Oude sterren redden eeuwfeest schaatsbond Lok prolongeert nationale veldlooptitel John van der Wiel moet herkamp spelen Zilver voor van Gennip Twee keer brons JAN LAMMERS STEUNT REDDINGSACTIE Dubbelrol voor Boukje Keulen DEN HAAG Een niet alledaags gebeuren ontstond tij dens de jubileumviering van de KNSB op De Uithof. Boukje Keulen deed aan de internationale langebaanwedstrijden mee op de buitenbaan van het schaatscentrum, maar ook aan het Nederlands kampioenschap short track op de bin nenbaan. De dochter van oud-wereldkampioen Atje Keu len-Deelstra moest daardoor regelmatig sprinten van de buiten- naar binnenbaan en omgekeerd. Bij het short track op de 1000 meter moest ze door een val genoegen nemen met een tweede plaats achter Ingrid Mar- cusse. Bij het langebaan schaatsen werd Boukje Keulen slechts zesde in het eindklassement. Si LEIDSE COURANT MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINA 20 Hl INNSBRUCK Oost-Duitslai slaagt er steeds weer in nieu' vrouwelijk schaatstalent presenteren. De exponent vari de lichting 1982 heet Angela Stahnke, die het afgelopery^ weekeinde in Innsbruck de wereldtitel bij de meisjes ver-jp overde. De zestienjarig^ Stahnke doorkruiste daarmee de plannen van Yvonne vaniM Gennip, die bij het ontbreken01 van titelhoudster Sarah Doctor^ voor de eerste plaats werd ge-ïh tipt. iei De Nederlandse troef boektëe evenals Stahnke twee afstand-m zeges, maar had haar kansen in feite al op de sprint ver-© speeld. Drie persoonlijke re-ka cords bleken onvoldoende orr£a de op de 500 meter opgelopen[a achterstand van een punt goed(a1 te maken. Een offensief om inL de beslissende 3000 meterritL een verschil van ruim zes se-> conden te overbruggen misluk- te. ra Het was juist de 500 meter dief- nummer vier van het. wereldkampioenschap sprinty de kansen ontnam. Van Gen-"- nip liet een zwakke start vot-L gen door een bibberige eersteel bocht. Ik had geen grip op het ijs", verontschuldigde de 7 Nederlandse troef zich. Eenjr wijziging aan de buizen van haar schaatsen zou eveneens van invloed zijn geweest op deL matige opening, al meencte111 haar begeleider en dames- coach Henk Louwmans dat tefi moeten betwijfelen. pr Marja Adema kwam op de 500 ^1< meter ten val en kon geen ról in spelen. Marja Haringa werd in»r het eindklassement vijftiende. \a In Noor Karlstad greep de titel jv bij de junioren. De Nederlan-^ ders Groen, Jansen en Jacobs jn konden hier geen enkele rol [n spelen. i, Handballers p Sovjet-Unie l ongenaakbaar 4 HAMBURG De Sovjet-Unie lijkt ongenaakbaar in het toer- nooi om het wereldkampioen- ft schap handbal. In de eerste wedstrijd voor de eindronde lC won de Russische ploeg in Hannover met 23-14 van Zwit- v seriand en is nog steeds zon- der puntverlies. Het team van 1 coach Jevtoesjenko werd in de kaart gespeeld door het ver rassende verlies van Oost- Duitsland, de Olympische kam pioen van Moskou, tegen Tsje- cho-Slowakije. Gastheer West- j Duitsland bleef in de race door L een krappe zege (18-17) op L Polen. FJ De Tsjechoslowaken hadden in V doelman Michal Barda hun beste speler. De Oostduitsers verloren in Bremerhaven vlak voor de rust aanvoerder Rost met een knieblessure. Beslis- send was dat Tsjecho-Slowa- kije gretig gebruik maakte van de strafworpen die de Hon-1 gaarse scheidsrechters toe- kenden. Bij West-Duitsland was topscorer Erhard Wunder- lich met acht doelpunten voor het eerst dit toernooi echt pro- r duktief. In de andere groep versloeg Denemarken door een straf- r worp in de laatste seconden, benut door Jeppesen, de Spanjaarden met 23-22. Hon- garije bleef ongeslagen door, zijn derde gelijke spel: 20-20 P tegen Joegoslavië. De Honga- r