Mysterieuze moord op Haagse vrouw bij toeval opgelost Liesbeth List maakt uitstapje naar cabaret Finale van Nederlandse cyclus sterk in Wagenaar en Loevendie MARKTEN Handtekeningactie voor Haagse Comedie op" OVERDOSIS CHLOROFORM WERD HAAR FATAAL De 63-jari- Doortje mons, op 13 fe bruari dood Zoeter- meer werd gevonden. Vervolg voorpagina) ZOETERMEER/DEN HAAG De mysterieuze zaak van de 13 februari levenloos in Zoetermeer aangetroffen 63-jarige me vrouw Doortje M.J.Simons is opgelost. De vrouw blijkt door een 43-jarige Hagenaar te zijn ver moord met een overdosis chloroform, een chemi sche stof met een bedwel mende werking. Dit is duidelijk geworden nadat de man, die al voor een ipbraak in het hoofdbu reau van de Haagse politie was ingesloten, afgelopen vrijdag tegenover de re cherche bekende haar „per ongeluk" te hebben gedood. Hiermee is licht gekomen in een zaak, die door sommige politie ambtenaren wel werd omschreven als de „lastig ste sinds jaren". Dader, motief, doodsoorzaak, en plaats van het misdrijf wa ren voor de Zoetermeerse poli- tie en het regionale bijstand steam van de Haagse recher che, voortdurend open vragen. Bij toeval is men dan ook ach ter de identiteit van de moor denaar gekomen. Nadat het grootscheepse onderzoek in de kennissenkring van het slacht offer niets had opgeleverd, zonk de politie de moed in de schoenen. Omdat de vrouw een zeer geïsoleerd leven leid de, was er weinig over haar bekend. Buren van de Bezui- denhoutseweg omschreven haar als een zonderling type, dat zich vaak ophield in en rond de omgeving van Cen traal Station. Snikken Dat was dan ook de enige hou vast van de politie: Centraal Station. Besloten werd alle „goede bekenden" (zwervers, jeugdbendeleden) van de Haagse politie, die zich regel matig in de buurt van Cen traal ophielden, te horen. Elke informatie was op dat moment namelijk goud waard, maar de poging leverde niets op. Toen besloot men uiteindelijk de in voorarrest zittende 43-jarige Hagenaar, die zich ook regel matig op het Centraal Station ophield, te horen. De man barstte meteen in snikken uit en legde een volledige beken tenis af. Hij vertelde de vrouw voor haar woning „per onge luk" te hebben gedood en haar vervolgens met een auto in Zoetermeer, op een toegangs weg van een melkschuur aan de Voorweg, te hebben „ge dumpt". Geld De verdachte zei te weten dat de zonderlinge vrouw veel geld had. Dat verhaal deed de ronde in kringen van CS. Hij besloot haar dan ook te vol gen, en in haar woning te be roven van het geld, „waar zij toch niets mee deed". Toen hij zijn slachtoffer voor haar huis aan de Bezuidenhoutseweg overmeesterde, maakte hij echter de grote fout te royaal te zijn met chloroform. Dit werd de vrouw fataal. In pa niek bracht hij haar naar Zoe termeer, waar hij het ontzielde lichaam achterliet. In de wo ning van het slachtoffer is hij echter niet geweest. Ondanks het feit dat de Zoetermeerse politie de dader heeft gearres teerd, verzoekt zij eventuele getuigen van de fatale bero ving zich te melden onder nummer 079-511551. AP VAN DER MEULEN VEEMARKT LEIDEN LEIOEN. 1 maart Aanvoer: totaal 1334, - slachlrunderen 966. schapen én lammeren 368. Prijzen In gulden per Kg: «tieren 1e kw. 8 70-9.20. 2e kw. 8.05-8 65. vaarzen 1e - kw.7.70-8.60. 2e kw. 7.10-7.65. koelen Ie few. 7.60-8.60. 2e kw. 7.10-7.65. 