Wat moet ik \n nog meer doen werk al honderd ur per week! 1 ao-onderhandelingen bij banken lopen vast £eidóe6oma/rti CDA: haast met herziening van stelsel uitkeringen Ionsumenten losten leer krediet af dan erd opgenomen a weer President Reagan en Midden-Amerika "Ik was echt helemaal niet kwaad. Echt niet!' Laat eens wat van je Verwerking van chemisch afval in handen overheid NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 bij on: f kleu- wa- 24.95, lessen ekkers. iiegels, 19.95, ;batte- verder alsers postwissels esteerd ENDAAL De politie van Roo- il heeft in samenwerking met de e recherche een grootscheepse is sing van postwissels achter Op zeven plaatsen in het xniden it land werden gisteren personen steerd tijdens het innen van val- sels. Ie aanhoudingen heeft de politie n voorkomen dat de PTT voor eer drie ton werd opgelicht De loofdverdachten zijn de 40-jarige it Roosendaal en de 26-jarige A. uit Putte. Al in januari was de Ie vervalsers op het spoor. De na- ikte wissels bevatten verzonnen die overeenkomen met gege- p eveneens vervalste rijbewijzen. Februaristaking 1941 herdacht Met een massaal défilé Is gis termiddag In Amsterdam weer de staking van 25 februari 1941 herdacht. Zo'n 10.000 mensen namen bi) het beeld van de dokwerker op het Jo nas Daniël Meijerplein deel aan de herdenking van de staking, die een protest van de Amster damse bevolking tegen de ter reur van de Duitse bezetters was. Het ging hierbij vooral om het oppakken en wegvoeren van Joodse Amsterdammers. Het défilé was voorat gedoeld om „te getuigen tegen ook vandaag voorkomend fascis tisch optreden van machtheb bers", zoals B en W van Am sterdam verklaarden. Dieselolie en petroleum goedkoper DEN HAAG De maximumprijzen van dieselolie en petro leum gaan aanstaande maandag met 2,4 cent per liter omlaag (in clusief btw). Huisbran dolie wordt twee cent per liter (exclusief btw) goedkoper en de prijs van stookolie daalt met ƒ8,60 per ton (exclusief btw). Dit is gisteren door het ministerie van econo mische zaken meege deeld. Unieke vondst Leidse geologen MAASTRICHT In een grind- groeve aan de rand van Maas tricht heeft een team van acht geologen onder leiding van drs. W. Roebroeks van de Rijksuni versiteit uit Leiden een belang rijke wetenschappelijke vondst gedaan. Er werden resten van bewerkte vuurstenen aangetrof fen in combinatie met houtskool, tanden en bewerkte botten van een neushoorn die tussen de 200.000 en 300.000 jaar oud zijn. In Noordwest-Europa zijn wel eerder dergelijke vondsten uit het paleolitium gedaan, maar die zijn daar door de rivieren aange spoeld. In Maastricht daarente gen zijn die ter plaatse achterge bleven. TELOORGANG VAN MINISTER TERLOUW: HAAG Op de uis is tegenwoordig eek een aflevering ,Yes Minister" te •eze Engelse serie ien wat een politicus hten staat, die voor erst een departement gaan beheren. De enaren, in de serie haamd door Sir Her- de secretaris-gene- oeten niets hebben, nieuwlichterij. Zij en hun eigen beleid jven voeren en schu- geen middel om dat reiken. gstactieken van de e macht" en gaat keer er voor de bijl. Zonodig hij zelfs zodanig gema- eerd dat hij in botsing met zijn eigen partij in ^agerhuis. Maar geleide- iiekt de minister toch Suc- vooral nadat zijn voor- ydie nu in de oppositie »m de strategie van Sir rt heeft uiteengezet en teeft verteld hoe hij die lokkeren. Terlouw die aflevering vroegen wij een paar later aati iemand, die >n weten. „Ja, hoor. En gt er inderdaad iets van iben geleerd", luidde het lord. De vraag lag voor nd, want onze zegsman ilf even daarvoor verteld an Terlouw zich als mi- van economische zaken zo ongeveer de eenzaamste mens ter wereld voelt. „Jan is de gevangene van een octopus met dertienhonderd armen," aldus onze bron. Hij bedoelde daarmee dat Terlouw in zijn eentje absoluut niet opgewas sen is