I Wereldkampioen Liboton: van stapper tot topper Trilogie voor Elly van Hulst HENNIE STAMSNIJDER STUIT OP PAALTJE SPORTTRIBUIME De Jager zesde op EK kunststoteL Amerikanen topvorm ACHT NIEUWE RECORDS BIJ NK INDOORATLETIEK Els Vader op weg naar haar zege op de 60 meter, met rechts Nelly Cooman, die een nieuw jeugdrecord liep. om de limiet van 3.43.5 te kunnen halen, maar het bleek vergeefse moeite. Els Vader boekte bij de da mes een dubbel succes, maar haar prestatie werd nog ver beterd door de uit Leeuwar den afkomstige Elly van Hulst. Eerst rekende ze via een na tionaal record van 9.14.6 op de 3.000 m af met Carla Beurskens, die het oude re cord (9.20.8) op haar naam had staan. Vervolgens trof ze op de 800 m op Alie Monsma na geen tegenstand van bete kenis en haalde tot slot een dag later op de 1500 m de ti tel eveneens zonder proble men binnen, waarbij ze het geluk had alle races zonder series vooraf te hoeven lopen. Trainer Theo Kersten, sinds jaar en dag haar steun en toe verlaat, had haar enige tijd geleden op de mogelijkheid van deze trilogie gewezen, na dat hij vernomen had dat Sas- kia Brouwer tijdens een cross een scheurtje in haar hielbeen had opgelopen. Alleen°dit Arn hemse meisje, die vanwege deze blessure pas begin april de training voorzichtig mag hervatten, had de Friezin na melijk serieus kunnen bedrei gen. Tot de EK doet Elly van Hulst het evenwel kalm aan en laat ze bijvoorbeeld ook het nationale veldloopkampioen schap van komend weekeinde in Norg lopen, waar ze nor maal gesproken ook een me daille had kunnen pakken. Kansloos is ze in Milaan op de 800 m zeker niet, al heeft de Oostduitse Marina Steuk sinds deze maand een indruk wekkende 1.58.4 achter haar naam staan. Kersten daaro ver: „Elly kan zeker nog snel ler, zeker als je ziet dat een aantal Westduitse meisjes, waarvan ze nog nooit heeft verloren dit seizoen, al tijden van rond de 2.02 gelopen hebben." Met diezelfde instelling reist de Zeeuwse rassprintster Els Vader over ruim een week naar Italië af. Ze kwalificeerde zich in Rotterdam ook voor de Europese strijd op de 200 m via een nieuw nationaal record met 23.57, nadat ze zich daar voor al op de 60 m had ge plaatst. Dat belette haar trou-, wens niet om ook op die af stand met 7.30 sec. haar ei gen record met 0,02 sec. scherper te stellen. En pas sant sleepte ze in die eind strijd de jeugdige Nelly Coom an met 7.45 sec. naar een nieuw jeugdrecord. En dat on danks haar klachten over de kwaliteiten van de baan. Wat dat betreft kan Milaan met zijn goede accommodatie en ongetwijfeld grotere concur- rèntie nieuwe perspectieven openen voor Els Vader. Edine van Heezik mag ditmaal thuis blijven, hoewel ze met 6.24 m slechts 12 cm verwijderd bleef van de Europese limiet. HES LAGRAND DEN HAAG Hï de Jager heeft tijdf het toernooi om Europees kampioi schap kunststoten noegen moeten men met een tel< stellende ze plaats. De Haagse titelverc ger eindigde in San B dilio de Llobregat, voorstad van Barcelo op 228 punten uit pogingen. Het toern werd gewonnen door Belg Raymond Steijlae met 316 punten voor Spanjaard Claudio Na r3 (314) en de NederlaW kampioen Jean Besse (300), die zich daarn tevens kwalificeerde v( het WK in Mexico. De Jager was vooral tevreden over zijn prefcj ties op de voorlaatste laatste speeldag, toen materiaal bovendien ren begon te verton „Maar het was al me! een leuk toernooi. Ik gewoon door en prob mezelf voor het volgi Nederlands kampio schap te gaan plaatse aldus De Jager. Eindstand: 1. Steijlai (Bel) 316 punten uit pogingen; 2. Nadal (S f 314/161; 3. Besst^ (Ned) 300/164; 4. Chü (Fra) 289/179; 5. MU (Spa) 288/169; 6. De ger (Ned) 228/180; Tiedtke (Wdl) 225/184 Tomsich (Ita) 211/188 Gil (Zwi) 204/186; 10. - mervoll (Oos) 203/188 LEIDSE COURANT SAN DIEGO Drie deelne mers aan de indoor-atletiek- wedstrijden in San Diego (Ca- lifornië) hebben voor een uit verkochte hal op hun onder delen beste wereldprestaties geleverd. Hink-stap-springer Willie Banks overbrugde een afstand van 17,41 meter. Daarmee verbeterde hij het officieuze record van de Brit Keith Connor, die in 1981 tot 17,31 meter kwam. Mary