r? Maya gaat bijna ten gronde aan sekte- gekte Pien de Jong samen met Henk Elsink Draadloos contact tussen Belgen en Nederlanders via Radio Delta Televisie dinsdag radio vanavond radio dinsdag gekleurd gezien televisie vanavond0'" RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT EI MAANDAG 22 FEBRUARI 1982 PAG! Twee, drie jaar besteed de NOS-tv voorberei dende zorg aan de aan maak van de tv-film „Maya", die tegelijk dramatisch en docu mentair (woensdag 3 maart Ned. I 20.00 uur) de kijker meevoert langs de persoonlijke verwording van sekte- aanhangers. Met name van een jonge vrouw, een onderwijzeres, die uit haar werk en haar huwelijk stapt om blin delings een charismati sche leider te volgen, een soort sekte-gekte. In diezelfde periode schreef de socioloog Paul Schnabel voor de Rotterdamse Eras mus-universiteit zijn proef schrift „Tussen stigma en charisma" over sekte-bewe gingen, waarin hij vaststel de. dat „de nieuwe religiese bewegingen althans in ons land hun aantrekkings kracht op jongeren hebben verloren en niet als een ge vaar voor de geestelijke volksgezondheid kunnen worden beschouwd". Men kan deze wetenschap pelijke bewering los van ge noemde tv-documentaire la ten staan, maar met die kennis kijk je toch met een Dochter Maya (Cristel Braak) samen met ma (Willeke van Ammelrooy) op een feest. In het midden Jan Venema, drama turgisch adviseur van NOS-tv. ander oog naar „Maya" dan het geval geweest zou zijn als de promoverende socio loog tot andere bevindingen zou zijn gekomen. Hij voegt aan zijn studie overigens nog de opmerking toe, dat sommige reacties op het sekte-verschijnsel zijn te be schouwen als ongezond voor de geest. Daar kunnen de makers van de Maya-film, regisseur Emanuel Boeck en scenarist Paul Koeck, zich niet hele maal aan onttrekken, te meer waar er lang gedubt is over de inslag, die aan deze film moest worden gegeven. Niet alleen worden er tame lijk realistische séances ge toond, die in de sfeer van de intimiteit liggen, maar bovendien doet aan het slot een zelfverbranding op de Dam nog^l gruwelijk aan. ook al gaat dit gepaard met de bevrijdende vlucht uit dit drama van de vrouw Jessica als de persoon die het vervreemdende verhaal draagt. In de rol van Jessica staat Cristel Braak, die als sekte meisje de naam „Maya" krijgt toebedeeld, hetgeen zoveel als licht betekent. Zij onderhoudt een redelijke relatie met haar moeder, die wordt neergezet door Wille ke van Ammelrooy. Die is als filmende vrouw echter drukker met eigen bezighe den dan met zorg voor haar dochter, die weliswaar vol wassen zich nogal oneven wichtig door het leven be weegt. Zij laat zich inpal men door sekteleider Yoga- nanda (Johan Leysen) en zich voor het karretje van zijn gedrevenheid spannen. In hun rollen hebben zij zich laten leiden door de in zichten van de regie, die uit op méér dan een boeiend verhaal ook de zaak van het sektewezen wilde doorlich ten. Hierop werd eerder enig licht geworpen door Sipke van der Land van de NCRV en later ook Frits Bom. Die zagen deze zaken nogal somber in, somberder dan uit genoemd proef schrift nu naar voren is ge komen. Persoonlijk Mede als gevolg van deze studie lijkt dit filmverhaal wat achterhaald en over trokken, hetgeen niet weg neemt, dat deze film wel blijft staan als het persoon lijke drama van een jonge vrouw. Een karakteristiek, die nog wordt versterkt door ingrepen in de monta ge van deze film. Op span nende momenten gaat de regie met de beelden op de loop, draait