ren dienden een protest in te-r gen het laatste doelpunt van f Joegoslavië, omdat Elesovic r zijn negende treffer, die de f stand op 20-20 bracht, na het eindsignaal zou hebben ge scoord. Zweden is uitgescha keld voor een hoge eindklasse- f' ring na het verlies van 31-24 tegen Roemenië. E In het troosttoernooi won Cuba E met 25-20 van Japen en werd V Algerije verslagen door Koe- F weit: 22-20. F GUAYAQUIL Tijdens de f strijd om de wereldkampioen- j\ schappen taekwondo in Guay- aquil hebben Jimmy de Freters uit Tilburg in de klasse tot 56 f kilo en Ben Oude Luttikhuis uit i Almelo tot 84 kilo beiden een bronzen medaille veroverd. De twee Nederlanders verloren beide van de latere wereld kampioenen de Zuidkoreanen Jong Ki Kim en Jong Ceo Ngha. Tijdens het congres van de In ternationale Taekwondo Fede ratie werd besloten de strijd om de wereldtitels volgend jaar oktober in Kopenhagen te houden. Spanje sterker karate LONDEN De Nederlandse jeugdploeg karate heeft in de strijd om het Europese kam pioenschap voor landenteams tot 21 jaar de zilveren medaille veroverd. Het vijftal van de debuterende bondscoach Raymond Snel verloor in Crystal Palace in Londen met 4-1 in de eind strijd tegen Spanje. KNAU WIL MET HERENPL0EG NAAR WERELDKAMPIOENSCHAP NORG De sectie wed strijdsport van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie zal vermoedelijk van daag nog beslissen of er al dan niet een herenploeg naar het wereldkampioen schap veldloop, dat over enige weken in Rome wordt gehouden, moet worden afgevaardigd. Als het aan trainingscoördina tor Herman Buuts ligt, kan de bond het benodigde geld beter voor andere doelen aanwenden, omdat in het verleden meestal niet meer dan twee lopers zich bij de eerste vijftig wisten te klasseren, maar niet iedereen bij de KNAU houdt er dezelfde mening op na. Weliswaar zal ook in Italië hooguit Klaas Lok een plaats rn de top-twintig van de werel delite kunnen claimen, maar de KNAU wil om andere dan sportieve redenen met een he renploeg acte de présence ge ven. De atletiekunie stelt na melijk zijn kandidatuur voor het wereldkampioenschap in 1985. Dat gebeuren zou dan plaats moeten hebben op en rond de renbaan Duindigt in Wassenaar, waar vorig jaar nog de nationale titelstrijd werd afgewerkt. De KNAU denkt de beslissing van de IAAF te kunnen beïnvloeden door in ieder geval in Rome kwantitatief goed voor de dag te kunnen komen. Buuts denkt echter vooral aan medailles of in het oog lopende prestaties en als je die criteria aanhoudt moet er inderdaad geen ploeg naar Rome. Klaas Lok, die gisteren zijn na tionale titel op het heuvelachti ge parkoers in de Langeloër Duinen bij Norg, waar vorig jaar nog een Grand Prix moto veldloop werd verreden, pro longeerde, denkt daar heel an ders over. Lok: ,,Het is waar, we kunnen daar bij het WK geen potten breken, maar Ne derland behoort zeker tot de middenmoot. Bovendien zou het advies genomen zijn zon der medeweten van bondtrai- ners en dat vind ik een vreem de zaak. Daarom hoop ik dat de KNAU nog eens adviezen gaat inwinnen alvorens een be slissing te nemen, want er is bijvoorbeeld in Norg niet slecht gepresteerd". Lok zal daarbij waarschijnlijk aan zijn eigen verrichtingen hebben gedacht. Deze natio nale titel was eerder te danken aan het gebrek aan concurren tie dan aan een groot vertoon van macht van de Utrechte naar zelf. Lok, die jaarlijks in de winterperiode last zegt te hebben van verkoudheid, griep en aanverwante zaken die een verantwoorde trainingsopbouw in de weg staan, zal op papier een geduchte tegenstander moeten hebben aan Cor Lam- bregts. De Limburger sloot het seizoen vorig jaar sterk af met de nationale