Van Agt: inkomen wellicht een kwart a terug Kabinet eist geen extra geld van Shell en Esso VS wijzen Mexicaanse bemiddelingspoging af Jongeren spitten tuin minister Van der Louw om Alphenaar raakt van de weg Èeidae ©omo/nt Woensdag 24 februari 1982, 72e jaargang no. 22202 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthóff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I I. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Nationale finale Songfestival op Ned. I om 20.00 uur met Bill van Dijk, Bonnie St. Clair en The Millionaires. Om 21.15 uur in „Cinevisie" aandacht voor de dubbelgangers van be roemde sterren. Op Ned. II om 18.59 uur „Weekend" over kraken en om 20.32 uur „Dynasty". Veel bewolking, maar geen neerslag van betekenis. Tem peratuur enkele graden boven het vriespunt. Weinig wind. Zon op 07.36, onder 18.12. Schev. hoog water: 4.00 en 16.09, laag water 12.23 uur. iedimensionale ook voor jeugd VERSUM - Zondag as. op Ned. I om 22.40 uur wordt eerder gemeld een experimenteel driedimensionaal rogramma uitgezonden. Dit is een uitzending waarin eelden met diepte kunnen worden waargenomen, programma bevat behalve technische toelichting ook den van kampioen goochelaar Ger Koppen en van campioenschap schaatsen in Alkmaar, alsook het Dol- rium en een slipcursus. Vanwege deze inhoud leek dit ramma ook voor kinderen geschikt, reden waarom ondagmiddag 7 maart een herhaling zal worden gege- dient zich voor het volgen van dit programma te zien van een bril met een rood en een groen glas. zijn voor een gulden te koop bij elke opticiën. Er miljoenen van deze brillen vervaardigd. Men moet het volgen van dit tv-experiment overigens kunnep hikken over een kleurentoestel. Biervat ontploft: een dode MAASTRICHT De 61- jarige caféhouder N.L. Loontjes uit Maastricht is vannacht door een ont ploffend biervat in zijn café om het leven geko men. Het ongeluk gebeur de toen het slachtoffer met zijn zoon een nieuw vat wilde aanslaan. Volgens de politie is de druk op het vat waarschijnlijk te hoog geweest en is het door het aanslaan ontploft. De café houder werd op slag ge dood, zijn zoon bleef onge deerd. VIP is weer jarig WASSENAAR VIP. het door onze krant geadopteer de gorilla-aapje, viert zondag aanstaande zijn derde ver jaardag in Dierenpark Was senaar. Lezers en vooral na tuurlijk lezertjes van onze krant mogen dat feest uiter aard bijwonen. Dit keer zijn ook de clowns Bassie en Adriaan van de partij. Het belooft een geweldig verjaar dagsfeest te worden waarbij vele leuke prijzen zijn te ver dienen. Wie er zondag bij wil zijn, kan goedkoop in de die rentuin terecht: de toegangs prijs bedraagt slechts één gul den per persoon. Meer nieuws over VIP op pagina 10 Hagenaar vermoordt 20-jarige echtgenote DEN HAAG Een 28-jarige Hagenaar heeft zich gisteren bij de politie aangegeven met de mededeling dat hij de dag tevoren zijn 20-jarige vrouw met een mes om het leven had gebracht. In de woning van het echtpaar aan de Lange Beestenmarkt vond de politie inderdaad in de douchecel het levenloze lichaam van de vrouw. Haar keel was doorge sneden met een aardappel schilmesje, dat ook in het huis werd gevonden. Volgens de man waren er al geruime tijd spanningen over geldkwesties. Ook zou de vrouw een relatie met een ander hebben gehad. Verkeerde been geamputeerd bij bejaarde vrouw EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een chirurg van het St. Josephziekenhuis die bij een 87- jarige vrouw uit Veldhoven het verkeerde been heeft geamputeerd. De oude dame lag al een maand in het ziekenhuis voor een vaatopera- tie aan het linkerbeen. Het rechter zou worden geamputeerd. Bij deze laatste operatie is het fout gegaan doordat in het ziekteverslag niet precies was aangegeven om welk been het ging. Toen de fout ontdekt werd heeft de ziekenhuisdirectie aangifte gedaan. Het rechterbeen van de vrouw is alsnog afgezet. Noorwegen akkoord met doden 80.000 zeehonden OSLO Noorse zeehondenjagers mo gen volgende maand 88.000 zoge naamde Groenlandse zeehonden do den. Volgens het Noorse departement van visserij in Oslo is het noodzakelijk een evenwicht te krijgen tussen het aantal zeehonden en de aanwezige voorraad zeevis. Vooral in de buurt van Newfoundland zou het aantal zeehonden zeer sterk zijn toegeno men. Geschat wordt dat er ongeveer twee miljoen zeehonden in dat gebied leven. Volgens het