IN EN OM DE KAS rt Teelt in cellen: nieuwe dimensie vaderlandse tuinbouw? S7 „Wij zijn vrouwen die lekker willen werken" ENERGIEKOSTEN NOG STEEDS ONZEKERE FACTOR ENERGIEKOSTEN OP LAAG PITJE LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LHDSECOURANT A8 MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINA 9 CONTACT LEGGEN TUSSEN COPYWRITER EN OPDRACHTGEVER Aan het Europaplein te Amsterdam tegenover de RAI is het kantoor van de „Copy Consultants: Alp honsine Radecker (37) en Paulette Silvius (32). Ze oefenen samen het be roep uit van „koppelaar ster", maar dan op zake lijk gebied. En dat doen ze zo goed dat hun zaak loopt als een trein. Na een jaar intensief voorbe reiden startten ze in januari 1982 operationeel met het op commissie-basis leggen van contacten tussen freelance copywriters en organisaties. Geboekt staan al 47 tekst schrijvers (Nederland telt ruw geschat zo'n 220 freelance copywriters); in hun agenda komen 50 scribenten voor met wie ze inleidende gesprekken hebben genoteerd, die eind maart moeten zijn afgehan deld. Beiden hebben hun spo ren in de publiciteitswereld ruimschoots verdiend (Alp- honsine was medewerkster bij Art Directors Club Amster dam): ze kennen het klappen van de reclame-zweep door arbeidscontacten met recla mebureaus en rondzwerven in dit wereldje waar iedereen iedereen kent. Alphonsine's echtegenoot, filmer Jack Oud, maakt STER-reclamefilms (o.a. het laatste „typische kof- fiemoment" in opdracht van Douwe Egberts) en Paulette, wier tweede moedertaal Frans is (werkte bij een Fran se filmmaatschappij) legde zich toe op organisatorisch werk in de reclame business. Adverteren Het ging allemaal zo: rond de cember '81 adverteerde het tweetal dat het zich ging be zighouden met tekstbemidde ling tussen vrije copywriters en bedrijven, organisaties, handelsfirma's etc. die geen vaste band hadden met een reclamebureau. „Tot onze verbazing begon de telefoon meteen te rinkelen, we kre gen brieven en kaartjes met „succes" erop, het nieuwe in- tiatief sloeg duidelijk aan. Van de zijde van de opdracht gevers hebben we zeker zo'n 200 reacties gehad vanuit b.v. de medische en farmaceuti sche industrie, de scheeps bouw en diverse bedrijven in de orde van grootte gelijk aan die van multinationals. Ze hadden jubileumuitgaven, soms folders, advertenties voor personeelswerving, bro chures, gebruiksaanwijzingen, literatuur voor beurzen, boe ken, de meest verschillende teksten nodig, waarvoor een bepaalde aanpak of stijl ver eist is. Daarvoor blijken lang niet altijd onmiddellijk krach ten bij de hand die zo'n kar weitje kundig opknappen. De twee „koppelaarsters" Alphonsine Radecker (links) en Paulette Silvius. Aan de andere kant lopen er horden gespecialiseerde tekst schrijvers rond, die het in de vingers hebben een speciale boodschap aantrekkelijk en met kennis van zaken over te brengen. We hebben alle or ganisaties die ons benaderden in een archief gestopt en ook de scribenten zijn in onze ad ministratie gerubriceerd naar specialismen. Sommigen zijn thuis in de chemische indu strie of het verzekeringswe zen, maar je hebt ook mensen die doorkneed zijn in bedrijfs planning of marketing. Vaak hebben ze tijdens een werksi tuatie in zo'n branche diep gaande kennis opgedaan, die ze nu in ander verband ten nutte kunnen maken; bijvoor beeld bij een organisatie die hun know how goed gebrui ken kan, om ook bij het pu bliek of op de handelsmarkt duidelijk naar buiten te tre den. Een deskundige copywri ter kan voor deze mensen een vondst betekenen. Plezier Alphonsine: „Er gaat geen dag voorbij dat we geen ple zier in ons werk hebben. Het is machtig om steeds weer mensen te ontmoeten, die min