Crescendo99 sloeg en blies zich in harmonie door 85 jaren heen Voeding en stress kunnen van invloed ?zijn op kanker Merenwijk ontpolderd NOORDWIJKSE VROUWEN LIETEN ZICH NIET LANG BUITENSLUITEN Ministeriële kazen naar Oegstgeest Voorschoten mag bouwen op recreatieveldje '-EIDEN LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1982 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land" kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. moet ook wel op de been kunnen blijven, met lieden zoals J. Wassing en J. van Egmond, die 55 jaar lid zijn; C. Wassing is 45 jaar lid en werd onlangs op het jubi leumconcert gehuldigd. Dan heb je dus nog onverwoestba re Tante Wies en verder J. Bedijn en P. Hazenoot die er weer ruim resp. 25 en 35 jaar op hebben zitten. Na Ooste laar en Smolders waren de dirigenten Niek van Ammers en Albert Mey in functie. Tien jaar geleden kwam Al berts zoon Jan Mey (ook van de KMK) aan de zeer ge waardeerde leiding te staan. Het jubileumconcert is in middels achter de rug, maar „Crescendo" heeft nog een deelname aan een groot festi val op het Jan Kroonsplein in de tweede week van au gustus in petto. En alsof het niets was, heeft de vereni ging voor het eerst ook een langspeelplaat het licht doen zien. Daarvoor is maanden lang door Jan Mey en de zij nen hard gerepeteerd. Een elpee vol rasechte harmonie- muziek, waaraan de talloze liefhebbers hun hart kunnen ophalen. En kwaliteitje hè. Er werden 1000 platen ge perst, waarvan op het jubi leumconcert al 500 werden verkocht. Harmonie en rit me, door „Crescendo" be proefd en gegroefd, met fijne nummers. Zowel Jesus Christ Superstar als The Beatles in Concert zijn erop te vinden, en nog veel meer, uiteraard. Verkrijgbaar bij de bestuurs leden voor een „witte" prijs. Laat ze maar schuiven en blazen, de mannen en vrou wen van het nog jonge 85-ja- rige „Crescendo" in Noord- muziek liet zich enkele jaren niet meer horen. De crisisjaren hoe vreemd het ook moge klinken brachten daarin verandering: „Crescendo" begon haar naam weer eer aan te doen. Mede door het stuwen van de toenmalige hervormde predi kant ds. Siddré. Trompettist W. J. Smolders van 4 R.I. (met een beetje goede wil en fantasie „trompetter van de graaf" te noemen) ging de harmoniekapel dirigeren. Hij hield dat niet alleen een jaar of 20 vol, maar voerde bui tendien „Crescendo" tot gro te hoogten, zoals bleek op een concours in 1937, toen het al lemaal niet op kon: eerste prijs in de marswedstrijd, eerste prijs voor het concert, de dirigentenprijs werd in de wacht gesleept en 's avonds werd nog even op de eerste prijs beslaggelegd in de ere- wedstrijd. Dat waren nog eens tijden. Goede sier ma ken voor de buitenwacht, en sterk zijn van binnen. Springlevend en bruisend was de vereniging ook eind 50-er, begin 60-er jaren. Nieuwe uniformen kwamen er bij het 60-jarig jubilee in '57. Bijna iedereen in Noord- wijk was daarvoor op de been geweest. Ook het in strumentarium kon ver nieuwd worden. Andere hoogtepunten waren de vie ring van het 80 jaar bestaan in de sporthal (Noordwijks muziekfestijn), het deelne men aan het Tielse fruitcor- so, een slotconcert van het „Tulip Music Festival" in Katwijk. Jubileumconcert Zo'n blijde en serieuze groep Het enige waar de vrou wen zich rond de eeuw wisseling mee konden bezighouden, was het versieren van een man- nenaangelegenheid. Dienstbaarheid stond hoog in haar vaandel ge schreven. Zo hoog, dat ze inderdaad een vaandel mochten „handwerken". Voor de rest mochten ze niet met de muziek mee, laat staan dat er door hen getoeterd en gebla zen kon worden. Ze hoefden ook nog niet, korpstechnisch, in de pas te lopen, maar de toewij ding was desondanks meteen al groot. Van daag zijn de dames uit het klinkende geheel niet meer weg te slaan; ze mogen volop hun mondje roeren door middel van instrumen ten. Al tientallen jaren lang. Een wat cryptische opening van hetgeen een feestelijk stukje moet worden. Ik doel op het 85-jarig bestaan van de voortreffelijke Noordwijk- se harmoniekapel „Crescen do", in februari 1897 opgezet als een leuke afleiding en muzikale uitlaat voor (onge trouwde) mannen. De heren hebben dat niet lang vol kunnen houden. De vrouwen zetten door, en plaatsten hun voet tussen de deur van het repetitielokaal. Symbolisch maakten