AntiekstrijdP barst weer los Versnelde beplanting Cronestein en Vlietland Geld voor wegen bij Valkenburg, Hoogmade en Lammenschansplein „Verdelen van winst geen haalbare kaart'" lezers Warenmarkt 17 Iweer gevorderd Directeur gemeentelijk bedrijf wordt ridder Werkbezoek Vrolijk aan Leiderdorp CONCURRENTIE STADSGEHOORZAAL EN PIETERSKERK GINJ .EIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 19.02 i ilor. OVt iker. Tf .00 Hel 20.45- ,i EIDEN Het pand Ga jute*? inmarkt 17 is sinds giste- weer helemaal be- oond. De gemeente eeft het pand weer ge- EiOrderd en gistermiddag deurwaarder en de politie be sjeeft een Turks gezin het trokken zii he.1 De eige Turkse gezin liet de gemeente vervolgens weten dat zij vooi de eer bedankte. De tweede gegadigde, weer een Turks ge zin, durfde bewoning wel aan aanwezigheid van een and betrokken. Daarvoor :hen 1 as wel nodig dat de poli- ""'^e de voordeur van het and openbrak. e eigenaar van het pand oont ook aan de Garen- 'f arkt. Hij heeft een woonver- inning voor 17a, de boven verdieping. Toen in 1980 de r1 tnedenverdieping leeg kwam ok de eigenaar er zelf in. Het li ireau huisvesting accepteer- dit niet, omdat de man geen tonvergunning heeft voor ,~_t hele pand. Hij kreeg een in'An jaar om een huur" s yet :r of een andere oplossing ,r >or de leegstand te vinden, et half jaar verstreek zonder it er iets gebeurde. Het bu- au huisvesting schakelde en de vorderingscommissie die het college van B en W j^wef viseerde de benedenverdie- ng te vorderen voor een "J eidse woningzoekende. Het 'lege handelde conform dit januari vorig jaar trok de duurder in het pand, maar in 'n^cember verhuisde de huur- >r naar Heemstede. Het colle- i bepaalde toen de verdieping eer gevorderd moest worden als eerste kwam hiervoor in Turks gezin in aanmer king. De eigenaar van het ~"ind weigerde het gezin toe ing tot de woning waarbij er jlgens de politie ook enige fiake klappen" vielen. Het was op dat moment nie ALPHEN AAN DEN RIJN De 65-jarige heer W. J. Nieuwland, directeur van het Alp- hense electricteits-, gas-, waterbedrijf werd gister middag benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Burge meester M. Paats van Al phen overhandigde hem de bij deze benoeming horende versierselen tij dens zijn afscheidsbijeen komst in „De Bron". De heer Nieuwland be gon zijn loopbaan bij het Gemeente-energiebedrijf van Rotterdam als jeug dig arbeider. In 1946 ver trok hij in dienst van de Bataafse Petroleum Maatschappij naar Indo nesië. Vij jaar later begon hij weer bij het Rotter damse energiebedrijf, waar hij zich in de loop der jaren opwerkte tot technisch hoofdambte naar, le klasse. In 1962 werd hij benoemd tot di recteur van de Alphense Water- en Lichtbedrij- ven. Naast zijn bovengenoem de loopbaan was de heer Nieuwland aktief in an dere funkties. Zo was hij was lid van de bouw commissie zwembad de Dillen, de Thermen en bejaardencentrum Wes- terhove. Bij de voetbal vereniging ARC was hij vijf jaar voorzitter van de elftalcomissie. Tevens was hij lid van de com missie, die de Zeskamp heeft georganiseerd. Ook zat hij 15 jaar in het be stuur van de woning bouwvereniging Alphen en 6 jaar in het bestuur Gawalo. van de Stichting Eigen Woningbezit. Sinds 1966 is hij be stuurslid van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen en in 1969 werd hij voorzitter van het Alphens belang. Deze funkties bekleedt hij nog steeds. Van 1975 tot 1981 was hij secretaris