Gulf sluit chemie- afdeling Europoort Japan vraagt Europa om hulp bij handelsgeschil met VS ÊÊÉÊiïÊ NEDERLAND STERKER OP DUITSE MARKT ROTTERDAM MIKT OP INDIASE MARKT Beurs van Amsterdam ECONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1982 PAGINA 15 Dochter Philips wil oudere werknemers kwijt VENLO De draad- en kabelfabriek Pope in Venlo, een dochteronderneming van Philips, heeft het gewestelijk arbeidsbureau gevraagd 65 werknemers van boven de 57,5 jaar te mo gen ontslaan. De betrokken mensen zouden in aanmerking moeten komen voor de zogenoem de verlengde ww- en wwv-regeling, waardoor zij tot aan hun pensioen op een uitkering kun nen rekenen. Philips garandeert ze een aanvul ling op het laatstverdiende loon. Een woordvoerder van de directie van het be drijf heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. De maatregel is volgens hem noodzakelijk, om dat het bedrijf te ruim in zijn personeel zit. Het is, zo benadrukte hij daarbij, absoluut noodza kelijk voor het bedrijf om de kostprijs te druk ken gezien de internationale Bij het bedrijf werken ruim duizend Produktiestop bij Alfa Romeo MILAAN Het Italiaanse staatsautomobiel- concern Alfa Romeo heeft de produktie in drie van zijn fabrieken vanaf gisteren onder broken. De dertigduizend werknemers die daarbij betrokken zijn worden voor tien dagen naar huis gestuurd. De directie heeft tot deze maatregel besloten omdat zij met de vakbon den geen overeenstemming kon bereiken over een reorganisatieplan. Het plan is gericht op een vermindering van de produktie met vijf procent en op inkrim ping van het aantal werknemers met twintig tot vijfentwintig procent. De organisatie van metaalarbeiders wilde daarmee niet instem men. Door het inzakken van de markt voor personenauto's zijn de voorraden van Alfa Ro meo veel te groot geworden. Meer vrouwen in het ambacht DEN HAAG Het Hoofdbedrijfschap Ambachten moet een speciale functionaris aanstellen die als taak krijgt de typische mannenberoepen zoals loodgieter, automonteur, electricien of schilder aan te bevelen bij vrouwelijke werkzoekenden. De overheid zou kunnen delen in de kosten voor deze „ambachts promotor". Deze aanbeveling doet een werkcommissie van het bedrijfschap in een nota „De vrouw in het ambacht". Vanmiddag heeft de commissie, waarin FNV, KNOV, NCOV en het schap samenwerken, het rapport aangeboden aan staatsse cretaris d'Ancona (emancipatiezaken) en staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). De commissie wijst er op dat vooral de ambachtelijke bedrijven kampen met een groot aantal moeilijk vervulbare vacatures, hoewel het ruime arbeidsaanbod en de economische recessie deze situatie wat versluierd heeft. Ambachtelijke bedrijven heb ben er daarom belang bij dat vrouwen kiezen voor mannenba nen, zo stelt de commissie, om geen bezettingsproblemen te krij gen als de economie weer aantrekt. Wellicht ten overvloede wijst de commissie er op, dat vrouwen ook in technische beroe pen goed kunnen functioneren en niet voor collega 's van het an dere geslacht onder hoeven te doen. ONTSLAG VOOR 220 MAN VREEMDE WIND Een vreemde wind blies gisteren op de Londense effecten beurs, nadat een octet stemmig geklede heren plaats had ge nomen en evenveel instrumenten aan de lippen zette. Het be trof de blazerssectie van het „London Symphony Orchestra" die 's ochtends vast oefende voor een concert dat gistera vond in het beursgebouw werd gegeven voor leden en ken nissen. hoofdfondsen buitenlands geld ROTTERDAM De che- mie-afdeling van Gulf in Europoort gaat nog 1 april dit jaar dicht. Voor de 220 werknemers wordt ont slag aangevraagd. De di rectie van het olieconcern heeft dit gisteren meege deeld. De reorganisatie heeft geen betrekking op de raffinaderij-activiteiten in Europoort (360 werkne