdiner aan listtrische tafel DRAMATIEK IN BERLIJN, ENTHOUSIASME IN STUTTGART Houses en ruime ver: LEIDSE COURANT_u DONDERDAG 4 MAART 1932 PAGINA IS Regering wil wet ziektekosten wijzigen: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de eigen bijdrage van mensen, die verblijven in een verpleegtehuis of in een andere AWBZ- instelling, afhankelijk maken van het inkomen. De bedoeling van deze voorgenomen wijziging van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten, die al op 1 juli van dit jaar zou moeten in gaan, is een bezuiniging met zo'n 110 miljoen gulden per jaar. In totaal vallen ongeveer 75.000 mensen onder de AWBZ. Minister Gardeniers (Volksgezondheid) en de staatssecretarissen Dales (Sociale zaken) en De Boer (CRM) menen dat een aanpas sing van de eigen bijdrage verantwoord is. Volgens de bewinds lieden hebben mensen in een AWBZ-inrichting een ander leef patroon, waardoor zij ook andere financiële behoeften hebben. In de huidige situatie zou in veel gevallen zelfs een vermogen worden gekweekt, doordat de eigen bijdrage veel lager is dan de inkomsten en er vrijwel geen andere uitgaven worden gedaan. In die gevallen spreekt men wel van „suikeroompjes of -tante tjes", omdat het uiteindelijk vaak de erfgenamen zijn, die de zich opstapelende uitkeringen ontvangen. Onder de AWBZ vallen onder meer verpleegtehuizen voor be jaarden, psychiatrische inrichtingen, gezinsvervangende tehui zen' of woonoorden voor geestelijk en/of lichamelijk gehandi capten. De mensen daar betalen nu, na een half jaar, een eigen bijdrage van 758,12 gulden of 909,86 gulden per maand. Het eer ste bedrag is voor ongehuwden en het tweede voor gehuwden, imaar alleen als beide echtelieden in een AWBZ-instellingen verblijven. Is slechts één van de twee opgenomen, dan is in het geheel geen eigen bijdrage verschuldigd. Vrij besteedbaar is een zakgeld van 278,30 gulden (ongehuwden) of 556,30 gulden (ge huwden). Het kabinet wil die eigen bijdrage nu gaan relateren aan het to tale inkomen. Wel is er een maximum vastgesteld, maar dat ligt op een zeer hoog niveau: 180 gulden per dag. Dat bedrag is afge leid van de gemiddelde verpleegprijs van de instellingen. De zakgeldregeling verandert niet. evenmin als de vrijstelling voor mensen, die nog iemand anders moeten onderhouden, en de pe riode (zes maanden) waarin men niets behoeft te betalen. Iharl^tên^^i^We^B^iJn^oegen^konl^^i^'03 ®«J# luroibangeboden door het stuur. Aan tafel werd de koningin geflankeerd voorzitter van het parlement Rebsch l burgemeester Von Weiszacker (rechts). ken van zuivere ka- AMSTERDAM Mensen met een tikkeltje fantasie kunnen dit voorjaar en deze zomer lekker bij C A grasduinen. Ze kunnen eindeloos ronds nuffelen, in een enorm rijk ge schakeerde en kleurrijke jonge collectie zomermode. C A brengt deze keer namelijk hoofdzakelijk een combinatie collectie. Voor de vrouwen: blouses en rokken, jurken en hessen, jacks en pantalons, die apart maar ook gecombineerd met elkaar kunnen worden gedragen. En ook voor man nen zijn er prima blazers in al lerlei kleuren bij pantalons, iacks en bermuda's, shirts en bandplooi- en werkmansbroe ken. Het is overigens uitermate vol doening gevend, dat het mo dieuze aspect zowel voor vrou wen als voor mannen in de collectie van C A op een evenwichtige wijze is uitge werkt. Te vaak ziet men shows, waarin dames als stra lende pauwen optreden, ter wijl de heren er als verpieter de, natgeregende mussen naast in het niet verdwijnen. De kleurige en toch mannelij ke styling van blazers en pan talons van C A geven de moderne man gelukkig de kans op een veel betere en persoonlijkere