van de Stich ting Sodea en thans nog bekleedt hij al sinds 1970 de funktie van rijksge committeerde bij de exa mens van de Stichting LEIDERDORP Mr. M Vro lijk, Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland brengt maandag een werkbezoek aan Leiderdorp. s'Morgens om tien uur worden de heer Vrolijk en zijn echtgenote ontvangen op het gemeentehuis van Leider dorp door het college van B en W. De heer Vrolijk woont een vergadering van het college bij, waarna bezichtiging ven het gemeentehuis plaatsvindt. Mevrouw Vrolijk bezoekt met de echtgenotes van de burge meester en de wethouders kleuterschool Het Startblok en de openbare lagere school De Springplank. Daarna wordt vanaf half twaalf een rondrit per bus door de gemeente ge maakt. Het gezelschap bezoekt daarbij het Waterschapshuis van waterschap De Oude Vee- nen. het winkelcentrum Win kelhof en multifunctioneel centrum de Muzenhof. In Mu- zenhof zullen de Leiderdorpse Balletschool en de streekmu- ziekschool optredens verzor gen. Om half vijf vindt infor meel overleeg plaats met de raadsleden in de raadzaal van het gemeentehuis. Het bezoek wordt om vijf uur afgesloten. foorschotense S3 eugd krijgt roengebied 'OORSCHOTEN De e mojieerderheid van de Voor- ihotense gemeenteraad is Hefjisteravond akkoord ge- Farbi! aan met de plannen voor et inrichten van een stuk reiland langs de Leidse- j 'eg, bestemd voor de ;ugd. Twijfels van vele mwonenden over deze lannen deden niets af ^umjan deze keuze. Na goed- - no euring door Gedeputeer den e Staten kan voor het be- ag van bijna drie ton lofliet de inrichting van dit uk grond worden begon- it onderwerp zorgde gistera- ond, tijdens de gemeente er. i ladsvergadering voor een ei- °^e publieke tribune. Voor- 1 fgaande aan de vergadering ertolkte de heer F. van der ii os namens de buurtbewoners e gevoelens van twijfel over ff-et voorstel. Met name wordt io ri en grote toeloop van jongeren ivreesd met daaraan gekop- ;ld een toenemend vandalis- e. Wethouder L. Marselis AufcJDA) lichtte toe dat de ge- bij!1 'eenteraad eerst een krediet «wiu vaststellen om vervolgens :n besluit te nemen om in 'incipe te komen tot de op- J^Ptfchting van een'onderkomen ida'ag oor de jeugdopvang. De vdA had met dit voorstel n moeite, alleen begreep levrouw Berunesse de tegen- erking van sommige bewo- ersgroeperingen niet. De ge- "leenteraad lost gewoon een enjelofte in aan de bewoners aan Leidseweg, die in 1975 is .edaan om te zorgen dat er en speelgelegenheid voor de ugd komt, zo betoogde zij. De DA-fractie was van mening at het voorstel onrijp ge- oemd kon worden. B en W ebben teveel haast willen laken, aldus het oordeel van e christen-democraten. Drs. Vak leershoek (CDA) gaf de voor- eur aan een buurthuis in laats van een jeugdhonk. Me- )uw T. van der Kloes hecht- namens de VVD goedkeu- ng aan de inrichting van het rrein, maar nog niet aan het i'entueel le bouwen onderko- len voor de jeugd. D'66'er Ai- ens complimenteerde het col- "°Hge met de snelle uitwerking an het plan. Omdat op dit rrein een goedgekeurd be- emmingsplan rust, kan snel iet de uitvoering van de plan- en worden begonnen, zo be- adrukte wethouder J. van eeuwen (PvdA). Met uitzon- erd ering van de VVD gingen atei :rvolgens de PvdA, CDA en '66 met het voorstel akkoord, RCJadat wethouder Marselis had 'PQJ eegedeeld dat ouderen van- lha t de wijk bij de totstandko- rtk« ing van het jeugdhuis hun 7 edewerking hebben toege- oer