an Dam moest voorstel }gen partij ontraden Lente boden Slochteren-winsten Shell en Esso niet verder afgeroomd inland Ie ijSfc! CPN-burgemeester Hanneke vindt benoeming „grote overwinning" CcidócSoumnt Gebrek aan realisme LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 FEBRUARI 1982 PAGINA 11 iuters veilig 'sisschool" %AG Minister Van Kemenade |t de verworvenheden van het kleu- vijs ook in het nieuwe basisonder- hun recht kunnen en moeten ko- j zei dit gisteren tegenover een dele- in de Werkgroep Identiteit Kleute rijs, die hem namens 800 verontruste ligen uit medische en onderwijskun- |ng een petitie kwamen aanbieden, kgroep vreest dat het samengaan pter- en lager onderwijs in het basi- ^rijs nadelige gevolgen zal hebben jt jonge kind. Minister Van Kemena- ]aarde tegenover de delegatie dat de jep tijdens de jarenlange voorberei- i de wet alle mogelijkheden heeft i haar bezwaren kenbaar te maken. Installatie blinde rechter In Amsterdam is gister middag in het Paleis van Justitie de blinde jurist mr. R. de Vries geïnstalleerd als rech ter. De Vries is hiermee de eerste blinde rech ter in Nederland. Tij dens de plechtigheid bleven zijn dochtertje en geleidehond in de buurt. Naast hem zitten mr. R. van der Linde en mr. J. Sturhoofd, die gisteren ook als rechter werden geïnstalleerd. Ruim 750.000 handtekeningen voor Russische Joden AMSTERDAM Ruim 750.000 Nederlanders hebben tot nu toe de petitie aan president Brezjnev on dertekend, waarin wordt gepleit voor het lot van de Joden in de Sowjet Unie. Dit heeft rabbijn A. Soetendorp gisteravond tijdens de slotmanifestatie van de actie één miljoen handtekeningen voor de Russische Joden, meegedeeld. In de petitie wordt met een beroep op de slotakte van Helsinki van de Sowjet Unie gevraagd om de Jóden die de Sowjet Unie willen verlaten, het recht te verlenen naar Israël te vertrekken. Half maart worden de handtekenigen aangeboden aan Kamervoorzitter Dolman. „Van der Louw moet luisteren naar jongeren" UTRECHT Evenals het NVV- jongerencontact ziet ook de FNV niets in de plannen van minister Van der Louw (CRM) om werk loze jongeren te verplichten om gemeenschapstaken te laten ver vullen op straffe van een inhou ding op hun uitkering. Het be langrijkste bezwaar van de FNV is dat er banen worden onttrok ken uit de vrijwilligerssector. Op zich is de FNV wel blij dat er nu eindelijk eens een initiatief van overheidswege wordt geno men om jongeren werk te bie den. Maar de FNV betreurt het dat de minister niet tegemoet komt aan plannen van de jonge renorganisaties zelf. MAG JE NIET REKENEN' n g van de voorpagina) 3.000 oordvoerders van ige 'en VVD, Duinker betoogden in fier dat hun amen- i toch verantwoord idat er bouwvak- in werk geholpen Worden (minder igen dus) en die 'er hun loon belas- :ouden betalen. zei minister Van laartoe uitgedaagd door het CDA, „zo mag je niet rekenen. Of een maatregel zulke effecten heeft, blijkt pas achteraf. Daar mag je niet bij voor baat vanuit gaan". De mi nister kon dan ook niet anders dan, zij het met zichtbare tegenzin, het amendement ontraden. Hij voegde er nog aan toe, dat het zijn positie in het kabinet nog moeilijker zou maken. Dat laatste houdt verband met het feit dat Van Dam streeft naar een vierjarenplan voor de woningbouw. In die periode wil hij, zoals afgesproken in het regeerakkoord, een half miljoen woningen doen verrij zen. Een ideale verdeling zou volgens hem zijn: 130.000, 125.000, 125.000 en 115.000. „Zoiets kost vele, vele miljar den. We hebben het niet over schuimpjes". Er is Van Dam dan ook alles aan gelegen op goede