Gasprijs voor gezinnen niet verder omhoog België wacht in spanning op gevolgen van devaluatie y Man loopt door ruit station Zeshonderd kilo hasj gevonden in Oegstgeest Eerste kasaardbeien: 35 gulden per doosje «^waking „Staking GAK: uitstel betaling uitkeringen" Meubelfabriek Oistexwijk DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 23 februari 1982, 72e jaargang no. 22201 Uilgdve Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LI. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. m Vanavond „Toppop"in ouder wetse dubbele lengte op Ned. II om 19.05 uur. Om 21.20 uur „Babbelonië" met o.a. Frank Sanders van de musical „Ame rika". Op Ned. I om 22.10 uur het slot van de Molièreserie. Veel bewolking en mogelijk wat sneeuw. Minimumtempe ratuur omstreeks min 2, mid- dagtemperatuur omstreeks plus 3 graden. De komende dagen stijging van tempera tuur. Zon op: 07.38, onder 18.10; hoog water Schev.: 03.27, 15.29, laag w.: 11.40, 23.41. «apende man zaait biek in restaurant SFOORT Een 25-jarige uit Amersfoort heeft gisteren grote paniek gezorgd in een iurant in zijn woonplaats, door bezoekers enige tijd schot te houden met een kaliber Winchester-karabijn. gaf de man, die in totaal één Xt loste dat een sigarettenauto- raakte, zich zonder verzet laan de politie. Volgens de poli- >eft de man het wapen in delen f restaurant binnengevoerd en I tafel in elkaar gezet. Onder- At wordt hoe de man, die bij zijn jouding erg in de war was en indacht te hebben willen trek- Voor zijn eenzaamheid, aan het [en is kunnen komen. Diefstal uit Museum voor Volkenkunde LEIDEN Een Japans zwaard en een Hindoe-Ja vaans beeldje zijn gestolen uit een vitrine van het Rijksmu seum voor Volkenkunde. De waarde van de kunstvoor werpen bedraagt enkele dui zenden guldens. Gisteren werd bij de politie aangifte gedaan van de diefstal. Vermoedelijk is het zwaard (met een lengte van 65 centimeter) in decem ber en het beeldje in januari gestolen. LEIDEN Een 52-jarige man uit Lei derdorp is gisteren met snijwonden naar het AZL overgebracht, nadat hij in alle haast door een ruit was gewan deld. De man was hard op weg de bus te ha len. Hij liep in zijn gejaagdheid echter niet door de schuifdeuren, maar door de daarnaast gesitueerde ruit. Met snij wonden in het gelaat en een diepe beenwond werd hij naar het zieken huis overgebracht. Egyptische miljonairs ontdekt99 KAIRO De Egyptische fiscus heeft dezer dagen een bijzondere ontdekking gedaan. Bijna duizend mensen die volgens hun officiële opgaven minder dan tienduizend gulden per jaar verdienen, blijken in werkelijkheid vele ma len miljonair te zijn. Aldus meldde gisteren het week blad Al Achrar, de spreek buis van de liberale oppo sitie. De „arme miljonairs" hebben de afgelopen jaren bijna of geen belasting hoeven te betalen. Afvalhout moet zwembad verwarmen BRUSSEL De Belgische gemeente Blankenberge, die tal van manieren zoekt om de gemeentelijke uitgaven terug te dringen, heeft beslo ten om het snoeihout uit de gemeentelijke bossen en plantsoenen te gebruiken voor de verwarming van het zwembad. Het hout zal nu worden vermalen om tot compost te kunnen rijpen. De warmte die daarbij vrij komt wil men gebruiken voor de verwarming van het zwemwater. De compost gaat men gebruiken voor grond verbetering. OEGSTGEEST/ZOETERMEER Drie arrestanten en 600 kilo gele Libanon hasj heeft een gezamenlij ke actie van de gemeentepolitie Zoetermeer en de districtsrecher che van de rijkspolitie in Den Haag opgeleverd. De actie werd geleid door de Zoetermeerse hoofdinspec teur Rinus De arrestaties vonden gistermiddag bij een jachthaven in Oegstgeest plaats. Drie mannen, een 38-jarige uit Zoetermeer, een 33-jarige uit Leiden