Decker bracht de toe schouwers tot groot enthousi asme door opnieuw haar 'ei gen record op de mijl te ver beteren. De Amerikaanse kwam vorige week in New York tot de beste wereldpres tatie in 4.21,47, in San Diego dook ze daar bijna een secon de onder: 4.20,5. De als twee de eindigende Francie Larrieu moest ruim twaalf seconden toegeven op haar momenteel onverslaanbare landgenote. Polsstokhoogspringer Bill Ol son, in tegenstelling tot ande re seizoenen vroeg in vorm, verbeterde voor de derde keer in één maand de beste wereldprestatie. Hij zwiepte zichzelf over 5,73 meter, waar mee hij één centimeter boven zijn eigen officieuze wereldre cord van 5,72, dat hij op 23 januari 1982 in Toronto ves tigde. bleef. De Oostduitse Gesine Walther bracht in Boedapest tijdens een landenwedstrijd tegen Hongarije de beste wereld prestatie op de 200 meter da mes op 22,64 seconden. De beste verrichting stond tot dantoe met 22,76 sec. op naam van de Tsjechoslowaak- se Jarmina Kratosjvilova. West-Duitsland heeft zaterdag een indoor atletiekinterland tegen Groot-Brittannië in Cos- ford met 119111 punten ge wonnen. De basis voor de al gehele overwinning werd ge legd door de mannen, die met 7358 tien van de twaalf nummers wonnen. Beide ploe gen traden met een soort b- team aan. De opvallende pres tatie kwam op naam van de Britse Elder, die de 400 meter aflegde in 53.32. MAANDAG 22 FEBRUARI 1962 PAGINA 18 Stamsnijder zich helemaal vooraan, tijdens de laatste klim in het veld. „Maar dat", zou Roland Liboton later zeggen, „deed hij omdat hij op die ma nier zijn eigen tempo kon be palen, de snelheid wat kon drukken. Albert Zweifel had het echter door, want die atta queerde in de volgende ronde meteen en toen was Hennie er af". Na de val bedroeg de nadelige marge van Stamsnijder bij het ingaan van de zesde tour 17 seconden, een verschil dat uit eindelijk tot 43 tellen zou gaan oplopen. Vooraan deed Albert Zweifel daarna vrijwel alleen het kopwerk. De Zwitser, van 1976 tot en met 1979 viermaal op rij de beste veldrijder ter wereld, attaqueerde diverse keren, maar slaagde er niet in de Belg los te rijden. Liboton, eerder dit seizoen ook al Bel gisch kampioen via een spurt zege, vertrouwde weer eens op zijn sprintkracht en die kwali teit bleek Zweifel ruim te machtig. De tweede Nederlandse prof, Reinier Groenendaal zorgde met een negende plaats voor het beste WK uit zijn loop baan. Groenendaal bleef zelfs de als tiende geklasseerde Klaus Peter Thaler voor. Voor hem was het inderdaad geen weer Amateurs Bij de amateurs hield Boom bijna tot het eind perspektief op een medaillf takt. In de haarspeldbo tweehonderd meter voor he nishdoek, dacht de Marke zelfs een greep naar het g te kunnen doen, maar de T chen Milos Fisera en Rade Simunek sneden hem alert pas af. Een schakelfout hi Boo^m vervolgens net van i plaats op het podium af. „Ik stak twee tandjes te hoi waardoor ik stil viel. Op zi klim als deze kom je dan net kort". WILLEM PFEIFFl I LANARVILY De Nederlandse top bij de veldrijders, in feite een compleet Twentse delegatie, moest het uitein delijk zonder een gouden medaille stellen. Kon vorig jaar Hennie Stamsnijder nog een geslaagde greep naar de regenboogtrui doen, gisteren moest de titelverdedi ger uit Enter de kroon weer overdragen aan zijn, vooral defensief koersende voorganger, de Belg Roland Libo ton. Deze zag eerst Stamsnijder uit de top drie wegval len en had in de eindsprint geen enkele moeite met de Zwitserse favoriet Albert Zweifel. Voor de 27-jarige Stamsnijder restte het brons. Gevoegd bij de knappe vierde plaats van Hans Boom bij de amateurs en het met goud omrande zilver van de bijna op de streep ge klopte junior Erwin Nijboer, had Oranje desondanks alle redenen tot tevredenheid. Het wist zich immers in het Franse Lanarvily in alle categorieën bij de wereldtop en dat was in feite belangrijker dan één individueel succes. Met Liboton kreeg het WK bij de profs een zuinige kampioen. Niet eenmaal immers zocht de Belg zelf de aanval en aldus demonstreerde hij in feite te weinig van zijn wel degelijk aanwezige enorme klasse. Li boton stelde echter