deze rond als in een stroomversnelling. Er ontstaan dan kolkingen van beelden, hysterische extases in heel en halfnaakte toe standen, hongerstaking en slangenbezwering, alsook het aanhangen van een gro te leider, de onzichtbare Ba- badji, buitenissigheden die aangeven hoezeer mensen door dergelijke sektebele ving aangegrepen en neer gehaald kunnen worden tot geestelijke verdrinking er op volgt. Het getroubleerde koppie van Cristel Braak spreekt in dit verband boekdelen. Neemt niet weg, dat ditzelf de procédé van beeldver werking ook wordt toege past om enige humor uit deze geschiedenis te puren. Zoals wanneer Jessica, Maya dus, haar Yoga-oefe- ningen doet en in een om gekeerde lotushouding te gen de muur vertoeft. Haar moeder komt dan onderste boven binnen. Voor beken den binnen de omroepwe reld komt daar nog bij, dat er in deze film ook NOS-fi- guren in bijrollen figureren, zoals bijv. drama-adviseur. Jan Venema, die precies weet- wat hij wel en wat niet voor de camera kan doen en toch nergens een echte acteur wordt. Een film die door de in ge noemde studie vastgelegde feiten lijkt achterhaald, maar nochtans belangwek kend handelt over dingen als beïnvloeding en vervor ming van gedrag, zaken die blijvende correctie van het verstand behoeven. TON OLIEMULLER Een sinds 1946 bestaand idee, nl. een Nederland stalige radiozender in een Belgisch-Neder landse programmering, zal zoals de zaken er thans voorstaan over een jaar in de lucht zijn. Onder de benaming „Radio Delta" komt er dan om te beginnen da gelijks een drie en een half uur durend pro gramma, 's avonds van half acht tot elf uur, met niéuws, commen taar, cultuur en muziek. Twee volken nader tot elkaar. We schreven daar al over. Het mag verbazen, dat die zen der niet al lang bestaat. Bij alle mentale proble men en verschillen tus sen de zuidelijke en de noordelijke volksaard, kan het feit niet uitge wist worden, dat we de zelfde taal spreken. Schrijvers en kunste naars aan beide zijden van de grens hebben el kaar altijd al opgezocht, de directe persoonlijke ontmoeting, maar waar om niet ook draadloos contact tussen veel bre dere bevolkingslagen? Het cultureel verdrag tus sen beide landen bestaat al langer. Op grond daarvan hebben voortdurend uitwis selingen plaats van toneel, literatuur en gezamenlijk te beleven gebeurtenissen, want de zuidelijken mogen zich dan hebben losgemaakt van de noordelijken, we hebben veel gemeenschap pelijks, al was het maar een groot stuk geschiedenis, een gezamenlijk verleden. Daar kunnen we niet omheen. Daar zullen de historieboe- ken ons blijvend aan herin- nneren, ook al vormden in den beginne de Batavieren toch een ander volkje dan de Belgae, met wier onver zettelijkheid de Romeinen destijds al zoveel te stellen hadden. Voor dat draadloze contact was echter een golflengte nodig en die worden al se dert jaren Europees be paald. Een jaar of zeven ge leden lukte dat en kwam er op een Europese vergade ring daarover een golfleng te beschikbaar, mits die ge vuld zou worden met een Belgisch-Nederlands pro gramma. Toen moest er wel door beide landen overlegd worden om die zendmoge- lijkheid te benutten, nuttig ook omdat die een groot Eu ropees bereik heeft. Zo raakten België en Neder land, historisch onafschei delijk, ook op radiogebied op elkaar aangewezen, op straffe van het verliezen van een Nederlandstalige golf over Europa. Er bestaat in opzet al een programma. Opvallend is dat daarin niet alleen Ne derlands wordt gesproken, maar