Van der Duim meest allround Elektronisch cog valt uit en oete voor an Helden kddraaiers rgallen haatsdag frontaal HYS'80 sterker WK Assen financieel een succes EN Enkele honde raaiers hebben het Dopinggebruik en kwaliteit van onderzoek ter discussie De commissie die zich namens de KNVB heeft gebogen over dopingge bruik in de voetbalwe reld heeft geadviseerd niet tot een permanente controle over te gaan omdat het vastgestelde gebruik slechts één pro cent bedraagt. Op zich lijkt dat niet veel, maar vertaald in (sprekender) cijfers betekent dat wel zeven gedrogeerde profs en ruim driedui zend amateurs. En te genover zeven 'gestimu leerde' voetballers staat een veelvoud dat aan ri sico's bloot staat. Maar de commissie 'do ping geduide middelen' acht desondanks een voortdurende controle overbodig, hetgeen niet alleen de gebruikers tot tevredenheid zal stem men maar tevens de bond zelf. Want elk on derzocht flesje urine kost 250 gulden en een gestructureerd apparaat zou al gauw enige ton nen per jaar gaan kos ten. En het noodlijdende betaalde voetbal kan zich een dergelijke uit gavenpost eigenlijk niet veroorloven. Zo spelen economische factoren een wel zeer belangrijke rol om een in principe kwalijke zaak niet aan te pakken. Na de in de laatste tien jaar in de publiciteit ge komen gevallen van (verondersteld) doping gebruik is het resultaat van de studiecommissie zacht gezegd opmerke lijk te noemen. Insiders veronderstellen dan ook dat het werkelijke ge bruik aanzienlijk hoger ligt dan nu uit het on derzoek naar voren is gekomen. Bovendien wekt het enige be vreemding dat de com missie tot zijn aanbeve ling komt terwijl er ge bruik van verboden sti mulerende middelen is vastgesteld. Dat op zich zou eigenlijk voldoende reden moeten zijn om die permanente controle wel degelijk van de grond te tillen. Overigens staat de be slissing van de KNVB om niet tot de instelling van eén controle-appa raat over te gaan niet op zich. Ook in andere Eu ropese landen (Enge land, Italië), werd het probleem min of meer ambitieus aangevat, maar na korte tijd terzij de geschoven. Waarmee ons land in ieder geval niet positief opvalt. En waarmee de voetbalwe reld zich tevens sterk onderscheidt van een evenzeer professionele tak van sport als wiel rennen. Daar wordt wel degelijk strict de hand gehouden aan controles, met soms uitwassen waarbij inderdaad on schuldige neusdruppels leiden tot sancties. De voetbalwereld zou zich in ieder geval wel mogen spiegelen aan de wielrennerij. Hoewel daar overigens weer an dere zaken zijn die deze sport in een kwaad dag licht stellen. Maar dat terzijde. Ook^in de voet ballerij komen, kijk maar naar landen als Duitsland, lta(ië en Bel gië, dubieuze praktijken voor als omkoping e.d. Een onderzoek daarnaar is in ons land nog nooit goed verricht. En het is toch nauwelijks voor stelbaar dat Nederland wat dat betreft roomser is dan de Paus. Het zou hooguit iets kunnen zeg gen over de kwaliteit van de onderzoeken. DEN HAAG Het Is een dui delijke zaak dat HYS'80 dit sei zoen te laat goed is gaan draaien. Toen René Laarman en Rick van Gog de Haagse ploeg kwamen versterken was men al zo goed als uitgescha keld voor de play-offs. Zater dagavond speelde HYS'80 in Heerenveen vriendschappelijk tegen landskampioen Feenstra Flyers en won met 6-3. ASSEN De 76e editie van het toernooi om het wereld kampioenschap schaatsen voor allrounders is voor de 100-jarige KNSB in tweeërlei opzicht een succes geworden: financieel en sportief. In totaal passeerden 56.000 fans de poorten van de ijsbaan Dren the in Assen, die ruim acht ton in het laatje brachten. Hiervan gaat 2,5 ton aan kosten af. De jubilerende