Gehandicapten protesteren tegen dreigende bezuiniging Ambtenaren willen trendbeleid behouden •Bliksembezoek Concordegeen •la waaikla ch ten Politiecharges en traangas bij anti- Amerika betoging Beter luisteren naar organisaties in ontwikkelingslanden Brinkhorst: niet alleen Terlouw verwijten maken -BINNENLAND LEIDSE COURANT, MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINA 5 tiBN stopt half miljard n „rampenfonds" lMSTERDAM Evenals de AMRO Bank heeft de ABN een enorm bedrag gereserveerd om onvoorziene tegenval lers op te kunnen vangen: bijna een lialf miljard gulden 495 min). Vorig jaar stopte de ABN nog 300 min gul dens in dit „rampenfonds". Ondanks dé jflrerhoging van deze reserve steeg de f6»etto-winst in 1981 met 10,5 pet tot '■T 341,6 min. Volgens het jaarbericht ^ïeeft vooral het buitenlands bedrijf •Bijgedragen aan het hogere resultaat. 'De brutowinst steeg met 26,6 pet van er 794 min tot ruim één miljard gulden. eDe af te dragen belastingen daalden 'Van 178 min in 1980 tot 159 min vo- ,kig jaar. Er wordt een onveranderd di- etfdend uitgekeerd van ƒ26 per gewoon 'landeel van 100 nominaal. Drie doden bij botsing NIJEVEEN Een frontale botsing tussen twee auto's heeft gis teravond in het Drent se Nijeveen het leven gekost aan drie men sen. Door het ongeluk raakten zeven anderen gewond, van wie twee zwaar. De doden ko men uit Heerenveen. De oorzaak van de bot sing is nog onbekend. Het ongeluk gebeurde op de Rijksweg Mep- fiel-Steenwiik. De ichtgewonden zaten in de twee auto's die na de botsing op de wrak stukken inreden. .HOMOBEWEGING VAN NEDERLAND GROOTSTE IN DE WERELD' UTRECHT De emancipatiebewe ging van homosrxuelen in ons land is de grootste ter wereld en neemt een unieke positie in door haar gede gen ideële achtergrond. Anders dan in het buitenland is de homobewe ging hier niet afhankelijk van een paar leidende figuren of van de com mercie. Dat concludeert socioloog Rob Tielman na een onderzoek naar homosexualiteit in Nederland. Hij promoveert daarop binnenkort tot doctor in de sociale wetenschappen. In geen enkel ander land is de tole rantie ten opzichte van homosexuali teit zo groot als in Nederland, zo blijkt uit onderzoeken. Jongen komt om bij steekpartij BIDDINGHUIZEN Bij een steekpartij in Bidding huizen is zaterdagavond de 19-jarige G.P.L. Boumans uit die plaats om het leven gekomen. Zijn 18-jarige broer verkeert na een spoe doperatie buiten levensge vaar. Aanleiding tot de steekpartij was een gevecht in een dancing tussen zes Vietnamese jongens, die sinds 1979 in Biddinghuizen wonen, en een groep Neder landers. De vechtpartij werd buiten voortgezet. De politie heeft de zes Vietna- mezen in de leeftijd van 18 tot 20 jaar ingesloten. Wintersport' SCHIPHOL In opdracht van de S.O.S.-centra- le in Amsterdam heeft Martinair zaterdag met twee vluchten 32 gewonde winter sporters uit Mün- chen naar Ne derland terugge bracht. Het aan tal teruggebrach te brekebenen is vanaf 15 decem ber gestegen tot 541, wat vergele ken met vorig jaar een toename van 234 gevallen betekent. Gardeniers blijft tegen gratis heroïne DEN HAAG Minister Gardeniers (Volksge zondheid) blijft „de allergrootste bedenkingen" houden tegen het gratis verstrekken van heroï ne aan ernstig verslaafden. De minister verklaarde zaterdag dat het erg on zeker is dat gezondheid'en leefsituatie van de verslaafden erdoor zullen verbeteren. Boven dien vindt zij het aannemelijk dat veel ver slaafden uit andere Westeuropese landen door de gratis verstrekking hierheen komen. Dat zou de hulpverlening niet kunnen opvangen en bovendien zou de illegale handel in ons land worden gestimuleerd, zo vreest zij. De drie hoofdcommissarissen van politie in de grote ste den zeiden eerder deze week onder voorwaar den voor gratis heroïne te zijn. Die zou er vol gens hen toe kunnen bijdragen dat de illegale handel juist beter kan worden bestreden. OPENBAAR VERVOER STAAKT NIET MEE DEN HAAG Werknemers bij het openbaar vervoer zullen waarschijnlijk niet mee doen aan de stakingsacties tegen de ziekengeldverlaging die worden voorbereid. Ambtenarenvoorzitter Jan Dutman verklaarde dat dit weekend voor de ra dio. De werknemers bij het openbaar vervoer wil len