3e kw. 6.85-7.25. worslkoolen 6.00-7.10. dlkblllen extra kw. 9.50-13.75. Prijzen In gulden per stuks: schapen 25-300. lammeren 225-325. Overzicht: (resp handel en prijzen): slachl- runderen: matig. vlot. prijzen let» hoger, stieren stabiel, schapen rt elammeren: matig vlot. atabiei. y Groenteveiling Lelden, 1-3-'82 An dijvie 80-325. Boerenkool 99-144. Ne ro's 80. Prei 145-165. Rabarber 145- 200. Spinazie 255-360. Stoofsla 59. Spruiten A 277-286. Spruiten B 340. Spruiten D 240. Uien 28-40. Witlof 11-255. Sla 24-70. Bleekselderij 71- Poeldljk. Westland-Noord. maandag 1 maart 1982 aardbeien 580-840; alicanten 260- 315; bloemkool 8 435-480; bloemkool 10 295; bloemkool 12 240; boeren kool 127-140; courgettes 130-160; knolselderij 32; komkommers 61 158; komkommers 51 123-135; komkom mers 41 102-108; komkommers 36 81-88; komkommers 31 65-70; kom kommers 26 53-55; komkommers krom 160-165; komkommers grof stek 130-140; komkommers fijn 60; komkommers midi 80; krulpeterselie 79-105; paprika groen 75 530-580; paprika groen 65 460-510; paprika groen 55 340; pepers groen 1140; prei 170; raapstelen 33-39; radijs 60- 87; selderij 28-62; sla 25-63; snijbo nen 1450-1680; spinazie 245-295; to maten a 4830-5030; tomaten c 3610- 4630; tomaten cc 2410. 's-GRAVENZANDE Westland- Zuid, maandag 1 maart 1982. Andij vie 225-335. Boerenkool 175. Peen 41. Prei 185-225. Raapstelen 32-42. Radijs 70-94. Rettich 55-72. Selderij 56-57. Sla 17-72. Spinazie 260-33?). DEN HAAG De vereniging „Vrienden van de Haagse Comet r die" is een handtekeningenactie begonnen voor het Haagse ge» zeischap dat kortgeleden hevige kritiek van de Raad voor Kunst onderging. Bij de voorpremière van „Passiespel" werden 50C j. handtekeningen verzameld. Formulieren liggen ter verdere on< dertekening in het kantoor van de Haagse Comedie. Voorzitter mr. E.W.Nijgh van de „Vrienden" stelde dat de subsi. C diënten zich achter het artistieke beleid van de Haagsde Come- die zouden moeten strellen en zich bij hun beleid niet zouden i mogen laten leiden door de kritiek van de Raad voor de Kunst Die kritiek is vplgens Nijgh „van waarde ontbloot omdat de uit- i eraard persoonlijke voorkeuren van de leden van de toneelsectie: f van de Raad voor de Kunst op geen enkele wijze gemotiveerd worden aan de hand van de voorstellingen van de Haagse Co- medie zelf". Vanuit Nederland 400 jaar Neder lands* muziek IV. Het Residentie Orkeet o.l.v. Rudolf van Driesten. Solisten: Marjann* Kweksilber, so praan; Ronald Brautigam, piano; Mefnard Kraak, recitant. Uitgevoer de werken: symfonie In c kl. t. (1807 of eerder) van Johann Wilhelm Wilms; „Aveux de Phèdre" voor so praan en orkest (1935) van dr Johan Wagenaar (op tekst uit Racine's tra gedie); Drie zangen uit Tagore's „Gitanjali" voor sopraan en orkest (1915) van Jan van Gilse; Concert voor piano en orkest (1927) van Wil lem Pijper; „De Nachtegaal", sprookje van Andersen, voor vertel ler en groot orkest (1974-1979) van Theo Loevendie. M.m.v. het Resi dentie Strijkkwartet voor Strijk kwartet in a kL L (1874, herzien 1885) van Julius Röntgen. De bijzondere series van het Residentie-Orkest waarvan de programma's naar inhoud en lengte buiten de normale propor ties vallen, worden ont worpen volgens het zoge heten ,,vanuit"-principe.' Dat betekent dat als Jané- cek of Messiaen centraal staat, er behalve muziek van deze componisten ook werken van anderen wor den gespeeld die op hun muziek vooruitlopen, er uit voortvloeien of er op de een of andere manier nauw verband mee hou den. Natuurlijk kan zo'n opzet zonder moeite ook worden toegepast voor kunstrichtingen of kunst stijlen, maar wat te den ken bij „Vanuit Neder land", zoals de zojuist beëindigde cyclus officieel heette? Consequent geredeneerd had er ook muziek uit den vreem de moeten klinken die door ons land werd geïnspireerd of er anderszins verband mee hield. Dat was niet het geval, maar wel was het zo