mers). Volgens een woordvoerder van Gulf is de afzetmarkt voor de chemieprodukten van Gulf (ethyleen, styreen en propy leen) ingestort nu enkele van de belangrijkste klanten (AKZO en Union Carbide in Antwerpen) een andere toele veraar hebben genomen. Aanvankelijk was er sprake Winst Nederlandse Credietbank lager AMSTERDAM De net- to-winst van de Neder- I landse Credietbank is vo- I rig jaar gedaald van 21,7 tot 19 min gulden, hoewel bruto belangrijk betere resultaten werden be haald. Vóór voorzieningen en belasting steeg de winst met 10,6 procent tot 64,8 miljoen. Daar ging 42 min vanaf voor een I toevoeging aan het „ram- j penfonds" (v.j. 28 min) en 3,8 min aan voorziening I voor de belastingen. Het I balanstotaal groeide met 14,7 pet tot 15,6 miljard. J Voorgesteld wordt een di- j1 vidend uit te keren van 3,60 per aandeel. I PALTHE Palthe zal 1981 J met een bescheiden positief re sultaat kunnen afsluiten. Door de inmiddels doorgevoerde re organisaties zijn de resultaten in het tweede halfjaar beter i geweest dan verwacht, zo heeft Palthe bekend gemaak. Over de eerste zes maanden van het jaar leed Palthe nog een verlies van 159.000. ADM De Amsterdamse Droogdok Maatschappij BV (ADM) heeft van de Irish Con- I tinental Line in Dublin een j grote verbouwingsopdracht ontvangen van ruim 17 min. IDe order omvat o.m. het in bouwen van 130 hutten in een schip, dat tussen Ierland en i Frankrijk gaat varen. Het is ij de tweede opdracht, die de II ADM van deze Ierse reder I ontvangen heeft. De ADM J! heeft een moeilijke periode achter zich. In 1980 leed het Ij bedrijf een verlies van ƒ27,5 min, dat in het afgelopen jaar I daalde tot 14,8 min. B AKZO British Enkalon, on- I derdeel van het AKZO-con- cern, sluit haar vestiging in "j Antrim (Noord-Ierland), zo is II gisteren bekend geworden. Dit II betekent een verlies van 850 arbeidsplaatsen. De sluiting moet nog deze maand haar be- B slag krijgen. I NEDAP Nederlandsche Apparatenfabriek Nedap gaat aan aandeelhouders voorstel- len over 1981 een dividend Iuit te keren van 15 per aan deel. Het bedrijf keerde voor I het laatst dividend uit over 1979. Het bedrijfsresultaat be droeg vorig jaar 1,9 min (v.j. 62.000 negatief)- Het resul- f taat na belastingen komt uit eindelijk uit op 925.000 (v.j. 686.000 verlies). van dat Gulf zijn chemie-acti- viteiten in het Rotterdamse waterweggebied zou uitbrei den. Het hoofdkantoor in Amerika deelde echter vorig jaar mee dat het afzag van voorgenomen investeringen van 200 min dollar. Met dit geld zouden de styreen-fabriek worden uitgebreid en een fa briek voor alfa-olefinen en poly-alfa-olefinen worden gebouwd. Sedert die tijd zijn, naar nu blijkt vergeefs, uitgebreide studies verricht naar overblij vende mogelijkheden. Vier vertegenwoordigers van direc tie en ondernemingsraad reis den 10 februari dit jaar naar het hoofdkantoor in Houston met een reddingsplan. Volgens dit plan zou de styreert-fabriek voor 12 min dollar gedeeltelijk moeten worden omgebouwd. De hoofddirectie zag echter TOKIO Japan heeft de Europese Gemeenschap om hulp gevraagd bij zijn pogingen om te voorko men dat in de Verenigde Staten een wet op de „we derkerigheid" in de han del wordt aangenomen, dat wil zeggen een wet waarin staat dat Japan net zoveel Amerikaanse goe deren op zijn markt moet toelaten als het naar de Verenigde Staten expor teert. Een wetsontwerpn van die strekking is in het MARKTEN Groenteveiling Leiden. 