Provincie wil rijksweg 11 i PPR wil fietsers niet langs, maar door Zijlpoort leiden Stadssleutels voor de Hutspotten Toverlei verrast metTweelicht9 Beweging Dans met 'Passeren' ini in de Koele Meren des Tiods' in Leiden gefilmd Collectie kunstuitleen9 uitgebreid door grote vraag Belastingen Omdat veel ouderen problemen hebben met het invul len van hun belastingbiljet heeft de stichting Dien stencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk op een rijtje gezet waar hulp geboden wordt bij het invul len van het biljet. Dat zijn de rechtswinkel op het Noordeinde, de sociale raadsvrouw die op een aantal plaatsen in de stad spreekuur houdt, leden kunnen bij hun vakbond terecht en de belastingdienst op het Sta tionsplein biedt ook hulp. Een (telefonische) afspraak maken bij deze instellingen is gewenst. Voor het invul len van het biljet dient men een jaaropgave van de werkgever of de sociale verzekering, de rente van spaartegoeden, giften, buitengewone lasten (dieetkos ten, brillen en dergelijke) en gegevens over andere in komsten over te leggen. Nadere inlichtingen bij het Stedelijk Bureau van de stichting Dienstcentrum, tele foonnummer 141141. Mountbatten De groep 'Mountbatten' treedt vanavond in het gebouw van het LVC aan de Breestraat 66 op. De al dertien jaar bestaande groep speelt swingende southern-rock. Leden van het LVC betalen drie gulden vijftig en niet-leden vijf gulden. Morgen treedt de groep 'Bloods' met in het voor programma 'Excuse' op. 'Bloods' is een uit New York af komstige vrouwengroep die een mengeling speelt van rock en roll, blues, soul en funk. Leden van het LVC betalen zes gulden en niet-leden zeven gulden vijftig. De optredens beginnen vanavond en morgen om negen uur. 1 mei viering Ook dit jaar zal er in de Stadsgehoorzaal een 1 mei vie ring worden gehouden. CPN, 1KB, PPR, PSP, PvdA en FNV willen het feest eenzelfde opzet geven als vorig jaar toen zo'n duizend mensen de Stadsgehoorzaal be zochten. Nog niet vastgesteld is het centrale thema. D'66 D'66 houdt vanavond een algemene ledenvergadering in „In den Bierdeghel II" aan de Nieuwe Rijn 52. De vergade ring begint om acht uur. Op de agenda staat de vaststelling van de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Frits Kaatee Het Kwintet van Frits Kaatee treedt zondag op in het kader van Jazz in Sunday. Het concert begint om drie uur in het bowling-restaurant van Menken aan de Bos- huizerlaan. Osmose De Nieuwe Dansgroep speelt donderdag 25 februari 'Osmo se' in het LAK-theater aan het Levendaal 150. 'Osmose' is een ongeveer een uur durende choreografie, die is op gebouwd uit drie delen. Elk onderdeel is gebaseerd op de wisselwerking van twee tegengestelde bewegingsthema's. Het optreden begint om negen uur. Kaartjes kunnen dage lijks gereserveerd worden onder telefoonnummer 124890. {DEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 LEIDEN Het is in het algemeen een goede gewoonte van amateurtoneelgezelschappen, dat ze zich neerleggen bij een repertoire zonder al te hoog gegrepen pretenties. Die enkele keer dat een gezelschap wél een „moeilijk" stuk aandurft, kan het resultaat tweeërlei zijn. De repertoirekeus kan dan voortgekomen zijn uit een diep ge brek aan zelfkennis en het effekt navenant. Maar het kan ook zijn dat men een gelukkige gooi gedaan heeft en een voorstel ling laat zien die volop de moeite van het bekijken waard is. Het toneelstuk „Tweelicht" van Eric Schneider heb ik bijna precies vier jaar geleden zien opvoeren door de Haagse Comedie; toen ik gisteravond in het LAK-theater zat te wachten op de aanvang van hetzelfde stuk door theatergroep Toverlei, vreesde ik eerlijk gezegd voor de mogelijkheid, dat de Leiderdorpers aan dit stuk niet de nodige diepgang zouden kunnen meegeven. Die vrees werd voor de pauze ook min of meer bewaarheid. E- venals andere stukken in dit genre, als van Albee of Williams, ontleent ook „Tweelicht" zijn spanning voor een groot deel aan de stille momenten, de momenten waarop er in het stuk niet gesproken wordt. Aanvankelijk slaagden de acteurs er nauwe lijks in om juist die „zwijgende" spanning in hun spel te laten uitkomen. Na de pauze, die erg snel kwam, lukte dat duidelijk