of meer dezelfde levensfiloso fie hebben als wij. Copywri ters zien niet op tegen hard werken, maar ze willen over een zekere vrijheid beschik ken. Je bent individualisten onder elkaar. Makkelijk doen is er niet bij! Dan verloopt de boel. Je redt het alleen als je er hard tegen aan gaat. Zo is 't met tekstschrijvers en zo is 't met ons ook. We zitten soms tot diep in de nacht aan de adminstratie te ploeteren". Paulette ziet het ook wel zit-- ten met het kersverse bureau. „Het geeft voldoening mensen tot elkaar te brengen, die je allebei van dienst kunt zijn. Bovendien vind ik het contact met copywriters leuk. Ze heb ben vaak veel meegemaakt en ze zijn ontzettend verschillend van karakter. Je hebt er van die heerlijk eigenzinnige mensen onder. Soms zit je uren te praten omdat het in eens klikt. Laatst heb ik met iemand een hele ochtend zoek gebracht: de tijd vloog om en toen ze wegging had ik enorm veel van haar geleerd". (Schouderophalend) „We zijn gewoon vrouwen die lekker willen werken". Overtuigde feministen? Een bedachtzaam hoofd schudden van Alphonsine: „Je bent natuurlijk wel zelf standig, maar echt feminis ten? Nee (met een lachje). Persoonlijk vind ik het best fijn als een man mijn jas aan geeft, dat verwacht je ook ei genlijk een beetje". (Doorpra tend): „We zijn wel door het feministische blad „Opzij" be naderd voor een stukje. Maar het eerste wat je hoorde was een nogal agressief verwijt dat we onze hulp op kantoor (kinderopvang, wat huishou delijke dingetjes doen) in de advertentie alleen maar „Gea" noemde. Heeft dat mens geen achternaam?, vroe gen ze. Maar Gea wou het no- tabene zelf zo. Ze waren ook teleurgesteld dat we ook voor mannelijke copywriters be middelden". Belastingkantoor In de toekomst willen Alp honsine en Paulette, behalve uitbreiden met vaste mede werkers nog meer service ge ven aan freelance copywri ters. „Ons ideaal is later sa men met een belastingkantoor te gaan werken. Meestal heb ben copywriters zelf een ac countant, die het hele btw-ge- beuren regelt, maar je zou een model kunnen maken voor belastingverwerking; tenslotte gaat het voor iedere copywri ter om dezelfde dingen. Je zou er alleen een aantal varia belen aan toe moeten voegen, die alleen maar hoeven te worden ingevuld. Paulette en ik zouden een overkoepelen de adviesfunctie kunnen ont wikkelen. Dan sta je dichter bij de mensen. Freelance copywriters moeten al zoveel zelf opknappen. Ik vind dat ze in vrede hun webk moeten kunnen doen, dat komt de kwaliteit ten goede". tekst: TINY FRANCIS foto: MILAN KONVALINKA Het frivole antwoord van de confectie Zoals verwacht heeft de con fectie de korte rok overgeno men. De nieuwe zomerkleren zien er vrolijk en fris uit. Al les poft, bloest, valt ruim en wijd en van de stylisten (eer der in najaar '81 getoond) heeft men de laagjes over el kaar geaccepteerd. Het schijnt dat de lagenlook-mode ons ook nog niet verlaten heeft. Ze past trouwens bij de ro mantische elementen die dan ook sterker dit seizoen naar voren komen. Er wordt, on danks de nieuwe mini zeer veel stof voor de wijdte ge bruikt, een verschijnsel dat zich juist vaak in financieel krappe tijden voordoet. Broeken zijn er overal in de etalages, vrijwel ieder groot warenhuis heeft ze ingekocht: piratenbroeken, zouavemodel- len boven de knie, onder de knie, met rechte wijde pijpen of harenpantalons. Ze hebben één ding gemeen: de^ enkel moet zichtbaar zijn. Daarnaast is er de plattelandsstijl, blou ses met poffende mouwen, vesten, boezeroenen, grootva dershemden. Hoe bonter hoe beter denken magazijnen als C en A, V en D, P en C. Ze werken met kleuren als aquagroen, rood, blauw, wit, veel blauw en groen samen en felle