tegen het geweld van se cretaris-generaal (SG) prof. dr. F.W. Rutten en diens legertje van ambtenaren. Poging Voor wie het nog niet in de gaten mocht hebben, ook dit artikel is een poging tot ver klaring van de teloorgang van de eens onverwoestbaar popu laire politicus annex kinder boekenschrijver annex Har- ley-Davidsonrijder annex ple- zierzeiler. Maar vrees niet: wij zijn niet van plan Terlouw als de lelieblanke onschuld en prof. Rutten als de pikzwarte naar zwavel ruikende duivel af te schilderen. Weliswaar is de secretaris-generaal een eco noom met een rotsvast geloof in het verlagen van de kosten van het bedrijfsleven als enige remedie tegen de crisis en is hij niet te beroerd om dat te pas en te onpas naar buiten te brengen, maar tevens is hij topambtenaar van EZ. Volstrekt loyaal Drs. Gijs van Aardenne, de vorige minister van EZ, was degene, die ons daar op wees. Volgens hem zijn Rutten en de zijnen volstrekt loyaal, aan wie dan ook. „Ze moeten wel, omdat ze hun eigen werk zeer belangrijk vinden. Als ze hun bewindsman niet zouden steu nen, dan lopen ze het risico dat hun departement zijn functie als spil verliest. En EZ wil zijn invloed behouden. Het is geen Volksgezondheid, waar men niet wakker ligt van uit gesproken zwakke ministers als bijvoorbeeld Irene Vor- rink". „Maar", voegt Van Aardenne eraan toe, „een minister moet die loyaliteit wel verdienen. Je kunt het ook verspelen. Na alle voorbereidende bespre kingen verwachten de ambte naren dat je de samen met hun gekozen oplossingen ook zult verdedigen, desnoods door dik en dun". Van Aardenne ver telt dat de ambtenaren zich mateloos ergeren aan het feit, dat Terlouw zich vooral zo door collega Den Uyl laat weg spelen. Volgens de VVD-poli- ticus was het voorheen zo dat Economische Zaken en Sociale Zaken de taken keurig ver deelden. „Als we op toernee gingen, dan hield eerst ik een babbel. Kwamen we bij de so ciale kwesties, dan nam Wil (Albeda) het over. Nu is het al leen Joop den Uyl, die de bab bels heeft. Het lijkt alsof hij EZ er zo'n beetje erbij doet". Van Aardenne vindt het onbe grijpelijk dat Terlouw laatst bij een gesprek van de regering met werkgevers en werkne mers zomaar verstek liet gaan. Klop op de deur Zo zou dan de situatie onstaan zijn, waarin „de ambtenaren veel dingen zelf gaan doen". Naast Rutten is er bijvoorbeeld prof. Weitenberg, onderdirec teur van het Centraal Planbu reau. Deze hooggeleerde, die Jan Terlouw: volhouder? ook onder EZ ressorteert, pu bliceerde onlangs een artikel in CDAactueel, het blad van het CDA, waarin hij een eigen controversiële visie op de so ciaal- en financiëel-economi- sche problematiek ten beste gaf. En ook brengt het ambtena rencorps momenteel de rod dels over Terlouw in omloop. Er is bijvoorbeeld het mopje, dat de minister elke ochtend eerst op de deur van zijn eigen kamer klopt, omdat hij bang is dat Wagner al achter zijn bu reau zit. Mr. Gerry Wagner, president-commissaris van de Shell en voorzitter van de naar hem genoemde commis sie, die een recept schreef voor herstel van de vaderlandse economie, boezemt Terlouw groot ontzag in. Zo groot, wil het verhaal, dat hij zijn porte feuille zonder aarzelen aan Wagner zou overdragen, op het moment dat deze erom zou vragen. Shell en Esso Toch had het vermoedelijk nog een hele tijd kunnen du ren, voordat het falen van Terlouw als minister algemeen bekend zou worden, als er niet de zaak met Shell en Esso was geweest. Daardoor kwam Ter- louw niet alleen tegenover de PvdA te staan, maar ook te genover zijn partijgenoten in de Tweede Kamer. Dat laatste is iets wat alleen een politicus als Van Agt, die een eigen op afroep beschikbare achterban heeft, zich kan permitteren. Jan Terlouw kan dat niet. Dus werd het moeilijk voor hem, toen Maarten Engwirda, de financiëel- en sociaal-eco nomisch