Opsplitsing Zuid-Holland biedt niets nie n Gerritsen: Al mijn ensiongasten lieten hun dank poppetjes bij me achter9 i Uitreiking platina plaat van Kinderen voor kinderen 'Literop' vraagt amateurs om kopij ndley Moore met dronken playboy de nominatie voor een Oscar 'AGNfïÖ LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 AAN i/VDSi| enterg i Koj j de lij ijn-S< 2rde EEN POPPEN- MUSEUMPJE INHET HARTJE VANLISSE 5. Va ;ringh! nomeri in de i ïeente ;d' elijk is het een (kamer, waarin ik Hkom: een verblijf, Jjk hoogpolig en eloos karpet in |a-uitvoering, met |k hoeveel motieven lost; hier en daar end gepoetst koper- staand en hangend {end. Hier is gewikt vogen, en van harte ^rd. Geconserveerd. duidelijk, lijkt me. hangen de uitverko- igen van een burgerlij- :ucht en verstilde praal, leunstoelen nodigen al niet uit om er op nemen, want ze lig- nette kussens. Feërie- ergankelijke bloemen, nooit hoeft te verver- redelijk hoge vazen. ;r er maar eens tussen komen. Dat gaat niet vindt al gauw een ta- 's present-exem- ip je slinkse omweg. En |an glas en broos is de ast. met de rijkdom die Gerritsen een men- afstraling heeft. Daarin specimina van zowat llkeren ter wereld opge ien paar honderd bij el- ".eurig in gelederen en jtarend in het niets. Op 5 9ro\k ervóór een paar gro- irgaans blonde, vrouwe- jxemplaren, die niet in KEiyl konden. najorette daar",(An pikt lar één uit), „met een berenmuts op, heb ik Lissese kermis gekre- lie staat elk jaar hier op lein naast ons huis, in f jrtje van Lisse aan de rnjr" jstraat. De kermismen- m iijgen koffie van me en jgen gebruikmaken van filet en telefoon, als ze I p". Hun dank daarvoor 1 al enkele jaren uitge- in poppetjes of meubel- 5 uit de voorraad van d van avontuur, izen kast moet nu open, jou «fotograaf schuift gedeci- oner^Je deurtjes opzij: „al dat ot vokiegelt ontiegelijk en zo in vö geen ordentelijke foto hebbl". Het lijkt die ene fo- ir kutf wel, maar het is een arlove. Tijdens de voorberei de du| manoeuvre wankelt de vitrine een fijn schJ^h^g P°Pje met vlech- at alp dwars. Naarma- provj]glazen schuifje daar be- gj verder opengaat, valt van verdiepinkje lager, en Iconde later een plaatje j. Tot de fotograaf haar 1 sla'chtig, bijna teder en 'ol, opvangt. Ongeloof- - Jiets aan de hand. An aak-Jniet in paniek en ook koijrrfón blijft onverstoor- Ftuttiif Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tiemen elf uur kunt u mij telefonisch Vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. baar, maar ongetwijfeld hon gerig toekijken. Immers, in het achtervertrek staat de warme hap op tafel koud te worden. En dat is veel pijnlij ker voor de gemoedsrust. Toch zou ik nu toch best wil len zitten. Ah, er mag een kussen worden verwijderd van An, en daar zit ik dan. „Ach, nou loop ik tegen de ze ventig en kom tóch nog een keer in de krant En An slaat beduusd een hand voor haar mond. Uitschieter Een religieuze uitschieter van de collectie krijgt extra ver zorging. An Gerritsen strijkt de sluier glad van een minia tuur-non in een zwart habijt en met een zwart brilletje te gen de witte voorkap aange drukt. Het nonnetje zit al ja ren met een kinderlijk-blije blik in het luchtledige vruch teloos te denken; in een kin derstoeltje met tel-draad vóór zich. „Die zusterpop heb ik van een oude mevrouw uit Haarlem. Ze is eender ge kleed als zuster Ludgera. Zus ter Ludgera was een zus van m'n moeder". „Ja", komt me neer