Poolse kerk eist opheffing van staat van beleg Republikeinen bekritiseren Reagan's begroting Paus streng tegen jezuïeten Levenslang voor Atlanta-moorden Kaping zonder bloedvergieten beëindigd SHELL EN BP WILLEN OLIEPRIJS VERLAGEN Onbekende onderzeeër geeft Italiaanse marine het nakijken ^ÊUÏTÈNLAND LE1DSE COURANT MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINA 7. Joodse kolonisten willen weer open toegang tot Yamit TEL AVIV Joodse kolonisten die zich verzetten tegen de ontruiming van het laatste gedeelte van de Sinai, hebben za terdagavond een ultimatum aan de Israë lische regering gesteld. Zij eisen dat de afsluiting van de wegen naar het noordelijke deel van de Sinai, waartoe de regering afgelopen vrijdag be sloot, voor vanochtend zou worden. Het Israëlische leger sloot vrijdagavond de toegangen tot Yamit en de rest van het gebied af om te voorkomen, dat er zich in cidenten zouden voordoen voordat de overdracht van de Sinai aan Egypte op 25 april een feit is. De Israëlische regering heeft de ongveer 5.000 kolonisten van Ya mit een schadeloosstelling van ongeveer 650 miljoen gulden toegezegd. Moebarak wil niet naar Jeruzalem JERUZALEM De Israëlische regering heeft gisteren laten we ten, dat als de Egyptische presi dent Moebarak er bij blijft dat hij Jeruzalem wil mijden tijdens zijn komende bezoek aan Israël, hij maar beter „kan afzien van zijn belangrijke bezoek". Regeringssecretaris, Naor, zei gis teren na de wekelijkse kabinets vergadering dat de ministers had den gesproken over de aarzeling van de Egyptische president om de omstreden Israëlische hoofdstad te bezoeken. Moebarak heeft moeite met een bezoek aan Jeruzalem, omdat eind juli vorig jaar het Pa lestijnse Oost-Jeruzalem door Is raël werd ingelijfd. Verjaardag zonder feest De 10e verjaardag van het herstel van de officiële betrekkingen tus sen China en de Verenigde Staten Is gisteren in China voorbijgegaan, zonder dat er in de pers aandacht aan is besteed. Dit wordt gezien als een gevolg van de huidige wrij vingen tussen Washington en Pe king, naar aanleiding van de hulp die president Reagan wil geven aan Taiwan. De huidige spanning tussen beide landen was er de oorzaak van dat ex-president Nixon, die begin '72 de historische reis naar China maakte, een reis naar Sjanghai moest afzeggen. Wel werd ter ere van hem een di ner gegeven door de Chinese am bassadeur in de Verenigde Staten, Chai Zemin (foto). Nkomo moet terechtstaan SALISBURY De Zimbab- weaanse premier, Moegabe, heeft gisteren aangekondigd dat ZAPU- leider Nkomo terecht zal moeten staan wegens het opslaan van wa pens, die bij een staatsgreep had den moeten worden gebruikt. Moegabe sprak op een bijeenkomst van zijn ZANU-partij, die met de ZAPU van Nkomo het patriottisch front vormde tijdens de oorlog te gen het blanke minderheidsregi me. „De wapens die zijn gevonden tonen duidelijk aan, dat Nkomo ons bewind omver wilde werpen", aldus Moegabe. Hij zei verder dat „Nkomo zijn nederlaag wilde bij de verkiezingen wilde wreken door burgeroorlog te ontketenen". Rapport: Regering VS maakt armen armer WASHINGTON De begrotings commissie van het Amerikaanse Congres heeft in een rapport gezegd, dat de economische en belastingpoli- tiek van de regering Reagan de arme Amerikanen in verhouding veel zwaarder treft dan de rijken. De ge zinnen die minder dan 50.000 gulden per jaar verdienen krijgen slechts vijftien procent van de belastingver laging. Vijfentachtig procent daarvan komt ten goede aan inkomens van boven de 50.000 gulden. Verder gaan de mensen die minder dan 25.000 gulden verdienen er volgend jaar in koopkracht op achteruit; iemand die meer dan 200.000 gulden verdient gaat er door de belastingverlaging ge middeld 40.000 gulden op vooruit. Turkse aanklager eist 57 doodstraffen ANKARA De open bare aanklager bii een proces tegen 199 leden van de Turkse commu nistische partij en de Turkse Revolutionaire Volkspartij in Er^incan in het oosten van Tur kije heeft