Biddinghuizen niet op gespannen voet met Vietnamese vluchtelingen „...die zekerheid hou je? BINNENLAND Grote stormschade Christen-Turken mogen óf emigreren, óf blijven Schrijnende kwesties rond illegalen opnieuw bezien Scharrelvarken schreeuwt om meer controle Staatssecretaris: dri jfgassen tasten ozonlaag wél aan VVD steunt inkomensstop per 1 juli LEIDSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1982 PAGINA 10. Omgewaaide bomen hebben, zoals hier in het Brabantse Waspik, aanzienlijke schade aangericht aan geparkeerde auto's. DEN HAAG Het zuiden en oosten van ons land hebben veel hinder ondervonden van de zuidwes ter storm die gisteren over ons land woedde. Een krachtige windhoos heeft voor vele tienduizenden guldens schade aangericht in Zuid-Limburg. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor.Vol- gens Radio Scheveningen heeft het scheepvaart verkeer weinig hinder ondervonden van het slechte weer. Een Belgische vrachtwagenchauf feur kwam met de schrik vrij nadat zijn truck bij na van de Moerdijkbrug was geblazen. Door de vangrail gestuit, bleef de wagen net boven het wa ter hangen. In de Achterhoek waaiden bomen en telefoonpalen om. Auto's en caravans werden hierdoor vernield. Door een omgewaaide boom is het treinverkeer tussen Lunteren en Barneveld gistermiddag enkele uren stil komen te liggen. Een bovenleiding raakte defect. Een windhoos heeft een school in Maastricht totaal vernield. Kamer tegen bezuinigir^* op aankoop natuurgebied DEN HAAG De specialisten van de d regeringsfracties CDA, D'66 en PvdA, en; VVD hebben zich gisteren gekant tegen I zuinigingen op aankopen van reservaten [OiV boerenland door staatsbosbeheer. Wm Zij willen natuurbeschermingsorganisaj^ met geld blijven steunen. Hiermee zijn tij,re, tallen miljoenen guldens gemoeid. Schi^a] monnikoog en het Dwingelderveld wor4acj dit najaar aangewezen als nationaal park,^/ Biesbosch begin volgend jaar. De natuurv^SS( nietiging door recreanten wordt door n „schap" dat de natuurgebieden gaat behe£er wellicht aan banden gelegd. Een sanert^, van ligplaatsen is niet ondenkbaar, zo liet'e 5 staatsecretaris weten. De aanleg van staL/e rand-recreatiegebieden wordt bevorderd. £r ""iele Zes Vietnamezen nog in arrest na dodelijke steekpartij De gemeente Dronten behoor de tot die gemeenten die zeer snel bereid waren groepen Vietnamezen bootvluchtelin gen op te nemen in het mid den van 1979. In totaal 200 Vietnamezen, opgepikt door Nederlandse koopvaardijsche pen, werden in eerste instantie in de gemeente Dronten opge vangen. Om precies te zijn in een barakkenkamp in Bid dinghuizen dat in de gemeente Dronten ligt. Dat barakken kamp stond leeg en bleek een uitstekend tijdelijk onderko men te zijn voor de politieke vluchtelingen. Van de 200 Aziaten zijn er uiteindelijk 50 permanent in de gemeente Dronten gevestigd waaronder een aantal alleenstaande jon geren in de leeftijd van 18 tot 21 jaar. Zes daarvan zitten mo menteel in voorlopige hechte nis. De politie heeft reden aan te nemen dat één van hen de 19-jarige Gerard Bouman heeft doodgestoken. Bidding huizen treurt. Niet alleen om dat een jeugdige inwoner het leven heeft gelaten, maar ook omdat de integratie van de Vietnamezen in de gemeen schap van Biddinghuizen dreigt te mislukken. BIDDINGHUIZEN Alle krachten in de ge meente Dronten worden momenteel gebundeld om de vrede, met name in het dorp Biddinghuizen te be waren. De gebeurtenissen van afgelopen zaterdaga vond, toen tijdens een dis co-avondje in een plaatse lijk horecabedrijf een ru zie ontstond, die uiteinde lijk de dood