ze eigenlijk al hun entree in 1898. Een groepje, onder leiding van Adriana van Konijnenburg, vervaar digde voor „Crescendo" een vaandel met harp en lauwer takken dat op één van de eerste concerten de vereni ging werd aangeboden, en waarmee de vrijgezellen di rect al op fluweel kwamen te zitten. Tegen zoveel hooggehouden en werkzame toewijding was de mannenclub niet bestand, en al vrij gauw infiltreerden de eerste jongedames in de plaatselijke muziek, die, inge volge de naamgeving, „al lengs sterker" moest worden. De dames-leden zijn er niet meer uit weg te slaan. Zo werd vorig jaar nog Tante (Vies (vpor niet-intimi me vrouw Kouwenhoven) gehul digd omdat ze al 40 jaar mee speelde. En nu zijn er van de 34 werkende leden niet min der dan 22 vrouwelijke klari nettisten, fluitisten en koper blazers. Afgezien nog van de ongeveer 20 lieftallige majo rettes, die samen met de drumband „met hun fraaie optreden naar buiten" het aanzien van het volkomen geëmancipeerde en aanzwel lende „Crescendo" verhogen. Het Noordwijkse culturele le ven zou 't niet meer zonder het kordate „Crescendo" (één van de drie muziekgezel schappen van de badplaats) kunnen stellen. Dat had het oprichtende drietal niet kun nen bevroeden. Op 24 febr. 1897 zetten de heren Van Pa rijs, De Bes en Van Wouw „Crescendo" in het dorp neer. Onder-kapelmeester Oostelaar van het stafmu ziekkorps van het 4e Regi ment Infanterie in Leiden begon als dirigent voor 24 ongehuwde leden de maat te slaan. In het hele land trou wens, begonnen mannen in georganiseerd muzikaal ver band, en in tientallen „Cres cendo's", de gezelligheids koppen op te steken. Daar werd geblazen dat het een lieve lust was, zo maar in het dagelijkse kloffie of in het zwarte zondagse pak. Poort van Cleef „Crescendo" van Noordwijk repeteerde aanvankelijk met veel animo in een bollen schuur, en later in een bo venzaaltje van „de Poort van Cleef". De voorbijgangers buiten bleven dan even stil staan en knikten elkaar te vreden toe: dat beloofde wat te worden. Het eerste optre den was meteen al op niveau: op 17 november 1897 blies het gezelschap op het land goed "Offem" voor de graaf van Limburg Stirum. De gra ven zijn overigens nog steeds beschermheer van „Crescen do"; adeldom verplicht im mers. Hoe dan ook: „Crescendo" ging het maken, in de Noord wijkse gemeenschap. Up en ook down. Je kon tevens meteen al verschillende kan ten met de kapel op. De Crescendomannen draaiden hun hand nergens voor om. Zo waren ze present bij het afscheid van de oude stoom tram en speelden er treurmu ziek; een tijdje later bliezen ze het feestelijkste en hoogste lied toen de elektrische tram verscheen. Alles ging gewoon z'n gangetje, totdat aan het einde der 20-er jaren een dieptepunt werd bereikt. Er waren leden die Noordwijk verlieten en weer anderen moesten hoognodig in mili taire dienst. Men kon finan cieel niet meer draaien en de In 1898 al werd door een damesgroep een vaandel voor de musicerende mannen van „Crescendo" gemaakt. LEIDSE PROMOVENDUS IN PROEFSCHRIFT derlasten van bijna honderd gulden per jaar (aan het wa terschap) als onroerendgoed- belasting (aan de gemeente). Een dubbele heffing dus. De polderlasten bedragen onge veer honderd gulden per jaar. Ruim een maand geleden had Noorland een compromis voorgesteld. De bewoners van de Merenwijk zouden moeten worden vrijgesteld van de pol derlasten, het waterschap de Oude Veenen zou de verant woordelijkheid blijven dragen over het waterstaatkundig be heer en de gemeente Leiden zou de feitelijke uitvoering van de waterstaatkundige werken op zich moeten ne men. Om juridische redenen bleek dit voorstel niet haal baar. Alleen ontpoldering zou volgens de provincie geschikt zijn om de Merenwijkers te vrijwaren van de polderlasten Ontpoldering zou ook het eni ge middel zijn om het beheer van de waterstaatkundige werken in handen van de ge meente te leggen. De gemeen te kan zich met deze conclusie verenigen. „Het lijkt me een prima voorstel," aldus wethou der C. Waal. Gedeputeerde Noorland zal een gesrek ar rangeren tussen het water schap de Oude Veenen en de gemeente Leiden, waarin de conclusie van de gemeente en de provincie aan de orde komt. Noorland wees het ac tiecomité erop, dat het water schap gerechtigd is door te gaan met het heffen van de