specialist van de D'66-fractie zich ermee begon te bemoeien. In tegenstelling tot de minister bleek Engwir da nog niet vergeten, dat D'66 zich vorig jaar fel verweerd had tegen het „herenakkoord" tussen de regering en de beide oliemaatschappijen. In tegen stelling tot de minister zag het Kamerlid geen reden die af spraak nu wel ineens in orde te bevinden. Ook een persoon lijk optreden in de fractie ver mocht Terlouw niet te redden. Hij moest instemmen met een „aanscherping" van het ac- coord, zodat er een redelijke mate van zekerheid ontstaat dat Shell en Esso hun aardgas winsten inderdaad maximaal in of ten behoeve van onse economie investeren. D'66-voorlieden als fractielei der Brinkhorst en senator Gla stra van Loon hebben het in middels voor Terlouw opgeno men. De eerste kwalificeerde de kritiek op de minister, vrij naar Van Agt, als „actie be schadiging lijstrekker D'66". Glastra van Loon zei te menen dat men na vijf maanden nog geen succesnummers van een minister met een zo zware portefeuille mag verwachten. Men moet hem de tijd gunnen eerst het terrein te verkennen. De senator vroeg zich af of het „kleineren van Terlouw niet moet dienen als compensatie van eigen teleurstellingen, die met het afkondigen van een nieuw realisme, kennelijk niet zijn overwonnen". Natuurlijk, ook kinnesinne speelt een rol bij het platbran den van Terlouw. De leider van een partij, die volgens de opiniepeilingen nog dagelijks stemmen wegtrekt, vooral bij de PvdA, behoeft niet ver baasd te zijn, wanneer hij ex tra kritisch gevolgd wordt. Bo vendien zijn er verkiezingen op til. Hij behoort zich daarte gen te wapenen met zijn be leid, zeker als hij daarover in de vorige verkiezingsstrijd zo hoog over heeft opgegeven. Als hij zijn zaken kent, weet wat hij wil en zijn stempel op het departement drukt, kan niemand hem iets maken. Maar hij maakt het alleen maar erger, als hij in zijn werkkamer wanhopig uit roept: „Wat moet ik dan nog meer doen. Ik werk al hon derd uur per week!". Of wanneer hij, zoals deze week tijdens de behandeling van zijn begroting, vrijwel uit sluitend algemeenheden debi teert en verbaasd constateert hoeveel werk zijn voorganger „in de afgelopen vier jaar heeft moeten verzetten". Ter- louw zei er prijs op te stellen Van Aardenne, „daarvoor in dit Huis, waarin het nu zijn taak is mijn beleid kritisch te volgen, dank te zeggen". Ten slotte nog dit: de ambtena ren op EZ sluiten wedden schappen af op de periode dat Terlouw het nog uithoudt. Ook de door de minister zo ge prezen Van Aardenne heeft zijn twijfels. „Ik denk niet dat hij het houdt. En als dat wel zo is, dan is dat een slechte zaak voor het departement". RIK IN 'T HOUT plannen van het kabinet en de kamer afwachten. De bonden gaan zich nu beraden over acties. Volgens dienstenbond FNV- bestuurder Hofstee waren de eisen van de vakbond in feite ÉCHT De cao-on- delingen bij de :en zitten net als in de ^rins en de grafische in- ie muurvast. De bon- willen de garantie dat iekengeld op 100 pro- lejjg blijft de werkgevers geen van alle voor de banken e-banken Willen eerst besDreekbaar. De werkgevers efinitieve ziekengeld- mers zelf voor de kosten van een 36-urige werkweek moe ten opdraaien en dat dat werktijdverkorting alleen op vrijwillige basis mag worden ingevoerd. „Met een dergelijke starre opstelling kunnen we geen kant op. Praten had geen zin meer", aldus Hofstee. Een woordvoerder van de banken acht het van groot be lang dat de loonkostenstijging in de bedrijfstak binnen de perken blijft. „Die loonkosten stijging bedraagt sowieso al acht procent. Die stijging moet sche bond van de FNV, heeft gedreigd dat na de waarschu wingsstaking op 3 maart, de landelijke actiedag, in ver schillende ondernemingen sta- hoe dan ook omlaag naar 6,5 kingen van onbeperkte duur procent". Volgens hem zou realisering van