tot gevolg had van de 19-jarige jon gen, dreigen een forse bres te slaan in de over het algemeen vrij rustige gemeenschap. wijzen De kwaadwillenden zonder uitzondering richting van de Vietnamezen. Er is nog niemand die hardop om wraak durft te roepen, maar ook lang niet iedereen is tolerant ten opzichte van de Aziaten. Vooralsnog is er nog geen be kentenis. Sterker nog, de poli tie heeft zelfs het mes nog niet gevonden, waarmee Gerard Bouman werd doodgestoken en waarmee zijn broer Thierry levensgevaarlijk werd ge wond. De politie neemt echter aan dat één van de zes aange houden Vietnamezen degene is geweest die de dodelijke ste ken heeft toegebracht. Een feit is, dat enkele jonge Vietnamezen en Nederlanders slaags zijn geraakt op de dans vloer in de „Gouden Ploeg". Er zou zijn gespuugd door ie mand en naar aanleiding daar van zijn er klappen gevallen. Later is de ruzie buiten voort gezet en met een mes beslecht. De vraag of er een gespannen sfeer heerste tussen de Neder landers in Biddinghuizen en de Vietnamese jongeren wordt door jeugdwerker Hennie Da- men ontkennend beantwoord. „Het is niet meer dan een vechtpartij geweest die fors uit de hand is gelopen. De afgelo pen zomer zijn er tijdens de kermis ook wat schermutselin gen geweest. Maar ik heb nooit gehoord dat er haatge voelens tussen de groepen on derling zouden bestaan. Ik ge loof daar ook niet in". De groep Vietnamezen waar het om gaat, zonderen zichzelf eigenlijk een beetje af, zijn en kele Biddinghuizenaren van mening. Het zijn jongens die hun familie in Vietnam heb ben achtergelaten en alleen el kaar tot steun hebben. Met name wat hen betreft is de in tegratie nog niet geworden wat de opvanginstanties zich hadden gewenst. De Vietna mese jongeren hebben niet de naam agressief te zijn. Af en toe bezochten ze het jeugdcen trum „Het Koetshuis". Dat ge beurde steeds in groepsver band. De taalbarrière bleek zo hoog dat het helaas nooit tot een gesprek kwam tussen de Aziaten en de jongens van Biddinghuizen. Gastvrij Of dat een oorzaak is geweest wil niemand bevestigen. Het is trouwens toch opvallend hoe iedereen angstvallig vermijdt om olie op het vuur te gooien. Het AFOS, Actiecomité Flevo land voor Ontwikkelings Sa menwerking, dat ook opkomt voor minderheden, roept op verdraagzaam te blijven, be grip voor elkaar te tonen en geen vooroordelen te hebben ten aanzien van groepen. „Ne derland heeft in goede en slechte tijden een tehuis gebo den aan mensen die hun va derland ontvlucht zijn door ar moede. onderdrukking of geweld", aldus het AFOS. Aan de inwoners van de gemeente Dronten wordt hef dringende verzoek gedaan die naam als gastvrij land hoog te houden. Het gemeentebestuur van Dronten doet ook alle mogelij ke moeite om de gemoederen kalm te houden. Gistermiddag werd in allerijl een bijeen komst belegd waar duidelijk gesteld werd dat de gastgezin nen in de gemeente Dronten én de mensen van de kern groep die zich met begeleiding en intergratie van de Vietna mezen bezig houden het af schuwelijke voorval intens be treuren, maar het aan de an dere kant als een incident zien. In ieder geval als het re sultaat van problemen tussen Nederlanders en Vietnamezen. Dominee Delbeek zegt het heel duidelijk: „Er zijn zater dagavond van twee kanten fouten gemaakt. Maar het is onzinnig om nu de Vietname zen als zwarte schapen af te schilderen". Overigens was niet iedereen in de Biddinghuizer gemeen schap gelukkig met de vesti ging van Vietnamezen in het 4.000 zielen tellende, voorna melijk agrarisch gerichte dorp. Toen de Vietnamezen ons land binnen