tgd. Bovendien wordt het - Kan voor de jeugdopvang nog ins uitgebreid in de commis- es doorgepraat. LEIDEN Stadsgehoor zaal-directeur A. de Jong voelt zich bekocht door de gemeente, omdat de antie keurs in de gehoorzaal plotseling beconcurreerd wordt door een antiek beurs in de Pieterskerk. De vergunning voor de beurs in de Pieterskerk had volgens de gebelgde Stadsgehoorzaal-directeur nooit verleend mogen worden. De gemeente be weert daarentegen, dat de vergunning juridisch niet geweigerd had kunnen worden. Gisteravond ging de grote an tiekbeurs in de Stadsgehoor zaal van start en die zal zon dag eindigen. Tot zijn grote ontsteltenis kwam De Jong een advertentie onder ogen, waarin gewag werd gemaakt van de beurs in de Pieters kerk, die eveneens op vrijdag avond, zaterdag en zondag ge houden wordt. „Hier klopt he lemaal niets van. Ik wist niet beter of er zouden jaarlijks twee beurzen gehouden wor den. Nu blijkt plotseling ook een vergunning afgegeven te zijn voor de Pieterskerk. Ik moet het verantwoorden te genover de huurder van de zaal. Ik heb ook als taak om mijn klanten zoveel mogelijk te beschermen. Maar kijk eens in de stad. Op de ene zuil hangt een aankondiging van de beurs in de Stadsgehoorzaal en direct daarnaast wordt het gebeuren in de Pieterskerk aangekondigd. Zulke dingen kunnen gewoon niet," aldus De Jong. Drie jaar geleden was voor het eerst sprake van een dergelij ke antiekstrijd in Leiden. De Jong is naar aanleiding daar van met de betrokken organi satiebureau^ rond de tafel gaan zitten en heeft de gemoe deren weten te bekoelen door afspraken te maken. In Leiden werden jaarlijks twee beurzen gehouden, een door Alpha en een door Diligence. Afgespro ken werd, dat er één in het voor- en één in het najaar ge houden zou worden, zodat van concurrentie hoegenaamd geen sprake zou zijn. De Jong kon die afspraken maken, om dat hij de supervisie had over de ruimten, waar de beurzen doorgaans gehouden worden (de Pieterskerk stond toen we gens de restauratie buitenspel). Maar nu heeft ook Plasmeijer jr. zich onverwachts in het strijdgewoel gemengd door in de Pieterskerk een driedaagse antiekbeurs te houden. „Plas meijer heeft gedacht, dat het juist stimulerend zou kunnen werken. Twee beurzen trek ken wellicht meer de aandacht van een groot publiek dan een enkele beurs," meent de heer Chr. de Jong, secretaris van het bestuur van de Pieters kerk. Stekend De Jong (Stadsgehoorzaal) denkt daar anders over, maar het steekt hem nog het meest, dat hier geen sprake is van een gemeentelijke vergissing. Toen de vergunning voor de Pieterskerk werd afgegeven, was bij de ambtenaren hoog en breed bekend, dat in de Stads gehoorzaal de grote Leidse an tiekbeurs gehouden zou wor den. „Wij bouwen hier de zaak helemaal tot in de puntjes op, maar wat heeft het voor zin, als aan alle kanten op de markt gerommeld wordt. In mei '81 was door het organisa tiebureau van antiekbeurzen het contract getekend en al in mei 1981 gaf de gemeente ont heffing voor de sluitingstijden- wet," aldus De Jong. Volgens De Jong is met de ge meente afgesproken, dat van een dergelijke samenloop van omstandigheden'» in de toe komst geen sprake meer zal zijn. Gemeente-ambtenaar P. de Raat (afdeling uitvoering bijzondere wetten): „Ten eer ste hadden wij de vergunnin gaanvraag niet kunnen weige ren. Juridisch had de gemeen te geen poot om op te staan. Of dit probleem in de toekomst uit de wereld geholpen kan worden, is