presentatie. Juist dat individuele aspect van zelf te kiezen en te combi neren, is in deze collectie wel heel belangrijk. Men kan dus een romantische strookjesblou se, met een elegante rechte rok combineren. Die blouse past echter ook bij pantalon tot juist onder de knie reikend. Of bij een enkelvrije pantalon. Maar bij die laatste combinatie isïepen, waarmee hoge gasten hun namj schrken In het gouden boek van de stad JiRT Het laatste gjhet koninklijk paar ffjn bezoek aan West- kregen aangebo- J plaats op histori- ind en aan een histo- lafel. Het „Abendes- f geserveerd in de ren zaal van kasteel Jchlosz, dezelfde zaal waar 143 jaar gesden pis Willem III (korfg der >- derlanden van f49 tot 10 en vader van kningin V- helmina) en zijn eee vrouw prinses Sophie n Wurtemmberg'iun bruilc- maal genoten. Iet gezelsco at gisteravonc van dezes tafel als desijds het jas paar en de tafel was met de zelfde bloemen versierd. On der de gasten bevonden zich behalve de koningin als ach ter-kleinkind van koning Willem III ook nakomelin gen van de Westduitse adel, die in 1829 bij de bruiloft aanwezig was. (Van onze correspondent Ami van Vree) WEST-BERLIJN/STUTT GART De laatste dag van het koninklijk bezoek aan West-Duitsland vorm de in twee opzichten een hoogtepunt. Voor het eerst in deze eeuw bracht een Nederlands staats hoofd een officieel bezoek aan de voormalige hoofd stad Berlijn, waar de re cente geschiedenis van Duitsland nog altijd het meest schrijnend aan de dag treedt In Stuttgart werden koningin Beatrix en prins Claus op zo'n en thousiaste manier door de bevolking ontvangen dat het leek alsof Baden-Wur- temmberg zijn eigen ko ningin inhaalde. Maar ge durende alle drie de da gen van het bezoek heeft het koninklijk paar een grote indruk gemaakt op de Westduitse bevolking gemaakt In de stromende regen landde gistermorgen om 10.30 uur het chartervliegtuig van Panam het regeringsvliegtuig mocht niet over Oostduits gebied vliegen op het vliegveld Te gel. Voor het eerst zette een Nederlands staatshoofd voet op Berlijnse bodem. Dezelfde regen onderstreepte symbo lisch de dramatiek van de bei de historische plaatsen die het koninklijk paar in begeleiding van burgemeester Von Wei- zsacker bezocht: het gedenkte ken voor de slachtoffers van de concentratiekampen en verzetshelden aan de Plotzen- see en de Berlijnse Muur bij de Brandenburger Tor. Na een kort intermezzo op de interna tionale toerismebeurs (ITB), waar het paar de Nederlandse en Antilliaanse stands bezocht, eindigde het bezoek aan Ber lijn met een lunch op het ba rokpaleis Charlottenburg. Daar spraken de koningin en de burgemeester vooral over de lotsverbondenheid van Ne derland en Berlijn, zelfs in de somberste tijden, en over het altijd aanwezige streven naar vrijheid en tolerantie. De jon gere generatie in Berlijn en in Nederland is er het niet al tijd gemakkelijke voorbeeld van, zo werd in beide tafel- speeches gezegd. Belangstelling Verreweg de grootste publieke belangstelling tijdens hun reis trokken Beatrix en Claus in hun laatste etappeplaats Stutt gart. Vele duizenden mensen wachtten daar onder het zon netje urenlang op de komst van de koningin. De wandel tocht van het Neue Schlosz naar het raadhuis werd een ware triomftocht, begeleid door het beieren van de kerk klokken. De menigte doorbrak op een gegeven moment de cordons en droeg als het ware de bezoekers naar de markt, waar koningin en prins wer den ontvangen, als was de ei gen prinses Sophie van Wur- temmberg, echtgenote van ko ning Willem III, in levende lij ve teruggekeerd. Deze historische band was een van de redenen, waarom Stuttgart als eindpunt van de