ïamerende mannen in Boymans-museum POP-TIEK Overzicht in Centraal Museum te Utrecht Kris Kristofferson hoofdact op vijfde Court try Festival Rostropowitch blijft geloven in de triomf van de creativiteit Toorop: mannelijkspijkerhard en met een enorme zeggingskracht VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 The B-S^t „Mesopotamia", Island/Ariola. De groep bewonderaars van de B-52's is tot toe tot beperkt gebleven. De Amerikaanse muzikanten, drie heren en twee da'mes, zijn cult-helden en zijn daar waarschijnlijk niet zo gelukkig mee. Om een groter publiek (en ongetwij feld het grotere geld) te bereiken, werd daarom onder lei ding van producer David Byrne (Talking Heads) een nieu we weg ingeslagen. Een weg die geplaveid is met disco-rit mes en experimentele muziek. Wat Byrne op de nieuwe mini-elpee (slechts zes nummers) slechts heeft kunnen doen, is The B-52's de goede richting opsturen. De plaat is prachtig geproduceerd, alle instrumenten de diversiteit is groot komen helder over en wat dat betreft is het een luisterbare elpee geworden. David Byrne's invloed is te be luisteren in de experimentele „My Life In The Bush Of Ghosts"-achtige klanken. Maar daar houdt het zo ongeveer op. Met het succes van de „Party Mix"- elpee (vorig jaar) wilde de Amerikanen het disco-ritme niet helemaal losla ten en dat is dan ook veelvuldig aanwezig. Als je dat ver mengt met wat stompzinnige teksten en monotone muziek, die bovendien eindeloos voortsleept, dan gaan die num mers al snel vervelen. Zo krijg je een plaat waarop een paar nieuwe ideetjes prima worden verwerkt (luister naar „Cake" en „Deep Sleep"), maar waarbij de rest niet de moeite waard is. HANS PIËT Randy Newman Randy Newman „Ragtime", Elektra/Wea. Met het schrijven van de muziek voor de film „Ragtime" heeft Randy Newman op volwaardige wijze een familietra ditie voortgezet. Een traditie die vooral werd gevestigd door twee ooms en zijn vader. Ieder van hen voorzag tallo ze films van muziek. Begin jaren zeventig waagde Randy Newman enkele schuchtere pogingen in dezelfde richting: hij dirigeerde het orkest, dat verantwoordelijk was voor de soundtrack van „Performance" (met Mick Jagger in de hoofdrol) en componeerde de muziek voor de film „Cold Turkey". Met deze films flopten zijn muzikale inspannin gen. Het zou tien jaar duren, voordat de als aartsluiaard bekend staande Randy Newman zijn spaarzame platenoeu- vre zou afwisselen (sinds '68 slechts zeven elpees) met een soundtrack. Inspiratiebron was het boek „Ragtime" van, E.L. Doctorow, waarnaar regisseur Milos Forman een in de prijzen vallende rolprent maakte. Zelden is er de laatste ja ren een soundtrack op de platenmarkt verschenen die zon der beelden zo treffend de sfeer van een film weet op te roepen. Het snijdend cynisme, het bekende handelsmerk van Randy Newman, ontbreekt ditmaal volledig. In plaats daarvan wordt op „Ragtime" op beeldende, gevoelige en indringende wijze muzikaal het begin van deze eeuw neer gezet. Voor de fans die telkens weer twee, drie tot vier jaar op nieuw werk van de meester moeten wachten: de neuze lende stem van Randy Newman is slechts eenmaal te ho ren tijdens het sobere „Change Your Way". Soundtracks zijn meestal het ondankbare lot beschoren in de bak „film muziek" te wachten op de eerste de beste fanatieke film freak. Ragtime verdient een beter lot. TOM VAN RIJSWIJK The Church Een van de leukere langspelers van de afgelopen week is de eerste elpee van de uit Australië afkomstige The Church. Wat deze viermans formatie brengt, is niet nieuw, zeker niet, want in de negen nummers zijn alle glorieuze momenten van albums uit de jaren zestig terug te vinden. Heel geraffineerd werden die klanken bewerkt tot Church-songs waarbij de gitaar de belangrijkste rol speelt. Jaren zestig muziek anno 1982 dus. Het klinkt allemaal heerlijk eenvoudig en enthousiast. Steve Kilbey, liedjesle verancier gebruikt alle klassieke thema's als bijvoorbeeld verloren liefdes om nummers over te schrijven. Verschil is wel dat het geen voorspelbare teksten zijn geworden, maar zeer vindingrijke rijmelarijtjes, die in een roek-jasje zijn gestoken. Als de plaat gemakkelijk te