Kraamverzorging thuis neemt toe REGI0(J0UR)NAAL Mevrouw Saris lijst trekker VVD Warmond Prins Claus in Aaismeerse bloemenveiling Fikse straffen voor jeugdbende PSP Voorschoten gaat alleen de verkiezingen in Bassie enAdriaan grote gangmakers op verjaardags feest VIP LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINJ Doortrekking Luit Katlaan noodzakelijk VALKENBURG De gemeenteraad krijgt dinsdagavond het voorstel 16.000 gulden beschikbaar te stellen voor doortrekking van de Luit Katlaan tot de Torenvlietswatering. Doortrekking van de weg is een vereiste als de gemeente wil gaan beginnen aan de realisering van het bestemmingsplan 't Boonrak-oost Naast het geld voor het doortrekken van de weg wordt ook geld ^gevraagd voor het aankopen van grond in 't Duyfrak. Het ge deelte dat nog niet in gemeentehanden is meet ruim 36.438 cen- ti-are. Als deze grond is aangekocht kan in 't Boonrak-oost be gonnen worden met de aanleg van een trainigsveld voor de voetbalvereniging, een aantal tennisbanen en de bouw van een definitieve behuizing voor de jongerensociëteit De Peuk. Het achterste deel van dit bestemmingsplan is gereserveerd voor tuinbouwdoeleinden. het plaatselijk gevestigde tuindersbedrijf Gebr. Van der Nagel wil daar graag uitbreiden als de grond goed bereikbaar is. Met de eigenaren van de grond, die nodig is voor doortrekking van de Luit Katlaan is al overeenstemming over verkoop bereikt De totale last hiervan voor de gemeente komt op 30.040 gulden per jaar. Woningbouw aan Koudekerkse Dorpsstraat gewenst KOUDEKERK De afdeling Koudekerk van het CDA heeft onlangs in een besloten ledenvergadering gekozen voor de Dorpsstraat als toe-' komstige bouwlocatie. Een meerderheid van de leden was tegen nieuwbouw aan de Kerklaan. Wel wenste men een snelle realisering van wo ningbouw in de sociale sector. Benutting van de inbreimoge- lijkheden zou volgens de chris ten-democraten tot dit doel kunnen leiden. Het CDA is verreweg de grootste partij in Koudekerk. SNERTRIT SUCCESVOL VERLOPEN WARMOND/SASSENHEIM De vereniging „In het Gareel" reed gisteren de zogenaamde „Snertrit". Er werd met 24 aange spannen wagens een rit van ongeveer 25 km gemaakt. „In het Gareel" is een inmiddels zeer bekende vereniging waar van de leden een „meestal zeer oude" wagen met een of meerde re paarden hebben en daarmee deelnemen aan verschillende evenementen en daarnaast puur voor eigen genoegen meerdere tochten door de streek maken. Gisteren meldden zich 24 deelne mers voor de „Snertrit". In de zomermaanden zijn er meestal veel meer ritten. Dan wordt er ook vaak gereden in fraaie kos tuums die passen bij de aanspanning. In de wintermaanden wordt er veel meer gelet op de warmte van de kleding. De „snertstop" werd gisteren gehouden bij Manege Schoonewe- gen in Sassenheim. De paarden konden daar verzorgd worden in de binnenbak en voor de koetsiers en passagiers waren tafels en stoelen klaargezet in de stal. Er was een heel gezelligj terras ingericht waar iedereen zich te goed kon doen aan een borreltje en lekker hete soep. Op 2 mei wordt de borreltocht gemaakt en is „In het Gareel" te zien met ongeveer 90 aangespannen wa gens. Kandidatenlijst CDA Wassenaar WASSENAAR De afdeling Wassenaar van het CDA heeft voor de gemeenteraadsverkie zingen onlangs de volgende kandidatenlijst samengesteld: 1. C. van Rij (thans fractie voorzitter). 2. W. Olijslagers. 3. J. van Dingstee (thans wet houder). 4. Mevrouw C. Visser. 5. J. Speelman (thans raads lid). 6. L. Hoogewegen (thans raadslid). 7. V. Wensveen. 8. Mevrouw Graafland. 9. G. Noordover. 