tegen 57 aan geklaagden de dood straf geëist. Zij worden beschuldigd van „illega le vereniging, moorden en aanslagen om de orde te verstoren en een marxistisch-leninis- tische staat te vormen". WARSCHAU De Pool se kerk heeft afgelopen zaterdag aan de voor- h Lisfavonc* van bezoek van leuk generaal Jaruzelski aan Moskou de onmiddellijke Iers t opheffing van de staat van beleg geëist. Het militaire bewind heeft gisteren en ge hierop gereageerd met de be aankondiging een beperk- oorbijte. versoepeling in te zul len voeren. Vanaf van- °ldaag kunnen Polen weer yJJJJ vrij reizen, maar het nach-" tgoe<telijk uitgaansverbod blijft He gehandhaafd, aldus de Poolse minister van bin- voo'nenlandse zaken. Verder zouden het automati- ondeische telefoonverkeer tussen n. Oj Warschau en de grote steden, het internationale telexver- keer en het internationale te lefoonverkeer weer worden- hersteld. De speciale ver scherpte bepalingen voor Gdansk, die vorige maand wa ren afgekondigd na de straat gevechten van 30 januari, wa ren zaterdag al weer opgehe- De Poolse bisschoppen namen zaterdag in een communiqué en gisteren via een in alle ker ken voorgelezen schrijven dui delijker stelling dan ooit tevo ren tegenover het militaire be wind. Zij eisten opheffing van de staat van beleg, vrijlating van alle gedetineerden en de vakbond Solidariteit moet op nieuw worden toegelaten. Op vallend was dat de officiële media, zowel het persbureau PAP als Radio Warschau, in de berichtgeving over de bis schoppelijke boodschap niet zeiden over de eis van de op heffing van de staat van beleg. De media gaven wel een ande re belangrijke eis van de bis schoppen weer, namelijk dat Solidariteit betrokken moet worden bij het zoeken naar een „sociaal akkoord". Tot de Polen zeiden de bis schoppen dat al deze doelein den moeten worden nage streefd en dat „massale reac ties zonder nadenken" ver zet tegen de staat van beleg dienen te worden vermeden. Kort voor de bisschoppencon ferentie had het centrale comi té van de communistische par tij op zijn eerste vergadering midden vorige week na de af kondiging van de staat van be leg deze en het militaire be wind juist goedgekeurd, ter wijl generaal Jaruzelski in een inleiding had gesteld dat een snelle opheffing van de staat van beleg niet te verwachten EV" OAE veroordeelt 11 VS, Israël en Engeland ADDIS ABEBA De Organi satie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft gisteren een van de roerigste zittingen uit haar geschiedenis afgesloteri met een felle veroordeling van de Verenigde Staten, Engeland en Israël wegens hun steun aan Zuid-Afrika. Gisterochtend werden er nog ^me' pogingen"gedaan de voortgang *»e' van de conferentie te blokke- ren, wegens de toelating van het Polisario-Front tot de on< OAE. De slotzetting ging ein delijk na veel vijven en zessen dan toch door. In een serie re- 14 soluties werden aan het eind van de zitting de VS, Enge- [j land en Israël veroordeeld. De jnsti OAE veroordeelden deze drie U1. landen wegens hun militaire ®;en economische steun aan het prö' racistische Zuid-Afrika. De OAE beschuldigde ook multi nationale ondernemingen die- lllllll zaken doen met Zuid-Afrika llnllr en veroordeelde in het bijzon der banken en financierings maatschappijen. De Marokkaanse minister van buitenlandse zaken heeft giste ren gezegd, dat de OAE „ge spleten" is naar aanleiding van de toelating van de verzetsbe weging Polisario tot de verga dering van ministers in Addis Abeba. Russische luisterpost in Iran NEW YORK De Sovjet- Unie heeft in samenwerking met de Iraanse regering in het noorden van het land een spionagestation ingericht, dat is gericht op Pakistan. Aldus meldde gisteren het Ameri- jie. kaanse weekblad Time. ist De post wordt bemand door en Russische soldaten in Iraanse uniformen en bewaakt door de ne; Iraanse revolutionaire garde. en Aanleiding voor Teheran om u"' in te stemmen met de vesti- ging van de luisterpost waren de vermoedens, dat de Vere- f