polderlasten totdat de ontpol dering formeel een feit is. „Het waterschap legt de hef fing op volgens een reglement, waar een koninklijke goed keuring aan vastzit. Daar is niets aan te doen." Noorland stelde dat hij gezien de conclu sie van de gemeente en de provincie over ontpoldering „het niet langer kan maken het waterschap te verzoeken de deurwaarder thuis te hou den". Het waterschap had op een aantal bewoner van de Merenwijk, die weigeren de polderlasten te betalen een deurwaarder afgestuurd. Noorland is van mening dat de Merenwijkers weinig kans ma ken, wanneer zij zullen probe ren de polderlasten die over de afgelopen jaren werden be taald, terug te krijgen. LEIDEN/DEN HAAG De Merenwijk wordt ont polderd. Het is alleen nog de vraag wanneer dat zal gebeuren. Onduidelijk is ook nog wanneer de be woners van de Merenwijk geen aanslag van het wa terschap de Oude Veenen in hun brievenbus meer zullen vinden. Dat zal af hangen van de datum, waarop de ontpoldering een feit is. Dat is de conclusie van een ge sprek dat gistermiddag plaatsvond tussen gedeputeer de J. Noorland namens de pro vincie Zuid-Holland, wethou der C. Waal namens de ge meente Leiden en vertegen- 'woordigers van het actiecomi té uit de Merenwijk, dat strijdt tegen de heffing van het wa terschap. Het waterschap kwam bij de bespreking niet opdagen, omdat de stukken niet op tijd opgestuurd zouden zijn. Daarnaast zou uit een no titie de stukken die te laat waren van de provincie blijken, dat de uitslag van het overleg bij voorbaat al vast stond. Het waterschap doelt hierbij op een nota van de pro vincie namens gedeputeerde Noorland, waarin naar een op lossing van de meningsver schillen wordt gezicht. Het geschil tussen het comité en het waterschap sleept al een groot aantal maanden. Een partje van de Merenwijk maakt officieel deel uit van het waterschap De Oude Vee nen (de voormalige Broek- en Simontjespolder). De gemeente Leiden heeft een deel van de taken van het polderbestuur overgenomen, toen met de bouw van de wijk werd begon nen. Met het bestuur van de toen nog Broek- en Simon tjespolder werd afgesproken, dat het gebied ontpolderd zou worden. De ontpoldering is echter niet doorgegaan. De polder kwam later onder be stuur van het waterschap te staan. Dit bestuur achtte zich niet gebonden aan afspraken, die voor zijn tijd door het be stuur van de Broek- en Simon tjespolder zijn gemaakt. Zo doende betalen de bewoners van, de Merenwijk zowel pol- kEIDEN „Het huidige Complex van theorieën Voldoet niet meer voor de Verklaring van het on tstaan van kanker en voor ieiet resultaat van de be- vaiandeling. Men is op zoek 7odaar een nieuwe visie. ieOaarbij spelen ook andere «heorieën, die de laatste ijd verlaten waren, een ol. Zo komen theorieën '--waarin omgevingsfactoren ?%n leefgewoonten centraal Itaan weer in de aan lacht. Zowel voeding als ess blijken een rol te unnen spelen bij hormo- *e en immunologische eranderingen, die moge- ijk van invloed zijn op de ntwikkeling van sommi- ;e vormen van kanker". 'it stelt mevr. M. van Kam pen-Donker die morgen aan .Je Leidse universiteit (RUL) promoveert tot doctor in de leneeskunde op een proef- thrift met als titel 'Borstkan- :er, een wetenschapssociologi sche beschouwing'. Mevr. Van ;:f|fcampen is als wetenschappe lijk medewerker verbonden an het Instituut voor Sociale •eneeskunde van de RUL. olgens de promovendus moet >et verder onderzoek worden lagegaan of preventie en be- landeling van kanker kunnen orden afgestemd op nieuwe leorieën. De gedachte dat zo el voeding als stress van be ing zouden kunnen zijn bij ireventie en de behandeling 'an borstkanker is nu nog te itrijdig met de medische op- [attingen hierover om alge- tefieen aanvaard te kunnen rden. Mevr. Van Kampen acht het noodzakelijk dat de nieuwe theorieën worden on derzocht („zij zijn een veelbe lovend werkterrein") en con cludeert daarbij dat de be schikbare onderzoeksgelden daarom anders verdeeld moe ten worden. Zij noemt dit al leszins gerechtvaardigd, omdat het tot nu toe verrichte onder zoek wel veel kennis heeft op geleverd, maar niet veel gene zing heeft gebracht. In dit ver band is een van de stellingen van de promovendus relevant: „Een kritische beschouwing van de huidige resultaten van bevolkingsonderzoeken naar lóngafwijkingen