dat ook inforrpatie over beide landen in Frans, Duits en Engels zal worden gegeven. Dat wil zeggen, er zijn er die dat willen. Min stens zoveel zijn er tegen. Men is daar voorlopig niet uit Het lijkt sommigen de aangewezen weg dit idee ter bestudering in handen te leggen van een commissie. De zoveelste commissie sinds dit plan voor een ge zamenlijke zender in de hoofden en de harten van de zuidelijke en de noorde lijke Nederlanders rees. Zouden we niet beter kun nen beginnen met het el kaar draadloos op de hoogte houden van wat in beide landen speelt en wat we al lemaal rfog niet van elkaar weten? NEDERLAND 1 NOS 18.20 Nieuws voor doven en slechthorenden TELEAC 18.28 Vaarbewijs, Ies8 KRO 19.00 Daar vraag je me wat 19.40 De KRO komt lang in Noordwijkerhout 20.35 De Henk Elsink show NOS 21.37 Journaal KRO 21.55 Voor een briefkaart op de eerste rang 22.45 Het hart op de tong, religieus programma NOS 23.25 Journaal 23.30 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 18.35 Sesamstraat 18.50 Jeugdjournaal VARA 18.59 Tarzan, heerser van de jungle, tekenfilmserie 19.23 J.J. de Bom voorheen de kindervriend NOS 20.00 Journaal VARA 20.27 Achter het nieuws 21.10 Malu,een vrouw 21.55 Koning Klant 22.20 Pisa 22.30 Sonja op maandag NOS 23.35 Journaal 23.40 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 (Region, progr. NDR: 18.00 18.30 Aktualiteiten. 18.45 KleapP( rle. 18.55 St. Paul! Landungs B ken, tv-serle. 19.25 Region, i 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.< üdse kenfilmserie. 18.30 Filmrep< aarsr 18.40 Wie das Leben so spielt, rie. 19.15 Akutallteiten. 19.45 tages). 20.00 Journ. 20.15 scheinheilige Broeder (L'annee,K P te), tv-serie. 21.45 Dokume ii' 22.30 Aktualiteiten. 23.00 Derfei (The raven), speelfilm, aansl.: kenstein. speelfilm. 1.05 journ. DUITSLAND 2 18.20 Kreisbrandmeister Felix llÏÏHn tv-serle. 18.57 Progr.-overz. Journ. 19.30 Die Pechvogel more-time), speelfilm. 21.00 teiten. 21.20 Milo Milo, tv-film,jD' Journ. 23.00-0.30 Muzikaal progr. DUITSLAND 3 WDR 18.00 Kleuterprogr. 18.30 scheikunde. 19.00 Wetenscha I progr. 19.45 Journal 3. 20.00I 20.15 Poppenspel. 22.00 FilmrflJJ ge. 23.10 Journ. BELGIE NED. 1 18.00 Kinderserie. 18.05 Kleute 18.20 Kleuterprogr. 18.35 School. 19.05 Natuurserie. 19. form, progr. 19.37 Toto, mede Morgen. 19.45 Journ. 20.10 We 20.15 Terugkeer naar Bride tv-serie. 21.10 Sportprogr. Konsumentenmagaz. 22.35 Jou BELGIE FRANS 19.00 Sportprogr. 19.25 Toto, i en weerber. 19.30 Journ. Speelfilm, 'daarna diskussie. Journ. en weerber. BELGIË FRANS 2 Tot 19.00: Zie Net 1.19 00 Senio Vandaag: opera operette. Journaal. 19.55 A chacun s De muziek in de loop der tijden. Radjoü. Programma rond de sche schrijver Josep Schetter. Thé&tre Wallon: Ine Sawiw l'monde. Waals toneelstuk van ne Petithan, in Luiks dlalekt voerd door de toneelgroep Lej Wallons uit Jemappe. 21.50 Le ge du Pape en Afrique. Filmv van de reis van de Paus door van 12 tot 19 februari. 22.20 bouwinformatie. 22.50-23.20 l NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. en aktual. 10.23 Milo Milo. tv-film. 12.00 Umschau. 12.10 Docum. 12.55 Persoverz. 13.00-13.15 Journ. 15.25 Journ. 15.30 Docum. 16.15 Slapstick. 16.30 Kinderserie. 17.05 Sport. 17.50-18.00 Jouurn. (Re gion. progr.: NDR: 9.25-9.55 Kleuter progr. WDR: 8.30-9.05 9.259.55 Kleu terprogr.) DUITSLAND 2 10.00 Journ. en aktual. 10.2 Milo. tv-film. 12.00 Umschau. Report. 12.55 Persoverz. 13.0" Journ. 16.30 Progr. voor o 17.00 Journ. 