10. H. Schelhaas (thans raadslid, op eigen ver zoek op een onverkiesbare plaats gezet). LEIDEN Het aantal verzoeken in de Leidse regio om kraamhulp thuis is in 1981 sterk toegeno men. Dat meldt de Kraamcentrum Rijn en Vliet in Leiden dat de kraamzorg thuis in de ge meenten Leiden, Leider dorp, Leidschendam, Oegstgeest, Voorburg, Voorschoten, Wassenaar en Zoeterwoude verzorgt. In totaal werden 1830 kraamgezinnen geholpen, een toename van 13,4 pro cent. In voorgaande jaren was ook al sprake van een stijging van de vraag naar hulp tijdens en na de thuisbevalling, maar voor al na de ziekenhuisbeval ling in het gebied. In 1981 konden alle verzoeken om kraamhulp worden uitge voerd, in tegenstelling tot eerdere jaren toen de vraag de capaciteit van het kraamcentrum over trof. Dat was bijvoorbeeld het geval in 1980, toen al een record hoogte van 1614 verzorgingen werd bereikt. De stijging in 1981 kon grotendeels worden opgevangen doordat de oplei ding gedurende de laatste ja ren werd opgevoerd. Deson danks werd van de kraamver zorgsters en de dagelijkse lei ding dit jaar wederom zeer veel gevergd. Soms was het ondoenlijk de gewenste inter ne kraamzorg te verstrekken, waardoor met één en een en kele keer zelfs twee dagen wijkkraamzorg moest worden volstaan, alvorens de interne kraamzorg een aanvang kon nemen. In ieder geval lijkt het er wel op dat het aanvankelijk gesignaleerde enorme tekort aan kraamverpleegkundigen behoorlijk is ingelopen. Voor de toename van het aan tal kraamverzorgingen zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. In 1980 heeft er een. wetswijziging plaatsgevonden ten aanzien van het bevallen in een ziekenhuis op medische indicatie. In plaats van de voorgeschreven verzorgings periode van acht tot tien da gen bepalen nu de artsen wan neer iemand na een bevalling naar huis kan, en dat kan soms al na een paar dagen zijn. In plaats van de verdere bege leiding in het ziekenhuis is nu de kraamverzorging thuis ge komen. Verder is het zo dat de particuliere ziektenkostenver- zekeringsmaatschappijen sinds 1976 het leeuwendeel van de kraamverzorging voor hun re kening zijn gaan nemen, zodat het voor particulier verzeker den beter betaalbaar is gewor den om kraamverzorging thuis te nemen. Tenslotte geeft de aanwezigheid van veel jonge gezinnen in nieuwbouwwijken (bijvoorbeeld Merenwijk) het kraamcentrum in de regel meer werk. WARMOND Mevrouw C.A.M. Saris voert de kan didatenlijst van de War- mondse VVD aan bij de komende gemeenteraads verkiezingen. De leden vergadering van de VVD heeft onlangs de kandida tenlijst unaniem goedge keurd. Lijsttrekster me vrouw Saris wordt ge volgd door de heren W.A.B. Vos (2) en G.J. Vielvoye (3). Mevrouw Sa ris is reeds geruime tijd lid van de VVD-steun- groep. De heer de Vos maakt reeds enkele jaren deel uit van het afdelings bestuur van de WD. De heer Vielvoye is evenmin een nieuw gezicht in het politieke gebeuren. Zo is hij eertijds betrokken ge weest bij de totstandko ming van de bibliotheek in Warmond. De kandidatenlijst van de Warmondse liberalen telt vijf tien namen. Op de vierde en viifde plaats staan respectieve lijk mevrouw K.E. Pop-Schui temaker en de heer N. de Groote. Beiden zijn lid of plaatsvervangend lid van de commissie ruimtelijke orde ning in de gemeente. Op de zesde plaats staat mevrouw J. Rijntjes-Lindhout, lid van het afdelingsbestuur en redactielid van 'Warmond in Vogel vlucht'. Geen van de drie hui dige fractieleden zal in de ac tuele politiek terugkeren. Zij zijn wel bereid de nieuwe frac tie de nodige ondersteuning te geven en plaats te nemen als burgerlid in een commissie. Persoonlijke overwegingen liggen aan hun besluit ten grondslag. Lijsttrekster mevrouw C.A.M. Saris van de VVD- Warmond. Het bestuur van de VVD zegt de verkiezingen met vertrou wen tegemoet te zien en is verheugd over de belangstel ling in de gelederen voor de