titel op de tien ki lometer, gevolgd door een in drukwekkende overwinning in de Rude Pravo te Praag, train de vervolgens hard door met het doel in ieder geval Lok de nationale veldlooptitel te ont nemen. Overtraind Het gevecht bleef echter uit, omdat een vermoedelijk over- trainde Lambregts reeds in de eerste ronde van 2340 meter lengte aantoonde, moeite te hebben met het tempo. Slechts Joost Borm en Jan van Oss konden goed volgen, sa men met de uitsluitend voor het ploegenklassement lopen de Ray Crabb. Alleen deze En gelsman hield echter de race met de viervoudig nationaal kampioen goed vol. Om pre cies te zijn tot 300 meter voor de finish, toen Lok demarreer de en Crabb kansloos liet. Borm liep verrassend naar een derde plaats met bijna een hal ve minuut achterstand op club genoot Lok. die echter tijdens de race vooral op Borm had gelet. „Ik weet dat ik niet zeker ben van de overwinning als ik er met Joost om moet sprin ten. We doen namelijk in dat opzicht niet voor elkaar on der", aldus Lok. Als de KNAU alsnog zou be sluiten een herenploeg naar Rome te sturen, dan komen daar behalve Lok, Borm en Lambregts ook Jan van Oss, Piet van der Haas en Tonnie Dirks voor in aanmerking: zijn de de eerste zes van het kam pioenschap. De resterende plaatsen zullen wellicht worden ingenomen door good-old Piet Vonck en de ditmaal teleurstel lende Tonnie Luttikhold, die vorig seizoen nog op de twee de plaats beslag legde. Het is te hopen dat de jeugd in de toekomst een wig kan drijven in de bestaande krachtsver houdingen bij veldlopers. Wat dat betreft heeft de in Wolvega woonachtige, maar bij trainer Ger van Leeuwen in Dwingelo trainende Herman Hofstee gro te mogelijkheden. Dit talent won evenals vorig jaar de sprint bij de A-junioren en toonde zich een klasse apart op het terrein dat hij samen met zijn trainer enige malen te voren had getest. Door de ziekte van Annie van Stiphout, de blessure van Sas- kia Brouwer en in mindere mate de absentie van Elly van Hulst, die een week voor het EK indoor in Milaan geen enkel risico wenste te lopen, had Carla Beurskens geen enkele moeite om haar titel bij de da mes te prolongeren. De vraag was alleen met hoeveel secon den verschil zij de concurren ten zou kloppen. Dat bleken er uiteindelijk 49 te zijn op de nummer twee. de Brabantse Tineke Kluft, die op haar beurt weer tien seconden sneller was dan Jacky Winkelman en de verrassend goed lopende Ine Bakker. Zij kunnen in ieder ge val op afvaardiging naar Rome rekenen, terwijl dat vermoede lijk ook het geval zal zijn met Annie van Stiphout en Elly van Hulst, die zich gisteren wel be schikbaar stelden voor Rome. zonder daar trouwens een rol van betekenis te zullen kunnen spelen. Mogelijk dat Carla Beurskens, die na haar fraaie prestatie in de marathon van Osaka in Norg opnieuw zeer sterk liep, wel in Italië kan schitteren, en dat betekent volgens haar een plaats bij de eerste tien. Op meer durft ze niet te rekenen. HES LAGRAND DEN HAAG Toen oud- coach Gerard Maarse, be last met de samenstelling van het rijdersveld voor de jubrleumwedstrijden van de KNSB afgelopen week einde op De Uithof, vorige week maandagavond het kantoor van het schaats centrum binnenkwam en even later uit zijn grote tas eeh lijstje haalde met ne gen buitenlandse rijders werd de directeur van De Uithof, Hans Künz, bleek om de neus. Moest de KNSB daar De Uithof voor uitkiezen? De bezetting kon de flop van de eeuw worden genoemd. Terwijl de voorzitter van het organisatiecomité en voorzitter van het gewest Zuid Holland, de heer Bliek, zich alleen maar druk maakte of het koud buffet op het provinciehuis en de ont vangst van koningin Beatrix op zondag