dat het Nederlanderschap van menige gespeelde componist discutabel was, ófwel omdat ze pas als volwassene in ons muziekle ven een plaats innamen óf er juist als volwassene uit ver dwenen en elders gingen wo nen en werken. Zouden de meeste bezoekers van deze concertserie dat nu wel begre- S»n hebben? oe dat zij, het laatste pro gramma „Vanuit Nederland" begon met een symfonie van Johann Wilhelm Willms, een Duitser die zich als negentien jarige in 1791 in or.s land ves tigde en zo inburgerde dat hij de tweede 1 in zijn naam schrapte. Inderdaad ging hij in ons muziekleven, voorname lijk in Amsterdam, een be langrijke rol spelen en waar lijk niet alleen omdat hij „Wien Neerlands bloed" en „Wij leven vrij, wij leven blij" componeerde. Zijn symfonie uit de eerste jaren van de 19e eeuw was voor die tijd goed progressief vakwerk dat toen al vroeg-romantisch mocht he ten en zelfs een grotere bezet ting vergde dan Beethoven. Wilms schreef heel innemende muziek, maar helaas liet de uitvoering ervan in de ensem ble-eenheid nogal te wensen over. Uit het eind van de 19e eeuw dateerde een strijkkwartet van Julius Röntgen, weliswaar in Leipzig geboren en daar ge vormd, maar wel als zoon van een Nederlandse vader. Het vroegere strijkkwartet hij was nauwelijks 20 jaar toen hij het schreef verraadt sterk de invloed van Brahms en ook van Grieg, wat hij daar zelf ook over gezegd mag hebben. De muziek is zeker dichterlijk, maar doet nu nogal verbleekt aan, wellicht mede door de ui terst middelmatige vertolking. Kwalitatief waren de beide nummers voor de sopraanso liste veel sterker. Met name Wagenaars „Aveux de Phè dre" spreekt direct aan, maar vraagt feitelijk een sopraan rnet een groter volume en meer dramatische zeggings kracht, ook omdat Racine een stukje Grieks noodlotsdrama behandelt wat de componist ook ter dege besefte. De Tago- re-liederen van Van Gilse zijn, de mèrkbare invloed van Ri chard Strauss ten spijt, heel treffende uitingen. Het deed echter heel vreemd aan in het programmaboekje te lezen dat Van Gilse's componeertrant zich omstreeks 1925 op het La tijnse esprit richtte en dat de Tagore-liederen déarvan zou den getuigen. De Tagore-liede ren ontstonden echter al 10 jaar eerder en zijn in wezen Duitse late-romantiek. Het pianoconcert van Pijper vond in Brautigam een knap pleitbezorger en gelukkig werd hij, evenals de sopraan soliste, goed door het orkest ter zijde gestaan. Natuurlijk heeft dit pianoconcert zijn ver- 1 rassende werking van de jaren. dertig verloren, maar voor die.- tijd en voor deze componist blijft het een karakteristiek en intelligent werk. Tenslotte Andersens fijnet j sprookje over een echte en een artificiële nachtegaal met leu- j ke illustratieve muziek van. Loevendie. De uitgevoerd^ versie verschilde geheel en al van die welke zojuist op de i plaat is gezet. Op de plaat is Andersens tekst verkort en bewerkt en staat de muziek voor slechts zeven instrumen ten: een versie die voor jonge ren in een kleine zaal geknipt is. Nu hoorde men de volledige tekst van Andersen met een vaak subtiel uitgewerkte, soms: ook heel expansieve muziek voor groot orkest. Voor een enkele maal in de grote con certzaal is deze versie zeker aantrekkelijk, al komt de ver staanbaarheid zelfs bij een zo goed verteller als Meinard Kraak wel eens in het ge drang. Helaas bracht het pro- grammaboekje ook ten aan- zien van de gebruikte versie van Loevendie de concertgan ger door tegenstrijdige infor matie lelijk in de war. John Kasandei LEIDSE COURANT geweest die ontzettend veel optrad. Tachtig optredens per jaar en niet meer. Een zeer bewuste keuze. Je moet