voet te blijven met minister Van der Stee, die hem de benodigde middelen moet verschaffen. In die positie zou hij èr zelfs toe gebracht kunnen worden het „onaanvaardbaar" uit te spre ken over het amendement van Duinker en De Beer. In deze uiterst moeilijke situa tie vond CDA-fractieleider Lubbers het tijd persoonlijk tussenbeide te komen. Hij liet de PvdA weten dat zijn fractie tegen de gehele begroting van VRO zou stemmen, als het amendement werd aangeno men. CDA-woordvoerder Dijkman, die zich ook gisteren nogboos toonde over de „overval" van de PvdA, riep gisteren tegen een ieder, die het maar horen wilde, dat „het CDA niet kon stemmen voor een rammelende begroting". Tegelijkertijd bood Lubbers ook aan Duinker een uitweg. Als deze nu om schorsing van de beraadslaging zou vragen, zou het amendement nog een paar weken kunnen blijven bestaan. Voor de PvdA heeft dat het voordeel dat „Van Dam nu in het kabinet, bij zijn poging zoveel mogelijk geld uit Van Dam de pot van het banenplan te krijgen, een steuntje in de rug heeft. Hij kan er nu op wijzen dat een meerderheid in de Ka mer verhoging van het bouw programma nodig vindt," zo zegt men in CDA-kring. Lubbers maakte het aanbod van een compromis nog wat aantrekkelijker door de PvdA in het vooruitzicht te stellen dat het CDA niet meer zal morrelen aan het extra contin gent woningen (6500), dat Van Dam aan de vier grote steden heeft toebedacht. jurist is voor ders et ouwend' 1KARSPEL Als uropese Gemeen- ^bouwd moet wor- fgunst en jaloers- kan dit nooit gebouw worden, drs. J. Schouten, r van de Katho- ederlandse Boe- Tuindersbond, nd in Bovenkar- tr hij de Westfrie- opende. lerking slóeg op de an tuinders elders in 'gen de Nederlandse [aardgasprijs. en de [als gevolg daarvan op d v^ordt uitgeoefe- deze prijs sneller dan van plan was aan te an -de industrieprijs. voegde er aan toe iderland toch ook niet ?klaagd over de zon s in overvloed schijnt water dat in andere cel schoner is dan bij Nederlandse sierteelt- Schouten dat die wel heeft onder de slechte jonomische toestand, et aan doemdenken voortdurend zoekt ve produktiemetho- fzetmogelijkheder.. hte van enzwendcl iproken ftDAM De recht- Amsterdam heeft gis- financieel expert H. P. bij gebrek aan be- 'esproken van oplich- duistering en valsheid rifte. Van de P. werd irdacht tenminste ne- isen een totaalbedrag miljoen gulden afhan- bben gemaakt. Van de een eenmanszaakje lecialiseerd is in het van vennootschapen" •tingparadijsjes, zoals stein, Andorra, Jersey emburg. Via folders zijn diensten aan aan die de Nederlandse slim af wil zijn. Di- nten klagen nu dat al lie vennootschappen geld hen afhandig is 13.9? leerwijs i6.99n maart 17.4! amer ,AG De Tweede al volgende week niet m over de begroting derwijs. De Kamer h neergelegd bij een I van voorzitter Dol- j behandeling uit te it de tweede week van tdat in de begroting ontstaan. Een van de encentrales heeft [esproken tegen een :1de bezuiniging op Het voorjaar is er vroeg bij. Ook in de kippenren (foto links) van Aad Bakker in Oude Wetering. Aad Bakker, die een bloemisterij heeft en pas sinds een jaar een kippenren met zeven kippen en een haan, merkte drie weken geleden dat één van zijn jonge kippen broeds was geworden. Een opmerkelijk gebeuren, want de meeste vogels leggen nog altijd hun eieren in mei, en bij kippen ligt het broedseizoen zo rond eind maart begin april. De zeven maanden oude broedse kip werd op 12 eieren gezet waarvan er gisteren zeven uitkwamen. De vroege kuikens maken het bijzonder goed. Het naderende voorjaar kondigde zich ook aan bij het tuincentrum Westergeest in Lisse. Daar beviel moeder-geit Lieze. Trotse eigenaar Wilfred Waasdorp koestert op de foto moeder Lieze, terwijl zusje Ingrid de boreling omklemt. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Terlouw (economische- za ken) zal vermoedelijk vol doende steun krijgen, wanneer hij vandaag in het kabinet stelt dat er geen reden is tot verande ring van het „herenak koord" van de staat met Shell en Esso. Volgens de bewindsman is het zelfs gevaarlijk om verande ring te willen, omdat het de oliemaatschappijen in dat ge val vrij staat hun beloofde in vesteringen (elk zo'n 7,5 mil jard) te verminderen of zelfs geheel op te geven. Terlouw vertrouwt er op dat Shell en Esso de belofte, dat zij hun winsten uit het Slochte- ren-veld tot 1985 volledig ten behoeve van de Nederlandse economie investeren, zullen nakomen. Wel schijnt de mi nister bereid zijn het staat- saandeel in de winsten zogehe ten kleine gasvelden te verho gen. Dat kan de schatkist jaar lijks zo'n driehonderd miljoen opleveren. Naar verluidt kunnen zowel de CDA- als PvdA-ministers zich in dit compromis vinden. De aanpak van Terlouw zou voor de PvdA-bêwindslieden aanvaardbaar zijn, nu de olie- naatschappijen vermoedelijk geen extra winsten uit de aar- gasverkopen zullen behalen door de dalende prijzen en stagnerende afzet. Esso heeft bovendien aangekondigd dat haar investeringen in Neder land twee miljard hoger zullen uitvallen dan aanvankelijk met Van Aardenne was afge sproken. D'66 heeft al eerder laten weten dat het actie al leen nodig vindt, als er extra aardgaswinsten zouden zijn. Bewoners van Dordtse gifwi jk niet tevreden met maatregelen DORDRECHT De be- wonersvereniging van de Merwedepolder in Dord recht gaat niet akkoord met de tijdelijke maatre gelen tegen de gifoverlast in de wijk, zolang niet vaststaat waaruit de defi nitieve „reiniging" zal be staan. De bewoners moe ten bovendien zelf kun nen beslissen of zij in de wijk willen blijven wonen of niet. Dit standpunt wil de vereniging innemen in een gesprek met staatsse cretaris Lambers van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. De vereniging vreest dat de voorgestelde tijdelijke maatre gel om betonnen vloertjes in de kruipruimten van enkele woningen te storten straks verheven wordt tot definitieve maatregel. De bewoners willen daarom, dat de overheid de koopwoningen overneemt om ze vervolgens eventueel aan de bewoners door te verhuren. Als men wil vertrekken, dan moet een verhuisvergoeding worden gegeven. Zoals bekend zijn onlangs in de kruipruimtes onder enkele woningen verhoogde concen traties van benzeen en terach- looretheen aangetroffen. De gemeenteraad van Dordrecht vermoedt dat de fundamenten van totaal 225 woningen ver giftigd zijn. Staatssecretaris Lambers wil het storten van betonnen vloertjes echter in eerste instantie beperken tot 16 woningen. FINSTERWOLDE Voor Hanneke Jagersma uit Fin- sterwolde zal het leven niet plotseling veranderen in een druk en bezorgd bestaan, als zij op 1 april de burgemees tersketen van Beerta krijgt omgehangen. Druk bezig is zij nu ook elke dag. en zorgeloos is het leven evenmin. Gistera vond. rond de klok van mid dernacht. konden wij haar ein delijk even spreken. Ze kwam net van een drukke vergader ring. en zat al op de rand van het bed Officieel wist zii nog van niks. Pas vandaag of maandag krijgt zij van de com missaris der koningin Henk Vonhoff te horen dat zij be noemd is. Afgelopen woensdag werd zij gevraagd naar Den Haag te komen voor een medi sche keuring, zoals van iedere rijksambtenaar verwacht wordt. Tevens werd