goed zouden verlopen moest Hans Künz nog tot woensdagmorgen wachten voor zijn oude vriend Kees Verkerk uitkomst zou brengen. De oud-wereldkampioen kwam met het idee om de oude ster ren van Noorwegen en Neder land tegen elkaar te laten rij den. De KNSB wilde daar ech ter geen cent aan kwijt, on danks de winst van vier ton bij het wereldkampioenschap in Assen. Kees Verkerk belde zijn vrienden in Noorwegen op en het stichtingsbestuur van De Uithof bracht zelf 1600 gulden op tafel. Voor een groot ge deelte was het jubileumpro gramma van de honderdjarige KNSB gered. Ongeveer vier duizend toeschouwers brach ten gistermiddag veelvuldig de handen op elkaar voor Kees Verkerk, Jan Bols, Ard Schenk en de Noren Per Willy Gut- tormsen, Fred Anton Maier en Roland Aas. De Noren waren in leeftijd twintig jaar ouder dan het Nederlandse trio en kregen daardoor bij de start van een estafettewedstrijd over vijf ronden een voor sprong van vijftig meter. De Noren wonnen met gering ver schil. maar het publiek stond op de banken. Voor de rest had het allemaal niet veel om het lijf op De Uithof. Acht rijdsters De jubileumviering ging van start met het 'damestoernooi'. Slechts acht rijdsters met als enige buitenlandse inbreng ve terane Ans Kremer uit Nieuw Zeeland. Zonder val kwam ze op de 500 meter tot een tijd van 53.13 seconden. Voorwaar een internationale happening die werd gewonnen door Ina Steenbruggen en waarbij na tionaal kampioene Alie Boors- ma genoegen moest nemen met een derde plaats. Het sprinttoernooi was niet veel beter. Zeven heren kwa men aan de start onder wie de Amerikaan Tom Grannes en de Japanner Akiro Kuroiwa. Ron Ket won het toernooi voor Geert Kuiper en Lieuwe de Boer. Jan Ykema stond voor dit toernooi ook ingeschreven. Hij bleef gewoon weg. Ykema is in training in Inzeil en had aan de bond gevraagd of men de reiskosten wilde vergoeden. De KNSB, die kennelijk geen belang had bij een betere be zetting van het sprinttoernooi, ging er niet op in. Waarschijn lijk hangt Ykema nu een schor sing boven het hoofd. Met 28 rijders, waarvan dertien uit Nederland, was de bezet ting bij de heren allrounders nog het aankijken waard. Al was hier zeker geen sprake van vuurwerk. Er gingen wel enkele baanrecords aan. In het eindklassement waren de eer ste zes plaatsen voor Neder landers. Wereldkampioen Hil- bert van der Duim won voor Frits Schalij en Yep Kramer. Waren er zaterdag overdag zo'n 1500 toeschouwers in het Haagse stadion dat maar liefst dertigduizend liefhebbers kan bergen, in de avonduren waren er zeker tweeduizend toe schouwers meer bij de marat-, honwedstrijden. Bij die marathon was Dries van Wijhe uit Oosterwolde heer en meester. Hij won voor OG Gi ling en Jan Kooiman. „Het ijs was erg zwaar en dat is altijd in mijn voordeel. Jan Kooiman met zijn lange slag heeft het dan moeilijk",aldus Dries van Wijhe, die echter de Eeuwbo kaal, een klassement over drie wedstrijden, aan Jan Kooiman moest laten. Dries van Wijhe zegevierde in een tijd van één uur vijf minuten en 31,36 se conden. Op een ronde achter stand gingen Co Giling en Jan Kooiman over de finish. Jan Kroon, Henk Portengen en Alex Jansen werden op twee ronden gezet. Portengen heeft met nog één wedstrijd voor het KNSB Cupklassement voor de boeg de slag gemist. Zonder enige twijfel zal Jan Kooiman komende vrijdagavond in Am sterdam na het laatste onder deel de KNSB Cup in ont vangst kunnen nemen. Ineke Kooiman won de mara thon bij de dames na een ge vecht met Henny Ebbinge. Voor Ineke Kooiman was dat haar negende overwinning van het seizoen. Bij de veteranen zegevierde Cees Molenaar uit Huizen voor Arend Boers uit 's Gravenzande en Jan