Finale „Culturele brontosaurus" neemt bezit van City of Londen De prachtige concert- en congreszaal met zitplaatsen voor meer dan tweeduizend personen. Hier zullen zowel klassieke als populaire concerten worden gegeven. De foyers zijn verrassend ruim. Er is doorlopend plaats voor 3500 mensen. LONDEN De City of Lon den, het enige deel van de Britse hoofdstad dat waarach- tig de naam Londen draagt, is maar een vierkante mijl (1,6 vierkante km) groot. Vóór de vernietigende „Grote Brand" van 1666 woonden daar meer dan 200.000 mensen. Later nam de bevolking er geleide- lijk af. In 1851 had de City maar 128.000 inwoners. Sedert de Tweede Wereldoorlog is dat cijfer gezakt tot nauwe lijks 5.000. Toch komen elke dag een miljoen mannen en vrouwen hun brood verdienen in de City, die met haar ban ken, beurzen en makelaars kantoren het financiële hart van Londen is. Vóór de oorlog had de City een nij vere wijk, die Cripplegate genoemd werd. Het was een warnet van smalle straatjes, gevuld met maga zijnen en kantoren van de Londen- se eonfectie-industrie. Maar op 29 december 1940 maakten Duitse bommenwerpers een einde aan het bestaan van Cripplegate. De wijk werd praktisch helemaal verwoest. Wat overbleef van joodse en ande re confectiezaken verhuisde naar het West End. Ze zijn daar nog steeds gevestigd in een wijk ten noorden van Oxford Street, bezij den het radiogebouw van de BBC. Bijna nergens anders in Londen hebben de Duitsers zoveel ver woestingen aangericht als in Crip plegate. Over een oppervlakte van 14,5 ha lag alles in puin. Op die plaats rijzen nu 2.000 moderne flats en een reusachtig cultureel cen trum op. Dit centrum, het zogehe ten Barbican Centre for Arts and Conferences", is een grote nieuwe trekpleister voor liefhebbers van muziek, toneel, film, beeldhouw kunst en kunst in het algemeen. De planning van dit monumentale centrum heeft 26 jaar geduurd, de ..bouw geregeld gehinderd door politieke en andere meningsver schillen, technische problemen en sociale conflicten duurde elf jaar. Zelfs nu, bijna 37 jaar na de oorlog, is het Barbican Centre nog niet helemaal afgewerkt. Toen wij het onlangs bezochten, werd met koortsachtige haast de laatste hand gelegd aan het theater. Want op woensdag 3 maart opent de Britse koningin Elizabeth het Barbican Centre for Arts en Conferences eindelijk officieel. Vanaf 5 maart (op 4 maart zijn er nog meer plech- tigheden) staat het centrum elke werkdag open van 9 tot 23 uur. 's Zondags mag je er binnen van 12 I tot 23 uur. Mogelijk wordt het slui- tingsuur verlaat tot 30 minuten na het einde van de laatste theater- of filmvoorstelling. Oud Engels Barbican is een oud Engels woord, verwant aan het Franse barbacane en het middeleeuws-latijnse barba- cana. In Engeland werd die naam gegeven aan de buitenste verdedi gingsgordel van een stad of ver sterkt kasteel. Een dubbele toren, gebouwd over een ingangspoort of brug. was ook een barbican. Het Barbican Centre van de City zit diep in de grond tussen drie torenhoge flatgebou wen. Twee daarvan hebben elk 44 etages. Het zijn de hoogste woonge bouwen van Groot-Brittannië. Met enige verbeeldingskracht is het Barbican Centre, dank zij die to rens. net een modern versterkt kasteel. Voor een nieuwe wijk in het hart van Londen is Barbican alleszins een passende naam. Het culturele centrum deelt die naam met de om liggende flatgebouwen, scholen en winkels. Vlakbij bevinden zich en kele restanten van Romeinse en middeleeuwse stadsmuren. Een van de straten in de buurt heet trou wens Londen Wall (Londense Muur). Aan de buitenkant zien de beton nen flatgebouwen van de Barbican, die toch relatief nieuw zijn, er bij zonder grauw en naargeestig uit. Hoewel met de bouw van de oudste blokken al in 1959 begonnen werd. konden zij wegens stakingen een van de acties duurde ruim een jaar en andere tegenspoed pas in 1968 in gebruik genomen worden. Omdat het gemeentebestuur van de City van Londen per se nieuwe vaëte bewoners wilde aanlokken, had het in de jaren vijftig besloten op de Barbican 2.000 flats te bou wen deze te verhuren. Vandaag de dag schommelt de huishuur er tussen de 240 en 1.500 pond per maand. De huidige regering Thatcher wil echter dat de flats verkocht wor den. Hun prijzen