beloont lanhang Ajax FC Den Haag doorbreekt „traditie" AZ '67 opnieuw tegen Go Ahead tenonder Hmé MAANDAG 1 MAART 1982 PAGINA 11 ISTERDAM FC ente heeft in De Meer in schijn van kans ge- I op een positief resul- t. De equipe van Rob >ener, die afgelopen ensdag Feyenoord nog t 4o kansloos liet, 5 doodsbenauwd voor x. Binnen een kwartier akte Ajax de wedstrijd een formaliteit. Toen I de uitstekend spelen- i polsen op aangeven van y voor 10 gezorgd, «ijl Vanenburg even la as de stand op 2—0 icht, toen Cruijff Ling in e positie voor doelman «k slders bracht, die in ste instantie nog redde ar waarna Vanenburg in rebound alsnog doel witte. Toen Peter Boeve (in de 53e minuut) na voorbereidend werk van Cruijff en Ling voor 30 had gezorgd, leek Ajax op weg naar een monsterscore. Vooral Boeve, die zijn eerste goal in dit seizoen maakte, bleef op komen met zijn directe oppo nent, de Spanjaard Manuel Sanchez Torres, hem geen strobreed in de weg legde. Rob Groener nam zijn aanval ler in bescherming. ..Manuel heeft twee nachten niet gesla pen omdat zijn vrouw bevallen moest van een dochter. De jongen was gewoon niet hele maal bij de les". Verrassend Bij één van de spaarzame Twentse uitvallen kwam de En- schedse ploeg verrassend dichterbij. Sanchez Torres speelde de sterk opererende Deen Birkedal aan en zijn voorzet werd door zijn landge noot Lindsted van dichtbij langs Piet Schrijvers gekopt. Het was Twente's enige plaag stootje. Nadat Ling voor 41 had gezorgd, demonstreerde Cruijff in de voorlaatste minuut zijn klasse. Zijn zoveelste bril jante pass met de buitenkant van de rechterschoen vanaf de linkerflank werd door Schoe naker vallend ingekopt Het klasseverschil tussen Ajax en FC Twente werd er goed mee aangegeven. Voor FC Twente komt niet zo zeer het verlies bij Ajax hard aan als wel de derde gele kaart, die aanvoerder en libero Ab Gritter hij vloerde Lerby Llng bedankt Cruijff voor diens aandeel In zijn treffer. kreeg van de wisselvallig lei dende scheidsrechter Geurds. Gritter en Kila, die afgelopen week zijn derde gele kaart kreeg bij Feyenoord wacht een langdurige schorsing. En hun Inbreng is voor FC Twente van vitaal belang. Groener: „Echte vervangers voor die twee heb ik niet. Het zal schui ven worden met spelers. Een schorsing betekent ongetwij feld voor ons een forse aderla ting. Scoreverloop: 3. Olsen 10, 15, Vanenburg 20. 53. Boeve 30, 61. Lindsted 31. 80. Ling 41, 88. Schoenaker 51. Schledsrechter: Geurds: toeschou wers: 20.000. Gele kaart: Gritter (FC Twente). Ajax: Schrijvers: Ophof. Rijkaard, Jansen, Boeve; Vanenburg. Lerby, Cruijff, Schoenaker; Ling, Olsen. FC Twente: Snelders; Zondervan. Rutten, Gritter, Dilling, Kila, Vreysen, Birkedal; Sanchez Torres, Rohde, Lindsted. EERSTE OVERWINNING SEDERT 29 AUGUSTUS Twente accepteerde het ^ies gelaten en was in het lerende verloop alleen erop de score zo laag mogelijk te iden. Trainer Rob Groener I na afloop dan ook weinig |rip voor zijn pupillen op- ngen. „Verlies bij Ajax et je incalculeren en dat in Meer gewoon het beste Itbal van Nederland wordt ipeeld, is ook bekend. Maar ,50 je alles maar gelaten over leen laat komen zonder er i tegenover te stellen, is het ir een trainer een hele tries- kvaring". >r de aanvang van het tref- in De Meer werd luidkeels naam van Ling ge- ireeuwd. Talrijke