kwamen, stond als eer ste de betaalmeester klaar. Omdat ze als vluchteling de zelfde status kregen als een Nederlands burger, kregen ze ook dezelfde sociale uitkerin gen. Daar de kosten van le- |y an ;ch vensonderhoud erg laag ligL^ voor de gemiddelde Vietnam se bootvluchteling in Nedar land, bleken ze al vrij snebn, staat bepaalde luxe artikean te kunnen kopen van het gQr( dat ze van Sociale Zaken o vingen. En daarover was ii iedereen even enthousiast. I11 fet Vanavond zal het gemeente^ stuur van Dronten de be\Ue king van Biddinghuizen Opo cieel toespreken over de Lg beurtenissen van afgelopen terdagavond en beleids- ma regelen aankondigen. Al |et ruime tijd geleden was er algemene vergadering van te: Vereniging Dorpsbelangen Biddinghuizen belegd voo»ef maart. Toen kon niemand ept ter vermoeden dat er in Bot dinghuizen zo'n grote behoö>e< zou bestaan aan een dergelijj bijeenkomst. au „ANGST VOOR TERUGKEER NAAR TURKIJE NIET MEER NODIG" DEN HAAG De in Nederland en voornamelijk in het oosten van het land verblijvende christen-Turken mogen öf emigreren, öf blijven. Het jongste overleg met de Raad van Kerken over de emigratie van de christen-Turken heeft „heel duidelijk perspec tief geboden", zei staatssecretaris Scheltema van Justitie gisteren in een zogenaamde uitgebreide commissievergadering met de vaste Kamercommissie voor Justitie over het vreemdelingenbe leid. „De christen-Turken behoeven voor een terugkeer naar Turkije geen angst te hebben", voegde hij eraan toe. Alleen als de chris ten-Turken geen gebruik van de emigratie willen maken, „ont staan er andere vragen". Terugkeer naar Turkije kan alleen een oplossing zijn wanneer iemand persé weigert te emigreren ter wijl er wel zo'n mogelijkheid is. „Een groot aantal van hen kan blijven, maar een niet gering aantal zal moeten emigreren. We streven er naar over de positie van de groep, waar nog geen eindbeslissing over gevallen is, snel duidelijkheid te verkrijgen", merkte Scheltema verder op, „om dat het voor de toekomst goed is te weten waar men aan toe is". Volgens hem wordt er waar het op emigratie zal uitdraaien „goede voortgang geboekt". Scheltema doelde vooral op de traditionele emigratielanden als Canada als Australië, die zich bereid verklaard hebben groepen christen-Turken op te vangen. In de gevallen waarin het om een of andere reden niet zou lukken te emigreren, kunnen de christen-Turken zeker in ons land blijven. Er wonen nu onge veer 1150 christen-Turken in Nederland. Hoeveel er nu zullen kunnen of moeten emigreren, vermeldde de bewindsman niet. Hij beloofde de procedures, die twee jaar in beslag nemen, zo veel mogelijk te versnellen; Justitie heeft al meer personeel aan getrokken. Een vraag van Buikema (CDA) of christen-Turken die door het lange wachten in ernstige psychische problemen zijn geraakt niet sowieso kunnen blijven, beantwoordde Schelte ma bevestigend. Sommigen van hen hebben om die reden al een permanente verblijfsvergunning gekregen. Hij bestreed de op merkingen van de VVD-er Nijpels die beweerde geconstateerd te hebben dat sommige emigratielanden een verschil zouden maken tussen Armeniërs en Syrisch-orthodoxe christenen. Verbaasd waren de Kamerleden Buikema (CDA) en mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66) dat zo vaak van het advies van de lande lijke Advies Commissie Vreemdelingenzaken zou worden afge weken, als het om christen-Turken gaat. Volgens de staatssecre taris waren beide Kamerleden niet goed geïnformeerd omdat de meeste adviezen juist wel opgevolgd worden. STAATSSECRETARIS SCHELTEMA. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Scheltema van Justitie wil be zien of bepaalde vreemdelingen, die volgens de regularisatiere- geling van 1975 het land uit zouden moeten, op humanitaire gronden alsnog een verblijfsvergunning kunnen krijgen. Hij heeft dit gisteren gezegd tijdens een vergadering met de Tweede Kamercommissie voor Justitie. De regularisatieregeling bepaalde dat alle vreemdelingen die vóór 1 november 1974 illegaal ons land binnen waren gekomen, niet hoefden terugkeren naar hun eigen land. Deze maatregel leverde een groot aantal beroepsprocedures op, met name aange spannen door degenen die vlak na 1 november 1974 illegaal naar Nederland kwamen. Van degenen uit deze laatste groep, die te vergeefs een beroep op de regularisatieregeling deden, bevinden zich nog altijd ongeveer 200 personen in Nederland. D'66-woord- voerster mevrouw Wessel-Tuinstra wees erop, dat in een aantal gevallen sprake is van „schrijnende omstandigheden". Boven dien hield zij de staatssecretaris voor, dat veel vreemdelingen die al vanaf eind 1974 in ons land zijn, hier inmiddels al zo „geaard" zijn, dat het hen moeilijk valt naar hun eigen land te rug te keren. In een motie vroeg zij staatssecretaris Scheltema, of de meest schrijnende in Nederland zouden mogen blijven. Scheltema zegde een nader onderzoek toe. Ten aanzien van het vluchtelingenbeleid deelde de staatssecreta ris mee, dat het kabinet de doelstelling om jaarlijks 750 vluchte lingen op te nemen niet strak zal hanteren. Wel moet het kabi net zich beraden over de financiële consequenties, als blijkt dat dit jaar het aantal van 750 asielverleningen overschreden dreigt te worden. Varkens horen hun hele levens op stro en niet op een betonnen vloer of een rooster te wonen, aldus de alternatieve slagers. DEN HAAG De tien Nederlandse slagers die al vlees verkopen van „scharrelvarkens" (var kens die niet in nauwe en donkere betonnen schu ren worden gehouden en niet worden voorzien van „giftige" medicijnen), zijn het bij voorbaat oneens met een controleregeling voor de alternatieve var kenshouderij, die door het Produktschap voor vee en vlees wordt voorbereid. Hun „werkgroep scharrel- varkens" is het er niet mee eens dat alleen regels zijn ontworpen voor de behandeling van schar relsvarkens gedurende de mestperiode, niet gedu rende de daaraan vooraf gaande opfokperiode. Het Produktschap, dat zijn vi sie morgen zal geven, heeft wel al laten weten dat de uit eindelijke regeling voor alle fases van de varkensproduktie zal gelden, maar dat een der gelijke regeling veel meer con- trolewerk zou vereisen. Bo vendien zouden de regels voor de mestperiode (bijvoorbeeld het voorgestelde castratie- en coupeerverbod) ook al een gunstige invloed hebben op de behandeling in de opfokperio de. De alternatieve slagers zijn het hiermee niet eens. Zij zien in de concept-regeling geen enkele belemmering voor het houden van biggen in batterij- kooien of op betonnen vloe ren. Zij propageren „vlees zon der lijden". De regeling is opgesteld door een werkgroep binnen het Produktschap. De alternatieve slagers vinden dat in die werkgroep ten onrechte geen ethologen (diergedragskundi- gen) en geen „alternatieve" varkenshouders of slagers zit- Ook de Nederlandse vereni ging tot bescherming van die ren heeft laten weten dat zij de voorlopige beperking van de regels tot de mestperiode betreurt, maar dat het de eer ste aanzet om te komen tot een scharrelvarkensbesluit toch van belang vindt. Gouda sluit clubgebouw Black Harley's GOUDA B. en W. van Gou da hebben gistermorgen het door de