kleuren gecombineerd met wit. Zome- raccessoires zijn: banden in het haar, matrozenpetjes, sie raden met nautische afbeel dingen, sokjes en tassen in de vorm van een plunjezak. Daarbij strohoedjes en platte sandalen met sokjes, schoenen met kurken zolen, ballerina's en muilen op gondelleest (on gekrulde neus), waarop blin kend metalen bedels en fon- kelstenen zorgen voor de sprookjesprinses-look. TINY FRANCIS Voor jonge vrouwen korte katoenen jasjes met overslag in „opa-streep" 60), bijpassende camisole. De streep viert hoogtij. Meisje rechts heeft een zwart gestreepte katoenen bloes met schoudersluiting over een zwart katoenen rok met overrok in naalddun streepjespatroon. Brede ceintuur (C en A). Bonneterie in deux pieces (rechts met vleer muismouwen) (Claire Mode). Linkse model kost 279. Het is uitgevoerd in bijna zwart met geel, cerise of het nieuwe aqua. Piratenbloeses met volants op zeeroversbroe ken. Let op de verlaagde taille, aangegeven door lange geknoopte shawls. (C en A). Wit katoenen hemdjurkje met middenbaan in „neon" kleuren. Rechts: „Chinees" jack met bijpassende enkelvrije broek. (C en A). Er behoeft niet te worden gezegd dat karnaval van veel in vloed is geweest op de gang van zaken in de bloemenhandel. Er was een iets kalmer aanvoer en ook hebben een aantal kooplieden een weekje'de zotskap op gehad en lieten de. bloe men voor wat die waren. Maar geen kwaad van karnaval! Bovendien werkten de weeromstandigheden nogal mee die de oogst afremden, zodat de kooplieden behoorlijk uit de voe ten konden! Vergelijking van cijfers heeft weinig zin, omdat karnaval vorig jaar een week later viel en pas deze week ver gelijkbaar materiaal zou opleveren. Overigens geeft het cijfer materiaal van de CCWS een typisch beeld over de gang van zaken. De aanvoer van snijbloemen afgelopen week was praktisch gelijk aan die van vorig jaar, met ruim 27 miljoen bos of stuks. Maar de opbrengst daarvan was ruim 11 miljoen gulden tegenover vorig jaar ruim 9 miljoen, een gunstig ver schil dus met bijna 2 miljoen gulden. De potplanten bleven op vrijwel gelijk niveau. De totale aanvoer van de CCWS be droeg afgelopen week 30.023.394 bos of stuks en omzetbedrag van 14.049.194,20 tegen vorig jaar 29.156.060 of of stuks en omzet van 11.965.020,09. Van leliekelken was er een matig aanbod, van de takken wel wat ruimer, ongeveer 600.000. Van freesia was een beduidend minder aanbod, nu bijna 7 miljoen en dat is 2 miljoen minder dan vorig jaar en ook sinds voorgaande week nam de aanvoer af. Maar wel ging de ge middelde prijs flink wat hoger, gemiddeld 30 cent. In het al gemeen kan worden gezegd dat er een behoorlijke aanvoer van bloemen is. Ook de chrysanten weten zich goed te hand haven, zowel wat aanvoer betreft als het prijspeil. De pot planten hadden afgelopen week iets minder belangstelling, vermoedelijk vanwege het karnaval, waar men in onze zuide lijke provincies het te druk mee had. Niettemin kon de aan voer van ruim een miljoen stuks tegen redelijke prijs worden verwerkt en maakte weinig verschil met vorig jaar. Gerbera en lelies worden ruim aangevoerd. Van gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar vermelden we: alstroe- meria 69 (65) amarillys 22 (20) Amerikaanse anjers 41 (37) tro- sanjers 33 (31) anthurium 1,61 (1,68) asparages 20 (26) chry santen 69 (63) idem geplozen 87 (88) euphorbia 62 (66) freesia 30 (20) gerbera 42 (40) gladiolen 43 (13) irissen 21 (18) lelie kelk 80 (48) lelietak 95 (91) nerine 1,74 (1,88) cymbidium, groot 43 (42) idem klein 11 (15) rozen groot 72 (59) idem klein 44 (44) sonia 63 (53) belinda 39 (44) red garnette 34 (34) strelet- zia 1,72 (1,53) tulpen 21 (22). Wat de importbloemen