spandoe- in het goed bezette sta ll kassa voor Johan lijff die op basis van recet- eling speelt en goede zaken kJ omdat de wedstrijd was iiroot op 11.000 man terwijl £0.000 kijkers waren sier- ji het stadion. De teksten jen bijna unaniem pro-Ling, in De Meer wordt geado- rdr I Westduitse oefenmeester rt Linder had er goed aan Saan Ling ten faveure van ft, die met een blessure aan jrechterenkel naar de reser- ,l6j>ank was gedirigeerd, op te illen want daarmee voor jam hij een hoop ellende. De jporters dragen Ling op hden en willen hem in de ba- (aloeg zien. Heel nadrukke- werd er blijk van gegeven l eén eventueel tussentijds trek van Ling naar het En- se Southampton ernstige j/olgen voor Ajax' clubleiding de technische staf kan heb- n. Ling was zelf op de hoog- van hetgeen er te wachten ind. „Ik heb de afgelopen ek ettelijke telefoontjes van pporters van de F-side ge- p'Mzei hij na afloop. „Ze wil- van alles üithalën. Ik heb supporters gevraagd niets londernemen, want het gaat jh om de sport. Tussen mij de trainer bestaat er ver- pil van mening over de tac- j<. Daar kun je het mee eens -p of niet. Ik schik mij gewoon de situatie. Als de trainer it vier middenvelders wil plen en twee spitsen en hij (dt dat ik daarvoor de aan wezen man ben, dan doe ik woon mijn werk. Die span- Jeken hebben mij niet van n stuk gebracht. Ik was er "!t nerveus door. En gelukkig pbten de supporters zich lest gehouden" Bram Rontberg had een zeer belangrijk aandeel in de winst van 2-1 van FC Den Haag door tweemaal te scoren. DEN HAAG FC Den Haag heeft een einde ge maakt aan een traditie door eens te winnen. Dit was sinds 29 augustus, toen FC Twente in een tur bulente ontmoeting werd verslagen met 3-2, niet meer gebeurd. PEC Zwol le, door de afwezigheid van de nog van een opera tie herstellende Rinus Is rael en de op grond van een waarnemersrapport geschorste Ron Jans kwa litatief behoorlijk gecou peerd, werd met 2-1 het slachtoffer van de Haagse poging de eerste gelegen heid te benutten van de onderste plaats in de ere divisie af te komen. Fraai en overtuigend ging dit niet, hoewel het bij FC Den Haag aanvankelijk aanzienlijk beter marcheerde dan bij de Zwollenaren. Dat was mede een gevolg van de nieuwe ge zichten, die ditmaal in het team van Cor van der Hart ronddar telden. Nog steeds is de Haag se trainer op zoek naar de sterkst mogelijke formatie. In dat kader paste hij Arie van der Zwan en Chris Treling in. Vooral de eerste mocht terug zien op een geslaagde rentree (sinds 8 februari 1981 na veel getob door twee middenvoets beenbreuken). Zeker in aanval lend opzicht bezorgde hij FC Den Haag impulsen, die het lange tijd heeft moeten ontbe ren. Het ontbrak de blonde Scheveninger nog aan condi tie. Vandaar, dat hij, ook nog even tobbend met een neus- blessure na een botsing met de elleboog van Van der Hengst, in de 65e minuut het veld ruimde voor Aad van Ber- genhenegouwen. De na een schorsing weer terug zijnde Chris Treling zorgde op het Haagse middenveld wel voor de door Van der Hart beoogde vermeerdering van kracht op het middenveld, maar toonde zich in sommige opzichten (bij voorbeeld wanneer hij zich kon „aanbieden") iets te statisch. Zeer verrassend was de ver schijning van Aad Mansveld. Donderdag nog had Van der Hart pers en spelers verkon