e Handtekeningen tegen bouwlokatie Kerklaan Eerste paal nieuwe school De politie is een p bedrijf, dat het haast niet aan kan k Woubrugge soepel bij subsidie-aanvragen ROELOFARENDSVEEN De heer H. M. L. van Duijkeren, wethouder van Onderwijs in Alkemade, sloeg gisteren de eerste paal voor de bouw van een geïntegreerde kleuter- en basisschool op de hoek Lupinestraat/Sotaweg. Het was echt de allereerste paal, die onder een daverend vuurwerkgeknal de grond inging. Er was veel publieke belangstelling voor het gebeuren: alle leer lingen van „Het Kwetternest", „Peuterhof Sint Anna" en de Sint Josephschool waren, opgetuigd met zelfgemaakte feestpet- ten, aanwezig. Kleurige spandoeken gaven te lezen dat de kin deren erg blij waren met de bouw van deze nieuwe school. Na afloop werd er een feestelijke bijeenkomst gehouden in de gezellig versierde aula van de Sint Josephschool. Alle schoolbe sturen en oudercommissies van Alkemadese scholen waren ver tegenwoordigd. Bovendien alle leerkrachten, betrokken ambte naren, aannemer Wesselman met zijn voltallig personeel (allen Veenders) en vele anderen. De voorzitter van het schoolbestuur, Wim van der Werf sprak een woord van dank uit aan iedereen die zich heeft ingezet voor de bouw van de school. Hierna hield wethouder Van Duijkeren een grappige toespraak vol kwinksla gen en woordspelingen. Hij complimenteerde het schoolbestuur met haar voortvarendheid, toonde zich verguld met de uitnodi ging voor het paalslaan en vertelde de aanwezigen dat hij voor het eerst in zijn loopbaan voor een dergelijk eervol werk ge vraagd was. Hierna voerde pastoor A. Saers als lid van Schoolbestuur „Maria Presentatie" het woord. Hij betrok in zijn dank niet alleen het huidige schoolbestuur, maar ook de vroegere voorzitters Ko Zwetsloot en Nico Deen. omdat deze „de fundamenten gelegd hebben voor het punt waarop we nu zitten". Wethoder Van Duijkeren slaat de eerste paal. REGIO LEIDSE COURANT CDA NIEUWVEEN REKENT OP ACHT RAADSZETELS NIEUWVEEN Wethouder J. Fransen gaat als lijsttrekker van het Nieuwveense CDA de gemeenteraadsverkiezingen tegemoet. De christen-democraten verwachten na de komende verkiezingen acht vertegenwoordigers in de raad te hebben. Momenteel zitten er vijf CDA'ers in de gemeenteraad, die in zijn geheel uit zeven personen bestaat. Dat het CDA de verwachting uitspreekt met acht mensen in de raad zitting te gaan nemen, houdt verband met de op hand zijnde uitbreiding van het aantal raadsleden. Het aantal inwoners van de ge meente rechtvaardigt, dat de raad uit elf personen is opgebouwd. Vier jaar geleden moest men wegens een daling van het aantal inwoners terug van elf naar zeven radsleden. Die afname van het inwonertal hield verband met de verhuizing van de Johannna Stichting naar Zwammerdam. Na Fransen staan op de lijst de huidige wethouder H. Soede, fractievoorzitter G. Pulleman en de raadsleden A.M. van der Hoorn en mevr. A. Alberts-Ozephius. De heren A. van Tol, J.P. van Dam en G.P. Smeele staan respectievelijk als 6, 7 en 8 genoteerd. Naar men in Nieuwveense CDA-kringen verwacht, zullen alle ge noemde personen na de verkiezingen in de raad zitting hebben. EHBO groeit in Hoogmade HOOGMADE Dc plaatselijke EHBO-vcreniging in Hoogmade groeit nog steeds. Dat maakte gisteravond voorzitster mevr. Zwetsloot-Borst bekend tijdens de algemene ledenvergadering. De vereniging sloot het afgelo pen jaar met een gunstig resul taat af. Mede dankzij een zeer ge ring aantal hulpverleningen was er een vanuit financieel oogpunt een positief resultaat. Penning meester Veldhuizen liet weten, dat het saldo ruim vier mille was. Besloten werd het aantal EHBO-posten uit te breiden. Een nieuwe post wordt ingericht aan de Graaf Willem U laan 81. EEN GELDMACHINE IN HET RAADHUIS? HAZERSWOUDE „Heeft de gemeente een geldma- chine in het gemeentehuis? 