IN EN OM DE KAS Areaal hyacintenkwekers met bijna 100 hectare uitgebreid Braziliaanse bisschoppen laken alfabetiseringscampagne Hervormde synode vergadert over energievraagstuk WERVEN VAN ELKAARS LEDEN GEEN GOEDE CONCURRENTIE VEILINGEN Stompwijks crematorium verbrandt licht radioactieve kadavers Kritiek op jeugdbeleic 3 kerk wereld Bisdom Haarlem achter advies Pax Christi Armste Europeanen naar Brussel Belastingboycot levert bisschop celstraf op BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 FEBRUARI 1982 PAGINA 3Q Carnaval zat de bloemen dwars Na de goede duw welke Valentijn aan de bloemenhandel gaf, was het omgekeerde het geval bij nadering van de carnavals- vreugde. Men heeft geen oog en geld voor de bloemen en planten die er afgelopen week dan ook slecht afkwamen. De handel keek eerst eens goed de kat uit de boom alvorens in de bloemen te duiken en dat was vooral het geval voor de handel die zich op het zuiden van ons land richt. Maar de groei gaat door en er was toch een behoorlijke aan voer. Wel zijn er klaagtonen over het aanbod van de rozen en die konden de handelaren toch goed gebruiken, in het bijzon der voor de export naar Engeland. Bepaalde soorten, voorop de rode, waren sterk in trek. De potplanten waren afgelopen week ook goed in vraag, moge lijk ook met het oog op de naderende beurzen in Berkel en Honselersdijk. In de komende week kan een stijgende aan voer tegemoet worden gezien. Het gaat er in de veilinggebouwen steeds meer „voorjaars" uitzien, dat wil zeggen, de variatie wordt steeds groter. Zo neemt het aanbod van de bolbloemen sterk toe en nemen de tulpen een belangrijke plaats in. Ook de freesia met een aan voer van rond de 8 miljoen, blijft het goed doen. Vorig jaar in deze tijd was de aanvoer nog iets ruimer. De prijzen lagen echter hoger. Met de chrysanten en de anjers is ook een goede handel met een aanvoer die aan dé hoge kant blijft. Opvallend was ook dat de trosanjers uit Israël goed prijs waren bij een toenemende aanvoer. Er kan van delijke kwaliteit worden gesproken. Met toenemende van bolbloemen, vooral in de bollenstreken, is het niet on waarschijnlijk dat er een gedrang in de prijzen zal komen. Die liet zich in het laatst van de week al gelden, waarin mo gelijk ook de krokusvakantie een rol zal spelen. Maar met de aanvoer van krokussen aan de veiling'gaat het vanwege de laatste koude dagen, rustig aan. De potplanten wisten zich in het algemene beeld van de handel goed te handhaven. In de laatste weken blijft die handel behoorlijk op peil on danks de gestaag stijgende aanvoer. Bij een toenemende aanvoer over de hele linie is het niet te verwonderen dat in veel gevallen de prijs er bij in moest boe- De CCWS had een totale aanvoer van ruim 33 miljoen bos of stuks met een opbrengst van 17.101.078,06 tegen vorig jaar aanvoer van ruim 30 miljoen bos of stuks en een opbrengst van 155.375.377,60, waaruit wel kan blijken dat het met de prijzen niet zo slecht was gesteld, ook al zijn er wisselingen in. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar: als- troemeria 69 (79), amarillys 23 (27), Amerikaanse anjers 43 (46), trosanjers 32 (39), anthurium 1.74 (1.75), asparages plum 21 (23), bouvardia 38 (28), chrysanten jaarrond 75 (80), geplo zen 81 (96). euphorbia 73 (84), freesia 31 (27), gerbera 63 (27), irissen 23 (23). leliekelken 1.03 (70). lelietakken 96 (97). nerine 1.67 (1.73), cymbidium groot 50 (51), idem klein 12 (17), grote rozen 80 (78). klein 51 (55). sonia 70 (68), belinda 48 (57), red garnette 39 (42), streletzia 1.86 (1.99), tulpen 20 (24). Dan waren er nog aardig wat importbloemen met een totaal aanvoer van bijna een miljoen, hetgeen bijna het dubbele is van vorig jaar! Opvallend was dat de freesia bijna twee miljoen minder werd aangevoerd, totaal bijna 8 miljoen. De prijs lag dan ook iets hoger. Bepaald duur was de gerbera met tegen de twee miljoen, doch een prijs die het dubbele was van vorig jaar. Het totale beeld van de bloemenhandel