gemeenteraadsverkiezingen. De Warmondse liberalen zijn in principe bereid mee te wer ken aan de totstandkoming van een collegeprogramma en willen eventueel ook een wet houder leveren. Prins Claus was zaterdag Met presentatrice Willie In Aalsmeer aanwezig bij Dobbe en voorzitter J. de viering van het tien-ja- Maarse van de Verenigde rig bestaan van de Aals- Bloemenveiling Aalsmeer meerse bloemenveiling, toonde de prins de aanwe zigen de tekening die hij als aandenken overhan digd kreeg. Tien jaar gele den opende de prins de velling. DEN HAAQ De Haagse rechtbank heeft fikse straffen uitgedeeld aan een aantal jongeren, dat in verschillende plaatsen in de Rijnstreek inbraken en diefstallen heeft gepleegd. Met name in Bodegraven, Boskoop, Alphen aan den Rijn, Leimuiden, Rijpwe- tering, Uithoorn, War mond, Ter Aar en Bent huizen was de jeugdbende actief. Een 18-jarige inwoner van Nieuwe Wetering, die werd gezien als de grote aanstichter werd veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf con form de eis van de officier. Een 19-jarige inwoner van Roelofarendsveen is tot zeven maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk veroordeeld. Een eveneens 19- jarige verdachte uit Rijpwete- ring is tot vijf maanden gevan genisstraf waarvan drie voor waardelijk veroordeeld. Een 20-jarige inwoner van Roelofa rendsveen kreeg een boete van vijfhonderd gulden opge legd en zes weken voorwaar delijk. Een 22-jarige Koude- kerker krijgt zeven maanden op te knappen waarvan twee voorwaardelijk. Een 26-jarige Nieuwkoper werd tot acnt maanden veroordeeld waar van twee voorwaardelijk, een 25-jarige Koudekerker kreeg vijf maanden waarvan twee voorwaardelijk en een 21-jari- ge Leidenaar werd veroor deeld tot zes weken gevange nisstraf waarvan drie voor waardelijk. Met auto's, die meestal waren gestolen, doorkruisten zii de streek en roofden wat ze kon den. In het bijzonder in de laatste maanden van het vorig Sar waren zij op strooptocht, et was voor de rechtbank moeilijk na te gaan wat precies ieders aandeel is geweest. Eni ge verdachten zijn al eerder veroordeeld en in diens eisen hield de officier daar rekening mee. WERKGROEP MILIEUBHEER: Omleidingsweg rond Hoogmade kan veel goedkoper HOOGMADE Een korte omleidingsweg rond Hoog made is volgens de Werkgroep Milieubeheer Leiden tien miljoen gulden goedkoper dan de door de provin cie voorgestelde lange omleidingsweg. Dat stelt de werkgroep in het bij de provincie ingediende bezwaar schrift tegen het door de gemeente Woubrugge vastge stelde bestemmingsplan Buitengebied. Volgens de pro vincie gaat de omleidingsweg 16 tot 18 miljoen gulden kosten. In het bestemmingsplan Buitengebied is de lange omleidingsweg opgenomen. De werkgroep Milieubeheer vindt deze nieuwe weg een onnodige aantasting van het fraaie polderlandschap en be pleit daarom een veel kortere weg om het verkeer buiten de be bouwde kom van Hoogmade om te leiden. Een andere vrees van de werkgroep bij de langere omleidingsweg is dat het langgerek te gebied tussen De Does en de nieuwe weg uiteindelijk zal wor den volgebouwd. De werkgroep Milieubeheer brengt in haar bezwaarschrift een gedetaillerde kostenvergelijking tussen beide omleidingswegen. De berekening van de kortere weg is opgesteld door het inge nieursbureau ARO uit Zoeterwoude. Volgens dit bureau gaat deze zo'n acht miljoen gulden kosten. Een van de redenen daar voor: veel grond op en in de nabijheid van het door Milieube heer voorgestelde wegtracé is in handen van de provincie en hoeft dus niet te worden aangekocht. Het prijsverschil vindt de werkgroep beduidend, temeer gezien het grote geldgebrek bij de provincie waardoor allerlei knelpunten op het gebied van ver keersveiligheid en -hinder op de hele lange termijn