haar ge vraagd wanneer zij zou kun nen beginnen in Beerta. Met die gebeurtenissen nog in het achterhoofd wint bij haar al snel het enthousiasme het van de twijfel. „Dit is een grote overwinning!", zegt zij. Vorig jaar begin maart schreef Hanneke Jagersma een sollici- tatiebrief aan de Groningse commissaris der koningin, zo- brengt zij in herinnering. „Dat is dus nu bijna een jaar gele den. Moet je nagaan hoe lang dit allemaal geduurd heeft. Dan kun je wel aannemen dat er enorm voor geknokt is. Tja. en dan wil ik de benoeming eigenlijk wel zwart op wit zien, voordat ik wat zeg". Geknokt of niet zij is nog niet een door de wol geverfde, keiharde politicus die botweg nee zegt en blijft zeggen als hij of zij „officieel nog niks weet". Maar politiek gevormd is zij wel. De 30-jarige bejaarden helpster en burgemeester-in- spé: „Hopelijk vindt ook de ge meenteraad van Beerta deze benoeming terecht. Het mag bekend zijn dat de CPN voor een gekozen burgemeester is, maar zo ver is het nu nog niet". Past zij in de profielschets die de raad ooit maakte? Hanneke: „Dat zal ik weer eens nakijken; het is tenslotte alweer een jaar geleden dat ik solliciteerde op die baan". In Beerta kwam. zo meent zij zich te herinneren, ooit de eer ste communistische wethou der. De CPN is er sterk, heeft nog steeds een van de twee wethoudersposten. Is er nu niet een groot gevaar dat het partijbelang gaat heersen bo ven het gemeentebelang? Han neke: „Die angst, als zou een communistische burgemeester alle macht naar zich toe trek ken is zeer onterecht. Het communisme heeft hoog in zijn vaandel staan dat macht juist wordt gedeeld met z'n al len". De communistische partij eist toch gehoorzaamheid van alle leden aan de besluiten die ge zamenlijk worden génomen? „De CPN denkt daar toch wel wat anders over", meent Han neke, „die trekt niet alles naar zich toe. Mijn partij vindt dat ieder zijn of 'haar eigen ver antwoordelijkheid heeft in de beroepsarbeid. Het werk dat ik bijvoorbeeld nu doe", legt zij uit, „doe ik niet voor de partij, mgar voor de bejaarden". Dat Hanneke als communisti sche burgemeester met argus ogen bekeken zal worden, daarvan is zij zich maar al te goed bewust: „Ik móet natuur- liijk goed op mijn hoede zijn. Want het is allemaal niet zo gek gedacht dat een CPN-bur gemeester op een aantal pun ten zal worden uitgetest". De hele dag met een zware last van de hele gemeente lo pen doet geen enkele burge meester. Hanneke Jagersma is dat ook niet van plan: „Ik ben niet het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur is de raad. De wethouders en de burge meester voeren het beleid al leen maar uit". Dus burge meester van CDA, VVD of CPN maakt niet zo veel ver schil? „Ben je wel goed wijs", lijkt zij te denken, maar zegt: „Ik denk dat een communistische burgemeester meer dan ande ren, gezamenlijk met de bevol king wil optreden voor hun belangen. Ik denk ook dat ik nog meer dan anderen mij niet makkelijk zal neerleggen bij geringe financiële speelruimte voor de gemeenten". De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Ka mer heeft er nog steeds moeite mee een wat meer realistische politiek te voeren. Dat is opnieuw gebleken uit het wijzi gingsvoorstel dat de PvdA deze week heeft ingediend bij de behandeling van de begroting van Volkshuisvesting, om het bouwprogramma van dit jaar met vijfduizend huurwoningen te verhogen. Het onrealistische zit hem in de financiering er van; in het voorstel worden nauwelijks mogelijkheden ge noemd, behalve dan via leningen op de toch al door de over heid dit jaar extra zwaar belaste