België kalmeert Duits concern kreeg belastingontheffing van hoge politici CcldócGommit Wiegel: Terlouw staat economisch herstel in de weg 7 Honderd procent ziekengeld kan echt niet De oliebrief BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 Iroom-ongeluk Rotterdam oed afgelopen OTTERDAM Mede als gevolg van een instige windrichting is het broom-ongeluk l de Rotterdamse Waalhaven gisteren be- •ekkelijk goed afgelopen. Vijftien werkne- iers raakten bedwelmd. Eén van hpn ioest in het ziekenhuis worden opgeno- len. broom zat in flessen, die verpakt waren Tcfsten. "De Ttïstën warén opgestapeld in tn container. Door onbekende oorzaak [el deze container uit de greep van een Lheftruck, waardoor de flessen braken, na het ongeluk sloot de politie de jtzijde van de Waalhaven tijdelijk af. aar de vraag hoe het ongeluk kon gebeu- en wordt een diepgaand onderzoek inge leid. Vastgesteld is inmiddels dat de ver- akking van het broom voldeed aan de in- «rnationale veiligeheidseisen. iel dei Vrl| orkhef lirect i i kisten die in totaal 9000 Suiker drie cent duurder DEN RAAG Een kilo suiker gaat vani-f maandag 1 maart met drie cent in prijs om hoog. De minimum prijs komt hierdoor op 2,10 cent per kolo. De verhoging is een gevolg van een door de suiker industrie toegepaste prijsverhoging. De mi nimumconsumenten prijs is het bedrag waarvoor de winkelier de suiker inkoopt. De laatste prijsstijging van suiker was op 4 ja nuari en bedroeg vijf cent per kilo. Britse jeugdwerkloze drie weken „soldaat" LONDEN De Britse regering is van plan, werkloze jongeren tussen 15 en 20 jaar in de gele genheid te stellen enkele weken op te trekken met soldaten. De regering van mevrouw Margaret Thatcher wil met name jongeren uit de steden in de gelegenheid stellen een periode van drie we ken door te brengen in eenheden van leger, marine en luchtmacht. Er zal geen sprake zijn van een verplichting en evenmin krijgen de jongeren die op het aanbod in gaan, schietles. Het ministerie van defensie dekt de kosten van het project, die men op ruim 7 miljoen gulden raamt IN merikaanse )efening in aribisch rebied WASHINGTON De Ameri- aanse marine zal midden >ril onder de codenaam Dcean Venture 82" een grote [fening houden in het Cari- sch gebied. Naar in kringen an het ministerie van defen- e in Washington verluidt, zal ak een landingsoefening wor- jn gehouden bij het Ameri- aanse marinesteunpunt uantanamo op Cuba. egin deze week werd be- endgemaakt dat de Navo van tot 18 maart haar eerste ma- ne-oefening in het gebied ]en Florida en Cuba zal ijlen. ittissen wilde het pentagon steten geen commentaar ge en op het bericht dat de merikaanse onderzeebootja- er „Caron" patrouille-oefe ngen houdt voor de kust van icaragua en El Salvador, aar uit militaire bronnen in Washington is vernomen, zou schip enkele dagen geleden de baai van Fonseca zijn angekomen, ter vervanging an -de onderzeeboot „Deyo ie naar zijn basis Charleston I teruggekeerd. De „Caron" >u opdracht hebben radiosig- alen op te vangen, in het bij- >nder die tussen Niacaragua i El Salvador. Volgens de merikaanse regering stuurt icaraqua wapens naar de nkse opstandelingen in El alvador. Aan de Navo-ma- oeuvres die op 8 maart onder codenaam „Safe Pass 82" linnen, nemen behalve de en Canada ook Nederland, elgië, West-Duitsland en En- eland deel. In hetzelfde zee- ibied houden eerst Canada de VS van 27 februari tot 3 laart een gemeenschappelijke potoefening. St Tweede-Kamerlid Walt- lans (PPR) wil weten of er en samenhang bestaat tussen e komende NAVO-oefenin- en in de Golf van Mexico en plannen van de Verenigde laten voor een blokkade te en Cuba. Ook heeft Walt- lans de ministers van buiten- ndse zaken. Van der Stoel, defensie, Van Mierlo, ge raagd of de oefeningen be- neld zijn om het belang van et Caraïbisch gebied en de olf van Mexico voor de Navo onderstrepen. 