verruimde zich afgelopen week in sterke mate. De rose hyacint Pink Pearl zat in de lift. De meeste kwekers van dit bolgewas keken toch wel een beetje zuinig toen ze deze cij fers onder ogen kregen. Is zo'n groei niet wat teveel van het goede? Men kan er inder daad niet omheen: bijna 100 bunder meer bij een betrek kelijk klein artikel als de hya cint van tulpen wordt rond 6000 ha geteeld! is geen kleinigheid. Helemaal onverwacht komt deze uitbreiding niet. De hya cinten zijn de laatste jaren voortdurend leuk aan de prijs geweest en dat wakkert on vermijdelijk de kwekerslust flink aan. Men kan een be roep doen op het gezonde ver stand van de producenten, men kan de heren exportsta tistieken voor ogen toveren die zeggen dat er alleen maar plaats is voor een mondjes- maatgroei en men kan nog veel meer, maar bij lonende prijzen is die kwekerslust niet te temmen. Alle kwekers zijn het er roerend over eens dat het areaal in de hand moet worden gehouden. Het tempe ren van de groei laat men echter aan de collega's over en inmiddels plant men zelf een paar honderd roe meer. Holbollen Men heeft niet alleen de één- en meerjarige bollen uitge breid, maar ook de oppervlak te van de geholde exempla ren. Hyacinten worden nl. op een andere manier voortgek- weekt dan tulpen en narcis sen. In de zomer wordt van uitgezochte werkbollen de bo dem gedeeltelijk weggesne den. Een secuur werkje dat ook vandaag nog grotendeels met de hand wordt verricht. Die bollen worden dan in de zng. holkamer bij een bepaal de temperatuur bewaard en op die gewonde plek vormen zich dan tal van piepkleine bolletjes. Bij het planten laat men die aan de oude bol zit ten en alles gaat als één kluit je de grond in. Het heet dat dit systeem door toeval werd ontdekt. Een kweker had een bol die voor een deel door een muis was aangevreten. Die bol werd geplant en een jaar later ontdekte die kweker tot zijn verrassing dat uitgere kend op die gewonde plek vele jonge bolletjes zaten. Of het waar is? We laten het ver haaltje maar zo. Het areaal van de één- en meerjarige bollen ging dit jaar van 711 naar 803 bunder en dat van de geholde en gesneden bol len van 49 naar 54 ha. Al te fors Er is één cultivar die al te forse groei dat is de donkerrose Pink Pearl. De oppervlakte van deze soort groeide met maar liefst 20 ha. Bij de andere cul- tivars was de groei veel gema tigder. Zo kwam de opper vlakte van Blue Jacket van bijna 19 ha op 21 bunder, ter wijl Lady Derby die tussen twee haakjes in 1875 al werd gewonnen! van 33 op 36 ha ging. Een gezonde groei ver toonde de witte sport uit Pink Pearl die men White Pearl noemde. Deze mutant klom van 23 naar 26 ha. Al met al komt men toch op een uit breiding van de geholde bol len met 10% en van de één- en meeijarigen met 4%. Narcissen Het areaal narcissen blijkt iets te zijn teruggelopen. Het ging van 1574 naar 1555 ha. Een krimp van nog geen 2%. Er worden tal van rassen narcis sen geteeld, maar het is een handjevol cultivars dat de dienst uitmaakt. Koploper is nog altijd de gele grootkroni- ge Carlton, ook al viel het areaal van deze veel gebruik te broeinarcis verrassend te rug van 465 naar 421 ha. De gele trompet Golden Harvest is al vele jaren nummer twee op de Top Tien. Vorig jaar stond er van deze narcis 294 ha en nu registreerde men een oppervlakte van 305 ha. Een andere gele trompet, Dutch Master, zat ook in de lift. Het areaal kwam van 108 of 116 ha. Ice Follies is een narcis met een lang vaasleven een van de weinige! bij deze soort zien we een i breiding met 5 ha. Daardoojg' is de totale omvang in Noordwijk gewor cis op bijna 70 ha gekomenJs Voor de rest was er een licht g] toename bij een reeks kleint bloemige tuinnarcissen Tête a Tête, February Golf Jack Snipe, Tresamble etc. Irissen Bij de tulpen, de de hyacinten maken enkeli grote rassen de dienst ui bij de irissen is het niet ders. Twee cultivars beheer^», sen de markt en dat zijn di blauwe Ideal en Prof. Blaauw De eerste bleef op exact het zelfde areaal als vorig jaar, nl 304 en Prof. Blaauw vertoon de een lichte groei en kwan op 319 bunder. Het areaal de vrij nieuwe, maar veel be lovende blauwe Apollo vrij sterk toe en kwam op 13 ha, terwijl Blue Magii van 25 naar 35 ha ging. Bij el kaar staat er nu 40 ha meer dan vorig jaar, r groei zit alleen in de kleinere en veel gevraagde rassen. 