3 miljoen is teveel v verbouwen van een gemeentehuis!" Woorden die r aantreft op pamfletten die her en der in de gemeente Hazerswoude in de omgeving van openbare gebouwen zijn aangebracht. Dit alles naar aanleiding van het be sluit dat een meerderheid van de gemeenteraad r tijdens de op 28 januari gehouden vergadering. Die meerderheid (van de veertien aanwezige raadsleden) ging toen akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders om 3,3 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het gemeentehuis en de vestiging van een openbare bibliotheek in hetzelfde gebouw. De uit drie personen bestaande PvdA-PPR- fractie en de liberaal Fransen stemden tegen. Overi gens: duidelijk is niet precies wie achter de samenstel ling van de pamfletten „staat". Op geen enkele wijze wordt dit de burgerij kenbaar gemaakt... Piasduikers blazen Ter Aar nieuw carnavals leven in TER AAR Het ziet er naar uit, dat ook Ter Aar weer dolle carnavalsdagen zal be leven. Enkele zeer enthou siaste inwoners hebben geza menlijk de carnavalsvereni ging „De Piasduikers" weer nieuw leven ingeblazen. En met succes, want binnen en kele weken steeg het lede naantal van 14 tot 70 leden. De carnavalsvereniging „De Piasduikers" bestaat als zo'n 14 jaar, maar de laatste jaren was het carnavalsgebeuren wat op de achtergrond ge raakt. Een nieuw bestuur be staande uit Jan Fransen (voor zitter), Peter Moen (vice-voor- zitter), Wim Koeleman (secr.), Theodorus de Frankrijker (penn.m.) en mede-bestuurslid John Versluis gaat er nu weer volop de schouders onder zet ten. Vice-voorzitter Moen ver telt, dat het enthousiasme ver schrikkelijk groot is. Er mel den zich zo snel nieuwe leden - zo zegt hij - dat het niet an ders dan een groot succes kan gaan worden. Er is dan ook een leuk programma samenge steld, waaraan Prins Ton (van Rijn) de Eerste leiding zal ge ven. Vanuit de kantine van de voetbalvereniging Altior wordt alle medewerking gege ven en zaterdag zal daar van 14.30 tot 18.00 uur een kinder middag worden georganiseerd met de plaatselijke carnavals- muziekgroep „De Gebarsten Ketel". Daarna zet de Raad van Elf met de overige leden de avond voort in het Paro chiehuis St. Joseph met een uitgebreid diner met „bijbeho- ren". Dinsdagavond komt dan de knaller in de vorm van het Plasduikersslotbal. Dit zal plaatsvinden in de Altiorkan- tine vanaf 20.30 uur onder muzikaal begeleiden van „De Pandorra's". VERKEERREMMERS VOLGENS TER AARS VOORBEELD RIJNSATERWOUDE Bewoners van de Zonnedauwlaan zul len binnenkort rood-wit geschilderde tonnen in hun straat kun nen aantreffen. Dit is het gevolg van een gisteravond door de raad genomen besluit. De raad moest zich buigen over te treffen maatregelen om snelrijdend verkeer in de Zonnedauwlaan tegen te gaan. Ter tafel lag een voorstel om 7500 gulden uit te trekken voor een plan dat het (auto)verkeer van hoge snelheden zou moeten afhouden. Tijdens de discussie die daarover ontstond, herinnerde de raad zich aan een soortgelijke kwestie in Ter Aar. In die gemeente heeft men ten einde de hardrijders te dwin gen gas terug te nemen op de Aardamseweg rood-witte ton nen op de weg gezet. Die blikken staan daar om na te gaan of zogenaamde verkeerssluizen het gewenste effect teweeg bren gen. Pas als dat is aangetoond, zullen definitieve sluizen worden aangelegd. Dat idee heeft nu ook in Rijnsaterwoude post gevat. De rijKspolitie