'urkije: i4 linkse ntellectuelen earresteerd STANBUL De militaire liders in Turkije zijn een ootscheepse actie begonnen tgen linkse intellectuelen. Zij iven opdracht tot de arresta- e van 44 vooraanstaande ad- acaten, onder wie de presi- ent van de balie in Istanbul, ihrijvers, hoogleraren en urnalisten. eegedeeld werd dat de arres- nten beschuldigd worden an onwettige communistische separatistische activiteit, aarop straffen tot vijf jaar evangenis staan. De opdracht 'as uitgegaan van een tribu nal krachtens de staat van eleg in Istanbul, de schrijver taol Behramoglu, éen journa- st van het dagblad Cumhu- yët en de vrouw van Istan- uls vroegere burgemeester hmet Isvan. Vernomen werd at de betrokkenen maandag ip de hoogte waren van hun handen zijde arrestatie. Zij iloten echter zich niet aan restatie te onttrekken, e militaire openbare aankla- r te Ankara heeft gisteren 18 keer de doodstraf geëist, ij deed dit bij de opening van ït proces tegen 574 activisten in ,Dev-Yol (revolutionaire eg), de belangrijkste onder- rondse organisatie van links J Turkije. De aanklacht tegen 8t verdachten, onder wie veel opstukken van Dev-Yol, lidt dat ze „geprobeerd heb- sn de grondwettige orde in tn volksoorlog omver te wer- n, teneinde een communis- •ch regime te vestigen". het ADVERTENTIE (Vervolg van de voorpagina) BONN Het omkoop schandaal schijnt te ma ken te hebben met het Flick concern dat een om vangrijk aandelenpakket Daimler-Benz ter waarde van 1,6 miljard DM heeft kunnen afstoten zonder dat het daarover belasting hoefde te betalen. Deze belastingontheffing is mo gelijk door de politici toe gekend in samenhang met giften voor de diverse po litieke partijen. Het is een deel van de slepende be lastingaffaire waarin de Westduitse politieke par tijen al geruime tijd zijn betrokken. Het openbaar ministerie verstrekt hiero ver geen verdere gege vens. Het onderzoek richt zich be halve tegen de bewindslieden ook tegen de vroegere minis ter van Economische Zaken en huidige president van de Dresdner Bank, Friederichs (FDP), tegen de minister Eber- le (CDU) van Economische Za ken van de deelstaat Baden- -Wurtemberg, tegen zijn voor malige collega in Noordrijn-* -Westfalen, nu Bondsdag-afge vaardigde, Riemer (FDP) en tegen twee directeuren van het Flick-concern, Karl Frie- drich Flick en Eberhard Von Brauchitsch en een directeur van een dochteronderneming daarvan. Von Brauchitsch, die mogelijk ook betrokken was bij de affaire van de (Duitse) Paters van Steijl heeft inmid dels als gevolg van het onder zoek zijn functie als vice-voor- zitter van het overkoepelende werkgeversorgaan, het Duitse industrieverband, opgegeven en zal daar volgend jaar ook geen president van worden. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei gisteren ervan over tuigd te zijn dat de verdenking tegen de ministers onjuist zal blijken te zijn en betreurde te vens dat de indruk wordt ge wekt dat de betroffenen schul dig zijn, hoewel het nog pas om een onderzoek gaat. Hij waarschuwde voor een voortij dige veroordeling. Over de kwestie zelf wil de regering geen standpunt innemen, zo lang het onderzoek duurt. De ministers behouden hun func ties. Hun parlementaire on schendbaarheid kan pas wor den opgeheven als een open bare aanklacht tegen hen wordt ingediend. Zowel Matt- hofer („een leugen") als Lambsdorff („krenkend en ongegrond") ontkenden cate gorisch geld voor hun partij te hebben ontvangen of daarvan te hebben