1-3-'82 An dijvie 80-325. Boerenkool S9-144. Ne ro's 80. Prei 145-165. Rabarber 145- 200. Spinazie 255-360. Stoofsia 59. Spruiten A 277-286. Spruiten B 340. Spruiten D 240. Uien 28-40. Witlof 11-255. Sla 24-70. Bleekselderij 71- 88. Eerste tomaten op Leidse veiling LEIDEN Op de groentevei ling in Leiden zijn vanochtend de eerste tomaten geveild. De tomaten kwamen van de Leid- schendamse tuinder G. van Bohemen. Commissionair G. Collee verkocht de tomaten voor 68 gulden per kist van zes kilo aan de heer C. Hogewo- ning uit Oegsgeest. ROTTERDAM Een Rotterdamse delegatie van bedrijfsleven en gemeente onder leiding van haven wethouder drs J. Riezen- kamp is tevreden terugge keerd van een veertien daagse reis door India. Rotterdam heeft goede hoop bij de onlangs inge zette containerisatie van geen heil in het plan. Ook is nog geprobeerd de chemie-tak van de hand te doen. De laat ste gegadigde deelde vorige week echter mee niet tot aan koop over te gaan. Behalve voor Gulf chemie in Europoort zal ook het doek vallen over de vestiging van Gulf in Milford haven in Wa les (100 arbeidsplaatsen). Daar mee komt aan alle chemie-ac- tiviteiten van Gulf in Europa een einde. De Industriebond FNV heeft gisteren forse kritiek geuit op het beleid van Gulf. Volgens districtsbestuurder Piet Schee- Ie heeft bij Gulf in Amerika de wil ontbroken de zaken ten goede te keren. Scheele schat dat naast de 220 banen ook nog zo'n 50 arbeidsplaatsen verloren gaan bij aannemers bedrijven die voor Gulf-che- mie werken. Amerikaanse Congres in gediend. De Japanse minister van in ternationale handel en indu strie, Sjintaro Abe, heeft te genover de Belgische minister van buitenlandse zaken Leo Tindemans die op het ogen blik in Tokio op bezoek is opgemerkt dat het beginsel van wederkerigheid in de handel tot protectionisme zal leiden. De indieners van het wetsontwerp vinden dat Japan goederen uit de VS dezelfde behandeling moet geven als DEN HAAG De con currentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven op de Westduitse markt is duidelijk verbeterd. Voor al de landbouw en voe dingsmiddelenindustrie hebben hun marktaandeel bij de oosterburen ver groot. De totale Neder landse goederenuitvoer naar Duitsland steeg in 1980 met liefst 14 procent in waarde tot 44,6 mil jard. Daarmee groeide het Nederlandse aandeel in de Duitse inmport van 10,5 goederen een aanzienlij ker deel van de Indiase export dan nu het geval is via de Rotterdamse haven te kunnen leiden, aldus Riezenkamp gisteren. Daarom adviseert de gemeente momenteel de Indiase autori teiten bij het aanpakken van die schaalvergroting en bij am bitieuze havenuitbreidingen. Japanse produkten bij invoer in de VS krijgen. Hoewel minister Tindemans in Tokio niet namens de EG mag spreken, is Japan met zijn ver zoek om steun toch wel aan het goede adres omdat Belgie op het ogenblik voorzitter van de Europese Gemeenschap is. Tindemans heeft op het Ja panse verzoek geantwoord dat de EG ook te kampen heèft met een groot tekort op de ba lans van zijn handel met Ja pan maar toch niet kan in stemmen met het Amerikaan se wetsontwerp. „Wederkerig heid is erg vaak een eufemis- naar 12 pet. Dit blijkt uit een rapport van de Neder lands-Duitse kamer van koophandel. Ongeveer een kwart van de Nederlandse uitvoer naar Duitsland bestaat uit land bouw- en voedingsmiddelen- produkten. Qua volume steeg de afzet van deze goederen met 4 tot 5 procent. Nog om vangrijker is de export van aardolieprodukten en aardgas. Bij een stijging van de waarde van deze leveringen met meer dan 20 procent nam de gele- Tijdens het bezoek werd een Rotterdams rapport over de toekomstige containerontwik keling in de haven van Bom bay overhandigd. Ook bij uit breidingsplannen voor de mo derne haven van Madras advi seert de gemeente Rotterdam. Binnenkort zullen in een aan tal Indiase steden door Rotter dam zogenaamde 'werkwin kels' worden ingericht, waar van de Rotterdamse kennis ge- me voor protectionisme", aldus Tindemans. Op zijn beurt heeft Tindemans gisteren namens de Europese Gemeenschap Japan voorge steld om gezamenlijk actie te nemen tegen de buitensporig hoge rentetarieven