hun kruit nog even droog houden in verband met het nog steeds niet opgeloste geschil over de toeslagen op hun loon. Bepaalde overheidsdienaren zullen een hele week in staking gaan. Het personeel van de reinigings diensten zal in veel grote steden zeven dagen het werk neerleggen. Bij de PTT zijn prikacties te verwachten. In de gezondheidszorg en ook bij diensten als brandweer en politie zal niet worden gestaakt in verband met de bijzondere verant woordelijkheden in deza beroepen, aldus Dutman. -AMERSFOORT Veel rgehandicapten hebben za terdag in Amersfoort ge demonstreerd tegen de 'bezuinigingen in de ge zondheidszorg, waarvan zij het slachtoffer künnen worden. Zij kwamen met ?i>pandoeken en luide pro festen de stad binnen voor sde toespraak van minister |Gardeniers ter afsluiting Jvan het Internationale "Jaar van de gehandicap ten. De minister van volksgezond heid zei, dat het onmogelijk zou zijn alle gehandicapten- voorzieningen te ontzien. „Te weinig blijkt over het alge meen nog het besef in welke onvoorstelbare moeilijke fi nanciële omstandigheden we thans verkeren", aldus me vrouw Gardeniers. Haar plei dooi had geen succes. De Stichting „Gehandicaptenstrijd Nederland" liet weten, dat een goede samenwerking tussen gezonden en minder-validen een illusie blijft, zolang de ge handicapten worden achterge steld bij de meer weerbare burgers. De stichting wees daarbij op de „grove aanval len, die op het levenspeil van de gehandicapte worden on dernomen". Scherpe kritiek werd zaterdag ook geleverd door de Stichting Nederlandse Gehandicapten raad op de rede van minister Zeevalking. De minister had gezegd, dat de gehandicapten voorlopig niet moesten reke nen op grote faciliteiten in tram en bus. Teveel minder validen in deze vormen van o- penbaar vervoer zouden de vlotte doorstroming van passa giers in gevaar brengen. De Gehandicaptenraad reageerde woedend: „De minister wei gert onderzoek en innovatie actief te stimuleren om niet- conventionele oplossingen te zoeken. Men verbergt zich achter de vervoerstechnische onhaalbaarheid van de be staande systemen". Zeevalking kreeg van de voor zitter van de Gehandicapten raad, de heer A. van Beek, het rapport „Samen op pad ge weest" aangeboden. Hij greep deze gelegenheid aan om be halve deze minister ook de be windsvrouw van volksgezond heid te beschuldigen van fa lend overheidsbeleid. Over de gehele slotmanifesta tie van het Gehandicaptenraad hing een sluier van kritiek. Er werd luid geklapt in de Flint toen een spreker opmerkte, dat het Jaar van de Gehandi capten onder leiding van de nationale commissie, weinig concrete resultaten had opge leverd. En de nationale com missie zette zich bij monde van vice-voorzitter Ouwerkerk op haar beurt af tegen de kerken, politie en werkgeversorganisa ties, omdat die niet voldoende op de oproep tot medewerking hadden gereageerd. Dr. L.B.J. Stuit, voorzitter van de commissie, bleef zonnig in de toekomst kijken, ondanks het feit dat hij niet kon zeggen wie of welke instantie na het aftreden van de nationale commissie de opengevallen plaats zou innemen. Volgens de heer Stuit heeft de commis sie haar taak op het vlak van de mentaliteitsverbetering vol bracht. A a ^AMSTERDAM Het bliksembezoek dat het superso nische verkeersvliegtuig Concorde van British Airways dit weekeinde aan Schiphol bracht heeft geen enkele klacht met betrekking tot de geluidoverlast opgele verd. „De klachtentelefoon heeft niet gerinkeld. Dat laheeft ons eerlijk gezegd wel verbaasd, want het lawaai adat zo'n vliegtuig maakt is enorm", zo zei een"woord voerder van de Rijksluchtvaartdienst vanmorgen. T ^Geluidoverlast was zeker geen bezwaar voor de vele duizenden ^nensen die zaterdag naar Schiphol waren gekomen om de lan ding te zien van de fraai gelijnde, maar sterk verliesgevende ^straaljager. De randwegen rond de landingsbaan waren vol toe- 'Whouwers. Tientallen mensen klommen over de hekken en lie- apen het landingsterrein op. De luchthavenpolitie moest ook kij kers van het dak van het stationsgebouw verwijderen. aOm twaalf uur precies zette de piloot de Concorde aan de grond, met aan boord 103 passagiers (onder wie 25 Nederlanders) die "1590 gulden over hadden