bond ontvangt van de rest bijna de helft (twee ton). De begröting van het wereldkampioenschap be droeg 130.000 gulden. Een voordelig saldo dus vén 70.000 gulden. Het WK-sprint in Alkmaar speelde quitte maar het EK-dames in Hee renveen daarentegen kende een flink tekort. Penningmees ter Mooy, de .grote animator van dit toernooi in Assen: ,,lk kan echter reeds nu zeggen dat ik op de jaarvergadering van de bond niet met een te kort zit. Dat zegt genoeg". MAANDAG 22 FEBRUARI 1982 ASSEN Bij de start van de derde rit op de 10.000 meter tus sen de Europese kampioen, de Zweed Tomas Gustafsson en de Rus Dimitri Botsjkarev'viel plotseling het elektronisch oog uit en verscheen op het scorebord heel minzaam de zin: „succes". Botsjkarev kreeg door dat woord kennelijk zoveel moéd dat hij een serieuze aanval ging ondernemen op de toppositie van Hit- bert van der Duim, in feite door het 31.000-koppige publiek reeds beschouwd en bejubeld als de nieuwe wereldkampioen. Na drie ronden begreep de massa echter dat er iets stond te gebeuren, nadat de tijden bekend werden gemaakt. De eerst dolle tribunes verstilden en onder doodse stilte reden de twee matadoren op de lange afstand hun steeds snellere ronden. Na zevenduizend meter had de Rus een gat van bijna twaalf secon den geslagen met Van der Duim. Hij moest echter negentien goed maken om Van der Duim Van de topplaats te verdringen. Zelfs voor deze oersterke Botsjkarev bleek deze opgave te veel en met het teruglopen van diens voorsprong werden de tribu nes weer rumoeriger. Joen Botsjkarev zijn race had beëindigd brak een stormachtig gejubel los. Botsjkarev dankte met beide handen wuivend naar het publiek, hoewel ook hij wist dat het niet gelukt was. Na een vergadering van het organisatiecomité werd daarop be sloten alle tijden op de tien kilometer te herleiden tot hand-tij- den, hetgeen geen wijziging bracht in de eindstand, maar wel in de puntenscore. EN Hans van Helden, de Nederlandse Fransman, kon J 5000 meter ternauwernood zijn emoties de baas. De ava- Jan het opgetogerSlpubliek moest hij even verwerken. Met Ï19.31 bleef hij slechts twee seconden achter op het Neder- |e idool Hilbert van der Duim. Hij liet de twsee.andere Ne- jndse coryfeeën, Frits Schalij (7.22.12) en Iep Kramer (42), duidelijk achter zich. Evenals tijdens de Europese ti- lijd in Oslo leverde Van Helden een opvallende prestatie, leb geen enkel revanchegevoel. Ik ben in een goede vorm Lt komt door mijn totaal nieuwe voorbereiding. Daar pluk de vruchten van", verklaarde hij. „Bovendien is dit erg p| voor de voorbereiding van het schaatsen in Frankrijk en an dan weer van invloed zijn op de schaatssport in het Él leen". van Helden is voorlopig nog niet van plan zijn „hobby", H hij dat nog steeds uitdrukt, vaarwel te zeggen, p jn imponerende race in zijn glorietijd reed hij de 5000 Hl eens in 7.06.40, maar dat was vijf jaar geleden ont- fp te Van Helden snel uit zijn roes. De politie van Assen Hl te hem er op attent dat hij nog een aantal boeten moest in ter waarde van 250 gulden. De vertegenwoordiger van anse schaatsbond sprong voor Van Helden in de bres en zich garant voor dat bedrag, waardoor Van Helden ook tweede dag van het toernooi aan de start kon komen. jlf Sibrandy Immingmaker - Rolf Sibrandy heeft [het afgelopen weekeinde [opt als een ware stem- jmaker. De reserve van de ferlandse schaatsploeg J voor het begin van de Strijd langs de overvolle |nes en zorgde voor een tintende sfeer onder het erlandse legioen. Gisteren mij zelfs een feestneus ge il van een carnavalvierder. sen ware dirigent begè- de Amsterdammer, die [en" beleefde alsof hij zelf Édkampioen was gewor- jde zangkoren op de