overigens nog maar de vraag. Juridisch gezien is er wel een mogelijkheid om de zaak iets meer te spreiden, maar als de heren elkaar het licht in de ogen niet gunnen, weet ik niet of ze tot overeen stemming zullen komen." De speelmogelijkheid, die de gemeente heeft, is maar be trekkelijk. Er zijn namelijk twee periodes van negen da gen, waarbinnen de beurzen gehouden mogen worden. Een periode in het voorjaar en een in het najaar. Als er volgend jaar wederom drie gegadigden voor het organiseren van een beurs zijn, zou de één in het voorjaar en de tweede in het najaar een antiekbeurs op po ten kunnen zetten. De derde zal dan (volgens een gemeen telijk uitvoeringsbesluit) in de negendaagse periode in het dat geval niet aannemelijk, dat de organisatoren er gelukkig mee zijn, dat zij in een tijdsbe stek van negen dagen beiden een datum moeten prikken. Stil protest De 46-jarige N. den Hoed heeft gisteren moederziel alleen een protestactie gehouden tegenover het Vrouwenopvangcentrum (VOC) aan de St. Jacobsgracht. In het opvangcentrum krijgen vrou wen, die het thuis wegens spanningen niet meer kunnen uithouden, tijdelijk onderdak. 'Vrouwen niet machteloos, maken mannen soms wel hopeloos', luidt zijn stille protest. De demonstrant wen ste verder, dat het VOC van de aardbol zou verdwijnen. De gedesillusioneerde Den Hoed vindt het niet terecht, dat zijn echtgenote toevlucht heeft gezocht tot het centrum. Na noodkreet boomkwekersbond: LEIDEN/ZOETERWOUDE Zowel in het gebied Vlietland tussen Zoeterwoude en Leid- schendam als het Park Cro nestein bij Leiden worden nog dit jaar versneld bomen ge plant. Deze mededeling heeft gedeputeerde drs. J. Borgman gedaan aan de Nederlandse Bond van Boomkwekers. In januari deed deze bond een dringend beroep op de over heid. Gesteld werd daarbij dat de sector bos- en haagplant soen het slachtoffer dreigt te worden van de bezuinigingen bij het rijk. Volgens de bond zal dit jaar voor tien miljoen gulden aan bomen, die nu plantrijp zijii, moeten worden vernietigd als er geen maatre gelen worden getroffen. In antwoord daarop meldde gedeputeerde Borgman dat de provincie de uitvoering van een aantal beplantingsprojec ten in totaal 140 hectare versneld gaat uitvoeren. In het gebied Vlietland, dat straks 130 hectare groen zal omvat ten, zal nog dit jaar twintig hectare grond van groen wor den voorzien. Ook het door Vlietland geprojecteerde fiets pad zal met bomen worden omzoomd. Verder zal naar verwachting ook het in park Cronestein nog dit jaar vijf hectare beplanting worden aangebracht. De Nederlandse Bond van Boomkwekers noemt het optreden van de provincie 'een zeer alerte aan pak van de problematiek en een erkenning van het belang van de groenvoorziening voor de recreatie'. Het optreden wordt door de bond verder 'een schitterend voorbeeld voor de overige provincies en gemeenten' genoemd. Door 'meevaller' bij provincie: LEIDEN/VALKENBURG Door de meevaller van zes miljoen gulden van de provincie kunnen ver schillende wegen in Lei den en omgeving aange legd dan wel gereconstru eerd worden. De meeval ler te danken aan het feit dat bij de berekening van de wegenbelasting van te weinig auto's werd uitgegaan kan onder meer de reconstructie van het Lammenschansplein in Leiden alsnog worden uitgevoerd. Verder op het hernieuwde prioriteiten lijstje van de provincie: de omleidingsweg Katwijk- Valkenburg, de rondweg bij Hoogmade, de rond weg bij De Zilk en wat