en een 34-jari- ge uit Voorschoten, werden aange houden op het moment dat zij de hasj uit een kampeerauto overhe velden in de personenauto van één van de verdachten. Op verschillen de plaatsen achter de bekleding van de kampeerauto was de 600 kilo hasj, waarvan de verkoop waarde op bijna drie miljoen gul den wordt geschat, ver Gebleken is dat de kampeerauto met zijn waar devolle lading vanuit Spanje Ne derland is binnengekomen. De re cherche zet nu het onderzoek voort. Het is nog niet bekend of in deze zaak meer arrestaties zullen volgen. H ind dailli dbo ir he arke 9t g 1 *adc jt hl ran af. Z e hoi zi n nel DEN HAAG De gasprijs voor gezinnen gaat op 1 juli niet omhoog. Minister Terlouw van economische zaken heeft definitief besloten de verho ging dit jaar te beperken tot de 8,3 c per kubieke meter (in clusief BTW) die al is doorge voerd. Terlouws voorganger Van Aardenne wilde een prijs verhoging van twaalf cent per kubieke meter dit jaar. Terlouw Het. zijn besluit maandag aan de vaste kamercommissie voor economische zaken weten. Hij ont kende dat er met zijn besluit een „gat" ontstaat in de overheidsfinan ciën, al heeft hij nog niet met zijn collega Van der Stee van financien gesproken. „Het is goed mogelijk dat Van der Stee de zaak anders ziet. Het is echter mijn bevoegdheid. Van der Stee kan deze teleurstelling er nog wel bij hebben". Onze krant heeft eerder berekend dat het niet laten doorgaan van een verdere gas- prijsverhoging dit jaar de overheid 880 miljoen gulden zou kosten. Het besluit van Terlouw werd on dersteund door een motie van het PvdA-kamerlid Epema-Brugman. Ook D'66 en de kleine, linkse par tijen toonden zich tegen een verdere prijsverhoging van gas dit jaar. Bij het CDA liet men weten geen moei te met het besluit van Terlouw te hebben als de nu gedaalde olieprij zen niet opnieuw gaan stijgen. Overigens liet Terlouw de kamer opnieuw weten dat de regering niets zal doen voor gezinnen die in problemen komen door stijgende energieprijzen, zowel voor gas als voor huisbrandolie in die gebieden waar men geen gasaansluiting heeft. Gasprijs tuinders in 3 etappes omhoog DEN HAAG Tussen de Gasunie en het Landbouwschap is gisteren overeenstemming bereikt over optrekking van de gasprijs voor tuin ders met elf cent tot het niveau van de prijs voor de industrie: 41 c. Hiermee komt het Landbouwschap tegemoet aan de wens van de Euro pese landbouwministers die vorige week gesteld heeft dat op die datum het verschil moet zijn weggewerkt. De prijs gaat in drie etappes om hoog: per 1 april 3,5 c, op 1 oktober nog eens en op 1 april 1983 voor de laatste keer. De Nederlandse tuinbouwraad beraadt zich nog over het akkoord. GELDERMALSEN Op de fruitveiling in Geldermalsen zijn gisteren de eerste kasaardbeien van het seizoen 1982 geveild. Een handelaar uit Opijnen was bereid per doosje een bedrag van 35,80 gulden neer te leggen. De aarbeien werden aangevoerd door kweker Roberti uit Tuil. Vorig jaar, op 16 februari, kwam Roberti eveneens als eerste met kasaardbeien op de veiling. Terug van vakantie: woning gekraakt LEIDEN Een 76-jarige man, die in het weekeinde te rug kwam van een ruim an derhalve maand durende va kantie in Spanje, trof zijn wo ning bewoond aan, terwijl de inboedel was verdwenen. De man woont in een wissel- woning in de Bonairestraat. Zijn eigenlijke woning (aan de overkant) wordt momenteel gerenoveerd. Toen de man za terdag zijn woning weer be trad, trof hij er een 21-jarige jongen en een 18-jarig meisje aan. Het tweetal had de wo ning halverwege januari ge kraakt. Het enige, dat de man van zijn inboedel terug vond, waren een vloerkleedje en een lamp aan het plafond. Het meisje en de jongen verklaar