sDoorgaan najaarsbeurs :in Groenoord- liallen onzeker m ^Gemeentelijke bewoners- brieven te moeilijk Surinaamse stichting hekelt Leids minderhedenbeleid llMfliMilgUI PSP: binnenstad afsluiten voor doorgaand verkeer ■LEIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINA 3 Bakkersmanifestatie In de Groenoordhallen wordt woensdag 3 maart de West Nederlandse bakkersmanifestatie en tentoonstel ling gehouden. Vanaf elf uur worden de genodigden door het bestuur ontvangen. De manifestatie wordt om twaalf uur door burgemeester C. Goekoop geopend. Klarinet-pianoduo Het klarinet-pianoduo Hanneke Delis en Yolanda Broek man treedt woensdag 3 maart op in de Kapelzaal van bet K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Op het programma staan werken van Bramhs, Chopin. Debussy, Strawinsky, Bartok en Poulenc. Het concert begint om kwart over acht Kaarten kosten vier gulden en vier gulden vijftig en kun nen besteld worden bij K&O telefoonnummer 141141. Kinderfilm Tekenfilms met veel bekende stripfiguren en een hoofdfilm met de titel „Bijna ontvoerd" staan op bet programma van de kinderfilmmiddag bij K&O op woensdag 3 maart. „Bijna ontvoerd" is een film over Tom Okapi, de zoon van een Afrikaanse vorst, die voor zijn opvoeding naar Londen is gekomen. Hij lo geert bij zijn oom Jozef, die het plan heeft opgevat om Tom te ontvoeren en zo losgeld te krijgen. Kaarten kunnen besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. De ingebeelde ziekte Het blijspel van Molière 'De ingebeelde ziekte' wordt op 3, 4 en 5 maart opgevoerd door leerlingen van het Chr. Ly ceum Dr. W.A. Visser 't Hooft in de aula van de school. Afgezien van de costuums, hebben de leerlingen zelf alle zaken verzorgd die de produktie eiste. De voorstellingen beginnen om acht uur. De toegangsprijs bedraagt drie gul den. Vrouwen in vakbond De strijd van vrouwen binnen de vakbond is het on derwerp waaraan een discussie is gewijd die op 3 maart wordt gehouden in het Vrouwenhis aan de Hooi gracht 79. De organisatie is in handen van het 'Politiek Vrouwencafé'. De bijeenkomst begint om acht uur. Artsen en kernwapens In de collegezaal Fysiologie II op het terrein van het Aca demisch Ziekenhuis aan de Wassenaarseweg 62 wordt woensdagavond 3 maart vanaf acht uur een symposium ge houden met als titel „Arts en Kernwapens". Sprekers zijn mr. P.P. Everts, polemoloog over Actuele ontwikkelingen in de kernwapenproblematiek,Dr. E. Wennen, sociaal ge neeskundige over „Waarom juist artsen in verzet tegen kernwapens", Dr. M. Wiemeijer, huisarts over „De nood wet Geneeskundigen" en Dr. E. psychiater over „Psychi sche aspecten van de kernwapendreiging. Het symposium is vrij toegankelijk. Walvissen en dolfijnen Walvissen en dolfijnen zijn het onderwerp van een dia lezing die donderdag 4 maart wordt gegeven in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Kaarten kunnen besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. Kijkhuis Het kijkhuis Vrouwenkerkkoorsteeg 17) besteedt een week lang aandacht aan films van de Franse regisseur Louis Malle. Donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 maart draait „De lift naar het schavot", met Jeanne Moreau. Het is een spannende thriller waarin een man na een moord in een lift blijft steken terwijl twee jongelui zijn auto stelen en in paniek twee mensen doodschieten. De film wordt per avond twee maal gedraaid en wel vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. n