levert als het' meest positieve resultaat de vergroting van de werkgele genheid op". Mevr. Van Kampen is tot haar proefschrift gekomen vanuit de constatering, dat de resulta ten van behandeling van bors tkanker niet verbeterd zijn. Dit doet de vraag oprijzen, of de theorieën over de behande ling niet aan verandering toe zijn. Tot op heden wordt de nadruk altijd gelegd op het lo kale karakter van de ziekte. Bovendien wordt behandeling op een zo vroeg mogelijk tijd stip van groot belang geacht. De uitkomsten van onderzoe ken leveren echter geen over tuigend bewijs, dat het onmid dellijk behandelen na het con stateren van symptomen, in vloed heeft op de overlevings- duur. „Bij bevolkingsonder zoek wordt borstkanker opge spoord vórdat symptomen zijn opgetreden. Ook de resultaten van dit onderzoek geven geen uitsluitsel op de vraag of de daarop volgende, vroege be handeling tot genezing op lan gere termijn leidt". „In de huidige opvatting staat het lokale karakter van de aandoening als een afwijking Kampen. Het proefschrift gaat vergezeld van een veertiental stellingen. Enkele daarvan zijn: „Wetenschappelijke onderzoe kers zijn veelal op de hoogte van het feit, dat in vroegere tijden opvattingen werden verworpen indien deze niet overeenkwamen met de toen heersende opvattingen of the orieën binnen hun vakgebied. Hoewel deze onderzoekers dit verschijnsel, als het zich in het verleden voordeed, interprete ren als een hinderpaal voor de ontwikkeling van een nieuwe, meer bruikbare theorie, zijn ze vaak niet bij machte dit in zicht ook te hanteren in deze tijd en in de eigen situatie" (stelling 2). „Om preventie van kanker mogelijk te maken, zal meer- onderzoek nodig zijn naar mo gelijkheden tot verandering van leefgewoonten" (stelling 5). „Wachtkamers voor kanker patiënten die geen uitzicht naar buiten bieden, dragen er toe bij dat de patient zijn situa-. tie als uitzichtsloos zal erva ren" (stelling 9). „De voortschrijdende veramb-, telijking van de universiteiten schaadt het wetenschappelijk onderzoek" (stelling 11). „Creativiteit kent geen kan tooruren" (stelling 14). Negentig kilo. Dat is het gewicht van minister A. van der Stee van finan ciën, gisteren in het Haag se Promenade Hotel haar- zuiver vastgesteld op een kaaswaag met aan de ene kant de minister en aan de andere kant door twee kaasmeisjes gedeponeer de Hollandse kazen. Het hotel staat, mede door toedoen van het Neder lands Zuivelbureau, een maand lang In het teken van dit edele zuivelpro- dukt. Eenmaal vastgesteld hebbend, dat zijn weeg schaal thuis weinig afwij kingen met deze balans vertoont, besloot de minis ter alle kazen beschikbaar te stellen van het kin derpsychiatrisch centrum Curium in Oegstgeest. DEN HAAG/VOOR SCHOTEN De gemeen te Voorschoten mag van de afdeling rechtspraak van de Raad van State be ginnen met de bouw van de 17 premiekoopwonin gen op het veldje bij de Schuilinglaan. Tegen deze bouw was onder meer be zwaar gemaakt door en kele bewoners van de Schuilinglaan. Volgens deze hadden gedepu teerde staten van Zuid-Hol land de gemeente geen toe stemming mogen geven de huizen neer te zetten.De be zwaren richten zich op het feit dat met de bouw van de wo ningen het speelveldje bij de Schuilinglaan verdwijnt. De bewoners vinden dat dat veld je vandalisme voorkomt. Daar naast is er volgens hen hele maal geen behoefte aan koop woningen, omdat zich midden vorig jaar nog niemand zou hebben aangemeld voor deze woningen. Burgemeester en wethouders van Voorschoten vertelden de Raad van State dat er in Voor schoten een grote behoefte is aan premiekoopwoningen. Zo'n 180 mensen in die ge meente staan voor dergelijke woningen op een wachtlijst. De gemeente wees er verder op dat het recreatieveldje al sinds 1961 bestemd is voor wo ningbouw. De afdeling rechtspraak van de Raad van State noemde de bezwaren van de bewoners van de Schuilinglaan niet van een zodanig gewicht, dat goed keuring aan het bouwplan onthouden mag worden. van cellen centraal. Daardoor bestaat er nu veel informatie over het gedrag van de cel, maar in vergelijking daarmee is er weinig bekend over het gedrag van de mens, voor zo ver dat van belang is voor het ontstaan en de genezing van kanker", aldus mevr. Van

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5