gemeente ter beschik king gestelde clubgebouw van de Black Harley s aan het Nonnenwater gesloten. Op verdenking van verkrachtin gen, poging tot doodslag en' handel in cocaine zijn zeven tien leden van de Goudse mo torclub Black Harley's in ar rest. Drie leden zijn nog voort vluchtig. De Black Harley's hebben een huurachterstand van vijfduizend gulden aan de gemeente. Het gebouw was, nadat er voor 80.000 gulden aan was opgeknapt, in 1980 aan de motorclub verhuurd. Toen al bestonden er geruch ten over criminele activiteiten, maar uit angst voor represail les werden er geen aangiften gedaan bij de politie. DEN HAAG Staatssecretaris Lambers-Hacquebard (Milieu) is het niet eens met wetenschappers die zeggen dat de ozonlaag door spuitbussen met drijfgas niet aan getast wordt. De Nederlandse spuitbusindustrie had met andere cijfers gepro beerd het tegendeel te bewijzen. Verscheidene wetenschappelij ke onderzoekers concluderen zelfs dat de ozonlaag juist toe neemt. Volgens Lambers staat de industrie er niet bij stil, dat de ozonlaag in z'n totaliteit misschien wel toeneemt ook al door een gigantische stijging van het vliegverkeer maar op som mige plaatsen toch in ernstige mate wordt verstoord. Zij conclu deert uit rapporten dat het zeer waarschijnlijk is dat drijfgas de ozonlaag aantast. Op verzoek van de regering heeft het bedrijfs leven het gebruik van drijfgassen in spuitbussen sinds 1976 al met 50 procent teruggedrongen. Nu wordt nog slechts in tien procent van de spuitbussen drijfgas gebruikt. De staatssecretaris is echter van plan verdergaande maatregelen te nemen. Ze wil het gebruik van drijfgassen ook in koelinstallaties, isolatiemate riaal, schuimplastic verpakkingen en oplossingen tot nul reduce ren. Volgens de fabrikanten betekent verdere terugdringing een aantasting van de economie. WIEGEL VRAAGT KABIN PLAATS TE MAKEN (Van onze parlementaire re dactie) DELOEN BERKEL Vanuit de VVD komt er steun voor de gedachte die binnen het CDA rijpt dat een totale inkomens stop per 1 juli aanstaande nodig zal blijken om de lasten van het bedrijfsle ven binnen de perken te houden. VVD-woordvoer- der De Korte noemde op een spreekbeurt in het Zuidhollandse Berkel zo'n maatregel onontkoombaar als de lastenverlichting die via de ziekengeldbe zuinigingen bereikt zou den moeten worden, niet gehaald worden. Volgens De Korte is de zie kengeldombuiging een „zo goed als verloren zaak". Hij wijt dat aan „het toegeeflijke gehannes van Den Uyl en Da- les". Zodra je als pressiegroep een grote mond opzet gaan deze bewindslieden plat, meent De Korte. De kans is nu groot dat er van de beoogde lastenverlichting voor het be drijfsleven niets terecht komt. Het doorbetalen van 100 pro cent ziekengeld zal juist voor een verzwaring van anderhalf procent zorgen. Die kan alleen via een ingrijpende loonmaat regel worden voorkomen, stel de De Korte. VVD-leider Wiegel zal van daag in de Tweede Kamer I kabinet ter verantwoord^ roepen over het uitblijven de voorjaarsnota. Hij kondig dat gisteravond aan op een T eenkomst van zijn partij in 1 Overijsselse Delden. wees er op dat deze ombl gingsnota er op 1 maart h had moeten zijn. Volgens h| wordt de in Nederland aan\l zige matigingsbereidheid dl het ruziënde kabinet en de geringspartijen ondergrav Wiegel sprak in dit verba van gekrakeel en paniekvd bal. „Het volk heeft recht een eensgezinde regering 1 daadkracht en moed", al Wiegel. „Als het huidige ka net dat niet kan, laat het plaatsmaken", maande hij. Douwe Egberts koffie, lekkere koffie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10