primair, dat hij de wereldtitel moest heroveren, nadat hij zich ruim twee maanden geleden nog in een diep dal had bevonden. Mede door privéproblemen bouwde hij in de Belgische sportwereld een weinig benij denswaardig aureool op, een notoire stapper te zijn, die to taal geen maat wist te houden bij de geneugten des levens. Toen echter bracht zijn ploeg maker Bert Vermeire hem weer op het juiste pad en in de kor te tijd die hem voor het WK nog restte, werkte Liboton als een asceet naar het hoogte punt van het seizoen toe. Ver meire, die gistereri op 37-jarige leeftijd nog een schitterende vierde plaats bewerkstelligde, werd door Liboton dan ook te recht in de hulde betrokken. „Aan Bert heb ik verschrikke lijk veel te danken. Ik hoop dat hij nog een jaartje of twee doorgaat met veldrijden", al dus de coureur uit Rillaar, die volgende maand pas 25 jaar wordt. Slechts brons Voor Hennie Stamsnijder was het brons gisteren in de buurt van de Franse havenplaats Brest het hoogst haalbare. De regerend wereldkampioen bij de profs werd definitief uitge schakeld door een valpartij, waarbij hij onzacht in aanra king kwam rnqt een paaltje. Het gebeurde in de vijfde van de acht ronden, toen er nog slechts drie kandidaten voor de regenboogtrui over waren. Stamsnijder liep een paar ge kneusde ribben op, zocht wan hopig naar voldoende adem, maar deed er uiteindelijk ver standig aan uit te gaan van het consolideren van zijn derde plaats, wat hem voor het vier de achtereenvolgende jaar een plekje op het podium bij de WK bezorgde. 4 „Ik ben mede doorgereden voor mijn vele supporters, die de moeite hebben genomen de hele reis hier naar toe te ma ken", meldde een kleumende Hennie Stamsnijder kort na de huldiging. „Want echt, veel lucht kreeg ik niet meer. Ook al daarom ben ik met deze derde plaats toch enorm tevre den. Ik heb steeds gezegd dat je alles mee moet hebben om te kunnen winnen. Pech op het verkeerde moment kun je ze ker bij dit werk niet gebruiken. Vorig jaar reed ik lek in de laatste ronde, maar toen kon ik het hebben omdat mijn voorsprong groot genoeg was. Nu gebeurde het halfkoers. Eerst die val. waarbij ik mijn derailleur zelfs verloor, daarna nog eens een lekke band". Het zal wel altijd een vraag blijven in hoeverre de val van Stamsnijder, waarbij hij een meter of twintig doorgleed, het gevolg was van een geforceer de poging Roland Liboton en Albert Zweifel tot aan de finish partij te blijven bieden. Aan vankelijk verkeerde de Enter- naar in uiterst welkome om standigheden. Net als een jaar eerder in het Spaanse Tolosa moet een flinke glimlach op zijn gelaat zijn verschenen, toen hij de morgen van de wedstrijd de gordijnen van zijn slaapkamer opentrok. Het was zijn weer. Het was na een zon nige zaterdag flink gaan rege nen, zodat een op een snel parcours belangrijke favoriet als Klaus Peter Thaler al direct kon worden afgeschreven. De hoosbui, die Stamsnijder in het kader van zijn naar absolute perfectie neigende voorberei ding ogenschijnlijk op bestel ling krijgt afgeleverd, bleek echter niet zo'n goede voorbo de als in 1981. Hoog tempo In de eerste ronde was daar nog niet veel van te bespeu ren. Stamsnijder bepaalde, als een waardig wereldkampioen, het tempo, dat hoog genoeg lag om het aantal titelgegadig- den al snel tot vijf te reduce ren. Opvallend was dat de pu pil van Bert Boom minder dan normaal soepelheid uitstraalde op de stukken van het par cours waar gelopen moest worden. Desondanks meldde aan een paar toppers zoals sprintster Els Vader, midden- afstandsloopster Elly van Hdlst, Arno Ko:rmeling, Mar cel Klarenbeek en in mindere mate Klaas Lok., Van hen wordt terecht iets meer ver wacht dan van het trio Koen Gijsbers, Edine van Heezik en Mariette Overwater, die er vo rig jaar in Grenoble weinig van terecht brachten. Toch moeten de verwachtin gen van deze ploeg volgens trainingscoördinator Herman Buuts niet te hoog gesteld worden, zolang het in ons land behelpen blijft met het bedrij ven van indoor-atletiek, bij ge brek aan voldoende geschikte accommodaties. Zwolle. Zuid laren en ook Ahoy' staan één, hooguit twee keer per seizoen ten