geschoven dreigen te worden. De onlangs bekend geworden meevaller uit de wegenbelasting doet daar volgens Milieubeheer niets aan af. VOORSCHOTEN De afdeling Voorschoten van de PSP gaat voor het eerst alleen de gemeenteraads verkiezingen van Voor schoten in. De partij ver wacht gezien de huidige politieke verhoudingen in Nederland minstens één vertegenwoordiger in de gemeenteraad van Voor schoten te krijgen. Mo menteel heeft de PSP geen enkele vertegen woordiger in de raad. In middels hebben de paci fisten de kandidatenlijst definitief vastgesteld. Lij strekker wordt Paul van der Burg. Marrie de Jong staat als tweede en Frits Glotze als derde op de lijst. Ook heeft de PSP een pro gramma voor de periode 1982- 1986 samengesteld. Daarin wordt aan alle facetten van het gemeentelijk beleid aan dacht besteed. De PSP spreekt zich onder meer uit voor op richting van wijkraden en de stichting van een lokale radio- televisie omroep. Op het ge bied van woningbouw streeft de PSP onder ,meer naar het vorderen van leegstaande wo ningen en woningen met ach terstallig onderhoud, alsmede een erkening van het kraken van niet gevorderde leegstaan de woningen als bijdrage tot een doelmatige verdeling van woonruimte. Op het gebied van verkeer staat de PSP een beleid voor dat gericht is op het langzame verkeer en het openbaar vervoer. Verder op onderwijsgebied onder meer meer inspraak van leerlingen, ouders en personeel op de scholen en een onderzoek naar de mogelijkheden van open baar voortgezet onderwijs in Voorschoten. De PSP is tesn- lotte een voorstander van wij kagenten (bij voorkeur met goed zichtbaar naamplaatje), een kortere werkweek in de gemeente en het in de tokomst vermijden van kostbare presti- ge-objecten zoals een kunst grasveld en een luxueus zwembad. Lentemarkt i De verenigingen en instellingen op het wel zijn sge bieq die zijn gehuisvest aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwouy de zullen zich op 20 en 21 maart presenteren tijdens de, zogenaamde 'Lentemarkt' in De Eendenkooi. Tijdenq die markt wordt onder meer een tentoonstelling ge- houden van vaardigheden van huisvlijt zoals borduur^ werken, schilderijen, wandkleden, macramé, brood[ deegfiguren enz. Hobbyisten die een bijdrage willen lef veren aan de tentoonstelling kunnen dit vooraf opgei ven bij Bregje de Vries, telefoon 895946. Ook ligt het irv de bedoeling bij voldoende belangstelling een talenten jacht en /of discjockeywedstrijd te organiseren. Bot Bloemmozaieken Het Noordwijkse bloemencomité houdt morgenavond i'/j hotel-restaurant Royal een voorlichtingsavond voor iederX een. die straks mee wil doen aan het leggen van bloemen4 mozaieken in de badplaats. Op deze avond wordt informa tie verstrekt over wat de beste maniet van mozaieklegger, is. hoe het zit met het bloemendepot, boe men de benodog- de plankieren krijgt en dergelijke. Het bloemencomité er, de evenementencommissie hopen met deze voorlichting U bereiken dat zoveel mogelijk mensen meedoen, zodat d^ badplaats in het corsoweekeinde een fleurig aanzien krijgt Demonstratie erfbeplanting De Werkgroep Erfbeplanting Zuid Holland houdt woensdag 3 maart een demonstratie onderhoud van erfbeplantingen. Dat gebeurt tussen twee en vier urn op het opslagterrein van Provinciale Waterstaat langé de weg tussen Aarlanderveen en Alphen. Nadere infor^ matie over het onderhoud van erfbeplanting kan woi\, den aangevraagd door een een briefje in een open enve-j loppe te sturen naar de werkgroep antwoordnummer 2288, 2500 ZM in Den Haag. Oud papier Door heel Rijnsburg wordt er woensdag weer oud papier opgehaald. Dat gebeurt door vrijwilligers van de hervorm de kerk. De opbrengst van de actie is bestemd voor de res»j tauratie van de Laurentiuskerk. Men