pchuldenlast Engelse clubs ppgelopen tot 285 miljoen 10°, 1'oernooizege Wal Teams Voorburg naderen bekerfinale Bloemen voor HYS'80 na reglementaire zege O Tini Wijnen aan monitor Heerenveen weer kampioen voetballerlei Van der Wiel blijft kansrijk GIROSPAARREKENING iGiNpQRT LEIDSE COURANT/. ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 PAGINA' pness t «kenhuis INCHEN Uli •ness, de mana- i van de voetbal- jb Bayern Mün- tn, is uit het zie- ïhuis ontslagen ir hij negen da- eerder na een legtuigongeluk •t ernstige ver- ordt. ndingen was op- Viomen. Drie Tde-inzittendcn het vliegtuig 'jlden bij het on- h?alKk de dood «e- mpetr Van Gils hockeytrainer Frankrijk DEN HAAG Ton van Gils, coach van het herenteam van Amsterdam, zal op part-timebasis de training en coaching van het Franse hockeyteam gaan verzorgen. Het is de bedoeling dat Van Gils het volgend sei zoen tussen Amster dam en Frankrijk heen en weer zal pendelen. Midlotto NIJMEGEN De trek king van midlotto 7a had het volgende resultaat: winnende getallen: 2 - 15 - 23 - 32 - 33 - 38. Reserve getal: 28. Aantal deelnemers: 547.355, ingleg: 2.569.290; beschikbaar voor prijzen: f 1.220.412,75. Uitslag cijferspel: 761137. Deelnemers: 246.531, inleg: f 369.797 en beschikbaar voor prijzen: 147.918,80. Extra prijzen zijn gevallen op de lottoformulieren met nummers eindigend op: 53 is 10.-; 642 is 25.-; 7888 is 250.-; 40596 is ƒ1000.- en 024877 is 25.000.-. Nieuwe sponsor Leiden LEIDEN Basketbalclub Leiden heeft met ingang van het nieuwe seizoen een andere sponsor. El- mex neemt dan de plaats van Parker in. Directeur Han Aardsen van de nieuwe geldschie ter verklaarde dat de overeenkomst een lang durig karakter heeft (mi nimaal drie jaar) en dat het beleid van de huidige sponsor zal worden voort gezet. Hartaanval treft Stien-Baas- Kaiser DEVENTER Oud-Olym pisch- en wereldkam pioene schaat sen Stien Baas- Kaiser is na een hartinfarct opgenomen in een ziekenhuis. Ze is 43 jaar. Stien Baas-Kalser. DUDELANGE, Na af loop van zijn partij voor het EK 71/2 tegen de Belg Willy Wesenbeek is biljar ter Tiny Wijnen, die in Dudelange voor Dene marken speelde, in elkaar geklapt. De voormalige Nederlandse kampioen werd met spoed naar het ziekenhuis gebracht, waar hij op de intensive care aan de monitor werd ge legd. Vermoed wordt dat Wijnen getroffen is door een hartaan val. Dat overkwam hem in 1966 tijdens het Europees lan- denkampioenschap in Amers foort ook. De partij in de vier de ronde, die Wijnen moest spelen tegen Christ van der Smissen, werd voorlopig uitge steld tot zaterdag. De voor eigen publiek spelen de Luxemburger Grethen is één van de kanshebbers op de Europese titel in het ankerka der 71/2. Hij ging met de Belg Wesenbeek ongeslagen het be slissende weekeinde in. Christ van der Smissen, die nog tegen Grethen moet spelen, is even min uitgeschakeld. Hij won gisteren van de Fransman La- beye. Uitslagen: Derde ronde: Grethen (Lux)-Galvez (Spa) 300-58 (3 beur ten), Wirtz (Oos)-Scherz (Oos) 258- 300 (9), Van der Smissen (Nedj-La- beye (Fra) 300-84 (13). Wijnen <Den>- Wesenbeek (Bel) 286-300 (15). Vierde ronde: Galvez-Wim 211-300 tlO). Grethen-Scherz 300-74 (3). Stand: 1. Grethen 6 punten, 2. Wesenbeek 6 pnt., 3. Van der Smissen 4 pnt. 4. Scherz 4 pnt., 5. Wirtz 2 pnt.. 6. Wij nen 2 pnt., 7. Labeye 0 pnt. 8. Galvez 