fietspaden in de streek. Vrijdag bespreekt de com missie verkeer van de provincie deze voorstel len, waarmee jaarlijks vier miljoen gulden is ge moeid. Voor de reconstructie van het Lammenschansplein komt in 1983 bijna drie miljoen gulden beschikbaar. Eerder werd het geplande werk van het inves teringsschema voor secundaire wegen afgehaald wegens ge brek aan geld. Het is de bedoe ling dat het bestaande ver keersplein wordt vervangen door een T-kruising. De ge- vaarlijkse situatie op het plein en de regelmatig voorkomen de ongevallen zijn daarvan de oorzaak. Voor de omleidings weg bij Hoogmade is in een aantal jaar 16 miljoen gulden uitgetrokken. Voor de rond weg bij De Zilk is 200.000 gul den extra uitgetrokken. Voor de provinciale weg 4, de weg van Katwijk naar Leiden om Valkenburg heen, wordt volgens het plan in vier fasen geld beschikbaar gestel. In 1984 bijna een half miljoen gulden voor grondaankopen en voor de uitvoering in het jaar erop ruim 2,7 miljoen gul den, in 1986 ruim 6,4 miljoen gulden. Daarna moet er nog eens 6,5 miljoen gulden voor deze weg op tafel komen. Burgmeester N. van 't Wout in Valkenburg is erg verheugd over de voorrang die wordt gegeven aan deze provinciale weg. De weg moet Valkenburg gaan ontlasten van het door gaand verkeer dat nu noodge dwongen de in zeer slechte staat verkerende Hoofdstraat moet volgen. Met de aanleg van de nieuwe weg zal echter op zijn vroegst in 1985-1986 beginnen. Voor die tijd hoopt de gemeente op goedkeuring van de begroting in maart, zo dat met de verbetering van de Hoofdstraat alvast kan worden begonnen. ALPHEN BETAALT ENERGIEWINST NIET TERUG ALPHEN AAN DEN RIJN De extra-winst van de gemeentebedrijven voor electriciteit, gas en water over 1980 kan niet worden terugbetaald aan de verbruikers. Dit blijkt uit een ambtelijke brief aan B en W van Alphen. Volgens de ambtenaren is terugbetaling voor de ge meente financieel onver antwoord en in technisch opzicht niet uit te voeren. De winst is verkregen door naleving van de betreffende leveringsvoorwaarden en vloeit op indirecte wijze al te rug naar de bevolking, doordat het is opgenomen onder de al gemene middelen. Bovendien zou er voor deze teruggave ook geen goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland verkregen wor den gezien de financiële posi tie van de gemeente. De winst waarom het gaat be helst een totaalbedrag van ruim drie miljoen gulden. In dit bedrag zat echter een ge plande winst van 1.2 miljoen, die nodig is voor de bedrijfsre- serves. Blijft over een meeval ler van 1.8 miljoen, die naar de gemeentelijke fondsen zou vloeien. Tegen deze maatregel maak ten zowel het buurtcentrum Ridderveld, de Socialistische Partij, als de Alphense wo ningbouwvereniging bezwaar. Deze organisaties beschouwen de overwinst als een extra vorm van belasting, die in deze dure tijd nauwelijks te verantwoorden is. Volgens de gemeente leidt te rugbetaling van de winst tot een verhoging van de gemeen telijke belastingen. Dankzij de winst is de begroting 1980 slui tend gemaakt, hetgeen anders door de verhogingen gebeurd zou zijn. Technisch vindt de gemeente het een onmogelijke zaak te zoeken naar een goede verdeelsleutel voor terugbeta ling. Buiten de kleinverbrui kers is er ook rekening te hou den met dé grootverbruikers en tuinders. Daarbij komen dan nog de kosten van terug betaling, die van het uit te ke ren bedrag afgetrokken zou den moeten worden. „Terug betalen is