gaan van 35.000 pond voor een zit-slaapkamer met piepklein keukentje, tot 500.000 De overdekte daktuin met bomen, struiken bloemen en ruimte voor acht honderd bezoekers. pond voor een zogeheten „penthou se flat", een (in de winter uiterst frisse) dakwoning zonder bovenbu ren. In 1951 had het verwoeste Cripple gate nog maar 48 inwoners. Van daag de dag telt de nieuwe, maar niet bepaald aantrekkelijke wijk 4.500 inwoners, die al vaak ge klaagd hebben dat zij leven in een stedelijke rimboe zonder ziel. Wan neer zij uit het raam kijken, zien zij praktisch niets anders dan stijlloze moderne kantoorgebouwen. Tel kens wanneer het miljoen mannen en vrouwen dat er overdag komt werken weer naar huis is, waagt in de rijke City praktisch geen mens zich meer op straat. Er valt trou wens niets te beleven. Na het val len van de duisternis is de City een dode stad. Haar vroede vaderen ho pen, dat het Barbican Centre dat eindelijk zal veranderen. Brontosaurus? Het is een dure wensdroom. Het Barbican Centre heeft namelijk al bijna 200 miljard pond gekost (vol gens sommigen van zijn tegenstan ders zelfs meer). De jaarlijkse ex ploitatiekosten worden op 6 miljoen pond geschat. Het nieuwe centrum telt veel vijanden, die het „een cul turele brontosaurus" noemen en sterk betwijfelen, dat het ooit geld zal opbrengen. Nationale en internationale con gressen, die in het Barbican Centre gehouden kunnen worden, zijn voor dit nieuwe centrum de beste bron van inkomsten. Maar de ten toonstellingen, concerten, theater- en filmvoorstellingen die er voor de komende maanden op het pro gramma staan, zullen de zaak niet rendabel maken. Directeur Henny Wrong, een Ca nadees die al elf jaar talrijke zorgen van het Barbican Centre op de schouders draagt en vóór die tijd werkzaam was in het Lincoln Arts Centre van New York koestert toch de zoete hoop, dat hij elke dag duizenden Londenaren en vreem delingen over de vloer zal krijgen. „Het Barbican Centre zal de City van Londen nieuw leven geven", voorspelt Wrong. Als later zou blij ken dat hij ongelijk had, zullen de Britten wel niet nalaten er op te wijzen, dat Wrong zijn naam (Fout) niet gestolen heeft. Hoewel het overdag een klein kunstje zal zijn om een massa men sen naar de afgelegen Barbican te lokken, zou dat 's avonds en in de weekends wel eens kunnen tegen vallen. Gelukkig zijn er vijf sta tions van de ondergrondse in de buurt, maar sommige daarvan blij ven 's zaterdags en 's zondags dicht. Veertien buslijnen hebben haltes nabij het Barbican Centre, maar tij dens de avonduren en in de week ends rijden de bussen erg dunne tjes. Er zijn ook drie naburige sta tions van de Britse Spoorwegen. Gebrek aan parkeerruimte is er evenmin. In de eigen garage van het centrum kunnen 500 wagens Met Barbican centre In het hart van Het centrum heeft een leuk terras staan. Drie commerciële parkeerga rages met plaats voor 1200 auto's bevinden zich in de onmiddellijke nabijheid van het centrum. Het zou allemaal geweldig mooi zijn, als die Barbican maar niet zo'n trieste en vooral doodse buurt was, bijzonder geschikt voor „muggers" (straatro vers), die het op je geld gemunt hebben. Congrescentrum Het is niet aan te raden er 's a- vonds moederziel alleen rond te dolen. Vrijwel overal in Londen is het dan gevaarlijk in verlaten me trostations en eenzame straten. Er worden steeds meer aanslagen ge pleegd. Alleen de tijd zal uitwijzen of het 's avonds en 's nachts veili ger is in de Barbican dan in andere doodse wijken van de Britse hoofd stad. In afwachting is het Barbican Cen tre alvast een succesnummer als congrescentrum. Praktisch alle za len zijn dit jaar volgeboekt. Con gresgangers kunnen er gebruik maken van ongewoon ruime foyers, kleine en grote conferentie- kamers, twee bioscopen en een enorme concertzaal. Vooral deze laatste is een juweeltje. Ze telt 2.026 zitplaatsen en heeft naar verluidt, merkwaardige akoestische eigen schappen. Alle wanden zijn voor zien van licht gekleurd hout dat harmonieert met de parketvloer. De rijen zetels bevinden zich ver genoeg van elkaar, zodat niemand op hoeft te staan voor laatkomers. De gemakkelijke zitjes zijn afwisse lend paars, wijnrood en zeegroen gekleurd. Het publiek heeft overal een ongehinderd