geweten. Het omkoopschandaal volgt op een andere affaire waarbij de vakbonden, de traditionele ba sis van de sociaal-democraten, zijn betrokken. De voorzitter en het bestuur van het groot ste bouwbedrijf in Europa, het door de bonden beheerde Neue Heimat, zijn beschuldigd van belastingontduiking door nep-firma's op te richten en het geld in eigen zak te steken. De beschuldigingen worden onderzocht, maar de voorzitter en twee andere directieleden zijn al ontslagen. In de zoge naamde „Spenden-affaire" waarbij de partijen SPD, FDP en CDU op illegale manier aan geld zouden zijn gekomen, lo pen al tegen meer dan 1000 ondernemingen gerechtelijke onderzoekingen omdat zij op die manier geld voor de belas ting zouden hebben ontdoken. Het huidige onderzoek bete kent een nieuwe, zware belas ting voor de regering-Sc- hmidt-Genscher die al gerui me tijd met grote interne en externe problemen te kampen heeft. In Charleroi werd gisteren nog druk betoogd door verontruste staalarbeiders REGERING EN VAKBONDEN WEER AAN TAFEL (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De devalua tie van de Belgische frank blijkt, ondanks de stakin gen van afgelopen week in Wallonië, nieuwe kan sen te hebben geschapen op sociale vrede in het land. Na maanden van koude oorlog gaan de vakcentrales komende maandag weer met de re gering en de werkgevers aan tafel zitten om voor de problemen van het „post-de valuatietiidoerk' oplossingen te zoeken. Beide grote vakcentrales, het katholieke ACV en het socia listische ABVV, hadden de re gering om het overleg ge vraagd, omdat de devaluatie een „nieuw feit" is. Aan de orde zullen komen het „te- werkstellingspakt" (banen plan) dat het kabinet-Martens voorstelt, het voornemen van de regering om na de intussen afgekondigde loon-inlevering met 3 procent ook de sociale voorzieningen te gaan inkrim pen en tenslotte de vraag hoe lang de van kracht geworden prijzenstop moet duren. Intussen leek bisteren de sta kingsactiviteit in het Frans-ta lig landsgedeelte te luwen. Het arbeidersprotest geldt vooral de aanslepende onzekerheid over de sanering van het staal- -fusiebedrijf Cockerill-Sambre. De werkonderbrekingen be troffen gisteren dan ook voor namelijk nog de fabrieken van dit concern in Luik en Charle roi. Het verzoek van de vakbewe ging om onderhandelingen met regering en werkgevers wordt beschouwd als een poli tieke overwinning voor het centrum-rechtse kabinet-Mar tens en als aanwijzing dat de devaluatie een groot psycholo gisch effect heeft gehad. De hele bevolking lijkt nu door drongen van de diepte van de economische crisis en de nood zaak tot ingrijpende herstel- maatregelen. De vakbeweging ziet nieuwe mogelijkheden voor een veelomvattend een-' traal accoord, omdat de werk gevers thans de verplichte loonmatiging, belastingver lichting en devaluatie hebben „gekregen" en nu de werkne mers hun aandeel in het be oogde economisch herstel ge waarborgd moeten krijgen. Voor het geval het gesprek mislukt bereiden ABVV en ACV overigens wel een - zo mogelijk gemeenschappelijk - actieplan voor. Reagan zou aanleg Sovjet pijpleiding willen blokkeren WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan zou de aanleg van een pijpleiding die aardgas uit Siberië naar West-Europa moet brengen willen blokkeren. Het Amerikaanse kabinet is ernstig verdeeld over deze zaak. Vooral minister Wein berger van defensie is tegen de aanleg. Hij is bang dat Europa afhankelijk van de Sovjets wordt en vreest dat de Russen te veel geld aan de leiding zul len verdienen. Minister Haig van buitenlandse zaken echter is juist bang dat het tegenhou den van de pijpleiding door de VS de