krijgen is, ligt er een succesvolle carrière voor The Church in het vooruitzicht. HANS PIËT ROTTERDAM De country-zanger en druk bezette filmacteur Kris Kristofferson en country-gigant Don Williams zijn de grote namen van het vijfde Internatio nale Country Western Festival, dat traditiegetrouw op beide Paasdagen in het Ahoy' Sportpaleis wordt ge houden. Op de lijst met 25 artiesten, die door het orga nisatiebureau van Mervyn Conn naar Nederland wor den gehaald, staan ook Marty Robbins, Jerry Lee Le wis, Roy Orbison en Billy Swan. Opvallend is het grote aantal Nederlandse groepen, dat dit jaar meedoet. Volgens de organisatoren is de reden dat bands als Tulsa, Sterling, Cool Breeze en New Deal mogen spelen het ver hoogde muzikale peil. „Ze kunnen weliswaar niet concureren met hun Amerikaanse collega's, maar er wordt wel een stuk be ter gemusiceerd dan een aantal jaren geleden. Bovendien heeft de praktijk geleerd dat groepen meestal hun fans meenemen. Ook uit commercieel oogpunt is het dus geen slechte zaak". Voor de artiesten betekent een reisje Europa niet alleen spelen in Rotterdam. De meesten staan ook op de door Mervyn Conn georganiseerde festivals in Götenburg (Zweden), Zürich (Zwit serland) Frankfort, Berlijn (West-Duitsland) en Londen (Enge land). Het is de bedoeling de artiesten een redelijke speeltijd te geven. Vorige jaren is dit nogal eens uit de hand gelopen en stonden artiesten soms maar vier minuten op het podium. Kris Kristof ferson zal in ieder geval 90 minuten. Trok het festijn in Rotter dam vorig jaar negenduizend bezoekers het was daarmee het drukst bezochte countryfestival uit de keten dit jaar worden, door het aantrekkelijke programma, meer mensen verwacht. Wie het Country Western Festival presenteert is nog niet be kend. Wel is zeker dat Gerard de Vries een deel voor zijn reke ning zal nemen. De TROS maakt van het gebeuren radio-opna men. Poëzie-wedstrijd van Sotheby's LONDEN Het Londense vei linghuis Sotheby's heeft een inter nationale poëzie-wedstrijd uitge schreven met een eerste prijs van 5.000 pond (ruim 23.000 gulden). Sotheby's wil op deze wijze talent volle, maar onbekende (Engelstali ge) dichters ontdekken, aldus Roy Davids, de directeur van de afde ling manuscripten van het veiling huis. Inzendingen moeten het kan toor van Sotheby's in New Bond Street voor 30 november 1982 heb ben bereikt en de prijzen zullen op 3 maart 1983 worden uitgereikt door de Britse hofdichter Sir John Betjeman. Per ingezonden gedicht moet 2 pond (9.25 gulden) worden betaald. Dit geld gaat naar een school voor schrijvers in Devon. LEIDSE COURANT AMSTERDAM Het lag voor de hand dat Mstislav Ro- stropowitch, die met het Na tionale Orkest van Washing ton ons land bezoekt, gister middag op een persconferen tie een paar politieke vragen zouden worden gesteld. De wereldberoemde Russische cellist, die met vrouw en twee dochters in het begin van de jaren zeventig naar het wes ten uitweek, moest in 1978 via de Franse televisie vernemen, dat de Sovjet-autoriteiten hem zijn staatsburgerschap hadden ontnomen. Dat deed hem nog al wat, ook al mocht hij het verwachten. Als hem wordt gevraagd hoe hij denkt over de toestand in Polen zegt hij ervan overtuigd te zijn dat alles ten goede zal keren en dat zijn collega's weer de muziek mogen ma ken waaraan zij behoefte heb ben. Verder wordt er geïnfor meerd of hij zich geheel aan het dirigeren zal blijven wij den, maar dat ontkent hij ten stelligste. Hij besteedt elk jaar 16 tot 18 weken aan het or kest van Washington. Afge zien daarvan dirigeert Rostro- Eowitch elk jaar enkele we en in Parijs en in Londen en hij gaat dit najaar ook opera doen en wel 11 voorstellingen leiden van Tsjaikovski's „Eu- gen Onegin". Met dat al blijft hij toch vooral ook cello spe len, want de cello, zegt hij, is de stem van mijn hart. Pratend over het repertoire, waarvoor hij zich al dirigent inzet, merkt hij op dat hij be- slist niet alleen een dirigent voor het Russische repertoire wil worden. In Washington brengt hij het volgend jaar niet minder dan zeven wereldpremières en geeft hij speciale aandacht aan heden daagse componisten in Scan dinavië. JOHN KASANDER (TERDAM De Amerikaan Jonathan Borofsky I) ontwerpt speciaal voor Museum Boy mans-Van iingen te Rotterdam een installatie voor twee za- ^etitels 'Werkers'. Vijf reusachtige silhouetten van Jtrende mannen verrijzen in één zaal. Met hun ff\ motoren aangedreven armen hameren ze einde- Dp een onbestemd voorwerp. andere zaal is tegen het glazen plafond een man met gleuf- hoed en aktentas te zien, geschilderd op 90 transparante per- spexplaten. De voor deze ruimte ontworpen installatie is ter plekke uitgevoerd. Borofsky heeft daartoe enkele weken ge werkt in de betreffende zalen, die hij tevens als zijn atelier be schouwt. Borofsky maakt naast tekeningen en schilderijen hoofdzakelijk installaties, waarin schilderijen, tekeningen, video en objecten een rol spelen. Hij laat zich inspireren door dromen, persoonlij ke ervaringen en ook de plaats zelf. Naast nieuwe elementen zien we in zijn installaties ook referenties aan vroeger werk op treden. Bekende thema's waren de afgelopen jaren de 'running man' en de vis, nu bijvoorbeeld de man met de aktentas. De tentoonstelling is in Rotterdam te zien van 20 februari tot en met 4 april. Van 19 februari t/m 27 maart toont American Graf fiti galerie, Berenstraat 20 Amsterdam, schilderijen, tekeningen en grafiek van Borofsky, benevens werken op papier van Mi chael Hurson en Elizabeth Murray, twee kuntstenaars die e- venals Borofsky afkomstig zijn uit de 'stal' van de Paula Cooper Gallery in New York. JlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Iilium The B-52's. The B-52's popmuziek Binnen de kunstenbond een werkgroep popmuziek opgericht problematiek van de popmusicus in „«..v. gaat aanpakken. Elke (semi) pro- nele popmuzikant kan zich door lid te van de kunstenbond aansluiten bij de aldus heeft de bond gisteren mee- kort bestond er binnen de kunsten- aparte plaats voor popmuzikanten, er minder aandacht kon worden aan het leef- en werkklimaat van de Tijdens het symposium over pop- in april en mei in het Rotterdamse .antaren/Venster komt een aantal aan de orde. De werkgroep pop is op onderwerpen als belastin- Charley 'Drie generaties' een ereplaats in overzichtstentoon- die het Centraal te Utrecht aan childeres heeft ge- Het schilderij, ei- van Museum -jj ü»e»no-Van Beunin- »n te Rotterdam, werd jor Charley als het be- pgrijkste van haar oeu- [e beschouwd. Zij heeft i zichzelf op afgebeeld, nen met haar vader n Toorop (een masker n John Raedecker) en ar zoon, de schilder hn Fernhout. De ont- iansgeschiedenis van t doek vormt een lij- Jnsweg. 'Drie generaties' werd op- de Veet in 1941. Charley woon- ooaki toen in BerSen- maar ziJ .rLpest haar woning verlaten r Jdat deze in een voor de Gez^iitse bezetter strategisch bewejangrijk gebied lag. Een Dnceehtal malen keerde zij hei- toogfëlijk terug om er verder pi te werken, maar bij het «ride van de oorlog was het [ek nog onvoltooid. In 1946 eeg zij de eerste van een jige reeks hartaanvallen, e haar soms geruime tijd tot Èrkeloosheid doemden. Bo- Éndien was Edgar afwezig i zonder levend model kon niet werken. Pas in 1950 vam het doek klaar. Op de htergrond waren kale win- ptakken verschenen, voor ir het symbool van het na- nde einde. Dat einde zou op 5 november 1955. jarley was 644oen. Op haar il stond een onvoltooid imstilleven, dat ook in (recht te zien is. stugge, onverzettelijke aan het monu- doek is eigenlijk voor haar hele bekleen geweest. In de voor- oems-ffelijke catalogusinleiding 0n Marja Bosma wordt de lilderes neergezet temid- jn van de Europese schil- irkunst van haar tijd, waar i indringend kennis van |m en waar zij ook wel in- peden van onderging. Maar j^Bileidelijk aan vond zij een Sleen stijl: sterk („ik schilder ^Bfennelijk", zei ze eens) nooit jwust 'mooi', spijkerhard ms, maar met een enorme ggingskracht en met een op iorme kennis van wat zij Et haar materie, olieverf fde doen. Want de tentoon- illing laat ook zien dat zij )per tekenares niet zoveel be kende, feit dat zijzelf ook Iderkende. mmn haar beste doeken bereikt ""■■leen Europees formaat. De «enning daarvan komt ellieht als deze tentoonstel- ig na 12 april verhuist naar EN Mttgart. Overigens is dit de rste overzichtstentoonstel- rwprk g van haar werk sinds dat 11951 getoond werd in Den bijite^ag, Amsterdam en Eind- geheejven j}at betekent dat jon- Najren wel eens een schilderij haar in een museum Inden tegenkomen, maar ;n inzicht kunnen hebben haar oeuvre als zodanig. 