Noorse departe ment klagen vissers langs de Noorse kust vertwijfeld over het grote aantal zeehonden. Deze dieren zouden niet alleen massa's vis verorberen, maar ook de visnetten en ander visgerei ernstig beschadigen. (Van onze parlementaire redactie) DOORN De inkomens in Neder land zullen over een reeks van ja ren „misschien wel met een kwart" terug moeten. Bovendien zijn ingrij pende maatregelen nodig in de so ciale zekerheid. Deze vraagstukken zullen door socialisten en christen democraten in het komende decen nium aangevat moeten worden. Dit heeft premier Van Agt gisteravond gezegd op een CDA-bijeenkomst in Doorn. Als maatregelen in de sociale zekerheid noemde Van Agt de mogelijkheid de kop peling tussen de lonen in het bedrijfsleven en die bij de overheid (ambtenaren) los te laten, de afstand tussen de lonen en de hogere uitkeringen te vergroten, het losla ten van de koppeling tussen minimum loon en de laagste sociale uitkeringen en het geven van een basisuitkering in de so ciale wetgeving door de overheid waarna betrokkene de rest van zijn sociale zeker heid zelf moet verzekeren. „Begrijp mij goed, ik bepleit hier die stappen niet, ik signaleer mogelijheden", aldus de pre mier. De premier zei verder dat de maatregelen om de economie uit het slop te halen door socialisten en de christen-democraten ge nomen dienen te worden, daarbij pleitend voor een verdere samenwerking tuseen CDA en PvdA- Dit is volgens de premier nodig omdat het er in de komende jaren op aan komt voldoende solidariteit in de samenleving te mobiliseren om de vraag stukken op een menswaardige wijze aan te pakken. In zijn rede legde de premier er de na druk op dat het erg moeilijk zal worden de 300.000 banen die het kabinet middels het eigen banenplan in vier jaar wil scheppen te verwezenlijken. Hij zei dat deze last niet alleen op Den Uyl en Dales drukt maar „dat wij allen (het hele kabi net, red.) voor die opdracht staan". Van Agt noemde het banenplan dan ook „geen sociaal democratisch stokpaardje". itaatssecretaris tikt )en Haag op de vingers ÉN HAAG De gemeente Den Haag is te ver gegaan et het bewust openhouden van een kanaal van het ka- ültelevisienet voor piratenuitzendingen. Dit heeft aatssecretaris Van der Doef van Verkeer en Water aat geantwoord op vragen van de Kamerleden Wilbers Mertens (D'66). [olgens de staatssecretaris komt de Haagse handelwij- neer op medeplichtigheid aan, dan wel uitlokking m een misdrijf. Hij noemt de actie van Den Haag dan jok ontoelaatbaar. In elk geval, zo schrijft hij, wordt i onrechte de suggestie gewekt dat (bepaalde) illegale :endingen zouden worden toegestaan of tenminste •den gedoogd. Binnenkort komt er een doorgiftever- voor illegale uitzendingen. Ook wordt momenteel gegaan hoe het opsporings- en vervolgingsbeleid te- i etherpiraten kan worden verscherpt. DEN UYL MOET BAKZEIL HALEN (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fractie van de PvdA in de Twee de Kamer legt zich niet neer bij het kabinetsbe sluit vooralsnog geen ex tra aandeel te eisen van het geld dat Shell en Esso verdienen aan de gasver-' kopen. Dat extra bedrag zou bovenop de veertien miljard gulden moeten komen dat de oliecon cerns in de vorm van in vesteringen aan de vorige regering hebben toege zegd. Gisteren liet minister Terlouw (economische zaken) het kabi netsbesluit per brief aan de Kamer toekomen nadat hij sa men met premier Van Agt nog een gesprek heeft gevoerd met minister Den Uyl (sociale za ken en werkgelegenheid). Deze laatste moest daarin het onderspit delven. Den Uyl wilde evenals zijn fractie meer geld van Shell en Esso. Bij de PvdA ziet men echter nog steeds mogelijkheden, om drie tot vier miljard gulden extra van Shell en Esso los te krijgen. De andere regerings partijen D'66 en CDA willen die druk niet op de regering leggen. Uit de brief van Terlouw blijkt dat volgens de laatste bereke ningen Shell en Esso in de ja ren 1980-1985 totaal 14,9 mil jard gulden uit gasverkopen ontvangen. Dat is 0,5 miljard gulden minder dan tot nu toe geraamd. Tegelijk geeft de mi nister aan dat de door Shell en Esso toegezegde investeringen er niet voor 1985 zullen zijn.; Een deel van de investeringen zal na 1985 plaatsvinden. Namens het kabinet zegt Ter louw dan ook dat de regering af wil van de datum van 1985 en liever wil praten over een „voortschrijdende investe ringsinspanning". Pagina 