tri-* Als een volleerd enter- zweepte hij de toe- wers op. Maar ook zijn [genoten konden rekenen steun van hun Amster- pe reserve. Als wielersoig- Igaf hij de Nederlanders Itrainingsjacks aan na af- avan de ritten. Hij praatte joed in en feliciteerde ze hun prestaties. Ook Henk Boer liet zich niet Ituigd. Hij genoot zicht- Ivan de 1500 meter van (I Hilbert van der Duim als Schalij. Naar het publiek Jcte hij het v-teken van lorie". Na de 10.000 mer [naakte hij zelfs een ere- De kleine man uit [dam was door het dolle „Zijn" van der Duim [[wereldkampioen gewor- ien Boer wilde terecht |de vreugde delen. schaatsfestijn bijna tot Irama gemaakt. Ondanks verzoeken weigerden zij te verlaten, waardoor, in geweldige happening loeten worden, voor de luizenden een ware kwel- ierd. De ceremonie-pro- jlaire van de 10.000 meter irdde al en de drie win- konden er maar ternau- id in slagen aan de op- mde massa te ontko- Chaotische tonelen len zich echter af voor de huldiging van de idkampioen kon plaats- Drie kwartier hielden [der Duim, Botsjkarev en •Larssen zich verscholen catacomben van het sta voordat zij de medailles omgehangen. Maar van der Duim voelde er deze omstandigheden vóór de traditionelè ere- i in de arreslee te maken, ging nu leeg rond. Hil- verdween weer onder de Maar de echte jtsfans, die reeds vanaf gens tien uur op de tri- hadden gezeten om' dit int weer eens te kunnen 'en, weigerden te vertrek- bleven roepen om Hil- Die tenslotte bezweek en snelvallende duisternis nog stormachtig toege- de huldiging in een feër- sfeer onderging. Op de les had men de pro- labladen aangestoken, in een sprookjesachtige opleverde. Daarna in de raddraaiers alles maar enigszins wilde in aan en richtten nog schade aan. |t bekend was geworden, nilbert van der Duim de wereldkampioen was, fe het publiek in Assen op drift. In de ijshal, vele stands met drank Isel was voorzien heer nel de chaos. De restau- ider, die zestig man ineel had ingezet, besloot zaak te sluiten. Niemand leer te houden, de tén- n de ijshal werden ver en een aantal mensen gewond. Net voordat een het wereldkampioen van Van der Duyim wil- ian vieren met een slok en hap, liep alles mis. die vergelijkbaar was met die Ard en Keessie" kreeg schaatsland Nederland zijn wereldkampioen. En een te rechte kampioen. Niet zoals in 1980, toen hij in Heerenveen voor het eerst de wereldtitel greep, kon men zijn prestatie relativeren omdat het lot en ASSEN De missie is uiteindelijk geslaagd. Hilbert van der Duim is het afgelopen weekeinde in het uitver kochte ijsstadion Drenthe te Assen wereldkampioen geworden. Het betekende voor de Fries een bekroning van het seizoen 1981/82. Waar een ontketende Tomas Gustafsson de Nederlanderv drie weken geleden nog van de Europese titel afhield, kon zelfs de imponeren de Sowjet-rijder Dimitri Botsjkarev Van der Duim voor 31.000 buiten zinnen geraakte toeschouwers niet meer verrassen. De Nederlandse kampioen toonde in Assen aan, het meest allround te zijn van de favorieten. En het was des te opmerkelijker, dat Van der Duim op zijn zwakste afstand, de 1500 meter, de basis legde voor zijn triomf. Hij won die afstand, terwijl juist in zijn rijtje toptijden de 1500 meter misstaat. De taktiek, die coach Henk Boer toepaste op Van der Duim na zijn valreeks in Inzeil eind december, heeft een be langrijke rol gespeeld in de verbetering van de 24-jarige Heerenvener op de sleutelaf stand van het allroundtoer- nooi. Boer vertelde Van der Duim, dat hij veel sneller moest openen en dat hij maar moest zien waar hij uitkwam. In Strömsund, tijdens de inter landwedstrijden tegen Zweden een maand geleden, boekte Van der Duim met die taktiek