LEIDEN De brieven, *flie de gemeente huis aan 11 buis verspreidt wanneer jgr ergens in de wijk iets er-, her- of gewoon ;ebouwd gaat worden, ijn over het algemeen te oeilijk. Dat is gebleken t een onderzoek dat de [emeente naar het effect an deze bewonersbrieven leeft laten uitvoeren. Het merendeel van de geën quêteerden is van mening, dat het belangrijk is dat de ge meente de bewoners in een vroegtijdig stadium op de hoogte stelt van eventuele plannen in de wijk. De helft meent dat dit ook correct ge beurt. De bewonersbrief, die als tamelijk moeilijk wordt omschreven, is een goed mid del, zo vindt men. Wel blijkt meer dan de helft van de on derzochten niet te weten, dat de bewonersbrief van de ge meente afkomstig is. Daar naast komt de brief, die be zorgd wordt door Leidse scho lieren, slechts bij 68% van de geadresseerden aan. Diegenen die de brief wel heeft ontvan gen, leest hem zeer zorgvuldig en weet zich na drie weken nog te herinneren wat er in stond. Wanneer in de brief een uitnodiging stond voor een in formatieavond, werd daar ech ter nauwelijks op gereageerd. De gemeente verstuurde in 1981 110 bewonersbrieven. LEIDEN De Stichting Su- rinamers Leiden noemt het minderhedenbeleid van de gemeente op bepaalde pun ten kortzichtig. In een brief aan de politieke partijen schrijft de stichting, dat de Surinamers in bijvoorbeeld de Merenwijk worden ge huisvest, maar dat belangrij ke voorzieningen daar ach terwege blijven. De stichting heeft politici uitgenodigd om over de problematiek te ko men praten. „Uiteindelijk erkennen Neder landse beleidsmakers, dat de etnische minderheden zich hier blijvend zullen vestigen. Indien men dit erkent, zullen de beleidsmaatregelen daarop gericht moeten worden. Dit gebeurt echter in onvoldoende mate en er worden principieel onjuiste uitgangspunten ge hanteerd. Bijvoorbeeld: de bui tenlanders moeten maar mee doen met bestaande activitei ten en faciliteiten," aldus de Stichting Surinamers Leiden. De stichting vindt het een laakbare zaak, dat geen voor zieningen gecreëerd worden, waar men voor allerlei activi teiten bij elkaar kan komen. Als voorbeeld wordt de Me renwijk genoemd, waar de minderheden bewust in flats ondergebracht zouden worden. Ook daar ontbreken de voor zieningen voor verschillende leeftijds- en probleemgroepen „De economische recessie wordt als afleidingsmanoeuvre gebruikt en leidt tot tijdelijke oplossingen. Dat is bepaald kortzichtig. Structureel wordt weinig gedaan en zelfs onze initiatieven worden door de gemeente de grond in ge boord," aldus de Surinamers. Vrijdag 26 maart wil de stich ting met politici, betrokkenen en belangstellenden in overleg treden over de situatie. De bij eenkomst in het buurthuis 'Op eigen wieken' aan het Valken pad begint om half acht. Spreekuur gascomité De Leidse comités die ageren tegen de hoge gasprijzen hebben een spreekuur geopend. De comité's willen met dit spreekuur behulpzaam zijn bij vragen en proble men ten aanzien van het beleid van het Energie Be drijf Rijnland. Adviezen worden gratis verstrekt Het spreekuur wordt op met ingang van morgen op elke dinsdagmorgen van tien tot elf uur en op elke donder dagavond van zeven uur tot acht uur in de buurtwin- kei aan de Haarlemmerstraat 73b gehouden. Natascha Emanuels De voorstelling 'Ik pak m 'n boeltje bij elkaar..en ga mijn eigen weg' van het cabaret Natascha Emanuels in de Leid se Schouwburg is zaterdag