9: „Veel zaken met Shell en Esso niet geregeld". Pagina 15: Vage papieren verstoren politieke dromen over gasgelden Shell en Esso EG gaat import uit Sovjet-Unie beperken BRUSSEL De Europese ge meenschap gaat de import van goederen uit de Sovjet-Unie beperken. Daarover zijn alle EG-lidstaten, behalve Grie kenland, het gisteren tijdens Europees overleg in Brussel eens geworden. De importbe perking is een vergeldings maatregel voor de Russische betrokkenheid bij de gebeurte nissen in Polen. De import uit de Sovjet-Unie zou met- 2.1 miljard gulden moeten worden beperkt. Produkten die onder de importbeperkingen vallen zijn kaviaar, machines, auto's, cosmetica, wodka en bont. Leden en sympathisanten van de organisatie van wer kende jongeren KWJ hebben gisteren de tuin van minister Van der Louw (CRM) in Rotterdam omgespit uit pro test tegen de manier waarop de bewindsman werkloze jongeren aan het werk wil zetten. Zij groeven kuilen, strooiden daarin wat zaadjes en gooiden de gaten dicht. Ze zetten een stropop neer die een standbeeld voor werk loze jongeren moest voorstel len. De 18-jarige zoon van Van der Louw, die alleen thuis was, vond het allemaal niet zo leuk en dreigde de bouvier los te laten. Hij had inmiddels ook de politie ge waarschuwd die 24 spitters aanhield. (Zie inzet). De mi nister zal geen aangifte doen van de vernielingen. DOORREGEREN MET PVDA „GEEN DIALOOG MET NICARAGUA" uinbrand in oordwijk ORDWIJK Een stuk irdwijks duingebied heeft ermiddag over een lengte 400 meter in brand ge in. Het gaat om een stuk de Zuidduinen achter de i den Berghstichting. De lanting van de duinen, ngras en struikjes ging r een oppervlakte van on eer 2500 vierkante meter 'lammen op. De brandweer ft het vuur in een kwartier lust. De oorzaak is vermoe- jk een nonchalant wegge- pen sigarettepeuk van een ier of autombilist. De dui- ,zijn momenteel erg droog brand kan makkelijk ont- n. Afgelopen zondag heeft al een kleine duinbrand ltsgevonden. De schade aan lantingen is aanzienlijk. WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het aan bod van de Mexicaanse presi dent Lopez Portillo om te be middelen in het confliuct tus sen de Verenigde Staten en Nicaragua van de hand gewe zen. Op Portillo's voorstellen voor een algemene vredesre geling voor Midden-Amerika is in Washington nog niet ge reageerd. Volgens het State Department kan alleen met Nicaragua worden gesproken, als dit land ophoudt met wapenleveranties aan' het verzet in EU Salvador. „De stroom wapens gaat ech ter onverminderd verder", al dus woordvoerder Fischer, die desgevraagd opnieuw niet kon vertellen om hoe grote hoe veelheden en wat voor soort wapens het gaat. In Washington werd gisteren verder bekendgemaakt, dat Amerikaanse spionageschepen het zeegebied tussen El Salva dor en Nicaragua voortdurend in de gaten houden. Aangeno men mag worden dat bewijzen worden gezocht voor de be schuldiging dat Nicaragua het verzet in El Salvador van wa pens voorziet. De Amerikaan se oorlogsbodems, voorzien van de meest verfijnde afluis ter- en spionageapparatuur, liggen net buiten de wateren van El Salvador, in de Stille Oceaan. Leids meisje weer terecht LEIDEN/VOORSCHOTEN Rita Buitenhuis, het 18-jarige zwak begaafde meisje dat sinds 11 februari zoek was, is weer. terecht. Na een groot aantal telefonische tips naar aanlei ding van een oproep van de politie in de krant van giste ren, is zij in een flat in Voor schoten aangetroffen. Voor zo ver de politie kon nagaan is zij geheel vrijwillig bij de alleen wonende man ingetrokken. Het zwak begaafde meisje zei dat zij geen zin meer had om in het tehuis „De Beukershof" te wonen. Mogelijk wordt zij in een ander tehuis geplaatst. RIJNSATERWOUDE Een ongeveer 35-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn is vanmorgen omstreeks half ze ven gewond geraakt bij een verkeersongeval. De man reed op de provinciale weg 7 tussen Leimuiden en Alphen in de richting Alphen. Door onbe kende oorzaak reed hij bij de Leidsevaart, afslag Rijnsater- woude tegen de middenberm van de weg op. Daardoor ver loor de man de macht over het stuur, raakte van de weg af en ontwortelde twee bomen voor dat hij tot stilstand kwam. De auto werd totaal vernield. Het slachtoffer is met onbekend letsel naar het Rijnoordzieken- huis in Alphen overgebracht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1