geen haalbare kaart. De verbruikers moeten zich realiseren, dat zij door het zet ten van hun handtekening zich uitdrukkelijk akkoord verklaarden met de leverings voorwaarden", zo meent de gemeente. Brieven -graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. CDA-Alkemade (2) Met verontwaardiging heb ik in de Leidse Courant van 25 februari de ingezonden brief gelezen van Frans Schoonder- woerd; een brief vol onwaar heden. De heer Schoonder- woerd hield zich bezig met na trappen op laag niveau en wel om het volgende: Ondergete kende behandelde namens zijn fractie de voor de kleine ker nen voorgestelde huurprijs van 524,20 gulden per maand. In de commissie financiën (8 februari) heb ik mijn goedkeu ring hieraan onthouden. De progressieven en liberalen verklaarden zich bij monde van respectievelijk de heer Van Tol en mevr. Van Aken accoord met deze huurprijs. In de LC van 23 februari staat als kop boven het gemeente- raadsverslag „CDA eist betaal bare woningen in kleine ker nen"; het desbetreffende agen dapunt was niet in het verslag weergegeven. De heer Schoon- derwoerd heeft daar direct misbruik van gemaakt, want het CDA heeft inderdaad op uiterst felle wijze gepleit voor lagere huurprijzen in kleine kernen. Als de heer Schooderwoerd durft te stellen, dat ik geen toezeggingen of garanties heb gehad van het college, dan durf ik te zeggen „Je hebt zit ten slapen". Als CDA zijn wij uiteindelijk accoord gegaan, omdat de wethouder heeft toe gezegd, op ons aandringen, dat de huurprijs van ƒ542,20 zeker teruggebracht zal worden naar zo'n ƒ500 per maand of zelfs lager. Als Schoonderwoerd stelt dat de twee progressieven tegen het voorstel stemden, dan moet hij erbij vertellen waar om zij dat deden. De heren Hoogenboom en Van Tol stem men namelijk tegen elke gron- doverdracht, omdat zijn een andere grondpolitiek voor staan, erfpacht. De lof die de LC van 23 febru ari het CDA dan ook in een grote kop heeft toegezwaaid was verdiend. Het CDA-Alke- made zal, zoals in de LC stond, geen inwoner in de steek la ten. W.P. Klerks, CDA-raadslid Alkemade (ingek. red.) CDA-AIkemade (3) Zoals Frans Schoonderwoerd het begrepen heeft, heb ik het in de raadsvergadering niet opgevat. B en W hebben maandagavond geen vage, maar duidelijke toezeggingen gedaan. Zij beloofden de raad van Alkemade de verkoopprijs van de gronden voor huizen bouw in Rijpwetering en Oud Ade opnieuw te zullen bekij ken en zegden toe op korte termijn met een nieuwe bere kening in de raad terug te ko men. Met deze toezegging ging de raad accoord. Dus ook de pro gressieven. Hun tegenstem men sloeg slechts op de ver koop van gronden, omdat zij nu eenmaal uitgifte van erf pacht voorstaan. Het is dan ook aan het CDA en de VGA te danken, dat deze toezegging gekomen -is en niet aan de progressie ven. De PPR heeft immers slechts ge zegd, dat er een ander grond beleid moet komen, terwijl de PvdA zich beperkte tot de vraag van de VGA te onder steunen, waarin een rapport werd gevraagd over het gelijk stellen van de grondprijzen. Frans Schoonderwoerd vraagt zich af of deze hoge huurprij zen (welke ik na de eisen van het CDA en de VGa nu niet meer verwacht) de oplossing is voor de vergrijzing in de klei ne kernen. Vindt hij dan de reactie van de PPR „Dan maar geen woningen meer in de kleine kernen bouwen" wel tot de goede oplossingen beho- J.W. Kret VGA-raadslid Roelofarends,veen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3