de vakbondsei- sen een loonkostenstijging van zo'n 25 procent hebben bete kend. „Druk en Papier", de grafi- kunnen uitbreken. In tien be drijven zijn gisteren volgens de FNV prikacties gehouden als protest tegen de ziektewet plannen. De acties op de ziektewetafde lingen van het Gemeenschap pelijk Administratiekantoor (GAK) zijn gisteren uitgebreid. De helft van het personeel leg de een ochtend het werk neer. Het personeel van de Schie- «iamse werf Wilton-Feijenoord gaat staken als de directie geen volledige ziektegelduit- kering garandeert. President Reagans toespraak tot de Organisatie van Amerikaanse Staten heeft opnieuw duidelijk gemaakt, dat de huidige Amerikaanse buitenlandse politiek volledig wordt beheerst door de Oost-West-tegenstelling. Of het nu Europa, Azië, Afrika of Latijns-Amerika betreft, het bestrijden van elke Russische invloed heeft in Washington de hoogste prio riteit ONTHULLEND waren in dit verband de opmerkingen van Reagan over El Salvador. Velen in de Verenigde Staten en West-Europa zouden door een communistische propaganda campagne zijn misleid over de oorzaken van de bloedige bur geroorlog. De hevige strijd, die jaarlijks aan duizenden bur gers het leven kost, is volgens de Amerikaanse president on derdeel van een communistisch plan voor de verovering van Midden-Amerika. Aan de werkelijke oorzaken van het niet alleen in El Salvador, maar in tal van Latijnsamerikaan- se landen slepende conflict: jarenlange economische, poli tieke en sociale uitbuiting, ging president Reagan volledig voorbij. REAGANS ontwikkelingsplan voor Midden-Amerika vloeit in belangrijke mate voort uit Amerikaans eigenbelang. Daar is op zich niets op tegen. Het gebied van de Golf van Mexico is voor Washington van zeer grote politieke en economische betekenis. Vanuit dat gezichtspunt is Reagans „Wij willen geen nieuwe Cuba's" ook alleszins begrijpelijk. De vraag is echter of de huidige Amerikaanse politiek jegens Midden- Amerika, El Salvador in het bijzonder, niet bij voorbaat tot mislukken is gedoemd. Het negeren van de werkelijke pro blemen, het steunen van regimes zoals in El Salvador, de be perkte omvang van het hulpplan en de toenemende militaire bemoeienis met Midden-Amerika lijken „nieuwe Cuba's" eerder te bevorderen dan tegen te gaan. (vervolg voorpagina) DEN HAAG Het CDA heeft haast met de bovenge schetste herziening van het huidige stelsel van uitke ringen. In een interview met deze krant verklaarde woordvoerder Steef Weijers ruim een maand geleden al dat zo'n ingrijpende herziening de enige weg is om de sociale uitkeringen betaalbaar te houden en aan een eventuele ontkoppeling van lonen en uitkeringen te ontkomen. Zijn collega De Graaf onderstreept die stelling nog eens in zijn interne notitie: „spoedige effectuering van de ombuigingen is ge wenst. Vertraging leidt tot andere en wellicht veel minder pret tige ingrepen. In geval van nood blijft slechts een consequent trendsettend beleid door de overheid over. Een nieuwe manier van koppelen voor trendvolgers, pensioenen, het minimumloon en de sociale voorzieningen", aldus De Graaf. Intussen draagt de oud-staatssecretaris voor zijn fractie ook nog een reeks andere bezuinigingsmaatregelen in de sfeer van de uitkeringen aan. Die hebben onder meer betrekking op het min der laten doorwerken van loonstijgingen in het vrije bedrijf in de uitkeringen en salarissen die door de overheid worden be taald, een differentiatie van ziektewetpremie en WAO-premie en strengere controle op het ziekteverzuim. De laatste drie maatregelen, die geacht worden de toestroom van uitkerings trekkers te beperken, zouden voor nog eens meer dan een half miljard gulden bezuinigingen per jaar kunnen zorgen. ADVERTENTIE. ptt telecommunicatie Buiten je eigen regio bel je 's avonds na zessen en in het weekend voor half geld