0 pntr-^ Uem]> oemt „Alf>( N EINDE SEIZOEN MOETEN 600 SPELERS AFVLOEIEN Boys klass :t eei rande Moe liji ÏP is g dii >bouv len. n plo halei comei len." innis Ie vo Ged ,d»ij „Als heef o|ILL De Engelse rde-divisieclub Huil f is te koop. De nieuwe naar moet wel voor nemen dat de club schuldenlast heeft bijna 500.000 pond rling (ongeveer 2,3 mil- n gulden). Als er geen her komt opdagen, zal 11 City als profclub aan eind van het seizoen moedelijk ophouden te 'tyaan. ee jaar geleden speelden groot HERn 1 dgeel en zwart domineren, in de tweede divisie. Het ïiddeld aantal toeschou- bedraagt momenteel :hts 3500. Elke week wordt lan ook een bedrag varië- van 30.000 tot 40.000 gul- op toe gelegd. In 1962 am het voor het laatst voor een betaald voetbalclub in geland terug moest naar de van de amateurs. Dat was xington Stanley. Als de >rtekenen niet bedriegen zal 11 City spoedig gevolgd rden door andere clubs, die grote moeilijkheden verke- Want zeker zes voetbal- ds in Engeland, waaronder nchester City en Totten- i» Hotspur, kampen met te financiële problemen. 1 City uit de vierde divisie rs al failliet verklaard, ter- Bristol City uit de derde 1 eling vorige maand ternau- Zl mood aan eenzelfde lot kon te komen. Een aantal andere n bs. waaronder Derby ij mty. Hereford United, (inthorpe, Darlington en Ha- Spelmoment uit Arsenal-Tottenham Hotspur. Even tel als Sunderland (links) en Hugh- ton om de bal vechten, moeten hun clubs strijden om het voortbestaan. lifax, vecht om althans dit sei zoen het hoofd boven water te houden. Dalende toeschouwer saantallen en stijgende kosten hebben tot de financiële ach teruitgang van deze clubs en de meeste andere van de 92 verenigingen in de Engelse league bijgedragen. Voetbal is tegenwoordig moeilijk te ver kopen in Engeland en de meeste clubs hebben de terug lopende belangstelling voor de nationale sport niet voorzien. Ze betalen jaarsalarissen van soms 60.000 pond (285.000 gul den) terwijl het aantal toe schouwers zelfs in de hoogste divisie dikwijls onder de 10.000 ligt. Het roemruchte Arsenal trok tien jaar geleden gemiddeld 43.000 toeschouwers per wedstrijd. Vorige week be zetten slechts 13.738 de tribu nes tijdens de wedstrijd tegen Middlesbrough, een laagtere cord in 16 jaar. Over de kop Bristol City, drie seizoenen ge leden nog uitkomend in de eerste divisie, kon nog maar net worden gered toen het be stuur met acht spelers tot een vergelijk kwam over de af koop van hun contracten. De totale schuld van alle 92 clubs wordt geraamd op ongeveer 60 miljoen pond (285 miljoen gul den). Secretaris Ken Friar van Arsenal is bang dat als één van de topclubs over de kop gaat, de banken hun kredieten zullen opvragen en vele ande re clubs zullen worden meege sleurd. „Als een van de echt grote clubs ondergaat en nog geld schuldig is aan een ande re vereniging, krijg je een do mino-effect, het is beangsti gend", aldus Friar. Tottenham, houder van de FA-Cup en dit seizoen op vier fronten in de voorste gelede ren, heeft een schuld van on geveer 4 miljoen pond (19 mil joen gulden). Daar staan even wel aanzienlijke „bezittingen" tegenover. Clubs als Derby County, een voormalig lands kampioen die nu in de onder ste regionen van de tweede di visie verkeert, hebben veel grotere problemen. Derby, 98 jaar oud, heeft nog Vijf dagen de tijd om een