oppassen dat je niet afstompt. Er is nog zoveel meer. Ik moet er niet aan denken om alleen maar de auto, de kleedkamer en vervolgens weer de autoweg te zien. Met nog meer optredens zou mijn leven niet meer bestaan. Ik wil tijd hebben voor mijn vrienden, lezen wat er in theaters gebeurt en praten over po litiek". Publiciteit „In Nederland is het niet noodza kelijk een elpee te maken als je op tv wilt, maar in Duitsland is dat anders. Laatst kwam hier een jour nalist uit Hamburg. Of List nog wel bestond. Sinds drie jaar was daar geen elpee van me uitgekomen en als je geen elpee hebt, kom je niet op televisie. En dat hoort er nu eenmaal bij. Het is een wezenlijk onderdeel van ie vak. Publiciteit is heel belangrijk „Ik weiger vrijwel nooit een inter view. Al zijn er bladen waarvan ik van tevoren het verhaal wil lezen. Als ze nu iets over me schrijven dat kant noch wal raakt, dreig ik on middellijk met mijn advocaat. Ik heb sommige bladen een jaar ge boycot. Dat weten ze nu. Ze zijn in mijn geval integer geworden. Ze la ten de verhalen keurig netjes lezen. Ik zou ook niet weten wat voor rot tigheid ze over me zouden moeten schrijven. Ik geef daar geen enkele aanleiding toe". „Maar om op de televisie terug te komen, je moet af en toe op het scherm. Welke omroep dat is maakt me niet uit. Alleen voor de Belgische tv maak ik een uitzonde ring. De taalstrijd is daar een zeer ingewikkeld probleem. Als ze lie ver niet hebben dat ik Frans zing dan zing ik Nederlands. Repertoire genoeg. Voor een optreden geldt hetzelfde. Ik heb voor studenten in Leuven gezongen. Daar maakte het niet uit. Maar in Antwerpen horen ze liever geen Frans. Dan niet. Ik maak er geen probleem van. Ik kom voor het publiek. En of dat nu in Nederland, België of Duitsland is, ze reageren ongeveer hetzelfde". Ook in Nederland moet je niet te kieskeurig zijn. Vaak is de akoes tiek heel erg slecht. Er worden in dit land schitterende culturele cen tra gebouwd, maar lang niet iedere architect houdt er rekening mee, dat in hun gebouwen artiesten op treden. Sommigen denken alleen aan het toneel en vergeten zangers en zangeressen, die met een elek tronische installatie werken. Het halve programma is dan naar de knoppen. Neem nu het beroemde Concertgebouw. Prachtig voor een concert, maar het is bijna onmoge lijk om met boxen en andere elek tronische apparatuur te werken. Het valt echt niet mee om je ver KUNST/BINNENLAND DERTIG TRY-OUTS MET HENK ELSINK AMSTERDAM Liesbeth List be- gint aan een nieuwe periode van haar bestaan. Nog nooit stond ze sa men met een humorist in één pro gramma. De komende maanden gaat het gebeuren. Met Henk El- sink gaat ze het land in met een kersverse show. Elsink heeft de za ken rigoureus aangepakt en tast door middel van een dertigtal try- outs zijn publiek af. Pas in septem ber zijn ze klaar voor het grote werk, dat minstens een seizoen lang de zalen moet vullen. Ooit sloeg Liesbeth een aanbod van Wim Sonneveld af omdat ze zich niet grappig genoeg vond. In het jaar, dat ze zich rijp achtte om met Sonneveld in zee te gaan, stierf de theatergigant. Nu, zes jaar later, wil ze het graag proberen. „Weer een facet in mijn leven", zegt ze. „Het is leuk weer eens iets anders te doen". „Elsink is waarschijnlijk op het idee gekomen door het liedje Sjaan- tje, dat ik vroeger heb opgenomen. Ik heb zijn laatste show gezien en goed bevonden. Er zaten zeker vijf tot zes hoogtepunten in. Fantas tisch. Ik heb zo gelachen dat ik mijn make-up moest vernieuwen. Ik vind het enig om te doen. Elsink heeft goeie ideeën. We gaan samen sketches doen, zingen een paar du etten en verder