wordt verzocht her oud papier in kartonnen dozen of goed gebundeld langs de~ weg te zetten. De ophaaldienst vertrekt om een uur om heK op te halen. U Drukbezochte receptie Voor de receptie van het zilveren bruidspaar Koele wijn-van Kempen zaterdagavond in motel Sassenheim, bestond enorme belangstelling. Niet alleen uit Sassen heim maar ook uit de omgeving. Een en ander lag ook in de lijn der verwachtingen aangezien de zilveren bruid en bruidegom heel wat werk verzetten voor car A navalsvereniging „De Saksen", waarvan Nico Koelei wijn een van de oprichters is. Afscheid In een goed bezette gereformeerde kerk in Valken burg i heeft drs. J. de Raadt afscheid van zijn gemeente genomen' Hij vertrekt naar Doesburg. Drs. De Raadt is vier jaai werkzaam geweest in Valkenburg. Als afscheidstekst hao drs. De Raadt Openbaring 3 7-13 gekozen. Na de diensu spraken ouderling Gerard Spiering en ds. T. Vrolijk df_ scheidende predikant en diens echtgenote toe. c Bloemschikken v Deze week staan er diverse punten op het programme van het Zoeterwoudse buurthuis „De Weipoort". Vanad vond gaat onder leiding van Henk van der Zwan d«v bloemschikcursus van start terwijl morgenmiddag om twee uur de oudere leden van het buurthuis wordecr verwacht om met elkaar een kaartje te leggen waarbij nog enkele leuke prijsjes in het vooruitzicht worden^ gesteld. Zaterdag is het dan weer de beurt aan de jongst ste jeugd, die onder leiding van Imelda Oostdam erlg( Annelies Verhoog onder meer boekenleggers gaat ma ken. WASSENAAR Het weer schijnt gistermiddag op het verjaardagsfeest van VIP geen enkele rol te hebben gespeeld: ruim 4200 personen waren op visite in het Dierenpark Wassenaar, topdrukte dus. Vele kindertjes had den zich verkleed als Bassie. Sommigen hadden een pruik op, die nog fel ler oranje was, dan die van Bassie. Het viel dan ook niet mee, om de mooiste of leukste uit te kiezen. Voordat het ech ter zover was, arriveer den het clowneske twee tal onder luid gejuich op het boemeltje van het dierenpark. Wat werd dat dringen! Dis cuswerpen met buttons was het toen geblazen. Dan kan het wel zijn, dat een kinder hand gauw is gevuld, maar dat er zoveel waren... Er was geen beginnen aan. Na enig heen er weer dringen van de dubbeldeksbus van onze krant en een perkje, werden veertig kinderen, die de puz zel van vorige week hadden opgelost, beloond met een vrijkaartje van de nieuwe cir cusshow van Bassie en Adriaan, die 26 maart op het Haagse Malieveld in première gaat. Inmiddels waren de meeste kinderen al een etage hoger gaan zitten, op de schouders van de pa's. Want nu moesten ze zelf gaan be oordelen, welke kinderen nu het leukste waren verkleed als Bassie. Hoe harder er werd geklapt, hoe meer waar dering. Johan Moric van Stight uit Delft kreeg uitein delijk de handen het beste van elkaar. Maar nu moest die ouwe VIP (kan je dat al zeggen van een driejarige go rilla?) nog worden gefelici teerd. Bassie en Adriaan had den een gigantische fruittaart met veel bananen laten bak ken. Uiteindelijk neemt de eetlust met de jaren toe. VIP en zijn moeder Linda lieten het zich goed smaken. Maar het was alweer snel gedaan met het smikkelen en smul len, want „oom" Bobbie, die een kooi verder woont, kwam op visite. Wist hij veel dat een taart iets eetbaars is. Hij vond het veel leuker om wat gooi en smijtwerk met de lekkernij te verrichten, tot algemeen genoegen overigens van de mensen, die achter het glas in het gorillahuis alles konden volgen. Foto's: Milan Konvalinka De op één na leukste Bassie werd Sander van Rijn (6) uit Voorschoten. NaasH Adriaan staat de „geëmancipeerde" Bassie, Danielle Patings (5) uit Den Haag, died< derde werd. w

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4