iTERDAM Voor ierst sinds 1945 is vo lar het uitstaande sal- lan consumptief kre- in ons land gedaald wel met bijna twee ent tot ƒ12,7 miljard. Nederlanders losten 2 miljard meer af werd opgenomen. roduktie aan nieuwe le- zakte in 1981 van ƒ8,1 rd tot 7,4 miljard, waar mee dit is teruggezakt tot het niveau van 1977. Voor 1982 ziet het er voor de financie ringsondernemingen ook wei nig hoopvol uit. De ontwikkelingen in het slechte jaar 1981 liggen in het verlengde van wat al enige ja ren aan de gang is. De kente ring begon in feite in 1979. De daling van de leningen vindt vooral haar oorzaak in de da lende bestedingen in de sector van duurzame verbruiksgoe- deren. Ook het verminderde vertrouwen in de toekomst van onze economie speelt een rol. De sterkste daling van het verstrekte krediet deed zich bij. de financieringsmaatschap pijen voor, namelijk met 16,4 pet van ƒ4,7 miljard tot ƒ3,9 miljard. Hun aandeel in de markt daalde daardoor van 57,7 pet tot 52,8 pet. Bij de gro te banken nam de kredietver lening met 4,2 pet toe tot 2,3 miljard. Bij de gemeentelijke kredietbanken steeg het ver strekte krediet met maar 1,5 pet. Lichtgevende plastic bril In het Beatrix-gebouw van de Jaarbeurshallen in Utrecht is gistermiddag een persconfe rentie gehouden over nieuwtjes die werden gepresenteerd op de beurs „Relatie '82". Op de foto een bril, ketting en een haarband van lichtgevend plastic. VERENIGING MILIEUDEFENSIE: AMSTERDAM Het is nodig dat er een landelijk in zamelsysteem komt voor chemisch afval. De landelijke en plaatselijke overheid moeten in eigen beheer inza- meldepots oprichten, waar zowel industrieën als parti culieren hun chemische afvalstoffen kwijt kunnen. Dit is één van de mogelijkheden die de Vereniging Milieu defensie aangeeft om in de toekomst nieuwe gifstort- schandalen te voorkomen. De afvalverwerking is thans hoofdzakelijk in handen van parti culiere bedrijven. Van de jaarlijkse afvalstroom in ons land van in totaal 1,4 miljoen ton wordt slechts 300.000 ton geregistreerd. De controle op de naleving van de Wet Chemische Afvalstoffen (WCA) kan aldus de vereniging verbeterd worden door onder meer het daaraan verbonden vergunnigensysteem beter in de hand te krijgen. Met name de plaatselijke overheden wordt hier in een centrale rol toegedacht. Onlangs is in het Utrechtse Wilnis een conflict ontstaan tussen gemeentebestuur en Provinciale Staten over wie nu precies ver antwoordelijk is voor de illegale stortingen op de vuilstortplaats aldaar. MINDER KOUD DE BILT - Een zwakke zuid oostelijke wind voerde in het afgelopen etmaal wat drogere lucht aan waardoor mist en bewolking grotendeels ver dwenen. Wel bleef het erg heiig. Door de afgenomen be wolking kon het vannacht wat meer vriezen. Op enkele plaat sen werd het 8 graden onder nul. Het ziet er naar uit dat het nu geleidelijk minder koud gaat worden. Oceaandepressies buigen nog wel bij Engeland af, naar het noordoosten, maar doen toch de wind bij ons naar zuid en later naar zuidwest draaien waarbij in de komen de dagen zachtere lucht wordt aangevoerd. Vannacht kan het nog ongeveer 2 graden vriezen met hier en daar mist, morgen overdag komt er meer bewol king maar voor de avond waarschijnlijk nog geen regen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 5 graden. Na morgen nemen de vorst kansen verder af, de neerslagkans voor zon dag is nog tamelijk onzeker. Amsterdam onbew. De Bilt onbew. Deeten onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Ui. R'dam onbew. Twente onbew. Barcelona Berlijn Genóve Helsinki Innsbruck Klagen furl sneeuw Kopenhagen motsn. Lissabon motreg. Locarno onbew. Londen geh.bew. Luxemburg onbew. -6 0 n -8 0 n -1 0 rr -5 Orr w.bew. 0 -40.9 n Stockholm Wenen Zürlch Casablanca -e On -1 5 n -6 0 n bew. 20 17 On

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9