in de Vere nigde Staten. Tindemans vindt dat de EG de komende econo mische topconferentie van ze ven Westerse industrielanden moet benutten om met de Amerikaanse regering over de kwalijke gevolgen van de hoge rente in de VS voor de econo mische ontwikkeling van de Europese industrielanden te praten. verde hoeveelheid echter met 10 procent af. Volgens de Kamer van koop handel is het pakket produk ten dat Nederland naar Duits land exporteert niet bijster conjunctuurgevoelig. Hoewel de totale Duitse import in 1980 qua volume met vier procent inzakte, daalde de Nederland se uitvoer in volume met drie procent. Het Nederlandse overschot in het goederenverkeer met de Bondsrepubliek is zeer sterk gestegen; van 5,8 miljard in 1980 naar 10,2 miljard in 1981. Vooral de prijsaanpassin gen van onze aardgasexport is hiervan de oorzaak. profiteerd kan worden. „Directe resultaten werpt zo'n bezoek, vooral voor de ge meente, nooit af", aldus Rie zenkamp. „India maakt echter een snelle economische ont wikkeling door gebaseerd op een degelijke conservatieve wijze van financiering". De produkten die weldra de con tainers in toenemende mate zullen moeten vullen zijn ap paraten, machine-onderdelen Rood staan goedkoper AMSTERDAM Rood staan bij de bank is met ingang van vandaag goed koper geworden. De Nederlandsche Midden- standsbank heeft als eerste bank besloten de tijdelijke op slagrente voor debetsaldi in rekening-courant tot nul terug te brengen. De opslagrente was 0,5 pet. De bank zegt, dat de verlaging mogelijk is door de daling van de rente op de geldmarkt. Geldmarktkringen verwachten, dat andere ban ken de stap van de NMB zul len volgen. FNV onderzoekt rente-affaire zeeliedenbond AMSTERDAM De Amster damse kantonrechter mr. J. Gerretsen zal op verzoek van de FNV een onafhankelijk deskundige aanwijzen die de rente-affaire bij de zeelieden- bond FWZ gaat onderzoeken. Vooral de manier waarop de zeeliedenbond de FNV over de zaak heeft voorgelicht krijgt daarbij nadere aandacht. Voorzitter Wim Kok van de FNV maakte gisteren na af loop van de federatieraad van de FNV bekend, dat het ver dere beleid van de FWZ niet onderzocht wordt. Kok heeft hiermee het FWZ-verzoek om de eigen registeraccountant van de zeeliedenbond in de boeken te laten kijken, gene geerd. De FWZ bood dit onderzoek aan toen de Rotterdamse kan tonrechter, mr. H. J. Sarolea, ex-vakbondsman Johan Alte- na volledig in het gelijk stelde in zijn conflict met de zeelie denbond. De rechter oordeelde toen ook dat de bond de FNV indertijd „onjuist en onvolle dig" heeft ingelicht over de oorzaken van het conflict en de daarop volgende rente-af faire. Het conflict tussen Altena en de FWZ ontstond toen de vak bondsman de door een staking in de Rotterdamse haven ver worven gages inclusief rente aan de betrokken zeelieden betaalde. De FWZ vond dat die rente niet de zeelieden maar de bond zelf ten goede moest komen en vroeg ontslag aan vor Altena. De Rotterdamse kantonrechter concludeerde dat de FWZ ga ges met rente moest uitbeta len. Altena stond volgens mr. Sarolea volledig in zijn recht toen hij de achterstallige gages van de stakende bemanning op een aparte deposito-reke ning plaatste en niet op die van de FWZ. CSM: rots in de branding AMSTERDAM De directie van de Centrale Suiker Maat schappij CSM is bepaald niet pessimistisch gestemd-^voor de toekomst. Temidden van alle economische moeilijkheden voelt CSM zich een rots in de branding. Vorig jaar nam de nettowinst toe van 23,9 tot 29,1 min en de omzet steeg met 17 pet tot 9201 min. Vanuit de levensmiddelen- groep blijft het concern aan stevenen op verdere uitbrei ding. Hoewel op dit moment geen besprekingen lopen wordt belangrijke groei ver wacht door overnames zowel in Nederland als daarbuiten. De levensmimddelengroep