Gerritsen er attent bij: „die was van de Ursulinen in Bergen, en die pop ziet er pre cies zo uit". Voor het zustertje hebben ze al honderd gulden geboden, maar An wil haar niet meer kwijt en zegt steeds weer: „nee meid, jij blijft fijn hier bij mij". Eerst op de kiek nu: An, het warme vest even uit en in het groen van haar jurk of japon zit ze tussen haar grut, „als een mislukte moeder", zegt ze, zeer onterecht. Want ze heeft, in dit opzicht, natuur lijk geen gelijk. Johanna Hes- seling werd bijna 70 jaar gele den in Oude Wetering, op het randje van Oud Ade, geboren. Vijf jaar later zat ze al in Lis- se en op een zekere dag werd ze An Gerritsen-Hesseling, en dat is ze nog steeds. Haar man moest, geruime tijd geleden, ophouden met werken, van wege z'n gezondheid. Echt paar zonder kinderen, dat veel van mensen houdt. An wilde zich dienstbaar maken en begon een pension, en van uit die liefdevolle geest kwa men er ook drie pleegzoons in huis. „Nou, -zo'n 20 jaar gele den dan is het begonnen, met die poppen. Ik heb dus altijd pensiongasten gehad, en één begon ermee, bij z'n vertrek. Hij gaf me een poppetje als aandenken. En dat was nog niet eens het poppetje in m'n ogen". Vrijgevig Van lieverlee voegden andere gasten zich in de vrijgevige An Gerritsen: „Soms ga ik er even rustig voor zitten... want het is een prachtge- zicht". rij. Geen één wilde voor de andere onderdoen, en de pop pen begonnen zich, per lich ting, op te stellen in rotten van twee. Een Amerikaanse gast ging eens weg en met de Kerstmis daarop kwam er een Amerikaans poppetje, keurig ingepakt verzonden vanuit de States. Er was een firma, die An opzadelde met 16 leergra ge Tsjechen, en ze namen al lemaal een waarderend Tsje chisch poppetje voor haar mee. Een Ierse jongen kwam, maakte z'n zaak af, en ging; z'n moeder stuurde een Iers poppetje op, later. Ze kwamen overal vandaan, op de duur, ale ratten, de poppen en pop petjes. Ouwe en jonge vrouw tjes, folkloristisch aangeklede nannen en jongetjes, uit alle Jelen van het land; dus ook van Texel, uit Friesland en Drente, uit het lauwe zuiden en van het deltische St. Phi- lipsland. Amerikanen en an dere „chinezen", voegden zich bij hen, en evenzo goed sou venirs uit Spanje, Italië, Frankrijk, Nieuw-Zeeland. Bartje staat ingeklemd tussen Portugeesjes, en een boven buur is de kerstman, in een hoekje weggedrukt. Maar An zegt steevast tegen hem: „kom joh, het is zó weer Kerstmis Poppenvolk Wat een aandenkens, wat een herinneringen, allemaal bij el kaar. Na een half leven vol pensiongasten, die een pop- penvolkje bij An Gerritsen achterlieten. Alle gasten met hun eigen stereotiepe poppe tje. Het pension is er niet meer, „maar het was steeds druk en gezellig werk, met keurige mensen". De drie pleegzoons („daar hebben we nu onze handen vol aan, mijn man en ik, en dat op onze leeftijd") hebben ook hun in breng in de verzameling, als ze van vakantie thuiskomen is er altijd wel weer een pop die herinnert aan een land vol rust en gezocht vertier. Zo krijg je nog eens wat pop pen bij elkaar. Pop-cultuur bij de Gerritsens, in Lisse, thuis. Vooraan staan de heel klein tjes, zoals die Tataartjes met gouden uitmonstering en stressen en vangsnoeren; „die zijn van de Omo". Maar de rest is „heel echt". Rechtsbo ven, op de eerste rij ook, hou den zich twee Heilssoldaatjes overeind, uitgevloerd en op non-actief. Besteld in Amster dam. En als ze vanaf hun glasplaat naar