dienste van de atleten en dat is in vergelijking met het buitenland te weinig om goed te kunnen concurreren. Van daar dat de smalle nationale top doorgaans z'n toevlucht zoekt tot over de grens en dan met name West-Duits land, waar dan ook prompt Lok, Klarenbeek en Ko:rme- ling de limiet voor de EK haal den. Marcel Klarenbeek deed dat, als specialist op de 400 meter, vreemd genoeg op de helft van deze afstand, die in Mi laan voor het eerst op Euro pees niveau wordt beoefend. In Rotterdam bewees hij op de baan met de vrij steile bochten zijn capaciteiten met een alleszins redelijke 21.55 sec., waarmee 'hij andermaal onder de toelatingseis (21.60 sec.) dook. Hij liet een dag la ter de finale van de 400 m. bewust schieten, hoewel hij in de serie met 47.67 zijn uit ja nuari daterende nationale re cord met 0.16 sec. verbeter de. „Ik zou me in die finale wel eens kunnen forceren en dat heb ik er niet voor over", aldus de Soestenaar, die zijn Rotterdamse tijd op de 200 meter vanwege de minder gunstige omstandigheden ho ger aansloeg dan de handge- klokte 21.2 van Dortmund. dok Arno Kormeling beperkte zich tot het winnen van de 800 m, waarin hij, bjj absentie van aartsrivaal Rob Druppers, uit sluitend te maken had met Erik van Amstel. De Limbur ger volgde goed, maar had met een tempoversnelling in de laatse ronde geen succes. Ko:rmeling ving, in tegenstel ling tot vroeger, de demarrage vah Van Amstel goed op en fi nishte in 1.49.96 en dat was bijna 1,5 sec. langzamer dan de 1.48.5 van de series. Een handgeklokte tijd, maar dat kwam omdat de organisatie zaterdagmiddag nog niet de beschikking had over goed functionerende electronische apparatuur, die vanuit Zwolle moest worden gehaald. Een smet op de organisatie, die blijkbaar meer zorg had be steed aan het uitzenden van reclameboodschappen van de hoofdsponsor van dit evene ment dan aan dergelijke za ken. De krachtsexplosie van Kor meling in de series was overi gens gepland. „Met opzet heb ik in de serie alles gegeven, omdat ik straks in Milaan waarschijnlijk ook meteen tot op de bodem van mijn kunnen moet gaan", aldus de Alme- loër, die overigens volkomen in opdracht van trainer Haico Scharn handelde. Kormeling had op 31 januari in Dortmund al 1.47.9 gelopen, waarmee hij zich aan de kop van de we reldranglijst van dit seizoen had genesteld. Kogelstoter Erik de Bruin haalde de toelatingseis van 18 m nog niet, maar dat lijkt' slechts een kwestie van tijd voor wie de opmerkelijke prestatiecurve van deze 17-ja- rige geweldenaar uit Gorin- chem bekijkt. In Rotterdam stelde hij tot twee maal toe het zes jaar oude seniorenre cord van Sjaak Ruhl scherper. Bij zijn tweede poging stootte hij de kogel 17.03 m ver en bij zijn volgende optreden in de ring liet hij 17.32 m voor zich opmeten. Joost Born, lid van het Utrechtse Phoenix, had voor de 1.500 m clubgenoot Klaas Lok als haas ingehuurd ROTTERDAM Neder land zal op 6 en 7 maart met vijf deelnemers uitko men op de Europese in- door-atletiekkampioen- schappen in Milaan. Zoals te verwachten was bood de nationale titelstrijd van afgelopen weekeinde nau welijks nieuwe gezicht spunten, al sneuvelden er in sportpaleis Ahoy' liefst acht nationale records. Het gros van deze presta ties beantwoordde echter niet aan de limieten, die de KNAU voor deelneming aan de EK had gesteld. Dat tekent het betrekkelijk lage niveau van de vader landse indooratletiek, die over het algemeen niet kan wedijveren met het buitenland. Dat werd vorige week nog eens pijnlijk duidelijk tijdens de dames-interland tegen Groot-Brittannië, die met groot verschil verloren ging. Dat Nederland desondanks nog zoveel atleten naar Milaan kan afvaardigen, dankt het Elly van Hulst wint met royale voorsprong de 1500 meter, waarmee zij haar derde nationale titel veroverde. BS De Belg Liboton laat zich uitgebreid huldigen als wereldkampioen veldrijden (foto links), vermoeienissen na de slag in de blubber van Lanarvily zijn nog zichtbaar, vooral op het gezii van Henny Stamsnijder (rechts), die op de foto boven wordt gevolgd door Albert Zweifel.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18