belastingschuld van 100.000 pond (475.000 gul den) te voldoen. De vierde di visie-club Scunthorpe, die de huidige internationale, Ray Clemence en Kevin Keegan heeft ontdekt, staat voor een hoger bedrag in het krijt en voorzitter David Wraith geeft toe, dat zijn club zakelijk ge zien in een „afschuwelijke toe stand" verkeert. De meeste clubs willen aan het einde van dit seizoen hun spe lersbestanden inkrimpen. Vol gens een schatting zullen 600 van de 2.000 beroeps voetbal lers moeten afvloeien. Verder overwegen de clubs andere ac tiviteiten om de inkomsten te vergroten uit te breiden, maar daarbij komt het probleem kij ken, dat de sport slecht geor ganiseerd is. Directeuren mo gen geen geld verdienen aan investeringen in voetbalclubs en het degradatie- en promo tiesysteem is niet bevorderlijk voor aanvallend, attractief voetbal. Vorige week hebben de clubs beraadslaagd over mogelijke wijzigingen van de spelregels, maar de meeste ex perts menen dat eigenlijk een verandering van zowel de struktuur van de competitie als de houding van clubbe stuurders noodzakelijk is. IRDEAUX Evenals 1980 in de Italiaanse Arteterme won ines van der Wal giste- het Westeuropese zo mooi dammen te deaux. In de slotronde Clerc na zijn ope- igszet 3228 remise igeboden van de Belg irpoest, die zonder man- hiermee akkoord Van der Wal had :n de kans het toernooi winnen, want hij speel- tegen de onderaan- staande Caron. Maar zo eenvoudig ging het alle maal niet. Het heeft de nationale titelhouder gro te inspanning gekost de Zwitser te bedwingen. Van der Wal kwam nog in moeilijkheden toen hij in hevige tijdnood tien zetten moest afgeven in een waarschijnlijke remi sepositie. Maar Caron wil de blijkbaar zijn enige punt behouden en wik kelde toch nog fout af. Ook Bastiaannet heeft de grootste moeite gehad Afatati te verslaan. In een zes tegen zes remisestelling ging de Ita liaan tenslotte in tijdnood van het goede pad af. Bastiaannet kwam hierdoor naast Clerc, maar deze kreeg door toepas sing van het Sonnenborn-Berg puntenwaarderings systeem de tweede plaats toegewezen. Van den Borst had een heel inter essante partij tegen Cazemier, waarin de Nederlander waar schijnlijk winstkansen heeft gehad. De Limburger kan op een heel goed toernooi terug zien, maar valt als vierde Ne derlander af voor een plaats in de eindstrijd. Het Nederlandse damtrio Van der Wal, Clerc en Bastiaannet ziet zich naar Bra zilië vergezeld door de Belgen Verpoest en Gregoire. Uitslagen 13e en laatste ronde: Clerc (Ned)-Verpoest (Bel) 11, Gregoire (BeD-Nimbi (Fra) 1—1, Van der Wal (Ned)-Caron (Zwi) 2—0, Afatati (Ita)- Guinard (Fra) 02. Bastiaannet (Ned)-Modsgriskwili (Isr) 20, Van den Borst (Ned)-Cazemier (Zwi) 11, Berte (Ita)-Delhom (Fra) 0—2. Eindstand: 1. Van der Wal 21 punten, 2. Clerc 20, 3. Bastiaannet 20, 4. Van den Borst 18, 5. Verpoest 16, 6. Gre goire 14, 7. Guinard 13, 8. Cazemier 12, 9. Delhom 12, 10. Nimbi 11, 11. Berte 10, 12. Afatati 8, 13. Modsgris- kwili 6, 14. Caron 1. AMSTERDAM Feenstra Flyers is gisteravond opnieuw ijshockeykampioen van Ne derland geworden. De Heeren- veners wonnen gisteravond bij Amsterdam met 9-3. Doordat Nijmegen thuis met 6-4 ver loor van Tilburg Trappers, werden de Friezen onbereik. Het kampioensduel van de Heerenveense formatie moest nog een half uur worden on derbroken wegens een massale vechtpartij. Stand: Heerenveen 9-16, Nijmegen 9- 9, Amsterdam 9-7, Tilburg Trappers Hervormingen in 7 Hongaarse voetbal f t De Hongaars voetbalbond heeft besloten het aantal clubs in de eerste divisie te- de e rug te brengen van 18 tot 16. 