gehad voor een rondvlucht van ander half uur. Slechts één kwartier vloog de Concorde daarbij sneller dan het geluid. Ook bij het vertrek van de Concorde, kwart over vijf met als doel Heathrow, was de publieke belangstelling groot. Electriciteits- I bedrijven *komen met Iwindenereie- 1 i projekt ARNHEM De Samen werkende Electriciteits Produktiebedrijven (SEP) lebben vergevorderde Mannen voor een om vangrijk windenergiepro- ?ct. Volgens woordvoer- er G. van Wijk van de LEMA in Arnhem, die iet projekt voorbereidt, jaat het om een windmo lenpark, die gezien de om- ang, uniek in de wereld StHet gaat om een „park" van iedertig tot veertig middelgrote windmolens, die gezamenlijk ongeveer tienduizend kilowatt electriciteit moeten gaan pro duceren. De kosten worden begroot op vele miljoenen gul dens. Het doorgaan van de bouw, mogelijk dit jaar nog, is volgens Van Wijk mede af- I hankelijk van de financiële psteun die de overheid ervoor beschikbaar stelt. De windenergiecentrale zal zeer waarschijnlijk in het wes ten van het land of in een van de Flevopolders gebouwd wor den omdat dat de meest .win- l.drijke gebieden van ons land met wind opgewekte electrici teit zullen ongeveer 36 cent bedragen tegen 22 cent voor een kilowattuur met olie of gas opgewekte energie nu. Vol gens Van Wijk is deze produk- tie veel milieuvriendelijker, zodat het best wat meer mag kosten. De SEP-directie ver wacht dat in het begin van de volgende eeuw ongeveer ze ven procent van de stroombe- hoefte door wind kan worden j opgewekt. RUMOER OVER UITLATINGEN DE GRAAF (CDA) (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De vrij dagavond gelanceerde suggestie van oud-staats secretaris Louw de Graaf, thans vice-voorzitter van de CDA-fractie, om amb tenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers medio dit jaar geen prijscompen satie uit te betalen en op die manier anderhalf mil- jard gulden te bezuinigen, heeft het afgelopen week end voor veel rumoer ge zorgd. Zonder uitzonde ring hebben de organisa ties van ambtenaren zich scherp tegen dit plan af gezet. Ook ambtenaren- werkgever, PvdA-minis- ter Van Thijn, heeft vrij dag al laten blijken niets voor het plan te. voelen. Zowel Van Thijn als de ambte narenbonden blijven vasthou den aan het zogenaamde trendbeleid, waarbij werkne mers van de overheid de loon ontwikkeling in het vrije be drijf op de voet volgen. Vol gens de suggestie van De Graaf zou dit systeem voor een keer worden doorbroken. Binnen D'66 wordt gedacht aan een anderssoortig trendsysteem, maar de PvdA moet er niets van hebben. E- venals de bonden vindt deze partij dat als er ingeleverd moet worden dit naar draag kracht moet gebeuren door de hele bevolking. Wel valt er met de ambtena renbonden te praten over een nieuw soort trendsysteem waarmee minister Van Thijn al medio dit jaar een proef wil beginnen, maar het uitgangs punt van gelijke monniken, gelijke kappen, moet wel blij ven, menen de bonden. De ambtenaren hebben al genoeg extra ingeleverd voor werk gelegenheid die er niet is ge komen en zij willen niet de sluitpost worden van de begro ting, aldus woordvoerders van de ambtenarenbonden. Het nieuwe trendsysteem gaat ervan uit dat de ambtenaren bonden zelf mogen beslissen of een deel van de beschikbare loonruimte wordt besteed aan extra werk. Een aantal betogers halen de hekken voor het gebouw van het Amerikaanse consu- om. ^at AMSTERDAM Een demonstratie tegen de inmen ging van de Verenigde Staten in Midden-Amerikas is zaterdagmiddag in Amsterdam uitgelopen op een bot sing met de politie. Er werd met stenen naar de politie gegooid. Met charges en het gebruik van traangas maakten ME-ers daar een eind aan. Zeven politie agenten en een onbekend aantal betogers raakten licht gewond. Dit alles gebeurde voor het Amerikaanse consulaat op het Mu seumplein, dat als eindpunt was gekozen. Honderden jongelui bleven daar staan. Zij schreeuwden „Reagan moordenaar" en „Yankies go home" en gooiden met verf. Toen de jongeren door de afzetting braken kwam de politie in actie. Met enkele charges veegden zij de straat schoon. De jongeren gooiden daarna met stenen. De betoging, waarbij zo'n 7000 mensen aanwezig waren, was georganiseerd