verhoudingen binnen de NAVO schaad. Reagan wil nog overleg plegen met de bondgenoten in West-Europa. De pijpleiding zou 25 miljard gulden kosten. TEN langen leste heeft minister Terlouw van Economische Zaken deze week de Tweede Kamer geïnformeerd over de stand van zaken bij de investeringen van de oliemaatschap pijen, met het geld dat zij verdienen aan de exploitatie van de grote aardgasvelden in ons land. Die brief heeft weinig nieuwe gegevens opgeleverd. Daarom blijft de vraag, waar om Terlouw zo lang moest doen over het schrijven ervan, waardoor hij immers.de opgeschroefde verwachtingen over grotere investeringsafspraken met de dag verder deed Het lange uitblijven van de brief heeft bovendien geleid tot toenemende politieke tegenstellingen. Zowel politici van D'66 als van de PvdA rekenden zich rijk aan extra winstver wachtingen van de oliemaatschappijen, ten bedrage van maar liefst vier miljard bovenop de reeds bekende veertien miljard. Het ziet er steeds meer naar uit dat die ëxtra winst uiteindelijk nog wel eens flink zal kunnen tegenvallen en wellicht zelfs in het tegendeel zal kunnen verkeren; het ligt er maar aan hoe je rekent. Waaruit maar weer blijkt dat voor je beurt spreken weinig zinvol is, en voor een politicus nog de extra moeilijkheid met zich meebrengt, dat de weg terug moeilijk begaanbaar is en de geloofwaardigheid niet ten goe de komt. WAT de zaak zelf betreft: de lijn die Terlouw uiteindelijk gekozen heeft, lijkt een goede. De oliemaatschappijen moeten aan hun gentlemer.sagreement worden gehouden. De veer tien miljard aan investeringen in Nederland of ten behoeve van de Nederlandse economie, moeten er ook inderdaad ko men. Daartoe moet Terlouw het indertijd vrij vaag geformu leerde „herenakkoord" met de oliemaatschappijen nader toe spitsen. Het is te hopen dat hij daarbij eindelijk eens wat voortvarender wordt. Want als hij deze kwestie in het ver volg niet krachtdadig aanpakt, dan blijft de investeringszaak een politiek hachelijk onderwerp. En dat zou helemaal niet zo behoeven te zijn. (Van onze parlementaire re dactie) LEEUWARDEN D'66- minister Terlouw is door zijn falen als bewindsman van economische zaken een sta-in-de-weg voor economisch herstel in ons land. Dat betoogde VVD- fractieleider Wiegel gis teravond op een vergade ring van zijn partij in Leeuwarden. Wiegel noemt het falen van Terlouw niet alleen persoon lijk triest, maar extra te be treuren omdat hij de filosofie van de D'66-minister redelijk acht. „Ik vermoed overigens dat zijn gedachten in een door hem geblokkeerd kabinet vart CDA, VVD en D'66, op meer steun zouden hebben kunnen rekenen dan in het huidige", stelde de VVD-leider. Terlouw blijkt volgens Wiegel niet de centrale rol in het ka binet te kunnen spelen die van een minister van Economische Zaken mag worden verwacht. VVD-partijvoorzitter Kam- minga noemde vanochtend op de partijraad van de liberalen in de Friese hoofdstad D'66 de „kameleon van de vaderlandse politiek". Hij wees op een aan tal zaken die D'66 voor zij in de regering kwam te vuur en te zwaard bestreed, zoals gas boringen op Ameland, de weg door Amelisweerd en de dum ping van radioactief afval in zee, maar waarmee zij. een maal in tot het kabinet toege treden, wel akkoord ging. PREMIER VAN AGT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Van Agt heeft het gisteren „ontoelaat baar" genoemd als de aanstaande ziektewetmaatregelen uitein delijk een lastenverzwaring voor de ondernemingen zou beteke nen. Zo'n lastenverzwaring zou optreden als de bonden hun zin krijgen en de mogelijkheid blijft dat het ziekengeld voor 100 procent netto volledig wordt uitbetaald. Met zijn