3 aa Voorts werd deze week be- :hter ten<* gemaakt dat de spelers i kna^et vo°rtaan met aanzienlijk gecjj piinder salaris zullen doen. >-11. Geen enkele Hongaarse voet- eyth baller mag nu meer dan 5500 tje, l florinten (ongeveer 520 gul- ;r daden) per maand toucheren. Je m idsredDe spelers zullen zich con- ion 2 tractueel moeten verbinden an(j hun volledige werktijd uit een 1tuitend aan de voetbalsport H-ljie steden. Clubs uit de lagere divisie zullen louter bestaan dankamateurs- Deze spelers -If f, kunnen in het vervolg geen - vrijaf meer krijgen van hun ".J-'6 werkgever om voetbal te be- ofar( drijven en ook niet meer ho- ^"2, pen 0p betere flats of beter :h I betaalde banen, doo JJ^tN<Nico Jansen geboekt idse j Het Belgische dagblad Het en Laatste Nieuws meldde ve maandag, dat de Nederlander 2-15, Nico Jansen, al weer enige rvonitijd rommelend in de spits egensVan RWD Molenbeek, een blee faeking heeft opgelopen »elte -wegens een overtreding L5-8 rnet- de tong Houwaart: rentree en gebroken rib Henk Houwaart heeft woens dagavond zijn rentree ge vierd als speler. Noodge dwongen, want KV Kortrijk, waarvan hij trainer is, was in de oefenwedstrijd tegen Al gerije door zijn reserves heen. Houwaart toonde nog niets van zijn traptechniek te hebben verloren en zijn in zicht is nog zoals in zijn beste dagen als actief voetballer. Toch hield de voormalige speler van ondermeer ADO, FC Twente, Club Brugge en FC Antwerp iets onplezierigs aan de door Kortrijk met 1-0 gewonnen ontmoeting in Al giers over: een gebroken rib als gevolg van een trap, die hij een kwartier voor het einde kreeg. Voorzitter stuurt trainer weg, maar is ook zijn advocaat Branco Zebec vertrekt aan het einde van het seizoen na een jaar als trainer van Bo- russia Dortmund. Zijn opvol ger is Karl-Heinz Feldkamp, nu nog werkzaam bij FC Kaiserslautern. De man die Zebec vertelde dat het bij één seizoen Borussia zou blijven, was voorzitter Rauball. Deze is op 16 maart, wanneer Ze- Henk Houwaart bec voor de rechter moet verschijnen wegens het on der invloed van alcohol be sturen van een auto, ook diens advocaat. Weggestuurde trainer terug als manager Alemannia Aachen, dat vorig jaar in de Tweede Bundesliga erg goed draaide en lange tijd hoge ogen gooide voor een bevordering naar de Bundes liga, gaat het dit seizoen niet naar wens. De club had ge dacht vanaf het begin in de top van de tweede klasse mee te draaien. Toen weldra bleek, dat de ambities geen werkelijkheid zouden wor den, werd trainer Erhard Ahmann ontslagen. Ook zijn opvolger Habig kon de hoog opgeschroefde verwachtin gen niet realiseren. Zo is Ale mannia Aachen inmiddels aan zijn vierde trainer, Horst Buhtz na een interimperiode onder jeugdtrainer Jupp Martinelli, in dit seizoen be zig, maar nog steeds bivak keert de ploeg in de grauwe middenmoot. Nu heeft voor zitter Egon Münzenberg weer een nieuw idee: er moet een manager komen. Hij heeft zijn oog laten vallen op Er- hard Ahmann, de trainer, die hij na zo'n vijf duels de laan uitstuurde. Vrees voor einde Schusters loopbaan Volgens insiders