digd, dat de routinier wegens een blessure en tralningsach- terstand niet zou spelen. In het kader van de harde aanpak, die FC Den Haag wakker moest schudden, was immers bepaald, dat pas na woensdag trainen in het weekeinde niet spelen impliceert. Echter, Mansveld was fit, had begin vorige week wél getraind, zij het buiten de waarneming van zijn trainer. Een gesprek (Mansveld: „Zeg maar rustig discussie") resulteerde vrijdag in een mogelijkheid, dat de 37- jarige aanvoerder tegen PEC Zwolle toch zou spelen. „Ande re bezigheden, aandacht moe ten verdelen, waardoor FC Den Haag bijzaak werd", heette volgens Van der Hart het on derwerp van gesprek. „Dat Van der Hart mij verweet, dat ik vorige week tegen Haarlem, toen ik niet kon spelen, er toch niet bij was, maar wel bij Laak kwartier, de club die ik train, nam ik hem kwalijk". Enfin, Mansveld speelde. „En zeker niet slecht", complimenteerde Van der Hart na afloop. Mans veld weer: „De trainer wil al leen maar prikkelen, daarom speelt hij de zaak zo". Na een enigszins aarzelend be gin ontpopte FC Den Haag in de eerste helft als de vooral collectief betere ploeg. Overi gens mocht het van geluk spreken, dat doelman Dido Havenaar in de beginfase bij een hard genomen vrije trap van René IJzerman naar de goede kant dook en John De- lamere iets te laat kwam om in de rebound te profiteren. Voorts bezorgde Peter van der Hengst Havenaar de nodige problemen met een venijnige schuiver en schoot Chris Rie- mens na Van der Zwan te heb ben uitgespeeld van dicht bij in het zijnet. Geleidelijk veroverde FC Den Haag hard werkend een over wicht ten koste van het vaak in brokken uiteenvallende PEC Zwolle. Het duurde toch 25 mi nuten, voordat de ongeveer 3000 toeschouwers de eerste goed opgezette aanval (via Me lis, Treling en Van der Zwan) van de wedstrijd zagen. Eerder had Lex Schoenmaker, van wie Van der Hart meer had ver wacht als „rustgevende" mid denvelder, overigens op aan geven van Melis al een drei gende kopbal op doelman Van Geffen afgevuurd. De tweede goede aanval was raak. Nicky Morgan passte op Harrie Me lis, die van de rechtervleugel de bal naar de doelmond zond, waar Bram Rontberg doeltref fend inkopte. Ondanks even hevig tegen spartelen van PEC Zwolle, dat resulteerde in een kopbal van Ype Hamming op de lat, liepen de zaken bij FC Den Haag na de openingstreffer als gevolg van groeiend zelfvertrouwen af en toe gesmeerd. Leuke schijnbewegingen van de toch wisselvallige Harrie Melis, het diepgaan van Van der Zwan, het imponerende brekerswerk en krachtige schoten van Jan Renooy boeiden de Haagse aanhang voor het eerst sedert lange tijd. Een gelukkige tou ché van Rontberg na een vrije trap van Renooy bracht FC Den Haag op 2-0. Sidderend Na rust heeft FC Den Haag zich sidderend mogen afvra gen, of het de marge wel kon handhaven. PEC Zwolle, waar Alex Booy plaats had gemaakt voor Alex Kamstra, manifes teerde zich aanmerkelijk fana tieker dan vopr rust en reali seerde vrij snel de aansluiting gevende treffer (snoekduik van Van der Hengst na een pass van IJzerman). De Zwolse schutter stond later zelfs oog in oog met de gelijkmaker, maar strandde op de haastig uitgelopende Havenaar. FC Den Haag won dus uiteindelijk met hangen en wurgen. Dat deerde de hevig meelevende trainer Cor van der Hart, die