'mj rfVB v. ilegd de I 1 tredei 911 IBE Sieruien Dat het areaal van enkeU grootbloemige Alliums (Sie ruien) omlaag zou tuimelei lag voor de hand. Een produktie zorgde voor e tastrofale prijzenval er heeft de kweker er gauw gro telijks balen van. Jammer da het altijd eerst geld moet kos ten voor men tot daden wi! overgaan. Maar in de agrari sche wereld lijkt het niet an ders te kunnen m 5 „Het is de verdienste van de veiling, dat zij behalve opti male prijsvorming, de struc tuur van de ondernemingen een groot aantal kleine en middelgrote bedrijven heeft kunnen handhaven. Als dë tuinder zijn produkten zelf zou moeten afzetten, zou je al leen nog hele grote tuinbouw bedrijven hebben, met mis schien nog een aantal kleine bedrijfjes in de marge". Dat is de mening van de voorzitter van de Centrale Coöperatieve Westlandse Sierteeltproduk- tenveiling CCWS, de heer M. J. Varekamp, die dit zegt in een interview met het blad de Coöperatie, het officeel or gaan van de Nationale Coöpe ratieve Raad voor de Land en Tuinbouw van deze maand. „Bloemenveilingen dienen er zich van bewust te zijn, dat ze als coöperatie zijn opgericht voor het financiële heil van de teler. Er is nu concurrentie tussen de bloemenveilingen in het werven van leden. Het is de vraag of dat een goede concurrentie is", zo vraagt hij zich af. Hij vindt concurrentie alleen goed op het bedrijf- stechnische en -organisatori sche vlak. Daar werkt dat in de richting van kostenbespa ring en efficiencyverhoging ten voordele van de bloemen- teler. Hij wijst daarbij op het verschil in benaderingswijze van de belangrijkste proble men tussen het bestuur van zijn eigen veiling en die van de twee andere grote bloe menveilingen in Nederland de VBA en Flora. De drie hebben samen bijna negentig procent van de aanvoer. De heer Varekamp meent, dat de Westlandse veiling de zaken meer benadert vanuit de bloe- menteler, terwijl de andere twee meer vanuit een han delscentrum-gedachte opere ren. Dat verschil heeft vol gens hem historische oorza ken. Hij vindt overigens de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland (VBN) een onmisbaar orgaan om on gewenste concurrentie op deze terreinen tegen te gaan. „Nu is de positie van de VBN ten ene male niet te vergelij ken met die van het Centraal Burau van Tuinbouwveilin gen (CBT). Het CBT heeft sinds lang vergaande be voegdheden van de aangeslo ten groente- en fruitveilingen nog gekregen. Het systeem is in loop der jaren beproefd mag zich in een algemene vredenheid verheugen". Binnen de VBN is mei lang niet zo ver. Het i pas onlangs onstaan samen werkingsverband. dat in de korte tijd van zijn bestaan zijn waarde al heeft bewezen. De heer Varekamp signaleert een postitieve ontwikkeling, waarover binnenkort meer nieuws los komt als een orga nisatiebureau advies uitbrengt over de meest wenselijke or ganisatiestructuur van de VBN. „Vooruitlopend daarop wil ik duidelijk stellen, dat de CCWS tenminste toe wil naar een coördinatiemodel. Dat wil zeggen, dat over alle van be lang zijnde zaken coördinatie dient plaats te vinden binnen de VBN. We zijn nu nog te veel als individuele veiling bezit. Daar moet mijns inziens verandering in komen. De rentabilitiet in onze bedrijfs tak is zo laag, dat we het langs elkaar werken niet kunnen verantwoorden tegeover de teler. Als de heer Varekamp een vergelijking maakt met de groentehandel, dan blijkt daar maar liefst tachtig procent van de produktie afgezet te worden via de supermarkt, terwijl dat voor de bloemen en planten maar vijftien pro cent is. Die andere 85 procent is een waaier van allerlei vormen van groothandel en