beter. Bewe ging en mimiek, vooral van Ronald Derogee en Sheila Lever (samen het echtpóar De Hoog) wonnen steeds sterker aan kracht en suggestiviteit. Maar ook bij Ellen Gerrese en Jan Verplancke, die het dominerende echtpaar Burghart speelden, waren teke nen van verbetering te bespeuren. Het decor en de belichting werkten op funktionele wijze mee aan het tot stand komen van hun gezamenlijke prestatie, die ronduit verrassend genoemd kon worden. De regie van Piet Eeltvelt had wat mij betreft gerust wat strakker, wat minder vrijblijvend mogen zijn, ook al waren de mogelijkheden van de acteurs kennelijk goed uitgebuit. „Tweelicht" is nog te zien op 27 februari in het Hoofdtheater in Alphen aan den Rijn en op 6 maart in de Muzenhof in Leiderdorp. LEIDEN De PPR is verbaasd over de aanleg van fietspaden aan weers zijden van de Zijlpoort. Raadslid F. van Oosten doet in schriftelijke vra gen de suggestie of het niet gemakkelijker ge weest zou zijn de fietsers gewoon door de poort te leiden. In de afgelopen dagen wer den de fietspaden aangelegd. „De verkeerssituatie rondom de Zijlpoort was voor het fietsverkeer inderdaad aller minst plezierig. De oorzaak lag echter in het feit, dat de poortdeuren nog steeds verbouwd worden, waardoor fietsverkeer door de poort onmogelijk is," aldus Van Oosten. Hij wil van het colle ge horen of het op de hoogte is van de plannen met be trekking tot de Zijlpoort en van de geplande duur van de renovatie. Het raadslid vraagt het colle ge voorts naar de kosten van aanleg van de fietspaden. Vervolgens vraagt hij of het college het met hem eens is, dat het verkeer zo spoedig mogelijk door de poort moet worden geleid in plaats van er omheen. Van Oosten stelt tenslotte voor, dat de kosten van de juist aangelegde fiets paden „waardoor voetgan gersverkeer juist weer in de knel komt" doorberekend worden aan de eigenaar van de Zijlpoort. Als de renovatie niet zo lang geduurd zou hebben, had het fietsverkeer immers gewoon door de poort geleid kunnen worden en was de kostbare aanleg der fietspaden niet nodig ge weest, zo veronderstelt Van Oosten. De groep Beweging Dans speelt zaterdag 27 februari „Pas seren" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De voor stelling begint om half negen. Karen Chen en Shuasaku Ta- keuchi maakten 'Passeren'. In het stuk combineren zij hun eigen werk en bewegingsstijl. Ze gebruiken licht, geluid en costuums als expresstiemiddel. kaartjes kunnen dagelijks behalve op zaterdag gereserveerd worden onder telefoon nummer 124890. jeugd vanaï 14 jaar in het Antoniusclub- huis. Een kaartje kost vijf gulden. Voor de muziek wordt gezorgd door de groep Orion. Het is wel de bedoeling dat men verkleed verschijnt. Maandagmorgen is er in het Antoniusclubhuis vanaf tien uur een carnavalsfeest voor gehandicap ten. 's Middags gaan De Hutspotten met onder meer de Prinsengarde, Prins Marcus de Eerste en de Hutspot-singers vanaf half twee langs een aantal bejaar dencentra in de stad. Er worden bezoe ken gebracht aan het Robijnhof, het Eli sabeth Gasthuis en Huis op de Waard. Ook het Doordouwers Bal wordt dit jaar ,00 OhjDEN Na 'Keetje Tippel', 'Soldaat van Actualnje', 'Kort Amerikaans' en 'Een vlucht imo Hepnwulpen' wordt nu ook 'Van de Koelen Tlocfr11 des Doods', de nieuwste speelfilm sieht Nouchka van Brakel, gedeeltelijk in progrjen opgenomen. Zondagochtend begin- n actu^in alle vroegte de opnamen aan de Nieu- Journ. ftjjn waar een boekenantiquariaat tijde- tot galerie en een voormalig reisbureau bonbonwinkeltje zullen worden om- Weste^uwd. De opnamen worden maandag 19.00 jtgezet. 