door scheidsrechter Bakker tweemaal naar de dug out moest worden gesommeerd, minder: „De pünten zijn bin nen". FRANS LEERMAKERS Scoreverloop: 30. Rontberg 1-0, 39. Rontberg 2-0, 53. Van der Hengst 2- 1. Toeschouwers: 3.000. Scheidsrech ter: Bakker. Gele kaart: Delamere (PEC Zwolle). FC DEN HAAG: Havenaar; Van der Zwan (Van Bergenhenegouwen). Mansveld, Van Vliet, Lorié; Treling, Renooy, Schoenmaker (Van Delft); Melis, Morgan, Rontberg. PEC ZWOLLE: Van Geffen; Booy (Kamstra), Drost, Van Moorst, Ham ming; Hendriksen, Fühler (Visscher), IJzerman; Riemens, Delamere, Van der Hengst. vloed i toestanden rond zijn moge- :e vertrek moeten echter :h invloed op Lings spel bben gehad. Hij kreeg in het rste bedrijf riante mogelijk- den om de marge te vergro- maar faalde in de afwer- ig. Pas ver na rust slaagde er eindelijk in om, op aan- ven van Vanenburg, die een Jte pass van Rutten onder- Jnepte, te scoren! „Ik had rie doelpunten moeten ma- In". oordeelde Ling. „Dat is j het beetje geluk dat je als ntrumspits nodig hebt. Ik n nu eenmaal niet de juiste g!in voor die plaats". - DEVENTER Zelf doet Go Ahead Eagles niet meer mee aan de strijd om de topplaatsen in de eredi visie. Wat dat betreft is de rol van de Deventer loeg sinds de catastrofe tegen PSV van negen dagen ge leden uitgespeeld. Maar dat wil niet zeggen dat Maaskant en de zijnen geen invloed meer kunnen uitoefenen op de bezetting van de topposities. AZ '67 weet daarvan mee te praten. De ploeg, die in het prille begin van dit seizoen op eigen veld al een uitermate pijnlijke nederlaag van 3-1 had opgelopen, werd zaterdaga vond in de schaars bezette Adelaarshorst voor de tweede keer gedwongen de rol van slachtoffer te spelen. De ne derlaag van 4-1 kwam extra hard aan, omdat de miljoenen ploeg van Georg Kessler lang zaam maar zeker toch weer was gaan geloven dat PSV en Ajax nog te achterhalen zou den zijn. Na zaterdagavond ziet het er echter naar uit dat AZ'67 de hoop op prolongatie van het landskampioenschap wel kan laten varen. De grote winnaar bij Go Ahead Eagles- AZ'67 heette PSV. GA Eagles had winst op de ambitieuze ploeg uit Alkmaar vooral te danken aan de goede tactiek. Coach Maaskant voor zag de twee „echte" spitsen Kist en Tol van mandekking (Witbaard en Oude Wesselink), gaf Körver opdracht de veelal uit de diepte komende Obera- cher op te vangen en liet Koopman op oe rechtervleugel zodanig opereren dat Hoven- kamp niet ongestoord kon op rukken. Tegelijk hield de snelle. Raaltenaar een open oog voor eigen aanvallende acties. Voor 'noodgevallen' hield Maaskant Arold Back achter de hand als jrdo Hazelhekke kopt 1-0 acpter doelman Eddie Treijtel Geen raad Met die aanpak wist AZ geen raad, ook al doordat de ge vreesde middenvelders geen beslissend voordeel konden creëren tegenover hun directe tegenstanders. De Deventena- ren (Bosveld tegen Jonker, Woudsma tegen Peters en Voskamp tegen Nygaard) ble ven defensief zo ongeveer in evenwicht met zijn opponenten en waren aanvallend veelal in het voordeel. Ook Spelbos' vervanger Hans Reljnders be leefde bar weinig plezier aan de wedstrijd tegen GA Eagles. Hij kon niet opboksen tegen de zwoegende Van Kooten en hield bovendien aan een bot sing met een nogal onbesuisd inkomende en met een gele kaart bestrafte Voskamp een afgebroken tand en een zo