kapitaalmarkt. Geen won der dat het CDA er voor past in de begroting een extra gat van zeshonderd miljoen te aanvaarden. ALS het maar even mogelijk is moet het aantal te bouwen woningen uiteraard worden vergroot. Dat is van belang ter bestrijding van de woningnood én ter bestrijding ~van de werkloosheid in de bouw. Maar juist als het om zulke gevoe lige zaken gaat is het van het grootste belang uiterst voor zichtig te zijn bij een politieke stellingname en geen valse verwachtingen te wekken. En daar zijn de socialisten nog steeds erg slordig mee. Daarbij moet een uitzondering wor den gemaakt voor PvdA-minister Van Dam, die gisteren in de Kamer ook zijn partijgenoten glashelder heeft uitgelegd, dat hun voorstel de situatie er alleen maar slechter op maakt. Mede daaruit blijkt overigens dat de VVD het PvdA-voorstel alleen maar heeft gesteund uit oppositionele opportuniteit. BEKEKEN moet worden op welke terreinen de overheid extra impulsen aan de werkgelegenheid kan geven; het kabi net heeft voor de komende weken vooral dat onderwerp op zijn programnma staan. Het is zeker niet uitgesloten dat de bouw één van die terreinen wordt. Maar een besluit daartoe kan slechts worden genomen, wanneer de kwestie in het ge heel van het werkgelegenheidsbeleid wordt bezien. Daarop vooruitlopen, door nu reeds onafgewogen en niet in totaal- verband geplaatste voorstellen te doen, getuigt nóg steeds niet van wat het ware „nieuw réalisme" zou moeten zijn. Overleg cao grafici hervat AMSTERDAM Het overleg over een nieuwe grafi sche cao is vandaag hervat. De werkgeversorganisatie, het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemin gen, heeft de werknemersbonden gisteren laten weten dat het bereid is de vastgelopen onderhandelingen te hervatten, evenwel zonder ultimatieve eisen van de bonden. Voor de grafische bonden is een belangrijke overweging om de onderhandelingen te hervatten de beslissing van minister Den Uyl om van de korting van het ziekengeld af te zien, aldus de FNV-bond Druk en Papier. De werkgevers hebben er nogmaals op gewezen dat arbeidstijdverkorting alleen mogelijk zal zijn bij inlevering van loon. Zij schrijven dat het op gang brengen van harde acties absoluut onverantwoord zijn in de huidige economi sche situatie. Over vakantietijd was al overeenstemming bereikt, over de ingangsdatum voor de VUT en de prijscompensatie nog niet. ADVERTENTIE DE BILT - Een hogedrukge- bied boven Zuid-Scandinavie en de Oostzee blijft ook het komende weekeinde het weer in ons land bepalen. De voer van koude lucht vanuit Polen en Duitsland duurt daarom voort. In de nacht van vandaag op morgen wordt on geveer 4 graden vorst ver wacht en ook morgen overdag blijft de temperatuur iets on der het vriespunt. Met de oos telijke stroming worden wol kenvelden aangevoerd. Neers lag van betekenis wordt echter niet verwacht. Ook overmor gen komt er nog weinig ver andering in het nu heersende koude weertype. Daarna kun nen storingen tot onze omge ving doordringen. De kans op neerslag neemt dan .toe en de temperatuur gaat mogelijk wat omhoog. erdam geh.bew. S -2 0 n Ifndhove VliMingen geh.bew. geh.bew. Kamerlid vraagt vervolging Centrumpartij DEN HAAG Het CDA-ka- merlid J. Krajenbrink heeft minister De Ruiter (justitie) gevraagd te bevorderen dat een strafrechtelijke vervólging wordt ingesteld tegen hen die tijdens een recente demonstra tie in Groningen een pamflet met een discriminerende tekst hebben verspreid. Volgens het kamerlid zouden de pamflet ten namens de Centrumpartij zijn uitgedeeld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11