'De Koelen Meren des Doods' is ortape$roman van de bekende schrijver Frede- iebter Pn Ee(ïen- De film speelt in de tweede Actual* van negentiende eeuw en gaat op 9 fmber in première. De hoofdrollen wor- jgespeeld door Renee Soutendijk, Derek j,int en Peter Faber. LEIDEN Het carnavalsspektakel barst morgen ook in Leiden los. Om één uur overhandigt burgemeester C. Goe- koop op het stadhuis de stadssleutels aan Prins Marcus de Eerste. Zaterdaga vond is er vanaf negen uur een groot Balmasqué in de residentie van de car navalsvereniging De Hutspotten, het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare. Ciska Peters en het Loosdrecht-kwartet treden er op. Leden van de vereniging betalen vijf gulden entreeprijs en intro- ducé's vijftien gulden. Zondag is er van af twee uur een disco-avond voor de niet vergeten. Dit begint maandagavond om negen uur in het Antoniusclubhuis met medewerking van het duo Jan en Zwaan, het Heuvelrugcombo en de Bierkouwers. Een boerenkiel is tijdens dit bal verplicht. Leden van de Hutspot ten betalen vijf gulden en introdcé's vijftien gulden. Zoals bekend zal er dit jaar geen carnavalsoptocht door de stad trekken. Met de sloop van het Krant- zcomplex aan de Langegracht raakten de Hutspotten de huisvesting van hun wagens kwijt. De wagens werden aan carnavalsverenigingen in Nederland en Duitsland verkocht. kW— Bedrijfsleven dringt aan op snelle aanleg 'er co DEN/DEN HAAG iderianfsweg 11 (Leiden-Al- i-Bodegraven) moet ;ens provinciale staten Zuid-Holland onver- el worden aangelegd. ^Staten vinden daarom voor de weg een plek- jrijgemaakt moet wor- vy °P het streekplannen, de weg tot nu toe of slechts gedeeltelijk j voorkwam. De uit- iak van de Staten B|ne it tegemoet aan de ii. i95is van het Leidse en bedrijfsleven. terstaat aangedrongen op spoe dige aanleg van het gehele traject van Rijksweg 11. De or ganisaties zijn teleurgesteld over het feit dat in de discus sies rond rijksweg 11 vooral verkeerskundige en veilig heidsaspecten worden ge bruikt. Naar hun mening dient ook rekening gehouden te worden met de economische aspecten van rijksweg 11. De aanleg van rijksweg 11 kan stimulerend werken voor de werkgelegenheid, zo meent het bedrijfsleven. Niet alleen de minister, wiens begroting deze week in de Tweede Ka mer wordt behandeld, maar ook de provincie hebben zij van hun standpunt op de hoogte gesteld. De brief is on dertekend door veertien in stellingen waaronder werkge vers-en werknemersorganisa ties. Achtereenvolgens wijzen de organisaties op het belang van de verschillende trajecten. De Duin- en Bollenstreek moet hun westelijke verbinding ont beren „waardoor bestaande en nieuwe economische aktivitei- ten in hun groei worden be lemmerd", aldus de brief schrijvers. Dit zou in het bij zonder gelden voor de bloem bollencultuur die voor trans port is aangewezen op het wegvervoer. Voor Leiden zal de aanleg van Rijksweg 11 niet alleen een verlichting van de verkeersoverlast op de Hoge Rijndijk betekenen, ook het toekomstig bedrijfsterrein Roomburg zal zich beter kun nen ontwikkelen. De bedrij ven, gelegen aan de twee- baansweg Leiden-Alphen zijn volgens de briefschrijvers vrij wel onbereikbaar geworden, doordat de weg een te beperk te capaciteit heeft om het in tensieve zakelijke- en goede renverkeer te verwerken. Tenslotte is realisering van het tracé rondom Alphen vereist om de stad te ontlasten en om het gebied Zwammerdam en Bodegraven te ontsluiten. In het licht van dit alles dringen de organisaties aan op een spoedige aanleg van het gehele tracé van rijksewg 11 via een zo doelmatig mogelijke fase ring. De aanleg van rijksweg 11 kwam gisteren in de vergade ring van Provinciale Staten aan de orde. De PvdA stelde voor de weg uit het bijgestelde streekplann te houden. Maar deze fractie behaalde op het provinciehuis geen meerder heid. Overigens betekent de uitspraak van provinciale sta ten, die het algemeen bestuur van de provincie vormen, niet dat de rijkswegen inderdaad worden aangelegd. Het provinciaal bestuur vindt dat de aanleg van Rijksweg 11, die de bollenstreek een stuk beter bereikbaar maakt, niet ten koste mag gaan van de be drijfsvoering van de vele agra riërs in de Rijnstreek. Van agrarische kant waren onder meer tijdens een bijeenkomst van de streekcommissie „Al phen en omstreken" nogal wat bezwaren tegen de aanleg van de weg geuit. In een motie, on dersteund door CDA, D'66 en SGP, verzocht de VVD aan Gedeputeerde Staten maatre gelen te ondernemen om fi nanciële nadelen voor de boe ren te ondervangen. De enige partij die gisteren consequent tegen de aanleg van de rijksweg stemde, was de PvdA. Volgens de socialis ten in de Staten is de weg in feite overbodig, omdat de hoge verkeersprognoses waarop ze is gebaseerd inmiddels danig is verouderd. „De economische