den, dat de woning reeds leeg was, toen zij tot 'de kraak' overgingen. De recherche stelt een onderzoek in. De gedu peerde bejaarde heeft de kra kers tot woensdag de tijd gege ven de woning te verlaten. (Van onze correspondent) BRUSSEL België was gister avond nog niet bekomen van de schrik van de devaluatie van de franc. De leider van de machti ge socialistische vakbond, George Debunne, verklaarde in een reactie op de devaluatie dat hij zich „bedot" voelt door de regering-Martens, met wie hij pas vorige week (overigens mis lukte) onderhandelingen had gevoerd over een nationale loonsinlevering. De socialisti sche politieke oppositiepartijen in zowel Vlaanderen als Wallo nië benadrukken dat nu grote groepen van bescheiden inko mens zeer snel verarmen. De devaluatie duwt de inflatie waarschijnlijk vier procent om hoog. Tegelijk is er een reële koopkrachtdaling opgelegd met gemiddeld drie procent en bo vendien eist de regering van tienduizenden werknemers in verliesgevende bedrijven nog een extra inlevering van vijf tot tien procent in ruil voor over- heidskapitaal. Velen zijn dan ook beducht voor hevige sociale confrontaties, zeker wanneer het ecor.omisch herstelbeleid niet snel vruchten afwerpt. Vooral in de Waalse staalindus trie waar nog steeds niet is be slist over inkrimping en loonin levering is sprake van een ex plosieve situatie. De kans op straatgeweld is extra groot om dat de maatschappelijke span ningen zich nauwelijks meer kunnen ontladen in. het parle ment sinds de volksvertegen woordiging zichzelf voor de duur van 1982 heeft uitgescha keld op sociaal-economisch gebied althans en de regering „volmacht" heeft gegeven om alle gewenste anti-crisismaatre gelen te treffen. Pagina 10: vervolg krant ontvangen? Bel tussen en 19.00 uur nummer 071- 8 en uw krant wordt dezelfde KJ nabezorgd. iolitie voelt niets voor een reiding van de bevoegdhe- van de beveiligingsdien- hebben nu geen opspo- I isbevoegdheid... mogen alleen de politie als ze iets verdachts Geen smartegeld voor gehandicapte LONDEN Mary McKay, een 6-jarig meisje dat zowel geestelijk als lichamelijk ern stig gehandicapt werd geboren nadat haar moeder mazelen had opgelopen tijdens de zwangerschap, heeft in hoger beroep de rechtzaak tegen de arts die haar ter wereld heeft laten komen verloren. Haar oom, die haar zaken be hartigt, stelde dat de dokter de moeder een abortus had moe ten adviseren en vroeg nu smartegeld. Het hof wees de eis af omdat doktoren op grond van de Abortuswet van 1967 weliswaar tot abortus mochten besluiten op medi sche indicatie, maar daar niet toe 'verplicht waren. Was ze gezond geweest, dan zou ze de arts dankbaar- zijn geweest, al dus het hof, dat verder vond dat moeilijk is vast te stellen laat staan in geld uit te drukken of de kwaliteit van haar leven zodanig is dat ze dood beter af zou zijn ge weest. DEN HAAG De staking van de Ziektewet-afdelin gen van het GAK-kantoor in Den Haag kan voor veel uitkeringtrekkers problemen opleveren. Betaling van ziekengeld kan worden 'uitgesteld als de staking langer dan enkele dagen duurt. Dit heeft IJ.M. IJpma, direc teur van het Haagse Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) vanmorgen verklaard. Volgens een woordvoerder van de Dienstenbond FNV gaat de sta king de hele week duren. Vandaag is het de tweede dag dat vijftig mensen bij het GAK uit onvrede over het uitblijven van een salaristoeslag van ze ven procent het werk neergelegd. Het arbeidsconflict, dat al langer dan een jaar sleept, is uitgelopen in een staking, toen bleek dat de directie niet inging op de wensen van ziekengel dambtenaren. IJpma: „Er is van alle kanten bekeken of de functie niet kon worden uitgebouwd. Wel, dat gaat niet, dus dan houdt het op". De Ondernemingsraad had de directie een ultimatum ge steld. Gistermiddag om twee uur liep dat af waarna de sta king begon. In Leeuwarden legde het merendeel van de GAK-mensen eveneens het werk neer. Vermoedelijk zullen meer GAK-kantoren het voorbeeld van Den Haag en Leeu warden volgen. ADVERTENTIE. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 5-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraal 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdensebaan 65, tel. 04242-19012. 's-Werelds langste vrouw overleden Het zeventienjarige Chine se meisje Zeng Jin-Lian, die met twee meter en 47 centimeter als de langste vrouw ter wereld te boek stond, is vorige week aan suikerziekte overleden, zo heeft de Chinese krant Avondnieuws gemeld. Het meisje dat klaarblijkelijk nog groeide op het ogen blik van haar dood, was twee meter en 41 centime ter lang in maart vorig jaar, toen voor het eerst werd bericht dat zij aan een ziekte leed. Honderden banen door plan van provincie DEN HAAG De pro vincie Zuid-Holland heeft gisteren een plan gelan ceerd dat enkele honder den van de in totaal 100.000 werklozen in deze provincie aaiTwerk moet helpen. In het plan trekt de provincie zo'n 7,5 mil- joen'"*gulden uit voor de rtthlisering van de ar beidsplaatsen. Met allerlei voordeeltjes die ontstaan door rijks- en gemeente- bijdragen aan de te begin nen projecten denkt de provincie in totaal circa 40 miljoen gulden aan het plan te kunnen besteden. Enkele van de projecten die voor steun van het provin ciaal banenplan in aanmer king komen zijn het zoge naamde,, job-creation-sy- steem" in Den Haag, de ont sluiting van het industrieter rein Zoetermeer-Zuid, de aanleg van een loswal in het Leidse industrieterrein De Waard en omleidingswegen rond de stadskern van Lisse. Gedeputeerde Staten ver wachten pas rond april defi nitief uitsluitsel te kunnen geven over steun aan deie projecten. Pagina 5: Banenplan nog dit jaar van start. RUSSISCHE GENERAAL IN AFGHANISTAN GESNEUVELD NEW DELHI Een Russische luitenant-generaal, P.I. Shkid- chenko, is vorige maand om het leven gekomen toen zijn heli kopter in het oosten van Afghanistan door raketvuur is neerge schoten, aldus hebben westerse diplomaten in de hoofdstad Ka boel meegedeeld. Met de generaal zijn ook drie andere Russische officieren en een Afghaan, die zich in het toestel bevonden, ge sneuveld. Salvadoraanse verzetsleider Ungo wil praten met junta HILVERSUM SAN SALVADOR Dr. Guillermo Ungo, een van de leiders van het verzet in El Salvador, is bereid om zonder voorwaarden vooraf met de junta van president Duarte te onderhandelen over het beëindigen van de bloedi ge burgeroorlog in het Middenamerikaanse land. Ungo zei dit gisteren in een interview met de VAR A-televisie. Volgens Ungo zijn onderhandelingen ook voor de junta van belang, nu het verzet steeds meer greep op het land krijgt en het gevaar van een Amerikaanse interventie gloeit. Om tot een oplossing te komen zouden de onderhandelingen moeten worden bijgewoond door internationale waarnemers en de Verenigde Staten. De medewerking van Washington is vol gens Ungo onontbeerlijk voor een oplossing van het conflict Ook de aartsbisschop van San Salvador mgr. Arturo Rivera y Damas heeft zijn bemiddeling aangeboden. Intussen heeft Cuba's president Fidel Castro zijn steun gege ven aan het vredesplan voor Midden-Ame'rika van de Mexi caanse president Loj>ez Portillo. Dat is in zoverre opmerke lijk, omdat in Portillo's plan zowel van de Verenigde Staten als van Cuba concessies worden gevraagd. De Amerikaanse regering heeft nog niet op het plan gereageerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1