f nigde Staten Pakistan helpt bij het opleiden van guerrillastrij- ,si ders, niet alleen voor de strijd in Afghanistan maar tevens voor een guerrilla in Iran. Wayne Williams, kort voor zijn veroordeling tot le venslange gevangenisstraf. ATLANTA De 23-jarige fotograaf Wayne Williams is door een jury in Atlanta schuldig bevonden aan zeker twee van de 28 moorden op zwarte jongeren, die de afgelopen twee jaar in deze Amerikaanse stad zijn gepleegd. De rechter veroordeelde Wil liams daarna tot twee maal levenslang. De moordenaar, die het vooral had voorzien op jonge, geestelijk minder begaafde zwarte jongeren, hield Atlanta lange tijd in een beklemmende greep. Maar sinds de arrestatie van Williams is een dergelijke moord niet meer gepleegd. Tijdens het proces kwam de openbare aanklager niet alleen met bewijs voor de twee moorden waarvoor Williams veroordeeld is, maar ook met materiaal dat betrokkenheid bij tien andere moor den moest bewijzen. Williams verklaarde na de uitspraak opnieuw dat hij onschuldig is. Hij gaat waarschijnlijk tegen het vonnis in hoger beroep. Passagiers verlieten gistermiddag met hun handen omhoog het gekaapte Tanzanlaanse vliegtuig. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Op het vlieg veld Stansted bij Londen is gistermiddag zonder enig bloedvergieten een einde gekomen aan de ka ping van een Tanzaniaan- se Boeing 737. Sinds vrij dag, toen het toestel ge kaapt werd, was een klein aantal passagiers vrijgela ten. Gistermiddag moch ten de overige 90 passa giers en een aantal be manningsleden het toestel verlaten, meer dan 26 na aankomst op Britse bo dem, waarna de kapers zich overgaven. De Britse autoriteiten hadden van het begin af beslist, dat zij geen enkele concessie zouden doen aan de vier kapers, die lid zijn van een revolutionaire Tanza- niaanse jeugdbeweging. In Londen eisten zij het ont slag van president Julius Nye- rere van Tanzania. Deze wor stelt momenteel met zware economische en andere proble men. De kapers zeggen, dat hij zijn volk onderdrukt. Zij wil den ook praten met de Tanza- niaanse ambassadeur en met Nyereres gewezen minister van buitenlandse zaken Oscar Kambona, die in 1967 naar Engeland is uitgeweken. De Britse regering besloten de gekaapte Tanzaniaanse Boeing in Stansted aan de grond te houden. Het vliegtuig werd omsingeld door gewapende po litiemannen en militairen. Het mocht niet tanken en kreeg al leen wat nieuwe brandstof om de verlichting en verwarming van cockpit en cabine op gang te kunnen houden. Intussen werd de startbaan versperd met brandweerwagens, zodat de Boeing niet meer kön op stijgen. Daarna begon een pe riode van geduldig afwachten. Gistermiddag kregen de ka pers hun geëiste gesprek met Oscar Kambona. Daarna duur de het niet lang meer of de ka pers, die zaterdagavond nog gedreigd hadden het toestel op te blazen, begonnen passagiers en bemanningsleden vrij te laJ ten. Onder hen bevonden zich ook familieleden van de ka pers. Onderzoek wees uit dat de wapens van de kapers be halve een echt pistool beston den uit houten revolvers en handgranaten. De vier kapers zullen in Engeland worden be recht. „PRIESTER MAG GEEN MAATSCHAPPELIJK WERKER ZIJN" (Van onze correspondent Cees Manders ROME Paus Johannes Paulus H heeft zaterdag ochtend de 86 paters-pro- vinciaal van de Jezuïete n-orde die deze week in Frascati bij Rome bijeen zijn, in audiëntie ontvan gen. Van deze gelegen heid heeft hij gebruik ge maakt elke twijfel over zijn intenties met betrek king tot de 26.000 Jezuïe ten in de wereld weg te nemen. De paus sprak streng en vermanend, waarschuwend ook. Hij wees tientallen keren op de gehoorzaamheid die de Jezuïeten in de gehele wereld verschuldigd zijn, aan hemzelf als plaatsver vanger van Christus op aarde, maar ook aan de Vaticaanse curie. Trouw zullen de Jezuïeten ook moeten zijn aan het Twee de Vaticaanse Concilie, in de geest van de Kerk, en niet op grond van per soonlijke overwegingen of sociologische theorieën, zo- vindt