uitzicht op het po dium. In de komende drie jaar zal het Londense Symphonie Orkest (voor Londenaren gewoon LSO) jaarlijks viermaal drie weken concerteren in de grote zaal van het Barbican Centre for Arts and Conferences. Voortaan is dat zijn vaste basis. Het LSO zal daar ook repetities hou den. Het speelt nog geregeld in de Royal Festival Hall, op de zuidelij ke oever van de Theems in Lon den, maar kan daar niet repeteren. De grote Barbican-concertzaal is ook bestemd voor „optredens" van het Engelse Kamerorkest, van be kende buitenlandse orkesten en van populaire „groepen". Hoewel het Barbican Centre tien etages heeft, bevindt de helft daar van zich onder de begane grond. Omdat het centrum niet te veel plaats mocht (of kon) innemen, werd het gebouwd in een angst wekkend diepe kuil. De maximum diepte is 22 meter. Een van de drie bioscopen van het centrum ligt iets meer dan vijf meter onder de zee spiegel, gemeten aan de Theems nabij London Bridge. De grote concertzaal en het theater met 1.166 plaatsen zitten samen met „Cinema'I" diep in de put. „Ci nema I" is de enige Barbican-bio- scoop die elke dag geopend wordt voor het grote publiek. Hij telt 280 plaatsen en zal doorlopend grote internationale speelfilms program- ren. De andere twee Barbican- bioscopen, met respectievelijk 255 en 153 plaatsen, zijn gereserveerd voor congresgangers. de City van Londen. Links en rechts op met gezellige zitjes aan de rand van Barbican-theater dat voor een pe riode van 25 jaar verhuurd wordt aan de befaamde Royal Shakespea re Company. Dat gezelschap zal dan eindelijk een moderne vaste basis hebben. De traditionele ban den van de RSC met het Shakes peare Memorial Theatre in Strat- ford-on-Avon, geboorteplaats van Engelands grootste toneelschrijver, blijven natuurlijk bestaan. In het grote Barbican-theater zit geen enkele toeschouwer meer dan 20 meter verwijderd van de acteur, die temidden van de ruime open Bühne staat. Alle spelers kunnen iedere aanwezige bij wijze van spreken recht in de ogen kijken, wat een intens contact mogelijk maakt. Net zoals de muziekliefheb bers in de reusachtige concertzaal hebben ook de theaterliefhebbers veel ruimte voor de benen gekre gen. Elke rij zetels heeft haar eigen ingangsdeur. Buiten de grote schouwburg is er nog een studio- theater met 200 plaatsen dat The Pit (De Parterre) heet. In het ruime complex van dit nieu we Barbican Centre wordt ook een stadsbibliotheek ondergebracht. Al leen mensen die in de City wonen of werken, kunnen daar vanaf april boeken, platen en cassettes le nen, maar zelfs buitenlanders zijn welkom om in de Barbican-biblio- theek muziek te komen beluiste ren, boeken, kranten en tijdschrif ten te raadplegen, nasporingen te doen of ter plaatse een nieuwe ro man te lezen. Een belangrijk deel van de voorraad boeken, die be staat uit meer dan 80.000 exempla ren, zal gewijd zijn aan toneel, schilder- en beeldhouwkunst. Vier jaar geleden al werd in het Barbican Centre de zogeheten Guildhall School of Music and Dra ma geopend. Dat is een van de de achtergrond de torenhoge flatgebouwen, die bij het complex fraaie vijvers. Problemen Het graven van die enorme kuil heeft letterlijk heel wat voeten in de aarde gehad. Om het Barbican Centre te kunnen bouwen, moest een deel van de oude Metropolitan- metrolijn, die daar in de weg lag, een eindje opgeschoven worden. Er zijn ook ailerlei technische voorzor gen nodig geweest om te voorko men, dat de twee flatgebouwen met 44 etages aan weerszijden van het centrum, niet zouden verzakken, slingeren of instorten. Een van de ruimten die maar net op tijd klaar zullen komen, is het beste muziek- en toneelscholen van Londen. In de Barbican beschikt ze over een muziekzaal met 400 plaat sen, een volledig uitgerust theater waarin maximaal 300 personen kunnen plaatsnemen, lokalen voor repetities en klassen. Talrijke leden van het LSO en de RSC geven er onderricht. De tentoonstellingsruimte van het Barbican Centre meet 1390 vier kante meter. Vanaf 3 maart wor den daarin moderne Canadese wandtapijten en naoorlogse Franse schilderijen en beeldhouwwerken geëxposeerd. Deze laatste tentoon stelling draagt de benaming: „Af termath: New Images of Man". Ze is een derivaat van de succesrijke