betreft, was er een ruime aanvoer. Er was een flinke aanvoer van gypsphilia met redelijke prijs die hoger was dan vorig jaar. Er kwamen ook aardig wat import-trosanjers uit Israël met ho ger prijs dan vorig jaar. De rozen lieten verstek gaan maar de statice uit Israël maakte goede prijzen. De problemen rond de nergieprijzen zorgden afgelopen week voor nogal verwarring onder de tuinders, vooral ook doordat nu de hoge nota's bin nen komen. Men weet niet waar men in dat opzicht aan toe is zo wordt gesteld. Zo langzamerhand beginnen de bolbloemen een een ruime plaats in de veiling in te nemen met een prijs die in het algemeen wel hoger ligt dan vorig jaar om deze tijd. Maar de grote massa moet nog komen en er kan worden ver wacht dat het totale assortiment zich spoedig zal gaan uitbrei den. Brengen de forse aard- gasprijzen die straks nog een paar keer wor den verhoogd de va derlandse glastuinbouw aan de rand van het graf? Dat verhaal is de laatste maanden meerdere ma len in geuren, kleuren en vele kolommen door de vakpers gegaan. Dat kan allemaal best waar zijn, maar als je laaggroeiende gewassen zoals sla, radijs, hya cinten, tulpen, narcissen, blauwe druifjes, begonia's en chrysantenstekken, St. Pau- lia's en ga-maar-door gaat te len in een joekel van een kas, dan stook je vele tientallen kubieke meters warm, waar helemaal niets staat of groeit. Allemaal weggegooid geld. Waarom brengt men het be nodigde licht en de warmte niet vlak bij de planten? Waarom niet in vele lagen bo ven elkaar bij kunstlicht gaan telen? En dan niet in kassen, maar in zwaar geïsoleerde cellen. Dan zijn niet alleen de energiekosten stukken lager, maar heb je alles ook nog eens een keer veel beter in de hand. Fluitje van een cent Daar komt nog bij dat het in technisch opzicht een fluitje van een cent is om de warmte die je met al die tl-buizen te véél produceert via warmte pompen, warmtewisselaars en andere technische toestanden om te zetten in water van 75 tot 80 graden. En dan kun je die energie voor de tweede maal gebruiken. Wie dat doet, kan om de energiekosten he lemaal lachen. Aan het woord is de Sassenheimse indu strieel, de heer J. Lestraden, directeur van een reeks fa brieken, onder andere van Schulte Lestraden B.V. in Sassenheim, een onderneming die ook in het bollenvak een heel goede, klank heeft. Kassen zijn ondingen Voor de teelt van laaggroeien de gewassen zijn de kassen van'vandaag gewoon ondin gen, zegt Jaap Lestraden. Als het 's winters vriest, moet je je te pletter stoken en groeien de gewassen vaak nog maar heel langzaam. Wordt het mooi, warm weer, dan kun nen de telers het ook wel schudden, want dan is er weer geen houden aan. Je kunt dan de luchtramen wel wagenwijd opengooien, maar de groei van de gewassen is toch niet af te remmen. Het gevolg is dat de groenten- en bloemenveilingen overstel pend grote aanvoeren moeten verwerken en dat de kwekers lage prijzen krijgen. In kassen heb je zelf weinig of niets in de hand. In een koude perio de zijn je produktiekosten erg hoog en oogst je weinig en als het warm weer wordt, dan word je onder je eigen pro- dukten min of meer begra ven. Imperium Jacobus Wilhelmus Lestraden (58) verkondigt niet alleen mooie theorieën, bij vertoont het ook. Hij heeft in het Lim burgse Roermond in drie jaar tijd een compleet imperium opgebouwd. Hij kocht zeven hectare industrieterrein, liet de aanwezige bomen voor het grootste deel staan en bouwde er zeven nieuwe fabrieken. Enkelen daarvan zitten vol met cellen waarin hij naast bolbloemen, zoals tulpen, nar cissen, irissen en Hippa- strums, ook laaggroeiende groenten teelt zoals sla, radijs, enzovoort. En niet te verge ten: champignons