ineens vooruitgang. Los van het feit dat zijn laatste ronde niet de scherpte had van Da- vos, kwam hij in Strömsund tot een persoorrijjk record van 1.58,42. In Oslo was zijn pro gressie op zijn „probleemaf stand" nog onvoldoende om een slechte vijf kilometer te compenseren, maar in Assen was zijn winst op de 1500 me ter uiteindelijk van doorslag gevende betekenis voor het wereldkampioenschap. In de aanloop tot zijn triomf heeft Van der Duim veel pro blemen gekend. Het begon ei genlijk vorig seizoen. Insiders waren heter roerend over eens, dat Van der Duim in 1981 zowel in Deventer bij het EK als in Oslo tijdens het WK, verreweg de sterkste schaat ser was. Op de meest vreem de manieren kon hij echter niet aan het verwachtingspa troon voldoen. Een val in De venter en een rondje te weinig met val in Oslo maakten hem kansloos voor de titels, die toen gretig door de Noor Amund Sjöbrend werden bin nengehaald. Overmaat Tot overmaat van ramp werd de nuchtere Fries drie weken geleden bij het Epropees kam pioenschap in Oslo verrast door de in topvorm verkeren de Gustafsson en het nieuwe Noorse talent Rolf Falk-Lars- sen. Bovendien had hij in Oslo te kampen met ziekte, het geen hem opbrak op de 5000 meter. „Assen" betekende de laatste kans voor Van der Duim, en met hem voor het trainersduo Kloosterboer- /Boer, om het seizoen te red den. In het vakantie-oord de Hunzebergen te Exloo, waar de ploeg in de week voor As sen was ondergebracht, dreig de opnieuw een mysterieuze zaak hem op te breken. „Ik had steeds een pijnlijke uit straling in mijn linkerbeen. Ik wist niet waar het vandaan kwam en het maakte mij bij zonder nerveus. De fysiothera peut heeft het behandeld en na zaterdag had ik er plotse ling geèn last meer van. Ik heb vrijdagnacht echter wel slecht geslapen", deelde Van der Duim mee. Onzeker veus wil maken. In onze ploeg gebeurt dat tenminste niet". Woorden van een man, die eindelijk onder vrijwel gelijke omstandigheden voor ieder een, nadrukkelijk aantoonde de sterkste te zijn. Al was het opmerkelijk, dat de concur rentie die keer niet van de verwachte zijde kwam. Waar drie weken geleden Gustafs son en Falk-Larssen de Ne derlander naar het tweede plan verwezen, was nu Dimitri Botsjkarev uit de Sowjet-ünie Van der Duims belangrijkste tegenstrever. De 22-jarige stu dent bosbouw uit Leningrad, die overigens vorig jaar met de vierde plaats bij het WR al had aangetoond over de nodi ge schaatscapaciteiten te be schikken, ontpopte zich na de vijf kilometer als een nieuwe ster aan het schéatsfirma- ment. Op zich maakte dat ge geven de titelstrijd in Assen alleen maar interessanter. Botsjkarev redde f\et uiteinde lijk niet, maar de wijze waarop hij op de tien kilometer alsnog de titel trachtte te grijpen dwong respect af. Vermogen Ook bij Van der Duim, die zich in de eerste rit slechts gericht had op zijn directe tegenstan der Falk-Larssen. De Noor bleek evenwel het vermogen niet meer te bezitten Van der Duim te bedreigen. Van der Duim waande zich op dat mo ment zo goed als zeker van de titel. Bij het horen van de ron detijden, die Botsjkarev in het derde paar op de klokken bracht, kon Van der Duim de spanning niet meer verdragen. Hij liet de ijsbaan voor wat die was en ging met vriend Falk- Larssen het bos in. Toen hij daar nog de stem van de om- roepster hoorde, liep hij nog verder weg. Dat was op het moment, dat Botsjkarev al acht seconden had goedge maakt op de tijd van de Ne derlandse kampioen. Van der Duim: „Ik had het niet meer. Ik dacht: nu zal mij toch niet weer hetzelfde overkomen als in Oslo. Falk-Larssen praatte mij moed in. Maar ik was pas gerust gesteld, toen ik hoorde, dat hij het niet