expositie „Paris - Paris, Creations en France 1937-1957", die afgelo pen jaar gehouden werd in het Centre Pompidou van Parijs. Di recteur Wrong van het Barbican Centre is trouwens van plan altijd nauw samen te werken met Beau- bourg. Het grootste dak Het platte dak van Londens nieu we culturele centrum weegt 6000 ton. „Het grootste dak van Euro pa", zeggen de Britten blij. Ze gaan het gebruiken voor tentoonstellin gen van beeldhouwwerken in de open lucht. Omdat het zo'n stevig dak is, kunnen zelfs de zwaarste kunstgewrochten erop rusten, zon der er doorheen te zakken. Een speciale lift zal ze naar boven bren gen. Vijf kamers van het centrum, elk met plaats voor maximaal 80 perso nen, zijn te huur voor kleine confe renties en studiebijeenkomsten. Het Barbican Centre beschikt zelfs over Henry Wrong, de Canadese directeur van het Barbican Centre. de ontvangstkamers waarin maalt|m( den opgediend kunnen worden aa^g particuliere genodigden. Voor giya wone bezoekers van het centrum an er een goedkoop restaurant m>gt; zelfbediening en een duurdere e0Q^ gelegenheid met koud buffet. en De verrassend ruime foyers vaCQ het Barbican Centre hebben ejse] gezamenlijke oppervlakte van 46lm) vierkante meter, wat betekent dijaJ er doorlopend plaats is voor 35# personen. Deze bezoekers kunne zich laven aan de drankjes, afkon7 stig van verschillende tapkaste^» waarbij men evenwel niet uit b®i oog mag verliezen dat de bedrijvijOi heid van die natte buffetten volli^e dig afhangt van de plaatselijke opm nings- en sluitingstijden. af In de foyers zullen ook boeken f zi, platen te koop zijn. Een special v> dienst zorgt voor informatie, e«de andere maakt je wegwijs. Er zijm, natuurlijk ook vestiaires en e«da massa toiletten. Henry Wrong fje zelfs van plan in zijn uitgestrek nj, en bijzonder comfortabele foyeLjj kleine tentoonstellingen en infa mele opvoeringen van toneelstujH jes te laten plaatsvinden. Kunst) naars van alle slag zullen er mus ceren, dansen, zingen en voordn - gen. „Als het een beetje meeval I\ zal hier op elk ogenblik van de d( l wat te beleven zijn", zegt Wrongj" Het nieuwe Barbican Centre is /j monsterachtig gevaarte van betcj staal en glas. Maar de respectiej gebouwen zijn zodanig ingedeel en versierd, dat iedereen er zich j zijn gemak kan voelen. Je kunt gezellig ronddolen en je ogen f kost geven, zonder te moeten bet) len. De fraaie overdekte daktul van het centrum is trouwens j zichzelf al een bezoekje waard, ij zal beslist veel volk aantrekken.) 1 Tegenstand den (de vijfde etage) vóór trum lekker gaan zonnen uitgestrekt terras. Er zijn vijvertj fonteinen en zelfs watervallen. T restaurant met zelfbediening daar gesitueerd. De bewoners v de grauwe, maar toch erg dure B" bican-flats kijken uit de hoogte je neer. Of die mensen het echt zullen vinden, dat het voortaan is met hun rust, valt natuurlijk te wachten. Het Barbican Arts Centre wordt 3 maart officieel in gebruik ger men. In de concertzaal speelt d het LSO en in het theater de RS De twee tentoonstellingen begi nen en de BBC brengt heel feest op de buis. Twee dagen la kan het grote publiek zich voor eerste maal van 9.00 tot 23.00 verpozen in het centrum. Henry Wrong en zijn medewerk) tj hopen, dat het een eindeloze stori loop zal worden. Maar zij hoi. hun hart vast, want de tijden erg moeilijk. Bijna alle theate j bioscopen en concertzalen vi, Londen doen geen goede zak) Een avondje uit is veel te duur j worden en er zijn heel wat mint r buitenlandse toeristen dan vroeg De prijzen van het Barbican Cenl zullen ongeveer even hoog ligg als die van het West End. Wethouder Sir Edward Howa een gewezen Lord Mayor (so j burgemeester) van de City, is een felle tegenstander van het B bican-project geweest. „Het nooit geld opbrengen", houdt vol. „Ik ben nog steeds van oord) dat de gemeenteraad en de betrtfy ken architecten ongelijk hadd Volgens mij was het een krankz nig idee om uitgerekend in de voor heel Londen een nieuw kun i ten lot groot en de veertien hectaren de Barbican daarvan bezet horen bij de duurste grond van wereld. Als ze daar wat anders zet hadden, zou het de City veel i ker gemaakt hebben". ROGER hou i siMom n»f Za; Ie cde

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16