heeft in het afgelopen boek jaar goed gedraaid. De reorga nisatie bij Pally Holland wierp zodanig goede vruchten af dat het verlies van 5 min in 1979-80 kon worden omgebo gen naar een klein positief re sultaat. De CSM-directie vindt de ver hoging van de suikeraccijns in Nederland zeer onsympathiek. Deze accijns is thans de hoog ste in Europa en een verdub beling hiervan inplaats van een vermindering acht CSM ongerijmd. Het dividend over het afgelopen boekjaar wordt over het met 10 pet verhoogde kapitaal verhoogd van 3,50 tot 3,80. en halffabrikaten, naast tradi tionele produkten als thee en jute. In 1979 ging anderhalf miljoen ton Indiase lading door de Rotterdamse haven, maar een fractie van de toen afgehan delde 200 miljoen ton. De In diase havens (in volgorde van grootte: Bombay, Calcutta en Madras) slaan gezamenlijk zo'n 90 miljoen ton goederen ,per jaar over. (Prl|s In gi Fr^Ttr J» 4L75 44i75 ZwttMTM tr. (100) 137.25 140.25 Grote winst voor Unilever AMSTERDAM Het Damrak is de nieuwe beursweek kalm begon nen. Zowel in de aande len- als in de obligatiesec tor bleven in de eerste ochtenduren de koersver schillen tamelijk beperkt. De staatsfondsenmarkt stokte na de rentedaling van de afgelopen dagen, die werd gemarkeerd door het afschaffen door de Nederlandsche Bank van de extra strafrente voor banken, die een groot beroep op de centra le bank doen, en door de aankondiging van het ver dwijnen van de rente-ops lag, die de banken in re kening brengenop reke ning-courant kredieten. Bij de actieve aandelen was de grootste winst weggelegd voor Unilever, die rond het mid daguur 1.20 hoger noteerde op 160.50. Kon. Olie verloor 60 cent op .75.40. Westland-U- trecht ging 1 achteruit naar ƒ84.50. Voor de rest stelde het alle maal niet veel meer voor. Akzo was om twaalf uur een dubbeltje lager en Hoogovens 30 cent. terwijl KLM 20 cent duurder werd) Bij de banken Zweedse Kroon (100) 43,50 46.50 Deense kroon (100) 3l)25 34.25 Oostenr sch (100) 15.52 15.82 Spaanse pes. (100) 2.39 2.69 Griekse drachme (100; 3,95 4.75 waren Amrobank en Neder landsche Middenstandsbank twee dubbeltjes hoger. De ver zekeringswaarden waren iets lager. Dit gold eveneens voor de uitgevers en de aannemers. De scheepvaart waarden kon den zich eveneens net niet handhaven. Gist-Brocades werd 70 cent duurder op 73.50 en Heineken 40 cent op f 53.50. Op de lokale markt was het beeld niet veel anders. Vast in de markt lag hier wel Océ- -Van der Grinten met een winst van 3.20 op 90. De kleine winst van Palthe in 1981 zorgde voor een vooruit gang van ƒ21.20 naar 24. Vi- hamij rukte op van ƒ11.30 naar 12.50 en ook Macintosh zat in de lift. Aan de andere kant verloor Proost en Brandt bijna 3 op 77.20. Holec moest terug van ƒ45 naar 43 en RSV van 29 naar 28. Smit Internationale was ex dividend nogal zwak gestemd. Het fonds werd ver handeld op 43, wat in feite een daling betekende van 1.20. Flauw was ook het aan-' nemingsfonds NMB. Op de actieve markt bleef Unilever het later goed doen. Vroeg in de middag was de winst opgelopen tot bijna 2 op een koers van 161.20. Ver der bleven de koersverchillen nogal gering. Een Impressie van de te bouwen Forse orders voor Interbeton RIJSWIJK Interbeton, een werkmaatschappij van HBG, heeft voor 115 miljoen gulden aan bouwopdrachten verworven in Au stralië, Indonesië en Quatar. Aan de zuidkust van Australië gaat Interbeton (utiliteits- woning- weg- en waterbouw) een 2,5 kilometer lange lossteiger bouwen voor ertsschepen tot 100.000 ton. Met deze opdracht is 80 min gemoeid. In Indonesië wordt voor 35 min gulden een elektrici teitscentrale te Balikpapan gefundeerd en een koelwaterinlaat gebouwd. In Quatar wordt tenslotte een kademuur en sleephef- ling gebouwd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15