verwaar loost Bernd Schuster zijn knieblessure. Als hij zich niet ontziet en de adviezen van de behandelende doktoren en fysiotherapeuten aan zijn laars blijft lappen, wordt ge vreesd voor het einde van de loopbaan van de Westduitse middenvelder van Barcelona. Schuster onderging half de cember een knie-operatie. De revalidatie zou plaats hebben in West-Duitsland. Professor Paul-Gerhard Schneider, die Schuster opereerde, onder brak zelfs zijn nieuwjaarsva kantie om de knie te bekij ken. Schuster moest een paar dagen in het ziekenhuis blij ven, maar toen zijn vrouw al vast naar Barcelona wilde te rugkeren, ging hij direct met haar mee. Rentree van Tomaszewski Naar aanleiding van de zeer magere resultaten van Polen tijdens een toernee door Ita lië in het kader van de voor bereiding op het WK in- Spanje, wordt verwacht dat bondscoach Anton Piechnic- zik nog opmerkelijke maatre gelen zal nemen. Zo wordt, omdat doelman Jozek Mluna- rezyk van Widzew geen be trouwbare indruk maakte, ondermeer gespeculeerd op een rentree van Jan Tomas zewski. Deze doelman, die zijn faam voornamelijk dankt aan de manier waarop hij Engeland in 1973 afhield van kwalificatie voor het WK in 1974 en vervolgens een aan tal jaren uitkwam voor het Belgische Beerschot, is nu ac tief voor het Spaanse Hercu les Alicante. MOL Zowel het heren- als damesteam van Starlift- Voorburg heeft gisteravond de eerste stap gezet op weg naar de nationale bekerfinale. De herenploeg van coach Pierre Mathieu won in slechts 41 minuten met 3- 0 (15-2, 15-7, 15-2) van het volslagen kansloze Brevok ABC. De dames hadden nog minder tijd nodig (35 mi nuten) om VC Utrecht eveneens met 3-0 (15-0, 15-8, 15- 7) te kloppen. In Mol kon de herenformatie de hele wedstrijd volstaan met zijn vaste basisspelers, die zich in de koude hal toch een goede een heid toonden. De Voorburgers werken vandaag de twee andere wedstrijden af in de halve-finalepoule, tegen Zaan en Reflex. Eén zege is genoeg voor kwalificatie in de finalegroep, die op 21 en 22 mei in Sliedrecht wordt afgewerkt. Voor de dames, die vandaag in Venray Sudoa en Vierhout ont moeten, geldt hetzelfde. Tegen VC Utrecht was er nauwelijks sprake van een wedstrijd. Coach Chiel Geijselaers had eerste aanvalster Irene Klunder min of meer uit medeledijden met de tegenstander buiten de ploeg gelaten en tweede aanvalster Noor Sanberg kon door haar werk niet op tijd bij het duel aanwszig zijn. Desondanks had de Utrechtse formatie niets in te brengen. Sudosa won met 3-0 (15-13, 15-7, 15-8) van de onbevangen spe lende tweede-divisieclub Vierbut Valbovol. MARBELLA John van der Wiel heeft een uitstekende kans behouden op plaatsing voor het interzonetoernooi. De Nederlandse schaker zege vierde gisteravond in de vijfde finaleronde van het zonetoer- nooi in Marbella over Mark Hebden. Met wit spelend had Van der Wiel aan 26 zetten ge noeg. De tweede Nederlandse finalist, Gert Ligterink, ver loor in 41 zetten van de Span jaard Manuel Rivas. Uitslagen vijfde ronde: Rivas-Ligte- rink 10, Van der Wiel-Hebden 1 0, Mestel-Short afgebroken, Nunn- Stean afgebroken. Stand: l..Van der Wiel en Rivas 3,5 punt, 3. Mestel 3 1 afg., 4. Bunn 2.5 DEN HAAG Bloemen voor HYS'80, omdat het, met de uitduels tegen Smoke Eaters (morgen) en DJL Leeuwarden (5 maart) nog voor de boeg, reeds definitief