beneden kon den kijken, zagen ze een stijve „beefeater", met kraag en platdak-muts en al, uit de To wer staan, en verder een paar carnavaleske pluimige figuur tjes die je toch nooit thuis kunt brengen. Dat kan tegen woordig zowel in Bergen op Zoom als in Heerhugowaard zijn. Het zijn er nu een „dikke" tweehonderd. Poppen, groot en klein tezamen. An houdt 't een beetje bij. „Soms tel ik ze wel, als ik zin heb, maar dan raak ik weer de tel kwijt. Ik heb nu geen gasten meer, maar ik ga ermee door, met de poppen. Nee, wacht even, die Indiaantjes daar, die heb ben we zelf meegenomen, van een vakantie in Canada. Maar je hebt ook wel een kennis die met wintersport gaat en dan moet je z'n visje verzorgen. Nou, dan komt die kennis te rug met een poppetje, uit Ti- rol of zo". Straks wordt het uitbreiden, voor An Gerrit sen-Hesseling, maar voorlopig zit er nog geen pop op de kast. Er zit wel een pleegzoon, in de belendende kamer, op z'n middagmaal te wachten; en ook pleegvader Gerritsen be gint te benen, als een tijger wiens voedertijd is aangebro ken. Opschieten dus. Die pop pen redden het wel. Het is een wereldbevolking in mi niatuur, die geen voedsel van node heeft. Maar An gaat voor haar verzameling door het hete vuur, als het moet. En dan mag de rest afkoelen. „Soms ga ik er eventjes rustig voor zitten, en genieten. Want het is een prachtgezicht, vindt u zelf ook niet Mijn man houdt er ook van. Dan neemt ie een borreltje erbij, en dan zitten we samen in ons eigen museum". TIJDENS RADIO- UITZENDING VANUIT LEIDSE HOLIDOME Omdat de verkoop van de aanstekelijke elpee „Kinde ren voor kinderen" jong en oud hoor je over dat onbewoonde eiland zingen zo fantastisch geweest is, krijgt Flory Anstadt, producer van dit kinderpro gramma, een platina plaat aangeboden. Dit blinkend feit vindt plaats morgenmiddag, zaterdag 20 februari, tijdens een directe uitzending van het radiopro gramma „Muziek uit Studio 1". Deze uitzending wordt ver zorgd vanuit de subtropische tuin Holidome van hotel Holi day Inn Leiden. Er is nog meer leven in de brouwerij. Zo zal de muzikale show, die gepresenteerd wordt door Eddy Becker, worden opgevrolijkt door, onder andere, het Vara- dansorkest, natuurlijk (hoe kan het anders) onder de be proefde leiding van Charlie Nederpelt, het combo Lex Jas pers, Sandra Reemer en Vara's Kinderkoor. De rechtstreekse uitzending vanuit de Holidome geschiedt van 15.00 tot 16.00 uur. Wie lust heeft kan er bij zijn. Gratis kaarten voor het bijwonen van dit evenement zijn verkrijg baar bij Vara Radio Leiden, telefoon (071) 891313. Men kan de kaarten ook afhalen bij de receptie van Holiday Inn, Haagse Schouwweg 10, Leiden. Menigeen zal het ongetwijfeld op prijs stellen te ver nemen, dat komend voorjaar of het nu vriest of dooit weer een nummer zal verschijnen van „Lite- rop". Zo, de Literop dus wederom. „Literop" is een tijdschrift dat schijnbaar een loopje neemt met de Li teratuur, maar in feite zijn bladzijden beschikbaar stelt voor amateurs; en dat zijn wij allemaal, nietwaar? Dankzij de instelling van de redactie van „Literop" kunnen die amateurs wellicht na enige selectie, want met z'n allen kunnen we er niet in hun poë zie, korte verhalen, essays en zwart-wit-illustraties in het orgaan kwijt. Wie graag in „Literop" wil publice ren kan kopij (maximaal drie A-4 velletjes) sturen naar: redactie Literop, per adres L.A.K., Levendaal 150, 2311 JP Leiden. tiemf logel wel