door de Midden-Amerikancomités, die vraag tekens plaatsen bij het politie-optreden. De comités zeggen niet verantwoordelijk te zijn voor de ongeregeldheden. „Een deel van de agressie is echter begrijpelijk, gezien de openlijke Ame kaanse betrokkenheid bij de volkerenmoord in Midden-Ame ka en in 't bijzonder in El SalvadcC aldus hun verklaring. MINISTER VAN DIJK: Van Dijk DEN HAAG Organisaties in de ontwikkelingslan den zoals de vakbeweging en boerencomité's moeten meer medenzeggenschap krijgen over de manier waar op ontwikkelingsgelden worden besteed. De Neder- landse medefinancieringsorganisaties moeten zich voorts meer richten op de versterking van de identiteit van de organisaties die zij in de ontwikkelingslanden steunen. Dit zei minister Van Dijk van ontwikkelings samenwerking vanmorgen op een conferentie van de Novib. De medefinancieringsorganisaties (Novib, Icco, Cebemo en Hi- vos) zijn particuliere organisaties dit een deel van het Neder landse ontwikkelingsgeld in de derde wereld mogen besteden. Dit jaar is dat 177 min gulden. Voorwaarde voor een verdere verhoging van dit bedrag is het bestaan van goed georganiseerde partner-organisaties in de te steunen landen, zo stelde Van Dijk. Novib, Icco, Cebemo en Hivos hebben om meer geld gevraagd omdat zij door de hoge inflatie in de ontwikkelingslanden in fei te steeds minder kunnen doen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Alleen minister Terlouw verwijten dat er weinig uit zijn handen komt is buitengewoon on rechtvaardig. Ook de andere ministers boeken weinig spectaculaire resultaten". Met die' woorden heeft D'66- fractieleider Brinkhorst zich dit weekend voor de radio afgezet tegen de storm van kritiek die zijn partijgenoot Terlouw over zich heen krijgt. Volgens Brinkhorst is veel van deze kritiek ingegeven door jaloezie over de grote kiezersgunst waarin D'66 zich kan verheugen. De vernieuwing van de industrie is volgens Brinkhorst een zaak van lange termijn die niet in een paar maanden vruchten af werpt. Bovendien noemde hij een paar zaken waarin Terlouws PvdA-collega Den Uyl ook niet al te succesvol is geweest, terwijl hij niet dergelijk harde kritiek over zich heeQ zou hebben ge kregen. De fractieleider van D'66 waarschuwde het kabinet de bezuini gingsproblemen niet verder voor zich uit te schuiven. Voor de aanstaande Statenverkiezingen moeten duidelijke keuzes zijn gemaakt, meent hij. Hij vreest echter dat daar weinig van te recht zal komen. De financiële specialist van D'66, Engwirda, kwam dit weekend met een reeks eigen bezuinigingsvoorstellen. Hij wil de financië le voordelen van ambtenaren wegwerken, waarbij te denken valt aan pensioen- en ziektekostenregelingen, en drastisch snoeien op de bouw van nieuwe ziekenhuizen. Ve.-der wil Eng wirda de fraudebestrijding intensiveren en op de kinderbijslag bezuinigen. Bij elkaar zou dat anderhalf miljard gulden opbren gen. Enkele opklaringen DE BILT (KNMI) De ko mende dagen wordt het weer gekenmerkt door veel wind en perioden met regen. Een krachtige westelijke stroming boven de oceaan heeft zich tot over Scandinavië en West-Eu ropa uitgebreid. Gisteren stroomde zachte lucht over ons land uit. De temperatuur liep in de avond op tot tien graden. Deze zachte en vochtige lucht breidt zich nu over Midde n-Europa uit. De scheiding tussen deze zachte en vochtige lucht en iets koudere en dro gere lucht boven de oceaan en de Britse eilanden blijft mor gen boven onze omgeving. Dat houdt in dat het morgen onge veer zeven graden zal zijn. Een storing zal in de komende nacht regen brengen, waarna overdag van het westen uit op klaringen zijn te verwachten. Tijdens het passeren van de storing zal langs de kust de wind enige tijd stormachtig zijn. Boven de oceaan komt een diepe depressie tot ont wikkeling, die waarschijnlijk overmorgen de Noordzee zal bereiken. Deze depressie zal er v^pr zorgen, dat het weer de komende dagen onbestendig blijft met dikwijls veel wind. Den Helder Vlissmgen Z.-Umburg Aberdeen Barcelona Luxemburg gen bew. Madrid on bew. Malaga on bew Mailorca mist MOnchen geh bew. Nice onbew. Stockholm geh bew Lae Palmes xw bew 20

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5