zal worden gevraagd na de proefperiode advies uit te brengen over de te treffen verkeersmaatregel. F. Hoogeboom PvdA-lijsttrekker ALKEMADE Tijdens de gisteravond gehouden leden vergadering van de Partij van den Arbeid, hebben de leden zich unaniem achter de be- stuursvoordracht van kandida ten voor de komende gemeen teraadsverkiezingen ge schaard. Het huidige raadslid Fred Hoogenboom wordt weer lijsttrekker, als tweede staat Frans Schoonderwoerd geno teerd en als derde Richard te Brake. Als vierde, vijfde en zesde op de lijst staan respec tievelijk Lineke de Koning, Jo Linders en Remie Leyendek- ker. F. de Graaff lijsttrekker Progressief Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het ge- zamenlijk bestuur van de af delingen Zoeterwoude van de PvdA, D'66 en Progressief Zoeterwoude, samengaand in de lijst „Progressief Zoeter woude" heeft de advieslijst samengesteld voor de geza menlijke ledenvergadering van kandidaten voor de ko mende verkiezing van de ge meenteraad. Als lijsttrekker is voorgedragen Frans de Graaff, van 1974 tot 1978 al deel uitmakend van de ge meenteraad. De Graaff is momenteel voorzitter van P.Z. en bestuurslid van de „Stichting sport- en recrea tiecentrum De Klaverhal". Op de tweede plaats staat me vrouw Annemarie Kolff- Haantjes. De derde plaats wordt ingenomen door de se cretaris van Progressief Zoe terwoude Wil Ooijendijk.In de huidige zittingsperiode hebben de progressieven drie zetels in de raad. Derhalve ligt het voor de hand dat Ooijendijk in sep tember zal debuteren als raadslid. Het is zelfs niet uitge sloten - gezien de winst voor D'66 - dat de progressieven een zetel winnen, waardoor de als nummer vier geplaatste Paulien van Yperen eveneens haar opwachting zal maken in het hoogste orgaan van de ge meente. Paulien van Yperen is de huidige fractie-secretaris en daarnaast aktief in een aantal emancipatorische aktiviteiten. Op de vijfde plaats staat de huidige fraktie-voorzitter in de raad Kees Straver. Op ei gen verzoek is de heer Stra ver, die twintig jaar in de raad zit, buiten de waarschijnlijk direkt verkiesbare posities ge plaatst. Het bestuur van PZ heeft er evenwel voor gekozen de heer Straver op een vijfde positie te plaatsen om daarme de tot uitdrukking te brengen dat hij weliswaar afscheid neemt van de raad, maar dat binnen de progressieve groe pering en het gemeentelijk ge beuren zijn belangrijke erva ring niet verloren mag gaan< Op de gezamenlijke ledenver gadering op 9 maart om 20.00 uur in Ons Huis, zal de defini tieve volgorde van de kandi daten worden vastgesteld. Op die avond zal ook het concept- programma „Samen werken aan welzijn" worden bespro ken en vastgesteld. VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 PAGlïjj^ Vijf dagen durende reünie in de Veen ROELOFARENDSVEEN Voor alle oud-leerlingen van de Sint Ignatius- en de Mariaschool organiseert werkgroep „De Oude Veen" komende weck een reünie. Omdat alle oud-leer lingen zijn geïnviteerd duurt de hereniging maar liefst vijf dagen. Om ieder in de gelegenheid te stellen leeftijdsgenoten te ontmoeten is de week als volgt ingedeeld: maandagavond 65-plusscrs, dinsdagavond 55-65-jarigen, woensdagavond 45- 55-jarigen, donderdagavond 3JM5-jarigcn en vrijdagavond 25- 35-jarigen. De openingstijden zijn van 19.30 uur tot 22.00 uur. Overige belangstellenden kunnen terecht zaterdag van 13.00 uur tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De reünie wordt gehouden in de Mariaschool en in kleuterschool „De Kakelwurft". Tijdens de openingstijden is een boekje verkrijgbaar (kosten 10 gulden) met foto's en feiten over de