Uitham uit Groningen. Bij de B-rijders was Eef Rougoor uit Beverwijk de snelste voor Jan Huigsloot uit Oude Wetering en Ton van Velzen uit Leimuiden. Short track De jubileumviering bestond niet alleen uit wedstrijden op de buitenbaan. Vallen en op staan was het met het kunstrij den op de binnenbaan. Lachen om het schoonrijden en ernsti ge gezichten voor de presta ties van de jongste telg van de KNSB, short track. Bij het short track was men er van uit gegaan dat favoriet Menno Boelsma uit Nootdorp gister middag een speciale legpen ning van koningin Beatrix in ontvangst mocht nemen. Im mers, internationaal had de rij der al van zich laten horen. Maar tot grote verrassing won hier Tjerk Terpstra uit Engelen de 500, 1000 en 1500 meter en werd daardoor kampioen van Nederland. De zeventienjarige rijder, die pas twee jaar aan deze tak van schaatssport doet, kreeg zodoende de pen ning van de koningin. Menno Boelsma won alleen de 3000 meter en werd tweede in het eindklassement. ARTHUR VAN RIJSWIJK MARBELLA Een vierkamp tussen John van der Wiel en de Britten John Nunn, John Mestel en Michael Stean moet de beslissing brengen over de vraag welke drie schakers van uit West-Europa worden afge vaardigd naar de interzone- toernooien. De Spanjaard Ri- vas had zich nog bij dat viertal kunnen voegen, maar hij ver loor in de laatste ronde van het toernooi in Marbella van de reeds uitgeschakelde Short. Mestel, die reeds zeker was van een gedeelde eerste plaats, had de herkamp kun nen voorkomen, als hij de par tij tegen Nunn remise had kun nen houden. Dat halve punt was ook om een andere reden voor hem van belang. Het zou de Brit namelijk een groot meester-resultaat hebben ge bracht. Aangezien het de twee de maal zou zijn dat hij zoiets presteert, zou hij automatisch tot internationaal grootmeester zijn gepromoveerd. Maar de voor zijn laatste kans vechten de Nunn overspeelde zijn land genoot in een scherp opgezet te Siciliaan. De daardoor noodzakelijk geworden vier kamp zal hoogstwaarschijnlijk in april in Engeland worden ge speeld. Van der Wiel sloot het toernooi in Marbella af met een korte remise in elf zetten tegen Ligterink, die zaterdag was afgevallen voor één van de topposities door een nederlaag tegen Nunn. Jan Timman besloot het al door hem gewonnen toernooi in Mar del Plata met een remi se tegen Lev Poloegajevski. De Nederlander eindigde daarmee met een totaal van 9,5 punten uit dertien partijen. De Hon gaar Lajos Portisch, die remise overeen kwam met de Argen tijn Carlos Garcia Palermo, werd tweede met een achter stand van anderhalf punt. Jeannette Mulder is het best uit de eerste drie ronden van de halve finales om het Neder lands schaakkampioenschap voor dames gekomen. Zij scoorde het volle pond in de beginfase van het toernooi, waarin 22 dames zeven ronden Zwitsers systeem spelen. De eerste vier plus de hoogst ein digende, niet gekwalificeerde, jeugdschaakster gaan over naar de eindronde. Zaterdagochtend 11.50: Autocoureur Jan Lammers (midden-onder) wacht met de petitie in de hand de komst af van het Tweede-Kamerlid Aad Kosto. Rechts van de Zandvoorter staan zijn vriendin en de coureur Arie Luyendijk. De stoet wagens van actievoerende autoliefhebbers ver laat over de Bezuldenhoutseweg Den Haag om via Was senaar door te rijden naar het met opheffen bedreigde circuit van Zandvoort. Foto's: MILAN KONVALINKA Het PvdA-Tweede Kamerlid Aat Kosto leest de Redt Zandvoort-petitie die Jan Lammers hem zojuist heeft overhandigd. Beide mannen zouden elkaar danken voor hun aanwezigheid en Kosta voegde daaraan toe de zaak serieus te zullen bekijken. ■HM

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20