zware hoofdpijn over, dat hij zich in de rust moest laten ver vangen door Steinmann, een talent dat is voorbestemd om te zijner tijd Hugo Hovenkamp op te volgen als linker verdedi ger. De ex-Groninger had na de entree van Steinmann de taak om in samenwerking met de niet geheel fitte Metgod Van Kooten uit te schakelen. Dat lukte aardig, maar daar moet onmiddellijk bij verteld worden dat de geblokte De venter spits na de hervatting ook veel aandacht aan defen sieve activiteiten besteedde. Van Kooten hoefde niet meer zo nodig aan te vallen, omdat zijn ploeg bij de rust al een comfortabele voorsprong van 3-1 had. In alle drie doelpunten had Van Kooten een aandeel. Bij het eerste bracht hij Hazel hekke in stelling, nadat de ac tieve maar niet altijd even ac curate Bosveld zijn schot in eerste instantie op een Alk- maarse verdediger zag afstui ten. Revanche De produktle van Van Kooten en Hazelhekke had iets van een revanche op scheidsrech ter Van Swieten, die de arro gantie in eigen persoon bleek te zijn. Hazelhekke had drie minuten voor zijn gehonoreer de treffer ook al via de paal gescoord, maar Van Swieten onthield zijn goedkeuring aan het doelpunt, omdat Van Koot en wat al te zeer zijn fysieke over(ge)wicht in de strijd had geworpen. Na ruim een half uur, nog geen minuut nadat Tol bij een razen de doorbraak voor 1-1 had ge zorgd, stond Van Kootens aan deel in de tweede treffer uit een opvallende aanwezigheid voor het doel van Treytel. Een voorzet van links leidde, mede door de inbreng van Van Koot en paniek in de Alkmaarse de fensie: Hovenkamp deponeer de de bal pardoes voor de voeten van Bosveld: 1-2. Daarmee was de 'Deventer koek' echter nog niet op, want in blessuretijd zorgde Van Kooten opnieuw voor spekta kel. ^la een misser van Metgod kon Van Kooten op Treytel af stevenen, maar juist op het moment dat de Deventer spits wilde uithalen, werd hij door Metgod opzij gesmeten. Van Swieten aarzelde niet en depo neerde de bal op de stip, van waar Van Kooten zelf verwoes tend uithaalde 3-1. Het was zijn eerste doelpunt voor zijn werkgevers sinds zijn avontuur in Oranje. De marge van twee doelpunten stelde GA Eagles nog niet ge heel gerust, want in het begin van de tweede helft, brak er enkele malen een lichte vorm van paniek uit, toen AZ flink aandrong. Lang duurde dat trouwens niet, ook al omdat Metgod het fysiek niet aankon om vanuit de defensie aanval lende acties te ondernemen. Op basis van grote strijdbaar heid bleef GA Eagles overeind, en Woudsma versloeg Treijtel nog met een boogbal: 4-1. WIL VAN DER PLAS Scoreverloop: 14. Hazelhekke 1-0; 30. Tol 1-1; 32. Bosveld 2-1; 45. Van Kooten (strafschop) 3-1; 64. Wouds ma 4-1. Scheidsrechter: Van Swieten; toeschouwers: 9.000. Gele kaart: Voskamp (Go Ahead Eagles). GA Eagles: Endeman; Back, Koop man, Oude Wesselink, Witbaard; Woudsma (Schuurmans), Voskamp. Bosveld (De Goey); Hazelhekke, Van Kooten, Körver. AZ '67: Treijtel; Van der Meer, Met god, Reijnders (Steinmann), Hoven kamp; Peters. Nygaard, Jonker; Obe- racher Kist, Tol. Televisie moet grotere rol spelen bij spelverruwing h Tot dusver hebben televi siebeelden nauwelijks een rol gespeeld bij de opsporing en bestraffing van spelverruwing op de Nederlandse voetbalvel den. Zo er al een keer ge bruik werd gemaakt van de door de NOS