onderwijsperiode van 1880 tot het jaar 1980. In een aantal leslokalen is een expositie ingericht van oude en nieuwe leermiddelen, oude schoolwerkjes en een aantal schoolfoto's uit vroeger jaren. Voorts wordt een lokaal inge richt als filmruimte. Daar zullen bewegende beelden uit voorbije Veense jaren getoond worden. L. Schrier lijsttrekker VVD KOUDEKERK AAN I RIJN De heer Schrier is gekozen als trekker van de VVD komende gemeenteraj verkiezingen in Koj kerk. Tweede op de lii mevr. Z. Romeijn-Sef ma, terwijl de derde pU wordt ingenomen I mevr. M. J. S. Vp kamp-v.d. Westeringh- liberalen zijn mornet met twee zetels in de I dekerkse gemeentel vertegenwoordigd. Hoofdinspecteur A.M. Rutting: „Alphen is te klein voor een tafellaken en te grqk voor een servet". irga ALPHENSE HOOFDINSPECTEUR RUTTING BIJ VERTREÉ" paje ALPHEN AAN DEN RIJN A.M. Rutting, hoofdinspecteur van de Alphense politie verlaat per 1 maart het korps. De 33-jarige politieman heeft een functie aan vaard op de Recherche school in Zutphen. Daar wordt hij adjunct-direc teur/hoofd afdeling on derwijs. Bij zijn afscheid kijkt hij vanachter zijn bureau in een sober ingerichte kamer van het Alphense politiebu reau terug op zijn jaren bij de Alphense Hermandad. De groei die Alphen heeft doorgemaakt, de toenemen de criminaliteit die daar mee gepaard is gegaan en de rol van de politie in dat geheel. Rutting startte in oktober '65 zijn loopbaan in Utrecht. Na zijn diensten in de stra ten van de Domstad placht hij te studeren. En met suc ces. Hij behaalde het diplo ma aan de politie-academie van Apeldoorn en werd in '73 aangesteld als inspecteur van de Alphense politie. Drie jaar later bracht hij het tot hoofdinspecteur. Bij zijn komst negen jaar geleden, telde het korps 48 mensen. Nu zijn dat er een kleine honderd. Die toena me van het aantal agenten is uiteraard nauw verbon den met de enorme groei die Alphen heeft doorge maakt. Meer inwoners, meer huizen, meer winkels, meer criminaliteit en dus ook meer politie. Met name de laatste tijd neemt de cri minaliteit in Alphen toe. Zonder exact te kunnen aangeven waardoor dat komt, meent Rutting dat dat een gevolg is van de snelle groei, die het dorp (want zo blijft hij blijft Al phen noemen) heeft door gemaakt. „Hetzelfde zie je Zoetermeer. Ook daar een explosieve groei en ook daar een sterke toe name van criminaliteit. Met name onder de jongeren en in Alphen woont relatief erg veel jeugd. Mijns in ziens is het derhalve een verschijnsel van voorbij gaande aard". Een andere oorzaak, die natuurlijk niet alleen in Alphen van kracht is, is de de economi sche recessie. „In een tijd van financiële teruggang gaat men op zoek naar ma nieren om eenvoudig geld te verdienen. „Het (ook in Alphen) sterk stijgende aantal fraudezaken illu streert dat". Reorganisa tie Het laat zich raden dat toe nemende misdaad om meer bestrijders daarvan vraagt. De bezuinigingsdrift van regering bemoeilijkt dat echter. Overuren moeten zo veel mogelijk voorkomen worden, de agenten moeten zich meer per fiets ver plaatsen en het aannemen van nieuwe krachten is vrijwel uit den boze. „Daar door is de politie zo'n beetje het enige bedrijf in Neder land, dat het werk haast niet aankan",- zegt Rutting die zichzelf als één van de managers van dat bedrijf ziet. En zoals dat in veel be drijven gebeurt, meent ma nager Rutting dat ook zijn bedrijf aan reorganisatie toe is. Daarin staat hij niet al leen. Er bestaan plannen voor een nieuwe opzet van het politieapparaat. Eén voorbeeld daarvan is een provinciaal korps; per pro vincie één politiemacht. Rutting is daar geen voor stander van: „Dat er één soort politie komt is een goede zaak. De rijkspolitie, waar alles in vijf-fout moet, is een log apparaat en ook de gemeentepolitie zou tfotoj ter kunnen functionele c Neem Alphen, te groot vo)jeg< een servet en te klein vei ge een tafellaken; we hebbi". 