stelling onder schreef de minister-president in feite impliciet de verwachting in politiek Den Haag dat als de sociale partners alsnog zou wor den toegestaan de korting op het ziektegeld in onderhandelin gen ongedaan te maken, langs een ander overheidsingrijpen toch voor voldoende lastenverlichting voor het bedrijfsleven zal moeten worden gezorgd. Zoals deze krant gisteren al meldde denkt men in het CDA dan aan een algemene inkomensstop per 1 juli. Premier Van Agt verklaarde na afloop van het kabinetsberaad het eens te zijn met de sociaal-economische experts in de CDA- fractie die vrezen dat van werkelijke lastenverlichtingen voor het bedrijfsleven via de ziektewetmaatregelen weinig of niets meer terecht dreigt te komen. Inhoudelijk wilde Van Agt echter niet op het wetsvoorstel ingaan dat het kabinbet begin maart bij de Tweede Kamer wil indienen. De ministerraad heeft de con crete invulling van de ziekengeldbezuinigingen gisteren gedele geerd aan de zogenaamde vijfhoek. Die bestaat uit de ministers van Economische Zaken, Sociale Zaken, Financiën. Binnenland se Zaken en staat onder leiding van de premier. Dit vijftal zal maandag aanstaande de knoop over de bezuinigingen op het zie kengeld doorhakken. Banenplan Het kabinet heeft gisteren overeenstemming bereikt over de tekst van het werkgelegenheidsplan. De financiële onderbou wing ervan is echter nog allerminst rond. Er ligt slechts een be perkt financieel verhaal bij het banenplan, dat minister Den Uyl volgende week dinsdag aan de pers wil presenteren. Een belang rijk deel van de financiering van het plan is volgens premier Van Agt doorgeschoven naar de voorjaarsnota, het regerings stuk waarin nieuwe miljardenbezuinigingen concreet gemaakt zullen moeten worden. Verwacht wordt dat met name het mil- t'ard extra dat Den Uyl voor het halen van zijn werkgelegen- ïeidsdoelstelling nodig denkt te hebben via nieuwe bezuinigin gen gevonden zal moeten worden. Werkgevers wijzen ultimatum grafische bond af UTRECHT De grafische werkgeversorganisaties heb ben gisteren het ultimatum van de grafische bond „Druk en Papier" afgewezen. „Druk en Papier" (FNV) had de werkgevers tot gistermiddag vijf uur de tijd gegeven om alle eisen die de bonden bij de CAO-onderhandelingen heb ben gesteld, in te willigen. De bond heeft voor 3 maart acties aangekondigd als de werkge vers dat niet zouden doen. In een brief aan „Druk en Pa pier" verwijten de werkgevers de bond een oneerlijke voor stelling van zaken. Volgens hen heeft de bond de indruk gewekt, dat de werkgevers op geen van de belangrijke vak- bondseisen zijn ingegaan, ter wijl partijen het in werkelijk heid eens zijn geworden over de prijscompensatie, vervroeg de uittreding op 61-jarige leef tijd, een studie naar arbeids tijdverkorting en een basisva kantie van 25 dagen. De werk gevers becijferen de kosten daarvan op acht procent en dat is al ver boven de norm van zes procent. Door de absolute voorwaarde van een garantie van honderd procent ziektegeld te stellen zonder over de kosten te wil len spreken, frustreert „Druk en Papier" normaal CAO- overleg, aldus de werkgevers. Zij zeggen dat de FN V-bond door een extreme houding schade dreigt toe te brengen aan de goede verhoudingen in de bedrijfstak en binnen de ondernemingen. De grafische bond CNV heeft eerder déze week laten weten op 3 maart niet mee te doen met de acties van „Druk en Papier" en een bijdrage in de meerkosten bij handhaving van de ziekte-uit kering wel bespreekbaar te vinden. 3LUVEN I HELPEN! i 'ulm 400 projecten n Alrika. Aüé 'n Latijns-Amerika VASTENAKTIE GIRO 5850 te Zeist

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7