gemaak te opnamen was het in een ondersteunende rol van een reeds door de tuchtcommissie aange zwengelde zaak. In West- Duitsland onder andere is men al een stapje verder, Daar is het zelfs gebeurd dat televisieverslagen de aanleiding vormden voor reglementaire stappen te gen spelers. Door het achteraf ontstane 'over- valskarakter' van dit soort maatregelen ontstond er de nodige heisa onder de spelers die eenmaal terug in de kleedkamer veron derstelden dat bepaalde overtredingen die door een scheidsrechter niet waren gezien ook niet voor bestraffing in aan merking zouden kunnen komen. Weliswaar is die televisie-aanpak nog geen gemeengoed gewor den bij onze oosterburen, maar behoort inmiddels wel degelijk tot het pak ket van sanctiemiddelen dat de bond tot zijn be schikking heeft. De KNVB heeft tot dusver geschroomd openlijk tot vervolging via de televisie over te gaan. Argumenten daarvoor zijn onder ande re dat er een zekere on rechtvaardigheid in zit, omdat het nu eenmaal onweerlegbaar is dat spe lers van een x-aantal clubs vaker in beeld ko men dan andere. Dat maakt de pakkans voor die categorie groter. Maar dezelfde theorie past de fiscus en justitie wel toe. Iemand kan frauderen, loopt voortdurend de kans te worden betrapt, maar kan jarenlang bui- ten schot blijven terwijl een ander die voor het eerst zijn belastingformu lieren niet conform de waarheid invult meteen kan worden gesnapt. Die onrechtvaardigheid zit nu eenmaal in het systeem ingebakken net als de snelheidsovertreder die eenmaal het gaspedaal te diep heeft ingedrukt wordt bekeurd terwijl an deren voortdurend te hard rijden en nooit wor den aangehouden. Die mate van onrechtvaardig heid mag er natuurlijk niet toe leiden dat er dan ook maar niet wordt bestraft. En datzelfde zou ook voor de voetbalwe reld moeten gelden. Hoe luid de protesten er tegen ook zullen klinken. Indien de 'televisie-aan pak' inmiddels al zou worden toegepast bij het incident dat zich voor deed bij Sparta-Feye- noord tussen Wijnstekers en Loggie, waarbij de laatste uit het veld werd gezonden, zou de tucht commissie van de KNVB ook Wijnstekers op het matje moeten roepen. De ironie wil dat Wijnstekers onlangs betrokken was bij de vervolging van spe ler Jans van PEC Zwolle, die door een rapporteur bij de tuchtcommissie werd aangebracht nadat hij na een incident in de wedstrijd door de betrok ken scheidsrechter vrijuit kon gaan. De ironie wil te vens dat Wijnstekers gis teren op een ander mo ment van de wedstrijd nog een gele kaart kreeg, voor een overigens tame lijk onschuldige overtre ding. Indien de tuchtcom missie de beelden van het voorval Loggie-Wijn- stekers bekijkt zal de commissie tot de conclu sie moeten komen dat de Feyenoorder zich vlak voor de vuistslag niet 'on betuigd' heeft gelaten. Wijnstekers maakte wel degelijk een achteruit trappende *beweging. Daarvoor zou hij aan de hand van de op dit mo ment toegepaste normen niet kunnen worden bestraft. Het zou een goe de daad zijn als de tucht commissie zou besluiten dat alsnog te bestraffen en niet alleen als ver zachtende omstandigheid voor Loggie aan te mer ken. Wellicht dat zo'n procedure er toe zou bij dragen dat de geweldda digheid op de Nederland se velden wat verder ;wordt beteugeld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11