detaihan- del. Al die mensen zien we ook in de kopersbanken, zes a Jani zevenhonderd man per dag. v. Bij de groenteveilingen zijn! f het er twintig tot dertig, dief"™ werkelijk zaken doen. En datjchte gaat dan alleen nog pi aar overje cil de afzet van de produkkten, Ltoc want de variatie bij de bloe-Ljd men is ook veel groter. WatL v. het veilingsysteem op zich be-rj treft is de heer Varekamp vam6*1 mening, dat het veilen voornali* de klok wat betreft de snij-jn zi' bloemen de allesoverheersen-betil de en ook de aangewezen Tie-JLjA thode blijft. Bij veilen haal je, steeds weer de optimale prijs.[P°, Bij afzet of bemiddeling, zoalstlH. bij de potplanten, is een „te-lens vreden" -prijs te behalen. Defiuld klok geeft zekerheid van af-^n zet, de bemiddeling zekerheid van prijs", aldus de CCWS-, het Coöperatie- m aceb STOMPWIJK „In mijn crematorium verbrand ik alleen proefdieren van de Rotterdamse Erasmusuni- versiteit die volgens de wet niet radioactief be smet zijn. De geruchten als zou de directeur van het crematorium, de heer A. van der Made, met ra dioactief besmette kada vers werken, ontkent deze met grote klem. „Ik woon hier met mijn vrouw en vier kinderen vijftien me ter van de verbrandings ruimtes en bedien de ovens zelf. Ik zou nooit zulke risico's durven ne men". Rector magnificus van de Erasmusuniversiteit J. Sperna- Weiland ziet ook niet veel ge vaar, mits de as van de kada vers afgevoerd wordt, want „Bij verbranding van licht be smette kadavers wordt de ra dioactieve besmetting groter, en kan op onaanvaardbare hoogte komen". De as die vrij komt gaat terug naar Rotter dam waar de universiteit het in speciale stralingsruimtes stort. Ambtenaren van het mi nisterie van Volksgezondheid en de Arbeidsinspectie komen deze dagen bij de heer Van der Made controleren. Tot nu toe heeft het crematorium tussen de vijfhonderd en duizend kilo Van der Made: „Ik kan niet bij alle kadavers controleren of ze besmet zijn of niet. Ik weet al leen dat deze kadavers voor de wet niet radioactief besmet zijn. Dat de as naar Rotterdam terug gaat, vindt hij niet bij- zonder:„Er zijn zoveel klanten die hun as terug willen heb ben". Daarnaast krijgt hij vaak genoeg nog dieren binnen die vlak voor hun dood radioactie ve injecties gehad hebben om een bepaalde ziekte op te spo ren. „Daar kan ik toch ook niet altijd rekening mee hou den?" Van der Made gaat dus uit van de betrouwbaarheid van de Erasmusuniversiteit. „Er zit echt geen gevaar aan. Ik riskeer mijn bedrijf, dat al sinds 1979 goed draait, daar niet voor". Het Stompwijkse crematorium verbrandt sinds kort de kada vers uit Rotterdam omdat de werknemers van de vuilver werkingsafdeling van die ge meente, de Roteb, vorig jaar weigerden de besmette dieren te verbranden. Volgens de werknemers was dit werk zo gevaarlijk dat ze een toeslag wilden hebben. De gemeente Rotterdam wilde hier niet op in gaan. De rector magnificus: „Toen de Roteb de verbran ding weigerde, moesten we naar een andere verbrander zoeken. De vrieskisten van de univesiteit zaten helemaal vol met kadavers, dat kon niet langer zo. Gelukkig bleek Stompwijk wel bereid". Vol gens de rector zijn de kadavers zoals ze naar het crematorium gaan, niet gevaarlijk radioac tief besmet. De onderzoekers bij de Erasmusuniversiteit wa ren vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar. at ttttttxt a axT npxi rond de aankoop van een ho fnst ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Alphen kan de han delwijze van het college inzake een tijdelijke nood- accommodatie voor de jeugd niet waarderen. Het door het college gevoerde beleid in deze zaak ver dient een prijs in de FC Knudde aldus Den Duyn van de VVD. De heer Bijl (CDA) voegde hier de me dedeling aan toe dat het het beleid vol zat met schoonheidsfoutjes. De hele affaire speelde zich af rond de aankoop ten noodaccommodatie do fL het Buurtcentrum Ridderve Het college moest toegeven c het voordat de koop een f was niets van de voorgenom - handel wist. Het Buurtce trum heeft eingenmachtig de aankoop van het houten bouw besloten. Maar gezien noodzaak van een behuizi voor tieners besloot het colle 100.000.