op zeer gro te schaal (al heeft hij daar uit eraard geen licht bij nodig). Tot vijftien lagen Boven elke laag komt een batterij tl-bui£en, gevat in een houder van geprofileerd plaatstaal, die dan tevens weer dienst doet als bodem voor de laag die er boven wordt geplaatst. De tl-buizen produceren zoveel warmte dat men er een teveel van krijgt. Die warmte wordt via een reeks technische installaties weer bruikbaar gemaakt voor de verwarming van andere cellen. Om te laten zien dat vele ge wassen het in cellen even goed doen als in kassen, heeft Lestraden voor de aardigheid op het dak van zijn Tuin- bouw-„fabriek" een grote kas laten bouwen. Alle gewassen die in de cellen worden ge teeld, worden ook in de kas geplant. De resultaten tot nu toe: vele tulpen en andere siergewassen doen het in cel len minstens even goed, maar de produktiekosten liggen bij V gis 1113199! !W«« efi B **1 De heer Jaap Le straden (rechts): ...tuinbouw nieuwe di mensie ge ven... Sla Nog nooit vertoond: kassen op het dak van de Tuinbouwhal, die voor een belangrijk deel Is gevuld met zwaar geïsoleerde cellen. De afgelopen weken groeide in de cellen sla in drie en een halve week van plantje tot volwassen krop. En de kwali teit liet niets te wensen over. In grote lijnen komt de groei van de planten in cellen-met- licht overeen met de groeiom- standigheden in de zomer maanden in kassen. Lestraden meent dat men met het isole ren van kassen met scherm- doek, dubbele daken van kunststof en dergelijke op het verkeerde paard wedt. Isole ren van kassen kost licht en dat gaat produktie en kwali teit nadelig beïnvloeden, zo zegt hij. Antwoord „Voor een reeks laaggroeien de gewassen geven wij met deze manier het verlossende antwoord op de stijgende energiekosten. Natuurlijk: een dergelijk gebouw met cellen kost niet niks, maar is per vierkante meter niet duurder dan een moderne kas met al- les-d'r-op-en-d'r-an. En als je dan bedenkt dat je in cellen vele lagen boven elkaar kunt gaan telen, dan komt alles op een heel ander vlak te liggen. Daar komt nog bij dat je bij de teelt in cellen niet naar hoog waardige tuinbouwgrond be hoeft te kijken. Je brengt in de cellen de grond die je zelf wilt Of desgewenst substra- betreft: dat maak je zelf. Dit type gebouwen met cellen kun je dus zowel in de Sahara als binnen de poolcirkel ge bruiken. Alleen Storm op bestelling Insiders hebben Lestraden voorspeld dat hij beslist pro blemen gaat krijgen met ven tilatie, circulatie, een te hoge luchtvochtigheid etcetera. De Sassenheimer moet daar al leen maar om grinniken. Hij heeft zich in de afgelopen 35 jaar haast vrijwel uitsluitend bezig gehouden met verwar ming, luchtbeweging en alles wat daarmee verband houdt Zijn cellen zijn dan ook uitge rust met een reeks zware ven tilatoren en afzuiginstallaties. Hij kan het in de cellen op be stelling laten stormen. Even een storm van windkracht 8 gedurende vier seconden per uur? Eén draai aan de knop en het is zover. De tijdklok ken zetten de ventilatoren op exact de aangegeven tijd weer op-de-plaats-rust. De heer Le straden heeft een windvlaag- theorie ontwikkeld en brengt die hier in praktijk. Bom „Ik weet", zo zegt hij, „dat ik met mijn methode in bepaalde kringen een bom laat ontplof fen. Maar ze kunnen niet om mij heen. Ik leg de bewijzen op tafel en geef de tuinbouw een nieuwe dimensie. Straks en dat zal wel half augus tus worden is alles hier kant en klaar en hebben we voor vele gewassen het expe rimentele stadium ook al ach ter de rug. Nog dit jaar staat de internationale tuinbouw bij ons in Roermond op de stoep. Daar wil ik een lief ding on- de^ verwedden".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9