de paus. In Jezuïetënkringen ontstond vorig jaar oktober grote onge rustheid toen de paus aan de ernstig zieke Arrupe de lei ding van de orde ontnam en deze in handen gaf van een persoonlijk gedelegeerde, Dez- za. Deze „machtsovername" van de paus is uniek in de lan ge geschiedenis van deze So ciëteit van Jezus en velen heb ben dit de paus niet in dank afgenomen. De bijeenkomst van de Jezuïeten in Franscati heeft ook tot doel tot een geza menlijk standpunt in deze kwestie te komen. De paus heeft zaterdagochtend dus duidelijk gemaakt dat ook de Jezuïeten met hun zelfstan dige tradities hem als leider van de wereldkerk zullen moeten blijven volgen. Maar de paus gaf de Sociëteit toch ook nog enige hoop op een spoedige terugkeer naar de oude situatie, door te beloven dat binnen een jaar de Gene rale Congregatie van de Je zuïeten bijeengeroepen kan worden om weer een nieuwe generaal-overste te kiezen. Deze nieuwe generaal-overste zal dan in de plaats komen van Arrupe en de tijdelijke lei ding van de pauselijk gedele-. geerde Dezza overnemen. Maar juist na de rede van za terdag ligt het voor de hand aan te nemen dat de paus slechts de verkiezing van die generaal-overste zal bekrachti gen die het met zijn eigen op vattingen eens is. Opvattingen met betrekking tot trouw en gehoorzaamheid jegens Rome, maar ook die over de maat schappelijke betrokkenheid van de Jezuïeten in de ver schillende delen van de we reld. Hieraan wijdde de paus zaterdagochtend een belang rijk deel van zij rede. Hij zei dat het best goed is dat de Je zuïeten zich zo inzetten voor de sociale rechtvaardigheid in de wereld, maar deze inzet mag dan volgens hem niet in strijd zijn met „uw roeping als religieus en priester. Als zoda nig bent u geestelijk bezig. Een priester kan geen arts, geen maatschappelijk werker, geen politicus of vakbondsman zijn", aldus de paus. LIZ TAYLOR 50 JAAR De Amerikaanse actrice Elizabeth Taylor vierde gisteren in een Londense nachtclub haar vijftigte verjaardag. Terwijl zij een aan haar opgedragen taart-Times ophield, werd Liz Taylor geflan keerd door ex-echtgenoot Richard Burton (links) en producer Zev Bufman (rechts). LONDEN - De Britse oliemaatschappijen Shell en BP hebben de Britse nationale oliemaatschappij, BNOC, een prijsverlaging van olie uit de Noordzeebodem voorgesteld. Ze willen dat er van de huidige prijs van 35 dollar per vat (159 liter) tenminste vier dol lar af gaat. Het is niet zeker of BNOC daarmee zal instemmen. Een verlaging van twee dollar wordt in Londen wel verwacht. Een prijsverlaging van olie uit de Noordzee betekent een flinke schadepost voor het Britse ministerie van financiën. Een verla ging van èèn dollar komt neer op een vermindering van de staatsinkomsten met 200 miljoen pond. (Van onze correspondent Dick Toet) t WASHINGTON Van presi dent Reagans belastingverla ging gaat 86 procent naar mensen met een inkomen bo ven ongeveer vijftigduizend gulden per jaar. Tweederde van alle bezuinigingen daaren tegen komt neer op de schou- rders van mensen onder deze Igrens. Dat is de uitkomst van een studie van het begrotings bureau van het Amerikaanse Congres. De studie is verricht in op dracht van een aantal Demo cratische Congres-leden. Een paar dagen geleden kwam het zelfde bureau, een onafhanke lijk onderzoeksinstituut ten behoeve van het Congres, tot de conclusie dat het door pre sident Reagan op 91,5 miljard dollar beraamde begrotingste kort voor 1983 zeker nog 30 miljard hoger zal uitkomen. Het is intussen duidelijk ge worden, dat president Rea gan's begrotingsplannen dit maal niet ongeschonden de eindstreep zullen halen. De kritiek is wijdverspreid en he vig. Ook in de top van Rea gan's eigen Republikeinse Par tij wordt nu openlijk gespro ken over sterk afwijkende al ternatieven. Over de manier, waarop het begrotingstekort dient te worden teruggebracht, bestaat echter in het geheel nog geen overeenstemming. In' Democratische kring wordt over het algemeen