koninklijke reis was gekozen. Het fraai Neue Schlosz vorm de het vorstelijke decor, inclu sief lakeien, pages, paarden en andere folkloristische elemen ten, waarin de oude tijden voor het eerst bij het staatsbe zoek echt leken te herleven. Dat was te meer het geval om dat de ontmoeting plaatsvond in de marmeren zaal, waar voorouders van Beatrix lang geleden met elkaar in het hu welijk zijn getreden. Economische banden Voor de enthousiaste bevol king was dit natuurlijk veel belangrijker dan het eigenlijke gespreksthema in Stuttgart: de economische betrekkingen. Zwaar bemande delegaties uit Nederland en Zuid-Duitsland spraken hier namelijk ander half uur over de mogelijkhe den om de tamelijk achterge bleven handelsrelaties te ver beteren. Hoewel het eerste ge sprek slechts de aanzet was. voor diepergaande contacten in de toekomst, was iedereen het er na afloop over eens dat de alleen maar toeluisterende koningin en prins een wezen lijke impuls voor een mogelij ke Nederlands-Zuidduitse handelsrelatie hebben gege ven. FOTO'S MILAN KONVALINKA. De Sailor-look: een kort wollen jasje met overslag, mooie linnen blazer en sportieve katoenen anorak. Gedragen op sportieve gestreepte shirts. visserstruien en blazers met shirts met rolmouw natuurlijk officiersknopen. Er is overwe- erg goed op, maar er zijn ook maakt men toch een heel an dere indruk op de buitenwe reld. Een square-blouse met vier kante halsmodellering en een ballonbroek met ballerina's aan je voeten geeft natuurlijk weer een totaal ander beeld dan een broekrok met asym metrisch gesloten blouse erop. Zo kun je zelf spelen met kleu ren en lijnen. C A heeft deze keer veel kleur aan de zee en het strand ontleend. Men komt dus veel blauw, blue, kobalt, en mint, maar ook zonnig geel tegen in jurken en pakken. De sfeer van de zee komt ook te rug in t-shirts van visnetstof. gend veel jonge mode, maar blousons met afritsmouwen en voor de vrouw die graag ele- hyperwijde bermuda's voor de gant gekleed gaat, zijn er dit kinderen. Veel gebruikte kleu- voorjaar ook ensembles van ren in de range kinderkleding zuiver katoen in diverse kleu ren voorzien van een slank makend streepdessin, die erg correct staan. Daarbij zijn ook rokken en broekrokken met tops en fraaie crêpe-blouses. Opvallend zijn voorts de jur ken van soepele stoffen met een echte matrozenkraag. Voor de kinderen is de keuze heel groot. Er zijn ontzettend veel verschillende broekleng tes. Daar staan de polo's en t- zijn helrood en zonnig geel. De hele collectie munt trouwend uit door de juiste keuze van gave en zuivere kleuren, die goed met elkaar op verschil lende manieren gecombineerd kunnen worden. De C A- collectie is dan ook typisch een collectie voor mensen uit het ik-tijdperk, die zelf graag het liefste willen verzinnen, hoe ze eruit zien. PHIA BARUCH Tijdens d& wandeling door bet punt van het staatsbezoek, kre de geschenken aangeboden. rum van Suttgart, het hoogte koningin en prins verschillen- een grote internationale toerismebeurs. Daar werd behalve de Nederlandse ook de Antilliaanse stand bezocht. in Stuttgart waren duizenden mensen de straat opgegaan om koningin en prins te verwelkomen. Na aankomst In Stuttgart ging het koninklijk gezelschap naar Neue Schloss, waar na een aantal gesprekken met vertegenwoordigers van de deelstaat Baden-Wur- temmberg het slotdiner volgde. Op de foto de aankomst bij het slot. Rechts naast de koningin de minister-president van de deelstaat Lothar Spath. Koningin Beatrix tijdens een toespraak In slot Charlottenburg met naast haar Berlijns burgemeester Von Weiszëcker.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15