Moore als de dron- ayboy en Liza Min- Steve Gordon's Arthur (a.l.) Met Dudley tóa Minelli en John Gielgud. leve Gordon. V Moore werd vori- aJu|ek uitgeroepen tot ;omtln de candidaten veerfn Academy Award maart voor zijn rol llcoholistische play- eerl ^lm "Arthur". de J enige kans maakt uensjde 76-jarige Henry i hei Burt Lancaster en be^ewman valt te be- ®Jn, want al is „Art- i guj rde^komedie, de film zod^igenlijk pas echt tot inle©ls Liza Minnelli in beeld verschijnt. Daarvoor steelt John Gielgud als een zeer gereserveerde Engelse butler de show, een rol die zeker een Os car-nominatie waard was. Het is met de Britse komiek Dudley Moore als met Jerry Lewis, je moet van,het typetje houden. Als de oversexte bela ger van Goldie Hawn in een bijrol in „Foul play" ging dat nog wel, maar in de zwaar overschatte komedie „Ten" met Bo Derek ging hij op den duur mateloos irriteren, om van „Wholly Moses" maar niet te spreken. Dank zij een leuk scenario, dat van alle kanten leende van de filmkomedies uit de jaren der tig, verveelt Moore dit keer niet, maar een Oscar....? „Arthur" is het verhaal van de stinkend rijke Arthur Bach, die omdat hij niet weet wat hij met zijn geld moet doen zijn kapitaal zo snel mogelijk in drank probeert om te zetten. Dat gaat de familie vervelen en Arthur dreigt zijn 750 mil joen dollar kwijt te raken als hij niet snel met de saaie, koe le blondine die papa voor hem heeft uitgezocht trouwt. Maar juist dan heeft Arthur een winkeldievegge ontmoet met wie hij onbedaarlijk kan la chen. De rest laat zich raden. Dudley Moore als de dronken playboy, die door zijn kwistig omspringen met geld tóch overal welkom is, weet in zijn verhouding tot de oude, on verstoorbare butler Hobson tenslotte ook de sympathie van de toeschouwer te win nen. Liza Minnelli doet dat met haar „perfecte misdaad" meteen en John Gielgud kreeg terecht voor zijn onverstoorba re „gentleman's gentleman" een Oscar-nominatie. Van sce narioschrijver-regisseur Steve Gordon bovendien ook de beste tekst. „Arthur" is een typisch dwaze komedie zoals die in de jaren dertig in de mode waren met een zeer voorspelbaar happy ending. Gordon heeft er mede dank zij de lokaties te New York een prettig ogen de film van gemaakt met zo nu en dan verrukkelijk gekke dialogen. MILO GEDEPUTEERDE BOONE OP HOORZITTING: DEN HAAG - „Wij als provincie willen die tweedeling wel, maar in het huidige wetsontwerp biedt het niets nieuws. Het levert niks op. Het heeft alleen zin als je te gelijk met de opsplitsing het takenpakket van die provincies vergroot, niet als ze hetzelfde doen als de oude provincies". Al dus de Zuidhollandse ge deputeerde J. Boone di rect na een hoorzitting van de vaste kamercom missie voor Binnenland se Zaken over de opde ling van Zuid-Holland in een provincie Rijnmond en wat te omschrijven valt als Midden-Hol land. Boone was een van de men sen in de stampvolle Han delingenkamer op het Bin nenhof die uiterst kritische geluiden liet horen op het huidige wetsontwerp tot tweedeling, dat overigens nog uit de regeringsperiode van ex-minister Wiegel stamt. Volgens de Zuidhol landse gedeputeerde kleven er nogal wat practische be zwaren aan het wetsont werp. Zo gaat dat uit van zogenaamde pré-provincies, tijdelijke provincies die alle belemmeringen uit de weg moeten ruimen voor de nieuw te vormen provin cies. Gedeputeerde Boone wees de kamerleden van Binnenlandse Zaken er op dat dat een