wegens ziekte van een van de actrices niet doorgegaan. Donderdag 1 april is de nieuwe datum. De reeds gekochte kaarten blijven geldig. Beenbreuken na aanrijdingen LEIDEN Een 14-jarige Leidenaar is zaterdagmid dag met een gebroken kuitbeen, scheenbeen en enkel in het Academisch Ziekenhuis Leiden opge nomen na een aanrijding p de Lammenschansweg. ïen 63-jarige stadsgenoot trof zondag hetzelfde na .een aanrijding op de Haagweg. De 14-jarige jongen reed op een bromfiets op de parallel weg van de Lammenschans weg toen hij frontaal werd aangereden door een 35-jarige Leidse automobilist. Deze kwam vanaf de hoofdrijbaan de parallelweg op en zag de bromfietser te laat. De 63-jarige man stak zondag de Haagweg ter hoogte van de De Genestetstraat over tussen twee auto's in met zijn fiets aan de hand. Een 22-jarige Haagse taxichauffeur zag hem daardoor niet op tijd. Hij schepte de voetganger, die in bewusteloze toestand met een gebroken been in het Acade misch Ziekenhuis werd opge nomen. Inspraak bij streekcommissie LEIDEN De streekcommis sie voor Leiden en omstreken staat woensdag 3 maart tijdens een vergadering open voor al degenen, die vinden, dat aan i>epaalde dingen in de streek iandacht geschonken zou noeten worden. >e geuite 'signalen' kan de treekcommissie dan eventu al onder de aandacht brengen fan het provinciaal bestuur. Hetgeen naar voren gebracht wordt, moet betrekking heb ben op de ruimtelijke ordening op boven-lokaal niveau. Ge meentelijke aangelegenheiden vallen niet onder het takket- pakket van de streekcommis sie. Een en ander gebeurt tij dens een vergadering van de commissie, die om 20.00 uur begint in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade 22. Autodieven betrapt EIDEN Vier Leidenaars 19. 20 en 24 jaar) zijn afge- pen nacht door de politie gehouden wegens poging tot diefstal van een auto en diefstal van auto-onderdelen. De vier werden in groepjes van twee op heterdaad betrapt op de parkeerterreinen van de Condorhorst en de Raven horst. LEIDEN De PSP wil dat de binnenstad wordt afgesloten voor doorgaand autoverkeer. De aanleg van parkeergarages is vol gens de PSP uit den boze omdat deze alleen maar autoverkeer zouden aan trekken. In de gehele stad moet een maximumsnel heid van 30 km per uur worden ingesteld. De PSP schrijft dit in haar verkie zingsprogramma waarvan het eerste deel vrijdag o- penbaar is gemaakt. Door het openbaar vervoer be ter te organiseren kan het ge bruik ervan bevorderd wor den. Het plaatselijk openbaar vervoer moet daarom in han den van de gemeente komen. Zware vrachtwagens moeten uit de stad geweerd worden wat volgens de PSP mogelijk is wanneer aan de rand van de stad een per auto, trein en boot bereikbaar overslagcentrum wordt gebouwd. Ten aanzien van de woningbouw moet voorlopig gewacht worden met het volbouwen van de Ste venshof. „Eerst maar eens de open gaten en de Leeuwen hoek bebouwen", vindt de PSP. De partij wil zo snel mo gelijk een lokale radio-omroep gevolgd door een tv-omroep. Beiden mogen niet commer cieel zijn, het rijk moet hier voor geld beschikbaar stellen. De onroerend-goed-belasting moet afgestemd worden op het inkomen van de belastingbeta ler. Het gemeentebestuur moet de hand in eigen boezem ste ken door te bezuinigen op „overbodige" uitgaven als dienstauto en dure recepties. De wethouderssalarissen moe ten volgens de PSP tot twee maal modaal verlaagd worden. De partij pleit voor een gede centraliseerd