- neer te tellen dit te realiseren. Voor rr vrouw E. van de Wel (Pvd r onbegrijpelijke zaak. I ®na noomf aan Koel i11 oort 1 Hui raad neemt een besluit trekt daarna de portemonm Maar nu neemt het Buurtc trum een besluit en mag raad slechts betalen. EF De alfabetiseringscampagnes in Brazilië zijn volgens de R.K. bisschoppen in dit land van „weinig betekenis voor het volk" en hebben voor namelijk tot doel „het image van Brazilië ten opzichte van andere landen te verbe teren". Deze kritiek staat in een document van de Brazi liaanse bisschoppen waar mee gisteren de vastenactie „Onderwijs en vrijheid" van start is gegaan. Volgens de officiële gege vens zou tussen 1970 en 1980 het analfabetisme in Brazilië zijn teruggebracht van 33 tot 11 procent. De Braziliaanse bisschoppen hechten weinig waarde aan deze cijfers, om dat huns inziens de alfabeti sering „zich vaak beperkt tot het leren van een combi natie van letters en tekens van de eigen naam". In het document van de Braziliaanse bisschoppen conferentie (CNOB) wordt het ontbreken gehekeld van afdoende onderwijsstructuur voor de helft van de 120 miljoen Brazilianen die de schoolgaande leeftijd bezit ten. Slechts 17 procent van- de leerlingen maakt de lage re school af. Bijna alle kinderen die voortijdig de school verlaten zijn afkomstig van de arme families van arbeiders en boeren", aldus de Brazi liaanse bisschoppen. Om deze situatie te corrigeren is het volgens hen nodig dat veel meer geld in het onder wijs wordt gestoken. Volgens het CNOB-docu- ment wordt nu „het grootste gedeelte van deze beperkte en onvoldoende middelen gestoken' in het onderhoud van een gigantisch bureau cratisch apparaat en in de bouw van vaak luxe gebou wen". „Ons samenlevingsmodel verergert het probleem van de in de steek gelaten min derjarigen, van de bedelarij, de prostitutie en het geweld onder de jongeren", aldus de bisschoppen in hun vasten- boodschap. In het bisdom Haarlem zegt 60 procent van de gelovigen, die bij het bisdom gereageerd hebben op de vragen van de bis schoppen over de kernwapenproblematiek. „ja" tegen het ad vies dat Pax Christi aan de bisschoppen heeft uitgebracht. Dit blijkt uit een door het bisdom uitgegeven rapport waarin alle reacties verwerkt zijn. Uit het rapport blijkt voorts dat van de deelnemers aan de dis cussie in het bisdom 25 procent „nee" zegt tegen het advies van Pax Christi, terwijl 15 procent geen uitspraak doet. Het rapport is aangeboden aan de Nederlandse bisschoppenconferentie die in haar vergadering van april daar aandacht aan zal besteden. In het bisdom Haarlem hebben ongeveer 150 (van de 217) paro chies en rectoraten aan de kernwapen-discussie deelgenomen. Slechts 78 hebben hun reactie schriftelijk aan het bisdom mee gedeeld. De andere hebben om uiteenlopende redenen niet ge reageerd of hun antwoord rechtstreeks gezonden aan het se cretariaat van de rJc. kerkprovincie. Behalve van de parochies ontving het bisdom ook reacties van dekenaten (3), scholen (5), terwijl 19 individuele reacties wer den geregistreerd. Aan de discussie hebben volgens het bisdom ruim 7000 katholieken deelgenomen. Het bisdom Haarlem telt ruim 700.000 rooms-katholfeke gelovigen. Paus benoemt hulp bisschoppen in Polen Paus Johannes Paulus II heeft drie nieuwe hulpbis schoppen in Polen benoemd. De 51-jarige mgr. Jerzy Da- browski, een voormalig parti culier secretaris van de Poolse primaat aartsbisschop Glemp, en de evenoude mgr. Jan No- wak, de rector van een semi- nazie, zijn in het aartsbisdom Gniezno benoemd. Mgr. Glemp is aartsbisschop van zowel Warschau als Gniezno, traditioneel de zetel van het Poolse primaat. De 55-jarige Kazimierz Roma- niuk, rector van een semina- zie in Warschau, wordt hulp bisschop in het gelijknamige aartsbisdom. ATD-Vierde Wereld, de Nederlandse afdeling van de inter