17.10 Manni der tv-serie. 17.40 Geavr. magaz. DUITSLAND 3 WDR 8.00 Gymn. 8.30-12.00 School sie. (9.25 Kleuterprogr.). Schooltelevisie. BELGIE FRANS 12.00 Teletekst. 14.30 Pauze. Gevar. progr. 17.15 Inform. 17.30 Gevar. progr. HILVERSUM 1 (NOS: leóer heet uur nws.) 18.06 Aktua. 18.41 Molen aan de Flosa. (16). 19.02 TROS Country. 20.02 Een mondje Frans. 20.30 Peekei ongezouten. 21.02 Paul van Vliet, (deel 2). 22.02 Aktua Sport NOS: 23.02-24.00 Met het cnM 20.03 Rondom het Woord). 20.30 ging 20.45 Onder de kop. 21.00 81] TELEAC: 21.30 Parlons-en, lés 3. 22 nagement. (herh.). NOS: 22.3( 22.40 Banden met muz. NOS: 23.< 23.02-24.00 Met het oog op n HILVERSUM 3 Pien ofwel Jasperien de Jong kwam op uitnodi ging naar Henk Elsink toe om in diens show stukjes eigen inbreng gestalte te geven en bovendien met Henk onbekende aspecten van beider manier van werk in samenhang te vertonen. Dit kan tot ver rassende tafereeltjes aan leiding geven. Volgens onze informatie zit dat er vanavond ook zeker weer in, "zoals eerder het geval bleek met Christine Deu- tekom. Voor deze show van Henk is nieuw werk geschreven, bijv. over de telefoon als nieuw-benut- te mogelijkheid om af te reageren en voorts persif lages op bekende tv-pro- gramma's. Naar verluidt straalt het plezier van dit werk af. Ned. I 20.35 uur. Vraag wat Uit de rubriek „Daar vraag je* me wat" blijkt, dat het leven nog vol vragen zit. Bijvoor beeld rond in reageerbuizen nieuw gewekt leven en ook hoe iemands intelligentie be paald wordt door de inhoud of de omvang van zijn hersens. Als we dit laatste zelf ook kon den regelen hadden we deze rubriek niet meer nodig. Ned. I 19.00 uur. Noordwijkerhout De KRO komt vanavond langs Pien de Jong vanavond in Noordwijkerhout met een Briefkaart stel artiesten in haar gevolg, zoals Heddy Lester. Bill van Bob Bouma gaat in „Voor een Dijk. Rita Corita, gebrs. briefkaart op de eerste rang Grimm en Linda de Suza. dieper in op films als „De stilte Ned. I 19.40 uur. rond Christine M. Fassbin- haar dochter Elisa, die van haar moeder haar zin niet krijgt, intrekt bij pa om daar haar eigen leventje te gaan lei den. Ned. U 21.10 uur. henk in de show. ders „Lola". Gordon's „Art hur", Mastroianni's „La pelle" en Lumet's „The prince of the city". Voorts weer twee kandi daten tegen elkaar in het krijt op filmkennis. Ned. I 21.55 uur. Hart op tong Psalmen over de betekenis van Jerusalem in het pro gramma „Het hart op de tong". Ned. I 22.45 uur. Tarzan Tarzans achterdocht wordt ge wekt door de vondst van twee dode olifanten. Zitten hier kwade krachten achter? Ned. II 18.59 uur. Kindervriend de Bom Brieven van kinderen worden serieus genomen door Jan de Bom. Hein Gatje en Titia Ko nijn, resp. Joost Prinsen, Aart Staartjes en Wieteke van Dort. Ned. II 19.23 uur. Vrouw Malu Vrouw Malu moet aanzien hoe Koning Klant Joep Bonn gaat het ten behoe ve van koning klant onder meer hebben over, het resul taat van vermageringspillen en waar moet je op letten als je een fiets koopt. Ned. II 21.55 uur. Pisa Opnieuw Harry van Meegen en Henk Spaan over dingen die scheef in de samenleving staan. Ned. H 22.20 uur. Id „Sonja" verschijnen vana vond Hans van Westreenen en Eddy Habbema van de Haagse Comedie om te praten over het negatieve rapport van de Raad voor de Kunst, waarin weinig gunstigs staat over de HC en de toneelgroep Appel. Bovendien komt Maarten 't Hart om met Hanneke Groen teman te redetwisten over zijn nieuwe anti-feministische boek „De vrouw bestaat niet". Voorts