winnaar was geworden van de pro- motie-degradatiecompeti tie. Er was een glorieuzer moment denkbaar om bloemen in ontvangst te nemen. Niet, zoals gistera vond op De Uithof na een tot vriendschappelijk, half onderling partijtje gedeva lueerd treffen (9-4 voor HYS'80). Tegenstander Black Falcons was name lijk incompleet komen op dagen, met slechts vijf spelers en twee doelman nen. Een aantal spelers van HYS (Van Dijk, Roland Meijer en Bronhorst) kwam daardoor bij Black Falcons in actie, waar door toch nog vriendschappe lijk kon worden gespeeld. Voorlopig heeft HYS volgens de reglementen het duel ge wonnen met 5-0, hetgeen te vens Black Falcons de promo tie naar de eerste divisie kan kosten. De oorzaak van dit alles was, dat de bus, die Black Falcons van Valkenburg naar Den Haag moest vervoeren, niet kwam opdagen. Vandaar, dat om half zeven werd besloten met vier particuliere auto's' richting Den Haag te koersen. Dan nog zouden er geen pro blemen zijn. Een van de wa gens verdwaalde echter en was om negen uur nog niet bij De Uithof gearriveerd. Tijdens de wedstrijd versterk te Maarten Mooiman de gele deren van Black Falcons, waar het doel werd verdedigd door oud-Hagenaar Cor Hoogen- doorn. De al enige tijd met to- pijshockey gestopt zijnde Paul Rusche en Ben Roomer ver ruilden het burgerpak en he- sen zich in sportkledij om de formatie van de gasten te com pleteren. Het duel werd een aanfluiting. kocht voelende toeschouwers deden hun beklag bij voorzit ter Leen van den Oever van HYS'80. Na spoedberaad be sloot het bestuur van de thuis club, dat de mensen, als zij niet wilden blijven kijken, hun kaartje konden inleveren voor een toegangsbewijs voor de voor woensdag vastgestelde vriendschappelijke wedstrijd. Overigens, het is nog niet be kend tegen wie. Het Hongaar se Ujpest Dosza komt niet we gens visaproblemen, andere contacten hebben tot dusver slechts geleid tot een toezeg ging, dat een (nog onbekende) enkelen van de 600 zich be- Zuidduitse ploeg naar De Uit hof zal komen. Voorzitter Van den Oever over het gebeuren van gistera vond: „Wij gaan rapport uit brengen aan de bond en een schadeclaim indienen. Dit kost ons toch enkele duizenden guldens. Ik moet er niet aan denken, dat zoiets twee weken geleden zou zijn gebeurd, toen André Hazes hier voor een volle bak optrad". Stand: HYS 8-16, DU Leeuwarden 8-11, APA Eagles 8-8. Kemphanen 7- 5. Black Falcons 8-3, Smoke Eaters 5- FRANS LEERMAKERS De Girospaarrekening ran Staal Bankiers. Een toonbeeld nut eenvoud met die, als vanouds bekende, hoge rentevergoeding. Bedragen kunt u giraal via bank- of postrekening overboeken en opnemen zonder opzegtermijn. U kunt steeds over bet gehele bedrag beschikken. Over het opgenomen bedrag wordt tot 2 weken voor de dag van opname rente vergoed. De eerste inleg bedraagt minimaal f.250,-, die u kunt overboeken op onze bankrekening nr. 26.64.57.282 of op onze postrekening nr. 47 35 01 onder vermelding van "openen Girospaarrekening" Bel voor meer informatie onze afdeling spaargelden. De heren Drs. D.C. van Enthoven. F.C.A. van der Hoeven en Mej. J. Voogt kunnen u volledig informeren. 'tussentijdse wijzigingen voorbehouden. Vandaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8. Postbus 327. 2501 CH Den Haag. tel. 070-469480.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21