nationale solidariteitsbeweging met de allerarmsten in rijke en arme landen, belegt dinsdag 16 maart in Den Haag een informatie- en discussiebijeenkomst onder het thema „Met recht mens". Deze bijeenkomst dient ter voorbereiding op de grote internationale manifestatie in Brussel op 15 mei. Dan bestaat de solidariteitsbeweging 25 jaar. Op die manifestatie worden duizenden vertegenwoordigers verwacht van gezinnen uit de zogenoemde vierde wereld. Met deze vierde wereld bedoelt men de groepering, die on der de wielen van de maatschappelijke ontwikkelingen zijn geraakt en waarvoor armoede, achterstelling en maatschap pelijke uitsluiting tot de meest fundamentele ervaringen be horen. De Nederlandse afdeling ATD-Vierde Wereld wijst erop, dat ook in Nederland de rechten van de mens minder wor den gerespecteerd van mensen, die door generatieslange ar moede en achterstelling onwetend en weerloos zijn gehou den. Bij deze groep vindt men het grootste deel van de 400.000 analfabeten in ons land, aldus ATD-Vierde Wereld. De beweging van de vierde wereld uit de verschillende lan den wil in Brussel laten zien, dat de rechten van de mens pas echt gegarandeerd worden als de allerarmsten zich er voor kunnen inzetten. h Ir De hervormde synode zal op de voorjaarsvergadering van 18 tot 20 maart te Doom on der meer' het energievraag stuk en het werk van de Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving (ROS) behan delen. Verder kiest de synode een nieuw moderamen en breed moderamen en ont vangt zij een delegatie van de kerk van Halmahera (Indone- november uitgesteld toen de synodeleden aan de voor avond van de vredesdemon stratie een gebedsdienst te Amsterdam bijwoonden. De ROS schrijft daarin aan het vredeswerk de hoogste priori teit te willen toekennen in de komende jaren. Verder wil de ROS zich concentreren op de verhouding arm /rijk. Deze zal bekeken worden in de relatie sië). Tenslotte bespreekt de energie - bewapening - ont- synode het beleid van de raad wikkelingssamenwerking. De ROS heeft verder een kor- e nota opgesteld over de ethi sche aspecten van het (ker- de katechese. n)energievraagstuk. De syno-ivel de had hierom in maart 1981 gevraagd. De bedoeling is dat'rla de synode zich hierover iniakt een brief tot de gemeenten zal ié C richten. De Evangelisch Christelijke Jag« Kerk van Halmahera, een ei land behorende tot de Noord- Molukken, is sinds 1949 zelf standig. De kerk telt 240 ge- Wi meenten met ongeveer 60.000 vez leden. Aan de Theologische Academie op Halmahera werkt ds. J. van Twist, die eind vorig jaar door de Her vormde Raad voor de Zen ding werd uitgezonden. De Amerikaanse federale belastingdienst heeft de roomskratholieke aartsbis schop Raymond Hunthausen van Seattle laten weten, dat hij kan rekenen op een ge vangenisstraf tot vijf jaar en een boete van 10.000 dollar. Met deze mededeling rea geerde de belastingdienst op de aankondiging van de bis schop, dat hij uit protest te gen het nucleaire bewape- ningsbeleid der regering slechts de helft van zijn ver schuldigde inkomstenbelas ting zou betalen. Het voorbeeld van aartsbis schop Hunthausen is inmid dels gevolgd door enige priesters en leken. De waar schuwing aan het adres van de aartsbisschop geidt ook hen, heeft de belastingdienst laten weten. Een woord- )01 voerder van de belasting-imr dienst verklaarde, dat zijn 30 i dienst opdracht heeft om de aartsbisschop te vervolgen,^ wanneer hij bij zijn voorne- eri men blijft. nl< Wanneer iemand weigert zijn belastingplich-ERI ten te voldoen dan wordt hij jki volgens de belastingdienst >FH aangepakt ondanks zijn poli-1^5 tieke of religieuze wereldbe schouwing. Aartsbisschop Hunthausen heeft in antwoord op de me dedeling van de belasting1 dienst laten weten, dat hi, en bij zijn voornemen blijft. De,'ag voorbereidingen voor een nS(j nucleaire oorlog zei hij ge LR( lijk te stellen met eer >rn wereldkruisiging van Chris et 1 JS' t) iSi Pi

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12