uiterst omslach tige en kostbare manier van werken is. Bovendien: „Als je overgaat tot splitsing, doe het dan in één keer goed. Nu moeten zelfs voor die overgangs-provincies be stuurders gekozen worden. We zitten nu vlak voor de Staten-verkiezingen en we weten hoe moeilijk het al is om mensen daar warm voor te krijgen, laat staan voor nieuwe, tijdelijke pro vincies waar ze waarschijn lijk helemaal niets van we ten aldus Boone. Financiën Ander nadeel van het wets ontwerp, dat zeker door minis ter Van Thijn gewijzigd wordt, (de minister zou nog voor de zomer met een definitief plan in de tweede kamer willen ko men) is het financiële onder deel. De minister gaat er van uit dat de nieuwe provincies genoeg hebben aan het zoge naamde provinciefonds, de jaarlijkse pot waaruit de pro vincies bedeeld worden. Boone betwijfelt of dat in de toe komst genoeg is, gezien de zware financiële lasten die bij voorbeeld de Kiltunnel op een Ërovincie legt. 'e voorzitter van de Rijn- mondraad, A.P.Oele, wil de provinciale herindeling van Zuid-Holland liever nog van daag dan morgen, zo vertelde hij de leden van de Kamerco- missie. Volgens Oele functio neert het openbaar lichaam Rijnmond steeds moeizamer en worden de nadelen van een groot, maar log lichaam met weinig bevoegdheden steeds duidelijker. De voorzitter van de Rijnmondraad is vanuit dat oogpunt bereid nog met een „provincie oude stijl" van start te gaan, waarin de bevoegdhe den en taken niet talrijker zijn dan bij de huidige provincies. Gelderland willen, terwijl Goeree volgens de inwoners van Middelharnis niet bij Zee land maar bij de toekomstige provincie Rijnmond wil horen. In het wetsontwerp vallen die laatste gemeenten onder Rijn mond en Zeeland. Leerdam en Vianen zouden graag naar Utrecht gaan, hoewel dat plaatselijk moeilijker schijnt te liggen dan de woordvoerder van deze gemeenten gisteren deed voorkomen. Opheffing Overstag De gemeente Rotterdam, een van de meest invloedrijke ge meenten in de Rijnmondraad, is overigens tegen de uitbrei ding van de provinciale taken. Die gemeente stelt zich op het standpunt dat met name de welzijnstaken beter gemeente lijk kunnen worden geregeld. Rotterdam is wel voorstander van een snelle opheffing van het openbaar lichaam Rijn mond, dat teveel geld kost en nauwelijks werkt, zo liet de Rotterdamse wethouder J.Linthorst tijdens de hoorzit ting weten. Op de hoorzitting waren een aantal gemeentebesturen aan wezig wiens gemeenten door de provinciale herindeling van Zuid-Holland dreigen over te gaan naar andere provincies. De meningen daarover zijn verdeeld. Hillegom, dat over gaat naar Noord-Holland, is daar fel tegen gekant, evenals de provincie. Asperen en Heu- kelum zouden zelf graag naar Gedeputeerde Boone zei giste ren na de hoorzitting de in druk te heben dat de Kamer leden overstag zullen gaan voor zijn bezwaren tegen de pré-provincies. In de laatste brief over dit onderwerp van Van Thijn aan het provinciaal bestuur valt bij de minister daarvan echter nog niets te merken. Wel merkte Boone daarin begrip op voor het pro vinciale standpunt over uit breiding van de taken voor de provincies. „We hadden echter lie ver gezien dat de minis ter met een nieuw wets ontwerp op tafel was ge komen, waarin hij. het officieel had vastgelegd. In april komt de minister hier voor een werkbe zoek en dan hopen we hem daartoe over te ha len".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5