had gered". Botsjkarev bleef uiteindelijk zo'n acht seconden van het wereldkampioenschap verwij derd. Het was voor Van der Duim gelukt. In een ambiance, Er was nog een onzekere fac tor in het hele gebeu/en. Van der Duim veroorzaakte zowel op de 500 als op de 1500 me ter het maximaal toelaatbare aantal van twee valse starts. In beide gevallen reed hij te gen een Noorse concurrent. Geruchten als zou er van Noorse zijde opzet in het spel zijn, ontzenuwde de blije Fries. „Ik geloof niet dat een schaatser opzettelijk een te genstander bij de start ner- De val van Yep Kramer op de 500 meter, waardoor hij. al vroegtijdig kansloos is voor een klassering bij de beste twin tig. het weer hem gunstig gezind waren. In Assen waren de om standigheden eerder tegen hem gekeerd. Hij moest op de tweede dag steeds een tijd neerzetten, waar de concur rentie zich op kon richten. Het feit dat hij onder vrijwel gelijke omstandigheden de sterkste was, gaf hem een uiterst vol daan gevoel. Contrast In schril contrast met de pres tatie van Van der Duim stond het optreden van zijn provin- ciegenoot Yep Kramer. Een val op de 500 meter maakte hem op slag kansloos voor een redelijke klassering en bovendien mislukte daardoor de poging een vierde startbe wijs voor het volgende WK te bewerkstelligen. Op de ove rige afstanden was Kramer niet overtuigend. Frits Schalij bevestigde zijn progressie, ondanks het feit dat hij zich van tevoren niet honderd pro cent voelde. Na drie afstanden nam hij zelfs de tweede plaats in, maar op de tien kilometer moest hij te veel terrein prijs geven om in elk geval de bronzen medaille te bemachti gen. Het wereldkampioen schap van „Hilbert" vergoed de echter alles. De voornaam ste buit was binnen en daar had alles het hele seizoen om gedraaid. Frits Schalij, die brons op de 500 en zilver op de 1500 me-1 ter veroverde, greep dus net naast een plak in het eindklas sement met zijn vierde plaats. Waarmee hij echter wel de doorbraak naar de top be vocht, in het derde toernooi om de wereldtitel waaraan hij meedeed. Vorig jaar eindigde de Weespenaar als achtste, een beduidende progressie dus. „Op de tien kilometer was ik op een schema van 15.14 weggestuurd. Het was de bedoeling bij Falk-Larssen te blijven. Ik heb het gepro beerd, maar in de slotronden moest ik toch te veel terrein prijs geven. Botsjkarev had daarna, evenals op de vijf ki lometer, gewoon geluk, want op de momenten dat hij reed was de wind veel minder". Ovér zijn 1500 meter: „Je weet dat Bouchér als pure sprinter erg hard weggaat. Daar moet je proberen niet te veel achterstand te krijgen. Dat is me redelijk gelukt. In de laatste ronde kon ik toen goed naar hem toespringen". Jubileum Schalij bleef wat wazig over de jubileumwedstrijden het aanstaande weekeinde in Den Haag. „We hebben geen uit nodiging van de KNSB ervoor ontvangen. Wel gehoord dat er wedstrijden zijn, dus dan zullen we wel moeten rijden. Maar officieel weten we van niets". Iets wat door Hein Langen, lid van het dagelijks bestuur van de KNSB werd bestreden. „Natuurlijk weten de leden van de kernploegen en hun coaches dat er jubi leumwedstrijden zijn. Dat spreekt toch vanzelf", zei een tamelijk geïrriteerde Langen. Hij betreurde het dat de Zwe den (nationale kampioen schappen), Russen en Oost duitsers (Spartakiade) niet konden komen. De Noren ko men wel met uitzondering van Falk-Larssen. „Jammer na tuurlijk dat de jeugdploeg niet kan deelnemen, maar de wereldkampioenschappen preveleren voor hen natuur lijk". Wereldkampioen Hilbert van der Duim maakt zijn ereronde op de speciale slee voor het enthousiaste publiek in Assen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9