1 een eigen korps, maar klif w. nen ons niet veroorlovf. Ti computers en andere du technische apparatuur aj te schaffen. Als de sch^ach vergroot wordt, is dat alF J'6 wel mogelijk. Een provo? ciaal korps van zo'n f man wijs ik echter var hand. De politieman n dicht bij de mensen st en dat lijkt me met korps van die omvang i vrijwel onhaalbare zaak. I zie meer in een paar koitj sen per provincie", specialisatie juicht Ruttih niet toe: „Een politiemf" moet een zo breed mogel| ke taak hebben, hoewel me er van bewust ben, <j| je in sommige gevallen n( om een aparte tak kunt. De rijkspolitie te 1 ter is daar een voorbeej van". De functie die Rutting Zutphen gaat bekleden schilt volgens zijn eigl zeggen niet zoveel v huidige. Het niveau 1 hij gaat werken is natuiJ lijk wel anders. Ruttil krijgt de zorg over zo'n 51 vaste en 400 gastdocente) Bovendien beperkt de aei demie zich niet tot één d meente of één land. „Crinj naliteit eindigt nu eenma niet bij 's lands grenzen. 1 mijn nieuwe baan krijg de kans ook eens in andeL.u landen te gaan kijken hr" men de zaken aanpakPM zegt Rutting, die duidel» zin heeft in zijn nieuwe jd maar zich daar zeker nt tot z'n pensioen ziet zitteif Vanmiddag is er in de kalf I tine van het politieburei vanaf 16.00 uur een u| lang de gelegenheid de ha Rutting de hand te schuL den. f MAARTEN NOOTB WOUBRUGGE Ondanks het feit, dat de subsidie-aan vragen van plaatselijke vere nigingen reeds verwerkt wa- de begroting, diende de lissie financiën zich gis teravond alsnog te bezinnen uitgave van ruim vijfduizend gulden. De oor zaak was gelegen in het te laat indienen van de subsidie-aan vrage. Handbalvereniging MMO de apart over deze gemeente lijke uitgave gesproken te worden. De commissie finan ciën wilde deze zaak niet for meel afhandelen door de sub sidie weigeren, maar wenste toch wel een waarschuwend woord te doen uitgaan: „Dat het in het vervolg zo niet meer kan". Het Woubrugse kunstwerk vormde ook weer eens onder werp van discussie. De plaat sing van dit kunstobject gaat sportvereniging S'70 hadden onder de hand op een drama hun subsidie-aanvrage te laat ingediend, aldus chef finan ciën Karmelk en daarom dien- vele bedrijven lijken. In oorsprong stelde de raad in een gulle bui tienduizend gul den beschikbaar. Een aantal kunstenaars maakte ontwer pen en de raad koos er een van. Later bleek dit ontwerp niet uitvoerbaar voor het be schikbare bedrag. Voorbij gaand aan het feit, dat de kun stenaar zich dus eigenlijk niet aan zijn opdracht had gehou den, stelde de Woubrugse raad in arren moede maar tweedui zend gulden extra beschik baar. Gisteren moest de com missie financiën zich bezinnen over de transportkosten van duizend gulden en er bleef niet anders over dan positief te beslissen. Voeg bij het voor gaande nog duizend gu die de sokkel minimaal gaan kosten, dan komtj kunstwerk toch op duizend gulden. Over de uitbreiding steiger van het voet het Paddegat waren missieleden het snel Woubrugse aandeel in hei Bi heel van kosten beqïew slechts twintig procent eijpn kwam op achthonderd gutL'i De steiger aan Woubrugse de komt nu wat verderf00 water in te steken, zodaflge veerboot beter kan aanlejfcls KOUDEKERK AAN DEN RIJN In de Ridderhof werd gisteravond een drukbezochte bijeenkomst gehouden, waar de Kou- dekerkse bevolking hun bezwaren en wensen ken baar