heb ik een eigen gedeelte van zo'n twintig minuten. Mijn eigen repertoire ja. De negen tiende maart beginnen we. We doen een heleboel kleine plaatsjes aan. Henk wil kijken hoe het pu bliek reageert. Na de dertig try- outs de zaak herschrijven en dan wordt het echt". „Toen Sonneveld me vroeg durfde ik niet. Ik wist niet of ik het zou kunnen. Tot nu toe heb ik nooit iets gedaan, waarvan ik niet hele maal zeker was. Ik heb in de laat ste zes jaar toneel gespeeld en films gemaakt en daardoor ben ik rijper geworden. De onzekerheid van vroeger is weg. Je moet in dit vak zoveel leren. Pas op dit moment acht ik me rijp voor cabaret". Niet bang „Bang dat het zal mislukken ben ik absoluut niet. Ik weet dat Elsinks shows op televisie matig zijn ont vangen, maar dat zegt me niet zo veel. Het contact met de zaal breng je op tv heel moeilijk over. Zelf ben ik de laatste tijd nauwelijks op tv geweest. Vroeger was dat minstens tweemaal per jaar, maar de tijden zijn veranderd. Dat geldt overigens ook voor de schouwburgen en cul turele centra. De schouwburgen brachten enige jaren geleden 175 programma's per jaar. Nu is dat te ruggebracht tot 75. Heel veel pro gramma's zijn eruit gevlogen". „Wat de televisie betreft eenzelfde beeld. Ik kom eenmaal per jaar bij Sonja. Daar mag ik nog in. Mijn re pertoire past niet meer bij Mies Bouwman. De kijkcijfers zijn heilig in Hilversum. Meedoen met de smaak van de massa. Naar gehalte wordt niet meer gekeken. Schande lijk. Persoonlijk vind ik het jam mer, maar voor mensen die net be ginnen is het catastrofaal. Ik heb daarover onlangs gesproken met Jan Simon Minkema. Wat die jon gen doet is werkelijk fantastisch, maar niemand kent hem. Vier jaar lang heeft hij een kinderprogram ma gedaan. Het bracht geen cent „Ik ben zelf trouwens nooit iemand MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINA 6 staanbaar te maken. De enige mo gelijkheid om dat op te vangen is zeer duidelijk te articuleren. Zeker als je Nederlands zingt is dat erg moeilijk. Als je Brell zingt dan wil men ook de teksten horen. Ga je naar Diana Ross dan kom je vrijwel alleen voor de muziek. In de RAI in Amsterdam en het Congresge bouw in Den Haag is een fantasti sche akoestiek. Ik treed daar erg graag op". Lolbroeken „Maar het hele culturele beleid is in Nederland een moeilijke zaak. Er wordt ontstellend veel gedaan aan culturele centra, maar soms denk je, had het niet wat goedko per gekund. Zeker als je in aan merking neemt, dat het aantal pro gramma's in de schouwburgen hard is achteruit gelopen. Als ik met Ramses of met Louis van Dijk op treed, dan is dat in elke stad één voorstelling. Zoals ik al gezegd heb, heel veel programma's zijn er uit gevlogen en wij zijn de eersten die dat voelen. De schouwburgen kie zen voor de lolbroeken. Succes en volle zalen zijn verzekerd. De, zeg maar, chiquere programma's zijn niet meer in trek. Voor veel arties ten betekent dat wel minder brood op de plank". DAVID LEVI! I Liesbeth List31 „Het is leuk weer eens M iets anders t o] doen" b b „Wij worden trouwens al jaren ge^1 pakt. De vette tijd zoals in het be3- gin van de jaren zeventig is voorbij t* Als Henk Elsink en ik straks oj^ toernee gaan, komen we aan taqhv tig voorstellingen per jaar. Voo7 mij een ideaal aantal. Gaat het goer" dan gaan we nog een jaar door. He g is voor mij een nieuw onderdeeF van een vak, waar ik bewust vooin heb gekozen. Het is fijn om te zin gen. Daardoor heb ik een onafhan v kelijk leven kunnen leiden, zondeiS( een baas boven me te hebben. Ojy zich een heel luxueus bestaan". h

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6