35_ it maakt de Utrechtse ex- 'sitie van groot belang, ilf portretten Ëect ze eerste zaal is al erg iend: zelfportretten met Drie generaties' als hoog- ant. Je ziet de jonge uw uit 1922 geleidelijk ou- De drie generaties, 1950 Vijf Zeeuwse boeren, 1930 der worden, rijper ook in haar kunst. Zij beeldt zich af met haar kinderen of alleen voor de ezel, altijd met een scherpe, wat uitdagende blik. Het laatste portret is uit 1955, weer met die kale wintertak ken. Het einde was toen zeer nabij. Dan volgt het overzicht. In het begin beslist vrouwelijk, wat verdroomde portretjes, beïnvloed door het symbolis me. Een tijdlang is ze hevig geïntrigeerd door het werk van Van Gogh, ze reist hem zelfs na om in de Borinage en Frankrijk de sfeer te onder gaan van Vincents omgeving. Eigen stijl Dan in de 20er jaren komt zij tot haar eigen 'mannelijke stijl. Op Walcheren, waar ook haar vader zo graag werkte, schildert zij 'Boerengezin in Zeeland'. Als zo vaak in haar Zelfportret met palet, 1933 Bloeiende appelboom, 1945 latere werk is het een compo sitie, samengesteld uit ver schillende figuren die elkaar soms overlappen. Men ziet dat bijvoorbeeld ook in 'Boe ren' uit 1930 en vooral in de monumentale groepsportret ten 'Maaltijd der vrienden' en 'Portretgroep H.P. Brem- mer'. Zij toont er zich een ras-portrettiste in die het we zenlijke van haar model met een soort super-realisme kon weergeven. Toch wilde zij niet tot de groep van de be kende 'magische realisten' gerekend worden. Aan zoon Edgar schreef zij eens „Wat ben in blij dat je niet in dat Willink-Koch-Schumacher- sfeertje terechtkomt. Daar zijn wij te goed voor". Zo'n opmerking past overigens al leen in de artistieke sfeer, want met name Pijke Koch kon ze toch echt wel waarde ren. Ze nam hem zelfs op in de 'Maaltijd der vrienden'. Vaak zoekt zij haar modellen onder het 'proletariaat', de kleine boeren, de mensen in volkslogementen en café's. Dat had met haar politieke inslag te maken. Ze was overtuigd communiste, ge loofde in de 'betere wereld' die ze met haar getuigende kunst mee wilde helpen bou wen. De partij-theorie liet haar daarbij koud. „Ik ben natuurlijk geen echte marxist, daar ben ik niet in tellectueel genoeg voor" schamperde zij eens. Soms komt die politieke inslag zelfs in haar andere werk tot uiting. In 1943 schildert zij een van haar simpelste stille vens 'Petroleumkannen', een wonderlijk sterk schilderij overigens. Die oliekannen staan op een Russische krant en de achtergrond is een ka potgeschoten muur. Dat zou kunnen verwijzen naar het oorlogsnieuws uit Rusland, waar de Duitsers hun eerste nederlaag leden. Altijd naar model Merkwaardig is overigens dat zij niet zonder model kon. Zij heeft maar een enkele maal naar foto's gewerkt en dan alleen nog voor achtergron den. Maar met haar grote groepsportretten ging zij op reis om ter plekke de betref fende kop in te schilderen en een foto op de tentoonstelling laat zien hoe voor haar be faamde 'Kaasmarkt' twee kaasdragers uit Alkmaar met hun slee in haar atelier po seerden, nadat zij in de kaas stad al de achtergrond had geschilderd. Charley kon behalve portret ten en stillevens ook voor treffelijk bloemen en land schappen schilderen. Elk jaar maakte zij een voor- en een najaarsstuk, ook al waar schijnlijk omdat die goed verkoopbaar waren. De ten toonstelling laat alle genres zien. Is eerlijk door ook en kele zwakkere schilderijen op te nemen, met name uit de oorlogsjaren toen zij 'wat terug moest doen' in de tijd dat zij uit haar huis verdre ven was en uit de moeilijke laatste jaren toen zij, soms sprakeloos en gedeeltelijk verlamd, met haast onbegrij pelijke werkdrift door bleef gaan en vaak toch weer tot goede prestaties kwam. Een prachtige tentoonstel ling, die overigens eigenlijk wat meer ruimte had ver diend dan het Centraal Mu seum te bieden had. VOLKERING

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9