politie-apparaat. Er dient een nieuwe struktuur, afgestemd op de wijken, te worden ontwikkeld. De raad moet nauw bij de activiteiten van de politie betrokken wor den. De aandacht van de ge meente voor de sport moet zich volgens de PSP niet zo zeer richten op commerciële en prestigegerichte sportactivi teiten als wel op de amateur sport. Er moeten meer openba re sportveldjes komen, de ver koop van alcohol in sportkan tines moet worden bestreden. De sportfaciliteiten van de universiteit moeten voor alle Leidenaars opengesteld wor den. De gemeente dient con trole uit te oefenen op het ves tigingsbeleid van artsen. Be drijven met een hinderwetver gunning dienen tenslotte actie var gecontroleerd te worden. De Leeuwenhoek moet worden bebouwd voordat aan de Stgvenshofjespolder wordt b&jonnen. Steekpartij ia caféruzie ^EIDEN Twee Leidenaars, !5 en 20 jaar, zijn zaterdag- - norgen vroeg in het Elisa- >ethziekenhuis opgenomen net steekwonden. Het tweetal iep de verwondingen op bij ;en ordinaire caféruzie in De t Zier Azen aan het Levendaal. e 3e mannen kregen het aan de j tok met twee stadsgenoten ?van 22 en 20 jaar. De daders tonden kort na de steekpartij ip de St. Jorissteeg en de looigracht worden aangehou- len. Zij zijn ingesloten en l doorgeleid adrx de officier van v ustitie. VERLAAT CARNAVAL: Cafébezoekers door raam gegooid LEIDEN Onder het motto 'Wij vieren feest' is zaterdagnacht in een café een verlaat carana- valsfeest ontaard in een vechtpartij. Daarbij raakten twee Leidenaars, 26 en 23 jaar, ge wond. In café Wagnerplein waren beide mannen in gezelschap van een vrouw aan het biljarten. Een Leidenaar kwam met ongeveer tien vrien den in carnavaleske sfeer binnen en irriteerde de biljarters door een van de ballen weg te ne men. De biljarters werden boos. De carnaval- vierders namen dat niet én gooiden de 26-jarige man door een ruit van vier bij tweeënhalve meter naar buiten. Zijn 23-jarige vriend kreeg een biljartbal tegen het hoofd en werd vervol gens door het keukenraam naar buiten gegooid. Beiden zijn in het Academisch Ziekenhuis be handeld aan hun verwondingen. Zij hebben geen aangifte bij de politie gedaan. LEIDSE FABRIKANT MOET 100.000 ZEMEN TERUGNEMEN LEIDEN Het bedrijf Schulpen Schuim Leiden b.v. van de Turkooislaan 286 moet bij haar afnemers alle gaatjeszemen, die de benaming Multy Perfo Cham dragen terughalen. Dat is de conclusie van de president van de Haagse rechtbank na een eis van Enka, die voor haar zemen ook de naam Perfo gebruikt. Schulpen Schuim Leiden, die onder meer sponsen en schuur- sponsen (met een marktaandeel van 75 uitbrengt onder de naam Multy, had de toevoeging Perfo Cham gebruikt voor haar afnemers in het franstalige deel van België. Sinds de introduktie in juni vorig jaar van de Multy-gaatjes- zeem, zoals die door Schulpen en door haar afnemers wordt ge noemd, zijn er meer dan 500.000 van verkocht. De fabrikant schat dat er nog 100.000 bij de afnemers liggen, die zullen wor den omgeruild voor zemen zonder de gewraakte benaming. De gaatjeszeem dankt zijn succes aan het feit, dat de zeem dankzij honderden geperforeerde gaatjes gemakkelijk uitwringbaar is. Gesprek klein links met PvdA en D'66 LEIDEN De kleine linkse partijen in Lei den, CPN, PSP en PPR en de PvdA hebben een afspraak gemaakt voor een gezamenlijk gesprek met D'66. De afspraak hiervoor is" vrijdagavond gemaakt. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst van de drie kleine partijen met de PvdA. Dat gesprek had een verkennend karakter en ging over de door CPN, PSP en PPR opgestelde kernpunten. Deze kernpunten zouden volgens de drie par tijen een basis moeten zijn voor een progressief college met de PvdA en D'66 na de komende gemeenteraadsverkiezingen. Bij een volgend overleg zullen ook de door de PvdA in te bren gen punten worden besproken. r .EIDEN De Groe ft loordhallen dreigen de ïajaarsantiekbeurs kwijt 'je raken. De antiekbeur- r organisatie Postiljon 1 werweegt namelijk de liptie op drie dagen Groe- ïoordhallen voor dit jaar e n te trekken. Oorzaak [ran dit alles: de opmer kingen van Stadsgehoor zaal- en Groenoordhallen- ïjlirecteur A. de Jong over 1 le twee dit weekeinde ge- ïouden antiekbeurzen in „le Stadsgehoorzaal en de Pieterskerk. Beide evene nenten trokken tussen de ïdwee- en drieduizend be- l joekers, die van de ene ïaar de andere beurs vandelden. directeur De Jong meldde za- a erdag in onze krant dat hij :ich bekocht voelde door de a jemeente omdat deze aan Pos- iljon een vergunning had ver- a eend een antiekbeurs in de Pieterskerk te houden op de- telfde dagen als de Alpha-an- :iekbeurs in de Stadsgehoor- j taal. Drie jaar geleden zorgde De Jong ervoor dat de twee jaarlijkse antiekbeurzen niet meer gelijktijdig werden ge houden; iets dat hij kon doen als directeur van beide ruim ten waarin doorgaans de beur zen worden gehouden. Vol gens De Jong is met de ge meente en de antiekbeursorga nisaties afgesproken dat er geen sprake meer zou zijn van twee beurzen op dezelfde da gen. Nu verwijt hij de andere antiekorganisatie 'gerommel op de markt'. Postiljon-organisator J.H. Plas- meijer neemt dat De Jong heel kwalijk. „Dat hij nu een van zijn klanten (Postiljon) ineens aanvalt en zo maar laat vallen omdat die een andere ruimte heeft gekozen, is niet netjes. Hij had voorzichtiger te werk moeten gaan. De Jong heeft een monopoliepositie in de ge meente. Dat is een kwalijke zaak. Het is te hopen voor de stad dat daar een einde aan komt". Overigens is Plasmeijer heel tevreden over het verloop van de 'concurrentiestrijd'. „Wij hebben vrijdag, zaterdag en zondag in totaal 3.000 be zoekers gehad. De standhou ders waren ook erg tevreden. Het is misschien op deze ma nier wel voor herhaling vat baar. Twee beurzen werken stimulerend op elkaar en op de bezoekers", aldus Plasmeijer. Hij was van plan in het najaar de Groenoordhallen te bevol ken met een antiekbeurs, maar dat is nu een punt van overweging geworden. Wel zal hij in de maanden juni, juli en augustus elke dag in De Waag een antiekbeurs houden. Bij concurrent Alpha Antiek denkt men daar anders over, hoewel men in de Stadsge hoorzaal toch ongeveer het zelfde aantal bezoekers trok als vorig jaar: een kleine 2.000. Woordvoerder A. Noppeney verwijt de gemeente een fout beleid en schaart zich volledig achter De Jong. „Leiden is geen wereldstad. Daar kunnen geen twee beurzen tegelijk draaien. Je loopt de kans dat de standhouders straks zeggen: Naar Leiden komen we niet meer. Het publiek kan zijn geld maar één keer besteden en de standhouders merken het dus aan hun omzet. Ik ge loof niet dat het verstandig is deze zaak te herhalen". Door enkele standhouders wordt dat overigens niet beaamd. Vol gens hen komt er meer pu bliek omdat er ook meer te be kijken is. Een beeld van de met volgeladen Stadsgehoorzaal.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3