konden maken ten aanzien van de door de gemeente voorgestelde bouwlokaties. In de mid daguren had een drietal „verontruste Koudeker kers" op het gemeentehuis reeds een petitie aangebo den aan wethouder mevr. R. Lelarge van Ruimtelij ke Ordening. Hierin wa ren de bezwaren ver woord, die zich voorname lijk richten tégen het ver plaatsen van de sportac commodaties en tégen het bouwen in de toekomst aan de Kerklaan. Mevrouw Lelarge noemde me dio 1983 als streefdatum voor het slaan van de eerste paal. Overigens stelde zij met na druk, dat het college van B. en W. nog geen standpunt heeft ingenomen. Een mening die niet wordt gedeeld door een groot aantal Koudekerkers. Zij vrezen een duidelijke voor keur van B. en W. voor de Kerklaan als eerste bouwloka tie, zoals vastgelegd in het streekbestemmingsplan. De drie verontruste Koudeker kers boden de wethouder 375 handtekeningen aan ter on dersteuning van hun bezwa ren. Later op de middag over handigde de heer J. Groen- huyzen een lijst met 384 hand tekeningen. Ook zijn aktie richt zich tegen hét bouwen aan de Kerklaan. Beide aktiegroepen betreurden het korte tijdsbestek waardoor zij onmogelijk het hele dorp konden bestrijken, hetgeen ongetwijfeld meer sympathi santen zou hebben opgeleverd. Hoorzitting Tijdens de hoorzitting werden 's avonds vragen gesteld over het 'financiële plaatje'. Men De „verontruste Koudekerkers", de heren W. Wols en W. H. Zijlstra en mevrouw E. Citroen-Schakel, overhandigen wethouder R. Lelarge het bezwaarschrift. was allesbehalve overtuigd van de juistheid van de bere keningen, met name de kavel- prijs riep vraagtekens op. Mevr. Lelarge, voorzitter van het forum bestaande uit burge meester G. Zwaan, wethouder F. Kimpel en de heren J. v. Wijk en G. Abrahamse van Stad en Landschap, verwees de financiële spitters naar het gemeentehuis waar alle cijfers ter inzage liggen. De heer Wols reageerde hier op. „Waarom waren deze cij fers niet beschikbaar op de in formatie-avond van 3 februa ri?" Hij vond dat zeer laak baar. Mevrouw Lelarge: „Het is moeilijk deze cijfers voor de burgerij te „vertalen". Dat heeft enige tijd nodig". Na een korte pauze kwam D'66, bij monde van Evert Jan Karei tot de volgende aanbe veling. „Afzien van grootse plannen voor aanwijzen van een bouwlokatie voor meer dan 400 woningen". Ruim 200, waarvan 151 woningwetwo ningen, 54 premiekoop- en 11 vrije sektor, lijkt D'66 op grond van gepleegd onderzoek vooralsnog voldoende. „Naast de inbreimogelijkheid „Lekx" (ca. 90 woningen) behoort, be halve de aanbrei mogelijkheid „Weidedreef", die aan de Dorpsstraat serieus te worden onderzocht", aldus de heer Karei. De heer R. Moonen vertolkte het standpunt van het PvdA- bestuur in deze. Hij legde de nadruk op de milieu-ruimtelij ke overwegingen van zijn par tij en het landelijk karakter van zowel Lagewaard als het gehele dorp. Hij pleitte voor de Weidedreef, waar dan goede en goedkope woningen in de sociale sfeer zouden moeten worden gebouwd. De heer Moonen had moeite met het zogenaamde inbreien. „Een dorp zonder hier en daar groen, kan de leefbaarheid schaden", zo zei hij. Meerdere Koudekerkers wa ren van mening dat, mede ge zien de geringe animo van de sportverenigingen om te ver huizen, met het bouwen van woningen gestart zou moeten worden aan de Weidedreef en wel gefaseerd, met eventueel grond reserveringen voor sportaccommodatie in de toe komst. In de negentiger jaren zal de verhuizing van de ten nis- en voetbalclub opnieuw kunnen worden bezien. Op 5 april zal in de gemeente raad een beslissing worden ge nomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4