komt het onderwerp „Burenruzie" ter sprake en zorgen de popgroep Magna Charta en Adéle Bloemendaal resp. voor de muzeik en de zang. Dit tv-weekeinde moest wel gespleten worden doorge bracht, enerzijds de zotskap van het carnaval, aan de ande re- kant de ontluistering van het leven. In de ex-Vietnam- soldaten gisteravond bij de VARA in de Amerikaanse do cumentaire „Bitterzoete herin neringen" en bij de VPRO „Het offer" van Ank en Cor zagen we mensen in situaties die ze met hun gevoel noch hun verstand op kunnen los sen. Ank en Cor lijden aan de angst voor kerntoepassing, of leden, want in de onmogelijk heid afstand te kunnen nemen van hun mentale ellende werd gekozen voor de dood. Met de teruggekeerde soldaten lag dat net andersom. Zij kozen voor het leven. Uitgezonden voor vrede en vrijheid, althans het communisme en halt toe te roepen, hebben zij als militair een bijdrage willen leveren aan een mooiere wereld. Die was hun in het vooruitzicht gesteld en dit mag mislukt he ten. Amerika gaf een oorlog op, die zij eerst tot de persoon lijk hunne hebben moeten ma ken. Zij hebben oog in oog ge staan met andere mensen, in krijgstermen „vijanden" ge noemd. Die moesten zij doden om zelf te kunnen blijven le ven. Hecht je nog aan je eigen leven als je er anderen voor hebt moeten doden? Zij dragen zichzelf een diepe minachting toe, meer dan mogelijk is om er mentaal gezond bij te kun nen blijven. Daar komt bij, dat zij door hun landgenoten wor den geminacht om de door hen verloren oorlog. Het is het zin loze doden dat nu hun eigen leven zinloos maakt. Toch ook carnaval op tv, pot sierlijk opgedofte heren en dito dames en deernen die la chend het leven, de leut en el kaar omhelzen met voorop de buuttereedners, de Pierren Knoops en Huyskens als pier rots. Theologisch bleken zij ge beiteld te zitten, toen Joop Reinboud in „Kronycke kwam vertellen, dat de kerk zich lang tegen het carnaval had verzet, maar rond het jaar 1000 dit feest inpaste in de kerkelijke vieringen, vastela- ovond. Zelfs in de socialisti sche maatschappijvisie kan men met dit feest nu uit de voeten, want dezelfde Joop Reinboud omschreef het car naval als „een leven van ge lijkheid in luilekkerland" en daar blijft het streven op ge richt, gespletenheid of ook niet. p Soms loopt de gespleten! zelfs dwars door een goed welijk heen. Een halve e e i geleden trok het Scheveni i echtpaar Dirk en Jaan Zwan, bij wijze van spre -( de ouders van de beroemd door Paul van Vliet bezoi „Alie", naar Roermond daar in een eigen viszaak broodje te verdienen. NCRV zag er wat in voor „Showroom", opnieuw etalage van merkwaarf vormen van levensbelev Ome Dirk vond in Roernf^ wat hij zocht: vis en carni Volgens hem moeten beide an vierd worden. Tante J heeft zich één keer als ca valsdeern mee laten trc 1 door ome Dirk. Toen wisllJr gelijk, dat dit haar carna ee spakkie niet aan was. Zij het liefst achter de kar klanten na om vis uit te ten en bij te praten. Ome noemde haar de „asfaltpirAilc In de tachtig heeft tante J lei de kar nu van de hand ged e terwijl ome Dirk er juist li aangewezen is, de invalii eei wagen, waarin hij met on\» :te ge benen, maar nog juicht io< armen carnaval viert. Zorg ie geld hadden zij nooit. A|e voor de dood kennen zij Geld maakt het afscheid het leven moeilijk. Zij ken (ai een oude miljonair die er ie gen op ziet dood te gaan. niet. Ze hebben er niks b pee verliezen.. Alleen te winne ve: TON OLIEMULlJiei lil rof foi

Leidse Courant | 1982 | | pagina 2