gedacht aan een flinke beperking van de enorme verhoging van het De fensie-budget en uitstel of be perking van de geplande be lastingverlaging. In Republi keinse kring worden deze we gen niet geheel afgewezen, maar neigt men meer naar een voorlopige bevriezing van alle uitgaven. De Democraten heb-, ben een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, de Republikeinen in de Senaat. Het Amerikaanse inflatietem po is in januari verder ver laagd. Lagere olie- en benzine prijzen, grote kortingen vin de in problemen verkerende, Amerikaanse autoindustrie en lagere kledingprijzen droegen daartoe bij. De claim van de Reagan-regering op dit 'eerste succes' maakte over het alge- ïneen echter weinig indruk. De hoge werkloosheid en hoge rente-rentetarieven zijn im mers voortdurend aangemerkt ais 'geïmporteerd van de vori ge regering'. Veel experts zien de dalende inflatie ook als een teken, dat de economische re cessie diep en ingrijpend is. Hoewel het enorme begro tingstekort over het algemeen wordt gezien als de grootste belemmering op weg naar her stel, wordt van een beperking van het tekort op korte ter mijn ook weinig heil ver wacht ROME De ontdekking van een onbekende onder zeeër voor de kust van Ta- ranto (Zuid-Italië), vlakbij Italië's grootste marineba sis, heeft verleden week de hoofkwartieren van de NAVO en de Italiaanse strijkrachten in rep en roer gebracht. Helikopters, vliegtuigen met diepte bommen, marineschepen en een onderzeeër werden ingezet, maar de onbeken de indringer gaf zijr. ach tervolgers het nakijken. Dit alles gebeurde woens dag, maar werd pas zater dag bekend gemaakt nadat er iets van bekend was ge worden. Als niets was uit gelekt, hadden de militaire autoriteiten het pijnlijke incident het liefst hele maal verborgen gehouden. Zekerheid over de identi teit van de onderzeeboot bestaat er nog steeds niet, maar aan de hand van echopeilingen neemt men aan dat het hier om een Russische nucleaire onder zeeër van het type Victor ging. De onderzeeër werd woensdagochtend bij toe val ontdekt in de Italiaan se territoriale wateren. Toen het opsporingsappa raat eenmaal op gang was gekomen, was de indrin ger verdwenen. Hoe lang de onbekende onderzeeër de marine-basis Taranto heeft liggen bespieden en afluisteren is onmogelijk te zeggen. De Italiaanse minister van defensie Lagorio heeft zijn marinestaf direct gefelici teerd met het „knappe speurwerk", dat door de Italiaanse marine-schepen is verricht. Maar NA- VO-kringen delen deze opgetogenheid zeker niet Daar is juist grote onge rustheid ontstaan over de beveiliging van de Ita liaanse wateren. Admiraal Crowley, de Amerikaanse opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Zuid-Europa sprak open lijk van tekortkomingen in het defensie-systeem. Reagan: Meer handel met Zuid-Afrika WASHINGTON President Reagan heeft besloten de be perkingen op de uitvoer van niet-militaire goederen naar Zuid-Afrika op te heffen. Te gelijk wil hij weer militaire steun gaan verlenen aan Ar gentinië, Chili en Guatemala. Het opheffen van deze maat regelen, ingesteld door presi dent Carter, zal in het Congres op zwaar verzet stuiten. President Reagan durft nog niet zover te gaan, dat hij het embargo op de levering van militaire goederen aan Zuid- -Afrika wil opheffen. Maar le vering van goederen die voor militaire doeleinden gebruikt kunnen worden, zou wel wor den toegestaan. Afgevaardigde Howard Wolpe, een Demo craat uit Michigan, noemde Reagans besluit „een zeer tra gische vergissing". Volgens Wolpe zal het blanke Zuidafri- kaanse regime de maatregel als een aanmoediging beschou- De militaire hulp aan Argenti nië, Chili en Guatemala zal vooralsnog van zeer beperkte omvang zijn. Minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig zei gisteren, dat hij er van overtuigd is dat na El Sal vador Guatemala het volgende doelwit zal zijn van via Cuba *m Nicaragua geïnspireerd ter rorisme.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7