ontwikkelingen maken dat het verkeer anders wordt samen gesteld", aldus PvdA-woord- voeder J.Andrioli. Hij pleitte voor een onderzoek naar de gevolgen van de verbeteringen in het openbaar vervoer tussen Leiden en Alphen aan den Rijn, om aan de hand van dat onderzoek te bekijken of Rijksweg 11 inderdaad nodig is. Gedeputeerde N.Buijsert (CDA), meende dat de aanleg van de Rijksweg op de lange duur toch nodig zou zijn, on geacht de verdubbeling van de spoorlijn tussen Alphen en Leiden. De partijen bleken het giste ren allemaal eens over de aan leg van een omleidende weg rond Alphen aan den Rijn. Al leen over welk trace die weg dan moet lopen is nog niets be kend. Volgens gedeputeerde Borgman betekent opneming in het streekplan overigens slechts een globale indicatie, zodat de gemeenten zelf over de invulling kunnen beslissen. moepver „h#mrr ifn, fsve rioleringswerkzaam- in Maredorp zijn kracht ter hand ge- Met name de aan de Stille heeft de nodige voor het ver- op de Haarlem- irstraat. Voetgangers nnen nu nog slechts igs dranghekken en er plankieren naar de moePverzijde' van de Haar- immerstraat schuife- voor het laad- en isverkeer is het al hele- onmogelijk de een[are te bereiken. Het a oifn en ander leidt bij i beefd en wijlen tot fikse nogPstoppingen in de le rel|aarlemmerstraat. Ver- Drbeaoedelijk is het leed briefer zo'n vier weken ge- tRAiden. Dan ligt het riool ;n o^der de grond en kan "weejet de herinrichting van Stille Mare worden vanegonnen. Dan zal ook |t Waagbruggetje, dat aat® de restauratie van Waaghoofd deze iek werd opengesteld, ier optimaal bereik- iar zijn. LEIDEN De vraag naar kunstwerken van de 'kun stuitleen' is zo groot, dat het nodig was de collectie uit te breiden. Dat werd mogelijk door een subsidie van het ministerie van CRM. De aanwinsten wor den van 23 februari tot en met 4 maart tentoonge steld in het Waaggebouw. De 'kunstuitleen' ging in mei 1981 van start. De bedoeling was, dat de Leidenaar voor een grijpstuiver een kunst werk in huis kon halen (voor 7,50 kan een werk gedurende drie maanden gehuurd wor den). Zodoende zou de kunst meer gemeengoed kunnen worden en kunstenaars krij gen op hun beurt meer be kendheid. Momenteel heeft de kunstuit leen aan de Lammermarkt 35 ongeveer driehonderd abon nees (vijftig abonnees werd als minimum gesteld en tweehon derdvijftig als streefaantal). Het onverwachte is inmiddels bewaarheid: de enorme vraag ging het aanbod teboven. CRM gaf subsidie. Met gemeente gelden bedraagt het subsidie bedrag ongeveer 36.000 gul den. Met het geld zijn voor het eerst ook werken aangekocht van niet-Leidenaars. Oor spronkelijk was dat niet de be doeling. „We vonden dat uit breiding van de collectie met niet Leidse werken nodig was om een meer compleet beeld te kunnen geven van de stijl groepen, die zoal voorkomen," aldus B. Kinjet, beheerder van de Kunstuitleen. De Kunstuit leen heeft nu de beschikking over het werk van ongeveer vijftig Leidse kunstenaars en over werken van tien kunste naars, afkomstig van buiten de regio. Aangekocht werden werken van onder anderen Karei Ap pel, Jan Cremer, Reinier Lu- cassen, Alphons Freymuth en Pieter Holstein. Daarnaast zijn er zogenaamde BKR-werken (de voormalige contrapresta tie) aan het bestand van de Kunstuitleen toegevoegd. Van onder anderen Peter Willem- se, Peter Duivenvoorden, Itta Smeets en Hanneke Krijgs man. Van hen, allen Leide- naars, waren al eerder werken door de kunstuitleen uitgeko zen. Tijdens de tentoonstelling in de Waag worden deze werken aan het publiek gepresenteerd. De werken zijn gegroepeerd rond bepaalde thema's, zoals dieren, interieur en mensen. Op die manier wordt getoond hoe verschillende kunstenaars eenzelfde thema op hun eigen manier weergeven. Tijdens het gebeuren in de Waag wordt door middel van een diapro gramma getoond hoe de kun- stuitleeen functioneert en wel ke werken er zoal geleend kunnen worden. Deze exposi tie draagt de titel 'Kunst in Huis' en is op van maandag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur geopend. A.s. zaterdag om 19.00 uur in De Zijl de waterpolowedstrijd ZIJL/LGB-HETY Aangeboden door: MERCAS0L

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3